Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μπάρα στις επαφές του HTC Sense γίνεται ελληνική μόνο όταν κάνεις ελληνικό ολόκληρο το manila και φυσικά με την προσθήκη του RandomAccess (όπως περιγράφεται στο πρώτο post).

 

Εγώ το έχω γυρίσει σε ελληνικό (408) ΔΕΝ έχω βάλει randomaccess και έχω μπάρα κανονικά στα ελληνικά.....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Oops... (?)

 

" "proof" that the Htc Hd2/Leo uses a resistive touch screen to provide multi-touch capabilities"

 

xda-developers

 

Δεν μπορώ να διαβάσω το post (είναι down το xda) αλλά αφού δε δουλεύει με το νύχι δεν είναι resistive.

Link to comment
Share on other sites

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διαβάσω το post (είναι down το xda) αλλά αφού δε δουλεύει με το νύχι δεν είναι resistive.

 

ή με οποιοδηποτε stylus για resistive π.χ απο hd1...αρα ειναι capacitive.

πραγματι ομως ειναι σε πειραματικο σταδιο η resistive να εχει multi-touch...αλλα εδω μιλαμε για καθαρα capacitive οθονη...:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να προσθέσω συντεταγμένες gps (GEOTAGGING) οταν τραβάω μια φωτογραφία με το

HD2 τη στιγμή που τη τραβάω με κάποιο πρόγραμμα για pocket pc και όχι μετέπειτα στο pc.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Το eortologio ή κάποια άλλη παρόμοια εφαρμογή μπορεί να δουλέψει στο δικό μας, χωρίς να είναι στη Today screen αλλά να τρέχει κανονικά με shortcut?
There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το eortologio ή κάποια άλλη παρόμοια εφαρμογή μπορεί να δουλέψει στο δικό μας, χωρίς να είναι στη Today screen αλλά να τρέχει κανονικά με shortcut?

 

http://www.papadi.gr/hellenic_calendar.aspx

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

thanks! Θα τη δοκιμάσω...

 

Μπορώ να προσθέσω συντεταγμένες gps (GEOTAGGING) οταν τραβάω μια φωτογραφία με το

HD2 τη στιγμή που τη τραβάω με κάποιο πρόγραμμα για pocket pc και όχι μετέπειτα στο pc.

 

Thanks

 

Aν δεις στο πρώτο ποστ του νήματος θα βρεις ένα λινκ για hints & tips... στο Νο 14 έχει την ενεργοποίηση για GPS mode στη φωτογραφική μηχανή, το δοκίμασα, δουλεύει... απλά δεν έχω τσεκάρει τα EXIF για σιγουριά γιατί δεν μπορώ από τη δουλειά....

 

Αυτό χρειάζεσαι και μόνο να κάνεις, ούτε πρόγραμμα ούτε τίποτα..... και επίσης νομιζω έχουν καταφέρει (δεν βρίσκω το λινκ) να μαρκάρεις με gps data ΑΠ' ΕΥΘΕΙΑΣ από footprints τις φωτογραφίες με Google maps και όχι το CoPilot οπότε είναι και αυτό μια λύση...αυτό δεν το έχω δοκιμάσει.....

 

Ta EXIF θα είναι κάπως έτσι...

 

GPS Information

GPSVersionID : 2,2,0,0

GPSLatitudeRef : N

GPSLatitude : 40 022 [DMS]

GPSLongitudeRef : W

GPSLongitude : 75 102 [DMS]

GPSAltitudeRef : Sea level

GPSAltitude : 0/1 meters

GPSTimeStamp : 02:14:20

GPSMapDatum : WGS-84

GPSProcessingMethod : HYBRID-FIX

GPSDateStamp : 2008:01:25

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Να σου υπενθυμίσω ότι σου έχει γίνει αρκετές φορές σύσταση να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Βάζω ένα θέμα που έχει να κάνει με την πολιτική των εταιριών σαν την HTC για παράδειγμα.

Αποφασίζουν να χρησιμοποιήσουν ένα πρόγραμμα πλοήγησης σαν το copilot εν προκειμένω και το έχουν στήσει έτσι ώστε να είναι προεπιλεγμένο απο τις εφαρμογές του τηλ. όπως ειναι το footprints η το navipanel.

Ομως το copilot είναι εμπορική εφαρμογή που απαιτεί από τον χρήστη κάποια χρήματα για να ενεργοποιηθεί μετά το τέλος των 15ημερών δοκιμαστικής χρήσης.

Εαν ο κάθε χρήστης δεν θέλει όπως είναι δικαίωμα του να αγοράσει το εν λόγω πρόγραμμα οι αντίστοιχες εφαρμογές της συσκευής δεν θα λειτουργούν πια?????

Είναι αυτός ένας απαράδεκτος εκβιασμός προώθησης εμπορικών εφαρμογών??

Δεν θα έπρεπε κανονικά η HTC να δίνει το δικαίωμα επιλογής στον χρήστη του προγράμματος πλοήγησης της αρεσκείας του με κάποιο τρόπο έτσι ώστε να χρησιμοποιεί όλες τις προεγκατεστημένες εφαρμογές της συσκευής την όποια έχει αγοράσει???

Αφού θέλουν να προωθήσουν τα δικά τους προϊόντα ας αφήσουν στον χρήστη το δικαίωμα της επιλογής.

 

Αυτή είναι η άποψη μου,θα ήθελα να δω και τις δικές σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Για εμπορικούς λόγους οι εταιρίες βάζουν trial εφαρμογές προς δοκιμή με σκοπό να παρουσιάσει ένα προϊόν, να το διαφημίσει και εάν ο εκάστοτε αγοραστής ικανοποιηθεί, να το πληρώσει κιόλας.

 

Αυτές είναι γνωστές πολιτικές marketing που ακολουθούνται από πολλές εταιρίες χρόνια τώρα, όχι μόνο σε αυτές τις συσκευές. Θα έχεις παρατηρήσει σε πόσα laptop κάνουν κάτι αντίστοιχο με trial προγράμματα.

 

Όπως και να έχει, αυτό αποτελεί περισσότερο μια γενικότερη συζήτηση που δεν έχει να κάνει συγκεκριμένα με το HD2 που συζητάμε εδώ. Γιαυτό καλό θα ήταν να μην επεκταθούμε περαιτέρω σε αυτή την off topic συζήτηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάζω ένα θέμα που έχει να κάνει με την πολιτική των εταιριών σαν την HTC για παράδειγμα.

Αποφασίζουν να χρησιμοποιήσουν ένα πρόγραμμα πλοήγησης σαν το copilot εν προκειμένω και το έχουν στήσει έτσι ώστε να είναι προεπιλεγμένο απο τις εφαρμογές του τηλ. όπως ειναι το footprints η το navipanel.

Ομως το copilot είναι εμπορική εφαρμογή που απαιτεί από τον χρήστη κάποια χρήματα για να ενεργοποιηθεί μετά το τέλος των 15ημερών δοκιμαστικής χρήσης.

Εαν ο κάθε χρήστης δεν θέλει όπως είναι δικαίωμα του να αγοράσει το εν λόγω πρόγραμμα οι αντίστοιχες εφαρμογές της συσκευής δεν θα λειτουργούν πια?????

Είναι αυτός ένας απαράδεκτος εκβιασμός προώθησης εμπορικών εφαρμογών??

Δεν θα έπρεπε κανονικά η HTC να δίνει το δικαίωμα επιλογής στον χρήστη του προγράμματος πλοήγησης της αρεσκείας του με κάποιο τρόπο έτσι ώστε να χρησιμοποιεί όλες τις προεγκατεστημένες εφαρμογές της συσκευής την όποια έχει αγοράσει???

Αφού θέλουν να προωθήσουν τα δικά τους προϊόντα ας αφήσουν στον χρήστη το δικαίωμα της επιλογής.

 

Αυτή είναι η άποψη μου,θα ήθελα να δω και τις δικές σας.

 

Η htc προφανώς παίρνει χρήματα από την Copilot για αυτό το incorporation.

Αν η πολιτική αυτή της διαφήμισης συνοδεύεται με μείωση της τιμής του προϊόντος για όλους (ανεξαρτήτως της αγοράς ή όχι της trial εφαρμογής), τότε θα συμφωνούσα.

Επειδή όμως φοβάμαι ότι το κέρδος από το Copilot προστίθεται στο υπερκέρδος της htc, μάλλον θα πρέπει να διαφωνήσω..

Link to comment
Share on other sites

Για εμπορικούς λόγους οι εταιρίες βάζουν trial εφαρμογές προς δοκιμή με σκοπό να παρουσιάσει ένα προϊόν, να το διαφημίσει και εάν ο εκάστοτε αγοραστής ικανοποιηθεί, να το πληρώσει κιόλας.

 

Αυτές είναι γνωστές πολιτικές marketing που ακολουθούνται από πολλές εταιρίες χρόνια τώρα, όχι μόνο σε αυτές τις συσκευές. Θα έχεις παρατηρήσει σε πόσα laptop κάνουν κάτι αντίστοιχο με trial προγράμματα.

 

Όπως και να έχει, αυτό αποτελεί περισσότερο μια γενικότερη συζήτηση που δεν έχει να κάνει συγκεκριμένα με το HD2 που συζητάμε εδώ. Γιαυτό καλό θα ήταν να μην επεκταθούμε περαιτέρω σε αυτή την off topic συζήτηση.

 

Αthanasso77 δεν είναι off topic η συζήτηση αυτή, γιατί εάν κάποιος δεν θέλει να αγοράσει το πρόγραμμα αυτό,τότε ούτε το footprints αλλά ούτε το navipanel θα λειτουργούν όπως πρέπει,άρα αφορά άμεσα το HD2.

Εκτός αν μας βρεί η HTC καποιο ''νόμιμο'' τρόπο και όχι να καταφύγουμε για άλλη μια φορά στο γνωστό σε όλους xda!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Και όσον αφορά γενικότερα το θέμα όπως αναφέρεις σχετικά με τα laptop,ναι μεν έχεις δίκιο αλλά όπως ξέρεις ,υπάρχει η δυνατότητα στον χρήστη να βάλει αυτό που του αρέσει χωρία απώλειες,εδώ όμως αν δεν αγοράσει κανείς το copilot τι θα γίνει με τις προρυθμισμένες εφαρμογές??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Google Maps δουλεύει μια χαρά, βρίσκει δορυφόρους κτλ..... με το iGo όταν του βάζω Auto δεν βρίσκει τίποτα...προφανώς πρέπει να αλλάξω το sys.txt....

 

O τρόπος που θα τα περάσω είναι κάπως έτσι φαντάζομαι....

[gps]

background_navigation=1

logging=0

port=2

baud=38400

source="nmea"

disable_advanced=0

 

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να βρω με ποιά πόρτα και σε τί baud rate δουλεύει το google maps για να βάλω τα ίδια....

 

Πώς μπορώ να τα βρω αυτά?

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Google Maps δουλεύει μια χαρά, βρίσκει δορυφόρους κτλ..... με το iGo όταν του βάζω Auto δεν βρίσκει τίποτα...προφανώς πρέπει να αλλάξω το sys.txt....

 

O τρόπος που θα τα περάσω είναι κάπως έτσι φαντάζομαι....

[gps]

background_navigation=1

logging=0

port=2

baud=38400

source="nmea"

disable_advanced=0

 

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να βρω με ποιά πόρτα και σε τί baud rate δουλεύει το google maps για να βάλω τα ίδια....

 

Πώς μπορώ να τα βρω αυτά?

 

Βάλε αυτό το sys και μην πειράξεις τίποτα :

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έφυγαν και οι καινούργιες συσκευές επιτέλους από το Expansys

κάποιοι τυχεροί ίσος να τις έχουν από Παρασκευή εγώ που είμαι από επαρχία μάλλον Δεύτερα - Τρίτη το βλέπω να το έχω . Δεν έχει και πολύ σημασία πλέον όμως , το θέμα είναι ότι καταφθάνουν και να κάνουμε και ένα post ώστε να μετρήσουμε πόσοι μαζευτήκαμε τελικά.

Θα πρέπει να ξεκινήσει κάποιος ένα νέο post και μετά με απάντηση παράθεσης να απαντάει ένας ένας σβήνοντας τα προηγούμενα " πολλά λόγια και κουτάκια ώστε να μην γίνει τεράστιο παράθυρο "

 

λέω πχ εγώ σε νέο post.... "GreatLorens HD2 Α/Α 1"

θα πρέπει ο επόμενος να κάνει απάντηση με παράθεση και η τελική μορφή να είναι κάπως "

" GreatLorens HD2 A/A 1

KPERI HD2 A/A 2"

 

και πάει λέγοντας … μέχρι να δούμε τι αριθμό Α/Α θα πετύχουμε τι λέτε ?

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και πάει λέγοντας … μέχρι να δούμε τι αριθμό Α/Α θα πετύχουμε τι λέτε ?

 

Ποιος ο σκοπός; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αυτό το sys και μην πειράξεις τίποτα :

 

Σ' ευχαριστώ!! ....έπαιξε (όχι αμέσως) αλλά έπαιξε.... με επαναλαμβανόμενες προσπάθειες αυτόματης εύρεσης.....

 

:thanks: :up:

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο σκοπός; :confused:

 

Καθαρά στατιστικός και από περιέργεια . τίποτα άλλο.

τι άλλο θα μπορούσε να ήταν ? δεν είμαι ούτε έμπορος ούτε διαφημιστής.

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό όμως δεν έχει άμεση σχέση με το HD2 σαν συσκευή. Ας μην βγαίνουμε off-topic λοιπόν και ας επικεντρωθούμε σε θέματα που αφορούν αποκλειστικά το HD2 μιας και αυτός είναι και ο σκοπός αυτού του thread.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

XPERIA X10 vs HD2 vs Omnia II vs 3GS, Συγκρίνουμε το μέγεθος

 

http://techblog.gr/mobile/xperia-x10-vs-hd2-vs-omnia-ii-vs-3gs-5211/

 

μεγάλος ο ανταγωνισμός πάντως, ωραίο το χperia 10 αλλά εάν φοράει android 1.6 θα είναι μεγάλο λάθος, η motorola βγάζει το milestone και η htc θα ανακοινώσει dragon που θα φοράνε android 2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τοσα ατομα το πηραν (και παιρνουν ακομα) απο expansys....πως και δεν εγινε καμια ομαδικη ?
Link to comment
Share on other sites

Destinator και HD2

 

Μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα :

Στην αναζήτηση πχ πόλης μετά το δεύτερο γράμμα κολλάει η αναζήτηση και δεν δουλεύει το πληκτρολόγιο του Destinator !!!!!!!

Μερικές φορές το κάνει και από την αρχή ,δηλαδή δεν δουλεύει καθόλου

το πληκτρολόγιο!!!

(Εχω τα skin 800, 801 του panosha)

 

Το εχει αντιμετωπίσει κάποιος ?

 

απο Panosha:

Τα πληκτρολόγια της HTC είναι υπεύθυνα.

Άλλαξε σε αυτό της Microsoft πριν ανοίξεις το Destinator και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...