Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

1. Έχω πρόβλημα χώρου και στη Froyo. Δεν μου βγάζει σε παρά πολλά προγράμματα επιλογή για να μεταφέρω το πρόγραμμα στην sd... Υπάρχει κάποια λύση γιαυτό;

 

Aν δεν υπάρχει επιλογή σε κάποιο πρόγραμμα για μεταφορά στην SD είναι θέμα προγραμματιστών. Πρέπει να το προσθέσουν στον κώδικα. Κοινώς πρέπει να περιμένεις για αναβάθμιση της εφαρμογής ή να βρεις κάποια νεότερη αν δεν την κατέβασες από το μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μερικες ερωτήσεις και από μένα.

 

1. Έχω πρόβλημα χώρου και στη Froyo. Δεν μου βγάζει σε παρά πολλά προγράμματα επιλογή για να μεταφέρω το πρόγραμμα στην sd... Υπάρχει κάποια λύση γιαυτό;

 

2. Υπάρχει κάποιο widget το οποίο να κλείνει και να ανοίγει το 3G για να εξοικονομώ μπαταρία;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

1. μπορεις να ρουταρεις το κινητο σου, ωστε να εγκατηστησεις την εφαρμογη a2sd+ οπου μπορεις να μεταφερεις ολες τις εφαρμογες σου στην SD καρτα σου.

 

 

ΥΓ: Δεν ειναι ακριβως root βεβαια οπως το ξεραμε. Απλα φλασαρεις μια αλλη ROM, ιδια με την εργοστασιακη, απλα rooted. Κανεις ξερει αν εχει βγει κανενας νεος, πιο ευκολος κ απλος τροπος για root? (μαμω την HTC)

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν υπάρχει επιλογή σε κάποιο πρόγραμμα για μεταφορά στην SD είναι θέμα προγραμματιστών. Πρέπει να το προσθέσουν στον κώδικα. Κοινώς πρέπει να περιμένεις για αναβάθμιση της εφαρμογής ή να βρεις κάποια νεότερη αν δεν την κατέβασες από το μαρκετ.

Με βλέπω για A2SD δηλαδή.....φτουυυυυυυυυυυ

Phillips Diga-->Panasonic GD52-->Motorola C33-->Nokia 5210-->Nokia 6600-->HP iPaq 6515-->HP iPaq 6915-->Fujitsu Siemens T830-->HTC TyTn-->Nokia 6110 Nav-->Samsung i900 Omnia-->Nokia 5800XM-->Samsung Omnia i8910 HD-->HTC Hero-->Samsung i900 Omnia(again)-->HTC HD2 Leo-->HTC Desire-->Samsung Galaxy S2 i9100 --> :X
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό. Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει ας επιβεβαιώσει... :happy:

 

So, you installed froyo 2.2 on your Nexus One but you are unable to save apps2sd eh? Easy! Download and install sdk files with the adb tool from Google's Developer website and run command prompt and navigate to android-sdk/tools and type in the following command while your phone is connected by usb (not mounted).

 

> adb devices

 

if you see a serial number starting with an "H" that means you got things working, now do the following:

 

> adb shell pm setInstallLocation 2

 

This command will push ALL apps to your sd card, to revert back to saving apps to internal memory enter in:

 

> adb shell pm setInstallLocation 0 "

Phillips Diga-->Panasonic GD52-->Motorola C33-->Nokia 5210-->Nokia 6600-->HP iPaq 6515-->HP iPaq 6915-->Fujitsu Siemens T830-->HTC TyTn-->Nokia 6110 Nav-->Samsung i900 Omnia-->Nokia 5800XM-->Samsung Omnia i8910 HD-->HTC Hero-->Samsung i900 Omnia(again)-->HTC HD2 Leo-->HTC Desire-->Samsung Galaxy S2 i9100 --> :X
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό. Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει ας επιβεβαιώσει... :happy:

 

So, you installed froyo 2.2 on your Nexus One but you are unable to save apps2sd eh? Easy! Download and install sdk files with the adb tool from Google's Developer website and run command prompt and navigate to android-sdk/tools and type in the following command while your phone is connected by usb (not mounted).

 

> adb devices

 

if you see a serial number starting with an "H" that means you got things working, now do the following:

 

> adb shell pm setInstallLocation 2

 

This command will push ALL apps to your sd card, to revert back to saving apps to internal memory enter in:

 

> adb shell pm setInstallLocation 0 "

 

Αν το κάνεις αυτό τότε όλα τα widgets θα εξαφανιστούν στο επόμενο reboot.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να πάρω το desire αντί για το wildfire κυρίως λόγω οθόνης και ανάλυσής. Ελπίζω να αξίζει τα παραπάνω λεφτά. Το βρήκα σε αυτό το σαιτ με όνομα HTC A8181 Desire GR. Δεν μπορώ να βρω τι σημαίνει το A8181. Είναι το κανονικό desire ή μήπως καμία άλλη έκδοση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

1. Έχω πρόβλημα χώρου και στη Froyo. Δεν μου βγάζει σε παρά πολλά προγράμματα επιλογή για να μεταφέρω το πρόγραμμα στην sd... Υπάρχει κάποια λύση γιαυτό;

 

2. Υπάρχει κάποιο widget το οποίο να κλείνει και να ανοίγει το 3G για να εξοικονομώ μπαταρία;

 

 

1. Ακολούθησε αυτές τις οδηγίες http://www.lorinbute.com/posts/how-to-force-apps-to-move-to-the-sd-card-on-froyo.html. Ειναι μια μέση λύση. Για να κάνεις σωστή δουλειά θες root ROM με Αpp2SD+ και ΕΧΤ3 partition στην κάρτα.

 

2. Υπάρχουν widgets που σε πανε απευθειας στην οθόνη ρυθμίσεων του 2G/3G για να γλιτώνεις μερικά κλικς. Αυτόματα δυστυχώς δεν γίνεται. Εγω το έχω πάντα στο 2G, και λίγο πριν ανοίξω το ιντερνετ (απο το αντίστοιχο widget) το βάζω στο 3G.

 

Αν το κάνεις αυτό τότε όλα τα widgets θα εξαφανιστούν στο επόμενο reboot.

 

Θα εξαφανιστούν τα widgets που "βλέπουν" εφαρμογές στην μνήμη, και μονο αν οι εφαρμογές αυτές μεταφερθούν απο τον χρήστη στην SD. Αν το κάνει δεν θα δει καμία αλλαγή πριν αρχίσει να μεταφέρει εφαρμογές.

 

Πάντως, καλό ειναι οι εφαρμογές που τρέχουν συνέχεια (handcect sms, gmail counter κλπ) και που έχουν widgets ενεργα, να εγκαθίστανται στην κάρτα, γιατι όποτε συνδέετε το κινητο στο pc ως "αφαιρούμενη συσκευή", γίνεται ένα μπάχαλο.

 

Βρήκα αυτό. Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει ας επιβεβαιώσει... :happy:

 

So, you installed froyo 2.2 on your Nexus One but you are unable to save apps2sd eh? Easy! Download and install sdk files with the adb tool from Google's Developer website and run command prompt and navigate to android-sdk/tools and type in the following command while your phone is connected by usb (not mounted).

 

> adb devices

 

if you see a serial number starting with an "H" that means you got things working, now do the following:

 

> adb shell pm setInstallLocation 2

 

This command will push ALL apps to your sd card, to revert back to saving apps to internal memory enter in:

 

> adb shell pm setInstallLocation 0 "

 

Δουλευει μια χαρά. Αλλα μη περιμένεις σπουδαία αποτελέσματα. Βαζει μονο ένα μέρος της εφαρμογής στην κάρτα. Ειναι μια λύση παντως...

Edited by Nikos_s3
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να πάρω το desire αντί για το wildfire κυρίως λόγω οθόνης και ανάλυσής. Ελπίζω να αξίζει τα παραπάνω λεφτά. Το βρήκα σε αυτό το σαιτ με όνομα HTC A8181 Desire GR. Δεν μπορώ να βρω τι σημαίνει το A8181. Είναι το κανονικό desire ή μήπως καμία άλλη έκδοση;

 

Το Α8181 ειναι ο κωδικος της συσκευης. Σε ολα τα desire πανω στο κουτι βρισκεις αυτον τον κωδικο. Μην ανησυχεις το κανονικο ειναι.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό πραγματικής χρήσης του κινητού και όχι πειραματισμών με εφαρμογές κτλ. εχω κάποιες απορίες :

 

1) Πολλές φορές κάνοντας μία ενέργεια εμφανίζει ένα popup για να διαλέξεις με ποια εφαρμογή να εκτελέσει αυτό που θες, πχ να χρησιμοποιήσει τον δικό του browser ή τον Dolphin, να στείλεις μήνυμα με την δικιά του εφαρμογή ή το Handcent SMS , η ποιο file manager να χρησιμοποιήσεις. σε αυτό το μενού μπορείς να τσεκάρεις να κάνει σαν προεπιλογή αυτό που θα διαλέξεις εκείνη την στιγμή.

 

Αν θές να αλλάξεις αυτήν την επιλογή αργότερα ή θέλεις να ξανά εμφανίζεται το popup πως το κάνεις;

 

2) Τράβηξα 5 φωτογραφίες και ήθελα να της στείλω με e-mail ή στο dropbox, δεν βρήκα όμως πως μπορώ να της στείλω με μία κίνηση και τις 5, μόνο μία μία μπορούσα να της βάλω σαν attachment, και με το Astro file manager αν επιλέξω πολλές και κρατήσω πατημένο στην τελευταία και επιλέξω από στολή με μαιλ βάζει μόνο αυτήν σαν συνημμένο και όχι όσες έχω επιλέξει.

 

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα της HTC ή του Android, το scrolling πρέπει να γίνει ποιο smooth, όχι μόνο στην σελίδα με τα applicatios αλλά γενικά σε αρκετά μενού που θέλουν scrolling.

είναι κρίμα α βλέπεις ένα τόσο καλό κινητό να χάνει frames, κάνει κακή εντύπωση σε όσους δεν ξέρουν τις δυνατότητες του.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια ξαφνικα το κινητο τρελθηκε και τωρα ανοιγει μονο του και μενει στην ασπρη οθονη με το σημα της htc και δεν προχωραει. πριν γινει αυτο μου εμφανισε μια εικονα ενα μικρο αυτοκινητο στο bar Που ειναι το ρολοι ξερετε τι ειναι? πως κανουμε hard reset?

 

τι έκανες τελικά; Δοκίμασες να βγάλεις μπαταρία και sd για λίγο και μετά ξανά reboot? Ή άνοιγμα κινητού χωρίς την sd..?

 

Recovery image έχεις στο κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό πραγματικής χρήσης του κινητού και όχι πειραματισμών με εφαρμογές κτλ. εχω κάποιες απορίες :

 

1) Πολλές φορές κάνοντας μία ενέργεια εμφανίζει ένα popup για να διαλέξεις με ποια εφαρμογή να εκτελέσει αυτό που θες, πχ να χρησιμοποιήσει τον δικό του browser ή τον Dolphin, να στείλεις μήνυμα με την δικιά του εφαρμογή ή το Handcent SMS , η ποιο file manager να χρησιμοποιήσεις. σε αυτό το μενού μπορείς να τσεκάρεις να κάνει σαν προεπιλογή αυτό που θα διαλέξεις εκείνη την στιγμή.

 

Αν θές να αλλάξεις αυτήν την επιλογή αργότερα ή θέλεις να ξανά εμφανίζεται το popup πως το κάνεις;

 

 

Αυτό έψαχνα και εγώ σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό πραγματικής χρήσης του κινητού και όχι πειραματισμών με εφαρμογές κτλ. εχω κάποιες απορίες :

 

1) Πολλές φορές κάνοντας μία ενέργεια εμφανίζει ένα popup για να διαλέξεις με ποια εφαρμογή να εκτελέσει αυτό που θες, πχ να χρησιμοποιήσει τον δικό του browser ή τον Dolphin, να στείλεις μήνυμα με την δικιά του εφαρμογή ή το Handcent SMS , η ποιο file manager να χρησιμοποιήσεις. σε αυτό το μενού μπορείς να τσεκάρεις να κάνει σαν προεπιλογή αυτό που θα διαλέξεις εκείνη την στιγμή.

 

Αν θές να αλλάξεις αυτήν την επιλογή αργότερα ή θέλεις να ξανά εμφανίζεται το popup πως το κάνεις;

 

.

 

Ρυθμίσεις-Εφαρμογές-Διαχείριση εφαρμογών-εφαρμογή που έχεις σαν προεπιλογή - πατάς το κουμπί που γράφει "Εκκαθάριση προεπιλογών"

έτσι σου ξαναεμφανίζεται το pop-up.

ΑΕΚ, whiskey και Iron Maiden δίσκοι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει Bluetooth με LCD και μπορεί όταν τον καλούν να βλέπει το όνομα (Αγγλικά) και όχι τον αριθμό. Έχω αγοράσει το sony ericsson mw 600. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι κοντά στην αγορά του κινητού, αυτά που αναφέρονται στο update log της froyo ισχύουν? Δηλαδή:

 

- Flash στον browser?

- HD recording?

- Ταχύτητα κινητού?

- Wi-Fi tethering?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι κοντά στην αγορά του κινητού, αυτά που αναφέρονται στο update log της froyo ισχύουν? Δηλαδή:

 

- Flash στον browser?

- HD recording?

- Ταχύτητα κινητού?

- Wi-Fi tethering?

-Ναι έχει.

-Ναι αν και οταν πας να δεις το video στο κινητό κολλάει λίγο αλλά λογικά στο εππομένο update θα λυθεί. Αν τα παίξεις τα βίντεο στο pc δεν κολλάνε φυσικά.

-Εκπληκτική για μένα. Δεν κολλάει με τίποτα και 10 εφραμογές να έχεις ανοιχτές.

-Ναι και έχει και πρόγραμμα μέσα από μόνο του, το wifi-hotspot.

Phillips Diga-->Panasonic GD52-->Motorola C33-->Nokia 5210-->Nokia 6600-->HP iPaq 6515-->HP iPaq 6915-->Fujitsu Siemens T830-->HTC TyTn-->Nokia 6110 Nav-->Samsung i900 Omnia-->Nokia 5800XM-->Samsung Omnia i8910 HD-->HTC Hero-->Samsung i900 Omnia(again)-->HTC HD2 Leo-->HTC Desire-->Samsung Galaxy S2 i9100 --> :X
Link to comment
Share on other sites

Αφού το hd recording γίνεται στα 15fps... κολλάει όπου και να το δεις! Τα 15 fps δεν είναι για να τραβάς βίντεο...

 

Είμαι μεγάλος υποστηρικτής του desire αλλά και το 800χ480 νομίζω καλό είναι... ειδικά αν έχει καλά fps

Link to comment
Share on other sites

Αφού το hd recording γίνεται στα 15fps... κολλάει όπου και να το δεις! Τα 15 fps δεν είναι για να τραβάς βίντεο...

 

Είμαι μεγάλος υποστηρικτής του desire αλλά και το 800χ480 νομίζω καλό είναι... ειδικά αν έχει καλά fps

 

Συμφωνώ απολύτως.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα... Το καπάκι δεν εφαρμόζει καλά πίσω.

Πιο συγκεκριμένα απο την πλευρα που είναι τα κουμπιά στα πλάγια,

υπάρχει κάτι σαν "φούσκωμα" και αυτό έχει σαν συνέπεια να μην εφαρμόζει σωστά το

πίσω κάλυμα. (να κάνει στα πλάγια μια μικρή καμπύλη η συσκευή.)

Τούμπα δεν έχει φάει, το έχω στα "ώπα - ώπα" το κινητό.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει? Διορθώνεται? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως.

 

Στις custom ROMs το βίντεο είναι πλέον 24fps, οπότε πιθανόν να έρθει και στην επίσημη ROM.

Επίσης, εάν θέλετε 720p καλό θα είναι να αγοράσετε μια class 6 ή και μεγαλύτερης κλάσης microSD, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν προλαβαίνει η κάρτα να γράψει...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...