Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα 7αρια πραγματι θα δοθουν σαν επισημη αναβαθμιση στο HD2. Αυτο δεν ισχυει για ολα τα HTC που θα κυκλοφορησουν μεχρι την ανακοινωση των WM7...

 

Το όλο σκηνικό με το Leo, το multitouch και τα wm 7 μου θυμίζουν την εποχή με το Toshiba e800, τη vga ανάλυση και τα wm2003SE για όποιον θυμάται τι είχε γίνει τότε..

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να ανεβάσεις το Ordinale.ini από το Ginius γιατί στο δικό μου δε λέει με τίποτε να "βρει" το gps!

 

Δεν εχω εγκαταστησει ακομα στο HD2 το Ginius (σε ενα xperia και ενα toshiba το εχω "φορεσει"), αλλα αυριο θα ασχοληθω λιγο και θα στο στειλω μολις το σεταρω.

 

Το όλο σκηνικό με το Leo, το multitouch και τα wm 7 μου θυμίζουν την εποχή με το Toshiba e800, τη vga ανάλυση και τα wm2003SE για όποιον θυμάται τι είχε γίνει τότε..

 

Κορυφαια συσκευη το Toshiba.

Βεβαια, τωρα οι καταστασεις ειναι διαφορετικες κι ολοι ξερουμε πως το "επισημο" μερικες φορες δε λεει τιποτα. Με αλλα λογια, θα παιζουμε με τα 7αρια στα κινητα μας (HD2 η και αλλου) πολυ πριν κυκλοφορησουν επισημα σαν αναβαθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει όλα να έχουν hardware πρόβλημα με την κάμερα! Θα διορθωθεί σε επόμενες εκδόσεις μετά τις γιορτές, όπως διαβάζω!

Για να το διαπιστώσετε βγάλτε στο φως της ημέρας μια φωτογραφία σε έναν άσπρο τοίχο και δείτε την φωτογραφία στον υπολογιστή!

Στην οθόνη του κινητού δεν φαίνεται το πρόβλημα! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει όλα να έχουν hardware πρόβλημα με την κάμερα! Θα διορθωθεί σε επόμενες εκδόσεις μετά τις γιορτές, όπως διαβάζω!

Για να το διαπιστώσετε βγάλτε στο φως της ημέρας μια φωτογραφία σε έναν άσπρο τοίχο και δείτε την φωτογραφία στον υπολογιστή!

Στην οθόνη του κινητού δεν φαίνεται το πρόβλημα! ;)

 

Το προβημα το εχω και γω, το διαπιστωσα μετα το ποστ σου! Τωρα τι κανουμε? Λυνεται μεδω software η παμε για αντικατασταση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το προβημα το εχω και γω, το διαπιστωσα μετα το ποστ σου! Τωρα τι κανουμε? Λυνεται μεδω software η παμε για αντικατασταση?

 

και εγω τα ιδια...:cry:

εστειλα e-mail στην HTC Europe:mad:...μολις παρω απαντηση θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

και εγω τα ιδια...:cry:

εστειλα e-mail στην HTC Europe:mad:...μολις παρω απαντηση θα σας ενημερωσω.

 

Το θέμα είναι αρκετά σοβαρό και από ότι φαίνεται τα περισσότερα HD 2 έχουν αυτό το πρόβλημα της ρόζ απόχρωσης στο κέντρο της φωτογραφίας. Η ίδια η htc φαίνεται να παραδέχεται ότι είναι hardware issue . Είνα απαράδεκτο και δεν μας τα συνιθίζει αυτά η htc. Επιτέλους καιρός να συνετιστούν και να βάλουν κανένα φακό της προκοπής στις συσκευές τους

Link to comment
Share on other sites

Το προβημα το εχω και γω, το διαπιστωσα μετα το ποστ σου! Τωρα τι κανουμε? Λυνεται μεδω software η παμε για αντικατασταση?

 

Και εγώ το έχω το πρόβλημα.... είναι εμφανές και στο κινητό...... μπορείς να δεις κάποιες γραμμές banding που κάνει......+ το χρώμα.....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Μημπως ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να βλεπω στον τηλ.καταλογο μονο τις επαφες μου που εχω συγχρωνησει απο το outlook και οχι αυτες του msn γιατι για καποιο λογο τις εμφανιζει και αυτες και δεν υπαρχει κανενα νοημα γιατι δεν υπαρχει κανενα τηλ συνδεδεμενο με αυτες.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αρκετά σοβαρό και από ότι φαίνεται τα περισσότερα HD 2 έχουν αυτό το πρόβλημα της ρόζ απόχρωσης στο κέντρο της φωτογραφίας. Η ίδια η htc φαίνεται να παραδέχεται ότι είναι hardware issue . Είνα απαράδεκτο και δεν μας τα συνιθίζει αυτά η htc. Επιτέλους καιρός να συνετιστούν και να βάλουν κανένα φακό της προκοπής στις συσκευές τους

 

το θεμα ειναι οντως πολυ σοβαρο και θα ειναι τραγικοι αν δωσουν το κινητο εδω ελλαδα με αυτο το προβλημα και με 700 ευρω.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ το όλο πρόβλημα που έχει ξεκινήσει με τις photos υπερβολικό.

Νομίζω ότι ουσιαστικά ξεκίνησε από τη στιγμή που ένας υπάλληλος της htc απάντησε ότι είναι hardware το πρόβλημα (ποιός άραγε θα ψάχνει για δουλειά σήμερα; )

 

Είτε είναι hardware το πρόβλημα είτε software διορθώνεται και θα διορθωθεί με software upgrade. Από τη στιγμή που οι χρήστες που το αναφέρουν μπορούν να διορθώσουν τις φωτογραφίες εύκολα μέσω photoshop, τότε το ίδιο μπορεί να κάνει και η htc στο πρόγραμμα της camera.

 

Οι περισσότεροι φακοί και αισθητήρες που έχουν οι κάμερες των κινητών είναι της πλάκας. Από εκεί και πέρα χρησιμοποιούν το software του κινητού για να διορθώνουν τις photos. Η htc πάνω στη βιασύνη της να βγάλει το κινητό πριν τα Χριστούγεννα δεν είδε το πρόβλημα αυτό. Αν το έβλεπε, μη νομίζετε ότι θα άλλαζε προμηθευτή για camera, απλά θα είχε ήδη ενσωματώσει στο software της τον κώδικα για την απάλειψη της κηλίδας.

 

Αν το κινητό σας δεν έχει άλλο πρόβλημα μην το στέλνετε πίσω, γιατί θα πάρετε κινητό με το ίδιο ακριβώς bug που μπορεί να έχει και κανένα καμμένο pixel. Κρατήστε το και περιμένετε το upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε άρθρα που διάβασα σχετικά λένε ότι πρώτον το πρόβλημα βρίσκεται στον φακό του κινητού και δεύτερον το αντικαθιστούν άμεσα.....

Μάλιστα στο άρθρο που διάβασα μιλούσε αυτός που πήρε την απάντηση της htc και του ζητούσε η htc να τους το στείλει για αντικατάσταση.....

Θα βρω το άρθρο και θα το ποστάρω.......

Τέλος διάβασα ακόμα ένα πολύ φρέσκο άρθρο σχετικά με κάποια προβληματικά ως προς την μπαταρία τους...... θα το βρω και θα το ποστάρω και αυτό ;)

 

EDIT: το πρώτο... http://www.tracyandmatt.co.uk/blogs/index.php/htc-hd2-camera-problems

το δεύτερο που αναφέρεται στην μπαταρία του: http://www.tracyandmatt.co.uk/blogs/index.php/htc-hd2-battery-problems

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οντως πολυ σοβαρο και θα ειναι τραγικοι αν δωσουν το κινητο εδω ελλαδα με αυτο το προβλημα και με 700 ευρω.

Έτσι θα έρθει όπως και παντού! :)

Προσωπικά θεωρώ το όλο πρόβλημα που έχει ξεκινήσει με τις photos υπερβολικό.

Νομίζω ότι ουσιαστικά ξεκίνησε από τη στιγμή που ένας υπάλληλος της htc απάντησε ότι είναι hardware το πρόβλημα (ποιός άραγε θα ψάχνει για δουλειά σήμερα; )

 

Είτε είναι hardware το πρόβλημα είτε software διορθώνεται και θα διορθωθεί με software upgrade. Από τη στιγμή που οι χρήστες που το αναφέρουν μπορούν να διορθώσουν τις φωτογραφίες εύκολα μέσω photoshop, τότε το ίδιο μπορεί να κάνει και η htc στο πρόγραμμα της camera.

 

Οι περισσότεροι φακοί και αισθητήρες που έχουν οι κάμερες των κινητών είναι της πλάκας. Από εκεί και πέρα χρησιμοποιούν το software του κινητού για να διορθώνουν τις photos. Η htc πάνω στη βιασύνη της να βγάλει το κινητό πριν τα Χριστούγεννα δεν είδε το πρόβλημα αυτό. Αν το έβλεπε, μη νομίζετε ότι θα άλλαζε προμηθευτή για camera, απλά θα είχε ήδη ενσωματώσει στο software της τον κώδικα για την απάλειψη της κηλίδας.

 

Αν το κινητό σας δεν έχει άλλο πρόβλημα μην το στέλνετε πίσω, γιατί θα πάρετε κινητό με το ίδιο ακριβώς bug που μπορεί να έχει και κανένα καμμένο pixel. Κρατήστε το και περιμένετε το upgrade.

Ακριβώς! Ούτως η άλλως όλα τα κινητά έχουν κάποιο software το οποίο εμφανίζει τις φωτογραφίες στην οθόνη του κινητού τέλεια! Μόλις αυτές μπουν στο pc αρχίζουν τα πανηγύρια με την ποιότητα!!!

Να φανταστείτε ότι όσες φωτογραφίες είχα τραβήξει με το Omnia II φαίνονται πολύ καλύτερα στην οθόνη του HD2 (λόγω του software βελτίωσης) ;)

Πάντως σε άρθρα που διάβασα σχετικά λένε ότι πρώτον το πρόβλημα βρίσκεται στον φακό του κινητού και δεύτερον το αντικαθιστούν άμεσα.....

Μάλιστα στο άρθρο που διάβασα μιλούσε αυτός που πήρε την απάντηση της htc και του ζητούσε η htc να τους το στείλει για αντικατάσταση.....

Θα βρω το άρθρο και θα το ποστάρω.......

Τέλος διάβασα ακόμα ένα πολύ φρέσκο άρθρο σχετικά με κάποια προβληματικά ως προς την μπαταρία τους...... θα το βρω και θα το ποστάρω και αυτό ;)

 

EDIT: το πρώτο... http://www.tracyandmatt.co.uk/blogs/index.php/htc-hd2-camera-problems

το δεύτερο που αναφέρεται στην μπαταρία του: http://www.tracyandmatt.co.uk/blogs/index.php/htc-hd2-battery-problems

Και πως θα μετρηθεί η κατανάλωση της μπαταρίες από χρήστη σε χρήστη;;; Το βλέπω εντελώς ανέφικτο! Επίσης το πρόβλημα παρουσιάστηκε σε pre-release συσκευές!!! :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει όλα να έχουν hardware πρόβλημα με την κάμερα! Θα διορθωθεί σε επόμενες εκδόσεις μετά τις γιορτές, όπως διαβάζω!

Για να το διαπιστώσετε βγάλτε στο φως της ημέρας μια φωτογραφία σε έναν άσπρο τοίχο και δείτε την φωτογραφία στον υπολογιστή!

Στην οθόνη του κινητού δεν φαίνεται το πρόβλημα! ;)

 

Και να το αποτέλεσμα :

 

http://img697.imageshack.us/img697/1930/imag1568.th.jpg

 

Aς ελπίσουμε να βρεθεί σύντομα μια αξιοπρεπής λύση απο την HTC.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου leo εχει δυο προβληματα, ενα αυτο με την καμερα και ενα οτι δεν στελνει sms. Μπορει να μου προτεινει κανεις καποια λυση? το εχω αγορασει πριν απο 3 μερεσ απο το clove.co.uk

Εχει επισημα εγγυηση εδω στην ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου leo εχει δυο προβληματα, ενα αυτο με την καμερα και ενα οτι δεν στελνει sms. Μπορει να μου προτεινει κανεις καποια λυση? το εχω αγορασει πριν απο 3 μερεσ απο το clove.co.uk

Εχει επισημα εγγυηση εδω στην ελλαδα?

 

Πραγματικά πολύ περίεργο αλλά και κάποιοι άλλοι το αναφέρουν.....

http://www.tracyandmatt.co.uk/blogs/index.php/htc-hd2-sms-bug

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει.......:O

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ HARD RESET

 

Εκανα hard reset και μου εμφάνισε το εξής πρόβλημα:

Οταν έκανα κλήσεις έδειχνε απόκρυψη αριθμού μου, ενω στις ρυθμίσεις του

τηλεφώνου είχα στο caller id :everyone και στο band: auto και gsm(900+1800)

Πριν το hard reset δεν το έκανε.

Αυτό που μπορώ να υποθέσω ότι έφταιγε, ήταν οτι είχα μέσα τη sim οταν εκανα hard reset.

Τελικά πήρα την cosmote για να το ξεμπλοκάρω.

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι χωρίς flash

http://img688.imageshack.us/i/imag1891.jpg/

και αυτή με flash

http://img94.imageshack.us/i/imag1892.jpg/

 

να υποθέσω ότι έχει και εμενα πρόβλημα τελικά???

μήπως λέω μήπως έχει καμια σχέση το κόκκινο ledακι????

και εγώ είμαι τις γνώμης πάντως να μη το στείλω πίσω προς το παρόν μέχρι να δούμε τι θα πει επίσημα η htc

αν και να σας πω την αλήθεια δεν το βρίσκω και τραγικό πρόβλημα(δεν κάθομαι να βγάζω φωτό τον τοίχο μου:O και σε άλλες φωτό ούτε που φαίνεται)

 

http://img69.imageshack.us/i/imag1894.jpg/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , θα ηθελα να συνοψισει καποιος αν γινεται το τι ακριβως χρειαζεται μετα την αγορα Αγγλικου τηλεφωνου.

Και αναφερομαι

 

1.πλητρολογια ελληνικά και SMS το βρηκα και αναφερεται εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2987890#post2987890

 

2.Ευρεση στον καταλογο γινεται με Ελληνικά;;;

 

3.Τι αλλο προβλημα αντιμετωπιζουμε με το αγγλικο τηλεφωνο (λογω των Αγγλικων) εκτος βεβαια του μενου που το προτιμω στα αγγλικα ετσι και αλλιως

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου leo εχει δυο προβληματα, ενα αυτο με την καμερα και ενα οτι δεν στελνει sms. Μπορει να μου προτεινει κανεις καποια λυση? το εχω αγορασει πριν απο 3 μερεσ απο το clove.co.uk

Εχει επισημα εγγυηση εδω στην ελλαδα?

Πραγματικά πολύ περίεργο αλλά και κάποιοι άλλοι το αναφέρουν.....

http://www.tracyandmatt.co.uk/blogs/index.php/htc-hd2-sms-bug

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει.......:O

Λογικά δεν έχει γίνει hard reset από το εργοστάσιο! Δοκιμάστε να κάνετε ένα και δείτε αν το πρόβλημα παραμένει!

αυτή είναι χωρίς flash

http://img688.imageshack.us/i/imag1891.jpg/

και αυτή με flash

http://img94.imageshack.us/i/imag1892.jpg/

 

να υποθέσω ότι έχει και εμενα πρόβλημα τελικά???

μήπως λέω μήπως έχει καμια σχέση το κόκκινο ledακι????

και εγώ είμαι τις γνώμης πάντως να μη το στείλω πίσω προς το παρόν μέχρι να δούμε τι θα πει επίσημα η htc

αν και να σας πω την αλήθεια δεν το βρίσκω και τραγικό πρόβλημα(δεν κάθομαι να βγάζω φωτό τον τοίχο μου:O και σε άλλες φωτό ούτε που φαίνεται)

 

http://img69.imageshack.us/i/imag1894.jpg/

Αυτό ακριβώς είναι!!! Ας περιμένουμε επίσημη απάντηση και λύση!!!

Γεια σας , θα ηθελα να συνοψισει καποιος αν γινεται το τι ακριβως χρειαζεται μετα την αγορα Αγγλικου τηλεφωνου.

Και αναφερομαι

 

1.πλητρολογια ελληνικά και SMS το βρηκα και αναφερεται εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2987890#post2987890

 

2.Ευρεση στον καταλογο γινεται με Ελληνικά;;;

 

3.Τι αλλο προβλημα αντιμετωπιζουμε με το αγγλικο τηλεφωνο (λογω των Αγγλικων) εκτος βεβαια του μενου που το προτιμω στα αγγλικα ετσι και αλλιως

 

ευχαριστω

Όλοι εδώ αγγλικό τηλέφωνο έχουμε!!! :)

Μπορείς με τα πληκτρολόγια που βγάλαν τα παιδιά να γράφεις και να κάνεις αναζήτηση κανονικά στα ελληνικά, επίσης μπορείς να κάνεις και το manila ελληνικό! Κανένα άλλο πρόβλημα δεν θα αντιμετωπίσεις! Για περισσότερες πληροφορίες δες στην πρώτη σελίδα!!! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μημπως ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να βλεπω στον τηλ.καταλογο μονο τις επαφες μου που εχω συγχρωνησει απο το outlook και οχι αυτες του msn γιατι για καποιο λογο τις εμφανιζει και αυτες και δεν υπαρχει κανενα νοημα γιατι δεν υπαρχει κανενα τηλ συνδεδεμενο με αυτες.

 

μονο χειροκίνητα φιλε μου σβήσιμο από τι στιγμή που έκανες συγχρονισμό:O

έτσι έκανα και εγώ με htc hd

εκτος αν κάποιος άλλος στο forum ξέρει κανένα άλλον τρόπο:O

 

Γεια σας , θα ηθελα να συνοψισει καποιος αν γινεται το τι ακριβως χρειαζεται μετα την αγορα Αγγλικου τηλεφωνου.

Και αναφερομαι

 

1.πλητρολογια ελληνικά και SMS το βρηκα και αναφερεται εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2987890#post2987890

 

2.Ευρεση στον καταλογο γινεται με Ελληνικά;;;

 

3.Τι αλλο προβλημα αντιμετωπιζουμε με το αγγλικο τηλεφωνο (λογω των Αγγλικων) εκτος βεβαια του μενου που το προτιμω στα αγγλικα ετσι και αλλιως

 

ευχαριστω

 

ότι χρειάζεται για ελληνικά και μερικά εχτραδακια τα έχω ανεβάσει σε link στην υπογραφή μου;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω για εσας αλλα εγω σημερα κιολας θα το στειλω για αντικατασταση.:(

 

με το μειλ που εστειλες τι εγινε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με το μειλ που εστειλες τι εγινε?

 

το παιζουν αλεκος...:mad:

δεν καταλαβαν απο την φωτο τι προβλημα ειχε :wacko: και μου ζητησαν να τους εξηγησω. τους εξηγησα. περιμενω παλι απαντηση να δω τι θα μου πουν τωρα.

πηρα τηλ το expansys και μου ειπαν να το στειλω για αντικατασταση. περιμενω email απο το expansys με τις λεπτομεριες.

Link to comment
Share on other sites

ότι χρειάζεται για ελληνικά και μερικά εχτραδακια τα έχω ανεβάσει σε link στην υπογραφή μου;)

 

Έχει λίξει φίλε μου.

Panathinaikos Uber Alles. Death to false metal. For every day that stings a better day it brings.
Link to comment
Share on other sites

το παιζουν αλεκος...:mad:

δεν καταλαβαν απο την φωτο τι προβλημα ειχε :wacko: και μου ζητησαν να τους εξηγησω. τους εξηγησα. περιμενω παλι απαντηση να δω τι θα μου πουν τωρα.

πηρα τηλ το expansys και μου ειπαν να το στειλω για αντικατασταση. περιμενω email απο το expansys με τις λεπτομεριες.

 

Έχω την αίσθηση ότι αν σου στείλουν ένα από τις παρτίδες που έχουν τώρα θα έχει και αυτό το ίδιο πρόβλημα.... Αν όντως είναι πρόβλημα στο φακό της φωτογραφικής που παίζει κάτι τέτοιο μια και το έχουν όλοι, τότε πρέπει να αντικατασταθεί παντού ο φακός......και δεν ξέρω αν ήδη μπορεί να έχουν βγει από την γραμμή παραγωγής σωστά μοντέλα.

Αν από την άλλη είναι software το θέμα και είναι μπούρδες αυτά περί φακού τότε επίσης το να το γυρίσεις κάπου (πλην της htc) δεν θα κάνει κάτι.

Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να παραδεχτούν (η htc πάντα) και σε σένα το πρόβλημα, να το αναγνωρίσουν και μετά να τους το στείλεις ώστε να σου στείλουν πίσω ένα καινούργιο......

Για την expancys το πιο εύκολο είναι να στο αντικαταστήσει....αν όμως εσύ δεν κάνεις πάλι τη δουλειά σου....??? :O

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...