Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αργύρη εννοείς το repartition στην κάρτα για να δουλέψει το script του modaco που λύνει το πρόβλημα με το lug?

 

Αν είναι αυτό χρειάζεται μια εφαρμογή για pc. Την ξέρω αλλά είμαι στο γραφείο τώρα.

Είναι εμπορική αλλά έχει και trial. Δεν ξέρω όμως αν η δοκιμαστική έκδοση μπορεί να κάνει partition σε ext που χρειάζεται.

 

Στο Mac μου κάνει partition αλλά δεν ξέρω επίσης αν έχει τέτοιο φορματ η έχει μόνο το fat32.

 

Θα το ψάξω φαίνεται καλή ιδέα να εγκαταστησουμε μόνο το script σε κάποιο καλό update ώστε να έχουμε το fix χωρίς να χρειαστεί να πάμε σε κάποια custom rom.

 

Οχι, Οχι ειναι μια επιλογή του Odin, το απόγευμα απο το σπίτι θα ανοίξω το odin και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό με το fix lag με ενδιαφέρει και μένα αλλά από το xda δεν έχω καταλάβει λέξη lol

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

η συσκευη μαλλον δεν εχει λαμπακι για αναπαντητες κλησεις και sms, και απο οτι ειδα μαλλον τα κουμπια της συσκευης αριστερα και δεξια ειναι φωτιζομενα ,αν καποιος ξερει κανεναν εκει στους xda να τους πει να φτιαξουν μια εφαρμογη που για χαμενες κλησεις η sms να αναβει καποιο απο τα 2 κουμπια,δεν ξερω αν στεκει αλλα τι νακανω ειπα κατι να γραψω κατι περιμενοντας τους γερμανους
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η συσκευη μαλλον δεν εχει λαμπακι για αναπαντητες κλησεις και sms, και απο οτι ειδα μαλλον τα κουμπια της συσκευης αριστερα και δεξια ειναι φωτιζομενα ,αν καποιος ξερει κανεναν εκει στους xda να τους πει να φτιαξουν μια εφαρμογη που για χαμενες κλησεις η sms να αναβει καποιο απο τα 2 κουμπια,δεν ξερω αν στεκει αλλα τι νακανω ειπα κατι να γραψω κατι περιμενοντας τους γερμανους

 

 

Προς το παρόν υπάρχει μία εφαρμογή ονόματι NoLed στο xda, βγάζει ένα φωτάκι στο screen του κινητού το έχω δοκιμάσει και δουλεύει μια χαρά την παλεύουν όμως και για αυτό που λες

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

η συσκευη μαλλον δεν εχει λαμπακι για αναπαντητες κλησεις και sms, και απο οτι ειδα μαλλον τα κουμπια της συσκευης αριστερα και δεξια ειναι φωτιζομενα ,αν καποιος ξερει κανεναν εκει στους xda να τους πει να φτιαξουν μια εφαρμογη που για χαμενες κλησεις η sms να αναβει καποιο απο τα 2 κουμπια,δεν ξερω αν στεκει αλλα τι νακανω ειπα κατι να γραψω κατι περιμενοντας τους γερμανους

 

Κωστα εχει βγει μια λυση αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο. Απλα αναβοσβυνει μια κουκιδα στην οθονη.

 

Το καλυτερο γινεται με μια εφαρμογη απο το μαρκετ που οταν εχεις καποια αναπαντητη η μηνυμα, η συσκευη βγαζει ενα ηχο ανα τακτα χρονικα διαστηματα μεχρι να ανοιξεις τις ειδοποιησεις.

 

Νομιζω ειναι πολυ καλυτερο αυτο.

 

@@@Tonysac

Αντωνη δεν ειναι τιποτα το fix, αλλα κολλαω οτι πρεπει να βαλουμε τον δικο του kernel που περιεχει την ενολη να χρησιμοποιηται το script που κανει ολη την δουλεια στο bootαρισμα.

Δεν ξερω ακομα τι παιζεται με το kernel, κατα ποσο μπορεις να επανελθεις δηλαδη στο αρχικο σου ωστε να ειναι αναστρεψιμο σε περιπτωση χρησης της εγγυησης.

 

Γενικα αν το προβλημα με το lug δεν ειναι εντονο και λυνεται με σωστη χρηση ενος task manager που κλεινει τις εφαρμογες που δεν χρησιμοποιουμε, πιθανως να μην αξιζει να ψαχνομαστε αφου σε κανα μηνα θα εχουμε το επισημο froyo που λογικα θα λυνει το προβλημα.

Αν και μπορει νωριτερα καποια πιο προχωρημενα builds των beta froyo να το λυνουν και να μπορουν να σταθουν στην συσκευη για καθημερινη χρηση.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστα εχει βγει μια λυση αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο. Απλα αναβοσβυνει μια κουκιδα στην οθονη.

 

Το καλυτερο γινεται με μια εφαρμογη απο το μαρκετ που οταν εχεις καποια αναπαντητη η μηνυμα, η συσκευη βγαζει ενα ηχο ανα τακτα χρονικα διαστηματα μεχρι να ανοιξεις τις ειδοποιησεις.

 

Νομιζω ειναι πολυ καλυτερο αυτο.

Missed call από το μάρκετ:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρω από το amazon.de με πιο courier θα μου το στείλουν;

:worry:

 

αν ξερεις γερμανικα, καλα θα κανεις, αν ομως προσπαθησεις να κανεις την παραγγελια οπως εγω,προσπαθησα να βρω τα ομοια κουμπακια με το amazon.com ---και γινετε ενας χαμος,---τοτε ΜΑΚΡΙΑ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με lag αν και το κινητό το έχω φορτώσει με εφαρμογές...κάτι ψιλά μόνο και όχι πάντα...αυτό πού με καίει είναι το gps πού αν και τα έχω δοκιμάσει όλα δεν είδα προκοπή..froyo λοιπόν και ο Θεός βοηθός.

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Στο Πλαίσιο προβλέπεται να έρθει?

Να ρωτήσω κι εγώ να μου πείτε τον λόγο που θα το αγοράσει κάποιος από κατάστημα που το πουλάει πάνω από 550 Ευρώ ενώ υπάρχουν μερικά καταστήματα που το φέρνουν στα 500?

 

Απλά θέλω να μάθω γιατί θα το κάνει κάποιος αυτό, εφόσον η εγγύηση είναι η ίδια και το service που θα πρέπει να απευθυνθείς το ίδιο σε κάθε περίπτωση.

 

Ρωτάω...

 

Εγώ πάντως να πω το γιατί δεν το αγόρασα από κάποιο κατάστημα που το είχε φτηνό...Γιατί μπήκα μέσα και είδα μουτρωμένα πρόσωπα που με ρώτησαν πριν τους πω ότι θα το αγοράσω, "μετρητά ή κάρτα?" και μετά ενώ τους είπα λίγο να δω το κουτί με ξαναρώτησαν το ίδιο. Βγάλτε και ένα μικρό χαμόγελο κύριοι έμποροι...δε θα πάθετε τίποτα...

 

Εσείς γιατί θα το αγοράσετε ας πούμε 550 και όχι 500?

 

 

Παιδια το ειχα γραψη και πριν μερικες ,ενας εισαγωγεας φιλος μου θα το φερει σε μερικες μερες και θα το διαθετει με 380.00-410.00 euro οποιος ενδιαφερεται ας μου πει ειναι κριμα να δινουμε τοσα και να εχουνε υφακι λες και μας κανουν χαρη!

Link to comment
Share on other sites

αν ξερεις γερμανικα, καλα θα κανεις, αν ομως προσπαθησεις να κανεις την παραγγελια οπως εγω,προσπαθησα να βρω τα ομοια κουμπακια με το amazon.com ---και γινετε ενας χαμος,---τοτε ΜΑΚΡΙΑ

 

Δεν ξέρω γερμανικά αλά με το Google Μετάφραση http://www.google.gr/language_tools?hl=el τα καταφέρνω μια χαρά. :D

Edited by nikos00000
Link to comment
Share on other sites

ηρθε η συσκευη απο αμαζον μια μερα νωριτερα ! η καλυτερη εκπληξη για σημερα!!!

εντωμεταξυ μου εκανε εντυπωση γιατι το αφησαν εξω απο το σπιτι χυμα , υπαρχει μεγαγος κινδυυνος κλοπης , ουτε τηλ με πηραν ουτε τιποτα , σιγουρα δεν ηταν ταχυδρομιο ελληνικο γιατι αφηνουν ειδοποιηση

 

Τι θα πει χύμα;;; :shock:

Υποτίθεται ότι και το ταχυδρομείο και η courier όταν δεν βρει κάποιον να υπογράψει, αφήνει ειδοποίηση!!!

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με lag αν και το κινητό το έχω φορτώσει με εφαρμογές...κάτι ψιλά μόνο και όχι πάντα...αυτό πού με καίει είναι το gps πού αν και τα έχω δοκιμάσει όλα δεν είδα προκοπή..froyo λοιπόν και ο Θεός βοηθός.

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Αντώνη το θέμα gps δεν αφορά το froyo αλλά το software της samsung που από προηγούμενα μοντέλα δεν έχουμε τα καλύτερα γι αυτό.

Θυμάμαι στο ΟΜΝΙΑ1 ότι διορθωθηκε πολύ αργότερα.

Ας ελπίσουμε ότι οι Κορεατες δεν θα κάνουν τον Κινέζο και θα βρουν τροπο να το βελτιώσουν.

 

Πάντως οι περισσότεροι που έχουν εγκαταστήσει το fixακι είδαν τρομερή βελτίωση.

 

Τις επόμενες μέρες θα το τεσταρω σε σύγκριση με το HD2 αλλά και με PNA gps.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

... Ποσο το δινει ο Γερμανος;;; ... για οσους νομιζουν οτι θα το παρουν με 99 ευρω !!! :X

 

Με 99 ευρώ και σύνδεση στο "cosmote απεριόριστα 70" (πάγιο 72 ευρώ). Και δώρο τους χάρτες. Πήγα και ρώτησα... Το γράφει και στην πρώτη σελίδα του site.

Ξέχασα να ρωτήσω όμως πόσο σε δεσμεύει σε αυτό το πάγιο. Για 12μηνο είναι πολλά.. Για 6μηνο θα το σκεφτόμουν.

Link to comment
Share on other sites

παιδες δε μου βρισκει το wifi δικτυο μου? καμια ιδεα? το εβαλα κ χειροκινητα κ τιποτα

επισης σε ποιο μενου παμε για να βαλουμε τις ρυθμισεις ιντερνετ των παροχων?

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματιά στο φόρουμ του Desire. Υπάρχουν προβληματακια στο update με το froyo τελικά.

Κάποιοι μιλούν για προβλήματα στην βιντεοσκοπιση, κάποιοι για την φωτογραφική και κάποιοι άλλοι για διάφορα μικροπροβλήματα.

 

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί υπάρχουν πολλά ατομα νέα στα smart phones οπότε δεν ξέρω μήπως κάνουν κάτι λάθος.

 

Δεν είναι όμως απίθανο στην βιασύνη τους να δώσουν γρήγορα την αναβάθμιση να υπάρχουν προβληματακια.

 

Κάποιοι πάντως έψαχναν τροπο να επιστρέψουν στην 2.1 ενώ άλλοι άρχισαν να δοκιμασζουν τις custom rom.

 

Ελπίζω να μην πάθουμε τα ίδια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Με 99 ευρώ και σύνδεση στο "cosmote απεριόριστα 70" (πάγιο 72 ευρώ). Και δώρο τους χάρτες. Πήγα και ρώτησα... Το γράφει και στην πρώτη σελίδα του site.

Ξέχασα να ρωτήσω όμως πόσο σε δεσμεύει σε αυτό το πάγιο. Για 12μηνο είναι πολλά.. Για 6μηνο θα το σκεφτόμουν.

- Αν διαβασεις το λινκ του Γερμανου που παραθετω, καταλαβαινεις οτι στο "απεριοριστα 85" ,θελεις και 409 ευρω για να παρεις την συσκευη, με δωρο χαρτες πλοηγησης αξιας 99 ευρω .... εκτος και αν δεν ξερουν τι γραφουν, ή γενικως δεν ξερουν τι τους γινεται ...

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Αν διαβασεις το λινκ του Γερμανου που παραθετω, καταλαβαινεις οτι στο "απεριοριστα 85" ,θελεις και 409 ευρω για να παρεις την συσκευη, με δωρο χαρτες πλοηγησης αξιας 99 ευρω .... εκτος και αν δεν ξερουν τι γραφουν, ή γενικως δεν ξερουν τι τους γινεται ...

 

Ναι έχεις δίκιο.. προφανώς δεν έχουν ενημερώσει ακόμα τη συγκεκριμένη σελίδα. Αλλά η προσφορά είναι αυτή sta 99 ευρώ με "cosmote απεριόριστα 70 και ιντερνετ". πριν λίγο είδα και την διαφήμιση στην tv...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι δε βρισκει το kies τη συσκευη για συγχρονισμο? τι σκατα γινεται?

- Εχω την εντυπωση πως δεν πρεπει να εχεις συνδεδεμενη την συσκευη με το υπολογιστη κατα τη εγκατασταση του kies. Θα πρεπει πρωτα να κανεις την εγκατασταση και μετα να συνδεσεις την συσκευη. Αποσυνδεσε την συσκευη απο τον υπολογιστη ,κανε ενα ρισταρτ στον υπολογιστη και ξαναδοκιμασε να συνδεσεις .

- Σημαντικο. Πρεπει να κανεις επανεκκινηση στο galaxy, ομως οταν κλεισεις το kies απο την συσκευη ( home button) ,για να την ξαναδει το kies θα πρεπει να κανεις στο galaxy επανεκκινηση.

- Το εκανε και μενα αυτο μεχρι που εκανα επανεγκατασταση τους drivers απο το Kies/ρυθμισεις ,αλλα επιπλεον χρειαστηκε και φορματ της εξωτερικης microSD ,μεσα απο την συσκευη.

 

- Αλλο. ...

- Δυο βιντεο καθοδηγησης φλασαρισματος που ενδεχομενως να βοηθησουν καποιον να μπει στο κλιμα ....

-

-

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Αργύρη εννοείς το repartition στην κάρτα για να δουλέψει το script του modaco που λύνει το πρόβλημα με το lug?

 

Αν είναι αυτό χρειάζεται μια εφαρμογή για pc. Την ξέρω αλλά είμαι στο γραφείο τώρα.

Είναι εμπορική αλλά έχει και trial. Δεν ξέρω όμως αν η δοκιμαστική έκδοση μπορεί να κάνει partition σε ext που χρειάζεται.

 

Στο Mac μου κάνει partition αλλά δεν ξέρω επίσης αν έχει τέτοιο φορματ η έχει μόνο το fat32.

 

Θα το ψάξω φαίνεται καλή ιδέα να εγκαταστησουμε μόνο το script σε κάποιο καλό update ώστε να έχουμε το fix χωρίς να χρειαστεί να πάμε σε κάποια custom rom.

 

Οχι, Οχι ειναι μια επιλογή του Odin, το απόγευμα απο το σπίτι θα ανοίξω το odin και θα σου πω

 

Λοιπόν Κώστα, ανοίγοντας το Οdin εχει μια επιλογή να τσεκάρεις το re-partition, κάποιοι στο xda διάβαζα ότι έκαναν αυτή την επιλογή αλλά δεν ξέρω για ποιό λόγο, οπότε μην το κάνεις αν δεν είσαι σίγουρος τι προσφέρει

 

Επόσης διάβασα ότι όταν θα βάλεις τη custom rom καλό θα είναι να μπεις σε recovery mode (vol up + on/off + homme) και να κάνεις wipe cache partition. Κάντο άφοβα το έχω κάνει κιεγώ

 

Τέλος αν θα κάνεις root τη συσκευή κατέβασε από το μαρκετ το busybox κσι και κάντου ενα update.

 

συγνώμη που στα λέω ένα ένα αλλά έχω πάρει τόσες πολλές πληροφορίες σε τοσο μικρό χρονικό διάστημα που έχω χαθεί.

 

Αυτά για τώρα και ότι χρειαστείς και ξέρω στη διάθεση σου, αλλά είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό εδώ ή σε κάποιο άλλο thread εμείς θα σε ρωτάμε :)

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με lag αν και το κινητό το έχω φορτώσει με εφαρμογές...κάτι ψιλά μόνο και όχι πάντα...αυτό πού με καίει είναι το gps πού αν και τα έχω δοκιμάσει όλα δεν είδα προκοπή..froyo λοιπόν και ο Θεός βοηθός.

 

 

 

 

 

Φίλε από τη μικρή μου εμπειρία, όπως λέει και ο Κώστας, αυτά τα προβλήαμτα που αφορούν gps, ραδιόφωνο, κάμερα δύσκολα να να λυθούν με αναβαθμίσεις, να διορθώσουν κάτι μπορεί, ίσως αλλά να λυθούν... μόνο οταν τους τα ξανασκάσουμε στο επόενο κινητό (θυμάμαι από την HTC , ραδίoφωνα που δεν άκουγες , GPS lag, graphic drivers κλπ)

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι δε βρισκει το kies τη συσκευη για συγχρονισμο? τι σκατα γινεται?

 

Στο samsung wave s8500 για να συνδεθεί με το kies έπρεπε να κλίσεις όλες της ανοιχτές εφαρμογές.

 

ηρθε η συσκευη απο αμαζον μια μερα νωριτερα ! η καλυτερη εκπληξη για σημερα!!!

εντωμεταξυ μου εκανε εντυπωση γιατι το αφησαν εξω απο το σπιτι χυμα , υπαρχει μεγαγος κινδυυνος κλοπης , ουτε τηλ με πηραν ουτε τιποτα , σιγουρα δεν ηταν ταχυδρομιο ελληνικο γιατι αφηνουν ειδοποιηση

 

Από πιω amazon το πήρες από το com uk de

Link to comment
Share on other sites

- Αν διαβασεις το λινκ του Γερμανου που παραθετω, καταλαβαινεις οτι στο "απεριοριστα 85" ,θελεις και 409 ευρω για να παρεις την συσκευη, με δωρο χαρτες πλοηγησης αξιας 99 ευρω .... εκτος και αν δεν ξερουν τι γραφουν, ή γενικως δεν ξερουν τι τους γινεται ...

 

το εβγαλε το plaisio 549€

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...