Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προτεινω να ξεκινησετε ενα καταλογο με ρομ με βαθμολογια ποιοτητας χαρακτηριστικα κλπ ευκολια ταχυτητα για να βοηθησετε και εμας τους λιγοτερο σχετικους μαζι με τα λινκ να τα βρισκουμε

 

Αυτό είναι σχετικό φιλε μου...Κάθε rom ''κάθεται'' διαφορετικά σε κάθε συσκευή και επιπλέον παίζουν και άλλα πραγματα ρόλο (τι έκδοση επεξεργαστή φοράει το κινητό,έκδοση radio,kernel,sdcard και partition).Γιαυτό αν καθήσεις και διαβάσεις εδω μέσα,ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του.

 

Ακριβώς. Δεν υπάρχει η καλύτερη ρομ. Εγώ π.χ. ήμουν λάτρης της Oxygen, πολύ γρήγορη και σταθερή μέχρι που είδα ότι έχει ένα bug και δεν παίζει 720p video (θα το φτιάξει όμως και θα επιστρέψω!!).

 

Τώρα η κάθε ρομ έχει τα + και τα -... επειδή είναι εύκολη η διαδικασία φλασαρίσματος, αλλά και λίγο αγωνιώδες πρέπει να αρχίσεις να δοκιμάζεις ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ειπαμε οτι class 6 8GB ειναι συμβατες με το κινητο ετσι;

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια σε σχεση με τον Πετρο;Καναμε ext3 τη καρτα του,περασε τη rom μεσα,αλλα δε τη βλεπει απο recovery,οπως και κανενα αλλο αρχειο!Δοκιμασα να προτινω τα παντα!Να κανει παλι format το fat,να τσεκαρει αν εχει πατησει unmount sd στο recovery μετα τη δημιουργια ext κτλ,αλλα τπτ!Εχετε να προτινετε κατι;Κατι απλο ειναι αλλα ενα μυαλο ειναι αυτο!:p

 

Κάποιος να βοηθήσουμε το φίλο;;;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

 

γτ θελω να μεγαλωσω τη μνημη του κινητου και αν το συνδιασω και εμ το data2whatever μια και καλη

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να βοηθήσουμε το φίλο;;;

 

μιλησα κ εγω μαζι του χθες..... σιγουρα εκανε καλα το rartition....???? κ εβαλε τις εφαρμογες στο fat32...??? δλδ του δειχνει οοοοτι αρχειο κ αν βαλει εκτος απο τα .zip...??? εβαλε τα ζιπ η τα εκανε exact...???σιγουρα θα του ειπες αλλα λεω να τα ξανα πω...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να βοηθήσουμε το φίλο;;;

απο τις επιλογες της recovery δε φαινεται το ext, δηλαδη πχ αν πας να φλασαρεις ενα zip δε φαινονται τα αρχεια του ext. αν καταλαβα καλα τι εννοεις αυτο ειναι φυσιολογικο.

ευχαριστω

 

γτ θελω να μεγαλωσω τη μνημη του κινητου και αν το συνδιασω και εμ το data2whatever μια και καλη

όταν αλλαζουμε rom καλο ειναι να μη χρησιμοποιουμε titanium για το λογο αυτο που αναφερεις.

 

εχω απο 16/04/10 το κινητο, δηλαδη σχεδον 1 χρονο και ποτε δε μου εχει βγαλει οτι δεν εχω χωρο και παντα εχω παρα πολλες εφαρμογες αλλα ποτε δεν χρησιμοποιω titanium.

 

μου θυμιζει καποιους με iphone που κανουν jb και επαναφερουν το backup και παραπονιουνται οι χασανε το jb..ε λογικο ειναι. κανε μια καθαρη εγκατασταση να καταλαβεις αν δουλευουν ολα σωστα!

 

αυτο ειναι προσωπικη γνωμη και δεν εχει να κανει με σενα φιλε georpapa, αφορμη βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα απο αυτα που καταλαβα σημερα, θελει προσοχη το titanium backup και ισως τελικα να μην πολυαξιζει.

 

Βαζεις μια νεα rom πανω και επειδη εχουμε αυτα τα trick που αλλαζουμε τη θεση αποθηκευσης των εφαρμογων κτλ πρεπει να κανουμε την εγκατασταση απο την αρχη ολων των εφαμρογων και αν απρακολουθουμε οτι ολα βαινουν καλως.

 

Πχ χρησιμοποιησα μια μικρη καρτα μνημης παλια 2GB (Fat32 1,5GB, ext3 500MB) και εβαλα τις εφαρμογες (μερικες μονο γιατι θα παρω αλλη μνημη, και θα βαλω και το data2whatever) και ειδα οτι ολα πηγαν καλα

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

μιλησα κ εγω μαζι του χθες..... σιγουρα εκανε καλα το rartition....???? κ εβαλε τις εφαρμογες στο fat32...??? δλδ του δειχνει οοοοτι αρχειο κ αν βαλει εκτος απο τα .zip...??? εβαλε τα ζιπ η τα εκανε exact...???σιγουρα θα του ειπες αλλα λεω να τα ξανα πω...

 

Το partition του το εφτιαξα εγω με team viewer.μου ειπε οτι κανενα αρχειο δε το βλεπει...φοβαμαι οτι κατι κανει λαθος στο recovery...να ξυπνησει και θα μας πει...;)

 

 

 

sent for a revolutionized DHD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

απο τις επιλογες της recovery δε φαινεται το ext, δηλαδη πχ αν πας να φλασαρεις ενα zip δε φαινονται τα αρχεια του ext. αν καταλαβα καλα τι εννοεις αυτο ειναι φυσιολογικο.

 

ναι αλλα μην του εμφανιζει τα .zip....???? αυτο δεν ειναι φυσιολογικο....!!!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Το partition του το εφτιαξα εγω με team viewer.μου ειπε οτι κανενα αρχειο δε το βλεπει...φοβαμαι οτι κατι κανει λαθος στο recovery...να ξυπνησει και θα μας πει...;)

 

 

 

sent for a revolutionized DHD

 

 

τελικα η θα σου κατσει με την μια, η θα σε παιδευει με τις ωρες κ θα λες αυτα μονο σε μενα γινονται.....!!!!!!!!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήγα να βάλω πάλι τη σταρμπερστ και μετά το data to sd μπουτάρει συνεχώς και δεν συνέρχεται ούτε βγάζοντας τη μπαταρία.

Τι σκατά έκανα .Το μπρίκαρα;

Δεν μπορώ να μπω και στο recovery.

 

 

ok μπηκλα σε recovery. OYF θα τα κάνω από την αρχή.

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με την καρτα μνημης.Εχω 1 partition fat32 και unallocated space 1 Gb. Δεν μπορω να κανω format σε ext3, ούτε να διαγράψω το fat32, Ολες οι επιλογες ειναι grayed out. Δοκιμασα με easeus και απο λινουξ με gparted, με card reader και μεσα απο το recovery (mount usb storage) αλλα δεν γινεται τιποτα.

 

Στο recovery μου βγαζει E:Can't mount /dev/block/mmcblk0p2

(File exists)

Εχω βαλει oxygen gingerbread v2.0 rc7

Το fat32 το ειχα κανει απο το διαχειριση δισκων των windows, και ουτε απο εκει μπορω να διαγραψω πλεον το fat32 partition. Help !

Edited by snowboard
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με την καρτα μνημης.Εχω 1 partition fat32 και unallocated space 1 Gb. Δεν μπορω να κανω format σε ext3, ούτε να διαγράψω το fat32, Ολες οι επιλογες ειναι grayed out. Δοκιμασα με easeus και απο λινουξ με gparted, με card reader και μεσα απο το recovery (mount usb storage) αλλα δεν γινεται τιποτα.

 

Στο recovery μου βγαζει E:Can't mount /dev/block/mmcblk0p2

(File exists)

Εχω βαλει oxygen gingerbread v2.0 rc7

Το fat32 το ειχα κανει απο το διαχειριση δισκων των windows, και ουτε απο εκει μπορω να διαγραψω πλεον το fat32 partition. Help !

 

στο gparted πάτησες να κάνεις unmount πρώτα? απ οτι θυμάμαι αν δεν το κάνεις δε μπορείς να κάνεις αλλαγές στα partitions

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

στο gparted πάτησες να κάνεις unmount πρώτα? απ οτι θυμάμαι αν δεν το κάνεις δε μπορείς να κάνεις αλλαγές στα partitions

 

ναι εκανα unmount πρωτα αλλα δεν παλι δεν μπορει να κανει τπτ.

 

Δεν με ενδιαφερει το fat32 partition, θελω να το διαγραψω να τα κανω ολα απο την αρχη αλλα δεν γινεται με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με την καρτα μνημης.Εχω 1 partition fat32 και unallocated space 1 Gb. Δεν μπορω να κανω format σε ext3, ούτε να διαγράψω το fat32, Ολες οι επιλογες ειναι grayed out. Δοκιμασα με easeus και απο λινουξ με gparted, με card reader και μεσα απο το recovery (mount usb storage) αλλα δεν γινεται τιποτα.

 

Στο recovery μου βγαζει E:Can't mount /dev/block/mmcblk0p2

(File exists)

Εχω βαλει oxygen gingerbread v2.0 rc7

Το fat32 το ειχα κανει απο το διαχειριση δισκων των windows, και ουτε απο εκει μπορω να διαγραψω πλεον το fat32 partition. Help !

 

Start->All programs->Accessories->Command Prompt->Δεξί κλίκ και Run as administrator

 

Μετά γράψε:

diskpart->Enter

list disk->Enter

βρες τον αριθμό της κάρτας μνήμης και μετά

select volume # (εδώ βάζεις τον αριθμό)

delete volume->Enter

exit->Enter

 

και μετά φτιάχνεις τα partition από την αρχή.

 

Εδώ έχει τον ίδιο οδηγό και με φώτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εχω το handcent για τα μυνηματα, ωστοσο στις Ρυθμισεις Εφαρμογης του handcent-->Φακελος Αποθηκευσης , πως γινετε αυτος ο φακελος να μην ειναι εμφανης ή να μπαινει καποιος κωδικος για να ανοιγει?

 

Προσπαθησα απο Ρυθμισεις Αλμπουμ αλλα δεν κανει αποκρυψη στον συγκεκριμενο φακελο. Καμια πρόταση???

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το partition του το εφτιαξα εγω με team viewer.μου ειπε οτι κανενα αρχειο δε το βλεπει...φοβαμαι οτι κατι κανει λαθος στο recovery...να ξυπνησει και θα μας πει...;)

 

 

 

sent for a revolutionized DHD

 

Μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος στα Wipe αλλά δεν πιστεύω...πάταγα σε όλα Yes!

Τώρα που έκανα restore την original rom θα πρέπει να ξανά κάνω από την αρχή τον οδηγό έτσι?

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τώρα που έκανα restore την original rom θα πρέπει να ξανά κάνω από την αρχή τον οδηγό έτσι?

 

Αν είσαι σε stock κατάσταση λογικό είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρω έχουν χιλιουποθεί αλλά κάθε φορά κολλάω στο να αρχίσω την διαδικασία για νέα costum rom. Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει στις εξής ερωτήσεις:

1) Πρέπει να κάνω root το κινητο για να βάλω μια custom rom?

2) Αυτός εδώ ο οδηγός είναι ενημερωμένος? Εννοώ γράφτηκε πρόσφατα? (τον βρήκα από link στο 1ο post).

3) Μέσα στον παραπάνω οδηγό λέει ότι τα ίδια περίπου ακολουθάμε και για το radio, μπορώ κάπου να βρω έναν σχετικό οδηγό?

4) Υπάρχει λίστα με custom roms? Για 2.3 έχει βγει? Αν ναι, είναι αξιόπιστη?

5) Το link "How to create an ext4 partition in your memory card" σε τι ακριβώς χρησιμεύει? Δηλαδή αν το κάνω τι κερδίζω?

6) Αν τα κάνω όλα αυτά και κάπου στη μέση τα σκατώσω ή θέλω να επαναφέρω μία official rom, απλά τρέχω μία official rom όπως λέει στο πρώτο post? Στην περίπτωση του root πώς το επαναφέρω?

Ευχαριστώ για την υπομονή σας!

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ΣΟΣ εχω προβλημα ... το τηλεφωνο κυριολεκτικα σερνετε κολαει απιστευτα .. μαλλον εσβησα κανα φακελο κατα λαθος εκει που εσβηνα βλακειες που ειχα βαλει στην καρτα του ...

Μηπως ξερετε αν μπορω να του ξαναπερασω την εργοστασιακη του rom απο πανω χωρις να κανω φορματ για να μην χαθουν οι εφαρμογες και οι ρυθμισεις που εχω κανει ? το τηλεφωνο δεν ειναι ουτε root και ειναι περασμενη η τελευταια ρομ . Αν υπαρχει και τροπος να περασω μονο το htc sence γιατι συνεχεια με ρωταει να το κλεισει γιατι σχεδον κολαει .....pls help !!

http://www.lafkos.de/Muhle_1.gif

Where are you going Karamitro ??

Link to comment
Share on other sites

@Ariskos07: Οι οδηγοί είναι ενημερωμένοι και δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο εκτός από προσοχή στα βήματα για το root και τις custom roms.

Εννοείτε ότι για να περάσεις custom rom πρέπει αν έχεις root access στο τηλέφωνο. Λίστα υπάρχει εδώ αλλά μην τα περιμένεις όλα στο πιάτο, μάθε να ψάχνεις αλλιώς άλλαξε συσκευή.

Φιλικά...

 

@godpanos: Πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να κάνεις hard reset για να στρώσει το τηλέφωνο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

@Ariskos07: Οι οδηγοί είναι ενημερωμένοι και δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο εκτός από προσοχή στα βήματα για το root και τις custom roms.

Εννοείτε ότι για να περάσεις custom rom πρέπει αν έχεις root access στο τηλέφωνο. Λίστα υπάρχει εδώ αλλά μην τα περιμένεις όλα στο πιάτο, μάθε να ψάχνεις αλλιώς άλλαξε συσκευή.

Φιλικά...

 

Ναι οκ, δίκιο έχεις. Έκανα ήδη rooted το κινητό μέσω του οδηγού.

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Οταν λέει ότι με παρόμοιο τρόπο βάζουμε και το radio είναι πάλι το ίδιο? δηλαδή το πετάμε στην sdcard ως zip και μετά το εγκαθιστούμε?

 

Επίσης: CyanogenMOD CM7 Nightly [Official] ή CyanogenMOD CM7 [Official] ??

Ή κάποια άλλη gingerbread rom?

Ποιά προτείνετε εσείς?

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, δίκιο έχεις. Έκανα ήδη rooted το κινητό μέσω του οδηγού.

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Οταν λέει ότι με παρόμοιο τρόπο βάζουμε και το radio είναι πάλι το ίδιο? δηλαδή το πετάμε στην sdcard ως zip και μετά το εγκαθιστούμε?

 

Επίσης: CyanogenMOD CM7 Nightly [Official] ή CyanogenMOD CM7 [Official] ??

Ή κάποια άλλη gingerbread rom?

Ποιά προτείνετε εσείς?

 

Απλά για να περάσεις το radio δεν κάνεις τα wipe κατά τ' άλλα η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια.

Όσο για GB rom νομίζω η Oxygen είναι μονόδρομος, αλλά περίμενε να δεις τι θα πουν κι οι υπόλοιποι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης: CyanogenMOD CM7 Nightly [Official] ή CyanogenMOD CM7 [Official] ??

Ή κάποια άλλη gingerbread rom?

Ποιά προτείνετε εσείς?

 

Υπαρχει κ η gingervillain αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα κατωτερη απο την oxygen απο αποψη ταχυτητας.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...