Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω κι εγώ!

Ας απαντήσει κανείς εάν γνωρίζει plzzzz!!!! :O

 

Πήγα και στο X10 mini και στο Κ810i και έσβησα τις αποθηκευμένες συσκευές ώστε να γίνουν όλα εξαρχής.

 

Άνοιξα το Bluetooth File Transfer -> Κοινόχρηστα αρχεία -> ζητάει pin (μου προτείνει 0000 ή 1234) όπου εγώ γράφω το 1 (δύσκολο νούμερο ε?) -> πατάω Τέλος και μετά ΟΚ -> αυτομάτως μου το ζητάει στο Κ810 όπου βάζω το ίδιο και πατάω οκ.

Το x10 mini αποθηκεύεται στο μενού του Κ810 ονόματι "Οι συσκευές μου". Με ενημερώνει οτι το x10 mini θέλει να αποκτήσει πρόσβαση στα αρχεία μου και αν θέλω να γίνεται ερώτηση πάντα ή μόνο αυτή τη φορά. Επιλέγω το 2ο και το x10 mini μπαίνει στο μενού του Κ810 ονόματι "Οι συσκευές μου".

 

Και voila μπαίνω στο Κ810 όπου μπορώ να μπω στη μνήμη ή στο memory stick. Μπαίνω σε κάποιο φάκελο, τικάρω ένα αρχείο -> πατάω το κουμπί μενού και διαλέγω το Μεταφόρτωση (1 στοιχείο).

 

Τώρα αν θέλω να στείλω από το x10 mini προς το K810i δεν ζητάει κωδικό. Ακόμα κι αν πάω να τραβήξω αρχεία από το Κ810i προς το x10 mini πάλι δεν ζητάει τίποτα.

 

Θα ξεθάψω και το Nokia 6233 που είναι άλλης εταιρίας μπας και δω τι παίζει. Μήπως ζητάει ξανά pin επειδή είναι θέμα της άλλης συσκευής? Μήπως πρέπει να την αποθηκεύσει ως ασφαλή συσκευή ώστε να μην ξαναζητήσει ποτέ pin?

Edited by mattimus_prime
Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

στα περισσοτερα κινητα ζηταει δευτερο κωδικο

εκει υπαρχει το προβλημα

εσενα στο ζηταει μονο μια φορα γιαυτο δεν εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! έχω ένα πρόβλημα με το κιν και δεν μπορώ να στείλω σμσ αλλά μπορώ να λάβω μου λέει "αδύνατη αποστολή" τι μπορώ να κάνω αν μπορείτε απαντήστε μου ευχαριστώ!

 

Κάνε ένα search σε αυτό το topic γιατί κι άλλοι πολλοί είχαν ίδιο πρόβλημα και τελικά ήταν απλά θέμα ρυθμίσεων sms. Μήπως δεν έχει περαστεί το κέντρο μηνυμάτων?

 

Αν πας Ρυθμίσεις-> Στοιχεία ελέγχου ασύρματου -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Κέντρο SMS είναι κενό? Εγώ για Cosmote συμβόλαιο έχω το +3097100000

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, σήμερα ξέμεινα παντελώς και εντελώς από μπαταρία.

Το έβαλα να φορτίσει, ΔΕΝ αναψε, το μόνο που έκανε είναι να αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι. Πατούσα το On/Off αλλά τίποτις.

Το έβγαλα από τη φόρτιση, το άναψα χειροκίνητα κ το ξαναέβαλα να φορτίσει...

Τι σκάλωμα έφαγε;

 

Μη σε αγχωνει αυτο. Οταν κλαταρει τελειως η μπαταρια αργει να ξαναπαρει τα πανω της. Αν το αφηνες λιγο λογικα θα αναβε απο μονο του.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

αν μπορειτε να απαντησετε στο θεμα μου με τα σμσ καντε το συντομα ευχαριστω!

 

Δες στο παρακάτω post πως λύθηκε το δικό μου αντίστοιχο πρόβλημα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3246328#post3246328

Link to comment
Share on other sites

στα περισσοτερα κινητα ζηταει δευτερο κωδικο

εκει υπαρχει το προβλημα

εσενα στο ζηταει μονο μια φορα γιαυτο δεν εχεις προβλημα

 

ο πρώτος κωδικός είναι το pairing code (π.χ. 0000), μήπως ο δεύτερος είναι ΡΙΝ για ανταλλαγή αρχείων και πρέπει πάλι να βάλεις ένα κωδικό τον οποίο θα επαναλάβει η άλλη συσκευή??? δοκίμασες να βάλεις κάτι τυχαίο και δεν το δέχεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συμφορουμιτες.

Χθες παρελαβα και εγω το xperia x10 mini pro και εχω καποιοες αποριες.

 

Πρωτον προσπαθω να συνδεθω μεσο wifi αλλα ενω βρισκει το δυκτιο και πληκτρολογω των κωδικο μου βγαζει ενα μηνυμα "Ληψη Διευθηνσης IP" και μετα απο λιγο βγαζει κατω απο το wifi "ανεπιτυχης".Πρειπει να κανω καποια ρυθμιση για να μπορω να συνδεθω μεσο wifi;

 

Και επισης δεν μπορω να βρω πουθενα καποιου ειδους file manager που να μπορω να βλεπω και να επεξεργαζομαι το αρχεια που εχω στην καρτα μνημης χωρις να ανοιγω το video player ή το mp3 player.

Link to comment
Share on other sites

Το Mini Pro από πληκτρολόγιο πώς τα πάει; Είναι αρκετά μεγάλα τα κουμπιά;

Έχω κι εγώ blog!

http://archlinux.me/gtklocker/

Link to comment
Share on other sites

Το Mini Pro από πληκτρολόγιο πώς τα πάει; Είναι αρκετά μεγάλα τα κουμπιά;

 

Αν και δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει πληκτρολογιο qwerty σε κινητο πιστευω πως ειναι αρκετα μεγαλα,σε συγκριση με το k550i που ειχα ειναι μεγαλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συμφορουμιτες.

Χθες παρελαβα και εγω το xperia x10 mini pro και εχω καποιοες αποριες.

 

Πρωτον προσπαθω να συνδεθω μεσο wifi αλλα ενω βρισκει το δυκτιο και πληκτρολογω των κωδικο μου βγαζει ενα μηνυμα "Ληψη Διευθηνσης IP" και μετα απο λιγο βγαζει κατω απο το wifi "ανεπιτυχης".Πρειπει να κανω καποια ρυθμιση για να μπορω να συνδεθω μεσο wifi;

 

Και επισης δεν μπορω να βρω πουθενα καποιου ειδους file manager που να μπορω να βλεπω και να επεξεργαζομαι το αρχεια που εχω στην καρτα μνημης χωρις να ανοιγω το video player ή το mp3 player.

 

Δοκιμασε να αλλαξεις καναλι εκπομπης στο router σου ή τσεκαρε αν εχεις ενεργοποιημενο καποιο mac filtering.

 

Οταν λες επεξεργασια εννοεις το ονομα ή και το περιεχομενο του αρχειου; Δοκιμασε τον Astro File Manager απο το market.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες επεξεργασια εννοεις το ονομα ή και το περιεχομενο του αρχειου; Δοκιμασε τον Astro File Manager απο το market.

 

Εννοω να μπορω να δω τα αρχεια μου,να τα αρχειοθετησω,να τα στειλω,να τα διαγραψω οπως στα περισσοτερα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως αλλάζουμε τον λογαριασμό gmail που έχουμε στο τηλέφωνο?

 

Διάβασα σε ένα blog οτι με το μόνιμο autentication που έχει το τηλέφωνο με gmail, έχεις ένα ρίσκο αν χαθεί το τηλέφωνο, οπότε προτείνεται δημιουργία νέου λογαριασμού για χρήση με το τηλέφωνο. Έχω λοιπόν ένα διαφορετικό λογαριασμό, ειδικά για τώρα που θα φύγω διακοπές - και το ρίσκο απώλειας ή κλοπής είναι μεγαλύτερο, πως όμως να περάσω το νέο λογαριασμό ως active στο τηλέφωνο?? Πάω στο setup, βρίσκω την επιλογή Google Account (με το πρώτο μου εμαιλ) αλλά είναι γκρι, δεν μπορώ να την επιλέξω....

 

update: ο γουγλης μου βρήκε λινκ που προτείνει να σβήσω τα data από τα applications: gmail, gmail data, google accounts, google search... δοκίμασα, όντως χτυπώντας το gmail ζήτησε νέο login, το έκανα, και μετά έλεγε waiting for update για περίπου 20 λεπτά... δεν ξέρω αν φταίει το δίκτυο (μάλλον όχι), πάντως ακόμα δεν έχει μπει στον άλλο λογαριασμό, ούτε έχει ενημερώσει την καρτέλα google account στο setup... επιπλέον, χάθηκε όλο το ιστορικό των downloads από το market (μικρό το κακό).... τελος πάντων, θα περιμένω να ολοκληρωθεί το update, αν όχι θα δοκιμάσω και από το σπίτι με wifi και θα σας πω - προς το παρόν μη δοκιμάσει κανείς το παραπάνω τιπ, γιατί φοβάμαι οτι μπορεί και να είναι μούφα...

Edited by PP6210
update
Link to comment
Share on other sites

Το Mini Pro από πληκτρολόγιο πώς τα πάει; Είναι αρκετά μεγάλα τα κουμπιά;

 

Το περιεργάστηκα γύρω στο 20λεπτο στο Public Συντάγματος και εντυπωσιάστηκα.

Από την πρώτη στιγμή έγραφα πολύ άνετα, και μέχρι που το άφησα δεν κατάφερε να με εκνευρίσει. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με ενα γρηγορο search βρηκα αυτο http://www.androlib.com/android.application.com-metago-astro-qzq.aspx αλλα δεν βλεπω καπου download link.

 

Ειναι η εφαρμογη που σου ελεγα πιο πανω. Την κατεβαζεις μεσω market - αρκει να συνδεθεις στο wifi :lol:. Τα κανει ολα αυτα που αναφερεις συν πολλα ακομα...

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η εφαρμογη που σου ελεγα πιο πανω. Την κατεβαζεις μεσω market - αρκει να συνδεθεις στο wifi :lol:. Τα κανει ολα αυτα που αναφερεις συν πολλα ακομα...

 

Ωραια το απογευμα μαλλον θα το κατεβασω.Σας ευχαριστω για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

αλλη απορια... μπηκα στο market και κατεβασα δυο θεματα για το κινητο μου!! που πηγαν και δε μπορω να τα βρω??
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα ειχα το pro και το εδωσα στον αδερφο μου πωσ μπορει να αλλαξει τον κωδικο του μαρκετ δηλ να σβισει τον δικο μου και να φτιαξει δικο του για να κατεβαζει εφαρμογες?
Link to comment
Share on other sites

μια απορια...προσπαθω να φτιαξω λογαριασμο για να κατεβασω και γω ολα αυτα που λετε αλλα ενω βαζω κωδικο προσβασης και παταω επομενο μου εμφανιζει κανονικα την επομενη σελιδα αλλα εκει που λεει δημιουργια για να τελειωσω ειναι σβησμενο αρα δεν μπορω να προχωρησω.και απο πανω γραφει ερωτηση ασφαλειας κτλ.αλλα δεν υπαρχει κατι να κανω σε εκεινη την σελιδα...

Φτιάξε ένα λογαριασμό στο GMail μέσω υπολογιστή και μετά απλώς κάνε log-in από το κινητό. Η πιο σίγουρη μέθοδος.

Να ξέρετε πως πλέον για να κάνεις νέο λογαριασμό στο GMail σου ζητάει και αριθμό κινητού τη 2η φορά που θα κάνεις login ώστε να επιβεβαιώσει ότι δεν είναι λογαριασμός δημιουργημένος από spammer ή bots. Σου στέλνουν sms με έναν κωδικό τον οποίο περνάς σε αντίστοιχο πεδίο.

 

άλλη απορία... μπήκα στο market και κατέβασα δυο θέματα για το κινητό μου!! που πήγαν και δε μπορώ να τα βρω??

Τι είδους θέματα κατέβασες? Εννοείς launchers μήπως? Πχ ADW Launcher, Helix Launcher Donut κλπ? Αυτά αν τα κάνεις εγκατάσταση μπορείς να εναλλάσσεις μεταξύ των διαφόρων launchers πατώντας το home button. Θέματα με την κλασσική έννοια που είχαν στα κινητά μέχρι τώρα απ' ότι γνωρίζω δεν έχει για το x10 mini. Ειδικά στο market. Εσύ εννοείς να βρεις τα θέματα στο grid με τις υπόλοιπες εφαρμογές?

 

Πάντως οποιαδήποτε εφαρμογή κι αν κάνεις εγκατάσταση μέσω του market τότε ΔΕΝ μπορείς να βρεις το αρχείο .apk σε κάποιο φάκελο του κινητού. Εκτός κι αν γίνεις root.

 

παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα ειχα το pro και το εδωσα στον αδερφο μου πωσ μπορει να αλλαξει τον κωδικο του μαρκετ δηλ να σβισει τον δικο μου και να φτιαξει δικο του για να κατεβαζει εφαρμογες?

Ρυθμίσεις->Εφαρμογές->Διαχείριση εφαρμογών->επιλέγεις το Market και κάνεις "Εκκαθάριση προσωρινής μνήμης". Ίσως χρειαστεί να το κάνει και στο GMail, δεν είμαι σίγουρος.

Edited by mattimus_prime
Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος κάτοχος του pro να μου πει εάν μπορεί να κάνει τηλέφωνα από το πληκτρολόγιο του χωρίς την χρήση οθόνης;

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζα ηταν θεματα κινητου...δηλ ειμαστε αναγκασμενοι να ειμαστε ολοι μπλε??:(
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

στα περισσοτερα κινητα ζηταει δευτερο κωδικο

εκει υπαρχει το προβλημα

εσενα στο ζηταει μονο μια φορα γιαυτο δεν εχεις προβλημα

Λοιπόν, ξέθαψα το Nokia 6233.

 

X10 mini με Nokia 6233:

 

Άνοιξα το Bluetooth File Transfer -> Κοινόχρηστα αρχεία -> κουμπί μενού -> αναζήτηση συσκευών -> επιλέγω το Nokia -> ζητάει pin (μου προτείνει 0000 ή 1234) όπου εγώ γράφω το 2 -> πατάω Τέλος και μετά ΟΚ -> αυτομάτως μου το ζητάει στο nokia όπου βάζω το ίδιο και πατάω οκ. Στο Nokia μου ζητάει να κάνει τη συσκευή αξιόπιστη κι εγώ πατάω Ναι.

Πάει να κάνει σύνδεση και στο x10 mini μου έβγαλε το μήνυμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί επειδή λείπει το profil object push κλπ.

(Εδώ προσοχή)

Από αυτή την οθόνη το x10 mini δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο. Πάτησα back. Έκλεισα την εφαρμογή bft (χωρίς να σβήσει το bt, αν και δε νομίζω να έχει σημασία)

και μετά την ξανάνοιξα. Πήγα Κοινόχρηστα αρχεία -> διάλεξα πάλι το nokia 6233 (ήταν ακόμα στην υποκατηγορία "Συσκευές που βρέθηκαν") ΚΑΙ ΔΕΝ μου ζήτησε άλλο κωδικό. Περιηγήθηκα κανονικά στα αρχεία του άλλου κινητού και τράβηξα ότι αρχείο ήθελα.

 

Το Nokia 6233 είναι κινητό με λογισμικό Nokia Series 40, οπότε λογικά και τα άλλα nokia με ίδια έκδοση θα μπορούν να συνδεθούν. Το ίδιο επίσης και για κινητά παρόμοια με το Κ810i.

 

Πιστεύω το κόλπο είναι να ορίσεις, από την άλλη συσκευή, ως αξιόπιστο το X10 mini ώστε να μην ζητάει ποτέ ξανά κωδικό. Το πρόβλημα είναι δλδ της άλλης συσκευής και όχι του mini. Βρείτε πως ορίζεις ένα άλλο κινητό ως αξιόπιστο και θα λυθεί το θέμα.

 

υγ: Κωδικός ή pin είναι το ίδιο πράγμα...

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

χαιρεται και παλι. τελικως οσο πιο πολυ παιζω με αυτη την τηλεφωνικη συσκευη τόσο πιο πολυ μου αρεσει. βεβαια δε μπορω να μην εντοπισω και καποια σπαστικα.οπως δε μπορω να μεταφερω τις φωτογραφιες απο εναν φακελο σε εναν αλλο. κατεβασα το astro αλλα δε μπορω να τις βρω πουθενα.ξερει κανεις που τις αποθηκευει ωστε να τις μεταφερω στην καρτα μνημης;

επισης να αναφερω και εγω το χρονο αναμονης της συσκευης. με κανονικη χρηση αρκετο wi-fi και bluetooth λογω αυτοκινητου ειμαι αισιως στην 4 μερα. υπολογιζω πως ηταν καλος ο τροπος που τη φορτισα τις πρωτες φορες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...