Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Παιδια να σας κανω μια ερωτηση ??

Ποια απο τα παρακατω θεωρειται καλυτερα ?

1.pirelli p zero nero

2.goodyear F1 Eagle assymetric

3.continental sports contact 3

4.toyo proxes R1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια να σας κανω μια ερωτηση ??

Ποια απο τα παρακατω θεωρειται καλυτερα ?

1.pirelli p zero nero

2.goodyear F1 Eagle assymetric

3.continental sports contact 3

4.toyo proxes R1

Continental sports contact 3 ,πιστεύω οτι είναι το καλύτερο

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

Εχω Corolla Verso 1.6,μοντελο 2005. Κανω (και θα κανω ως το τελος του χρονου) 100-120 χιλιομετρα ημερησιως σε Αττικη Οδο και λεωφορο Λαυριου (μιλαμε για οκ δρομους).

Μετα, ετσι κι αλλιως δε θα το χρησιμοποιω στην πολη μεσα.

Θελω να αλλαξω ΑΜΕΣΑ τα λαστιχα (dunlop, της μανας του, εχουν 45000 χιλιομετρα).

Μπορει να προτεινει κανεις τι να παρω, γιατι ειμαι βαθια νυχτωμενος σχετικα με αυτοκινητα κλπ?

 

Δε μ'ενδιαφερει τοσο το κοστος , αρκει να νιωθω σιγουρια στην οδηγηση...

 

Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τη σημαντικη σας βοηθεια!

 

Θα σου προτεινα Michelin pilot primacy μιας και τα εχω δοκιμασμενα εδω και 6000 χλμ σε vw golf v και τα βλεπω οτι πανε καλα.Ειναι μαλακο λαστιχο και εχει καλο κρατημα σε στεγνο κ βρεγμενο.Επισης ζεσταινεται σχετικα γρηγορα κ ετσι βλεπεις απο νωρις αποτελεσματα.Απο την αλλη αν ανεβαινεις πεζοδρομια πηγαινε σε κατι πιο σκληρο στα πλαινα οπως Bridgestone.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το VW Passat του 1999 και τώρα φορά τα Michelin Pilot Exalto 195/65/15 απο τα οποία δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος αφού μετά απο 45000χιλ. και πολύ θόρυβο κάνουν και έχουν αλλοιωθεί ανομοιόμορφα τα πέλματα. Όλα τα χιλιομ. τα έχω κάνει στην Εθνική, ούτε πεζοδρόμια ούτε τίποτα, τέτοια αλλοίωση και τέτοιο θόρυβο, πρώτη φορά αντιμετωπίζω, στάθμευση σε υπόγειο γκαράζ. Τι προτείνετε σε αυτή την διάσταση?
Link to comment
Share on other sites

Έχω το VW Passat του 1999 και τώρα φορά τα Michelin Pilot Exalto 195/65/15 απο τα οποία δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος αφού μετά απο 45000χιλ. και πολύ θόρυβο κάνουν και έχουν αλλοιωθεί ανομοιόμορφα τα πέλματα. Όλα τα χιλιομ. τα έχω κάνει στην Εθνική, ούτε πεζοδρόμια ούτε τίποτα, τέτοια αλλοίωση και τέτοιο θόρυβο, πρώτη φορά αντιμετωπίζω, στάθμευση σε υπόγειο γκαράζ. Τι προτείνετε σε αυτή την διάσταση?

 

Η ανομοιομορφη αλλοιωση δεν οφειλεται στο τυπο του ελαστικου.

Link to comment
Share on other sites

Ισως συχνοτερο ελεγχο των πιεσεων η της ευθυγραμμισης του αυτοκινητου?!?!

Διαφορετικα δεν εχει νοημα η ανομοιομορφη φθορα των ελαστικων?!?

Και επισης ηδη τα 45χιλιαδες χλμ ειναι αρκετα! Λογικο ειναι να χρειαζεσαι λαστιχα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το VW Passat του 1999 και τώρα φορά τα Michelin Pilot Exalto 195/65/15 απο τα οποία δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος αφού μετά απο 45000χιλ. και πολύ θόρυβο κάνουν και έχουν αλλοιωθεί ανομοιόμορφα τα πέλματα. Όλα τα χιλιομ. τα έχω κάνει στην Εθνική, ούτε πεζοδρόμια ούτε τίποτα, τέτοια αλλοίωση και τέτοιο θόρυβο, πρώτη φορά αντιμετωπίζω, στάθμευση σε υπόγειο γκαράζ. Τι προτείνετε σε αυτή την διάσταση?

 

κοντινενταλ,απαιχτα τα εχω τρια χρονια κανω απο 40-60 χιλιομετρα καθε μερα ειναι σα καινουργια δεν εχουν παθει τιποτα.......μιλαω για τα κοντακτ πρεμιουμ 2......πολυ καλο λαστιχο ακομα και μετα απο τρια χρονια μπαινω στις στροφες με 80-100 χιλιομετρα και δε καταλαβαινουν τιποτα δε γλιστρανε δε κανουν θορυβο φανταστικο λαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι τα λαστιχα που εχουν χαμηλη καταναλωση?δεν εχω καταλαβει,χειμωνιατικα λαστιχα η τα κανονικα?εχει μεγαλη διαφορα?
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι τα λαστιχα που εχουν χαμηλη καταναλωση?δεν εχω καταλαβει,χειμωνιατικα λαστιχα η τα κανονικα?εχει μεγαλη διαφορα?

 

Χαμηλη καταναλωση=μειωμενες τριβες.Πιστευω τα κανονικα λαστιχα.

Link to comment
Share on other sites

ΞΒ§ΞΒ±ΞΞΞΒ·ΞΒ»ΞΒ· ΞΞΞΒ±ΞΒΞΒ±ΞΒ½ΞΒ±ΞΒ»ΞΒΞΒΞΒ·=ΞΞΞΞΞΞΞΒΞΞΞΞΞΒ½ΞΞΞΒ ΞΒΞΒΞΞΞΒ²ΞΞΞΒ.Ξ*ΞΞΞΒΞΒΞΞΞΒΞΒ ΞΒΞΒ± ΞΞΞΒ±ΞΒ½ΞΞΞΒ½ΞΞΞΞΞΒ± ΞΒ»ΞΒ±ΞΒΞΒΞΞΞΒΞΒ±.

se eyxaristw. tha ithela na balw lastixa pou na einai men kanonika alla na kanoun kai gia xionia,ginetai?

sorry gia ta greeklish alla grafw apo kinhto

Link to comment
Share on other sites

se eyxaristw. tha ithela na balw lastixa pou na einai men kanonika alla na kanoun kai gia xionia,ginetai?

sorry gia ta greeklish alla grafw apo kinhto

 

Δε νομιζω να εχει βγει κατι τετοιο!Οσοι ειναι απο μερη που χιονιζει εχουν 2 τετραδες μια για χιονια και μια για νορμαλ καταστασεις!

Link to comment
Share on other sites

se eyxaristw. tha ithela na balw lastixa pou na einai men kanonika alla na kanoun kai gia xionia,ginetai?

sorry gia ta greeklish alla grafw apo kinhto

 

Δεν υπάρχουν τέτοια ελαστικά !!!

 

Δε νομιζω να εχει βγει κατι τετοιο!Οσοι ειναι απο μερη που χιονιζει εχουν 2 τετραδες μια για χιονια και μια για νορμαλ καταστασεις!

 

Ο φίλος έχει δίκιο ...!!

Εμείς έχουμε χειμερινά και καλοκαιρινά ελαστικά !!!

και αναλόγως την εποχή φοράμε και τα κατάλληλα ελαστικά !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι δύσκολο να δώσεις τον τίτλο του καλύτερο σε κάποια εταιρεία ή μοντέλο.

Το κάθε λάστιχο λειτουργεί διαφορετικά σε κάθε αμάξι και μεγάλο ρόλο παίζει και το στυλ οδήγησης και οι απαιτήσεις του κάθε οδηγού. Άλλος θέλει μαλακό άλλος σκληρό, άλλος στρίβει σαν λαγός κι άλλος σαν αστραπή, άλλος οδηγεί το 90% εντός πόλης κι άλλος το 90% σε επαρχιακούς φιδίσιους δρόμους και άλλα πολλά τέτοια παραδείγματα.

Οπότε δοκιμάζεις και βλέπεις τι ταιριάζει περισσότερο στο δικό σου αμάξι με βάση το στυλ οδήγησής σου!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το VW Passat του 1999 και τώρα φορά τα Michelin Pilot Exalto 195/65/15 απο τα οποία δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος αφού μετά απο 45000χιλ. και πολύ θόρυβο κάνουν και έχουν αλλοιωθεί ανομοιόμορφα τα πέλματα. Όλα τα χιλιομ. τα έχω κάνει στην Εθνική, ούτε πεζοδρόμια ούτε τίποτα, τέτοια αλλοίωση και τέτοιο θόρυβο, πρώτη φορά αντιμετωπίζω, στάθμευση σε υπόγειο γκαράζ. Τι προτείνετε σε αυτή την διάσταση?

opos leei kai enas filos gia tin anomoiomorfi f8ora sto lastixo ftes esu ki oxi i michelin.peran autou 8eoritika ena lastixo exei zoi peripou 3 xronia i 30-35000 xiliometra.de nomizo loipon pos exoun kati ta lastixa sou.mallon ta adikeis.

ego forao kai sta tria autokinita pou exoume michelin kai eimai apoluta ikanopoiimenos.zestenontai grigora kai kratane kala.auto emena mou ftanei.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι τα Michelin είναι μάπα, απλώς παρατήρησα την ανομοιομορφία που μάλλον οφείλεται στα αρκετά χιλ. και τα φθαρμένα αμορτισέρ, τελικά θα βάλω τα Continental Premium Contact 2.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι τα Michelin είναι μάπα, απλώς παρατήρησα την ανομοιομορφία που μάλλον οφείλεται στα αρκετά χιλ. και τα φθαρμένα αμορτισέρ, τελικά θα βάλω τα Continental Premium Contact 2.

 

πολυ καλη επιλογη τα εχω κοντα 3 χρονια αν θυμαμαι καλα και ειναι σαν τη πρωτη μερα που τα φορεσα στο αμαξι,κορυφαιο λαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα...

 

Έχω διάσταση 195 - 60 - 15 σε Toyota Avensis Sedan. Το αυτοκίνητο κινείται σε μεγάλες ταχύτητες γιατί προορίζεται κυρίως για ταξίδια (εθνικό και επαρχιακό οδικό δύκτιο).

 

Σε αυτή τη διάσταση έχω καταλήξει στα εξής:

 

- ΤΟΥΟ PROXES CF 1

 

- YOKOHAMA C DRIVE

 

- GOODYEAR EXCELLENCE (made in China δυστυχώς)

 

- CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 2

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μου παραθέσουν τη γνώμη τους...

:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινω το τελευταιο γιατι αυτο φοραω εδω και ενα χρονο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Τονιζω ομως οτι δεν γνωριζω τιποτα απο τα αλλα πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα...

 

Έχω διάσταση 195 - 60 - 15 σε Toyota Avensis Sedan. Το αυτοκίνητο κινείται σε μεγάλες ταχύτητες γιατί προορίζεται κυρίως για ταξίδια (εθνικό και επαρχιακό οδικό δύκτιο).

 

Σε αυτή τη διάσταση έχω καταλήξει στα εξής:

 

- ΤΟΥΟ PROXES CF 1

 

- YOKOHAMA C DRIVE

 

- GOODYEAR EXCELLENCE (made in China δυστυχώς)

 

- CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 2

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μου παραθέσουν τη γνώμη τους...

Καλημέρα φίλε μου.

Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα.

Toyo proxes cf-1.Πολύ καλό λάστιχο,made in japan φυσικα,και με άριστες επιδόσεις στις συγκεκριμένες διαστάσεις.

Υοkohama c.drive.Πολύ καλό λάστιχο,και αυτό made in japan επίσης,με εξίσου άριστες επιδόσεις με το toyo με το πλεονέκτημα ότι έχει λίγο καλύτερη γόμα σε σχέση με το toyo.

Goodyear excellence.Δυστυχώς πλέον πουλάει κατά κύριο λόγο όνομα.Κατα τη γνώμη μου τα υπόλοιπα 3 που αναφέρεις είναι καλύτερα.Και αυτό το made in china δεν μου πολυαρέσει.

Continental premium contact.Πολύ καλό λάστιχο και αυτό.Εξίσου καλό σε άνεση σε σχέση με τα 2 πρώτα.Σε κρατήματα τώρα νομίζω ότι το toyo και το yokohama υπερτερούν.

Συνοψίζοντας σου προτείνω όπως κατάλαβες τα δύο πρώτα κατά κύριο λόγο.Και αυτό διότι και τα δύο είναι πιο καινούρια σε σχέση με τα υπόλοιπα,έχοντας κατα αυτόν τρόπο καλυτερες επιδόσεις από τα υπόλοιπα.

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Loipon paides exw ena civic 1.6 2003 montelo 2porto.Twra exw panw eagle f1 goodyear ta opoia einai pleon sapounia....Tha ithela na akousw protaseis gia kapoio kalo kalokairino elastiko se diastaseis 205/50/16 .Episis aksizei na to agorasw apo to internet???Epeidi vrika mia poly kali selida apo Ellines se Germania mallon....K kati teleutaio....Tha ithela na strivoun.....Loipon sas akouw!!!!De tha ithela na mou ksilwthei kamia tsepi !!:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

elastika-online.gr

Από εκεί θα παραγγείλω εγώ, όσοι το χρησιμοποίησαν είπαν τα καλύτερα, μόνο για διαθεσιμότητα ρώτα για να μη σου έρθουν μετά από κανα μήνα!

Link to comment
Share on other sites

elastika-online.gr

Από εκεί θα παραγγείλω εγώ, όσοι το χρησιμοποίησαν είπαν τα καλύτερα, μόνο για διαθεσιμότητα ρώτα για να μη σου έρθουν μετά από κανα μήνα!

και μετα ποιος στα βαζει?παρακαλας κανεναν λαστιχά?
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως τα πας μεχρι τον λαστιχα!! Στον πορτ μπαγκαζ της 147 χωρανε βαρια βαρια 2 λαστιχα!..

Το να στα τοποθετησει ειναι πολυ ευκολο! Με το αζημιωτο φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...