Jump to content

Ενσύρματα ακουστικά (Hands free)


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε ακουστικά για να ακούς μουσική και τα οποία θα λειτουργούν ως κεραία για το ράδιο.

Για hands free δεν γνωρίζω αν υπάρχει θέμα με το μικρόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 577
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γειά σας. :)

Θέλω να δώσω στην αδερφή μου το παλιό μου κινητό (SE C510), αλλά δεν έχει ακουστικά επειδή μου τα κλέψανε.

Τα ακουστικά που είχε είναι αυτά που έχει το δεύτερό μου κινητό (SE Spiro) (http://cdn8.mos.techradar.com//Review%20images/TechRadar/Mobile%20phones/Sony%20Ericsson/Spiro/PR/Spiro_Stealth_Black_TrackID_10-580-100.jpg), αλλά με διαφορετική υποδοχή.

Μπορώ να βρω κάπου τα συγκεκριμένα ακουστικά; Ρώτησα σε διάφορα μαγαζιά, αλλά τα μόνα που έχουν είναι κάτι αποσπώμενα που κάνουν 20€ και πρέπει να αγοράσω εξτρά και ακουστικά. Το θέμα δεν είναι τα λεφτά, αλλά το ότι μαζί με τα επιπλέον ακουστικά, το καλώδιο θα γίνεται 5 μέτρα. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είχα να κάνω μια αλλαγή στα public και πήγα να πάρω νέα ακουστικά ψείρες. Ως τώρα χρησιμοποιούσα τα παλιά της Νοκια με το Νεο V γιατί η συσκευασία δεν είχε ψείρες οπότε δεν με βόλευαν. Πήγα και στα 2 καταστήματα.

Του iPhone λένε δεν ταιριάζουν, της Samsung επίσης. Δοκιμάσαμε επιτόπου και κάποια generic και όντως δεν τα αναγνώριζε.. Καμιά ιδέα έχετε ποια ταιριάζουν? Δεν πίστευα να είναι τόσο δύσκολο! Πάλι καλά που δεν πήρα από Ebay όπως έλεγα δηλ.?

 

Απο οσα ξερω, υπαρχουν δυο φορματ, τα ΟΜΤΡ και CTIA.

 

To NEO V (οπως και ολα τα XPERIA Σονυ 2010 kai 2011) χρησιμοποιουν το 1ο φορματ.

Handsfree που λειτουργει για το Mini pro, Arc S, κτλ θα λειτουργει και για το NEO V.

 

To δευτερο φορματ το χρησιμοποιει το iPhone, ειναι το πιο συνηθες , και πλεον το χρησιμοποιουν και τα 2012 XPERIA SONY ( Xperia S, Sola, Xperia P, Xperia U κτλ)

 

Handsfree που δουλευει για το Χperia S δε θα δουλευει για το Νεο V, αν και ειναι ιδια μαρκα Σονυ. :!:

 

Γουσταρουν να μας μπερδευουν οι εταιριες?

 

Toυλαχιστον η κινηση της Σονυ να αλλαξει ειναι προς την σωστη κατευθυνση, αφου επελεξε το πιο διαδεδομενο φορματ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα κι από 'μένα. Πήρα κάτι in - ear handsfree της Samsung πριν από λίγο καιρό.. Και έχω να πω ότι η ποιότητα των πλαστικών τους είναι επιεικώς άθλια.. Μετά από περίπου ένα μήνα καλής χρήσης ( όχι τύλιγμα γύρω από το κινητό, όχι τράβηγμα του καλωδίου ) τα 2 πλαστικά που περιέχουν το μικρόφωνο και το κουμπί απάντησης/απόρριψης, χώρισαν, με αποτέλεσμα η πλακέτα να είναι εκτεθειμένη... Και τα πλαστικά της συσκευής δεν είναι και τα καλύτερα, αλλά αυτό είναι offtopic..
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας για handsfree για iPhone.Δεν θέλω να είναι in-ear γιατι δεν με βολεύουνε καθόλου οποτε θέλω κάτι κλασικο μέχρι 10 ευρώ αν μπορώ να βρω.Η χρήση τους θα είναι και για μουσικη και για κλήσεις
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Απο οσα ξερω, υπαρχουν δυο φορματ, τα ΟΜΤΡ και CTIA.

 

To NEO V (οπως και ολα τα XPERIA Σονυ 2010 kai 2011) χρησιμοποιουν το 1ο φορματ.

Handsfree που λειτουργει για το Mini pro, Arc S, κτλ θα λειτουργει και για το NEO V.

 

To δευτερο φορματ το χρησιμοποιει το iPhone, ειναι το πιο συνηθες , και πλεον το χρησιμοποιουν και τα 2012 XPERIA SONY ( Xperia S, Sola, Xperia P, Xperia U κτλ)

 

Handsfree που δουλευει για το Χperia S δε θα δουλευει για το Νεο V, αν και ειναι ιδια μαρκα Σονυ. :!:

 

Γουσταρουν να μας μπερδευουν οι εταιριες?

 

Toυλαχιστον η κινηση της Σονυ να αλλαξει ειναι προς την σωστη κατευθυνση, αφου επελεξε το πιο διαδεδομενο φορματ.

 

ως τωρα ομως χρησιμοποιουσα στο Νεο hands free απο Νοκια 5530...

Link to comment
Share on other sites

Για Sony Ericsson Tipo μπορεί να μου προτείνει κάποιος ακουστικά handsfree συμβατά που θα χρησιμοποιούνται και για μουσική;

Είχα την εντύπωση ότι όλα τα νέα handsfree της Sony θα είναι συμβατά απλά επειδή βλέπω στο forum ότι παίζουν μερικά θέματα, είπα να ρωτήσω πρώτα αν κάποιος έχει περισσότερες γνώσεις επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στα ενσυρματα ακουστικα, οταν δεχεσαι κληση ακουγεται η μελωδια απο τα ακουστικα?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα μιας και θα έχω το lumia 920 την δευτερα σκέφτομαι να αγοράσω κάποια ακουστικά ψείρες λέω αλλα κάτι καλο με καλή ποιότητα και μπάσο έχετε να μου προτείνεται κάτι δεν με ενδιαφέρει να έχει μικρόφωνο απλά να είναι ποιοτικά για mp3

ευχαριστώ

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στα ενσυρματα ακουστικα, οταν δεχεσαι κληση ακουγεται η μελωδια απο τα ακουστικα?

 

Μπορεί να έχει σχέση το τηλέφωνο αλλά σε LG 4X HD και Galaxy S Pocket ακούγεται κανονικά και από τα ακουστικά.

 

ξέρει κάποιος ποιο hands free δίνει η samsung με τα φτηνά κινητά της; έχω το LG 4X και το handsfree του δεν με βόλευε. Πήρα από το galaxy pocket και είναι μια χαρά.

Θέλω αν γίνεται ακριβώς το ίδιο. Δεν πάω σε κάτι ακριβό γιατί τους κάνω άσχημη χρήση και χαλάνε εύκολα.

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος ποιο hands free δίνει η samsung με τα φτηνά κινητά της; έχω το LG 4X και το handsfree του δεν με βόλευε. Πήρα από το galaxy pocket και είναι μια χαρά.

Θέλω αν γίνεται ακριβώς το ίδιο. Δεν πάω σε κάτι ακριβό γιατί τους κάνω άσχημη χρήση και χαλάνε εύκολα.

 

Αν εννοείς αυτά με το πλατύ/φαρδύ ορθογώνιο μικρόφωνο και τα όχι in-ear ακουστικά, στο σακουλάκι τους απ' έξω γράφει: EHS49ASOME ( GH59 - 10607A ).

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

αυτά που λες είναι αλλά λίγο διαφορετικά. Το καρφί τους είναι ίσιο, δεν κάνει γωνία. αλλά και αυτά ακριβώς που μου λες δεν με χαλάει. Αν μπορείς μόνο να μου πεις αν το καλώδιο του ενός ακουστικού είναι πιο μακρύ από του άλλου. Το ακουστικό που έχει πάνω και το μικρόφωνο είναι το μακρύτερο;
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

αυτά που λες είναι αλλά λίγο διαφορετικά. Το καρφί τους είναι ίσιο, δεν κάνει γωνία. αλλά και αυτά ακριβώς που μου λες δεν με χαλάει. Αν μπορείς μόνο να μου πεις αν το καλώδιο του ενός ακουστικού είναι πιο μακρύ από του άλλου. Το ακουστικό που έχει πάνω και το μικρόφωνο είναι το μακρύτερο;

 

Όχι. Και τα 2 έχουν ακριβώς έχουν το ίδιο μήκος και το μικρόφωνο δεν ειναι πάνω στο καλώδιο κάποιου από τα ακουστικά. Από το μικρόφωνο ξεκινούν και τα 2 καλώδια των ακουστικών.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα jiayu G2S που το παρήγγειλα χωρίς handsfree (για ευνόητους λόγους!).

Υπάρχει κάποια πρόταση έως 10 ~ 15 ευρώ που να έχει αξιοπρεπή - καλό ήχο;

Στο e-shop πχ, στα sumsung έχει μια μεγάλη ποικιλία, που όμως με μπερδεύει!

http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?offset=10&table=TEL&category=HANDSFREE&filter-6960=1

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα jiayu G2S που το παρήγγειλα χωρίς handsfree (για ευνόητους λόγους!).

Υπάρχει κάποια πρόταση έως 10 ~ 15 ευρώ που να έχει αξιοπρεπή - καλό ήχο;

Στο e-shop πχ, στα sumsung έχει μια μεγάλη ποικιλία, που όμως με μπερδεύει!

http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?offset=10&table=TEL&category=HANDSFREE&filter-6960=1

Επανέρχομαι,

τι λέτε για:

http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.009661

http://viewitem.eim.ebay.gr/Original-Sony-Ericsson-MH750-35mm-Stereo-Headphone-Winder-For-Xperia-Arc-lt15i/200910806655/item

λέτε να είναι το ίδιο του e-bay με του e-shop;

λέτε να παίζει στο jiayu ή να έχω κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επανέρχομαι,

τι λέτε για:

http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.009661

http://viewitem.eim.ebay.gr/Original-Sony-Ericsson-MH750-35mm-Stereo-Headphone-Winder-For-Xperia-Arc-lt15i/200910806655/item

λέτε να είναι το ίδιο του e-bay με του e-shop;

λέτε να παίζει στο jiayu ή να έχω κάποιο πρόβλημα;

 

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για (καλά) handsfree αν πάρεις τα sony ενημέρωσε μας. Κυρίως για μουσική τα θελω οπότε πιστεύω καλο θα ηταν να έχουν καλο μπάσο.Αν έχει δοκιμάσει κάποιος, κάποια άλλα και εχει μείνει ευχαριστημένος ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

ψάχνω να αγοράσω hands free ακουστικά τα οποία είναι για αθλητές (αυτά που "δένουν" πίσω από το αυτί και δε πέφτουν για κανέναν λόγο). Εννοείται εάν έχει επάνω και κουμπάκια έντασης, ακόμα καλύτερα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Εχω ένα Motorola Defy+ και έχω χασει το handsfree και θέλω να το αντικαταστήσω .

Η ερώτηση μου είναι μπορω να αγοράσω απο οποιαδήποτε εταιρια handsfree που να έχει το αντιστοιχο βυσμα (καρφι) η υπάρχουν ασυμβατότητες .

Με δεδομένο οτι θέλω να είναι με δυο ακουστικά, αν έχει και clip στήριξης για το μικρόφωνο δεν θα με χάλαγε χωρίς να είναι απαραίτητο, δεν με ενδιαφέρει η μουσική αλλά μονο για τηλεφωνική συνομιλία υπάρχει κάποια πρόταση ?

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ψάχνω να αγοράσω hands free ακουστικά τα οποία είναι για αθλητές (αυτά που "δένουν" πίσω από το αυτί και δε πέφτουν για κανέναν λόγο). Εννοείται εάν έχει επάνω και κουμπάκια έντασης, ακόμα καλύτερα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Κάτι τέτοιο πρέπει να ψάχνεις..αν δεν το΄χεις βρει ακόμη δλδ..:)

 

http://en-us.sennheiser.com/sport-headset-in-ear-earphones-running-jogging-workouts-ocx-685i

 

http://www.bestprice.gr/search?q=mx+680i

Edited by Jstllucky
Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,ψαχνω ακουστικά in ear για το nexus 4..Θελω να εχουν μικροφωνο και αν υπαρχουν και +/- κουμπια ακομα καλητερα(δεν ξερω κατα ποσο θα δουλευουν)..Εχω αγορασει τα JVC FX1X(χωρις μικροφωνο) και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος,οποτε σε αυτο το επιπεδο θελω να κινηθω...Διαθέτω μεχρι 20ευρω και η αγορα θα γινει απο amazon ή ebay..Εχω δει τα NoiseHush NX80 και μου αρεσουν αρκετα..Εχετε να προτινεται κατι ??

 

Edit:ειδα κατι σχολια στο amazon που δεν μου αρεσαν(προβληματα με το μικροφωνο)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σκεφτομουν να αγοραζα ενα ζευγαρι M.beats και κοιταζα να τα παρω απο εδω... http://www.parts-shop.gr/p.Akoustika-Monster-Beats-by-Dr-Dre-Solo-with-ControlTalk-White.797250.html

 

τι αποψη εχετε για αυτα τα ακουστικα? αξιζουν? τα εχει κανενας που να μπορει να κανει μινι παρουσιαση θετικων/αρνητικων?

 

ξερετε καπου αλλου που να μπορω να βρω τα μπλε ή και τα μαυρα σε καλυτερη τιμη και αυθεντικα φυσικα

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ψάχνω να βρω ακουστικά ιδανικά για άθληση κυριώς στο τρέξιμο να μην μου φεύγουν, έχετε κάποια γκάμα να μου προτείνεται ή και κάποιο Link για αγορά τέτοιου είδους?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση αν ξέρει κανείς ας απαντήσει. Αυτά τα ακουστικά: http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.009682 ξέρουμε αν θα δουλεύουν σε Sony Ericsson Neo V;

 

Edit :τελικά δεν δουλεύουν... Τα δοκίμασα

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας . Θα ήθελα προτάσεις για ενσύρματα handsfree που να αντέχουν και να μην χαλάνε τόσο συχνά .Λόγω της δουλείας μου μιλάω πολύ με handsfree και έχω χαλάσει 3 handsfree σε 3 μήνες . Δεν είμαι βέβαια και ο πιο προσεκτικός άνθρωπος αλλά αναζητώ προτάσεις για ανθεκτικά handsfree ανεξαρτήτου κόστους . Ευχαριστώ .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...