Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατι εχει ραδιοφωνο???!!!!!!

 

απο θεμα hardware εχει,απλα δεν ειναι ενεργοποιημενο (ακομα)

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδία έχω διαβάσει σχεδόν όλο το φόρουμ, και δεν μπόρεσα να λύσω την βασικη μου απορία. To Nexus One είναι συμβατό με τις συχνότητες της Wind για 3G η θα πρέπει να το αλλαξω σε Cosmote ;

 

Είναι συμβατό με όλες τις συχνότητες της χώρας μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To κινητό αναμένεται σε περίπου 2 μήνες με τιμή 680-700 € στα ελληνικά καταστήματα! :X ( Μη αξιόπιστη πηγή! )

 

το εχει ηδη demo το public :p

Link to comment
Share on other sites

απο θεμα hardware εχει,απλα δεν ειναι ενεργοποιημενο (ακομα)

 

Kαι όπως φαίνεται με το νέο update του 2.2 θα ενεργοποιηθεί :D

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Οι φήμες εδώ λένε ότι θα υπάρξει κάποιο update στις 19 Μαίου που ειναι το Google I/O conference. Επίσης μόλις είδα αυτό

 

http://androidandme.com/2010/04/news/new-android-market-appears-in-2-2-firmware/

Link to comment
Share on other sites

Οι φήμες εδώ λένε ότι θα υπάρξει κάποιο update στις 19 Μαίου που ειναι το Google I/O conference. Επίσης μόλις είδα αυτό

 

http://androidandme.com/2010/04/news/new-android-market-appears-in-2-2-firmware/

 

Δες και στο ανάλογο θέμα.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Είναι συμβατό με όλες τις συχνότητες της χώρας μας.

 

Απλά για να σιγουρέυτω γιατί το εχω καημό, έχω την T-mobile έκδοση όχι την AT&T. Ακόμα ισχύει ότι ειναι συμβατό;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

μηπως καποιο καλο παιδι μπορει να δωσει ενα λινκ με την μαμα rom με moultitouch(ευρωπαικη);;;;;;;thanks;)

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=614427

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οι φήμες εδώ λένε ότι θα υπάρξει κάποιο update στις 19 Μαίου που ειναι το Google I/O conference. Επίσης μόλις είδα αυτό

 

http://androidandme.com/2010/04/news/new-android-market-appears-in-2-2-firmware/

 

Για αυτό το θέμα πλέον ας συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3157689

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν ήταν εύκολο, αλλά ήταν και χρονοβόρο να διαβάσω 130 σελίδες.

Διάβασα πολλά ενδιαφέροντα, αλλά δεν βρήκα κανέναν να αναφέρεται στη σχέση του Nexus με το Linux. (Έξω από το ότι είναι Android κινητό)

 

Θα είναι το πρώτο μου τηλέφωνο με android OS (εκτός από κάτι πειραματισμούς που είχα κάνει στο τρομερό Kaiser) και θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος από το φόρουμ το χρησιμοποιεί σε σχέση με κάποια διανομή Linux.

 

Εκτός αυτού, αν είναι εφικτός ο συγχρονισμός (με κάποια εφαρμογή σαν το evolution π.χ.), το tethering, το μοίρασμα της σύνδεσης internet του υπολογιστή, το flashing των ROMs και εν γένει όλες αυτές οι δυνατότητες που έχουμε ως δεδομένες στα Windows Mobile κινητά π.χ. σε σχέση με το λειτουργικό σύστημα Windows των υπολογιστών.

 

Ο λόγος που ρωτάω, είναι η ολοένα αυξανόμενη μου επιθυμία να μην κάνω πλέον boot σε Windows στον υπολογιστή στον οποίο έχω διατηρήσει το λειτουργικό ως dual boot, και να διαγράψω στο μέλλον και το partition στο οποίο φιλοξενείται το συγκεκριμένο λειτουργικό.

 

[off topic: Δεν έχω κανένα μίσος απέναντι στα windows, έχω κάνει πολλά πράγματα που με ικανοποίησαν με αυτά, αλλά βρίσκω την κοινότητα του Linux πολύ πιο κοντά σε αυτά που προσδοκώ από την εμπειρία μου με τους υπολογιστές]

 

Η διανομή που χρησιμοποιώ συγκεκριμένα είναι η ubuntu.

Έχει κάποιος εμπειρία γύρω από τη σχέση του συγκεκριμένου (ή άλλου) Android κινητού με το Linux;

 

Θα χαιρόμουν να τη μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν ήταν εύκολο, αλλά ήταν και χρονοβόρο να διαβάσω 130 σελίδες.

Διάβασα πολλά ενδιαφέροντα, αλλά δεν βρήκα κανέναν να αναφέρεται στη σχέση του Nexus με το Linux. (Έξω από το ότι είναι Android κινητό)

 

Θα είναι το πρώτο μου τηλέφωνο με android OS (εκτός από κάτι πειραματισμούς που είχα κάνει στο τρομερό Kaiser) και θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος από το φόρουμ το χρησιμοποιεί σε σχέση με κάποια διανομή Linux.

 

Εκτός αυτού, αν είναι εφικτός ο συγχρονισμός (με κάποια εφαρμογή σαν το evolution π.χ.), το tethering, το μοίρασμα της σύνδεσης internet του υπολογιστή, το flashing των ROMs και εν γένει όλες αυτές οι δυνατότητες που έχουμε ως δεδομένες στα Windows Mobile κινητά π.χ. σε σχέση με το λειτουργικό σύστημα Windows των υπολογιστών.

 

Ο λόγος που ρωτάω, είναι η ολοένα αυξανόμενη μου επιθυμία να μην κάνω πλέον boot σε Windows στον υπολογιστή στον οποίο έχω διατηρήσει το λειτουργικό ως dual boot, και να διαγράψω στο μέλλον και το partition στο οποίο φιλοξενείται το συγκεκριμένο λειτουργικό.

 

[off topic: Δεν έχω κανένα μίσος απέναντι στα windows, έχω κάνει πολλά πράγματα που με ικανοποίησαν με αυτά, αλλά βρίσκω την κοινότητα του Linux πολύ πιο κοντά σε αυτά που προσδοκώ από την εμπειρία μου με τους υπολογιστές]

 

Η διανομή που χρησιμοποιώ συγκεκριμένα είναι η ubuntu.

Έχει κάποιος εμπειρία γύρω από τη σχέση του συγκεκριμένου (ή άλλου) Android κινητού με το Linux;

 

Θα χαιρόμουν να τη μάθω.

 

φιλε εχω το g1 και χρησιμοποιω ubuntu,δεν υπαρχει κανενα προβλημα στη συνεργασια pc-κινητου.Οσο για το tethering αν του βαλεις τη ρομ του cyanogen πιστευω οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα,στη δικια μου περιπτωση με το που συνδεσω το κινητο στο pc εχοντας επιλεξει το tether μου βγαινει κατευθειαν μηνυμα απο τα ubuntu οτι συνδεθηκαν σε ethernet

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Εν ολίγοις, μπορώ να κάνω όλα τα παραπάνω (που περιγράφω) μέσω ubuntu;

Είναι κάτι που θα πρέπει να εγκαταστήσω για αυτό;

Ο έλεγχος στο repository θα είναι αρκετός για την εγκατάσταση;

 

Η αλήθεια είναι πως δεν χρειάζομαι άμεσα tethering, αλλά στις διακοπές με το laptop μπορεί να χρειαστεί για π.χ. internet banking κ.τ.λ.

 

Το βασικότερο στην ερώτηση μου ήταν το αν χρειάζεται για οποιαδήποτε επέμβαση στο τηλέφωνο να χρησιμοποιήσω Windows. Μου απάντησες με την δεύτερη σου πρόταση. Ευχαριστώ.

 

Όποιος άλλος έχει να προσθέσει κάτι σε σχέση με το συγκεκριμένο κινητό είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά έχω Android κινητό.

 

Για τις επαφές και ημερολόγιο το κινητό συγχρονίζει αυτόματα με το gmail. Οπότε εσύ μπορείς έπειτα να συγχρονίσεις το gmail με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς στο ubuntu.

 

Για μεταφορά αρχείων μόλις συνδέσεις το κινητό στο pc το κινητό σου δίνει την επιλογή να κάνεις mount την κάρτα ως usb flash drive οπότε ούτε εκεί υπάρχει πρόβλημα.

 

Όσο αφορά τις ROM δεν έχω παίξει αλλά το SDK του android υπάρχει και λειτουργεί μια χαρά στο Linux (συχνά στους οδηγούς για custom ROM βλέπω να αναφέρεται το adb που είναι μέρος του Android SDK).

 

Με tethering δεν έχω παίξει αλλά ανάλογα με τη τράπεζα το e-banking μπορεί να γίνεται μια χαρά και από το κινητό.

 

Τέλος αν θέλεις να γράψεις προγραμματάκια για το κινητό μπορείς πολύ εύκολα μέσα από το Eclipse.

 

Προσωπικά δεν έχω χρειαστεί κάτι από τα windows ούτε μου έχει λείψει κάτι.

Edited by mrsaccess
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν χρειάζεσαι για τίποτα το πσ, σχεδόν όλα μπορείς να τα κάνεις από το τηλ
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

αν και τώρα δεν έχω linux από όσο ξέρω όχι δεν θες windows μπορείς να κάνεις τα πάντα με τα linux...αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κανείς που το ξέρει καλύτερα το άθλημα.
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Εν ολίγοις, μπορώ να κάνω όλα τα παραπάνω (που περιγράφω) μέσω ubuntu;

Είναι κάτι που θα πρέπει να εγκαταστήσω για αυτό;

Ο έλεγχος στο repository θα είναι αρκετός για την εγκατάσταση;

 

Η αλήθεια είναι πως δεν χρειάζομαι άμεσα tethering, αλλά στις διακοπές με το laptop μπορεί να χρειαστεί για π.χ. internet banking κ.τ.λ.

 

Το βασικότερο στην ερώτηση μου ήταν το αν χρειάζεται για οποιαδήποτε επέμβαση στο τηλέφωνο να χρησιμοποιήσω Windows. Μου απάντησες με την δεύτερη σου πρόταση. Ευχαριστώ.

 

Όποιος άλλος έχει να προσθέσει κάτι σε σχέση με το συγκεκριμένο κινητό είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος.

 

Καλησπερα φιλε....προσωπικα στα windows εχω να μπω κατι χρονια.

Παντως δεν ειναι και πολλα που εχεις μα κανεις με το linux('η και windows φανταζομαι) με το κινητο.Τα μονα που θα κανεις ειναι να το συνδεεις στο pc σαν φλασακι, να το κανεις unlock και το tethering που λετε.

Προσωπικα unlock το εκανα απο ubuntu αλλα θελει ενα κολπακι που περιγραφω σε ενα post μου.Eπισης tethering δεν εχω δοκιμασει καθως ο kernel της μαμας ρομ δεν το υποετηριζει(πρεπει να του περασεις αλλη rom δηλαδη..)φανταζομαι στο linux δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα αφου δεν μασανε σε τετοια θεματα.

Παντως επαναλαμβανω δεν υπαρχουν πολλα πραγματα που ειναι να κανεις με το κινητο και το λειτουργικο...

Το μονο που δεν μου επαιξε σε linux(μετα απο πολυυυ προσπαυεια) ειναι να καταφερω να κανω το κινητο να δουλεψει σαν webcam..φαναζομαι απο windows λειτουργει αλλα απο linux θελει λιγη δουλεια ο κωδικας...

Link to comment
Share on other sites

...

Προσωπικα unlock το εκανα απο ubuntu αλλα θελει ενα κολπακι που περιγραφω σε ενα post μου.

...

 

Στο παρόν thread;

Γιατί το μόνο που μπόρεσα να βρω ήταν κάποιο πρόβλημα που είχες με τη χρήση super user (root) από κάποιες εφαρμογές.

 

Εν πάσει περιπτώσει, θεωρώ τις απαντήσεις όλων σας παραπάνω από ικανοποιητικές.

Τόσο από άποψη πληρότητας, όσο και σαν συμπέρασμα.

 

Το μόνο που απομένει, είναι να φτάσει η συσκευή στα χέρια μου για να αρχίσω να πραγματοποιώ όσα διάβασα και όσα θα χρειαστεί ακόμα να ανακαλύψω εδώ ή στο xda...

Link to comment
Share on other sites

Το flashing/rooting?

 

Χρειάζομαι windows?

 

Οχι, τα images (fastboot etc) που υπάρχουν κυκλοφορούν σε εκδόσεις windowz-mac-linux ;)

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...