Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

διάβασα όμως στο apkmirror λινκ που έδωσε παραπάνω ο φίλος ότι φαίνεται ότι οι χάρτες που αποθηκεύονται πηγαίνουν στην εσωτερική μνήμη γμτ
Link to comment
Share on other sites

διάβασα όμως στο apkmirror λινκ που έδωσε παραπάνω ο φίλος ότι φαίνεται ότι οι χάρτες που αποθηκεύονται πηγαίνουν στην εσωτερική μνήμη γμτ

ίσως κάποιο καλό παλικάρι ...developer φτιάξει κάποιο mod για αποθήκευση στην εξωτερική(τώρα για τώρα μόνο στην εσωτερική)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση μετά από δοκιμή ότι επανέφεραν την αποθήκευση μέρους του χάρτη όπως παλιά που όμως δεν μπορείς/μπορούσες να κάνεις πλοήγηση χωρίς δίκτυο.... το λέει κιόλας ότι δεν μπορείς να κάνεις αναζήτηση ή να λαβεις Οδηγίες, δλδ μια τρύπα στο νερό, άσε που το μέγεθος είναι πολύ μεγαλύτερο από ότι στους here maps συγκεκριμένα για μια περιοχή ευρύτερη της Θεσσαλονίκης με λίγο Πιερία και λίγο Χαλκιδική θέλει 150ΜΒ ενώ όλη η Ελλάδα στους here maps είναι 350ΜΒ.
Link to comment
Share on other sites

Άρχισε ίδι να γίνεται να κατεβάσουμε χάρτες; γιατί εγώ δεν βρίσκω την επιλογή download.

 

Σταδιακα θα ξεκινησει να ερχεται η ενημερωση στο store. :)

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα που ειχα κατεβασει μια περιοχη (γραφοντας το ok maps) στην αναζητηση,αποθηκευτηκε ο χαρτης και μετα απο 30 ημερες σβηστηκε απο την μνημη του τηλεφωνου (στο λεει βεβαια εξαρχης). Εχω απορια αν θα ισχυει παλι το ιδιο...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι offline οδήγηση, είναι μερική offline οδήγηση με περιορισμούς. Μόνο αν γίνει σαν τους here θα μπορεί να μιλήσει η google για offline οδήγηση. Για ποιο λόγο δεν το κάνει δεν μπορώ να καταλάβω...... Απλά πετάει ένα πυροτέχνημα.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι offline οδήγηση, είναι μερική offline οδήγηση με περιορισμούς. Μόνο αν γίνει σαν τους here θα μπορεί να μιλήσει η google για offline οδήγηση. Για ποιο λόγο δεν το κάνει δεν μπορώ να καταλάβω...... Απλά πετάει ένα πυροτέχνημα.

μην νομίζεις και το here εάν το κάνεις offline χάνει στην αναζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι offline οδήγηση, είναι μερική offline οδήγηση με περιορισμούς. Μόνο αν γίνει σαν τους here θα μπορεί να μιλήσει η google για offline οδήγηση. Για ποιο λόγο δεν το κάνει δεν μπορώ να καταλάβω...... Απλά πετάει ένα πυροτέχνημα.

Ναι αλλά λέει μπορείς να κατεβάσεις χώρες ολόκληρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο καταστροφή η on line πλοήγηση, από μετρήσεις που έχω κάνει, καταναλώνει περίπου 5mb την ώρα.
Link to comment
Share on other sites

διάβασα στο enikos.gr ότι σταδιακά από σήμερα τα google maps θα λειτουργούν offline πλήρως.έχει βρει κανένας το apk?

 

 

άλλο θέμα,,,, στην εφαρμογή facebook πως γίνεται όταν την ανοίγεις να δείχνει πάνω πάνω τα πρόσφατα;

 

Αυτο ειναι ευχαριστο νεο καθως δεν χρειαζεται πλεον να κατεβαζουμε αλλες εφαρμογες σε περιπτωση που δεν θα χει wi-fi

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά λέει μπορείς να κατεβάσεις χώρες ολόκληρες.

Περιοχές, όχι ολόκληρη χώρα σε ένα χάρτη.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα που ειχα κατεβασει μια περιοχη (γραφοντας το ok maps) στην αναζητηση,αποθηκευτηκε ο χαρτης και μετα απο 30 ημερες σβηστηκε απο την μνημη του τηλεφωνου (στο λεει βεβαια εξαρχης). Εχω απορια αν θα ισχυει παλι το ιδιο...

 

Το ίδιο ισχύει. Δεν χρησιμοποιώ google maps γιατί δεν έχω καμία όρεξη να στέλνω τη θέση μου στη google, αλλά απο οτι φαίνεται σε κάποια screenshots που κυκλοφορούν οι χάρτες πάλι λήγουν σε 30 μέρες. Πάλι ημίμετρα απο τη google. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στείλε τους μήνυμα, είναι πολύ εξυπηρετικοί. Πρόβλημα που είχα μου το έλυσαν αμέσως.

 

Το εκανα , θα σας ενημερωσω για εξελιξεις. Αληθεια , το route66 δουλευει offline , ετσι δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα , θα σας ενημερωσω για εξελιξεις. Αληθεια , το route66 δουλευει offline , ετσι δεν ειναι ?

 

Έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Ως κατοχος του igo ειπα να δοκιμασω την offline πλοηγηση του google maps.

Μαλλον κατι κανω λαθος και μου λεει: 'Ελεγξτε την συνδεση σας.." Αποθηκευω μια περιοχη, και μετα δοκιμαζω offline,αλλα λειτουργει οπως και παλια(θελει συνδεση ή wifi).

Link to comment
Share on other sites

Ως κατοχος του igo ειπα να δοκιμασω την offline πλοηγηση του google maps.

Μαλλον κατι κανω λαθος και μου λεει: 'Ελεγξτε την συνδεση σας.." Αποθηκευω μια περιοχη, και μετα δοκιμαζω offline,αλλα λειτουργει οπως και παλια(θελει συνδεση ή wifi).

Μετά το Igo δεν υπάρχει γυρισμός. ☺

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είναι εδώ και λίγο καιρό και οι gmaps με πετανε κάποιες φορές όταν κινούμαι πάνω στο χάρτη ή όταν του δίνω διαδρομή, μου το κάνει και το gearth. Το έχει προσέξει κανένας αλλος;;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω κατι φιλοι. Τελικα ποιο κατα τη γνωμη των περισσοτερων ειναι το καλυτερο προγραμμα GPS ? Σε αυτο το thread θα ελεγα οτι οι αποψεις ειναι

sygic (offline) , here (offline και δωρεαν) , google maps (δωρεαν). Λιγο πιο διπλα υπαρχει ενα αλλο thread αποκλειστικα για το igo. Πως και αυτο ? Ειναι πιο ακριβο , πιο δυσκολο , μια κατηγορια μονο του τελος παντων ή υπαρχει καποιος αλλος λογος ?

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πιο διπλα υπαρχει ενα αλλο thread αποκλειστικα για το igo. Πως και αυτο ? Ειναι πιο ακριβο , πιο δυσκολο , μια κατηγορια μονο του τελος παντων ή υπαρχει καποιος αλλος λογος ?

Το igo ειναι ετσι οπως το εγραψες, μια κατηγορια μονο του. Τα υπολοιπα προγραμματα τα εχω για εφεδρικα. Προσωπικη αποψη.

Μετά το Igo δεν υπάρχει γυρισμός. ☺

Εεεεετσι !

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω κατι φιλοι. Τελικα ποιο κατα τη γνωμη των περισσοτερων ειναι το καλυτερο προγραμμα GPS ? Σε αυτο το thread θα ελεγα οτι οι αποψεις ειναι

sygic (offline) , here (offline και δωρεαν) , google maps (δωρεαν). Λιγο πιο διπλα υπαρχει ενα αλλο thread αποκλειστικα για το igo. Πως και αυτο ? Ειναι πιο ακριβο , πιο δυσκολο , μια κατηγορια μονο του τελος παντων ή υπαρχει καποιος αλλος λογος ?

 

 

Το sygic είναι δημοφιλές για πολλούς λόγους ( Τιμή, όμορφα γραφικά κ.τ.λ.) αλλά σίγουρα δεν ξεχωρίζει για τις δρομολογησεις τού. Το here είναι δωρεάν όποτε έχει ένα μεγάλο ατού. Το google maps θεωρείτε αρκετά πλήρες αλλά έχει το μειονέκτημα της χρήσης δεδομένων.

Το νήμα τού igo το διάβασες; Αν τού ρίξεις μια ματιά θα δεις ότι εκεί τα πράγματα είναι αρκετά πιο περίπλοκα από το "εγκαθιστώ την εφαρμογή και κατεβάζω τον χάρτη ".

Αυτό εξηγεί και το ξεχωριστό θέμα...

Για μένα το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης είναι το navigon αλλά η τιμή του είναι... αλλού.

Αλλά πάλι αυτό εξαρτάται από το τί αρέσει στον καθένα.

Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις μόνος σού και κρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα και ευχαριστω για τα σχολια. Η αληθεια ειναι οτι μιλαμε για προσωικα γουστα. To route 66 ας πουμε μολις το δοκιμασα και δεν με ενθουσιασε. Το here ειναι καλο αλλα καποια θεματα τα εχει και το google ειναι το καλυτερο αλλα θελει δεδομενα. Ολα αυτα για μενα φυσικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στείλε τους μήνυμα, είναι πολύ εξυπηρετικοί. Πρόβλημα που είχα μου το έλυσαν αμέσως.

 

Πραγματικα το mail δουλεψε. Μου ειπαν να κανω unmount στη καρτα μνημης και να εγκαταστησω το προγραμμα , το εκανα και δουλεψε. Αυτη ηταν η λυση. Αλλο αν δεν με ενθουσιασε τελικα το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε??

Και εμενα μου ηρθε το update, αλλα δεν μπορω να βρω, πως λειτουργει offline!!

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Και γω το έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι, μήπως δεν υποστηρίζεται η Ελλάδα ακόμα; Η είναι google gimmick ?
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί χρησιμοποίησα το here για μια μικρή διαδρομή. Μέχρι το μεσημέρι όμως η εφαρμογή μου έφαγε 100mb χωρίς λόγο. Λέτε να έκανε μόνο του αναβάθμιση στο χάρτη;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...