Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει περιπτωση να φορτωσεις στο ιπαντ εφαρμογες που εχεις αγορασει για το ιφον?? ερωτηση ασχετου :P

 

Στην περίπτωση που οι εφαρμογές που έχεις για το iPhone είναι Universal βεβαίως και μπορείς να τις εγκαταστήσεις στο iPad και μάλιστα θα είναι optimized για την οθόνη του iPad.

 

Επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις οποιαδήποτε εφαρμογή έχεις για το iPhone (ακόμα και εάν δεν είναι universal) αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να αρκεστείς σε μία απεικόνιση στην ανάλυση της εφαρμογής για το iPhone (στις περισσότερες των περιπτώσεων 480 x 320) με ότι αυτό συνεπάγεται για την ευχρηστία της εφαρμογής στην οθόνη 1024 x 768 του iPad. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αυτο κανει ακομα πιο ελκυστικο το ιπαντ! αυτο γινεται με απλο συγχρονισμο?

 

Και μέσω iTunes αλλά και iPad μπορείς να κάνεις αναζήτηση εφαρμογών. Κάνεις στο iPad αναζήτηση και σου βγάζει στο πάνω μέρος των αποτελεσμάτων τις iPad εφαρμογές, και στο κάτω του iPhone. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας συνεχείς δοκιμές σχετικά με την ταχύτητα του browsing οφείλω να ομολογήσω ότι έχω εντυπωσιαστει.

 

Κατ' αρχας το ipad1 φορτώνει αρκετά πιο γρήγορα απο το iphone4.

Οι δοκιμές γίνονται με κλειστές όλες τις εφαρμογές εκτός του safari και με διαγραφή του κασέ.

 

Πριν λίγο εκανα τεστ μεταξύ του iPad και του MacBook pro 13".

Η διάφορα υπέρ του MacBook ήταν μικρότερη απ' ότι αυτη μεταξύ iPhone -iPad.:)

Το MacBook όμως ήταν συνδεδεμένο στο διαδίκτυο με καλώδιο οπότε νομίζω ότι αν ήταν κι αυτο με wifi, ίσως να μην υπήρχε διάφορα η να ήταν ακόμα μικρότερη.

 

Συμπέρασμα: κάτι πρέπει να κάνουν ώστε να γίνει το ...... iPhone4 πιο γρήγορο. Αυτη η εμμονή στον υποχρονισμο του επεξεργαστη προς όφελος της αυτονομίας δυστυχώς έχει αντίκτυπο στις επιδόσεις.

Φυσικά το iPhone δεν είναι φτιαγμένο για να κανεις browsing όλη μέρα.

 

Πιστεύω ότι το iPad1 έχει την καλύτερη σχέση ταχύτητας και αυτονομίας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα πιστευω οτι παρουσιαζεις το θεμα ταχυτητας browsing στο iphone 4 εσφαλμενα.

Δινεις την εντυπωση οτι ειναι παναργο ενω στην ουσια δεν ισχυει κατι τετοιο και οι διαφορες ταχυτητας εμφανισης των σελιδων αναμεσα σε iphone και ipad πρεπει να μετρωνται στην χειρωτερη περιπτωση σε 1-1.5 δευτερολεπτο. Και επειδη ειμαι και κουβαρντας να πω και 2 δευτερολεπτα. Μιλαμε απλα για μηδαμινες διαφορες οι οποιες γινονται ακομα μικροτερες σε παρα πολλα site. Τα 200MHz διαφορας επεξεργαστη δε θα σου δωσουν τιποτα στο actual rendering της σελιδας.

Θα ελεγα μαλιστα επειδη το iPhone εχει περισσοτερη μνημη (διπλασια) και κατα πολυ καλυτερο επεξεργαστη γραφικων δινει την εντυπωση οτι ειναι κατα πολυ γρηγοροτερο απο το iPad.

Και αυτο που μετραει ειναι το user experience. Οταν νιωθεις οτι η συσκευη ειναι responsive δε θα καταλαβεις και τη διαφορα του δευτερολεπτου που μπορει να εχει με καποια αλλη πολυ γρηγορη.

 

Κλασσικες περιπτωσεις οπου το ipad φαινεται πολυ αργο:

Πολλαπλα tabs στο safari. Αν κανεις switch απο το ενα στο αλλο γινεται force refresh γιατι απλα δεν εχει τοση μνημη για να κρατησει ολες τις σελιδες. Οτιδηποτε πλεονεκτημα ειχες απο τη γρηγορη φορτωση το εχασες αυτοματως. Και ειναι κατι που απλα ειναι τρομακτικα εκνευριστικο. (Το ipad 2 δεν εχει τετοιο θεμα)

Το ιδιο γινεται και στο browsing στο itunes store.

Αλλο χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι το choppy scrolling. Ορισμενες φορες η "καρτα" γραφικων σε συνδυασμο με τη λιγη μνημη δημιουργουν τις ιδανικες συνθηκες για να γινεται το scrolling κοφτα κατι που δημιουργει την αισθηση οτι η συσκευη σερνεται.

Και τελος τα button presses που αργουν να γινουν register και να ενεργοποιηθουν ακομα και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα.

Ολα αυτα ειναι πραγματα που επηρεαζουν το user experience του χρηστη και ειναι πραγματα που δεν εχω συναντησει καθολου στο iphone 4.

Με ανεση ανταλλασω 1 δευτερολεπτου περισσοτερου φορτωματος στον browser με ενα ωραιο user experience.

Μη με παρεξηγεις λατρευω το iPad αλλα αυτα ειναι πραγματα που τα προσεξα απο την πρωτη στιγμη που πηρα τη συσκευη στα χερια μου. Ισως να μην βοηθαει το γεγονος οτι τοσα χρονια χρησιμοποιω το iPhone οποτε ξερω καλα καθε transition και effect αλλα ειναι πραγματα που νομιζω μπορει να τα δει οποιοσδηποτε ακομα και αν δεν εχει πιασει καμμια αλλη συσκευη apple στα χερια του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ έτσι όπως το παρουσιάζεις, όμως γράφω με ποιο τροπο εκανα τις δοκιμές.

Ανοικτός μόνο ο safari που σημαίνει επαρκεστατη μνήμη.

To κοφτο scrolling με την 4.3 σχεδόν απουσιάζει. Αν "πιέσεις" το scrollαρισμα αρκετα πριν ολοκληρωθεί το άνοιγμα κάνει ένα πολυ ελαφρυ κόψιμο αλλα συνεχίζει.

 

Γενικα το iPad θέλει λίγο προσοχή στην διαχείριση της μικρής του ram, κατα τα αλλα τα παει περίφημα. Δεν αφήνω ποτε περισσότερα tabs απ όσα χρειάζομαι γιατί απεχθανομαι την επαναφορτωση των σελίδων.

 

Έχω δοκιμάσει το άνοιγμα σχεδων όλων των εφαρμογών iPhone που τρέχω και στο iPad. Στις περισσότερες είναι πιο γρήγορο το iPad. Εμφανής η διάφορα στο YouTube όταν μετακινησαι απο tab σε tab. Δηλαδή, δημοφιλή, Προτάσεις, Αγαπημένα κλπ. Επίσης στην εφαρμογη του Nova που είναι βαριά, το iPad είναι ένα βήμα μπροστά.

Γενικα μ ενδιαφέρει περισσότερο αυτο που βλέπω στην πράξη. Ναι το iPad χρειάζεται περισσότερη ram αλλα όπως είπα με "ειδική μεταχείριση" :) είναι φοβερό εργαλείο.

 

Το μικρό παράπονο μου για το iPhone είναι ότι θα μπορούσε να είναι πολυ πιο γρήγορο.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

με το camera kit το χει δοκιμασει κανεις αν γινεται να συνδεσεις φλασακι στο ιπαντ??

 

Nαι γινεται απλα πρεπει να ειναι jailbroken το ipad και να εχεις περασμενο το ifile

αν θελεις βιντεο ο buzz player σου κανει, για αλλα αρχεια δεν ξερω λεπτομερειες.

 

http://i36.photobucket.com/albums/e16/sakis007/IMG_0408.jpghttp://i36.photobucket.com/albums/e16/sakis007/IMG_0409.jpg

Edited by sakis009
Link to comment
Share on other sites

Nαι γινεται απλα πρεπει να ειναι jailbroken το ipad και να εχεις περασμενο το ifile

αν θελεις βιντεο ο buzz player σου κανει, για αλλα αρχεια δεν ξερω λεπτομερειες.

 

http://i36.photobucket.com/albums/e16/sakis007/IMG_0408.jpghttp://i36.photobucket.com/albums/e16/sakis007/IMG_0409.jpg

 

Sakis009 είσαι στην 4.2.1 φαντάζομαι. Εκτός απο το iFile που δουλεύει σαν file explorer χρειάζεται να κανεις κάτι άλλο?

Βλέπει όλων των ειδών τα αρχεία?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Sakis009 είσαι στην 4.2.1 φαντάζομαι. Εκτός απο το iFile που δουλεύει σαν file explorer χρειάζεται να κανεις κάτι άλλο?

Βλέπει όλων των ειδών τα αρχεία?

 

Ναι ειμαι στην 4.2.1. Οχι δεν χρειαζεται κατι αλλο, το ifile ανοιγει αυτοματα στο Flash Disk και βλεπεις τα περιεχομενα. Τι αρχειο σε ενδιαφερει για να το τσεκαρω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι στην 4.2.1. Οχι δεν χρειαζεται κατι αλλο, το ifile ανοιγει αυτοματα στο Flash Disk και βλεπεις τα περιεχομενα. Τι αρχειο σε ενδιαφερει για να το τσεκαρω...

 

Thanks Τίποτα ιδιαίτερο. Excel files, ταινίες, μουσικη.

Α και αν ο player του iFile παίζει ταινίες με υποτιτλους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Thanks Τίποτα ιδιαίτερο. Excel files, ταινίες, μουσικη.

Α και αν ο player του iFile παίζει ταινίες με υποτιτλους.

 

Επειδη δεν χρησιμοποιω Excel δεν εχω καποιο καλο προγραμμα να κανει association αλλα το διαβασε κανονικα με τον Downloader???

Tαινιες βλεπει με ολους τους player αλλα κανεις δεν βλεπει τους εξωτερικους υποτιτλους(srt), μονο αν ειναι embedded. Eπαιξε ανετα απο το στικακι και avi και mkv(720).

Oσο για την μουσικη παλι εκανε αναπαραγωγη χωρις προβλημα αλλα εχουμε κακομαθει με τα covers, και ο γυμνος player μου κακοφανηκε!

Noμιζω οτι το ifile δεν ανοιξε τιποτα απο μονο του αλλα σου προτεινει το καλυτερο προγραμμα για την δουλεια σου.

 

Nαι αν ριξεις τους υποτιτλους μεσω itunes στον Buzz player δεν υπαρχει προβλημα, αλλα δεν τους βλεπει οταν χρησιμοποιεις το στικακι ως μεσω αποθηκευσης

Edited by sakis009
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν χρησιμοποιω Excel δεν εχω καποιο καλο προγραμμα να κανει association αλλα το διαβασε κανονικα με τον Downloader???

Tαινιες βλεπει με ολους τους player αλλα κανεις δεν βλεπει τους εξωτερικους υποτιτλους(srt), μονο αν ειναι embedded. Eπαιξε ανετα απο το στικακι και avi και mkv(720).

Oσο για την μουσικη παλι εκανε αναπαραγωγη χωρις προβλημα αλλα εχουμε κακομαθει με τα covers, και ο γυμνος player μου κακοφανηκε!

Noμιζω οτι το ifile δεν ανοιξε τιποτα απο μονο του αλλα σου προτεινει το καλυτερο προγραμμα για την δουλεια σου.

 

Ο Buzz player νομίζω ότι παίζει ταινίες με υποτιτλους αρκεί να περάσεις το αρχείο τους με την ίδια ονομασία που έχει η ταινία.

Άρα μπορείς να ριξεις την ταινία και τους υποτιτλους στο documents του buzz με το iFile αν δεν γίνεται απ ευθείας προβολή.

 

Και πάλι σ ευχαριστώ. Περιμένω το JB της 4.3 για να το χρησιμοποιήσω.

Προς το πάρων το μόνο που κάνω με το kit, είναι να μεταφέρω αστραπιαία τις φωτο και τα βίντεο που τραβαω με το iphone4 στο iPad.:O

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή δοκιμασμένη για αποσυμπίεση αρχείων rar, zip που κατεβαίνουν με Safari ή icab mobile;

ΈΧω δοκιμάσει ανεπιτυχώς AnArchiver και Iunarchive.

Υπάρχει κάτι άλλο σίγουρο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή δοκιμασμένη για αποσυμπίεση αρχείων rar, zip που κατεβαίνουν με Safari ή icab mobile;

ΈΧω δοκιμάσει ανεπιτυχώς AnArchiver και Iunarchive.

Υπάρχει κάτι άλλο σίγουρο;

 

το ifle το δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

το ifle το δοκιμασες?

ΈΧω την εντύπωση ότι το ifile έχει την δυνατότητα μόνον να συμπιέζει και όχι να αποσυμπιέζει αρχεία. ΈΧω λάθος;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ξεζιπάρω με το Ifile. Μάλιστα αν κάποιο αρχείο έχει και κωδικό, με 7zip που γίνεται εγκατάσταση με το ifile μπορείς μέσω command line να το αποσυμπιέσεις.

 

Δεν έχω βρει άλλο πρόγραμμα για να ανοίγω αρχεία με κωδικό στο Ipad.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή δοκιμασμένη για αποσυμπίεση αρχείων rar, zip που κατεβαίνουν με Safari ή icab mobile;

ΈΧω δοκιμάσει ανεπιτυχώς AnArchiver και Iunarchive.

Υπάρχει κάτι άλλο σίγουρο;

 

Δεν ξέρω που απέτυχαν αλλα μου φαίνεται περίεργο. Εγω χρησιμοποιω ενσωματωμενους αποσυμπιεστες που περιέχονται σε διάφορες εφαρμογές όπως το good reader, iFiles και φυσικά στον καλύτερο Downloader του app store, τον Perfect Downloader που εκτός ότι κάνει download τα πάντα μέχρι και YouTube βίντεο, διαθέτει ενσωματωμένο unzipper.

Η εφαρμογη αυτη κάνει την ανάγκη για JB μικρότερη. Ειδικά στο iPad για μένα δεν υπάρχει λόγος να είναι κανεις JB πέρα απο το να χρησιμοποιει το camera connection kit σαν USB flash memory.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που απέτυχαν αλλα μου φαίνεται περίεργο. Εγω χρησιμοποιω ενσωματωμενους αποσυμπιεστες που περιέχονται σε διάφορες εφαρμογές όπως το good reader, iFiles και φυσικά στον καλύτερο Downloader του app store, τον Perfect Downloader που εκτός ότι κάνει download τα πάντα μέχρι και YouTube βίντεο, διαθέτει ενσωματωμένο unzipper.

Η εφαρμογη αυτη κάνει την ανάγκη για JB μικρότερη. Ειδικά στο iPad για μένα δεν υπάρχει λόγος να είναι κανεις JB πέρα απο το να χρησιμοποιει το camera connection kit σαν USB flash memory.

Παιδιά λίγη βοήθεια γιατί έχω κολλήσει. Κατ'αρχάς μιλάω για αρχείο rar (ένα PDF συμπιεσμένο σε rar). Πιθανώς το Ifile, goodreader έχουν δυνατότητα μόνον zip και unzip και όχι για rar και 7z.

Παίζοντας, το πέρασα από το desktop, το αποσυμπίεσα και το συμπίεσα πάλι με winzip. Περνώντας το εκ νέου στο ipad έχω δυνατότητα unzip. Κάνω κάτι λάθος;.

Συγγνώμη που σας ζαλίζω!

Τελικά υπάρχει πρόγραμμα που να υποστηρίζει αποσυμπίεση rar αρχείων; Και ο Perfect Downloader αναφέρει Zip, Unzip.

Edited by takisbr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια γιατί έχω κολλήσει. Κατ'αρχάς μιλάω για αρχείο rar (ένα PDF συμπιεσμένο σε rar). Πιθανώς το Ifile, goodreader έχουν δυνατότητα μόνον zip και unzip και όχι για rar και 7z.

Παίζοντας, το πέρασα από το desktop, το αποσυμπίεσα και το συμπίεσα πάλι με winzip. Περνώντας το εκ νέου στο ipad έχω δυνατότητα unzip. Κάνω κάτι λάθος;.

Συγγνώμη που σας ζαλίζω

 

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει rar γιατί τέτοιου είδους αρχεία θα κατεβούν με wifi που σημαίνει σπίτι η γραφείο οπότε θα χρησιμοποιήσω τον υπολογιστη.

Ότι όμως είναι σε zip ξεζιπαρεται απ όλα τα παραπάνω προγράμματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει rar γιατί τέτοιου είδους αρχεία θα κατεβούν με wifi που σημαίνει σπίτι η γραφείο οπότε θα χρησιμοποιήσω τον υπολογιστη.

Ότι όμως είναι σε zip ξεζιπαρεται απ όλα τα παραπάνω προγράμματα.

 

Το πρόβλημα είναι για συνημμένα σε mail μικρά αρχειάκεια 100-200 Κ word, pdf, jpeg συμπιεσμένα με winrar και βρίσκεσαι μακριά από PC.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι για συνημμένα σε mail μικρά αρχειάκεια 100-200 Κ word, pdf, jpeg συμπιεσμένα με winrar και βρίσκεσαι μακριά από PC.

 

Ναι έχεις δίκιο παρόλο που είναι λάθος να ζιπαρουν σε rar τόσο μικρά αρχεία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

μπορούμε να περάσουμε τις αγορασμένες εφαρμογες που ειναι στο ipad 1 στο ipad 2? ή θέλει να πληρώσουμε πάλι?
Link to comment
Share on other sites

μπορούμε να περάσουμε τις αγορασμένες εφαρμογες που ειναι στο ipad 1 στο ipad 2? ή θέλει να πληρώσουμε πάλι?

 

Φυσικά και μπορείς να τις περάσεις. Απλα φρόντισε να μεταφερεις στο iTunes του υπολογιστη σου όσες εφαρμογές έχεις αγοράσει κατευθείαν απο το iPad.

 

Γενικα οποίος έχει ipad1 και πάρει το δυο, θα μεταφέρει το backup του στο ipad2 όταν το ενεργοποιήσει και θα έχει ότι είχε και πριν.

Εκτός βέβαια όσων έχουν jailbreak.

 

@@@@tapatalk for iPad!!!!

Διαθέσιμo στο AppStore το tapatalk για iPad. Είναι universal οπότε όσοι το έχουν αγοράσει για το iPhone θα το κατεβάσουν δωρεάν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Εβαλα μια καρτουλα στο ipad 3g μου της cosmote με την προσφορα των 500Mb (Αυριο θα βαλω κ μια της Vodafone με αντιστοιχη προισφορα)

Θελω να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να καθορισουμε το mode λειτουργιας της καρτας μεσα απο το ipad.Δηλαδη να δουλευει σε 3g ή 2g....

Στο σπιτι μου δεν εχω καλυψη 3g παρολα αυτα το ipad μου εμφανιζει cosmote 3g πανω αριστερα κ δεν μπορω να συνδεθω καθολου στο ιντερνετ (2g ομως εχω) [ξερετε αν το ipad αν δεν βρει 3g συνδεση αν δουλευει αυτοματος σε edge ή 2g (gprs) ?? Γιατι αν ειναι να δουλευει μονο σε 3g την εβαψα,μιας κ στο χωριο μου που θα το χρειαστω το Πασχα δεν εχει σιγουρα 3g εκει]

 

*Υπαρχει η περιπτωση ετσι οπως το σκεφτομαι να βρισκει ενα ψιχουλο 3G να προσπαθει να μπει αλλα να μην τα καταφερνει o safari....Πως μπορω να το γυρισω αραγε σε 2g manually??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...