Jump to content

Τα πάντα για τα Καρτοσυμβόλαια


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρουμε τίποτα για τη «συμβατότητα» μεταξύ καρτοσυμβολαίου και καρτοκινητής; :)

 

Ήξερα ότι κάποιος που έχει καρτοσυμβόλαιο μπορεί να καλεί δωρεάν ένα What's Up, αλλά ένας χρήστης What's Up δε μπορεί να χρησιμοποιήσει τα λεπτά που έχει για δωρεάν κλήσεις σε καρτοσυμβόλαιο. Πρόσφατα όμως, κάπου πήρε το μάτι μου μία διαφήμιση στην τηλεόραση, η οποία έλεγε κάτι σχετικό με αυτό και έβγαλα το συμπέρασμα ότι πλέον γίνεται.

 

Ο μόνος λόγος που έχω κρατήσει το What's Up είναι αυτός: όταν το 70% των γνωστών μου έχει What's Up, δεν έχει νόημα να βάλω κάτι στο οποίο θα χρεώνονται για να με καλέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τίποτα για τη «συμβατότητα» μεταξύ καρτοσυμβολαίου και καρτοκινητής; :)

 

Ήξερα ότι κάποιος που έχει καρτοσυμβόλαιο μπορεί να καλεί δωρεάν ένα What's Up, αλλά ένας χρήστης What's Up δε μπορεί να χρησιμοποιήσει τα λεπτά που έχει για δωρεάν κλήσεις σε καρτοσυμβόλαιο. Πρόσφατα όμως, κάπου πήρε το μάτι μου μία διαφήμιση στην τηλεόραση, η οποία έλεγε κάτι σχετικό με αυτό και έβγαλα το συμπέρασμα ότι πλέον γίνεται.

 

Ο μόνος λόγος που έχω κρατήσει το What's Up είναι αυτός: όταν το 70% των γνωστών μου έχει What's Up, δεν έχει νόημα να βάλω κάτι στο οποίο θα χρεώνονται για να με καλέσουν.

 

Άμα έχεις ήδη what's up και αλλάξεις σε καρτοσυμβόλαιο, οι υπόλοιποι χρήστες wup σε καλούν σαν να είσαι κι εσύ wup. Δηλαδή μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα λεπτά τους. ΑΛΛΑ αυτό ισχύει για 12 μήνες από τοτε που κάνεις το πρόγραμμα, μετά σε βλέπουν σαν σύνδεση. Εκτός αν αλλάξει κι αυτό κάποια στιγμή.

Εγώ αυτό εκανα πριν λίγες εβδομάδες και όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία προσφορά σύμφωνα με την οποία αν μετατρέψεις το Whats Up σε καρτοσυμβόλαιο , οι φίλοι σου για 1 χρόνο θα χρεώνονται σαν να καλούν Whats Up

Όταν περάσει ο χρόνος , είτε οι φίλοι σου θα έχουν και αυτοί καρτοσυμβόλαιο ... είτε θα πρέπει να το κάνεις πάλι Whats Up

Link to comment
Share on other sites

Εχω καρτοσυμβολαιο και μ ηρθε ενα μνμ π ελεγε cosmote free day και κατα λαθος το διεγραψα...ξερει κανεις τι πρεπει να κανω για να το ενεργοποιησω?
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών 13838 , και θα σου ορίσουν μια ημέρα μέσα στον Αύγουστο κατά την οποια θα μιλάς δωρεάν , πρέπει να πάρεις το συντομότερο γιατί τελειώνει ο μήνας και θέλει και λίγες μέρες η ενεργοποίηση
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ερώτηση: Όταν γράφει ΚαρτοΣυμβόλαιο 20 ο λογαριασμός έρχεται στα 20 ευρώ ή με φόρους και άλλα τέτοια ανεβαίνει; Και αν ναι πόσο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Όταν γράφει ΚαρτοΣυμβόλαιο 20 ο λογαριασμός έρχεται στα 20 ευρώ ή με φόρους και άλλα τέτοια ανεβαίνει; Και αν ναι πόσο;

 

Το πολυ 22.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Όταν γράφει ΚαρτοΣυμβόλαιο 20 ο λογαριασμός έρχεται στα 20 ευρώ ή με φόρους και άλλα τέτοια ανεβαίνει; Και αν ναι πόσο;

 

20 + 12% φόρος κινητής τηλεφωνίας = 22,40

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω και περίπου -2,5 μείωση παγίου οπότε θα κινηθώ κοντά στα 20 ευρώ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Έχω 2 νούμερα σε οικογενειακό πακέτο με σύνδεση στη vodafone και θέλω να πάω και τα 2 σε καρτοσυμβόλαιο 25€. Βλέπω ότι η τιμή με εκπτωση αντι συσκευης είναι 18.75€. Η τιμη αυτη ειναι τελικη μαζι με τους φορους? Αν οχι ποσο βγαινει τελικη τιμη? Επισης στ προγραμμα αυτο γινεται να μπουν και τα 2 νουμερα σε οικογενειακο πακετο και να εχω παραπανω εκπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω και να μου απαντήσετε αν γνωρίζετε.

Έκανα τον Αύγουστο Καρτοσυμβόλαιο με ΔΧΟ 25 με έκπτωση αντί επιδότησης.

Την αίτηση την έκανα μέσω τηλεφώνου με μία κυρία από μια εταιρία στη Θεσσαλονίκη που με είχε πάρει τηλέφωνο.

Τέλος πάντων η μεταφορά από Whats Up έγινε 14/8 , ο πρώτος λογαριασμός εκδόθηκε 1/9.

Προσέξτε όμως έχει γίνει ένα μπέρδεμα με τις Courier επειδή τη μία ήμουν σε μία πόλη και την άλλη κάπου αλλού και η courier με έγραφε και δεν έχω υπογράψει ακόμα συμβόλαιο!!!.

Δεν είμαι ευχαριστημένος και θέλω να διακόψω ξέρει κανείς τι θα πληρώσω και αν πρέπει να υπογράψω τα συμβόλαια;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω και να μου απαντήσετε αν γνωρίζετε.

Έκανα τον Αύγουστο Καρτοσυμβόλαιο με ΔΧΟ 25 με έκπτωση αντί επιδότησης.

Την αίτηση την έκανα μέσω τηλεφώνου με μία κυρία από μια εταιρία στη Θεσσαλονίκη που με είχε πάρει τηλέφωνο.

Τέλος πάντων η μεταφορά από Whats Up έγινε 14/8 , ο πρώτος λογαριασμός εκδόθηκε 1/9.

Προσέξτε όμως έχει γίνει ένα μπέρδεμα με τις Courier επειδή τη μία ήμουν σε μία πόλη και την άλλη κάπου αλλού και η courier με έγραφε και δεν έχω υπογράψει ακόμα συμβόλαιο!!!.

Δεν είμαι ευχαριστημένος και θέλω να διακόψω ξέρει κανείς τι θα πληρώσω και αν πρέπει να υπογράψω τα συμβόλαια;

Καταρχήν κακώς σου ενεργοποιήθηκε το συμβόλαιο χωρίς να έχεις υπογράψει. Σ' αυτό φταίει καθαρά η εταιρεία που εκπροσωπούσε η κοπέλα από την Θεσσαλονίκη. Έπειτα αν θες να διακόψεις το συμβόλαιο το κάνεις και πληρώνεις μόνο την μείωση που σου έγινε στον λογαριασμό που εκδόθηκε λόγω έκπτωσης και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση εαν ενα χρηστης καρτοκινητης ειναι στο εξωτερικο χωρις μοναδες στο κινητο του, απλα να το εχει ανοιχτο, μπορω εγω να τον καλο απο εδω χωρις να χρεωνεται εκεινος με το πακετο απο τα 1500?
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση εαν ενα χρηστης καρτοκινητης ειναι στο εξωτερικο χωρις μοναδες στο κινητο του, απλα να το εχει ανοιχτο, μπορω εγω να τον καλο απο εδω χωρις να χρεωνεται εκεινος με το πακετο απο τα 1500?

 

απο τη στιγμη που θα πρεπει να χρεωθει 0,10/λεπτο (εισερχομενη κληση roaming στην ευρωπη), εαν δεν εχει καθολου λογικα δε θα βγαινει γραμμη. Θα πρεπει να εχει καποια χρηματα μεσα. Μπορεις να πας σε καταστημα και να του βαλουν.

 

εσυ κανονικα θα χρεωνεσαι απο τα 1500' (αφου καλείς ελληνικο νουμερο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερες. ειμαι κατοχος καρτοσυμβολαιου 20. οι λογαριασμοι μου μηνιαιος φτανουν τα 30 ευρω. γνωριζει καποιο παιδι περιπου τι επιδοτηση θα εχω?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια αποψε εχασα 2giga internet που ειχα μαζεμενα για μιση ωρα... πηρα την εξυπηρετηση πελατων και τους ετριξα τα δοντια λιγο... τα δινουν πισω? Παλια εστελναν μνμ οτι τα mb λιγουν αποψε τωρα τιποτα!
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

-απο What's Up ενας αριθμος γινει καρτοσυμβόλαιο, μπορει στον αλλο αριθμο που εχει παραμεινει What's Up να καλει δωρεαν απο τα 1500 λεπτα δωρεαν προς ολα τα κοσμοτε.

 

-ο αλλος αριθμος ομως, που εχει παραμεινει What's Up, θα μπορει με τις μοναδες του να καλει το καρτοσυμβόλαιο που ηταν πριν What's Up χωρις να χρεωνετε εξτρα ???

Edited by snas
Keep The Scene UP...
Link to comment
Share on other sites

μα πλέον είναι καρτοσυμβόλαιο. τα λεπτά είναι προς whats up.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν οτι για ενα χρονο θα το "καταλαβαινει" κ σαν whats up.

ειναι μια προσφορα που εχουν κανει τωρα...

Keep The Scene UP...
Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν οτι για ενα χρονο θα το "καταλαβαινει" κ σαν whats up.

ειναι μια προσφορα που εχουν κανει τωρα...

ναι, θα μπορεις για ένα χρόνο. μετά τέλος

Link to comment
Share on other sites

ωραια. αυτο μου ειπαν...

να ρωτησω κ κατι αλλο, η μεταβαση μετα απο καρτοκινητο παλι σε whats up χρεωνει???

Keep The Scene UP...
Link to comment
Share on other sites

ωραια. αυτο μου ειπαν...

να ρωτησω κ κατι αλλο, η μεταβαση μετα απο καρτοκινητο παλι σε whats up χρεωνει???

 

Η μετάβαση από καρτοκινητό (δηλαδή Cosmoκάρτα) ή από καρτοσυμβόλαιο (το γράφω επειδή είμαστε στο θέμα των καρτοσυμβολαίων);

 

Στην περίπτωση της καρτοκινητής, η μετάβαση σε Whats up δεν χρεώνεται με την προϋπόθεση να μην έχει χρησιμοποιηθεί ξανά η συγκεκριμένη διαδικασία (δηλαδή το Whats up να έχει γίνει Cosmoκάρτα), ενώ αν έχει χρησιμοποιηθεί, η μεταφορά θα κοστίσει 3€.

 

Στην περίπτωση του καρτοσυμβολαίου, μπορεί κάποιος να μεταβεί όποτε το θελήσει ξανά στην καρτοκινητή αλλά θα πρέπει πρώτα να έχει περάσει ένας χρόνος από την ημερομηνία μεταφοράς στο συμβόλαιο έτσι ώστε να μην πληρώσει κάποιο πέναλτυ (λόγω επιδότησης - σε περίπτωση που δεν έχει γίνει χρήση της επιδότησης για αγορά συσκευής, μπορεί να φύγει όποτε το θελήσει) και θα πληρώσει κι έναν τελευταίο λογαριασμό καθώς η μετάβαση από συμβόλαιο σε καρτοκινητό χρειάζεται ένα μήνα για να ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...