Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μερικά παιδιά έχουν πολύ μεράκι αλλά κυρίως όρεξη να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες. Υποκλίνομαι.

 

Στο hot θέμα μας τώρα που δεν είναι άλλο από τους task manager. Ομολογώ ότι αν και καλώς αναγνώστης στο τέλος έχασα την μπάλα. Οπότε να ρωτήσω κάποια πράγματα μήπως βγάλω άκρη. Καταρχάς κατέβασα κι εγώ το OCFL κι έκανα τα "απαραίτητα". Μέσα λοιπόν αυτό έχει το "Alter minFree". Παράλληλα διαβάζοντας εδώ μέσα απόψεις και γνώμες έβαλα πάνω στο γαλαξία μου και το "SystemPanel lite" ενώ παρατηρώ ότι υπάρχει στη συσκευή και το "Device Management".

 

Μήπως όλα μαζί κάνουν κακό αντί για καλό; Ποιο να κρατήσω και πως να καταργήσω τα υπόλοιπα; Επίσης ένα άλλο θέμα. Μπορώ αν θέλω να απενεργοποιήσω πλήρως κάποιες εφαρμογές που από όσο κατάλαβα η συσκευή της ανοίγει "μόνη της"; π.χ. κάτι Feeds and Updates, Messaging, Video player, music player κ.α.

 

edit: Μόλις είδα ότι έχω κι ένα "Autorun Killer"

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να προσθεσω μια επαφη ειναι καλυτερα να την προσθετω στο gmail?

Oταν προσθετω μια στο τηλεφωνο και κανω συγχρονισμο γιατι δεν προστιθεται-ανεβαινει και στο gmail?

Μονο αναποδα γινεται συγχρονισμος?

Βασιλη ο συγχρονισμος λειτουργει αμφιδρομα και ειτε μεσω google ειτε μεσω τηλεφωνου, οπου και να το περασεις αυτοματα ειναι περασμενο και στην αλλη μερια.

αυτο γινεται φυσικα αν εχεις ενεργοποιημενο τον αυτοματο συγχρονισμο.

αν οχι πρεπει να κανεις συγχρονισμο χειροκινητα καθε φορα.

 

στις ρυθμισεις-->λογαριασμοι & συγχρονισμος--> εχει τις δυο επιλογες για συνεχη και αυτοματο συγχρονισμο.

αν δεν τις εχεις τσεκαρισμενες, τοτε πατα πιο κατω εκει που εχει τον λογαριασμο gmail, και μετα αριστερο πληκτρο και "να γινει συγχρονισμος τωρα".

αυτο πρεπει να το κανεις καθε φορα που περνας κατι στις επαφες η στο ημερολογιο (ειτε μεσω Google ειτε μεσω galaxy) για να γινεται συγχρονισμος.

 

αν θελεις κατι αλλο ρωτα :)

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Μερικά παιδιά έχουν πολύ μεράκι αλλά κυρίως όρεξη να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες. Υποκλίνομαι.

 

Στο hot θέμα μας τώρα που δεν είναι άλλο από τους task manager. Ομολογώ ότι αν και καλώς αναγνώστης στο τέλος έχασα την μπάλα. Οπότε να ρωτήσω κάποια πράγματα μήπως βγάλω άκρη. Καταρχάς κατέβασα κι εγώ το OCFL κι έκανα τα "απαραίτητα". Μέσα λοιπόν αυτό έχει το "Alter minFree". Παράλληλα διαβάζοντας εδώ μέσα απόψεις και γνώμες έβαλα πάνω στο γαλαξία μου και το "SystemPanel lite" ενώ παρατηρώ ότι υπάρχει στη συσκευή και το "Device Management".

 

Μήπως όλα μαζί κάνουν κακό αντί για καλό; Ποιο να κρατήσω και πως να καταργήσω τα υπόλοιπα; Επίσης ένα άλλο θέμα. Μπορώ αν θέλω να απενεργοποιήσω πλήρως κάποιες εφαρμογές που από όσο κατάλαβα η συσκευή της ανοίγει "μόνη της"; π.χ. κάτι Feeds and Updates, Messaging, Video player, music player κ.α.

 

edit: Μόλις είδα ότι έχω κι ένα "Autorun Killer"

 

Κακό ή καλό δεν ξέρω περιττό όμως σίγουρα lol...το alter minfree για task manager είναι μία χαρά...τώρα για το autorun killer και το system panel καλό είναι να σου απαντήσει o Κώστας (te_salat) που νομίζω τα έχει δοκιμάσει και τα δύο...πάνω κάτω όμως κάνουν την ίδια δουλειά...μέσα από το system panel νομίζω πως ναι μπορείς να απενεργοποιείς εφαρμογές θέλει όμως προσοχή μην αρχίσεις και απενεργοποιείς ότι βρεις μπροστά σου! εγώ χρησιμοποιώ το autostarts που κάνει την δουλειά αυτή...για αρχή χρησιμοποίησε το alter minfree στην επιλογή aggressive για να δεις πως πάει το κινητό κάτι μετά δες αν χρειάζεται και κάτι από τα άλλα δύο που αναφέρεις...αλλά νομίζω ότι όπου ναναι θα σου απαντήσει και o Κώστας για αυτά...

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ο συγχρονισμος λειτουργει αμφιδρομα και ειτε μεσω google ειτε μεσω τηλεφωνου, οπου και να το περασεις αυτοματα ειναι περασμενο και στην αλλη μερια.

αυτο γινεται φυσικα αν εχεις ενεργοποιημενο τον αυτοματο συγχρονισμο.

αν οχι πρεπει να κανεις συγχρονισμο χειροκινητα καθε φορα.

 

στις ρυθμισεις-->λογαριασμοι & συγχρονισμος--> εχει τις δυο επιλογες για συνεχη και αυτοματο συγχρονισμο.

αν δεν τις εχεις τσεκαρισμενες, τοτε πατα πιο κατω εκει που εχει τον λογαριασμο gmail, και μετα αριστερο πληκτρο και "να γινει συγχρονισμος τωρα".

αυτο πρεπει να το κανεις καθε φορα που περνας κατι στις επαφες η στο ημερολογιο (ειτε μεσω Google ειτε μεσω galaxy) για να γινεται συγχρονισμος.

 

υ.γ προσθεσα στον υπολογιστη - gmail - επαφη, εκανα συγχρονισμο και πηγε στο τηλεφωνο!

αν θελεις κατι αλλο ρωτα :)

Δεν μου τις συγχρονιζει και δεν μπορω να καταλαβω γιατι!

Προσθεσα 2 επαφες - συγχρονισμο τωρα - done ...

Aνοιφω gmail επαφες και πουθενα οι νεες!

 

υ.γ προσθεσα στον υπολογιστη - gmail - επαφη, εκανα συγχρονισμο και πηγε στο τηλεφωνο!

αν θελεις κατι αλλο ρωτα

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψαχνομαι για φλασαρισμα νεας ROM λεω να παρω ενα backup με το titanium. Απο αυτα που διαβασα ψαχνοντας στο forum αν καταλαβα καλα απαιτειται εξωτερικη sdcard στην οποια αποθηκευεται το backup. Εγω που δεν εχω και χρησιμοποιω μονο την εσωτερικη μνημη του galaxy πρεπει να καταφυγω αναγκαστικα στη λυση του pc και της επανεγκαταστασης ολων των εφαρμογων?

 

Επισης εχει φλασαρει κανεις την τελευταια 2.1 JM8? Εχει παρατηρησει κανενα προβλημα?

 

εχω φλασαρει εγω αυτο το update δεν εχει κανενα προβλημα.

το μονο που δεν μπορωνα κανω ειναι να γραψω ελληνικα με το swype και να το παρει ο αλλος κανονικα γτ το παραμβανει με ερωτιματικα(?????????????)

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω και εγώ με τον tyherakias, ρε παιδιά διαβάστε και λίγο κάντε και καμιά αναζήτηση, και εγώ άσχετος είμαι και επιπλέον λόγω δουλειάς και παιδιών δεν έχω πολύ χρόνο...βρήκα όμως έστω και λίγο χρόνο έψαξα στο xda, και μέσα σε μισή ωρίτσα είχα καταλάβει τι στο καλό κάνει το lag fix και πως το βάζω...επιπλέον όσοι καινούργιοι μπαίνετε εδώ μην ορμάτε κατευθείαν να βάλετε ότι βλέπετε μπροστά σας ...μάθετε λίγο το κινητό σας και δείτε λίγο τις ανάγκες σας...βλέπω παιδιά που πρώτα βάζουν κάτι και μετά ρωτάνε τι είναι!!

Ήμαρτον που θα έλεγε και o ....γνωστός.....

Ps

Τώρα ρε τυχερουλη με ξενέρωσες...και είχα την εντύπωση ότι το gps fix κάτι έκανε αλλά είχες δίκιο το δοκίμασα πάντα με 3g ανοιχτό...τεσπα θα το ξαναδοκιμάσω και χωρίς 3g και βλέπουμε!

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνη εν μεροι είναι λογικό να υπάρχουν συνεχώς απορίες γιατί έχουμε καινούργια παιδιά όχι μόνο στο αντικείμενο αλλά και γενικά σε φόρουμ.

Το ίδιο γίνεται στο XDA. Αν προσεξεις οι περισσότεροι είναι πρόσφατα μέλη.

Το galaxy τράβηξε πολύ νέο κόσμο κυρίως προερχόμενο από συμβατικά τηλέφωνα.

Οι παλιοί έμπειροι, δύσκολα ξεκολανε από την HTC γιατί πρωταρχικό τους μέλημα είναι το μαγείρεμα και όχι οι επιδόσεις της οθόνης και της καμερας.

Οφείλω να ομολογήσω ότι η HTC είναι κορυφαία στο θέμα software μετά από τόσα αποκλειστικής ενασχολισης με smartphone.

 

 

Σχετικά με το gps fix, το τσεκαρισα όχι τόσο σε πλοήγηση γιατί εκεί δεν περίμενα να δω κάποια διάφορα αφού και πριν δεν είχα πρόβλημα.

Το τσεκαρισα σε διαδρομές χρησιμοποιοντας το gps test.

Αυτό που παρατήρησα, όπως είπα και χθες, είναι ότι αυξήθηκε η ένταση του σήματος. Δεν είχα δει ποτέ μέτρηση πάνω από 42. Σήμερα είδα και 48 με του περισσότερους δορυφόρους στο πράσινο. Πάντα στην ίδια καθημερινή διαδρομή και με καιρικές συνθήκες πάντα ίδιες εδώ στο Cairo.

Έχει δίκιο ο Αλεξ για το 3G. Γενικα αν έχεις μόνιμα την συσκευή σε gsm χωρίς σύνδεση, δεν δουλεύει σαν υποβοήθηση το A-GPS ώστε να βοηθά στο γρήγορο κλείδωμα και στην άμεση επανεβρεση των δορυφόρων.

 

Μερικά παιδιά έχουν πολύ μεράκι αλλά κυρίως όρεξη να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες. Υποκλίνομαι.

 

Στο hot θέμα μας τώρα που δεν είναι άλλο από τους task manager. Ομολογώ ότι αν και καλώς αναγνώστης στο τέλος έχασα την μπάλα. Οπότε να ρωτήσω κάποια πράγματα μήπως βγάλω άκρη. Καταρχάς κατέβασα κι εγώ το OCFL κι έκανα τα "απαραίτητα". Μέσα λοιπόν αυτό έχει το "Alter minFree". Παράλληλα διαβάζοντας εδώ μέσα απόψεις και γνώμες έβαλα πάνω στο γαλαξία μου και το "SystemPanel lite" ενώ παρατηρώ ότι υπάρχει στη συσκευή και το "Device Management".

 

Μήπως όλα μαζί κάνουν κακό αντί για καλό; Ποιο να κρατήσω και πως να καταργήσω τα υπόλοιπα; Επίσης ένα άλλο θέμα. Μπορώ αν θέλω να απενεργοποιήσω πλήρως κάποιες εφαρμογές που από όσο κατάλαβα η συσκευή της ανοίγει "μόνη της"; π.χ. κάτι Feeds and Updates, Messaging, Video player, music player κ.α.

 

edit: Μόλις είδα ότι έχω κι ένα "Autorun Killer"

 

Φυσικά και δεν πρέπει να τα έχεις όλα μαζί.

Για παράδειγμα το system panel δεν το αφήνω να τρέχει ποτέ μονιμα. Το έχω για να ελέγχω το σύστημα και να κλεινω κάποιες εφαρμογές όπως το wallpaper maker που ενώ το θέλω για μια φορά το μήνα που φτιαχνω κάποιο νέο wallpaper, αυτό επιμένει να τρέχει στο background.

 

To auto run killer μόνο για να ρυθμισω να απενεργοποιουνται κάποιες άλλες και να μην τρέχουν μόνες τους. Κι αυτό δεν το ξαναχρησιμοποιω μετά τις ρυθμίσεις που του περνάω.

 

Μόνο το alter minfree δεν πειραζω. Μπορεί να δείχνει απενεργοποιημενο αλλά δουλεύει κανονικά.

Αποδεδειγμένα μάλιστα αφού κάποια φορά που έβαλα τον auto killer με το που άνοιξε μου έδωσε τις τιμές του aggressive που είχα βάλει στο alter min free.

Το

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

..βεβαια εχω κ εγω το προβλημα με το αρxειο gps με astro explorer που δοκιμασα αλλα και με super manager ενω τροποποιουσα το αρχειο δεν μπορουσε να το σωσει..αντε να δουμε κ το γιαουρτι τι παραπανω θα μας δωσει..
εχω αναφερει σε δυο ποστ μου προσφατα,καθως και αλλος χρηστης σε κοντινο ποστ,οτι χρειαζεστε τον-root explorer- ρε παιδια,ουτε τον super manager,ουτε τον root manager ουτε οτιδηποτε αλλο (που πατε και τα βρισκετε αυτα????).Διαβαστε λιγο ρε παιδια,στην προηγουμενη σελιδα εκανα ποστ για αυτο.

 

Λοιπόν και πριν από λίγο ΞΑΝΑ πρόβλημα στο Μαρκετ. Δεν κατεβαίνουν οι εφαρμογές. Έχω την εντύπωση οτι ο λόγος είναι η επιλογή που έκανα στο gmail. Έβαλα στο κινητό να γίνεται συγχρονισμός ΟΛΩΝ των μηνυμάτων...

Είχε αναφερθεί κάτι για το GTALK. Μπορεί κανείς να δώσει καμιά ιδέα όσον αφορά αυτό; Προσπάθησα να κάνω signout αλλά μέσα από το κινητό δε γίνεται. Δηλαδή γίνεται αλλά ξαναμπαίνει :( Από το google είναι το θέμα να γίνει αλλά πως.

Εντω μεταξύ θα δοκιμάσω να κάνω απο-συγχρονισμό όλων και να το γυρίσω όπως ήταν πριν... (μα να μην μπορώ να βλεπω όλα τα mails? )

 

Υ.Γ: Ήδη δοκίμασα τον απο-συγχρονισμό όλων των φακέλων του Gmail... Χωρίς αποτέλεσμα. Από το Μαρκετ ΔΕΝ κατεβαίνει τιποτα... "Ανεπιτυχής λήψη"...

το μαρκετ εχει προβλημα,την συγκεκριμενη ωρα ημουν κι εγω μεσα και ξαφνικα κρεμασε,δεν φταιει το κινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να κάνω serfing από το υπολογιστή και όχι από το κινητο, εχω πακέτο της wind με ίντερνετ
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

εχω αναφερει σε δυο ποστ μου προσφατα,καθως και αλλος χρηστης σε κοντινο ποστ,οτι χρειαζεστε τον-root explorer- ρε παιδια,ουτε τον super manager,ουτε τον root manager ουτε οτιδηποτε αλλο (που πατε και τα βρισκετε αυτα????).Διαβαστε λιγο ρε παιδια,στην προηγουμενη σελιδα εκανα ποστ για αυτο.

 

 

το μαρκετ εχει προβλημα,την συγκεκριμενη ωρα ημουν κι εγω μεσα και ξαφνικα κρεμασε,δεν φταιει το κινητο σου.

 

Σε εμένα πριν απο κανα δυο ώρες, έβγαζε το κάθε search result παρα πολλές φορές, χωρίς να καταλαβαίνω γιατί γίνεται αυτό....

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε καμμία πληροφορία για το πότε θα είναι διαθέσιμη η έκδοση 2,2 μέσω update?

 

Συμφωνα με τα τελευταια νεα,μεσα στον οκτωβρη,θα δειξει...:what:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να κάνω serfing από το υπολογιστή και όχι από το κινητο, εχω πακέτο της wind με ίντερνετ

 

Αν εννοεις να χρησιμοποιείς το κινητό σαν modem και να συνδεεσε μέσω αυτού στο internet ναι γίνεται..Ρυθμίσεις_Ασύρματη επικοινωνία_Ρυθμίσεις AP για κινητά....μόλις είχα συνδεθεί έτσι με ps3 lol

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη εν μεροι είναι λογικό να υπάρχουν συνεχώς απορίες γιατί έχουμε καινούργια παιδιά όχι μόνο στο αντικείμενο αλλά και γενικά σε φόρουμ.

Το ίδιο γίνεται στο XDA. Αν προσεξεις οι περισσότεροι είναι πρόσφατα μέλη.

Το galaxy τράβηξε πολύ νέο κόσμο κυρίως προερχόμενο από συμβατικά τηλέφωνα.

Οι παλιοί έμπειροι, δύσκολα ξεκολανε από την HTC γιατί πρωταρχικό τους μέλημα είναι το μαγείρεμα και όχι οι επιδόσεις της οθόνης και της καμερας.

Οφείλω να ομολογήσω ότι η HTC είναι κορυφαία στο θέμα software μετά από τόσα αποκλειστικής ενασχολισης με smartphone.

 

Σχετικά με το gps fix, το τσεκαρισα όχι τόσο σε πλοήγηση γιατί εκεί δεν περίμενα να δω κάποια διάφορα αφού και πριν δεν είχα πρόβλημα.

Το τσεκαρισα σε διαδρομές χρησιμοποιοντας το gps test.

Αυτό που παρατήρησα, όπως είπα και χθες, είναι ότι αυξήθηκε η ένταση του σήματος. Δεν είχα δει ποτέ μέτρηση πάνω από 42. Σήμερα είδα και 48 με του περισσότερους δορυφόρους στο πράσινο. Πάντα στην ίδια καθημερινή διαδρομή και με καιρικές συνθήκες πάντα ίδιες εδώ στο Cairo.

Έχει δίκιο ο Αλεξ για το 3G. Γενικα αν έχεις μόνιμα την συσκευή σε gsm χωρίς σύνδεση, δεν δουλεύει σαν υποβοήθηση το A-GPS ώστε να βοηθά στο γρήγορο κλείδωμα και στην άμεση επανεβρεση των δορυφόρων.

 

 

Φυσικά και θα υπάρχουν πάντα απορίες, και φυσικά θα υπάρχουν καινούριοι χρήστες με απορίες. Δεν ήταν αυτό το θέμα, και ούτε επρόκειτο να "κράξω" κάποιον όπως είπε ο φίλος παραπάνω επειδή ρώτησε μια απλή ερώτηση για την ιστοσελίδα του Κies ή οτιδήποτε άλλο. Το λέω για να εξηγούμαι, γιατί δε συνηθίζω να "τα χώνω", και αν μπορώ να βοηθήσω το κάνω.

Αυτό που με πείραξε κάπως και το έιπα, ήταν το "επιμένω" στο ποστ που ανέφερα, σε ένα θέμα που δεν είναι newbie θέμα, και ούτε κάτι που δεν έχει συζητηθεί. Και όπως είπα, αν φτάσει κάποιος σ'αυτό το σημείο, καλό θα ήταν να διαβάσει λίγο, απ'το να βάζει τυφλά πράγματα που θα του αλλάξουν το σύστημα και να το ανακαλύπτει μετά ότι τα έβαλε, στη χειρότερη περίπτωση αφού κάτι χαλάσει.

 

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι ένας οδηγός για το lagfix είναι περιττός αυτή τη στιγμή, πρώτον γιατί και εσύ και οι Αντώνηδες έχετε εξηγήσει ακριβώς πώς το κάνατε και τί πρέπει να γίνει, και δεύτερον το lagfix έχει μόνο βδομάδες ζωής ακόμα, γιατί όπου να'ναι ο RyanZA θα τελειοποιήσει το native ext2 ή ext4, που είναι πολύ καλύτερο lagfix απ'το τωρινό OCLF το οποίο είναι κάπως πρόχειρο με το loopback που χρησιμοποιεί, και το voodoo που είναι τώρα beta θα τελειώσει κι αυτό όπου νά'ναι, και τότε το τωρινό OCLF θα ξεχαστεί τελείως.

Όσοι θέλουν να το βάλουν μέχρι τότε μπορούν όπως είπα να ανατρέξουν στο θέμα και να δουν τα ποστ που το εξηγούν αναλυτικά, και αν επιμένουν μετά να γίνει κάποιος οδηγός, ας τον φτιάξουν και ας τον ποστάρουν, το φόρουμ είναι ανοιχτό σε όλους όπως ξέρουμε.

 

Για το GPS τώρα.. αν το δοκίμασες οδηγώντας και τις ίδιες ώρες και όντως είδες διαφορά, πάω πάσο. Εγώ το έκανα πριν μερικούς μήνες γιατί ούτως ή αλλως europe είμαστε και έτσι θα έπρεπε να είναι... αλλά δεν είδα καμία διαφορά πριν και μετά, τα προβλήματα που έχει έξω από το αυτοκίνητο παραμένουν, και όπως ξέρεις δεν πιάνει τα χαμηλά σήματα και δεν κλειδώνει σε πάνω από 8 δορυφόρους... αυτό διορθώθηκε επιτέλους στα τελευταία firmwares, και πολλοί αναφέρουν μεγάλη βελτίωση. Δεν έκανα όμως το τεστ που έκανες με την ένταση (αν και δεν ξέρω αν έχει σημασία η καλύτερη ένταση αν χάνει το lock :) ). Πάντως εγώ και χθες που πάλι πήγα μια βόλτα 400 χλμ, δουλεύει άψογα στο παρμπριζ, οπότε αν γίνεται ακόμα καλύτερο με τα JM7 και μετά, είμαι πολυ ευχαριστημένος.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το gps fix, αλλά και γενικά για το gps των κινητών... Για να έχετε gps που να κάνει έστω τα βασικά είναι απαραίτητο να είναι assisted. Το οποίο σημαίνει ανοιχτό data session. Αν δεν έχετε ανοιχτό data session, ξεχάστε το gps, τέλος. Αυτό ισχύει για όλα τις συσκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου εδώ και 3+ χρόνια από εποχής N95 που πρωτοεμφανίστηκε το gps στα κινητά. Πραγματικά αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα, αν δεν θέλετε να έχετε ανοιχτό data session έστω και για λίγο, για τον μικρό όγκο που δεδομένων που χρειάζεται το assisted-gps, τότε ξεχάστε το, μην ασχολείστε καν, είναι άχρηστο.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το gps fix, αλλά και γενικά για το gps των κινητών... Για να έχετε gps που να κάνει έστω τα βασικά είναι απαραίτητο να είναι assisted. Το οποίο σημαίνει ανοιχτό data session. Αν δεν έχετε ανοιχτό data session, ξεχάστε το gps, τέλος. Αυτό ισχύει για όλα τις συσκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου εδώ και 3+ χρόνια από εποχής N95 που πρωτοεμφανίστηκε το gps στα κινητά. Πραγματικά αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα, αν δεν θέλετε να έχετε ανοιχτό data session έστω και για λίγο, για τον μικρό όγκο που δεδομένων που χρειάζεται το assisted-gps, τότε ξεχάστε το, μην ασχολείστε καν, είναι άχρηστο.

Ισως να εχεις δικιο σ'αυτα που λες, δεν συμφωνω ομως οτι ειναι γενικο κανονας.

εγω και πολλα αλλα παιδια, στο hd2 δεν ειχαμε καθολου προβλημα με το σημα και μαλιστα με εντελως κλειστο το data !!!!

εγω μαλιστα το ειχα κλεισει εντελως με το Nodata και δεν το ανοιγα ποτε μιας και δεν ειχα δωρεαν ογκο mb απο τον παροχο μου οπως τωρα.

και δεν κολλουσε ποτε, με πηγαινε παντου και ευκολα.

και με copilot/destinator/ndrive ολα επαιζαν τελεια !!!!

αρα εν'μερει δεν συμφωνω απολυτα για το οτι πρεπει να εχουμε υποχρεωτικα data assisted.

το οτι δεν συγκρινετε το Gps chip σ' ενα κινητο σε σχεση με καποιο standalone gps εννοειτε αυτο !!!!

απο δικη μου εμπειρια ξερω οτι υπαρχουν συσκευες που εχουν πολυ καλο και αξιοπιστο δεκτη Gps. εκτος απο το hd2 υπαρχουν αρκετα ακομα.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ο συγχρονισμος λειτουργει αμφιδρομα και ειτε μεσω google ειτε μεσω τηλεφωνου, οπου και να το περασεις αυτοματα ειναι περασμενο και στην αλλη μερια.

αυτο γινεται φυσικα αν εχεις ενεργοποιημενο τον αυτοματο συγχρονισμο.

αν οχι πρεπει να κανεις συγχρονισμο χειροκινητα καθε φορα.

 

στις ρυθμισεις-->λογαριασμοι & συγχρονισμος--> εχει τις δυο επιλογες για συνεχη και αυτοματο συγχρονισμο.

αν δεν τις εχεις τσεκαρισμενες, τοτε πατα πιο κατω εκει που εχει τον λογαριασμο gmail, και μετα αριστερο πληκτρο και "να γινει συγχρονισμος τωρα".

αυτο πρεπει να το κανεις καθε φορα που περνας κατι στις επαφες η στο ημερολογιο (ειτε μεσω Google ειτε μεσω galaxy) για να γινεται συγχρονισμος.

 

αν θελεις κατι αλλο ρωτα :)

 

Κάτσε λίγο μήπως καταλάβω τελικά, στο λογαριασμό μου λοιπόν αν μπω μέσα μου έχει 3 φορές ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗ και έχω τσεκαρισμένα και τα 3.

Παρόλα αυτά καμία επαφή δεν έχει περάσει στο gmail. Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι βασικό? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το gps fix, αλλά και γενικά για το gps των κινητών... Για να έχετε gps που να κάνει έστω τα βασικά είναι απαραίτητο να είναι assisted. Το οποίο σημαίνει ανοιχτό data session. Αν δεν έχετε ανοιχτό data session, ξεχάστε το gps, τέλος. Αυτό ισχύει για όλα τις συσκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου εδώ και 3+ χρόνια από εποχής N95 που πρωτοεμφανίστηκε το gps στα κινητά. Πραγματικά αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα, αν δεν θέλετε να έχετε ανοιχτό data session έστω και για λίγο, για τον μικρό όγκο που δεδομένων που χρειάζεται το assisted-gps, τότε ξεχάστε το, μην ασχολείστε καν, είναι άχρηστο.

Μην είσαι τόσο σίγουρος. Και το Mio 701 αλλά και το Htc Touch Cruise το πρώτο, απο προσωπική πείρα, δούλευαν άψογα χωρίς υποβοήθηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις να χρησιμοποιείς το κινητό σαν modem και να συνδεεσε μέσω αυτού στο internet ναι γίνεται..Ρυθμίσεις_Ασύρματη επικοινωνία_Ρυθμίσεις AP για κινητά....μόλις είχα συνδεθεί έτσι με ps3 lol

 

Sent from my Galaxy S

 

Ευχαριστω πολυ,αυτο χρειαζομουν δεν ηξερα οτι γινετε....διοτι εβγαλα τα ματια μου με την οθονη του Γαλαξια,οχι οτι ειναι και μικρη...4αρα ειναι αυτη....:cool:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μου κάνει μεγάλη απορία πώς αρκετοί εδώ μέσα και όχι μόνο, μπορείτε να δίνετε 500άρια και 600άρια για κινητό και δεν έχετε ένα, έστω και μικρό data plan... :blink:

 

Τα κινητά αυτά απλά είναι "τυφλά και κουφά" χωρίς data plan...

Link to comment
Share on other sites

@@ Αλεξ συμφωνώ απόλυτα με το θέμα των επαναλαμβανόμενων ερωτήσεων.

Γι αυτό είπα χθες κάποιος που μπαίνει για πρώτη φορά δικαιολογείται.

Χανεσαι δεν ξέρεις που βρίσκεται καν το κουμπί αναζήτησης μπαίνοντας σ ένα φόρουμ.

Όμως βλέπω άτομα που εμφανίζονται μια φορά την εβδομάδα, κάνουν μια ερώτηση χωρίς να μπουν στον κόπο να διαβάσουν τα ενδιάμεσα. Μόλις παρουσιστει κάποια νέα απορία κάνουν το ίδιο.

Ενταξι τώρα έχουν κινητό που μπαίνει εύκολα στο φόρουμ και αν μη τι άλλο με κάθε ευκαιρία πρέπει να παρακολουθούν το επίσημο thread για την συσκευή τους.

 

Για το gps όπως είπα δεν παρατήρησα καμία διάφορα στην πλοήγηση η στην ποσότητα των δορυφόρων.

Απλά είδα μεγαλύτερη ένταση στο σήμα τόσο στον κήπο μου όσο και στην διαδρομή από και προς το γραφείο.

 

Σχετικά με το gps fix, αλλά και γενικά για το gps των κινητών... Για να έχετε gps που να κάνει έστω τα βασικά είναι απαραίτητο να είναι assisted. Το οποίο σημαίνει ανοιχτό data session. Αν δεν έχετε ανοιχτό data session, ξεχάστε το gps, τέλος. Αυτό ισχύει για όλα τις συσκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου εδώ και 3+ χρόνια από εποχής N95 που πρωτοεμφανίστηκε το gps στα κινητά. Πραγματικά αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα, αν δεν θέλετε να έχετε ανοιχτό data session έστω και για λίγο, για τον μικρό όγκο που δεδομένων που χρειάζεται το assisted-gps, τότε ξεχάστε το, μην ασχολείστε καν, είναι άχρηστο.

 

Ισως να εχεις δικιο σ'αυτα που λες, δεν συμφωνω ομως οτι ειναι γενικο κανονας.

εγω και πολλα αλλα παιδια, στο hd2 δεν ειχαμε καθολου προβλημα με το σημα και μαλιστα με εντελως κλειστο το data !!!!

εγω μαλιστα το ειχα κλεισει εντελως με το Nodata και δεν το ανοιγα ποτε μιας και δεν ειχα δωρεαν ογκο mb απο τον παροχο μου οπως τωρα.

και δεν κολλουσε ποτε, με πηγαινε παντου και ευκολα.

και με copilot/destinator/ndrive ολα επαιζαν τελεια !!!!

αρα εν'μερει δεν συμφωνω απολυτα για το οτι πρεπει να εχουμε υποχρεωτικα data assisted.

το οτι δεν συγκρινετε το Gps chip σ' ενα κινητο σε σχεση με καποιο standalone gps εννοειτε αυτο !!!!

απο δικη μου εμπειρια ξερω οτι υπαρχουν συσκευες που εχουν πολυ καλο και αξιοπιστο δεκτη Gps. εκτος απο το hd2 υπαρχουν αρκετα ακομα.

 

Αντώνη ξεχνάς την εφαρμογή που χρησιμοποιεί η HTC για προ-ενημέρωση της θέσης των δορυφόρων.

Την λεγόμενη εφημερίδα των δορυφόρων.

Αυτή χρησιμοποιεί οποιαδήποτε σύνδεση όταν είναι δυνατή για να κάνει κάθε έξι μέρες ενημέρωση ώστε να καταγράψει την προκαθορισμένη πορεία των δορυφόρων σε σχέση με το σημείο που βρίσκεσαι.

Υπάρχει τέτοια υπερεσια που παρέχει αυτές τις ενημερώσεις.

Όταν λοιπόν ήσουν συνδεδεμένος με wifi έκανες ενημέρωση και αυτό βοηθούσε στην Γρηγόρη εύρεση των δορυφόρων.

 

Επειδή ταξιδεύω συχνά και εκεί που πηγαίνω συνήθως δεν έχω data γιατί το κλειδωνω λόγω roaming. Μέχρι να βρει δορυφόρους το κινητό μου έκανα αρκετά χιλιόμετρα. Αντίθετα αταν έρχομαι Ελλάδα βάζω μια cosmote χωρίς να κλειδωνω τα data και κλειδώνει πιο γρήγορα.

Όσο είχα HTC αν την ώρα που περίμενα τις βαλίτσες συνδεομουν μέσω wifi του αεροδρομίου και έκανα ενημέρωση, είχα και πάλι γρηγορο κλείδωμα.

Το A-GPS βοηθά αρκετά στα δύσκολα. Όχι σε ομαλές καταστάσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για να επανελθω λιγο στο OCLF, αποτι καταλαβα το alterminfree που εχει τροποποιει τις ρυθμισεις του official task manager. Δεν ειναι απο μονο του standalone. Aρα οσοι εχουν τις πρωτες εκδοσεις του κινητου που δεν εχουν task manager επισημο, καλο ειναι να εγκαταστησουν κ τον autokiller σε strict η aggressive mode.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο offtopic με ότι λέτε μέχρι στιγμής, αλλά έμεινα τόσο μακάκας που δεν μπορώ να μην το μοιραστώ μαζί σας! Από περιγραφή και Screenshots δεν φαίνοντε οι πλήρης δυνατότητές του.. Paw Server

 

http://www.appbrain.com/app/paw-server-for-android/de.fun2code.android.pawserver

 

http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chs=150x150&chl=market://search%3Fq%3Dpname:de.fun2code.android.pawserver

Link to comment
Share on other sites

Για να επανελθω λιγο στο OCLF, αποτι καταλαβα το alterminfree που εχει τροποποιει τις ρυθμισεις του official task manager. Δεν ειναι απο μονο του standalone. Aρα οσοι εχουν τις πρωτες εκδοσεις του κινητου που δεν εχουν task manager επισημο, καλο ειναι να εγκαταστησουν κ τον autokiller σε strict η aggressive mode.

 

Δεν κατάλαβες σωστά.. Το minfree δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τον task manager, και είναι standalone.

To minfree manager και ο autokiller κάνουν την ίδια δουλειά. O official task manager είναι ψιλοάχρηστος.

Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα στην υπογραφή μου περί task killers..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για να επανελθω λιγο στο OCLF, αποτι καταλαβα το alterminfree που εχει τροποποιει τις ρυθμισεις του official task manager. Δεν ειναι απο μονο του standalone. Aρα οσοι εχουν τις πρωτες εκδοσεις του κινητου που δεν εχουν task manager επισημο, καλο ειναι να εγκαταστησουν κ τον autokiller σε strict η aggressive mode.

 

Παλαιότερα που δεν είχα lag fix αυτόν χρησιμοποιούσα με πολύ καλά αποτελέσματα...άλλωστε και το minfree έχει ακριβώς τις ίδιες τιμές με τον autokiller...πλην του extreme που έχει επιπλέον o autokiller...όσοι θέλουν τον δοκιμάζουν...βάλτε για αρχή το strict και αν δεν σας καλύπτει δοκιμάστε το aggressive

 

Edit

Να σημειώσω ότι γράφω να τον δοκιμάσουν αυτοί που δεν έχουν το one click lag fix...για αυτούς που το έχουν δεν χρειάζεται, την ίδια δουλειά κάνει το minfree της εφαρμογής

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...