Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ριξε μια ματια στα παρακατω. Αναφερουν επισης οτι χρησιμοποιησαν διαφορετικη USB θυρα στον υπολογιστη τους. :blink:

 

Can't Restore , Error 1611

Error 1611

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ριξε μια ματια στα παρακατω. Αναφερουν επισης οτι χρησιμοποιησαν διαφορετικη USB θυρα στον υπολογιστη τους. :blink:

 

Can't Restore , Error 1611

Error 1611

 

lol...και νομιζα οτι το θεμα με τις θυρες USB ηταν θεμα στον κωδικα των "παραθύρων" μονο... ααα ρε Apple!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας.Όταν πάω να μεταφέρω αρχεία από itunes/ipad/apps/file sharing με goodreader, στην αρχη μου εμφανιζει στο itunes τα αρχεια που βρισκονται στο ipad και μπορω να κάνω drop και αλλα αρχεια ,μολις ομως περασουν 20 sec ή κλικαρω 3-4 φορες αλλου στο itunes ,εξαφανιζονται τα αρχεια του ipad που φαινονται στο itunes και δε μπορω να μεραφερω αλλα αρχεια στο ipad παρα μονο αν επασυνδεσω το καλωδιο και ξανα μανα.Το εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα και αν ναι πως το ελυσε;Το εχoυν και αλλοι χρηστες:http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=2501196&tstart=1 και κατι αλλο οι εφαρμογες που κοστιζουν σου αφαιρουν απο την καρτα το ποσο που λενε ακριβως ή και κατι παραπανω γιατι μου φαινεται οτι εδωσα το κατιτις μου για goodreader. Edited by xremylos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θέλω να ρωτήσω θα αγοράζετε iPad από eBay? Kαι αν ναι πια η γνώμη σας για τον συγκεκριμένο πωλητή? http://cgi.ebay.co.uk/SEALED-NEW-APPLE-iPAD-Wi-Fi-32GB-3G-TABLET-COMPUTER-/290488468765?pt=UK_Computing_Laptops_EH&hash=item43a276451d#ht_5494wt_946

 

Έχετε κάποιον άλλο δοκιμασμένο να πρωτεινετε?

 

Ευχαριστώ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θέλω να ρωτήσω θα αγοράζετε iPad από eBay? Kαι αν ναι πια η γνώμη σας για τον συγκεκριμένο πωλητή? http://cgi.ebay.co.uk/SEALED-NEW-APPLE-iPAD-Wi-Fi-32GB-3G-TABLET-COMPUTER-/290488468765?pt=UK_Computing_Laptops_EH&hash=item43a276451d#ht_5494wt_946

 

Έχετε κάποιον άλλο δοκιμασμένο να πρωτεινετε?

 

Ευχαριστώ.

 

Προσωπικά θα αγόραζα από τον συγκεκριμένο πωλητή στο ebay αλλά την συγκεκριμένη συσκευή θα την αγόραζα με 50-60 ευρώ παραπάνω από εδώ http://goo.gl/ABvBy για τους παρακάτω λόγους.

 

  • Θα παραλάβεις πολύ γρηγορότερα, σε 1-3 μέρες.
  • Σε περίπτωση προβλήματος σε πεταχτείς σε ένα από τα πολλά καταστήματα του getitnow.gr
  • Θα αποφύγεις κάθε ελάχιστη πιθανότητα απάτης (από γρατζουνιά στο κουτί μέχρι να λάβεις τούβλο)
  • Μπορείς να το βάλεις στην κάρτα σου σε δόσεις (όχι άτοκες)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα αγόραζα από τον συγκεκριμένο πωλητή στο ebay αλλά την συγκεκριμένη συσκευή θα την αγόραζα με 50-60 ευρώ παραπάνω από εδώ http://goo.gl/ABvBy για τους παρακάτω λόγους.

 

  • Θα παραλάβεις πολύ γρηγορότερα, σε 1-3 μέρες.
  • Σε περίπτωση προβλήματος σε πεταχτείς σε ένα από τα πολλά καταστήματα του getitnow.gr
  • Θα αποφύγεις κάθε ελάχιστη πιθανότητα απάτης (από γρατζουνιά στο κουτί μέχρι να λάβεις τούβλο)
  • Μπορείς να το βάλεις στην κάρτα σου σε δόσεις (όχι άτοκες)

 

καλημέρα & ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ. Εγω απο getitnow το πηρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ολη αντιμετωπιση του συγκεκριμενου καταστηματος .!

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω, απο Ελλαδα καλυτερα. Τα δυο πρωτα iPad το δικο μου (64GB-3G) και πρωην κοπελιας μου (16GB-3G) τα πηρα απο καταστηματα Ελλαδας το καλοκαιρι. Μετεπειτα αρχες Οκτωβρη βρεθηκα στο αεροδρομιο του Amsterdam και πηρα ενα iPad 16GB-3G απο εκει, που το ειχε σε καλη τιμη για τα δεδομενα της Ελλαδας στα 580 Euro. Αυτο δεν το πηρα για μενα αλλα για τη περιπτωση που καποιος φιλος μου ηθελε iPad και το εδωσα στη τιμη που το πηρα. Ηθελα απλα να κανω εξυπηρετηση και μου φανηκε πολυ χαμηλη η τιμη του τοτε, καθως τη συγκεκριμενη εκδοση δεν την εβρισκες πουθενα κατω απο 650 Euro στην Ελλαδα. Μαλιστα αυτος που το πηρε δεν πιστευε οτι εκανα κατι τετοιο. Το τελευταιο μηνα εχω παρει αλλα δυο iPad απο το GetItNow για μια φιλη μου (16GB-3G) και για τον αδελφο μου (32GB-Wifi). Μπορω να σου πω με σιγουρια οτι το GetItNow ειναι η πιο καλη και συμφερουσα λυση για να αγορασεις iPad αυτη την εποχη τουλαχιστον. ;)

 

Τωρα που τα διαβαζω τα παραπανω, θα μπορουσα ανετα να ειμαι sales distributor της Apple. :lol:

Edited by energetic

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ηθελα να κανω καποιες ρωτησεις με σκοπο να κανω το ipad μου οσο το δυνατον πιο ..αυτονομο απο το pc μου...

καποια βασικα προγραμματα που θα ηθελα να βρω και σε πρωτη φαση δωρεαν αν υπαρχουν ειναι αυτα:

 

 

1)προγραμμα που να μπορω να κανω φακελους οπως περιπου στα windows υπαρχει;

2)προγραμμα αποσυμπιεσης;(unzip)

3)προγραμμα με το οποιο να μπορω να κατεβασω καποιο αρχειο απο το safari ή καποια torrents απο το thegt.net πχ?

4)προγραμμα σαν το youtube downloader?

5)office?(word-excel-powerpoint)

6)προγραμμα που να κανει συγχρονισμο των ταινιων mkv που εχω με το αντιστοιχο αρχειο srt,των υποτιτλων που εχει στον φακελο;(με σκοπο στην πορεια να το μετατρεπω σε mp4)

7)πως μπορω να κανω επισυναψη μιας φωτογραφειας ή ενος οποιουδηποτε αρχειου οταν παω να στειλω mail?

 

8)τι ακριβως μπορεις να κανεις με το ipad με την εφαρμογη icam?

http://itunes.apple.com/us/app/icam-webcam-video-streaming/id296273730?mt=8

 

 

9)εχει ακουστει αν θα βγει καποια web cam?το ρωταω γιατι βρηκα τα παρακατω links τα οποια λενε διαφορες φημες...

 

http://nexus404.com/Blog/2010/06/07/first-ever-ipad-webcam-gets-spotted-photofast-webcam-for-ipad-picks-up-where-apple-left-off/

 

http://www.machoe.com/5170/photofast-is-developing-an-ipad-compatible-webcam-tv-tuner.html

 

http://www.ecamm.com/mac/webcam/bt1/

 

http://www.blogwebcam.com/aluminium-webcam-for-ipad-iphone-and-ipod/

 

 

 

εχει δοκιμασει κανεις κατι αναλογο για να μου προτεινει κατι απο ολα τα παραπανω;

σε πρωτη φαση ενδιαφερομαι για free προγραμματα αλλα αν υπαρχει κατι για να το αγορασω ας μου το προτεινει καποιος..

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας...

Link to comment
Share on other sites

εχει ακουστει αν θα βγει καποια web cam?το ρωταω γιατι βρηκα τα παρακατω links τα οποια λενε διαφορες φημες...

...

 

Γειά σου και χρόνια πολλά. Σόρι για την κάπως off απάντηση αλλά εγώ αν είχα τα χρήματα θα αγόραζα ένα ipod touch 4g με 200 ευρώ για κάμερα και facetime έχει και μια περιφερειακή κάμερα για το ipad δεν θα κάνει λιγότερο από 100 ευρώ. Έτσι και αλλιώς το facetime μόνο με wi-fi δουλεύει καλά νομίζω.

 

Εχω iphone 3gs και ipad και πραγματικά ζήλεψα το νέο itouch (όπως έπρεπε να λέγεται και όχι ipod touch)!

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα..θα το σκεφτω αλλα δεν με βλεπω να παιρνω και ipod touch...

αλλα δεν κτλβ ξερεις αν εχει βγει τελικα καποια καμερα για το ipad?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ηθελα να κανω καποιες ρωτησεις με σκοπο να κανω το ipad μου οσο το δυνατον πιο ..αυτονομο απο το pc μου...

καποια βασικα προγραμματα που θα ηθελα να βρω και σε πρωτη φαση δωρεαν αν υπαρχουν ειναι αυτα:

 

1)προγραμμα που να μπορω να κανω φακελους οπως περιπου στα windows υπαρχει;

Όχι ακριβώς. Θα πρέπει να ξεχάσεις την φιλοσοφία των windows.

Υπάρχουν κάποια προγραμματακια που διαθέτουν έτοιμους φακέλους όπως my documents, my music, my movies κλπ. Επίσης μπορείς να προσθέσεις κι εσυ δικού σου και να τους βλέπεις μέσω της εφαρμογής αυτής.

Το καλυτερο για μενα λέγεται iFiles και κάνει πολυ περισσότερα πράγματα.

Εκτός απο φακέλους, μπορείς να εισαγεις ολα τα αρχεία που θες να μεταφερεις απο το pc σου στο iPad, μέσω wifi.

Για παράδειγμα μπορείς να μεταφερεις φωτογραφίες τις οποίες μεταφέρει στο "αποθηκευμενες φωτογραφίες και μπορεις αν θες καποια στιγμη να τις σβυνεις. Ενω με το iTunes δεν μπορείς να τις διαγραψεις απο το iPad.

Μεταφερεις επίσης φακέλους με μουσικη, ταινίες, αρχεία excel, word, PDF κλπ.

 

Μπορείς να επισυναψεις σε mail οποιοδήποτε αρχείο έχεις αποθηκευμενο, αλλα και να αποθηκευσεις σ αυτήν συνημενα που έχεις λάβει σε mail.

 

Διαθέτει δικό του music and video player.

Έχει δικό του browser στον οποίο μπορείς να επικολησεις την διεύθυνση απο κάποιο RapidShare για παράδειγμα και να το κατεβασεις απο εκει.

 

Διαθέτει την επιλογη open with ώστε να ανοίγεις τα αρχεία που έχεις αποθηκευμένα σ αυτο, με άλλες εφαρμογές όπως το Documents To Go αν πρόκειται για αρχείο office.

Είναι παρα πολυ χρήσιμη εφαρμογη για συσκευές χωρίς jailbreak

 

2)προγραμμα αποσυμπιεσης;(unzip)

υπάρχει το iUnarchive, αλλα αν αγοράσεις το iFiles διαθέτει zip και unzip

 

3)προγραμμα με το οποιο να μπορω να κατεβασω καποιο αρχειο απο το safari ή καποια torrents απο το thegt.net πχ?

όπως έγραψα, το κανείς κι αυτο με το iFiles. Αν θες κάτι πιο εξειδικευμένο, υπάρχει το idownloader pro

 

4)προγραμμα σαν το youtube downloader?

εδω ατυχησες. Εγω είχα προλάβει την δωρεάν εφαρμογη MiTube, πριν το κόψει η apple απο το AppStore. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογη για μη jailbreak iPad

 

5)office?(word-excel-powerpoint)

εδω δεν υπάρχουν σοβαρές εφαρμογές δωρεάν. Ίσως μόνο για να δεις κάποιο αρχείο, όχι για να το επεξεργαστεις.

Για μένα το καλύτερο είναι το Documents to Go αλλα κοστίζει 9.5€ στην απλή έκδοση και 15€ στην pro με την οποία μπορείς να συχρονιζεις αρχεία μέσω dropbox.

Συνηστω να αγοράσεις έστω την απλή έκδοση. Είναι απαραίτητη εφαρμογη.

Μπορείς φτιάχνοντας ένα φάκελο στο pc σου να ρίχνεις εκει όλα τα αρχεία office που θέλεις να έχεις και στο iPad. Κατόπιν μέσω της ιδιας εφαρμογής για pc, μπορείς να συχρονιζεις με wifi όλα αυτα τα αρχεία μεταξύ pc-iPad.

Οποία αλλαγή κανείς σε κάποια απο τις δυο συσκευές, θα ενημερώνεται και η άλλη μόλις κανείς συχρονισμο.

 

6)προγραμμα που να κανει συγχρονισμο των ταινιων mkv που εχω με το αντιστοιχο αρχειο srt,των υποτιτλων που εχει στον φακελο;(με σκοπο στην πορεια να το μετατρεπω σε mp4)

πρώτα πρέπει να τις μετατρεψεις στο pc σου και μετα να τις μεταφερεις στο iPad. Για μετατροπή ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΧΡΗΣΙΜΑ TIPS ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΥς δες εδω http://carpenoctum.gr/category/ipad/

 

Εγω σπάνια αποθηκευω ταινίες στο iPad. Το κάνω μόνο αν πρόκειται να ταξιδεψω.

Παρακολουθώ όλες τις ταινίες που έχω στον υπολογιστη μου, μέσω της δωρεάν εφαρμογής ZumoCast.

Σου επιτρέπει να παρακολουθείς απο το iPad ότι έχεις στον υπολογιστη σου, είτε είσαι στο ίδιο wifi είτε βρίσκεσαι μακριά με την προϋπόθεση ότι έχεις αφήσει ανοικτό τον υπολογιστη σου, και διαθέτεις γρηγορη σύνδεση Ίντερνετ.

 

 

7)πως μπορω να κανω επισυναψη μιας φωτογραφειας ή ενος οποιουδηποτε αρχειου οταν παω να στειλω mail?

Στο link που σου έδωσα θα το βρεις κι αυτο. Γενικα αν διαβάσεις προσεκτικά όλα όσα γράφει ο Νίκος για το iPad θα γίνεις ολοκληρομενος χρήστης ipad:)

 

8)τι ακριβως μπορεις να κανεις με το ipad με την εφαρμογη icam?

http://itunes.apple.com/us/app/icam-webcam-video-streaming/id296273730?mt=8

Δεν την έχω δοκιμάσει.

 

9)εχει ακουστει αν θα βγει καποια web cam?το ρωταω γιατι βρηκα τα παρακατω links τα οποια λενε διαφορες .

 

Δεν το έχω ψάξει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε κύριοι και χρόνια σας πολλά!

 

Ο πεθερός μου έλαβε για δώρο ένα ipad και σήμερα κιόλας κατάφερα να βάλω το νέο λογισμικό με τα ελληνικά και βέβαια το multitasking.

 

Το πρόβλημα είναι ότι από τα μηχανήματα της Apple δεν έχω την παραμικρή σχέση... :wacko:

 

Προσπάθησα να βρω κάποιες πληροφορίες για το πώς γίνεται ουσιαστικά το ΜΤ αλλά πραγματικά δε βρήκα...

 

Δηλαδή ναι μεν κάποιες εφαρμογές μένουν "κάτω" και με το διπλό ταμπ βγαίνουν, αλλά πχ τώρα που δοκίμασα να παίξει youtube και ταυτόχρονα να κάνω κάτι άλλο, σταματούσε.

 

Περί τίνος πρόκειται τελικά; Σίγουρα είναι κάτι που λόγω της άγνοιας μου δεν καταλαβαίνω, μήπως θα μπορούσε κάποιος με απλά appleιακά να μου εξηγήσει; :lol:

 

Πρέπει και να τα μεταφέρω μετά και στον άνθρωπο, να δω τι θα καταφέρω μιας και αυτός βρίσκεται σε εμβρυικό στάδιο, φαντάζεστε χαμός που θα γίνει δηλαδή :p :lol:

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας (και κυρίως για την υπομονή σας...) :ninja:

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα καταφερα!!!

Εχω ενα ipad με 4.2.1 JB untethered !!!

Μετα απο αρκετες προσπαθειες επιτελους τα καταφερα!! Ολα τελεια μεχρι στιγμης! (εκτός βεβαια του ΒΤ και του Skype) τα οποια ομως μου ειναι αδιαφορα στο iPad!!:lol::lol:

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Details please....

 

καταρχην ειναι ακομα σε beta4 εκδοση... οπως εγραψα παραπανω ΔΕΝ παιζει το BT και οι κλησεις σε Skype (!).

 

Πρεπει να εχεις MAC... εαν εχεις πηγαινε εδω και κατεβασε το redsn0w http://blog.iphone-dev.org/redsn0w

 

Θα χρειαστεις το ispw του 4.2 beta 3 (google it) και βεβαια το 4.2.1 final.

 

Αναβαθμίζεις κανονικα σε 4.2.1 και μετα "απλα" τρεχεις το redsn0w επιλεγοντας την πρωτη και την δευτερη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά. Παρατήρησα σήμερα οτι εντελώς ξαφνικά δεν αναπαράγεται κανένας ήχος από το ipad ούτε καν απο τα παιχνίδια,ούτε όταν κλειδώνει η οθόνη. Τίποτα μιλάμε. Το έκλεισα,έκανα restart αλλά τίποτα. Καμμία ιδέα; Αναπαράγεται κατά περίεργο τρόπο ήχος από τα video του youtube!!! Edited by aeroporos
Link to comment
Share on other sites

Πότε θα έχουμε κανονικό jailbreak (χωρίς απώλειες) της 4.2.1 ?

 

απλα περιμενουμε... τιποτα δεν ειναι βέβαιο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά. Παρατήρησα σήμερα οτι εντελώς ξαφνικά δεν αναπαράγεται κανένας ήχος από το ipad ούτε καν απο τα παιχνίδια,ούτε όταν κλειδώνει η οθόνη. Τίποτα μιλάμε. Το έκλεισα,έκανα restart αλλά τίποτα. Καμμία ιδέα; Αναπαράγεται κατά περίεργο τρόπο ήχος από τα video του youtube!!!

 

Μήπως είναι κλειδωμένο το κουμπί του ήχου; Αλλιώς μάλλον πρέπει να κάνεις restore το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κλειδωμένο το κουμπί του ήχου; Αλλιώς μάλλον πρέπει να κάνεις restore το σύστημα.

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Είχες δίκιο. Ηταν κλειδωμένο το κουμπί του ήχου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει κάποιος αγοράσει/εγκαταστήσει την εφαρμογή pages; Ήθελα να ρωτήσω εντυπώσεις και αν δουλεύει η ορθογραφική διόρθωση στα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος εγκατέστησε το IOS 4.2.1 και του λείπει ο διακόπτης orientation lock απο παλιά μπορεί να χαρεί: http://www.coveringweb.com/2010/11/nomute-for-ipad-brings-back-orientation.html

 

Το δοκίμασα και δουλεέυει φανταστικά. Βέβαια πρέπει να είναι JB.

Edited by kgian
Link to comment
Share on other sites

Αρκετο ενδιαφερον με τα νεα feature της iOS 4.3 beta. Επισης μ'αρεσει που μπορουμε επιτελους να μη παταμε το Home Button για το multitasking. :happy:

 

Apple iPad iOS 4.3 beta: Four and five finger multi-touch gesture support for the iPad

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Exclusive: The future of the iPad 2, iPhone 5, and Apple TV, and why Apple is shifting its mobile line to Qualcomm chipsets

 

Just before the Verizon iPhone 4 launch, we'd heard from multiple sources -- sources like the ones which gave us all that extremely accurate Apple TV info last time around -- that the iPad 2 isn't nearly as close to launch as some have speculated. Apparently, those case and hardware mockups we've seen are rather early versions, which means we're still months out from a proper introduction. It seems likely that the device will land around April (perfectly timed with the 12-month product cycle Apple enjoys). And what about that device? From what we've been told, the thinner, sleeker tablet will sport a new screen technology that is akin to (though not the same as) the iPhone 4's Retina Display and will be "super high resolution" (unlike reports to the contrary). The device will remain at 10 inches but will now feature both front and rear cameras (not a huge surprise), and... there's an SD slot. That's right -- our sources say with near certainty that the device will have a dedicated SD slot built in (with no traditional USB slot).

 

The new iPad will feature a dual GSM / CDMA chipset produced by Qualcomm and will mark Apple's shift away from Infineon as its chipset maker to Qualcomm for all of its mobile devices. It's not clear if the chipset being used will be based on the company's EV-DO / HSPA Gobi variety or an entirely new design. Presumably, the strength of the new dual-mode chipset is that it will allow both Verizon and AT&T to offer the iPad simultaneously.

 

One other interesting tidbit: Apple is at work on the second generation of its redesigned Apple TV, which will include that new A5 processor. The CPU is said to be blazingly fast, cranking out 1080p video "like running water." It's likely that the A5 will make it into the iPad 2 as well, but we have yet to confirm that.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...