Jump to content

Cosmote Internet On The Go!


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω εαν για την συνδεση με internet απαιτειται στικακι usb ή μπορω να συνδεθω και με καλωδιο για να γλιτωσω τα εξοδα(εννοειται οτι θα εχω στο κινητο την καρτα sim που μιλαω)?
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω εαν για την συνδεση με internet απαιτειται στικακι usb ή μπορω να συνδεθω και με καλωδιο για να γλιτωσω τα εξοδα(εννοειται οτι θα εχω στο κινητο την καρτα sim που μιλαω)?

 

Αν έχεις πρόγραμμα i, μπορείς να συνδέσεις το λαπ τοπ σου είτε με καλώδιο είτε με μπλέ δόντι. Να το χρησιμοποιείς δηλαδή ως modem. Αν είναι 3,5 ή διαθέτει τεχνολογία hsdpa, θα έχεις καλύτερες ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από έρευνα και αφού διαπίστωσα για μια ακόμα φορά την ημιμάθεια κάποιων υπαλλήλων, διαπίστωσα ότι.

Για να πάρεις το ON the GO, πρέπει να πάρεις το πακετο smart play. Αυτό σημαίνει ότι εχεις την έκπτωση του ON THE GO αλλά έχεις και 10% στη φωνή. Χρειάστηκε πολύ να το ψάξουν και οι ίδιοι για να καταλήξουν. Οπότε είναι περίπου τα ίδια σε κόστος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω το Cosmote internet on the go και μου βγαζει full σημα και παταω στο βελακι που μου δειχνει για συνδεση και μου βγαζει η λειτουργια συνδεσης απετυχε,θελετε να δοκιμασετε ξανα?

Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη. Μπήκα πριν στο My account να κάνω αλλαγή οικονομοικού προγράμματος και είδα τις επιλογές COSMOTE e-TRACK (external) και COSMOTE e-TRACK (internal) .. Το καλό είναι οτι δεν αναφέρει πάγιο στα συγκεκριμένα προγράμματα (Βλ. εικόνα). Ισχυεί όντως ?:cool:

 

Αν έχεις πρόγραμμα i, μπορείς να συνδέσεις το λαπ τοπ σου είτε με καλώδιο είτε με μπλέ δόντι. Να το χρησιμοποιείς δηλαδή ως modem. Αν είναι 3,5 ή διαθέτει τεχνολογία hsdpa, θα έχεις καλύτερες ταχύτητες.

 

Τα Bluetooth δίνουν το πολύ μέχρι 800kbps (τουλάχιστον σε μένα). Έχω κινητό με 3.6Mbps Max Speed και το είχα συνδέσει με το netbook ως modem και κατέβαζε ακόμα και με 330Kb/Sec . :)

Edited by Petros the Great
Συνένωση μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και να ειστε καλα. Λοιπόν έχω unlimited σε ένα απομακρυσμένο φορητό ώστε να μπαίνω όλο το 24ωρο και να μεταφέρω αρχεία λογω δουλειάς οπότε μπορω να κάνω σχεδόν τα πάντα μεχρι επανεκκίνηση του φορητού που δουλεύει διαρκώς. Ειναι μια χαρά και στο μενού διαχείρισης της σύνδεσης εχω επιλέξει Αυτόματη σύνδεση για να έχει πάντα πρόσβαση.

Ομως καποιες φορές η σύνδεση δεν είναι εφικτή επειδή κάποιες φορές το δίκτυο της Κοτέ χάνεται για λίγες ώρες σε περίπτωση καιρού. Να τονίσω ότι ο φορητός είναι πολυ κοντά στο κτίτριο με κεραία της Κοτέ και έχει φουλ σήμα και HSDPA. Οπότε δεν εχω πρόσβαση. Επειδή ο φορητός έχει XP SP3 είναι καλύτερο να κάνω μια φορά το 24ωρο-με ενεργή σύνδεση- επανεκκίνηση μεσω χρονοδιαγράμματος σε συγκεκριμένη ώρα ώστε το σύστημα ακόμα και αν χαθεί το σήμα να επανέλθει μετά απο ώρα. Πως θα το προγραμματίσω και πείτε μου αν υπάρχει άλλη λύση για να συνδεθεί αυτόματα εκτός απο την επιλογή στο προφίλ του on the Go.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε παιδια αλλα καθε φορα που παιζει αυτη τη διαφημιση ""Μπες μπες μπες..." μου ερχεται να σπασω την τηλεοραση.....

 

Τιποτα ουσιαστικο δλδ και απο την κοσμοτε παρα μικρες εκπτωσεις..

300 ΜΒ δεν φτανουν ουτε για το myphone...!!!

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εχω το usb mf 636 cosmote και προσφατα εβαλα windows 7 με αποτελεσμα να μην αναγνωριζεται το φλασακι και να μην εχω προσβαση στ9ο ιντερνετ...γνωριζεται κατι για αυτο;;;
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το συγκεκριμένο και τρέχει κανονικά σε Windows 7 Starter.

 

Έχεις εγκαταστήσει κανονικά το πρόγραμμα?

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το συγκεκριμένο και τρέχει κανονικά σε Windows 7 Starter.

 

Έχεις εγκαταστήσει κανονικά το πρόγραμμα?

 

 

 

το εχω εγκαταστηση κ με τις απαραιτητες ρυθμισεις.μου ειπαν επισης να κατεβασω τους οδηγους απο το site της cosmote αλλα και παλι δεν ειδα φως...

Link to comment
Share on other sites

το εχω εγκαταστηση κ με τις απαραιτητες ρυθμισεις.μου ειπαν επισης να κατεβασω τους οδηγους απο το site της cosmote αλλα και παλι δεν ειδα φως...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...

 

Εγώ έκανα τα εξής: Τοποθέτησα το στικάκι, πήγα στον Υπολογιστή, πάτησα να εγκατασταθεί και μόλις εγκαταστάθηκε το πρόγραμμα έκανα restart. Μετά τοποθέτησα ξανά το στικάκι και έπαιξε κανονικά.

 

Σε περίπτωση που δεν δουλεύει, επικοινώνησε με την Cosmote ή με το κατάστημα από το οποίο πήρες το στικάκι για να στο αλλάξουν.

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...

 

Εγώ έκανα τα εξής: Τοποθέτησα το στικάκι, πήγα στον Υπολογιστή, πάτησα να εγκατασταθεί και μόλις εγκαταστάθηκε το πρόγραμμα έκανα restart. Μετά τοποθέτησα ξανά το στικάκι και έπαιξε κανονικά.

 

Σε περίπτωση που δεν δουλεύει, επικοινώνησε με την Cosmote ή με το κατάστημα από το οποίο πήρες το στικάκι για να στο αλλάξουν.

 

 

 

εχω επικοινωνησει και μου ειπαν να περιμενω να κατεβασουν τους νεους οδηγους..

ποιο usb εχεις;;

Link to comment
Share on other sites

εχω επικοινωνησει και μου ειπαν να περιμενω να κατεβασουν τους νεους οδηγους..

ποιο usb εχεις;;

 

Το ίδιο με' σένα (ZTE MF 636). Μόλις συνδέθηκα και μπαίνει κανονικά στο internet.

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο με' σένα (ZTE MF 636). Μόλις συνδέθηκα και μπαίνει κανονικά στο internet.

 

 

 

ισως φταιει το φλασακι μου τοτε.

το κακο ειναι οτι οταν επικοινωνησα με την εταιρεια κ μετα απο πολλες προσπαθειες δεν μπορουσαμε να βγαλουμε ακρη,μου εγκριναν αντικατασταση για το φλασακι κ πηγα σε ενα καταστημα γερμανου να το παραλαβω ΔΕΝ μου το εδιναν..ηθελαν ολα μου τα στοιχεια αλλα οχι να μου το δωσουν μαλλον θα ηθελαν να το κρατησουν για την παρτη τους

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πηρα ενα μηνυμα απο cosmote που ανεφερε για οριο 62 ευρω χρεωσης και αν θελω να το απενεργοποιησω...αυτο ισχυει μονο οταν εισαι εξωτερικο η και στην ελλαδα;
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο εξωτερικό ( δεν είμαι σίγουρος για το αν ισχύει μόνο στις χώρες της ευρωζώνης όπως το traveller ή γενικά κατά τη περιαγωγή ).
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω το usb της Alcatel που δίνει η Cosmote και δεν το αναγνωρίζουν με τίποτα τα Windows 7. Έχω βάλει Drivers και πάλι τίποτα. Ακόμα και στον "Υπολογιστής μου" δεν το εμφανίζει ως συνδεδεμένη συσκευή. Τι να κάνω ρε παλικάρια; :p Στα XP δεν είχα κανένα πρόβλημα, δουλεύει ρολόι ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγώ πάλι έχω το usb της Alcatel που δίνει η Cosmote και δεν το αναγνωρίζουν με τίποτα τα Windows 7. Έχω βάλει Drivers και πάλι τίποτα. Ακόμα και στον "Υπολογιστής μου" δεν το εμφανίζει ως συνδεδεμένη συσκευή. Τι να κάνω ρε παλικάρια; :p Στα XP δεν είχα κανένα πρόβλημα, δουλεύει ρολόι ;)

 

Αν μου επιτρέπεις να σου κάνω τρεις ερωτήσεις γιατί είχα παρόμοιο πρόβλημα με άλλο στικάκι που τελικά έλυσα:

1) δοκίμασες το stick σε υπολογιστή φίλου ή γνωστού με Vista να δεις αν το βλέπουν ως συσκευή usb;

2) Όταν τοποθετείς το stick δεν εμφανίζεται τίποτε στο "Συσκευές και εκτυπωτές;

3) Άλλες συσκευές usb δουλεύουν κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις να σου κάνω τρεις ερωτήσεις γιατί είχα παρόμοιο πρόβλημα με άλλο στικάκι που τελικά έλυσα:

1) δοκίμασες το stick σε υπολογιστή φίλου ή γνωστού με Vista να δεις αν το βλέπουν ως συσκευή usb;

2) Όταν τοποθετείς το stick δεν εμφανίζεται τίποτε στο "Συσκευές και εκτυπωτές;

3) Άλλες συσκευές usb δουλεύουν κανονικά;

 

1) Δοκίμασα σε Vista και δεν το αναγνώριζαν, στα ΧΡ δεν είχα κανένα πρόβλημα:)

2) Εμφανίζεται μια 'Άγνωστη συσκευη" που προφανώς να είναι το Stick.

3) Ναι, κανονικότατα :)

Link to comment
Share on other sites

Άκου κι εγώ αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα με το ΖΤΕ MF662. Σε XP και Vista έπαιζε κανονικά ενώ στα win7 τίποτα, στην αρχή ούτε το έβλεπαν. Εάν το σύστημά σου είναι branded μπες στο site του κατασκευαστή και κατέβασε τελευταίο firmware για 3g και broadband support. Ακόμη, επικοινωνείς με cosmote και σου στέλνουν ένα cleanup tool με mail για να καθαρίσει το σύστημα από απομεινάρια αρχείων, driver κ.λπ.,κατεβάζεις από site cosmote τελευταία έκδοση internet on the go connect και το εγκαθιστάς (χωρίς στικάκι). Εγκαθιστάς το πρόγραμμα και τους driver από την αρχή. Κανονικά μετά από αυτά θα παίζει. Εάν δεν εγκαθίσταται το internet on the go connect και βγάζει μήνυμα λάθους (τύπου C++ syntax error distribution not found) θα πρέπει να εγκαταστήσεις ένα πακετάκι λογισμικού από microsoft (Microsoft Visual C++ 2005 Redistributable Package (x86)).
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσω την κάρτα sim του "Cosmote Internet On The Go" και να την βάλω στο κινητό μου ώστε να έχω internet στο κινητό?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

απο τον 12/2009 εχω κανει συνδεση με τη cosmote στο προγραμμα internet on the go 10GB + sony vaio (κοστος 100 ευρω). Το συμβολαιο ειναι για 2 χρονια αλλα οι ταχυτητες ειναι τοσο τραγικες που δεν μπορω αλλο. Το θεωρω κοροιδια να πληρωνω 44 ευρω το μηνα για ταχυτητα 5-25 kbps και θα ηθελα να σας ρωτησω αν γινεται να διακοψω τη συνδεση και αν ναι τι επιπτωσεις θα εχω????

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις αλλα θα πρεπει Να πληρωσεις την επιδοτηση του λαπτοπ. Δηλαδη πχ αν η εμπορικη του αξια ειναι 450 ευρω! Αυτο θα πρεπει να δωσεις, αν θυμαμαι καλα αν εκανες συμβολαιο απο καταστημα οτε στις τελευταιες σελιδες λεει τα ποσα επιστροφης σε περιπτωση πρωορης διακοπης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...