Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηπως εχετε βρει πως οριζουμε άλλο ηχο κλήσης για μια επαφή? Εχω φάει το κοσμο και δε το βρισκω πουθενα

 

Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον παιδια,σκεφτομαι να αγορασω το Ν900,ομως πριν το κανω θελω να μου απαντηθουν καποια βασικοτατα ερωτηματα!Τη συσκευη δεν την θελω τοσο για κινητο(καθως ηδη εχω τα Ε71 & htc touch pro 2) οσο σαν μια συσκευη η οποια να μου προσφερει

1-καλο σερφαρισμα

2-τα βασικα απο 1 τηλ/νο

3-πληθως εφαρμογων ωστε να ασχολιεμαι(ειδικα καποιες βασικες και απαραιτητες!)

4-καλο organizer.

Oποτε οι αποριες που εχω ειναι οι εξης:

α) θα μπορω να συνχρονισω τις επαφες και το ημερολογιο μου απο το Outlook???

β) ραδιοφωνο κανονικο εχει???

γ) το προβλημα με τα ελληνικα στο εξωτερικο πληκτρολογιο λυθηκε,σωστα????!!

δ) σαν gps τι λεει???Αξιζουν οι χαρτες???Φωνητικη πλοηγηση εχουν???

ε) υπαρχουν εφαρμογες οπως τα spb finance(ωστε να μπορω να κραταω αρχειο εξοδων-εσοδων) και spb wallet[ωστε να μπορω να αποθηκευσω καποια δεδομενα και σημαντικους αριθμους(pins-λογαριασμοι-καρτες)]?????

σας ευχαριστω εκ των προτερων.Σημερα θα τελειωσω και το part II γιατι ηδη το part I το εχω ηδη διαβασει!!!!

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Oποτε οι αποριες που εχω ειναι οι εξης:

α) θα μπορω να συνχρονισω τις επαφες και το ημερολογιο μου απο το Outlook???

β) ραδιοφωνο κανονικο εχει???

γ) το προβλημα με τα ελληνικα στο εξωτερικο πληκτρολογιο λυθηκε,σωστα????!!

δ) σαν gps τι λεει???Αξιζουν οι χαρτες???Φωνητικη πλοηγηση εχουν???

ε) υπαρχουν εφαρμογες οπως τα spb finance(ωστε να μπορω να κραταω αρχειο εξοδων-εσοδων) και spb wallet[ωστε να μπορω να αποθηκευσω καποια δεδομενα και σημαντικους αριθμους(pins-λογαριασμοι-καρτες)]?????

σας ευχαριστω εκ των προτερων.Σημερα θα τελειωσω και το part II γιατι ηδη το part I το εχω ηδη διαβασει!!!!

α) Ναι μπορείς. Εγώ έτσι συγχρόνισα ημερολόγιο και επαφές.

β) Υπάρχει εφαρμογή για ραδιόφωνο, λέγεται FM Radio Player.

γ) Ναι έχει λυθεί και μπορείς να έχει κανονικά Ελληνικά περνώντας το Ukeyboard (η έκδοση που υποστηρίζει τα Ελληνικά είναι η 2.1-1).

δ) Σαν GPS δεν είναι και ότι καλύτερο. Οι χάρτες είναι πολύ πίσω ακόμα και θέλουν αρκετή δουλειά για να φτάσουν στα επίπεδα του ovi maps 3. Δυστυχώς δεν υπάρχουν για την ώρα εναλλακτικές λύσεις για πλοήγηση.

ε) Ναι υπάρχει εφαρμογή για αποθήκευση διάφορων κωδικών, λέγεται Password Safe. Για έξοδα-έσοδα δεν γνωρίζω, γιατί δεν το έχω ψάξει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά μπορεί κάποιος να κάνει αντιγραφή επικόλληση τις διεύθυνσης για το που μπορούμε να βρούμε το wifi switcher και να το κατεβάσουμε?
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά μπορεί κάποιος να κάνει αντιγραφή επικόλληση τις διεύθυνσης για το που μπορούμε να βρούμε το wifi switcher και να το κατεβάσουμε?

Θα μπεις στο Application Manager από το Ν900 και θα ψάξεις για το wifi switchwer. Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τον κατάλογο Maemo Extras-Testing (οδηγίες εδώ).

 

Για ότι έχει σχέση όμως με εφαρμογές το συζητάμε στο θέμα Εφαρμογές και εργαλεία για Maemο 5. Συνέχει εκεί λοιπόν.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , σήμερα μετά από πολύ καιρό χρειάστηκα το ovi maps , όταν το άνοιξα δεν υπήρχαν οι χάρτες !

Με τα πολλά όταν γύρισα σπίτι συνδέθηκα με wifi και τούς κατέβασα , έκλεισα και ξανά άνοιξα το ovi maps πάλι δεν τούς έβλεπε !

Τούς κατέβασα από το web και τούς πέρασα στον φάκελο cities κτλ ..

πάλι το ίδιο !! αυτό νομίζω το έκανε μετά το update , μέχρι το update είχα κατεβάσει τούς χάρτες και τούς είχα περάσει στον φάκελο cities και τούς έβλεπε κανονικά ..

το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , σήμερα μετά από πολύ καιρό χρειάστηκα το ovi maps , όταν το άνοιξα δεν υπήρχαν οι χάρτες !

Με τα πολλά όταν γύρισα σπίτι συνδέθηκα με wifi και τούς κατέβασα , έκλεισα και ξανά άνοιξα το ovi maps πάλι δεν τούς έβλεπε !

Τούς κατέβασα από το web και τούς πέρασα στον φάκελο cities κτλ ..

πάλι το ίδιο !! αυτό νομίζω το έκανε μετά το update , μέχρι το update είχα κατεβάσει τούς χάρτες και τούς είχα περάσει στον φάκελο cities και τούς έβλεπε κανονικά ..

το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό ?

 

bug 7100

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάποιος προώθηση κλήσεων? Σήμερα είχα κάνει από το Iphone και όταν έβαλα τη κάρτα στο Ν900 δεν μπορούσα να την βγάλω. Ετσι εβαλα παλι τη κάρτα στο iphone και την απενεργοποιησα. Δεν έχει στο menu settings τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάποιος προώθηση κλήσεων? Σήμερα είχα κάνει από το Iphone και όταν έβαλα τη κάρτα στο Ν900 δεν μπορούσα να την βγάλω. Ετσι εβαλα παλι τη κάρτα στο iphone και την απενεργοποιησα. Δεν έχει στο menu settings τίποτα.

 

Για δοκίμασε αυτό και ενημέρωσε μας αν δουλεύει αυτό που λες.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα πως να βγαζω την δονηση της οθονης,οταν παταω πανω της δεν μπορω ομως να βρω πως καταργω τον ηχο που ακουγεται οταν πιεζω τηνοθονη!!Μπορει καποιος να μου το πει??Ευχαριστω

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα πως να βγαζω την δονηση της οθονης,οταν παταω πανω της δεν μπορω ομως να βρω πως καταργω τον ηχο που ακουγεται οταν πιεζω τηνοθονη!!Μπορει καποιος να μου το πει??

Menu > Settings > Profiles > Touch screen sounds > Off :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Nokia PUSH N900 KAP the N900, session 2 (video)

By Carita on 12 February 2010

http://conversations.nokia.com/2010/02/12/nokia-push-n900-kap-the-n900-session-2-video/

 

Nokia PUSH N900 Sketch your World, session 4 (video)

By Carita on 10 February 2010

http://conversations.nokia.com/2010/02/10/nokia-push-n900-sketch-your-world-session-4-video/

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω κ γω το n900 κ ειναι πολυ καλο.Δοξα το θεο μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα.θελω να κανω μια ερωτηση μονο

εχω κατεβασει καποιες εφαρμογες απο το ovi k ola ok.

τωρα ειδα καποια παιχνιδια μεσα στο κινητο κ θελω να τα κατεβασω.

μπαινω στο more-app manager-download-games.μετα το κατεβαζω κ ολα οκ.παω ομως στο παιχνιδι και μου γραφει open file..

εκει μετα εχει επιλογες: audio clips-backups-camera-cities-documents-images-mac0s-tmp-video clips.

ξερει κανεις με ποιο προγραμμα θα τα ανοιξω???

ευχαριστω παρα πολυ..οπως καταλαβατε δεν ξερω κ πολλα!

ευχαριστω πολλυ κ θα περιμενω βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

γενικά τώρα όμως που του εκανα update ολα ok το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ειχα subs support στον default player καθως και αλλες εφαρμογες τις οπoiες τις ειχα βρει μεσω app manager ομως τωρα δεν μπορω να τις βρω καθως ολα μου τα links εχουν χα8ει και δεν τα θημαμαι ολα :S

Διάβασε το Πως δημιουργούμε νέα repositories; για να περάσεις τα repositories που χρειάζεσαι για να κατεβάσεις τις εφαρμογές που θες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Νέο Update για το Maemo 5 στο N900.

 

PR 1.1.1 version 3.2010.02-8

 

Δεν έχει εμφανιστεί ακόμα στον application manager (τουλάχιστον στην Ελλάδα), αλλά οι βιαστικοί μπορούν να το βρουν εδώ http://tablets-dev.nokia.com/nokia_N900.php.

 

Από τα reports χρηστών που το έβαλαν, πρόκειται για minor release, πιθανότητα προετοιμάζει για το επερχόμενο PR1.2 σε λίγες εβδομάδες. Περισσότερα εδώ.

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο tronik για το νέο firmware.

 

Minor Nokia N900 Firmware Update 3.2010.02-8.002

http://www.softsailor.com/news/17639-minor-nokia-n900-firmware-update-3-2010-02-8-002-now-available-for-download.html

 

Μερικές αλλαγές που αναφέρει το κείμενο,

 

[...]The N900 PR1.1.1 V3.2010.02.8 comes with updates to the browser, operator wizard, Open GL ES 2.0, Hildon UI, WiFi, flasher, Skype, and the Call UI among others. There is no official changelog at the moment so you should read more at the Maemo.org forums where the community tries to discover what’s new in this update.[...]

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αν εμφανιστεί το μήνυμα "Not Enough Memory in Target Location" όταν προσπαθείτε να κάνετε την εγκατάσταση της ενημέρωσης, δοκίμαστε να απενεργοποιήσετε τους επιπλέον καταλόγους Extras, Extras-devel, Extras-testing. Αν ούτε αυτό δουλέψει μπορείτε να δοκιμάστε να αλλάξετε την τοποθεσία που αποθηκεύονται τα προσωρινά αρχεία, ακολουθώντας τις οδηγίες που περιγράφονται εδώ:

http://www.nokiausers.net/forum/nokia-n900/33244-not-enough-memory-install-1-1-fix-inside.html

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον τρόπο αναβάθμισης, στο forum της nokia υπάρχει το θέμα "Software update - NSU vs. flashing". Η απάντηση που δίνεται είναι η ακόλουθη: (Με δύο κουβέντες προτείνεται ξεκάθαρα η αναβάθμιση μέσω του app manager και μετά όλα τα άλλα)

 

 

NSU is a tool for flashing the phone's firmware. It is a regular windows application. You run it, it downloads the latest firmware for your device and it installs it..

 

It works with many nokia handsets and can perform seamless updates in which all your apps and data are kept.. On the N900, it will wipe the device..

 

flasher is a tool that dates back to the Nokia 770 tablet.. It is used to flash Maemo devices only, not other phones. It runs on Windows, Mac OS and Linux.. which is handy for non-windows users. it is command line driven, you need to download the firmware files from Nokia's firmware website and use the command line to tell it what to do.. Not all firmware versions for the N900 are available for download, where as they are pretty much all available via NSU.. It can also query and change settings on the device.. not that you'd need to worry about that.

 

The updates on the device via app manager are not reflashing, they are like installing a service pack on windows.. Maemo is made up of hundreds of packages.. when an "update" is available, app manager will upgrade the package that is installed on the machine.. when the 2.2009.51 firmware was released, app manager actually had to upgrade many packages on the device.. Using app manager will not only update the OS but it will also update any applications installed through app manager.. meaning 3rd party application updates are also available..

 

If you can, app manager is the best way to update..

 

If that doesn't work, you can re-flash your device using NSU.. it is easy to use, but this doesn't always work..

 

Failing that (unless you're in the UK because the latest UK firmware is not available for download) you can use flasher to wipe your device.. This is your only other option if you're using a Mac or Linux machine

 

Either way, your battery must be fully charged, especially to use flasher

Link to comment
Share on other sites

Στο μπακαπ που κανεις απτο κινητο σωζει κ επαφες ή όχι.γιατι δεν ειδα να λεει πουθενα για επαφες σεκεινα που σου δινει να επιλεξεις.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Στο μπακαπ που κανεις απτο κινητο σωζει κ επαφες ή όχι.γιατι δεν ειδα να λεει πουθενα για επαφες σεκεινα που σου δινει να επιλεξεις.

Καλημέρα

Οι επαφές αποθηκεύονται εκεί που γράφει Communication and Calendar.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να δω ποσο ελευθερο χωρο εχω στο rootfs?

Δοκίμασε το DiskUsage.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εβαλα disable ολα εκτος απο το nokai system software updates και δεν το κανει βγαζει και σε μενα το κλασικο μυνημα... και στο απο το conky βλεπω οτι εχω rootfs 39,90MB kai home 1,42GB ελευθερα υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το κανω??? ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...