Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει το τελευταίο flashtool εδώ, μην το χρησιμοποιήσεις για καμία άλλη λειτουργία παρά μονο για flashing.

 

Επισης αρχεία FW θα βρεις εδώ, υπ'οψιν είναι μόνο για mini και όχι mini pro.

 

Θα προσπαθήσω αύριο να ανεβάσω το παλιο flashtool μιας και ήταν πιο απλό σε διαδικασία.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... λέτε να επανεγκαταστήσω την 2.1.1.Α.0.6 να δώ μήπως στρώσει πρίν μπώ σε αυτή την διαδικασία?

Γενικά η 2.1.1.Α.0.6 δουλεύει χωρίς προβλήματα συνήθως?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους.θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το zipalign και σε τι χρησιμευει.αξιζει να το βαλω στο κινητο (pro) ?

memory card microsd 8gb class6 19 ευρω ειναι πολλα η λιγα?να την παρω η να δω κατι αλλο?

Edited by kegokego
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το zipalign και σε τι χρησιμευει.αξιζει να το βαλω στο κινητο (pro) ?

memory card microsd 8gb class6 19 ευρω ειναι πολλα η λιγα?να την παρω η να δω κατι αλλο?

 

Το zipaligning, είναι μια διαδικασία (και όχι εφαρμογή) κατά την οποία διορθώνεις την συμπίεση των εφαρμογών. Συνήθως από την 1.6 πλατφόρμα android και μετά οι εφαρμογές έρχονται standard zipaligned για καλύτερη διαχείριση της ram.

 

Παρόλαυτα αν έχεις "πειράξει" κάποιο .apk (άλλαξες γραφικά, xml κλπ) επιβάλλεται το zipalign. Οι stock εφαρμογές σπάνια θα χρειαστούν zipalign αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις στις εγκατεστημένες από εσένα.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το zipaligning, είναι μια διαδικασία (και όχι εφαρμογή) κατά την οποία διορθώνεις την συμπίεση των εφαρμογών. Συνήθως από την 1.6 πλατφόρμα android και μετά οι εφαρμογές έρχονται standard zipaligned για καλύτερη διαχείριση της ram.

 

Παρόλαυτα αν έχεις "πειράξει" κάποιο .apk (άλλαξες γραφικά, xml κλπ) επιβάλλεται το zipalign. Οι stock εφαρμογές σπάνια θα χρειαστούν zipalign αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις στις εγκατεστημένες από εσένα.

 

η διαδικασια αυτη ομως πως γινετε?σχετικα με την μνημη κανενα σχολιο?

ΥΓ ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπική εκτίμηση. Καθένας χρησιμοποιεί αυτό που θέλει και αυτό που τον εξυπηρετει.

 

Ναι βρε, αλλά αν εσύ αναφέρεις "προβλήματα", ο,τι και να είναι αυτά, κατά την δημιουργία της νέας Iridium (φαντάζομαι), αντί για τουλάχιστον κάτι καλύτερο στην καινούργια έκδοση, δεν πρόκειται να την αλλάξω ακόμα, το έχεις πει και εσύ:

"If it ain't broken don't fix it":D

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασια αυτη ομως πως γινετε?σχετικα με την μνημη κανενα σχολιο?

ΥΓ ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!!!

 

Ριξε μια ματιά εδώ.

 

Αυτή η εφαρμογή ειναι ένα καλό toolkit για τον αρχάριο.

 

 

 

Ναι βρε, αλλά αν εσύ αναφέρεις "προβλήματα", ο,τι και να είναι αυτά, κατά την δημιουργία της νέας Iridium (φαντάζομαι), αντί για τουλάχιστον κάτι καλύτερο στην καινούργια έκδοση, δεν πρόκειται να την αλλάξω ακόμα, το έχεις πει και εσύ:

"If it ain't broken don't fix it":D

 

kalas η Iridium τρέχει ήδη σε 2.1.1.Α.0.6 στην συσκευή μου αλλά ΔΕΝ με ενθουσίασε. Γενικά εμένα, προσωπικά, με χάλασε πολύ σαν baseband και σαν βάση. Ακόμα και σε stock, καταναλώνει περισσότερο μπαταρία και έχει κάμποσο lag.

 

Γιαυτό και το επόμενο update της rom θα είναι πάλι σε .024, χωρίς κραυγαλέες διαφορές αλλά με συνολικές μικρές αλλαγες βελτίωσης.

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είναι G, 3G, H οι ταχύτητες από τη χαμηλή στην ψηλή;

Ευχαριστώ

 

G, E, 3G, H είναι η σειρά...

Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι ειναι καλυτερο το mini.

Eτη φωτος μπροστα σε οθονη (capacitive) και λειτουργικο συστημα.

Eιμαι κατοχος και του satio.

Το μονο που μου ελλειψε πραγματικα απο το satio ειναι η καμερα(πολλες φορες λεω που ειναι το satio ρε γμτ) και η μεγαλη οθονη για πλοηγηση στο ιντερνετ αν και μου εσπαγε τα νευρα που ηταν resistive.

 

Εχεις δουλεψει μινι να δεις αν σε βολευει η οθονη του?

 

Ήθελα να το ακούσω.!!:happy:

Κοίτα,το σκέφτομαι και γω αυτό,ότι θα αποχωριστώ την οθονή την μεγάλη,αλλά νομίζω ότι θα ζήσω με αυτό,αν είναι να ξεφύγω από το symbian ..που δεν έχει καμία υποστήριξη πλέον.Και ότι θα χάσω την κάμερα του satio ,αλλά έτσι και αλλιώς με 9mp έβγαζα πάντα που ήταν wide..Τώρα αν βγάζω με 5...νταξ πάει και έρχεται πιστεύω,μιας και έχει φλας.. Αλλά πλέον το κινητό αυτό δεν υποστηρίζετε από πουθενά..και εφαρμογές τίποτα..Δεν μπορώ άλλο μαζί του..ήταν πολύ αποτυχία,μόνο καλό οι φωτογραφίες του.

 

Όχι δεν το έχω πιάσει ποτέ μου,αλλά το βλέπω έτσι μικρό και προβληματίζομαι πως θα είναι στα χέρια μου..:worry:Θα με βολέψει στα μηνύματα ;Το gps και η πλοήγηση νταξ...κάπως θα ζουμάρει ε;

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να το ακούσω.!!:happy:

Κοίτα,το σκέφτομαι και γω αυτό,ότι θα αποχωριστώ την οθονή την μεγάλη,αλλά νομίζω ότι θα ζήσω με αυτό,αν είναι να ξεφύγω από το symbian ..που δεν έχει καμία υποστήριξη πλέον.Και ότι θα χάσω την κάμερα του satio ,αλλά έτσι και αλλιώς με 9mp έβγαζα πάντα που ήταν wide..Τώρα αν βγάζω με 5...νταξ πάει και έρχεται πιστεύω,μιας και έχει φλας.. Αλλά πλέον το κινητό αυτό δεν υποστηρίζετε από πουθενά..και εφαρμογές τίποτα..Δεν μπορώ άλλο μαζί του..ήταν πολύ αποτυχία,μόνο καλό οι φωτογραφίες του.

 

Όχι δεν το έχω πιάσει ποτέ μου,αλλά το βλέπω έτσι μικρό και προβληματίζομαι πως θα είναι στα χέρια μου..:worry:Θα με βολέψει στα μηνύματα ;Το gps και η πλοήγηση νταξ...κάπως θα ζουμάρει ε;

 

Σε οποιοδηποτε καταστημα και αν πας,σιγουρα θα υπαρχει στην εκθεση να το ψαχουλεψεις..ριχτου μια ματια και βλεπεις..σαν gps μια χαρα ειναι!

και στα μηνυματα το ιδιο!

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να το ακούσω.!!:happy:

Κοίτα,το σκέφτομαι και γω αυτό,ότι θα αποχωριστώ την οθονή την μεγάλη,αλλά νομίζω ότι θα ζήσω με αυτό,αν είναι να ξεφύγω από το symbian ..που δεν έχει καμία υποστήριξη πλέον.Και ότι θα χάσω την κάμερα του satio ,αλλά έτσι και αλλιώς με 9mp έβγαζα πάντα που ήταν wide..Τώρα αν βγάζω με 5...νταξ πάει και έρχεται πιστεύω,μιας και έχει φλας.. Αλλά πλέον το κινητό αυτό δεν υποστηρίζετε από πουθενά..και εφαρμογές τίποτα..Δεν μπορώ άλλο μαζί του..ήταν πολύ αποτυχία,μόνο καλό οι φωτογραφίες του.

 

Όχι δεν το έχω πιάσει ποτέ μου,αλλά το βλέπω έτσι μικρό και προβληματίζομαι πως θα είναι στα χέρια μου..:worry:Θα με βολέψει στα μηνύματα ;Το gps και η πλοήγηση νταξ...κάπως θα ζουμάρει ε;

Oταν το πιασεις στα χερια μου και ρολαρεις πανω στην capacitive οθονη θα πεις τι εκανα τοσο καιρο με το satio.:D

Tο θεμα ειναι αν σε βολευει στα μηνυματα και στην πλοηγηση. Ζουμαρει κανονικα στο ιντερνετ.;)

Το κινητο να ξερεις εχει τρελο modding και δεν θα χασεις αν το παρεις.

Αν τελικα δεν σε βολεψει η οθονη μπορεις να περιμενεις το xperia neo που ερχεται αρχες μαρτιου με 3.7in οθονη και 8.1MP καμερα.

Εγω αυτο περιμενω...:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κυριες και κυριοι του φορουμ!

 

Θα ηθελα να κανω ακομα μια ερωτησουλα!!!

 

ΠΩΣ βλεπουμε στο κινητακι μας ποσο μιλαμε;;;

Δηλαδη την συνολικη διαρκεια κλησεων, των εξερχομενων, των εισερχομενων,

ποσα κβ εχουμε κατεβασει κτλ;;;

ή δεν βλεπουμε;;; γιατι οσο και να εψαξα δεν τα βρηκα πουθενα!!!

 

Ευχαριστω πολυ!!!

Δημήτρης__H A K U N A M A T A T A__SV1OBJ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κυριες και κυριοι του φορουμ!

 

Θα ηθελα να κανω ακομα μια ερωτησουλα!!!

 

ΠΩΣ βλεπουμε στο κινητακι μας ποσο μιλαμε;;;

Δηλαδη την συνολικη διαρκεια κλησεων, των εξερχομενων, των εισερχομενων,

ποσα κβ εχουμε κατεβασει κτλ;;;

ή δεν βλεπουμε;;; γιατι οσο και να εψαξα δεν τα βρηκα πουθενα!!!

 

Ευχαριστω πολυ!!!

Kατεβασε απο το market την εφαρμογη droidstats;)
Link to comment
Share on other sites

ηχογραφηση κανει το κινητο?

Το κινητό μπορεί να ηχογραφήσει αρκεί να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή από το market.

 

εγώ έχω το callrecorder και το livo recorder

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το τελευταίο flashtool εδώ, μην το χρησιμοποιήσεις για καμία άλλη λειτουργία παρά μονο για flashing.

 

Επισης αρχεία FW θα βρεις εδώ, υπ'οψιν είναι μόνο για mini και όχι mini pro.

 

Θα προσπαθήσω αύριο να ανεβάσω το παλιο flashtool μιας και ήταν πιο απλό σε διαδικασία.

Μετά απο επιδιόρθωση με το pc companion το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει...

Για να μην κάνω καμία λαλακία υπάρχει κανένα tutorial για το flashing? ή απλά συνδέω το κιν και επαναφέρει το παλιό FW?

 

Κοιτούσα την "βελτίωση διάρκειας μπαταρίας" και αναρωτήθηκα... τα δεδομένα παρασκηνίου πρέπει να είναι κλειστά ή ανοιχτά?

Τι ακριβώς κάνουν?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα..

Να γραψω μια πιο συνολικη εμπειρια με το κινητο μας μετα απο 1.5 μηνα περιπου χρησης.

Το κινητο ειναι ισως το πιο τιμιο κινητο που υπαρχει, εννοω οτι για την τιμη του μαλλον

προσφερει παρα πολλα..

Εχω την Α.0.6 και δεν εχω παρατηησει τα προβληματα που λεει ο Dark προφανως λογω του

οτι δεν το σκαλιζω πολυ..είμαι root, έχω αλλάξει άνετα αρκετά themes έως τώρα..

Περιμένω μια καρτα 8gb και ελπιζω να καταφερω να εγκαταστησω

το apps2sd-ενα αλλο καλο του κινητου μας...σε "προκαλει" να ασχοληθεις μαζι του..

Κάνω εσκεμμενα μετα από κάθε φόρτιση reboot αλλά και σε άσχετα χρονικα διαστήματα

και έχω δει περίπου 1/2 μέρα αύξηση της διάρκειας ζωης της μπαταρίας..

Το ακουστικό του είναι τέλειο-ειχα μια προβληματική εμπειρία με τον μεγάλο αδελφό-και γενικά

ανταποκρίνεται άψογα..

Αυτα ελπίζω να μην σας κούρασα με την κάπως συνολική εικόνα που προσπάθησα

να εκθέσω..

Υ.Γ.Θα παρακαλέσω τους καινούργιους στο topic να διαβάζουν μερικές σελίδες πριν

ρωτήσουν οχι γιατί κουράζουν τους υπόλοιπους απλά γιατί έχει την γοητεία του να

ανακαλύπτεις πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματιά εδώ.

 

Αυτή η εφαρμογή ειναι ένα καλό toolkit για τον αρχάριο.

 

 

 

 

 

kalas η Iridium τρέχει ήδη σε 2.1.1.Α.0.6 στην συσκευή μου αλλά ΔΕΝ με ενθουσίασε. Γενικά εμένα, προσωπικά, με χάλασε πολύ σαν baseband και σαν βάση. Ακόμα και σε stock, καταναλώνει περισσότερο μπαταρία και έχει κάμποσο lag.

 

Γιαυτό και το επόμενο update της rom θα είναι πάλι σε .024, χωρίς κραυγαλέες διαφορές αλλά με συνολικές μικρές αλλαγες βελτίωσης.

 

 

 

Εμεις με Iridium στην 24 να το αφησουμε το κινητο ετσι οπως ειναι κατα την γνωμη σου ?

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά την εγκατάσταση της rom 0.6 μου γραφεί μηνύματα λάθους.

Τώρα στα ερωτήματα μου : κάνοντας ξανά εγκατάσταση της 0.6 θα χάσει το root? Και το app2sd?

Έχω εγκατεστημένα και το xrecovery και titanium backup, ποιο από τα δυο θα μου κάνει καλύτερη δουλεία ώστε να επαναφέρω όλες της εφαρμογές μου μετά 100%

Ευχαριστώ, προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρησιμοποιώ τον DialerOne αλλά έχω ένα πρόβλημα: όταν έχω αναπάντητη δεν σβήνει το εικονίδιο της αναπάντητης από την notification bar παρά μόνο αν πάω στο default πρόγραμμα της συσκευής ή αν έχω το default προεπιλεγμένο για το CallLog. Είναι λίγο εκνευριστικό.. Υπάρχει λύση ή κάνω κάτι λάθος?

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά την εγκατάσταση της rom 0.6 μου γραφεί μηνύματα λάθους.

Τώρα στα ερωτήματα μου : κάνοντας ξανά εγκατάσταση της 0.6 θα χάσει το root? Και το app2sd?

Έχω εγκατεστημένα και το xrecovery και titanium backup, ποιο από τα δυο θα μου κάνει καλύτερη δουλεία ώστε να επαναφέρω όλες της εφαρμογές μου μετά 100%

Ευχαριστώ, προκαταβολικά.

Το xrecovery;) Nαι, θα χαθουν ολα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρησιμοποιώ τον DialerOne αλλά έχω ένα πρόβλημα: όταν έχω αναπάντητη δεν σβήνει το εικονίδιο της αναπάντητης από την notification bar παρά μόνο αν πάω στο default πρόγραμμα της συσκευής ή αν έχω το default προεπιλεγμένο για το CallLog. Είναι λίγο εκνευριστικό.. Υπάρχει λύση ή κάνω κάτι λάθος?

 

HTC Desire/Tapatalk

 

Μπορείς να πατάς "εκκαθάριση" στην notification bar για να φεύγει. Και εγώ το έχω το πρόβλημα, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω λύση.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εχω την iridium ..Θελω να περασω ενα θεμα..Θα παρω backup με το xrecovery , μετα αν θελω να ξανα επιστρεψω στην αρχικη μορφη πως κανω restore ?Ευχαριστω
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Εχω την iridium ..Θελω να περασω ενα θεμα..Θα παρω backup με το xrecovery , μετα αν θελω να ξανα επιστρεψω στην αρχικη μορφη πως κανω restore ?Ευχαριστω

Απο το xrecovery παλι!;)

Link to comment
Share on other sites

Απο το xrecovery παλι!;)

 

Aπλα παταω restore ? Δεν θα εχω κανενα προβλημα ε ? εχω την 24 εκδοση

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...