Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια κι εχουμε τα ιδια, μπορεις να δοκιμασεις το gps ωστε να δω αν δουλευει και σε σενα τοσο καλα οσο σε μενα.

 

Αν θες μπορω να σου πω που θα βρεις το motonav και χαρτες για ελλαδα ωστε να κανεις την δοκιμη.

Οι χαρτες ειναι συμβατοι με του iGO8 3x και υπαρχουν διαθεσιμοι ολων των εταιρειων.

Ενα πλεονεκτημα που μονο το igo εχει.

.

 

Οκ μπορώ να το δοκιμάσω. Εχω δουλέψει το co pilot και ήταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ίσως λίγο άσχετο με το rooting και το gps :p αλλά μου κάνει εντύπωση πώς η VF GR δεν εξασφάλισε αποκλειστικότητα και στην κυκλοφορία και στην έκδοση του τηλεφώνου, αν αναλογιστούμε ότι η VF UK κυκλοφόρησε την 16άρα έκδοση και απ'τα μέσα Ιουνίου! :confused: Mysterious...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,επειδη εχω καταληξει στην αγορα κινητου,για να δουλεψει σωστα ,το gps,επειδη σε κονητο τπ δουλευω συνεχεια,πρεπει να κανεις root? Ειχα το desire και δουλευε ρολοι,υπαρχει προβλημα...?

Φίλε δοκίμασε με το firmware που είσαι τώρα.

Αν κάτι δεν παει καλά με το gps θα βάλεις το beta firmware της samsung JM2 η JM5 και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το gps.

Δεν χρειάζεται να κανείς root την συσκευή σου.

Το να περάσεις κάποιο beta firmware είναι εύκολο και παντελώς αναστρεψιμο αν θελήσεις να βάλεις αυτό που είχε όταν το αγορασες.

Δες το και πες μας.

Λίγα μηνύματα πριν δίνεται λινκ που περιέχει όλα τα beta firmwares της samsung και οδηγίες για το πως τα περνάς στα Ελληνικά .

 

Παιδιά καλησπέρα

Μετά το μήνυμα του Κώστα από την Κατερίνη, σχετικά με την αγορά του κινητού από τον Γερμανό και το lagarisma που αναφέρει, προβληματίστηκα αρκετά, γιατί σκέφτομαι και εγώ να το πάρω από τον Γερμανό.

Δεν διάβασα κάπου για παρόμοια Lagarismata του Γαλαξία.

Πιστεύετε ότι έχει σχέση με την παρτίδα των τηλεφώνων-ROMS που έχει ο Γερμανός;

Όσοι έχετε αγοράσει από εκεί είχε το τηλέφωνο τέτοια προβλήματα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

Χάρης

Όχι δεν είναι θεμ παρτίδας.

Υπάρχει ένα lag που όμως δεν γίνεται αντιληπτό με την σωστή χρήση του τηλεφώνου.

Ακόμα και με το firmware που είχε όταν το αγορασα, αν και ήμουν καινούργιος στα android, δεν με προβλημάτισε.

Θα βάλεις ένα task manager από το market γιατί δεν περιέχεται αντίθετα με τα νεότερα beta firmware που έχουν ενσωματομενο task manager.

Θα κλεινεις μόνο εφαρμογές που χρησιμοποιείς αραιά για να μην φορτωνεται η διαθέσιμη μνήμη.

Δεν θα κλεινεις ποτέ εφαρμογές όπως mail, internet, camera, music και γενικά ότι χρησιμοποιείς συνεχώς.

Τον dialler θα τον κλεινεις από το κεντρικό button.

Κάνοντας όλα αυτά δεν θα έχεις προβλημα. Θεωρώ πολύ μικρή την διαθέσιμη μνήμη για τέτοιες συσκευές. Τα 256ΜΒ δεν είναι αρκετά όταν έχουν free multi tasking.

Με τα froyo πιστεύω θα αυξηθούν.

Ακόμα και στο HD2 πριν βγουν οι custom rom που αύξησαν την διαθέσιμη ram σε 576ΜΒ, είχαμε πρόβλημα όταν αφήναμε πολλές εφαρμογές ανοικτές.

Η οποία καθυστεριση παρατηρείται όταν η διαθέσιμη μνήμη πέσει κάτω από τα 45ΜΒ.

Πιστευω λοιπόν ότι θα λυθεί το οποίο πρόβλημα με τα froyo.

Για μένα πέρα από το οποίο lag της συσκευής, είναι θέμα και των android.

Και μην τρελαινεστε ε; Ετσι όπως λειτουργεί το galaxy me ta 45 ελεύθερα, άλλες συσκευές λειτουργούν στα κανονικά τους.

 

Επειδή ακούγονται πολλά μόλις καταφέρω την γυναίκα μου να κρατήσει την κάμερα θα τραβηξω ένα βίντεο όπου θα χρησιμοποιήσω το iPad σαν μετρό σύγκρισης και θα ανοίγω εφαρμογές κοινές και για τις δυο συσκευές.

 

Λέτε να το κραταγα, αν υπήρχε πρόβλημα, έχοντας στα χέρια μου το HD2 και το iPad?

 

Και καλά εγώ είμαι κολλημένος, δεν είμαι αντικειμενικός, είμαι κακός και θέλω να παρουσιάζω το κινητό που έχω σαν το καλύτερο.

Όλοι αυτοί οι δημοσιογράφοι που το εκθιαζουν και το έβγαλαν το καλύτερο smartphone για το 2010 είναι βαλτοί;

Το ίδιο και τα γνωστά blogs στα review τους, γράφουν τα καλύτερα. Κι αυτοί τα πήραν από την samsung?

 

Δυο πράγματα με ανησυχούν και τα έχω γράψει δέκα φορές.

Πρώτα η απειρία της samsung στα smart phones μαζί με την κακή συνήθεια να προσφέρει support συμβατικών κινητών τηλεφώνων σε συσκευές που είναι κομπιούτερ τσέπης.

 

Το άλλο είναι η αντοχή του εξωτερικού της συσκευής.

 

 

Οκ μπορώ να το δοκιμάσω. Εχω δουλέψει το co pilot και ήταν οκ.

Τάκη κι εγώ σήμερα έκανα μια μεγάλη διαδρομή 100 χλμ πήγαινε έλα μέσα στην πόλη.

Σε πολύ δύσκολα σημεία με στενούς δρόμους και ψηλά κτήρια.

Στο μοναδικό σημείο που είχα στιγμιαίο χάσιμο και που συμβαίνει σε όλες τις συσκευές είναι κάτω από μια τριπλή γέφυρα με μήκος πάνω από 6 χιλιόμετρα.

Ήμουν κάτω από την γέφυρα και το σήμα χάθηκε στιγμιαία όταν σταμάτησα για βενζίνη.

Με το που ξεκίνησα μου έβγαλε ένα "χάθηκε το σήμα του gps", αλλά ωσπου να ολοκληρώσει, το είχε ξαναβρεί.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δυο πράγματα με ανησυχούν και τα έχω γράψει δέκα φορές.

Πρώτα η απειρία της samsung στα smart phones μαζί με την κακή συνήθεια να προσφέρει support συμβατικών κινητών τηλεφώνων σε συσκευές που είναι κομπιούτερ τσέπης.

 

Κι όμως, σε άλλες χώρες, μια χαρά support μέσω αναβαθμίσεων προσφέρει η Samsung... :rolleyes: Στη δική μας δεν παρείχε καθόλου support μέχρι πρότεινος. Τρανά παραδείγματα το InnoV8, Omnia 2, Omnia HD(ok, για το τελευταίο ευθύνεται η VF GR που είναι για πολλές σφαλιάρες στην αντιμετώπιση των πελατών της που αγόρασαν αυτό το τηλέφωνο.)

 

Αυτή η κατάσταση βλέπω πως άλλαξε πλέον με το Wave και ελπίζω λίαν συντόμως με το Galaxy S μας! Αναφέρομαι πάντα σε επίσημες αναβαθμίσεις μέσω Kies!

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, είναι γνωστό σε όσους ασχολούνται με το χώρο της κινητής τηλεφωνίας, πως τα τηλέφωνα της Samsung, δουλεύουν σχεδόν απροβλημάτιστα out-of-the-box, συγκριτικά με άλλων κατασκευαστών. Και πως η Samsung είναι σίγουρα μία απ'τις 3 εταιρίες που ΞΕΡΟΥΝ πώς να κατασκευάζουν κινητό τηλέφωνο.

 

Ας ελπίσουμε λοιπόν, να αφήσει το "κακό παρελθόν" στην Ελλάδα και να μας εκπλήξει ευχάριστα το support της με το Galaxy S, όπως έχει ήδη συμβεί με το Wave. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δοκίμασε με το firmware που είσαι τώρα.

Αν κάτι δεν παει καλά με το gps θα βάλεις το beta firmware της samsung JM2 η JM5 και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το gps.

Δεν χρειάζεται να κανείς root την συσκευή σου.

Το να περάσεις κάποιο beta firmware είναι εύκολο και παντελώς αναστρεψιμο αν θελήσεις να βάλεις αυτό που είχε όταν το αγορασες.

Δες το και πες μας.

Λίγα μηνύματα πριν δίνεται λινκ που περιέχει όλα τα beta firmwares της samsung και οδηγίες για το πως τα περνάς στα Ελληνικα

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,σε λιγο καιρο θα το εχω στα χερια μου και θα βαλω τον ιδιο χαρτη που δουλευω στο desire,που εχω δουλεψει και σε αλλες android συσκευες και θα σας πω εντυπωσεις,παντως μεχρι στιγμης στο desire δουλευει τελεια...

Θα σας πω συντομα...και παλι ευχαριστω....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, σε άλλες χώρες, μια χαρά support μέσω αναβαθμίσεων προσφέρει η Samsung... :rolleyes: Στη δική μας δεν παρείχε καθόλου support μέχρι πρότεινος. Τρανά παραδείγματα το InnoV8, Omnia 2, Omnia HD(ok, για το τελευταίο ευθύνεται η VF GR που είναι για πολλές σφαλιάρες στην αντιμετώπιση των πελατών της που αγόρασαν αυτό το τηλέφωνο.)

 

Αυτή η κατάσταση βλέπω πως άλλαξε πλέον με το Wave και ελπίζω λίαν συντόμως με το Galaxy S μας! Αναφέρομαι πάντα σε επίσημες αναβαθμίσεις μέσω Kies!

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, είναι γνωστό σε όσους ασχολούνται με το χώρο της κινητής τηλεφωνίας, πως τα τηλέφωνα της Samsung, δουλεύουν σχεδόν απροβλημάτιστα out-of-the-box, συγκριτικά με άλλων κατασκευαστών. Και πως η Samsung είναι σίγουρα μία απ'τις 3 εταιρίες που ΞΕΡΟΥΝ πώς να κατασκευάζουν κινητό τηλέφωνο.

 

Ας ελπίσουμε λοιπόν, να αφήσει το "κακό παρελθόν" στην Ελλάδα και να μας εκπλήξει ευχάριστα το support της με το Galaxy S, όπως έχει ήδη συμβεί με το Wave. ;)

 

Φίλε μου αυτό που αναφέρεις ήταν ένας από τους λόγους που το επέλεξα.

Έχουμε στην οικογένεια συσκευές samsung που αντέχουν αρκετά χρόνια και δείχνουν ακομα καινούργιες.

Τι να πω για το ραδιόφωνο που έχει το D880 της γυναίκας μου. Να πω ότι εγώ με NOKIA & HTC ίσα που έπιαναν κάποιους τοπικούς και το samsung 3 φορές περισσότερους σταθμούς; Να πω ότι παρ όλο που είναι 2,5 ετών τεχνολογια βγάζει καλύτερες φωτό από το HTC HD1!

 

Θα περιμένω να δω πως θα εξεληχθουν τα πράγματα και ελπίζω να μην διαψευστουμε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τζιφος η εγκατασταση του swype. Απεγκατεστησα το μαμισιο προγραμμα μεσω του titanium (καλο αυτο), αλλα και παλι το apk του swype που θελω να εγκαταστησω μου λεει πως δεν εγκατασταθηκε...

Το δοκιμασα και μεσω του astro αλλα και μεσω του root explorer. Aπο το titanium δεν βρηκα επιλογη να κανω browse στον φακελο που εχω το αρχειο που θελω να εγκαταστησω, προφανως δεν υπαρχει τετοια.

Εσεις πως το βαλατε???

 

1) Αφού το έβγαλες με τιτάνιουμ, κοίτα πρώτα ότι δεν υπάρχει το αρχείο /system/app/Swype.apk , καθώς και ο φάκελος /data/data/com.swype.android.inputmethod/

2) Μετονόμασε το αρχείο .apk που θες να βάλεις σε Swype.apk, και κάντο ένα copy/paste στο /system/app με το root explorer, αφού κάνεις mount το /system ως Read/Write, αν δεν είναι ήδη.

3) Βγες από τον root explorer, και τρέξε το .apk που λέγαμε, από κει που το έχεις σώσει (ή με adb, αν προτιμάς)

4) Πες ΟΚ όταν σου πει ότι είναι εφαρμογή συστήματος.

 

Αυτά.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

- Μαλλον εχω μεινει πισω στα gps .... :( ... η αληθεια ειναι οτι δεν μου χρειαστηκε και δεν εχω ερευνησει το θεμα λεπτομερως ... η μονη χρηση που εχω κανει ειναι στατικη δοκιμαστικα και η αποκλιση ηταν απο 50 εως 500 μετρα (με wifi και iphone) ,σε αυτοκινητο που δοκιμασα με το Ε71 παλια , οπως λετε ,μου εδειχνε την στροφη 50 μετρα νωριτερα .... οποτε γελασα :p και απλα δεν ξανασχοληθηκα ....

 

- Χθες το βραδυ εβαλα την JM5 απο περιεργεια. Αφου εκανα γενικο σκουπισμα στην προυπαρχουσα ρομ ,περασα την JM5 ,... ολα καλα εκτος τα ρωσσικα που εχει ως γλωσσα εκκινησης ,ομως στα σετινγκς την αλλαζεις με μια αλλη.

- Επειδη δεν μου εκατσε καλα το ρωσσικο, την ξαναπερναω ... αυτη την φορα με το CSC (XXJM1) της JM2 .... αγγλικη εκκινηση με swype ,πληκτρολογο στα ελληνικα , .... αλλα απο ταχυτητα γενικα ... :X .... ιδιως ο browser ... αστα να πανε .... χρεπι ...σερνοταν ... μου αρεσε ομως η λειτουργια του launcher που ηταν ... σπεσιαλ πολυ απαλη και με το εφε του fade ....

- ... Επιστροφη στην JP3 .... ,μονο και μονο η ταχυτητα στο browsing ειναι αρκετη .....

- Παρατηρησα στην JM5 ,εχθες βραδυ ... το μαυρο να μην ειναι τοσο μαυρο ;;!! σαν να εβλεπα μια αμιδρη ασπριλα(στο μαυρο background) ,γυρω απο τα εικονιδια που ειχα στην επιφανεια εργασιας ... :X , κατι που δεν ειναι παρατηρησημο στην JP3.

 

- Βαζοντας παλι την JP3, ειπα να κανω καποιες δοκιμες με διαφορετικα αρχεια ρομς. Ετσι κρατησα το PDA της JP3 ,αλλα code και modem εβαλα απο JM5 και JM2, .... ομως το συστημα δεν αναγνωριζε το csc αρχειο απο την jm2 και με πεταγε σε recovery mode, οποτε επιστροφη στα καθαρα αρχεια της jp3 ....

- Καθε φορα που βαζω καποια ρομ ,πρωτιστως κανω γενικο σκουπισμα της προηγουμενης ,για αποφυγη οποιασδηποτε παρενεργειας. Πληκτρολογοντας τον κωδικο *2767*3855# γινεται γενικο καθαρισμα της συσκευης (format - wipe).ΠΡΟΣΟΧΗ με τη πληκτρολογηση και του # ,δεν περνουμε προειδοποιητικο μηνυμα φορματ ,αλλα κατευθειαν μπαινει στην διαδικασια διαγραφης των παντων και επαναφορας στη αρχικη κατασταση της υπαρχουσας ρομ. Οταν υπαρχει η καρτα μνημης μπορει να βγαλει force closed, γι'αυτο πριν το κανουμε αφαιρουμε τις καρτες απο την συσκευη.

- Ετσι και τωρα αφου "σκουπισα" ... συνδεσα με το odin και αφου ολοκληρωθηκε η διαδικασια πηρα pass!! ... Ολα εδειχναν καλα ,ομως με εναν ελεγχο του firmware πληκτρολογοντας στο dial pad (*#1234#) , ειδα στο csc να γραφει unknown .... οπα λεω κατι τρεχει .... πληκτρολογω τον πιο λεπτομερη κωδικο αναγνωσης του firmware που φερει η συσκευη (*#*#44336#*#*) ο οποιος κωδικος δειχνει ακομα αν υπαρχει αριθμος changelist του firmware καθως και την ημερομηνια και ωρα δημιουργιας του ... (τα επισημα firmwares εχουν αριθμο changelist, ενω τα μπετα δευτερης κατηγοριας οχι ... :cry: ) . Για καντε μια δοκιμη να δουμε τι κουβαλαει η συσκευη σας;; :shifty:

- Ετσι αναγκαστηκα να ξαναπερασω την JP3 ,ομως αυτη την φορα εκανα και φορματ στην εσωτερικη καρτα μνημης , γιατι ειχε κρατησει αρχεια απο τις αλλες εγκαταστασεις και θεωρησα οτι μπορει να ευθυνοται .... οποτε παλι odin, τα τρια αρχεια της ρομ και παλι pass! ... αυτη την φορα ολα καλα ... οπως δειχνει και το screenshot :

http://img37.imageshack.us/img37/6792/sc20100819134753.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

- Στην περιπτωση μου το συμπερασμα που εξαγω ειναι οτι εστω και αν ολα φαινονται ΟΚ .... ,μπορει να μην ειναι .... μπορει αν κατι δεν λειτουργει σωστα να χρειαζεται hard reset ,wipe - cashe wipe, format memory card ... και επανεγκατασταση του firmware.

- Μπορει και ετσι ( CSC: unknown ) να μην ειχε προβλημα ,αλλα δεν ειναι σωστο και σιγουρα κατι δεν ειχε παει καλα ...

 

- Τελικα η JP3 μπορει να ειναι μπετα .... αλλα σε επισημη βαση (changelist:470734) .. :)

 

δηλαδη σε εσενα στην JP3 γράφει changelog στις λεπτομερειες του firmware.

 

Ηθελα να σε ρωτησω εαν αυτο σημαινει οτι στο market βλεπεις protected apps.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1) Αφού το έβγαλες με τιτάνιουμ, κοίτα πρώτα ότι δεν υπάρχει το αρχείο /system/app/Swype.apk , καθώς και ο φάκελος /data/data/com.swype.android.inputmethod/

2) Μετονόμασε το αρχείο .apk που θες να βάλεις σε Swype.apk, και κάντο ένα copy/paste στο /system/app με το root explorer, αφού κάνεις mount το /system ως Read/Write, αν δεν είναι ήδη.

3) Βγες από τον root explorer, και τρέξε το .apk που λέγαμε, από κει που το έχεις σώσει (ή με adb, αν προτιμάς)

4) Πες ΟΚ όταν σου πει ότι είναι εφαρμογή συστήματος.

 

 

Αυτά.

Ωραιος! Τελικα χρειαστηκε μεχρι το δεύτερο βήμα και μια επανεκκίνηση.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγει ένα βίντεο που το έκαναν τεστ. Μία χαρά αντοχή έχει.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ετοιμο faq και οδηγος για σχεδον ολες τις αποριες

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=723596

 

και firmwares

http://samsung-firmware.webs.com/samsungi9000.htm

 

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Εάν θυμάμαι καλά το κινητό έχει δυνατότητα wireless tethering. Αλλά δεν μπορώ να βρω αυτή την λειτουργία. Καμιά ιδέα; εχώ την jm1
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εάν θυμάμαι καλά το κινητό έχει δυνατότητα wireless tethering. Αλλά δεν μπορώ να βρω αυτή την λειτουργία. Καμιά ιδέα; εχώ την jm1

 

Μενού - ρυθμισεις - ασυρματη επικοινωνια - ρυθμισεις ΑΡ για κινητά

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

θελω ρε παιδια να ρωτησω το εξης.....

Στις ρυθμισεις - εφαρμογες- υπηρεσιες που εκτελουνται ....

τρεχουν καποια προγραμματα ..ερωτηση.

1) αυτα ετσι οπως τρεχουν καταναλωνουν μνημη απο το συστημα - μπαταρια

2) υπαρχει τροποσ προσωρινης η οριστηκης διακοπης τους

εχω παρατηρηση οτι μετα την εγκατασταση του fring και αλλων προγραμματων αυτα παροτι τα ειχα κλειση σαν εφαρμογες εν τουτις στην παραπανω διαδρομη υπηρχαν ακομη.

Προσπαθησα με τον auto task manager αλλα δεν εκανε τιποτα .

Παρακαλω αν γνωριζει καποιος κατι ας με ενημερωση.... ευχ...

 

χειροκινητα ναι κλεινουν .......

Edited by sopyster
Link to comment
Share on other sites

Samsung galaxy s αγορασμένο απο γερμανό(2βδομάδες) με JF3 κολλάει η οθόνη συνέχεια...πατάω το πλήκτρο κλειδώματος...λειτουργεί μέχρι 5-6 εντολές η οθόνη και μετά ξανακολλάει...περνάω τη JM1 και για 3 μέρες πήγαινε τρένο μέχρι που χθές ξανάρχισε το παραλλήρημα......δε μου φαίνεται για hardware πρόβλημα.....καμιά ιδέα.....
Link to comment
Share on other sites

Εάν περνάς καινούργιο firmware κάτι το κάνει εμένα για hardware problem μου κάνει.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αδέλφια,

 

Είχα λίγο χρόνο σήμερα και αποφάσισα να κάνω την αρχή για τη δημιουργία ενός post, το οποίο θα περιλαμβάνει «όλες» τις πληροφορίες για το κινητό μας. Ουσιαστικά περιορίστηκα στο να επισημάνω κάποιες «βασικές» ιστοσελίδες, επικεντρώθηκα στα «αρνητικά» - κατά τη προσωπική μου άποψη – της συσκευής και αναφέρομαι στο root / unroot. Αυτά μόνο (προς το παρόν) δυστυχώς, λόγο χρόνου.

 

Από εδώ και μετά, όποιος έχει διάθεση και χρόνο, μπορεί να προσθέσει αρκετά, έτσι ώστε να έχουμε κάτι, όσο το δυνατόν περισσότερο ολοκληρωμένο. Feel free... να του αλλάξετε τα φώτα (τόσο του ποστ, όσο και του κινητού!).

 

Οι παράγραφοι «Ε&Α» (ερωτήσεις και απαντήσεις), καθώς και «Hints & Tips» σας… περιμένουν! Καλό θα είναι στην απάντηση να περιλαμβάνονται τα σχετικά forum links, έτσι ώστε να μπορεί ο καθένας από εμάς να μεταπηδήσει άμεσα στη πληροφορία.

 

Καλή συνέχεια!

 

 

 

Χρήσιμες ιστοσελίδες:

 

Παρουσιάσεις:

gsmarena.com Samsung I9000 S Galaxy Specifications

gsmarena.com Review

techblog.gr video review (στα ελληνικά)

 

Forums:

MoDaCo.com

xda developers

 

 

Ελλείψεις – αρνητικά (για ορισμένους τουλάχιστον!)

- «Φτωχή» συσκευασία για ένα τέτοιο κινητό – περιλαμβάνει τα βασικά.

- Είναι κατασκευασμένο εξ ολοκλήρου από πλαστικό (αρκετά καλής ποιότητας βέβαια) – αρκετοί το θεωρούν πάντως μειονέκτημα – προσωπικά πιστεύω το αντίθετο!

- Το πλαστικό στο πίσω μέρος της συσκευής αποτελεί μαγνήτη για δακτυλικά αποτυπώματα!

- Δεν υπάρχει συγκεκριμένο κουμπί on/off για τη κάμερα. Επίσης, χαρακτηριστική είναι η απουσία φλας για τη κάμερα…

- Δεν υποστηρίζεται tethering (?)

- Lag… Υπάρχουν μεν αρκετά non-official fixes, τα οποία αναφέρονται σε αρκετά forums και αντιμετωπίζουν το πρόβλημα, αλλά γενικά οι καθυστερήσεις κατά τη χρήση κρίνονται απαράδεκτες…

- … ενώ απαράδεκτο είναι επίσης και το GPS! Όπως και πιο πάνω, το πρόβλημα αντιμετωπίζεται με non-official fixes… γενικά αρκετοί από εμάς αισθάνονται λίγο beta-testers, έως την άφιξη του Froyo που αναμένεται να λύσει αρκετά προβλήματα!

- Samsung Kies… Από τα χειρότερα λογισμικά που υπάρχουν για τη σύνδεση του Η/Υ με το κινητό σας.

- Samsung support… Με την εξυπηρέτηση πελατών να απαντά στη… Ρουμανία, ευχόμαστε (οι παθόντες τουλάχιστον) – όπως οι γιατροί – αχρείαστη να ‘ναι!

- Δεν έχει ψηφιακό τηλεοπτικό δέκτη… όπως ο βραζιλιάνος αδελφός του (!!!)

- Δε ψήνει καφέ, μαγειρεύει, κάνει baby-sitting, κλπ…

 

… τα θετικά δε χρειάζεται να γραφούν. Είναι τόσα, όσα χρειάζεται για να αγοράσει κάποιος το κινητό με κλειστά τα μάτια! (IMHO). Απλά, το καλύτερο κινητό της αγοράς, αυτή τη στιγμή!

 

 

Root / unroot:

Ο πιο εύκολος / εύχρηστος τρόπος αναφέρεται στο forum των xda, εδώ

 

Οι xda αναφέρουν, ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τις περισσότερες Samsung Galaxy S συσκευές.

 

Με λίγα λόγια, χρησιμοποιώντας τον Η/Υ και εκτελώντας ένα εκτελέσιμο αρχείο, μεταφέρεται στη συσκευή το root-update.zip ή το unroot-update.zip αρχείο – ανάλογα με την επιλογή – το οποίο εκτελείται, όταν το κινητό επέλθει σε φάση recovery.

 

Πανεύκολο και δοκιμασμένο στο Samsung I9000 Galaxy S. Επιβάλλεται η εγκατάσταση του URL="http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=9cfb2d51-5ff4-4491-b0e5-b386f32c0992&displaylang=en"]Microsoft .NET Framework 4[/url]

 

Προς το παρόν, δεν υποστηρίζεται η έκδοση 2.2, αλλά το topic ανανεώνεται διαρκώς.

 

Ε: Γιατί κάποιος να προχωρήσει σε root του κινητού του?

A: Διότι… μπορεί! …τόσο εύκολα, όσο αρχάριος και αν θεωρεί ότι είναι, όσο και γρήγορα, να γίνει κυρίαρχος του κινητού του!

 

Ε: Είναι επίφοβο για το κινητό?

Α: Τόσο επίφοβο… όσο να του γλιστρήσει και πέσει το τηλέφωνο την ώρα που γράφει ένα μήνυμα! Προχωρήστε άφοβα… ακολουθώντας τις οδηγίες, βεβαίως-βεβαίως!

 

Ε: Θα χάσει την εγγύηση / δυνατότητα αναβάθμισης?

Α: Όχι και όχι! Βεβαίως, υπάρχει και το unroot!

 

Ε: Θα χάσω τα προγράμματα που έχω εγκαταστήσει ή τα settings του κινητού μου?

Α: Το μόνο που θα «χάσετε» είναι 1’ από το χρόνο σας, όσο χρειάζεται να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

 

Hints & Tips:

-

 

 

Ε&Α:

E: Όλα ok για το κινητό, πληροφορίες για το λειτουργικό σύστημα Android και τα προγράμματα που μπορώ να εγκαταστήσω όμως, που θα βρω?

A: Στο android.com φυσικά και στη Wikipedia για το λειτουργικό, ενώ για τα προγράμματα που μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει, θα βρει αρκετά στις ιστοσελίδες και forums των Android Market, androlib.com, android applications.com, και αλλού.

Εννοείται, ότι υπάρχει ξεχωριστό section για το Android και τα προγράμματα που έχουν γραφτεί γι αυτό, εδώ, στο δικό μας myphone!

Edited by Diatheke
RTFM...
Link to comment
Share on other sites

ouch... κτήνος ποστ... συγνώμη παίδες... κάποιος θα χρειαστεί να το σπάσει σε κομμάτια, έτσι ώστε να προσθέσει πληροφορία στις άλλες παραγράφους... πιστεύω ότι αξίζει το κόπο. Για να δούμε...
RTFM...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αδέλφια,

 

Είχα λίγο χρόνο σήμερα και αποφάσισα να κάνω την αρχή για τη δημιουργία ενός post, το οποίο θα περιλαμβάνει «όλες» τις πληροφορίες για το κινητό μας. Ουσιαστικά περιορίστηκα στο να επισημάνω κάποιες «βασικές» ιστοσελίδες, επικεντρώθηκα στα «αρνητικά» - κατά τη προσωπική μου άποψη – της συσκευής και αναφέρομαι στο root / unroot. Αυτά μόνο (προς το παρόν) δυστυχώς, λόγο χρόνου.

 

Από εδώ και μετά, όποιος έχει διάθεση και χρόνο, μπορεί να προσθέσει αρκετά, έτσι ώστε να έχουμε κάτι, όσο το δυνατόν περισσότερο ολοκληρωμένο. Feel free... να του αλλάξετε τα φώτα (τόσο του ποστ, όσο και του κινητού!).

 

Οι παράγραφοι «Ε&Α» (ερωτήσεις και απαντήσεις), καθώς και «Hints & Tips» σας… περιμένουν! Καλό θα είναι στην απάντηση να περιλαμβάνονται τα σχετικά forum links, έτσι ώστε να μπορεί ο καθένας από εμάς να μεταπηδήσει άμεσα στη πληροφορία.

 

Καλή συνέχεια!

 

 

 

Χρήσιμες ιστοσελίδες:

 

Παρουσιάσεις:

gsmarena.com Samsung I9000 S Galaxy Specifications

gsmarena.com Review

techblog.gr video review (στα ελληνικά)

 

Forums:

MoDaCo.com

xda developers

 

 

Ελλείψεις – αρνητικά (για ορισμένους τουλάχιστον!)

- «Φτωχή» συσκευασία για ένα τέτοιο κινητό – περιλαμβάνει τα βασικά.

- Είναι κατασκευασμένο εξ ολοκλήρου από πλαστικό (αρκετά καλής ποιότητας βέβαια) – αρκετοί το θεωρούν πάντως μειονέκτημα – προσωπικά πιστεύω το αντίθετο!

- Το πλαστικό στο πίσω μέρος της συσκευής αποτελεί μαγνήτη για δακτυλικά αποτυπώματα!

- Δεν υπάρχει συγκεκριμένο κουμπί on/off για τη κάμερα. Επίσης, χαρακτηριστική είναι η απουσία φλας για τη κάμερα…

- Δεν υποστηρίζεται tethering (?)

- Lag… Υπάρχουν μεν αρκετά non-official fixes, τα οποία αναφέρονται σε αρκετά forums και αντιμετωπίζουν το πρόβλημα, αλλά γενικά οι καθυστερήσεις κατά τη χρήση κρίνονται απαράδεκτες…

- … ενώ απαράδεκτο είναι επίσης και το GPS! Όπως και πιο πάνω, το πρόβλημα αντιμετωπίζεται με non-official fixes… γενικά αρκετοί από εμάς αισθάνονται λίγο beta-testers, έως την άφιξη του Froyo που αναμένεται να λύσει αρκετά προβλήματα!

- Samsung Kies… Από τα χειρότερα λογισμικά που υπάρχουν για τη σύνδεση του Η/Υ με το κινητό σας.

- Samsung support… Με την εξυπηρέτηση πελατών να απαντά στη… Ρουμανία, ευχόμαστε (οι παθόντες τουλάχιστον) – όπως οι γιατροί – αχρείαστη να ‘ναι!

- Δεν έχει ψηφιακό τηλεοπτικό δέκτη… όπως ο βραζιλιάνος αδελφός του (!!!)

- Δε ψήνει καφέ, μαγειρεύει, κάνει baby-sitting, κλπ…

 

… τα θετικά δε χρειάζεται να γραφούν. Είναι τόσα, όσα χρειάζεται για να αγοράσει κάποιος το κινητό με κλειστά τα μάτια! (IMHO). Απλά, το καλύτερο κινητό της αγοράς, αυτή τη στιγμή!

 

 

Root / unroot:

Ο πιο εύκολος / εύχρηστος τρόπος αναφέρεται στο forum των xda, εδώ

 

Οι xda αναφέρουν, ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τις περισσότερες Samsung Galaxy S συσκευές.

 

Με λίγα λόγια, χρησιμοποιώντας τον Η/Υ και εκτελώντας ένα εκτελέσιμο αρχείο, μεταφέρεται στη συσκευή το root-update.zip ή το unroot-update.zip αρχείο – ανάλογα με την επιλογή – το οποίο εκτελείται, όταν το κινητό επέλθει σε φάση recovery.

 

Πανεύκολο και δοκιμασμένο στο Samsung I9000 Galaxy S. Επιβάλλεται η εγκατάσταση του URL="http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=9cfb2d51-5ff4-4491-b0e5-b386f32c0992&displaylang=en”]Microsoft .NET Framework 4[/url]

 

Προς το παρόν, δεν υποστηρίζεται η έκδοση 2.2, αλλά το topic ανανεώνεται διαρκώς.

 

Ε: Γιατί κάποιος να προχωρήσει σε root του κινητού του?

A: Διότι… μπορεί! …τόσο εύκολα, όσο αρχάριος και αν θεωρεί ότι είναι, όσο και γρήγορα, να γίνει κυρίαρχος του κινητού του!

 

Ε: Είναι επίφοβο για το κινητό?

Α: Τόσο επίφοβο… όσο να του γλιστρήσει και πέσει το τηλέφωνο την ώρα που γράφει ένα μήνυμα! Προχωρήστε άφοβα… ακολουθώντας τις οδηγίες, βεβαίως-βεβαίως!

 

Ε: Θα χάσει την εγγύηση / δυνατότητα αναβάθμισης?

Α: Όχι και όχι! Βεβαίως, υπάρχει και το unroot!

 

Ε: Θα χάσω τα προγράμματα που έχω εγκαταστήσει ή τα settings του κινητού μου?

Α: Το μόνο που θα «χάσετε» είναι 1’ από το χρόνο σας, όσο χρειάζεται να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

 

Hints & Tips:

-

 

 

Ε&Α:

E: Όλα ok για το κινητό, πληροφορίες για το λειτουργικό σύστημα Android και τα προγράμματα που μπορώ να εγκαταστήσω όμως, που θα βρω?

A: Στο android.com φυσικά και στη Wikipedia για το λειτουργικό, ενώ για τα προγράμματα που μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει, θα βρει αρκετά στις ιστοσελίδες και forums των Android Market, androlib.com, android applications.com, και αλλού.

 

Καλή η αρχή, μπράβο! Μια ένσταση όμως... Tethering υποστηρίζει κανονικά και μάλιστα χωρίς έξτρα πρόγραμμα...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλή η αρχή, μπράβο! Μια ένσταση όμως... Tethering υποστηρίζει κανονικά και μάλιστα χωρίς έξτρα πρόγραμμα...

 

Thanks bro για την επισήμανση. Εννοούσα USB-hosting... ένας Θεός ξέρει τι σκεπτόμουν όταν το έγραφα! :lol: Διορθώθηκε, ευχαριστώ και πάλι!

RTFM...
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη σε εσενα στην JP3 γράφει changelog στις λεπτομερειες του firmware.

 

Ηθελα να σε ρωτησω εαν αυτο σημαινει οτι στο market βλεπεις protected apps.

 

- Οχι δεν εμφανιζει τις protected apps , .... αυτο δεν εχει να κανει με το firmware ,αλλα με τη περιοχη που λειτουργει η συσκευη, .. απ' οτι εχω καταλαβει. - - Για την χωρα μας μονο με ροοτ και μαρκετ enabler.

 

- To σχολιο μου με το screenshot το παραθεσα για να δειξω πως η jp3 δεν ειναι μια αλφα οπως καποιοι την χαρακτηριζουν ,αλλα η βαση στην οποια εξελισουν την τελικη εκδοση, αν ισχυει αυτο που γραφει εδω ... Π.χ. οταν εβαλα την jm5 ,στον ιδιο ελεγχο του firmware δεν υπηρχε αριθμος changelist .

 

- Μπορειτε να δειτε τις λεπτομερειες του firmware που φοραει η συσκευη σας και αν υπαρχει αριθμος changelist , πληκτρολογοντας : *#*#44336#*#* . xda's

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση νομίζω η περιοχή αλλά τι firmware έχεις. Εάν δεν έχεις επίσημο τότε δεν βλέπεις τις προστατευόμενες εφαρμογές.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση νομίζω η περιοχή αλλά τι firmware έχεις. Εάν δεν έχεις επίσημο τότε δεν βλέπεις τις προστατευόμενες εφαρμογές.

 

Πρώτα root access στο τηλέφωνο και έπειτα Market Enabler που κάνει apply ένα non permanent fix για τα Paid του Market. Πέντα λεπτά δουλειά σύνολο και απροβλημάτιστο αποτέλεσμα.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...