Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από κάτω μάλιστα τρέχουν καμιά 20αριά εφαρμογές ακόμα.

 

Αυτό σίγουρα δεν ισχύει. Ο μέγιστος αριθμός εφαρμογών που μπορούν να "τρέχουν" ταυτόχρονα είναι 6 και αυτό είναι περιορισμός του Android. Κάθε νέα εφαρμογή που ανοίγεις κλείνει την παλιότερη από τις 6 υπάρχουσες.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι το κινητό δεν έχει τις επιδόσεις που λες.

 

Σχετικά με το διαθέσιμο χώρο. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να γεμίσετε τον υπολειπόμενο χώρο με εφαρμογές, εκτός κι αν βάζετε δεκάδες εφαρμογές καθημερινά (που αποκλείεται να χρησιμοποιήσετε) και στη συνέχεια δεν κάνετε απεγκατάσταση. Η εγκατάσταση εφαρμογών στην κάρτα SD έχει μειονεκτήματα. Εκτός από τη σημαντική μείωση της ταχύτητας εκτέλεσης των εφαρμογών (ακόμα και με κάρτες class 6), μειώνεται ο χρόνος ζωής της κάρτας και το κινητό είναι πιο επιρρεπές σε κολλήματα σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά κατά την εκτέλεση εφαρμογής από την SD (λόγω bad sectors).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατ᾽αρχας να μην παρεξηγειστε. Μπορει να εχουμε αλλη συσκευη αλλα οι περισσοτεροι απο εμας ειμαστε υποψηφιοι κατοχοι καποιας android συσκευης και απο εκει προκυπτει το ενδιαφερον μας.

Δεν εχουμε διαθεση να μειωσουμε ενα προιον που μπορει σε λιγο καιρο να το εχουμε.

 

Εγω απλα λεω οτι σε αλλο φορουμ παρουσιαστηκαν ατομα που η μνημη τους εφτασε κατω απο 20 ΜΒ.

Εφοσον το προβλημα λυθει με root θα ειναι μια λυση αλλα καλο θα ηταν να μην καταφευγουμε σε πρακτικες winmo για βελτιωσεις σ ενα ολοκαινουργιο λειτουργικο.

Προσωπικα θα ηθελα λυση απο το ιδιο το λειτουργικο ωστε να δινει χωρο σ ενα πολυ καλο sense σαν αυτο της HTC.

Γιατι ουσιαστικα το sense ειναι που φουλαρει την μνημη και γι αυτο δεν υπαρχει το προβλημα στο Nexus.

 

 

Ετσι ειναι. Το αχρηστο (κατ'εμε) Sense ευθυνεται για τετοιου ειδους συμπεριφορες.

Τα ιδια που αναφερει ο Δημητρης τα κανω σε Desire, Milestone και δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα, ουτε καν στο Motorola, με τον ΟΜΑΡ και τη μικροτερη μνημη του.

Η χρηστικοτητα του Sense ειναι εξαιρετικα μικρη κατα τη γνωμη μου κι αντισταθμιζεται ευκολα απο πολυ καλυτερα widgets. Στο HD2 εχει νοημα, γιατι προσπαθει να διορθωσει τα απειρα κακως κειμενα του λειτουργικου, εδω ομως (android) παρεχει ελαχιστα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα λεω οτι σε αλλο φορουμ παρουσιαστηκαν ατομα που η μνημη τους εφτασε κατω απο 20 ΜΒ.

Η ουσία είναι όμως πως ακόμα και όταν τα πράγματα φθάσουν εκεί, η συσκευή λειτουργεί πολύ καλά. Επειδή κάποιοι γράφουν πράγματα, δε σημαίνει πως είναι και σωστά ε; Καλύτερα να λέμε για ότι έχουμε στα χέρια μας.

 

Αυτό σίγουρα δεν ισχύει. Ο μέγιστος αριθμός εφαρμογών που μπορούν να "τρέχουν" ταυτόχρονα είναι 6 και αυτό είναι περιορισμός του Android. Κάθε νέα εφαρμογή που ανοίγεις κλείνει την παλιότερη από τις 6 υπάρχουσες.

Το Sence τρέχει ένα κάρο πράγματα από κάτω χωρίς να ζητηθούν και αναλόγως των ρυθμίσεων που έχουμε κάνει. Βασικά όμως αναφερόμουν στις δεκάδες ρουτίνες του λειτουργικού.

 

Γενικά η διαχείριση της μνήμης από το λειτουργικό σύστημα είναι εξαιρετική και μικροκαθυστερήσεις που παρουσιάζονται σπανίως, είναι μικρές και διαρκούν ελάχιστα. Αυτά σε μια συσκευή όπως έρχεται από το εργοστάσιο, χωρίς task killers και λοιπές χαζομάρες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σίγουρα δεν ισχύει. Ο μέγιστος αριθμός εφαρμογών που μπορούν να "τρέχουν" ταυτόχρονα είναι 6 και αυτό είναι περιορισμός του Android. Κάθε νέα εφαρμογή που ανοίγεις κλείνει την παλιότερη από τις 6 υπάρχουσες.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι το κινητό δεν έχει τις επιδόσεις που λες.

 

 

 

Εγώ δε βλέπω να κλείνει τπτ όσο υπάρχει ram...:p

 

Βάλε ένα task killer και άρχισε ν ανοίγεις εφαρμογές.Θα δεις ότι όλες είναι ανοιχτές μετά.

 

 

Για μενα με λογικη χρηση απο εμπειρο ατομο που ξερει τι ζητα απο τις εφαρμογες που βαζει στην συσκευη του, δεν θα υπάρξει προβλημα.

Οι νεοι χρηστες ενθουσιασμενοι απο την χρηση του market βαζουν οτι βρουν μπροστα τους χρειαζονται η δεν το χρειαζονται με αποτελεσμα να καλυπτουν την μνημη.

Δεν το εχω στα χερια μου για να το τσεκαρω. Οποτε μιλω θεωριτικα.

 

H μνήμη γεμίζει για πλάκα.

 

Το navigon πιάνει 19,5mb,το sygic 6,5 το raging thunder για να δεις και λίγο γραφικά 23,5mb,το replica island 5,5mb κοκ.

 

Να πώς μάνι μάνι μένεις με καμιά 20ρια mb free...:p

Edited by ReaperX
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βλέπω να κλείνει τπτ όσο υπάρχει ram...:p

Βάλε ένα task killer και άρχισε ν ανοίγεις εφαρμογές.Θα δεις ότι όλες είναι ανοιχτές μετά.

 

Το ότι βλέπεις τις εφαρμογές στον task killer (τον οποίο είναι περιττό, αν όχι επιζήμιο να χρησιμοποιείς) δε σημαίνει ότι τρέχουν. Αυτό με τις έξι εφαρμογές είναι δεδομένο και ισχύει εξ ορισμού στο Android.

 

Μην ξεχνάτε ότι αυτό που κρατάτε στα χέρια σας είναι τηλέφωνο. Με σημαντικές δυνατότητες, αλλά τηλέφωνο. Οπότε, δε θεωρώ ότι είναι λογικό να θέλεις να φορτώσεις δεκάδες εφαρμογές ή παιχνίδια.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σίγουρα δεν ισχύει. Ο μέγιστος αριθμός εφαρμογών που μπορούν να "τρέχουν" ταυτόχρονα είναι 6 και αυτό είναι περιορισμός του Android. Κάθε νέα εφαρμογή που ανοίγεις κλείνει την παλιότερη από τις 6 υπάρχουσες.

 

Αυτό που λες ισχύει, αλλά μόνο σε επίπεδο χρήστη.

Αν όμως μπείς στο μενού ρυθμίσεις> διαχείριση εφαρμογών και διαλέξεις να σου εμφανίσει εκείνες που εκτελούνται τώρα , θα δείς ότι πίσω από τις 6 εφαρμογές τρέχουν και καμιά 20 άλλες διαδικασίες του τηλεφώνου.;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες ισχύει, αλλά μόνο σε επίπεδο χρήστη.

Αν όμως μπείς στο μενού ρυθμίσεις> διαχείριση εφαρμογών και διαλέξεις να σου εμφανίσει εκείνες που εκτελούνται τώρα , θα δείς ότι πίσω από τις 6 εφαρμογές τρέχουν και καμιά 20 άλλες διαδικασίες του τηλεφώνου.;)

 

Εγώ δε μίλησα για processes. Μίλησα για εφαρμογές που εγκαθιστά ο χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι βλέπεις τις εφαρμογές στον task killer (τον οποίο είναι περιττό, αν όχι επιζήμιο να χρησιμοποιείς) δε σημαίνει ότι τρέχουν. Αυτό με τις έξι εφαρμογές είναι δεδομένο και ισχύει εξ ορισμού στο Android.

 

Οι απόψεις διίστανται για τους task killers.Εγώ το θεωρώ εργαλείο αρκεί να ξέρεις τι κλείνεις ή τι βάζεις στο autokill αναλόγως τη χρήση που κάνεις.

 

Kαι τότε αφού δεν τρέχουν πώς τρώνε μνήμη οι εφαρμογές??

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις διίστανται για τους task killers.Εγώ το θεωρώ εργαλείο αρκεί να ξέρεις τι κλείνεις ή τι βάζεις στο autokill αναλόγως τη χρήση που κάνεις.

 

Kαι τότε αφού δεν τρέχουν πώς τρώνε μνήμη οι εφαρμογές??

 

Αν και κινδυνεύουμε να βγούμε εκτός θέματος, το Android δεσμεύει μνήμη για τις έξι τελευταίες εφαρμογές. Επί της ουσίας, πόρους καταναλώνει μόνο αυτή που βρίσκεται στο προσκήνιο, ενώ για τις υπόλοιπες 5 το σύστημα είναι σε stand by, ώστε αν ο χρήστης τις επιλέξει, να μπορούν άμεσα να βρεθούν στο προσκήνιο.

 

Για τους task killers πόσοι απ' αυτούς που τους χρησιμοποιούν γνωρίζουν ουσιαστικά τη λειτουργία του συστήματος; Εκτός κι αν υπολογίζεις κι αυτούς που νομίζουν ότι ξέρουν. Διάβασε ένα άρθρο που βρήκε ο bujinkan σχετικά με τους task killers. Οι task killers είναι χρήσιμοι μόνο για εφαρμογές που είναι κακογραμμένες και προκαλούν memory leaks ή για την περίπτωση που μία κατά τα άλλα "σωστή" εφαρμογή για οποιοδήποτε λόγο κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μίλησα για processes. Μίλησα για εφαρμογές που εγκαθιστά ο χρήστης.

 

Δεν είναι μόνο processes. Είναι και εφαρμογές που τρέχουν αυτόματα στο παρασκήνιο, χωρίς κάν να φαίνονται απαραίτητα όταν πατάς παρατεταμένα το σπιτάκι (πχ το google talk, το missed call και άλλα προγράμματα που η λειτουργία τους βασίζεται στο να τρέχουν στο παρασκήνιο).

Τελοσπάντως, πάνω κάτω το ίδιο λέμε..:)

 

Οι απόψεις διίστανται για τους task killers.Εγώ το θεωρώ εργαλείο αρκεί να ξέρεις τι κλείνεις ή τι βάζεις στο autokill αναλόγως τη χρήση που κάνεις.

 

Kαι τότε αφού δεν τρέχουν πώς τρώνε μνήμη οι εφαρμογές??

Κατά τη γνώμη μου οι task killer ήταν ένα αναγκαίο κακό που επιτέλους ξεφορτώθηκα.

 

Τι να τους κάνω, αφού το σύστημα και χωρίς αυτούς δουλεύει άριστα?:D:D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο processes. Είναι και εφαρμογές που τρέχουν αυτόματα στο παρασκήνιο, χωρίς κάν να φαίνονται απαραίτητα όταν πατάς παρατεταμένα το σπιτάκι (πχ το google talk, το missed call και άλλα προγράμματα που η λειτουργία τους βασίζεται στο να τρέχουν στο παρασκήνιο).

Τελοσπάντως, πάνω κάτω το ίδιο λέμε..:)

 

Αυτά που αναφέρεις είναι services. Χωρίς αυτά απλά δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά το κινητό. Για του λόγου το αληθές, δείτε τι μπορεί να κάνει ένας χρήστης που δε γνωρίζει και καταργεί services ή χρησιμοποιεί λανθασμένα task killers.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολυς εφτασε η συσκευη σπιτι μου..Ποιες θεωρητε απαρετητες κ χρησιμες εφαρμογες για εγκατασταση περα απο αυτες που εχει???Πχ καποιον task manager για να μπορεις να κλεινεις τις εφαρμογες που τρεχουν η καποιον file manager υπαρχει??

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολυς εφτασε η συσκευη σπιτι μου..Ποιες θεωρητε απαρετητες κ χρησιμες εφαρμογες για εγκατασταση περα απο αυτες που εχει???Πχ καποιον task manager για να μπορεις να κλεινεις τις εφαρμογες που τρεχουν η καποιον file manager υπαρχει??

 

Ρε φιλε το ακριβως απο πανω σχολιο απο το δικο σου αν διαβασεις δε χρειαζεται να ρωτησεις τιποτα για task manager.Tωρα για file manager και ο estrong και ο astro ειναι πολυ καλοι.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

πόσο σας παίρνει το φόρτισμα; Εμένα ενα 3ωρο γεμάτο :X

usb να υποθεσω φορτιζετε?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Και με Pc και φορτιστή, τόσο

 

3 ωρες πριζα τοιχου, πολυ παραπανω σε υπολογιστη (λογικο, το output σαφως μικροτερο, περι τις 5 ωρες κανει μεσω usb).

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ επιτέλους το Desire απο Handtec (αν και σήμερα έλαβα email απο FedEx ότι θα καθυστερήσει μέχρι Δευτέρα λόγω του ηφαιστείου:cry:) και θέλω να κάνω απλά μια ερώτηση.

 

Έχω απο όταν χρησιμοποιούσα το iPhone ένα φάκελο με Mp3. Απο εκείνον τον φάκελο τα έβαζα στο iTunes και απο εκεί sync στο iPhone. Επειδή όμως θέλω να έχω και τα εξώφυλλα και τα λοιπά (δεν βάζω πχ ολόκληρα albums για να είναι φακελοι) έχει το Desire κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα/τρόπο να βάζω covers;

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ επιτέλους το Desire απο Handtec (αν και σήμερα έλαβα email απο FedEx ότι θα καθυστερήσει μέχρι Δευτέρα λόγω του ηφαιστείου:cry:) και θέλω να κάνω απλά μια ερώτηση.

 

Έχω απο όταν χρησιμοποιούσα το iPhone ένα φάκελο με Mp3. Απο εκείνον τον φάκελο τα έβαζα στο iTunes και απο εκεί sync στο iPhone. Επειδή όμως θέλω να έχω και τα εξώφυλλα και τα λοιπά (δεν βάζω πχ ολόκληρα albums για να είναι φακελοι) έχει το Desire κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα/τρόπο να βάζω covers;

καλορίζικο φίλε μου εγώ χρησιμοποιώ το album art grabber θα το βρεις στο market.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ φίλε αλλά επειδή υποθέτω αυτά τα προγράμματα δεν είναι και 100% ενημερωμένα η ερωτησή μου ήταν αν με κάποιο τρόπο μπορώ να προσθέσω δικά μου covers. Εκτός αν έννοούσες αυτό.

 

Ευχαριστώ πάντως για την γρήγορη απάντηση

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
κανενας λογικος ανθρωπος φιλε μου που ενδιαφερεται για την σωματικη του ακεραιοτητα:lol:

 

το ανεφερα απευθυνομενος σε κατοχο του κινητου,που επεμενε οτι τρεχει τα παντα χωρις να παιρνει χαμπαρι:)

συν οτι εγω ετσι δοκιμαζω τις συσκευες που ερχονται στα χερια μου χρονια τωρα.ολες οι συσκευες που εχω δουλεψει,εχουν δεινοπαθησει στα χερια μου...

 

τεσταρω καθε συσκευη σκληρα και οι αποψεις μου ειναι παντα,αντικειμενικες χωρις παρωπιδες και δειγματα οπαδισμου σε καποιον κατασκευαστη!

 

το desire εχει πολυ δυνατο hardware οπως και το λεο,αλλα κανενα απο αυτα δεν ειναι τελειο!ολα καπου θα δειξουν σημαδια κοπωσης η αδυναμιας αν τα πιεσεις σκληρα.

 

αυτο ηθελα να αποδειξω στον φιλο που ουσιαστικα,παραπληροφορουσε με τα λεγομενα του.

και οχι οτι το desire δεν ειναι καλο και κολαει...αυταψειναι για παιδια και για ανθρωπους με παρωπιδες....

 

καθημερινα μπαινουν ατομα στα threads του myphone,να ενημερωθουν για οποιες συσκευες τους ενδιαφερει να αγορασουν ψαχνοντας να βρουνε,στα μηνυματα των κατοχων της συσκευης που τους ενδιαφερει,τι πραγματικα κανει και τι οχι η εκαστοτε συσκευη.

 

δεν ειναι κριμα να τους μπερδευουμε ?

 

ΜΗΝ προσπαθείτε να "καταλάβετε" το Android έχοντας στο μυαλό σας άλλα λειτουργικά όπως τα Wmobile, το symbian κλπ! Η διαχείριση της μνήμης δεν έχει καμία σχέση με τα προηγούμενα και ο Task Manager χρησιμοποιείται στο Android κυρίως για ...ψυχολογικούς λόγους!

 

Αν πας να χρησιμοποιήσεις όλες τις εφαρμογές που λες, πάντα θα έχεις μικροπροβλήματα στη μουσική ακόμη και αν πριν έχεις "σκοτώσει" τα πάντα!

 

Αφιερώστε λίγο χρόνο για να κατανοήσετε το λειτουργικό και θα δείτε πως είναι κάτι εντελώς διαφορετικό!

:)

 

Α και κάνε ένα πείραμα: Εγκατέστησε έναν task manager, κλείσε ότι (νομίζεις) πως δεν χρειάζεσαι και μετά από 1 ωρίτσα που θα κάθεται το κινητό, τσέκαρε και πάλι τον task manager για να δεις πως θα έχουν εμφανιστεί και πάλι εφαρμογές που -και καλά- έκλεισες!

Edited by BillDanos
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ φίλε αλλά επειδή υποθέτω αυτά τα προγράμματα δεν είναι και 100% ενημερωμένα η ερωτησή μου ήταν αν με κάποιο τρόπο μπορώ να προσθέσω δικά μου covers. Εκτός αν έννοούσες αυτό.

 

Ευχαριστώ πάντως για την γρήγορη απάντηση

 

απο το κινητο σου μπορεις να εγκαταστησεις τοmixzing player που εχει κι ενα πολυ ωραιο widget,ο οποιος player σε οσα τραγουδια δεν υπαρχει cover, κανει αυτοματα download αυτος.Αλλη λυση ειναι το mp3 tagger pro.

 

εγω παντως αν καποιο ελληνικο τραγουδι δεν το βρισκω μεσω αυτων των προγραμματων, κατεβαζω στο pc το εξωφυλλο του album και το περναω στο τραγουδι με το easy tag το οποιο ειναι προγραμμα στο ubuntu.Ξερω οτι παρομοιο προγραμμα υπαρχει και στα windows αλλα αυτη τη στιγμη μου διαφευγει το ονομα του

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά νομίζω ότι διάβασα στο βιβλιαράκι (μια πεταχτη ματιά που του έριξα) πως κάνει συγχρονισμό με το iTunes.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...