Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κλείσε όλες τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκηνιο.

Βάλτο σε 2g.

ειναι σε 2g και οι μονες εφαρμογες που τρεχουν ειναι 2 widgetakia ενα ρολοι και ενα ημερολογιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω φτιάξει στο κινητό έναν pop λογαριασμό με την Ontelecoms που έχω.

Όλα μια χαρα και στέλνω και λαμβάνω mail.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι:

Στις ρυθμίσεις εμαιλ και συγκεκριμενα στις επιλογές λήψεις, εκεί που αναφέρει "Διαγραφή επιλογών" έχω δηλώσει τηλέφωνο και διακομηστής, έτσι ώστε οταν διαγράφω ενα μαιλ απο το τηλέφωνο να διαγράφεται και απο τον server.

Όταν κάνω όμως refresh για λήψη email, πάλι μου εμφανίζει το μαιλ το οποίο διεγραψα νωρίτερα.

Σας παίζει εσάς αυτή η επιλογή;

 

Αυτο δεν το ξερει κανεις;

καποιος που να έχει φτιάξει λογαριασμο email;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα όπως και κάποιο μέλος παλαιότερα το θέμα της μπαταρίας να γίνει "sticky".

Θα ήθελα να επισημάνω για τι θέμα της μπαταρίας, κάτι που παρατήρησα και είναι το εξής: Χρησιμποποιόντας κάποια apps όπως το beetag ή το gps status και δεν γνωρίζω ποιά άλλα, παρ΄ολο πού όταν τελειώσω την

χρήση τους και πατήσω το κουμπί που κλείνει το τηλ. ενώ φαίνεται πατώντας το ότι δεν υπάρχει ανοιχτό κάποιο app αυτό συνεχίζει και λειτουργεί αδειάζοντας την μπαταρία. Το έπαθα αυτό την Κυριακή όταν χρησιμοποίησα το beetag σε μια εφημερίδα και αφού το έκλεισα το μεσημέρι, δεν ξαναχρησιμοποίησα το τηλ. το πρωί η μπαταρία μου με ειδοποιούσε ότι ηταν άδεια τελείως. Σκέφτηκα ότι την Κυριακή δεν χρησιμοποίησα κανένα άλλο app. και όταν πάτησα το κεντρικό κουμπί 'εδειχνε ότι τίποτα δεν ήταν ανοικτό. Άρα δεν είχα κάνει προφανώς exit από το app και μου τράβηξε όλη την μπαταρία. Ίσως κι αυτό να βοηθήσει κάποιους..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα περιεργο προβλημα με το wave μου και θα ηθελα την βοηθεια σας. Μπαινω στο μενου, ανοιγω τη μουσικη και δεν ακουγεται τιποτα. Τ ο τραγουδι παιζει κανονικα αλλα απο ηχο μηδεν.Τωρα το ιδιο τραγουδι αν το επιλεξω ως ηχο κλησης ή ως ηχο για την αφυπνιση ακουγεται στο 100%. Καμια ιδεα για τον ασθενη?

 

Αρχικό μήνυμα από garrythesnail Εμφάνιση Μηνύματος

Μήπως έχεις την ένταση στο μηδέν?

 

Φιλε μου εννοειτε πως η ενταση ειναι στο 14 (100%) Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως γινεται να μην ακουγεται τιποτα απο την μουσικη και οταν το ιδιο κομματι το κανω ηχο κλησης να ακουγεται μια χαρα.Αν ηταν προβλημα με την καρτα μνημης δεν θα επρεπε να ΜΗΝ μου διαβαζει και τις φωτογραφιες?. Ομως ολα τα διαβαζει κανονικα εκτος απο τα μουσικα κομματια.

 

 

 

Εχω δοκιμασει επισης να βαλω αλλη καρτα μνημης.ΤΙΠΟΤΑ.Οταν λες "Αν παιξεις καποιο τραγουδι απο τα αρχεια ακουγεται κανονικα" μου εξηγεις την διαδικασια γιατι μπερδευτικα.Πως γινεται?. Επισης οταν λες επανεκινηση τι εννοεις?.Εννοειται πως το 'κλεισα εβγαλα μπαταριες,καρτες, κτλ αλλα τιποτα, Μηπως να δοκιμασω να το πεταξω:mad:

Δεν νομίζω πως το πέταμα θα είχε κάποιο αποτέλεσμα:p

 

Πήγεναι μενού -->"Τα αρχεία μου" -->'Ήχοι" και παίξε το τραγούδι που θές αν δεν ακούγεται ούτε και απο εκεί τότε πήγενέ το για service

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιάξει στο κινητό έναν pop λογαριασμό με την Ontelecoms που έχω.

Όλα μια χαρα και στέλνω και λαμβάνω mail.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι:

Στις ρυθμίσεις εμαιλ και συγκεκριμενα στις επιλογές λήψεις, εκεί που αναφέρει "Διαγραφή επιλογών" έχω δηλώσει τηλέφωνο και διακομηστής, έτσι ώστε οταν διαγράφω ενα μαιλ απο το τηλέφωνο να διαγράφεται και απο τον server.

Όταν κάνω όμως refresh για λήψη email, πάλι μου εμφανίζει το μαιλ το οποίο διεγραψα νωρίτερα.

Σας παίζει εσάς αυτή η επιλογή;

 

Νομίζω ότι αυτό γίνεται μόνο με exchange activesync και όχι με pop ή imap.

 

παιδια χοντρο προβλημα.ενω τις πρωτες μερες η μπαταρια του wave κραταγε γυρω στην μια εβδομαδα μετα απο λιγες μερες η αποδοση της αρχισε να πεφτει και χθες αποφασισα να δοκιμασω το κολπο με το καλιμπραρισμα.οποτε το φορτισα κανονικα μετα το εβγαλα,εβαλα τον κωδικο και το αφησα μεχρι να φτασει και η 3η μπαρα στο 100%.ολη η διαδικασια τελειωσε περιπου 1 την νυχτα.με το που ξυπναω το πρωι και ανοιγω το κινητο(το αφησα ανοιχτο ολη την νυχτα) η μπαταρια ηταν στο 18%.τι να κανω ρε παιδια,πως να το φορτιζω ωστε να κραταει τουλαχιστον 2-3 μερες????????

 

Μήπως κάποιο widget κάνει την ζημιά ? Δοκίμασε να βγάλεις αυτά που έχεις προσθέσει.

Σε μένα κάνει μεγάλη διαφορά η επιλογή μεταξύ CP ή AP UART .

Με AP mode μου κρατάει 3-4 μέρες ενώ με CP 2 μέρες το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό γίνεται μόνο με exchange activesync και όχι με pop ή imap.

 

Τελικά βρήκα την λύση, αλλα νομιζω οτι πρόκειται για bug, γι αυτο ηθελα να ξερω αν εχετε αυτο το πρόβλημα.

Βάζοντας στην διαγραφη επιλογων "τηλεφωνο και διακομιστης", τοτε οταν κανω delete το email πηγαινει στον κάδο απορριματων.

Αν μεσα στο καδο απορριματων επιλέξω το mail και το κάνω διαγραφή, ναι μεν διαγραφεται απο το τηλέφωνο αλλά οχι απο τον server, γιατί όταν κάνω λήψη μου ξαναεμφανιζεται στα εισερχόμενα.

Όταν όμως επιλέξω κάτω αριστερά το πλήκτρο που λέει "διαγραφή όλων", τοτε διαγράφεται κανονικά και από τον server.

Link to comment
Share on other sites

πως τα κατάφερες?

 

Βρήκα την λύση από τον Centurian

OK, listen up and take notice.

 

The situation can be saved. Just do as you are told!

 

What has happened is, your friend (and I use the term friend very loosely here) has gone into the Audio config and changed the values of your MP. What he didn't know, is that you can only type one single digit in that menu before it changes from WRITE back to READ.

 

 

Help is at hand:

 

 

Type: *#197328640#

5

2

3

1

 

Now you will have:

 

[sPK] [MP vol.] , READ

0.[ 2] rx: 16dB

1.[ 4] rx: 61dB

2.[ 6] rx: 61dB

3.[ 8] rx: 61dB

4.[10] rx: 50dB

5.[12] rx: 61dB

6.[14] rx: 61dB

Input Ex : 123 -> 123

 

 

Except you won't. You will have single numbers (rx: 6dB)

 

Now, if you type 0

the READ in the first line will change to WRITE

now type 1

WRITE will change to READ and you will have rx:1dB

 

BUT

 

Type 0

the READ in the first line will change to WRITE

 

NOW touch the screen EXACTLY between the - button and the white input box.

 

Now a full keypad will open after you take your finger off the screen.

 

Change the input to numbers by pressing the ?12 button.

 

Now enter the value you require and press done.

 

The screen will go black except for the input box and OK.

 

Now press OK.

 

REPEAT for all missing/wrong values.

 

 

'Nuff said.

 

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα περιεργο προβλημα με το wave μου και θα ηθελα την βοηθεια σας. Μπαινω στο μενου, ανοιγω τη μουσικη και δεν ακουγεται τιποτα. Τ ο τραγουδι παιζει κανονικα αλλα απο ηχο μηδεν.Τωρα το ιδιο τραγουδι αν το επιλεξω ως ηχο κλησης ή ως ηχο για την αφυπνιση ακουγεται στο 100%. Καμια ιδεα για τον ασθενη?

 

Αρχικό μήνυμα από garrythesnail Εμφάνιση Μηνύματος

Μήπως έχεις την ένταση στο μηδέν?

 

Φιλε μου εννοειτε πως η ενταση ειναι στο 14 (100%) Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως γινεται να μην ακουγεται τιποτα απο την μουσικη και οταν το ιδιο κομματι το κανω ηχο κλησης να ακουγεται μια χαρα.Αν ηταν προβλημα με την καρτα μνημης δεν θα επρεπε να ΜΗΝ μου διαβαζει και τις φωτογραφιες?. Ομως ολα τα διαβαζει κανονικα εκτος απο τα μουσικα κομματια.

 

 

 

Εχω δοκιμασει επισης να βαλω αλλη καρτα μνημης.ΤΙΠΟΤΑ.Οταν λες "Αν παιξεις καποιο τραγουδι απο τα αρχεια ακουγεται κανονικα" μου εξηγεις την διαδικασια γιατι μπερδευτικα.Πως γινεται?. Επισης οταν λες επανεκινηση τι εννοεις?.Εννοειται πως το 'κλεισα εβγαλα μπαταριες,καρτες, κτλ αλλα τιποτα, Μηπως να δοκιμασω να το πεταξω:mad:

 

Στο δικό μου S8500 δεν ακουγόταν καθόλου ο ήχος μετά από αλλαγή του ηχείου. Αφού έκανα τις παραπάνω ρυθμίσεις έστρωσε. Προσοχή στο σημείο που εξηγεί σε ποιο σημείο ακουμπάς για να σου εμφανιστεί το πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να με βοηθηση καποιος με το gps? Απ' οταν το εκανα αναβαθμηση, σε 1.2, δεν βρισκει δορυφορο με τιποτα. Κανει συνεχεια (ληψη θεσης...), αλλα τιποτα. Πριν κανω την αναβαθμηση δουλευε κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

γεια σου .

αν καταλαβες το κινητο σου δε βρισκει το δικτυο σου κοσμοτε κ ετσι μπαινει με περιαγωγη σε αλλο δικτυο . λοιπον αυτο αφου εχεις ενεργο πακετο δεδομενων αου λεει οτι αν θες μπορεις να εψεις κ περιαγωγη στο πακετο δεδομενων . δε λεει κατι περιεργο . τωρα αν εσυ δε θες να μπαινει σε αλλο δικτυοε περοαγωγη, το λεγομενο κοκκινο αρ που βγαζει , απλα πηγαινε στο δικτυο κ πες του χειροκινητα κοσμοτε να μπαινει μονο .

αυτα . ελπιζω να βοηθησα .

 

ναι ακριβως αυτο ηταν, το βρηκα προχθες . (ειμαι στον Εβρο κοντα συνορα και πιανει μαλλον αυτοματα Τουρκικό δικτυο).να'σαι καλα.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,επείδη δεν το βλέπω κάπου.

Πως κάνουμε backup στην κάρτα μνήμης?

Υπάρχει δυνατότητα να κάνουμε backup στην κάρτα μνήμης για ένα συγκεκριμένο στοιχείο(πχ επαφές)?

Το έκανα αυτό στο Ν86 και ήταν πολύ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις---δυνατοτητα συνδεσης---δικτυο---επιλεγεις gsm 800/1800

 

μου βγάζει :

gsm 900/1800

gsm 850/1900

UMTS 900/2100

ποιο ειναι 3G και ποιο 2G ? :O

 

οταν εχεις απενεργοποιημενο το wifi και παστησεις να μπει ιντερνετ μπαινεις με περιαγωγη δεδομενων στο δικτυο που εισαι

 

εννοειτε οτι θα εχω ενεργοποιημένο το 3G ετσι ? :O

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει καπου αλλου αλλα το δικό μου wave τρελαινεται και αναβοσβηνει το usb menu μεχρι να συνδεσω καλλωδιο ή να το κλεισω. Ξερει κανεις τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

μου βγάζει :

gsm 900/1800

gsm 850/1900

UMTS 900/2100

ποιο ειναι 3G και ποιο 2G ? :O

 

 

 

εννοειτε οτι θα εχω ενεργοποιημένο το 3G ετσι ? :O

 

Αυτο που λέει UMTS είναι το 3g και το πρώτο είναι το 2g.

Link to comment
Share on other sites

μου βγάζει :

gsm 900/1800

gsm 850/1900

UMTS 900/2100

ποιο ειναι 3G και ποιο 2G ? :O

 

Εντάξει το βρήκα

gsm 900/1800 = 2G

gsm 850/1900 = USA

UMTS 900/2100 = 3G

 

 

οταν εχεις απενεργοποιημενο το wifi και παστησεις να μπει ιντερνετ μπαινεις με περιαγωγη δεδομενων στο δικτυο που εισαι

 

εννοειτε οτι θα εχω ενεργοποιημένο το 3G ετσι ? :O

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λέει UMTS είναι το 3g και το πρώτο είναι το 2g.

 

Για ιντερνετ μέσω COSMOTE πρέπει να ειναι κλειστο το WiFi και το δίκτυο στο 3G ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποιος τροπος για να παιζουν οι υποτιτλοι σε αρχεια mkv???????? σε ολα τ αλλα αρχεια οι υποτιτλοι παιζουν κανονικα αλλα στα mkv δεν φαινεται τιποτα παρολο που οι υποτιτλοι ειναι ενεργοποιημενοι
Link to comment
Share on other sites

Για ιντερνετ μέσω COSMOTE πρέπει να ειναι κλειστο το WiFi και το δίκτυο στο 3G ?

 

Εγω το εχω μονιμα στο 2G, οταν ομως συνδεομαι μεσω του δηκτιου της cosmote ειναι τραγικα αργο. Δεν ξερω αν φταιει αυτο η το δηκτιο της cosmote στην περιοχη. Το wifi ναι πρεπει να το εχεις κλειστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω μονιμα στο 2G, οταν ομως συνδεομαι μεσω του δηκτιου της cosmote ειναι τραγικα αργο. Δεν ξερω αν φταιει αυτο η το δηκτιο της cosmote στην περιοχη. Το wifi ναι πρεπει να το εχεις κλειστο.

 

Το ότι είναι τραγικά αργό φταίει πως το έχεις στο 2G όχι η Cosmote :)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποιος τροπος για να παιζουν οι υποτιτλοι σε αρχεια mkv???????? σε ολα τ αλλα αρχεια οι υποτιτλοι παιζουν κανονικα αλλα στα mkv δεν φαινεται τιποτα παρολο που οι υποτιτλοι ειναι ενεργοποιημενοι

δοκιμασε το napiPlayer...... με αυτο μπορεις να μεγαλωσεις και τους υποτιτλους για να φαινονται καλυτερα .......μονο που οι υποτιτλοι πρεπει να ειναι σε κωδικοποιηση UTF-8 (η καπως ετσι)

 

Για να αλλαξεις την κωδικοποιηση απλως ανοιγεις το αρχειο με τους υποτιτλους στο pc και με το σημειωματάριο των windows κανείς "αποθυκευση ως" και κάτω κάτω που λέει κωδικοποίηση βάζεις το UTF-8

Link to comment
Share on other sites

s.o.s!!!!! δεν εχω καθολου ηχο στο κεντρικο ηχειο ουτε στις κλησεις ουτε στην μουσικη καποια λυση???? μηπως πρεπει να μπω απο μεσα στο κρυφω μενου να το φτειαξω?
Link to comment
Share on other sites

εσείς που ξέρετε πολά και ο νου σας κατεβάζει χίλια κατάρτια σίδερο πόσα βελόνια βγάζει ? :X ....................

όπα μπερδεύτηκα αυτό είναι απο τα παλιά (παππού και βάλε ):lol: ,

ήθελα να ρωτήσω όμως τελικά όσοι έβαλαν την 1,2 είδαν σημαντική διαφορά απο την 1,0 που αξίζει να πάς :worry:

ή το αφήνουμε έτσι και περιμένουμε την 2,0 όπου λογικά θα έχει σημαντικές διαφορές :wink:

Link to comment
Share on other sites

εσείς που ξέρετε πολά και ο νου σας κατεβάζει χίλια κατάρτια σίδερο πόσα βελόνια βγάζει ? :X ....................

όπα μπερδεύτηκα αυτό είναι απο τα παλιά (παππού και βάλε ):lol: ,

ήθελα να ρωτήσω όμως τελικά όσοι έβαλαν την 1,2 είδαν σημαντική διαφορά απο την 1,0 που αξίζει να πάς :worry:

ή το αφήνουμε έτσι και περιμένουμε την 2,0 όπου λογικά θα έχει σημαντικές διαφορές :wink:

γιατι φιλε μου την 2 θα την παρει σιγουρα το wave??????????(εγω δεν μπορω να σου απαντησω γιατι με το που το πηρα εβαλα αμεσως την 1.2 οποτε δεν χερω καν πως ειναι η 1)

Link to comment
Share on other sites

( εσείς που ξέρετε πολά και ο νου σας κατεβάζει χίλια κατάρτια σίδερο πόσα βελόνια βγάζει ?)

 

Εγω που ξερω τα πολλα και ο νους μου κατεβαζει βαλε την 1.2 γιατι σιγουρα ειναι καλυτερη απο την 1.0. Update ειναι και σιγουρα κατι διορθωνει προς το καλυτερο.:lol::lol::lol:

Edited by xkosm
Link to comment
Share on other sites

( εσείς που ξέρετε πολά και ο νου σας κατεβάζει χίλια κατάρτια σίδερο πόσα βελόνια βγάζει ?)

 

Εγω που ξερω τα πολλα και ο νους μου κατεβαζει βαλε την 1.2 γιατι σιγουρα ειναι καλυτερη απο την 1.0. Update ειναι και σιγουρα κατι διορθωνει προς το καλυτερο.:lol::lol::lol:

 

και να η απάντηση .."Αν ήταν ο ουρανός χαρτί κι η θάλασσα μελάνι τοτε θα σου ΄λεγα εγώ πόσα βελόνια βγάνει" ..... εε μην τ΄αφήνουμε στην μέση ......:lol::lol::lol: ...

 

δεν λες και πως γίνεται η 1,0 σε 1,2 ??

 

Σχετικά με τα witzet - εφαρμογες - επαφες τι γινεται σε αυτην την περίπτωση ?? χανονται ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...