Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το sygic από τότε που το έβαλα στην 4.0.4.

βάζω διαδρομή Αθήνα - λουτρά Αιδηψό πχ και με πάει μέσω φέρι πάντα, πάω στην διαδρομή , βάζω αποφυγή πορθμείων τίποτα! δεν με πάει με την καμία μέσα από Χαλκίδα. Σε παλιότερη έκδοση αν θυμάμαι καλά είχε επιλογή στην σχεδιασμό διαδρομής να τα αποφεύγει όλα και δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα...

 

Μήπως , λέω μήπως , πρέπει να πας σε κάποιο πιό αξιόλογο πλοηγό ?

 

Με το πανάρχαιο Destinator for PC που έχω στο laptop , η διαδρομή σου .

Την ίδια ακριβώς δίνει και το Dont Panic . Και στις δύο περιπτώσεις επέλεξα στις αποφυγές "ferryboat ή ναυσιπλοϊα"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το συγκικ στην τελευταια του εκδοση εχει φτιαξει.

Στις παλιοτερες εκδοσεις ηταν, πραγματι, πονεμενη ιστορια.

Εχει ομως λειτουργιες χρησιμες και ομορφα γραφικα.

Σε κινητα υπαρχουν ενδιαφερουσες επιλογες.

Αλλα πρωτα εξεταζεις τις αναγκες.

Π.χ. Αν εχεις μοτοσυκλετσ, το Ναβιγκον ειναι μονοδρομος.

Εχει αψογο bluetooth και προειδοποιει 20 μετρα πριν τη στροφη.

Αν ο φιλος θελει, να μας δωσει το προφιλ του σαν οδηγος να του προτεινουμε κατι.

Ποσα ταξιδια κανει και που, αν εχει μοτο, πιο πολυ κεντρο; επαρχια; μοναχικα ταξιδια;

Καμμια φορα ειναι καλυτερα ν αγορασουμε ξεχωριστο pna.

Link to comment
Share on other sites

ετσι για την ιστορια δοκιμασα και εγω τη διαδρομη στο tomtom

με ρωτησε αν θελω να παω απο δρομους με διοδια (ειπα ναι) και αν θελω να παω απο πορθμεια (ειπα οχι)

η διαδρομη ειναι, οπως ηταν αναμενομενο, απο Χαλκιδα

Link to comment
Share on other sites

ετσι για την ιστορια δοκιμασα και εγω τη διαδρομη στο tomtom

με ρωτησε αν θελω να παω απο δρομους με διοδια (ειπα ναι) και αν θελω να παω απο πορθμεια (ειπα οχι)

η διαδρομη ειναι, οπως ηταν αναμενομενο, απο Χαλκιδα

 

Αυτός είναι και ο λόγος που κάποιοι πλοηγοί είναι αξιόπιστοι και άλλοι όχι .

Απορίας άξιο βέβαια το Destinator 7 pc , που κι εγώ δεν θυμάμαι πριν από πόσα χρόνια το χρησιμοποιούσαμε να είναι πιό σωστό από σύγχρονους !!!!! πλοηγούς που πολλοί , δογματικά τους έχουν σε εκτίμηση .

 

Sent with 3g from Argolida

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα και το δικό μου sygic (αγορασμενο) και μου βγάζει την διαδρομή απο Χαλκίδα κανονικά. Κάποια ρύθμιση έχεις πειράξει, αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει σε εσένα. Το πρόγραμμα δουλεύει σεμενα απόλυτα σωστά

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως , λέω μήπως , πρέπει να πας σε κάποιο πιό αξιόλογο πλοηγό ?

 

Με το πανάρχαιο Destinator for PC που έχω στο laptop , η διαδρομή σου .

Την ίδια ακριβώς δίνει και το Dont Panic . Και στις δύο περιπτώσεις επέλεξα στις αποφυγές "ferryboat ή ναυσιπλοϊα"

Στην προηγούμενη έκδοση του το sygic ήταν άψογο, πιστεύω αυτο που είπαν και οι προηγούμενοι πως φταίει η έκδοση...

 

[ATTACH]32954[/ATTACH]

Εδω η αρχικη προταση διαδρομης

 

[ATTACH]32957[/ATTACH]

Βανω αποφυγη αυτοκινητοδρομων

Αλλα λεει οτι δεν ειναι δυνατον τελειως

 

[ATTACH]32955[/ATTACH]

 

Και εδω η εναλλακτικη.

 

Εκδοση 13.1.0 beta.

η 11.χ.χ οντως ειχε προβλημα

 

ΥΓ. Εκανα λαθος στους αριθμους.

Αυτα ειναι τα σωστα.

Βαλε τη 13.1.1

Ισχύει η άδεια που έχω ή αγοράζω εκ νέου?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο οτι η ερωτηση εχει γινει πολλεσ φορες αλλα μεσα στις 1005 σελιδεσ .......μπορει να μου πει καποιος την καλυτερη δωρεαν εφαρμογη (και ας μην εχει οδηγειεσ φωνητικεσ) για ενα SONY NEO V ???GPS ΜΟΝΟ θελω ευχαριστω

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο οτι η ερωτηση εχει γινει πολλεσ φορες αλλα μεσα στις 1005 σελιδεσ .......μπορει να μου πει καποιος την καλυτερη δωρεαν εφαρμογη (και ας μην εχει οδηγειεσ φωνητικεσ) για ενα SONY NEO V ???GPS ΜΟΝΟ θελω ευχαριστω

Μπες στο play βαλε αναζητηση gps διαλεξε τις δωρεαν.

Διαβασε τα χαρακτηριστικα που θελεις, διαβασε και τα σχολια και κατεβασε αυτο που σου κανει.

Υπ οψιν οτι οι δωρεαν εφαρμογες δεν χρησιμοποιουν τους καλους εμπορικους χαρτες και οι δρομολογησεις τους εχουν καποιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω....ερωτηση...πως μπορω να μπω στο play μεσω WIFI ??γιατι μου βγαζει οτι πρεπει να εχω τα δεδομενα ανοιχτα Edited by georgePs

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω....ερωτηση...πως μπορω να μπω στο play μεσω gps ??γιατι μου βγαζει οτι πρεπει να εχω τα δεδομενα ανοιχτα

 

ΠΡΟΣΟΧΗ.

Αν ανοιγεις τους χαρτες google του τηλεφωνου σου απαιτειται μεταφορα πολλων δεδομενων και να το κανεις μονο με wifi, αλλιως θα σου φαει τα δεδομενα σου γρηγορα.

Στο play μπορεις να μπεις με την εφαρμογη που εχεις στο κινητο σου...play/google. Θεωρητικα πρεπει να μπαινει οταν το ζητησεις....ασε που μπαινει και μονο του.

Πρεπει τα δεδομενα παρασκηνιου να τα ανοιγεις, αλλιως δεν του επιτρεπεις να συνδεθει. Κατι σαν προστασια απ την ανεξελεγκτη χρηση στο παρασκηνιο.

Θα τα ενεργοποιεις οταν θελεις και οταν τελειωνεις τη δουλεια θα τα απενεργοποιεις.

Καλυτερα να μην εχεις ενεργοποιημενες ποτε τις αυτοματες ενημερωσεις.

Μεσω Gps στο πλει ....κατι δεν καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ Διορθωσα..δεν με αφηνει να μπω στο πλει αν δεν εχω δεδομενα....

 

δεν θελω ομως να καταναλωσει τα δεδομενα (διαθεσιμα mb )απο το προγραμμα που εχω αλλα να χρησιμοποιει τοu wifi

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη επιλογη εχει το wifi.αρχικα κανε συνδεση με ενα ασυρματο δικτυο
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

"εχω συνδεθει στο δικτυο μου...και μου λεει οτι πρεπει να τα ενεργοποιησω"

 

δηλαδη περνει απο τo wifi κατευθειαν?

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

"εχω συνδεθει στο δικτυο μου...και μου λεει οτι πρεπει να τα ενεργοποιησω"

 

δηλαδη περνει απο τo wifi κατευθειαν?

 

Ναι...αν απενεργοποιησεις και το κινητο ιντερνετ, εισαι 100% σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ασυρματο δεν ζηταει δεδομενα ενεργοποιηση.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ρε που χανομαστε....

 

 

εχω συνδεθει με wifi στο σπιτι μου...

μπαινω κανονικα ιντερνετ(γκουκλ,ιν,wiki κλπ) και εχω κλειστα τα δεδομενα...

θελω να μπω στο google(android market/play μου το εχει) play και μου ζηταει να ανοιξω τα δεδομενα

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας παιδιά κανένα link για το Topo anavasi για android ; Όποιος ξέρει να με ενημερώσει ας στείλει ένα p.m.
Link to comment
Share on other sites

ρε που χανομαστε....

εχω συνδεθει με wifi στο σπιτι μου.

θελω να μπω στο google(android market/play μου το εχει) play και μου ζηταει να ανοιξω τα δεδομενα

Παντα για να μπεις στο μαρκετ πρεπει να ενεργοποιησεις τα δεδομενα παρασκηνιου.

Αλλο πραγμα τα δεδομενα στους browsers.

Μην μπερδευεσαι.

 

Ξέρει κανένας παιδιά κανένα link για το Topo anavasi για android ; Όποιος ξέρει να με ενημερώσει ας στείλει ένα p.m.

 

Η συγκεκριμενη εφαρμογη διατιθεται δωρεαν στο μαρκετ και λεγεται toponavigator.

Αν ομως θελεις να χρησιμοποιησεις τους δικους της χαρτες οπως και εχτρα υπηρεσιες πλοηγησης, πρεπει ν αγορασεις κλειδι και γινονται ονλαιν κυριως.

Για τι χρηση ακριβως θελεις να χρησιμοποιησεις την εφαρμογη;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Το συγκικ στην τελευταια του εκδοση εχει φτιαξει.

Στις παλιοτερες εκδοσεις ηταν, πραγματι, πονεμενη ιστορια.

Εχει ομως λειτουργιες χρησιμες και ομορφα γραφικα.

Σε κινητα υπαρχουν ενδιαφερουσες επιλογες.

Αλλα πρωτα εξεταζεις τις αναγκες.

Π.χ. Αν εχεις μοτοσυκλετσ, το Ναβιγκον ειναι μονοδρομος.

Εχει αψογο bluetooth και προειδοποιει 20 μετρα πριν τη στροφη.

Αν ο φιλος θελει, να μας δωσει το προφιλ του σαν οδηγος να του προτεινουμε κατι.

Ποσα ταξιδια κανει και που, αν εχει μοτο, πιο πολυ κεντρο; επαρχια; μοναχικα ταξιδια;

Καμμια φορα ειναι καλυτερα ν αγορασουμε ξεχωριστο pna.

Το έχεις χρησιμοποιήσει αρκετά και είναι αξιόπιστες οι δρομολογήσεις που δίνει; Αυτός ήταν ο λόγος που δεν το χρησιμοποιούσα ως τώρα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη εφαρμογη διατιθεται δωρεαν στο μαρκετ και λεγεται toponavigator.

Αν ομως θελεις να χρησιμοποιησεις τους δικους της χαρτες οπως και εχτρα υπηρεσιες πλοηγησης, πρεπει ν αγορασεις κλειδι και γινονται ονλαιν κυριως.

Για τι χρηση ακριβως θελεις να χρησιμοποιησεις την εφαρμογη;

 

Για πεζοπορία στο βουνό για τα μονοπάτια και χωματόδρομους

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις χρησιμοποιήσει αρκετά και είναι αξιόπιστες οι δρομολογήσεις που δίνει; Αυτός ήταν ο λόγος που δεν το χρησιμοποιούσα ως τώρα.

Κυττταξε φιλε. Το τελειο δεν υπαρχει πουθενα. Στους πλοηγους ειναι προτιμοτερο να διαλεγουμε κατι για τους λογους μας και να μαθαινουμε τις ιδιαιτεροτητες του.

Και πρωτα απ ολα να μαθουμε τη σωστη χρηση γενικα.

Λογισμικο που ν ακολουθουμε με κλειστα ματια δεν θα βγει.

Τωρα οι τελευταιες εκδοσεις του σιγκικ δεν παρουσιαζουν τα χοντρα λαθη του παρελθοντος.

Στην ελλαδα με την αυθαιρεσια που υπαρχει στους μονοδρομους, χρειαζεται λιγο προσοχη οπως σ ολα τα λογισμικα.

Σε γενικες γραμμες το συγκικ θα σε παει παντου αξιοπρεπως και με λειτουργιες βοηθητικες, που κανουν τη ζωη μας ευκολοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη εφαρμογη διατιθεται δωρεαν στο μαρκετ και λεγεται toponavigator.

Αν ομως θελεις να χρησιμοποιησεις τους δικους της χαρτες οπως και εχτρα υπηρεσιες πλοηγησης, πρεπει ν αγορασεις κλειδι και γινονται ονλαιν κυριως.

Για τι χρηση ακριβως θελεις να χρησιμοποιησεις την εφαρμογη;

 

Πάντως το topo navigator που είδα στο play store δεν μπόρεσα να το λειτουργήσω. Δύσκολο μου φάνηκε με κάτι γραμμές και τελίτσες που έβγαζε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το topo navigator που είδα στο play store δεν μπόρεσα να το λειτουργήσω. Δύσκολο μου φάνηκε με κάτι γραμμές και τελίτσες που έβγαζε.

 

Βασικα δεν ειναι εφαρμογη πλοηγησης αλλα εφαρμογη χαρτων. Κατι σαν να βλεπεις χαρτες.

Η πλοηγηση γινεται μονο ονλαιν κι αφου εχεις πληρωσει.

Η συμβουλη μου ειναι ν αποφυγεις το συγκεκριμενο προγραμμα, αν δεν εισαι εμπειρος.

Αν μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες στο τι θελεις, ισως να μοορεσω να βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...