Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου, η οποία δεν αποτελεί διαφήμιση, αλλά απάντηση στήν τόσο αγωνιώδη αναμονή του Bada 2. Πήρα το Wave το Φεβρουάριο του 2010. Απίστευτο hardware, ταχύτατο κλπ. Η οθόνη του σε χρώματα δεν συγκρίνεται με καμία αλλή (το απόλυτο μαύρο, πολύ ζωντανά χρώματα και παρά το χαμηλό ppi δεν είναι ενοχλητικό το Pixelάρισμα).

Όμως επειδή πάντα έλεγα, να κάτι λείπει απο εδώ, να δεν βρίσκω εφαρμογές, να δεν έχει υποστήριξη, κλπ, τον Αύγουστο πήρα το Iphone 4.

Σαφώς και δεν συγκρίνω τις συσκευές, αλλά πλέον δεν έχω ασχοληθεί/γκρινιάξει/παραπονεθεί με τίποτα και για τίποτα.. όλα γινονται εύκολα, γρήγορα, έχει εφαμογές από την πιο χρήσιμη μέχρι την πιο άκυρη, αναβαθμίσεις κάθε μέρα σχεδόν από τους developers και επίσης είναι μια συκευή που τα κάνει όλα φτιαγμένη από γυαλί και αλουμίνιο (ποιότητα κατασκευής που δεν έχει πχ το galaxy SII τα HTC).

Το συμπέρασμα μου, και για αυτό γράφω αυτό το Post, είναι ότι ή δίνεις λίγα και χάνεις κάτι πχ ποιότητα κατασκευής, εφαρμογές, updates, ευκολία χρήσης κλπ, ή τα ακουμπάς και παίρνεις κάτι πλήρες και παύεις να ασχολείσαι με τα τριγύρω.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.gsmarena.com/samsung_s8600_wave_3_launches_globally-news-3437.php

 

αφου σημερα λανσαρεται παντου εχουμε ενα εμποδιο λιγοτερο για την επικειμενη αναβαθμιση..εγω επιμενω οτι θα δοθει μεσα στα πλαισια που υποσχεθηκαν..

Link to comment
Share on other sites

Στα "δικτυα" έχω επιλέξει "μονο GSM".

Στις εφαρμογές, στα προφιλ των εφαρμογών (παντού τελοσπαντων) έχω επιλέξει να συνδέεται με προφίλ WiFi.

Παρ' όλα αυτά, οταν ενεργοποιησα το widget "Daily Briefing", παρατηρησα οτι σε ανυποπτη στιγμη στο τηλεφωνο ειχε αναψει το εικονιδιο G. Στο προφιλ του συγκεκριμενου widget το τσεκαρα και ειναι επιλεγμενο μονο το Wifi.

Εκτος απο τον να μην χρησιμοποιω μονιμα το συγκεκριμενο widget, σας ερχεται καμμια ιδεα πως γινεται να συνδεεται μεσω GPRS τη στιγμη που παντου (ετσι νομιζω τουλαχιστον) εχω βαλει μονο για wifi συνδεση;

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται:

Test Mode:

1. Είναι η διδικασία που ελέγχουμε ένα νέο firmware όταν ανεβαίνει στον server της samsung πριν βγει σαν αναβάθμιση στο Kies.

2. Συνήθως αυτό γίνεται με beta roms για τους developers, όπως έγινε και με την πιο πρόσφατη την ΚΚ5 που νομίσαν ότι είναι η επίσημη 2.0

Τέλος:

Από δω http://fus.nanzen.se/ επιλέγουμε το Check Fus Downloader 2.1 κάτω από εκεί που λέει News.

1. Αφού το κατεβάσουμε το τρέχουμε και κάνουμε τικ στο Test Mode και ενεργοποιούμε το Kies Test Mode.

2. Επιλέγουμε το firmware, μοντέλο, και περιοχή και πατάμε το Check firmware.

3. Στο Result θα μας δείξει το Product Code, το τελευταίο firmware που υπάρχει, την ημερ/νία που ανέβηκε στον server, και το Filename.

Αν υπάρχει κάτι νέο πατάμε Download, το κατεβάζουμε και το περνάμε με το γνωστό multiloader, σε περίπτωση που είμαστε ανυπόμονοι και δεν μπορούμε να περιμένουμε μέχρι να βγει επίσημα στο Kies.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται:

Test Mode:

1. Είναι η διδικασία που ελέγχουμε ένα νέο firmware όταν ανεβαίνει στον server της samsung πριν βγει σαν αναβάθμιση στο Kies.

2. Συνήθως αυτό γίνεται με beta roms για τους developers, όπως έγινε και με την πιο πρόσφατη την ΚΚ5 που νομίσαν ότι είναι η επίσημη 2.0

Τέλος:

Από δω http://fus.nanzen.se/ επιλέγουμε το Check Fus Downloader 2.1 κάτω από εκεί που λέει News.

1. Αφού το κατεβάσουμε το τρέχουμε και κάνουμε τικ στο Test Mode και ενεργοποιούμε το Kies Test Mode.

2. Επιλέγουμε το firmware, μοντέλο, και περιοχή και πατάμε το Check firmware.

3. Στο Result θα μας δείξει το Product Code, το τελευταίο firmware που υπάρχει, την ημερ/νία που ανέβηκε στον server, και το Filename.

Αν υπάρχει κάτι νέο πατάμε Download, το κατεβάζουμε και το περνάμε με το γνωστό multiloader, σε περίπτωση που είμαστε ανυπόμονοι και δεν μπορούμε να περιμένουμε μέχρι να βγει επίσημα στο Kies.

 

Συγχαρητήρια! Άψογος!

Link to comment
Share on other sites

καλο αλλα δεν εχει ολες τις χωρες και τα αναλογα firmware . πχ ενω στο 8500 εχει την Ελλάδα και βγαζει το αναλογο τελευταιο firmware ,στο 8530 δεν εχει Ελλάδα και οταν επιλεγεις Europe βγαζει κατι ασχετο με Ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

καλο αλλα δεν εχει ολες τις χωρες και τα αναλογα firmware . πχ ενω στο 8500 εχει την Ελλάδα και βγαζει το αναλογο τελευταιο firmware ,στο 8530 δεν εχει Ελλάδα και οταν επιλεγεις Europe βγαζει κατι ασχετο με Ελλαδα.

 

Ναι έτσι είναι, απλά μ'αυτό το εργαλείο βλέπεις απλώς το firmware που υπάρχει αυτή τη στιγμή στον server της samsung και το κατεβάζεις αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

 

uα ηθελα μια βοηθεια να βαλω καποιο free gps προγραμμα ή αν δεν υπαρχει ελευθερο, καποιον αλλο τροπο. Εαν μπορει κανεις να βοηθησει με p.m. θα το εκτιμουσα αφανταστα.

Edited by stakhs
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

 

ια ηθελα μια βοηθεια να βαλω καποιο free gps προγραμμα ή καποιο ''σπασμενο''. Εαν μπορει κανεις να βοηθησει με p.m. θα το εκτιμουσα αφανταστα.

 

Φίλε μου free gps δεν υπάρχει από όσα ξέρω.. Για πειρατικό λογισμικό θα σε παρακαλούσα να μην κανείς αναφορές καθώς απαγορεύεται από τον κανονισμό του φόρουμ..

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μα..δεν δουλευει!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια με το bada 2.0 ο,τι εφαρμογες-παιχνιδια κλπ. ειχαμε για το bada 1 , θα δουλευουν σωστα? το αντιθετο δεν θα γινεται μαλλον..

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

μα..δεν δουλευει!

 

Ανοιξε το kies σου και θα τα βρεις.

Ναι τα παιχνιδια που ειχα στο bada 1 παιζουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια με το bada 2.0 ο,τι εφαρμογες-παιχνιδια κλπ. ειχαμε για το bada 1 , θα δουλευουν σωστα? το αντιθετο δεν θα γινεται μαλλον..

 

Δεν θα δουλεύουν σωστά όσες εφαρμογές χρησιμοποιούν τις υπάρχουσες bondi commands.Για να καταλάβεις στις αρχές Νοέμβρη το seller office αφαίρεσε την πώληση των εφαρμογών μου που χρησιμοποιούσαν bondi commands και μου έστειλαν την παρακάτω αιτιολογία :

 

"We are very sorry for the inconvenience. Your problem might be related to the suspension of applications registered for bada 2.0. On October 2011, Samsung released Wave3 devices with bada 2.0. For Seller’s satisfaction, we performed the test to determine whether applications (which are currently sold on Wave 1 and 2) are well operated on Wave3. As a result, we took an action to avoid selling applications on Wave3, since those applications cannot be normally operated''

 

Το κουφό είναι ότι εγώ ξανανέβασα τις εφαρμογές όπως είχαν χωρίς να τις μετατρέψω για bada 2.0 και μου τις δέχτηκαν :blink::lol:

H μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι αποφάσισαν να καθυστερήσουν το bada 2.0.Λογικά μέσα στον Δεκέμβρη που πιστεύω θα κυκλοφορήσει επίσημα το bada 2.0 θα μου τις αφαιρέσουν οριστικά ως ακατάλληλες.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

αντε, καλο μας μηνα!:p:wink:

 

αν κρατησουν τις υποσχεσεις μεσα στο μηνα αναβαθμιζόμαστε! για να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση για όποιον μπορεί να με βοηθήσει. Λογικα με την αναβαθμηση θα χασουμε και οτι εφαρμογες ειχαμε στο κινητο μας και για να τις ξαναπερασουμε θα πρεπει να παμε στις ληψεις απο το samsung apps. Οταν ομως καποιος εχει το ndrive ή το sygic τα οποια εχουνε ληξει (εχει περασει ο ενας χρονος και δεν ειναι πια στις ληψεις) τι κανω πρεπει να τα ξανααγορασω? Υπαρχει καποιος τροπος να κανω ενα backup τις καρτας μου?
Link to comment
Share on other sites

Λογικα με την αναβαθμηση θα χασουμε και οτι εφαρμογες ειχαμε στο κινητο μας και για να τις ξαναπερασουμε θα πρεπει να παμε στις ληψεις απο το samsung apps. Οταν ομως καποιος εχει το ndrive ή το sygic τα οποια εχουνε ληξει (εχει περασει ο ενας χρονος και δεν ειναι πια στις ληψεις) τι κανω πρεπει να τα ξανααγορασω? Υπαρχει καποιος τροπος να κανω ενα backup τις καρτας μου?

 

Και εγώ την ίδια απορία έχω. Και οι εφαρμογές/παιχνίδια είναι για 2 χρόνια από ότι έιδα στο app store. Μετά τα 2 χρόνια δηλαδή αν κάνουμε αναβάθμιση τις χάνουμε;;;

-Σκοπεύω να το κρατήσω καιρό το κινητό από ότι καταλάβατε... :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια απορία έχω. Και οι εφαρμογές/παιχνίδια είναι για 2 χρόνια από ότι έιδα στο app store. Μετά τα 2 χρόνια δηλαδή αν κάνουμε αναβάθμιση τις χάνουμε;;;

-Σκοπεύω να το κρατήσω καιρό το κινητό από ότι καταλάβατε... :D

 

Λογικά δεν θα χαθεί τίποτα..τουλάχιστον εγώ προσωπικά έχωντας κάνει 2 αναβαθμίσεις στο wave που είχα δεν έχασα τίποτα..πάντως τις εφαρμογές τις είχα περασμένες στην κάρτα μνήμης και ίσως φταίει αυτό..αν κ λογικά και εσείς στην κάρτα μνήμης τις έχετε αρα δεν έχετε να φοβάστε τίποτα θέλω να πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το facebook? Καθε φορά που μπαίνω και κάνω ανανέωση ή chat online, μου λέει ''Αποτυχία σύνδεσης με διακομιστή''. Δοκίμασα σε διάφορα wifi δίκτυα και σε 3G αλλά τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Νέα Rom: Firmware: S8500XXKK7_S8500OXAKK7_XEO (bada 2.0). Χτες εμφανίστηκε στο Kies Test Mode.

Μάλλον και δεύτερη επίσημη beta από Samsung... Αναμένουμε την επίσημη...

Link to comment
Share on other sites

πως την βρηκες αυτην φιλε μου με το kies test mode?

 

Ναι, και για χώρα έβαλα Germany DBT, και είδα σε ξένα φόρουμ την κατέβασαν μερικοί και την τεστάρουν.. Άντε να δούμε την επίσημη καμιά φορά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...