Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά γεια σας ήμουν ανάμεσα στο x10 και Arc αλλα μετά την ανακοίνωση τις SE για την 2.3 και και την δουλειά του XDA στο kermel και στο bypass του bootloader αποφάσισα να αγοράσω το x10 αφού δεν είδα τρομερές διαφορες από το Arc.

Μερικές ερωτήσεις που έχω:

1)πια διαφορα έχει το X10 και το X10i

2)υπάρχουν παλιές και νέες version του κινητού η όχι (γιατί άντο που θα πάρω έχει android 1.6 ενώ τώρα στα καταστήματα είναι με 2.1)

3)στο laptop έχω ubuntu θα μπορώ να συνδέσω το κινητό η θα έχει κάποιο πρόβλημα

Eυχαριστώ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά γεια σας ήμουν ανάμεσα στο x10 και Arc αλλα μετά την ανακοίνωση τις SE για την 2.3 και και την δουλειά του XDA στο kermel και στο bypass του bootloader αποφάσισα να αγοράσω το x10 αφού δεν είδα τρομερές διαφορες από το Arc.

Μερικές ερωτήσεις που έχω:

1)πια διαφορα έχει το X10 και το X10i

2)υπάρχουν παλιές και νέες version του κινητού η όχι (γιατί άντο που θα πάρω έχει android 1.6 ενώ τώρα στα καταστήματα είναι με 2.1)

3)στο laptop έχω ubuntu θα μπορώ να συνδέσω το κινητό η θα έχει κάποιο πρόβλημα

Eυχαριστώ

 

1. Υπάρχει το Χ10i και το Χ10α, το δικο σου λογικά θα είναι Χ10i όπως όλων μας.

2.Υπάρχει επίσημη ενημέρωση της Sony για την 2.1 και την περνάς πολύ εύκολα

3. Θα συνδέεσαι χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα με ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχει το Χ10i και το Χ10α, το δικο σου λογικά θα είναι Χ10i όπως όλων μας.

2.Υπάρχει επίσημη ενημέρωση της Sony για την 2.1 και την περνάς πολύ εύκολα

3. Θα συνδέεσαι χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα με ubuntu.

 

ευχαριστω για τις απαντήσεις !!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Το εξηγεις αυτο;

 

Κατα την διάρκεια μια κλήσης όταν πλησιάζει το κινητό στο αυτί απενεργοποιήτε η οθόνη για να μην πατα το αυτι "πληκτρα" αν πας απέναντι απο ενα καθρέπτη θα δεις πως σβήνει η οθόνη , ο αισθητήρας είναι ενεργοποιημένος απο την SE σε κάποιες custom rom όμως δε λειτουργεί με αποτέλεσμα να μένει ανοικτή η οθόνη και το αυτί να παίρνει μια ιδέα από android smart phone :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guys έχω το εξής πρόβλημα: Είχα φτιάξει κάποιες επαφές στο κινητό (γύρω στις 30-40) και όταν με ρώταγε αν είναι επαφή τηλεφώνου ή Google, πάταγα ασυναίσθητα τηλεφώνου. Αυτές οι επαφές τώρα δε συγχρονίζονται. Υπάρχει κανένας τρόπος να τις αλλάξω χωρίς να πρέπει να τις φτιάξω από την αρχή?
Link to comment
Share on other sites

Guys έχω το εξής πρόβλημα: Είχα φτιάξει κάποιες επαφές στο κινητό (γύρω στις 30-40) και όταν με ρώταγε αν είναι επαφή τηλεφώνου ή Google, πάταγα ασυναίσθητα τηλεφώνου. Αυτές οι επαφές τώρα δε συγχρονίζονται. Υπάρχει κανένας τρόπος να τις αλλάξω χωρίς να πρέπει να τις φτιάξω από την αρχή?

 

Πολύ εύκολο :

Πήγαινε στις επαφές σου πάτησε , αριστερό πλήκτρο, περισσότερα, Δημ. αντ. ασφ. επ. θα σου φτιάξει ένα αντίγραφο όλων των επαφών σου στο φάκελο system/PIM με όνομα αρχείου PIM00001.vcf .

Πήγαινε τώρα gmail του υπολογιστή σου , Επαφές , δεξιά στο πλήκτρο Περισσότερες ενέργειες , Εισαγωγή ,Αναζήτηση και επέλεξε το αρχείο PIM00001.vcf απο το τηλέφωνό σου , αυτό ηταν.

Με παρόμοιο τρόπο γίνεται και στο site της SE καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

από ποιότητα σε φωτογραφίες πως τα πάει η συσκευή?

 

Είχα κάνει ένα τεστ πριν αρκετό καιρό , έχει βελτιωθεί αρκετά η ποιότητα απο τότε .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3204309#post3204309

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια.........πως στο καλο θα το ρουταρω το κωλοκινητο ??? (σορυ κιολας!!!) :knife:

 

εχω δοκιμασει τα παντα και δεν ρουταρει.......και εκεινο το superoneclick σταματαει να αποκρινεται μολις συνδεω το κινητο.....

 

(αποτι βλεπω εχει πολυς κοσμος προβλημα με την 2.1.Α.0.435 .......) εχει βγαλει κανεις ακρη?

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

update!

οκ τα καταφερα! ειχα δει εδω μεσα αλλα και στο xda πως λειτουργουσε το superoneclick 1.5.5 ...

σε εμενα δεν λειτουργησε!!!!

η δουλεια εγεινε με το 1.7 και εχοντας την επιλογη exploit σε psneuter..........!

 

το λεω να υπαρχει!

Edited by fotisg24
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συμβαινει κατι κουφο. Το xperia x10 δε συνδεεται με το rooter μου μεσω wifi. Σημειωνω οτι το laptop μου αλλα και το Htc desire HD συνδεονται κανονικοτατα. Τι κολλημα εχει φαει;;; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συμβαινει κατι κουφο. Το xperia x10 δε συνδεεται με το rooter μου μεσω wifi. Σημειωνω οτι το laptop μου αλλα και το Htc desire HD συνδεονται κανονικοτατα. Τι κολλημα εχει φαει;;; Ευχαριστω.

 

 

wind εχεις?

 

δοκιμασε να μπεις στο μενου του ρουτερ και βαλε συχνοτιτα 11 ( το καναλι στο wi fi)

και εγω εκανα 5 μηνες να μπω και τελικα μπηκα και μολης μπω 3-4 φορες πρεπει να κανω επανεκηνηση στο ρουτερ για να ξαναμπω

Link to comment
Share on other sites

wind εχεις?

 

δοκιμασε να μπεις στο μενου του ρουτερ και βαλε συχνοτιτα 11 ( το καναλι στο wi fi)

και εγω εκανα 5 μηνες να μπω και τελικα μπηκα και μολης μπω 3-4 φορες πρεπει να κανω επανεκηνηση στο ρουτερ για να ξαναμπω

 

Ναι και μενα το συνδεω και μου βγαζει σφαλμα , το κλεινω το ξανανοιγω και αμα ειμαι τυχερος δουλευει , αλλιως ξανα το ιδιο μεχρι επιτελους να δουλεψει .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,έχω το εξής πρόβλημα: ενώ όταν το είχα πρωτοπάρει είχα βάλει μια καινούργια κάρτα cu και λειτουργούσε τέλεια,εδώ και 2 μέρες έχω βάλει την κάρτα με το παλιό μου νούμερο,πάλι cu,αλλά δεν δέχεται sms από κανένα δίκτυο...όσοι μου στέλνουν δεν τους έρχεται καν η αναφορά παράδοσης..καμιά ιδέα? :cry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,έχω το εξής πρόβλημα: ενώ όταν το είχα πρωτοπάρει είχα βάλει μια καινούργια κάρτα cu και λειτουργούσε τέλεια,εδώ και 2 μέρες έχω βάλει την κάρτα με το παλιό μου νούμερο,πάλι cu,αλλά δεν δέχεται sms από κανένα δίκτυο...όσοι μου στέλνουν δεν τους έρχεται καν η αναφορά παράδοσης..καμιά ιδέα? :cry:

 

Πηγεναι στης ρυθμησεις δικτυα αναζητηση και πατα στην βονταφον και θα κανει εγγραφη παλη αν εχεις και μετα προβλημα τσεκαρε την σιμ

Link to comment
Share on other sites

Πηγεναι στης ρυθμησεις δικτυα αναζητηση και πατα στην βονταφον και θα κανει εγγραφη παλη αν εχεις και μετα προβλημα τσεκαρε την σιμ

 

Τελικά βρήκα τι έφταιγε: όταν το κινητό έχει μικρή απομείνουσα internet memory,κάτω των....50 ΜΒ ή κάτι τέτοιο,δεν λαμβάνει sms...όμως από τη στιγμή που δεν μπορούμε να αποθηκεύσουμε τις φωτογραφίες πχ στην SD card....πόσο χαζό είναι αυτό??????????

Link to comment
Share on other sites

...όμως από τη στιγμή που δεν μπορούμε να αποθηκεύσουμε τις φωτογραφίες πχ στην SD card....πόσο χαζό είναι αυτό??????????

 

Ποιος είπε κάτι τέτοιο , οι φώτο στην SD αποθηκεύονται στο folder DCIM , μάλλον της εφαρμογές εννοείς .

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε κάτι τέτοιο , οι φώτο στην SD αποθηκεύονται στο folder DCIM , μάλλον της εφαρμογές εννοείς .

 

Σίγουρα αποθηκεύονται όλες οι φωτός by default ΜΟΝΟ στην SD?Και τα videos το ίδιο?Καλά,και εφαρμογές έσβησα μαζί,οι οποίες ωστόσο είχαν απειροελάχιστο μέγεθος,γιαυτό υπέθεσα..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αποθηκεύονται όλες οι φωτός by default ΜΟΝΟ στην SD?Και τα videos το ίδιο?Καλά,και εφαρμογές έσβησα μαζί,οι οποίες ωστόσο είχαν απειροελάχιστο μέγεθος,γιαυτό υπέθεσα..

Φωτο και βίντεο αποθηκεύονται στην SD στο φάκελο DCIM ,παιχνίδια και εφαρμογές στην εσωτερική μνήμη του Χ10 .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια μεγάλη ευκαιρία για την κοινότητα του Χ10i.

 

O kmobs απ την ομάδα του cyanogenmod θέλει να γίνει επίσημο port του CM sto X10i και ψάχνει για developers.

 

Αν πραγματοποιηθεί αυτό, τα πράγματα θα αλλάξουν άρδην :)

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια θα αναβαθμιστει το χ10 σε 2,3 καλοκαιρι? εγ ωσε γνωστο site ειδα οτι ναι,μα η sony ericsson δε το λεει ακομα! κρυφο το εχουν? Edited by papig
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια μεγάλη ευκαιρία για την κοινότητα του Χ10i.

 

O kmobs απ την ομάδα του cyanogenmod θέλει να γίνει επίσημο port του CM sto X10i και ψάχνει για developers.

 

Αν πραγματοποιηθεί αυτό, τα πράγματα θα αλλάξουν άρδην :)

 

 

..δλδ? :confused: :worry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Έχει βάλει κανείς άλλη rom;Δοκίμασα με διάφορες σταθερές rom από το xda αλλά σε όλες είχα πρόβλημα με το σήμα! Το πρόβλημα το εντόπισα όταν αλλάζω γλώσσα και βάζω ελληνικά!Κάνω επανεκκίνηση και μου βγάζει μήνυμα για να κάνει force close το σύστημα!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...