Jump to content

Cosmote Internet On The Go!


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν μπαίνει στο Internet ο πλέον πιθανός λόγος είναι ότι δεν έχεις δηλώσει τα στοιχεία σου .

Δεν μπαίνει στο δίκτυο της Cosmote καν. Υπάρχει περίπτωση να το έχουν δηλώσει να μπαίνει μόνο ως data και για αυτό το λόγο να μην μπαίνει ως call sim?

 

Edit: Προφανώς αυτό παίζει. Η sim για το stickάκι δεν παίζει σε κινητά. Την έβαλα και σε άλλα κινητά και δεν παίζει. Οπότε άκυρη η ερώτηση.

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει στο δίκτυο της Cosmote καν. Υπάρχει περίπτωση να το έχουν δηλώσει να μπαίνει μόνο ως data και για αυτό το λόγο να μην μπαίνει ως call sim?

 

Edit: Προφανώς αυτό παίζει. Η sim για το stickάκι δεν παίζει σε κινητά. Την έβαλα και σε άλλα κινητά και δεν παίζει. Οπότε άκυρη η ερώτηση.

 

Εάν γίνεται αυτό, είσαι ο πρώτος που το βλέπει.

Η κάρτα παίζει κανονικά σε κινητά, απλά δε δουλεύει το voice κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς

Σε όλα τα κινητά συνδέεται με το δίκτυο,

Link to comment
Share on other sites

Έχω κερδίσει από την Cosmote ένα usb stickάκι με 10GB Κάθε μήνα. θέλω να το βάλω στο android Κινητό και να το μετατρέψω σε wi-fi hotspot. Ωστόσο δεν συνδέεται στο δίκτυο της Cosmote...

 

Ξέρετε τί παίζει;

 

Πάρε ένα ZTE MF-60 MIFI απο κοτε και κάνεις την δουλεια σου σούπερ...

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα ZTE MF-60 MIFI απο κοτε και κάνεις την δουλεια σου σούπερ...

 

ποσο κοστιζει να το παρουμε αυτο ZTE MF-60 MIFI ;

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γίνεται και με όλες τις κάρτες Cosmote αλλά χάνεις το 12% του φόρου. Ενώ οι ειδικές κάρτες για Internet δεν έχουν φόρο κινητής τηλεφωνίας.

 

Επίσης γίνεται και μεταφορά από το Whats Up ή Cosmokarta άν έχεις περισευάμενο χρόνο.

Γίνετε μεταφορά ποσού απο Cosmocarta σε καρτο+internet?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Γίνετε μεταφορά ποσού απο Cosmocarta σε καρτο+internet?

Ναι κανονικότατα

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικότατα

Ωραία!Μπορώ να διαλέξω κάποιο καλύτερο usb stick (για παράδειγμα το HUAWEI E372)απο αυτό που περιέχεται στο full πακέτο?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια γνωριζει κανεις αν εχεις την δυνατοτητα να χρησιμοποιεις το internet του συμβολαιου σου και στο εξωτερικο ? ή δυστηχως ισχυει μονο για τις κλησεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω whats up και θελω να ενεργοποιησω το ιντερνετ στο κινητο μου. Εχω ενα huawei ideos x5 root με cyanogen rom. Εκανα τις ρυθμισεις και απο το σιτε της κοσμοτε και δεν γινεται τπτ (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_windowLabel=serviceInstructions_1_1&serviceInstructions_1_1_actionOverride=%2Fportlets%2FserviceInstructions%2FgetInfo&_pageLabel=T58) ... Μπορει να με βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα USB STICK ZTE MF195 την πρώτη φορά που το δοκίμασα συνδέθηκε κανονικά. Από την επομένη φορά όμως πιάνει μόνο 2G σήμα και όταν πατάω σύνδεση μου βγάζει αποτυχία σύνδεσης. Δοκίμασα σε πολλούς υπολογιστές και γινόταν το ίδιο, τι να κάνω;

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές έχει πρόβλημα το 3g 4g της cosmote. Και εμένα από το ξημέρωμα μόνο 2g και πήρα τηλέφωνο εξυπηρέτηση πελατών και μου το είπανε, ακόμα να φτιάξει.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θέλω και εγώ να αναφέρω ένα παράδειγμα της κοροϊδίας αυτής της "εταιρείας". Πιο συγκεκριμένα πρόκειται για απατεώνες.

 

Μόλις πριν από λίγο πήγα σε κατάστημα της Cosmote για να αγοράσω mobile internet για το laptop (Internet On The Go).

Για να μην αναφέρω αναλυτικά όλη την ιστορία και τα περίεργα σημεία, γυρίζω σπίτι και συνειδητοποιώ ότι το προϊόν είναι ανοιγμένο και λείπει ο μετατροπέας για την μικρή νέα SIM σε μεγαλύτερη που ήταν οι παλιές SIM.

Έτσι εξηγείται που μου είπε η υπάλληλος "μία στιγμή" σαν να υπήρχε κάποιο πρόβλημα και έφυγε και πήγε αλλού.

Επίσης έτσι εξηγείται πριν καιρό που είχα πάει στο ίδιο κατάστημα να ζητήσω μετατροπέα για τη SIM του κινητού και μου είπαν ότι δεν έχουν και έδωσαν την εντύπωση ότι αυτό το θέμα είναι κάτι άσχετο με τις υπηρεσίες τους και πως πρέπει να ρωτήσω αλλού. Πως είναι δυνατό να αγοράζω κάρτα SIM από την Cosmote και να μην έχει μετατροπέα για να με εξυπηρετήσει ως πελάτη.

 

Μάλλον για κάποιο λόγο πιστεύουν στο συγκεκριμένο κατάστημα ότι αν κρατήσουν / κλέψουν τους μετατροπείς θα αναγκάσουν τον πελάτη να πάρει και νέα συσκευή.

Το κατάστημα για το οποίο μιλάω είναι στην Πάτρα στην Έλληνος Στρατιώτου. Προσοχή αν πάτε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το πακέτο on the go student σε συνδυασμό με το ZTE MF193A.

 

Οι οδηγοί που έχει μέσα η cosmote για το ZTE είναι τουλάχιστον για τα πανηγύρια.

Πέρα από αυτό δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ ακόμη. Μου πετάει μήνυμα "Η λειτούργια σύνδεσης απέτυχε".

Το ενεργοποιούν άμμεσα ή θέλει χρόνο και τζάμπα προσπαθώ σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το πακέτο on the go student σε συνδυασμό με το ZTE MF193A.

 

Οι οδηγοί που έχει μέσα η cosmote για το ZTE είναι τουλάχιστον για τα πανηγύρια.

Πέρα από αυτό δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ ακόμη. Μου πετάει μήνυμα "Η λειτούργια σύνδεσης απέτυχε".

Το ενεργοποιούν άμμεσα ή θέλει χρόνο και τζάμπα προσπαθώ σήμερα;

 

νομίζω ναι άμεσα ενεργοποιείται ! Άμα θέλεις βάλε την κάρτα σημ σε ένα κινητό τηλέφωνο και με ρυθμίσεις ίντερνετ δοκίμασε να μπεις στο ίντερνετ ! Άμα δεν μπαίνει επικοινώνησε μαζί τους !

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πριν κανα μήνα είχα κάνει το καρτοκινητό μου σύνδεση συμβολαίου και ο υπάλληλος στον ΟΤΕ μου πέρασε ένα πρόγραμμα με διπλασιασμό χρόνου και ιντερνετ και μου έδωσε και ακόμα ενα νούμερο cosmote internet on the go το οποίο του είπα δεν μου χρειάζεται και μου λέει αφησε το στο φάκελο όπως είναι. Μπαίνω τώρα στο my account και βλέπω ότι έχει χρέωση κάθε μήνα 5 ευρω! Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και λένε πάνε στο κατάστημα στον υπάλληλο που στο έδωσε εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι! Έχει κανείς ιδέα τι παίζει;

 

Δεν ξέρω πως διαγράφεται το θέμα! Λύθηκε η απορία μου από άλλη υπάλληλο της εξυπηρέτησης πιο...ευγενική!

Edited by theoraklis
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα ανανέωσης υπολοίπου είναι οι ίδιες με τις κάρτες ανανέωσης χρόνου ομιλίας;

Δλδ αν παω στο περίπτερο θα βρω; Πρέπει να τη ζητήσω διαφορετικά σε σχέση με τις κάρτες ανανέωσης χρόνου ομιλίας για το καρτοκινητό;

Link to comment
Share on other sites

Στο καρτοinternet δεν υπάρχει ο φόρος 12%

Στο περίπτερο πρέπει να ζητήσεις κάρτα Cosmote internet

Αν σου βγάλουν απλή κάρτα θα πληρώσεις τον φόρο 12%

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, αγόρασα ένα 4G stick - internet on the go-, από κατάστημα της cosmote πριν τρεις ημέρες, το έβαλα στο PC μου και έκανε κανονικά την εγκατάσταση. Όταν πήγα να το βάλω σε λειτουργία ενώ μου άνοιγε κανονικά την εφαρμογή (cosmote 4G) μου έγραφε πως δεν υπάρχει USB και μετά από λίγα λεπτά πως δεν υπάρχει κάρτα sim. Το έβγαλα το ξαναέβαλα τα ίδια, έκανα επεγκατάσταση το ξαναετρεξα πάλι τα ίδια, πήρα τηλ. το help desk της cosmote τους είπα τα πιο πάνω και μου είπαν να μιλήσω με έναν τεχνικό για υπολογιστές :lol: :mad:

Τέλος πάντων πήγα την επόμενη σε γερμανό μαζί με τον υπολογιστή μου (lap-top) και αφού το είδε ο τεχνικός διαπίστωσε όντως ότι δε δουλεύει (ΧΩΡΙΣ υπαιτιότητα του υπολογιστή μου) το στικάκι, όπου νομίζοντας πως το έχω αγοράσει από εκεί, είπε για αντικατάσταση στην υπεύθυνη η οποία μου είπε πως για να γίνει αντικατάσταση θα πρέπει να μιλήσω με τη cosmote και να μου δώσουν τηλ. έγκριση (έλα αλέκοοοο :X ) όπου βέβαια τους είπα πως δε το έχω αγοράσει απο αυτούς και έφυγα.

Τώρα αύριο θα πάω στο κατάστημα της cosmote απ' όπου το αγόρασα με την ελπίδα πως θα μου κάνουν αντικατάσταση με κάποιο που δουλεύει η πως θα μου δώσουν τα χρήματά μου πίσω.

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα ένα 4G stick - internet on the go-, από κατάστημα της cosmote πριν τρεις ημέρες, το έβαλα στο PC μου και έκανε κανονικά την εγκατάσταση. Όταν πήγα να το βάλω σε λειτουργία ενώ μου άνοιγε κανονικά την εφαρμογή (cosmote 4G) μου έγραφε πως δεν υπάρχει USB και μετά από λίγα λεπτά πως δεν υπάρχει κάρτα sim. Το έβγαλα το ξαναέβαλα τα ίδια, έκανα επεγκατάσταση το ξαναετρεξα πάλι τα ίδια, πήρα τηλ. το help desk της cosmote τους είπα τα πιο πάνω και μου είπαν να μιλήσω με έναν τεχνικό για υπολογιστές :lol: :mad:

Τέλος πάντων πήγα την επόμενη σε γερμανό μαζί με τον υπολογιστή μου (lap-top) και αφού το είδε ο τεχνικός διαπίστωσε όντως ότι δε δουλεύει (ΧΩΡΙΣ υπαιτιότητα του υπολογιστή μου) το στικάκι, όπου νομίζοντας πως το έχω αγοράσει από εκεί, είπε για αντικατάσταση στην υπεύθυνη η οποία μου είπε πως για να γίνει αντικατάσταση θα πρέπει να μιλήσω με τη cosmote και να μου δώσουν τηλ. έγκριση (έλα αλέκοοοο :X ) όπου βέβαια τους είπα πως δε το έχω αγοράσει απο αυτούς και έφυγα.

Τώρα αύριο θα πάω στο κατάστημα της cosmote απ' όπου το αγόρασα με την ελπίδα πως θα μου κάνουν αντικατάσταση με κάποιο που δουλεύει η πως θα μου δώσουν τα χρήματά μου πίσω.

 

Συμβαίνουν αυτά. Το πρώτο που θα πρεπε να κάνεις είναι να πας εξαρχής στο κατάστημα που το προμηθεύτηκες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επανέρχομαι...λοιπόν, πήγα στο κατάστημα της Cosmote που αγόρασα το stick -internet on the go- μαζί με το lap-top, εξηγησα το πρόβλημα στον υπάλληλο όπου βέβαια το διαπίστωσε και μόνος του.

Αφού δοκίμασε δυο φορές να (εγκατάσταση - επεγκατάσταση - εγκατάσταση - απεγκατάσταση) και δεν δούλευε, έφερε ένα άλλο stckάκι μάρκας HUAWEI (το παλαιό ήταν ALCATEL...:lol: :ninja: :X) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΟΥΛΕΨΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ μεν αλλά είναι πιο ακριβό δε...πλήρωσα τη διαφορά κι έφυγα.

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από που είναι η προσφορά;

Στο επίσημο site έχει αυτό με τα 5GB στα 15€ από 25€: http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__cosmote-internet-Any-Way-5GB/section/Personal

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...