Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντε καλορίζικο, εγω πάω για νεο τηλέφωνο μόνο αμα το Χ10 λιώσει, καταστραφεί, ανατιναχτεί κ.λ.π. αφού με καλύπτει και με το παραπάνω ;)

 

Ευχαριστώ, μην νομιζεις και εμενα με κάλυπτε, αλλα ηταν το πρωτο smartphone που ειχα και ειπα να κάνω λiγο tour σε αυτα...

:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες, μετά από μερικές απότομες επαφές του κινητού μου με τραπέζια, πατώματα κτλ, οι γωνίες του έχουν λίγο χτυπηθεί... Επειδή θα το αλλάξω σύντομα όμως και θέλω να το δώσω σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται, θα ήθελα να του βάλω μια νέα πρόσοψη.

 

Έψαξα λίγο στο eBay αλλά οι "original" προσόψεις των 15 ευρώ δε με έπεισαν ότι είναι και πολύ original... Έχετε κάτι να μου προτείνετε? Δε με ενδιαφέρει τόσο αν θα ξεφεύγει το κόστος μιας και θα πάει σε συγγενικό μου πρόσωπο, αρκεί να είναι όντως γνήσια. Και επίσης σε άσπρο χρώμα (τώρα είναι μαύρο).

 

Τι έγινε ρε guys? Πέθανε το topic? :wacko: Ούτε ένα post...

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε guys? Πέθανε το topic? :wacko: Ούτε ένα post...

 

Δε γράψαμε μήπως και το ξεχάσεις , δεν είναι τόσο εύκολο όσο δείχνει , το καπάκι της μπαταρίας είναι το εύκολο τμήμα , το εμπρός κομμάτι είναι λιγο πακέτο , η τιμή που βρήκες πιθανόν να μήν περιλαμβάνει το τζάμι που είναι κολλημένο στην πρόσοψη θα χρειαστείς εργαλεία για να το αφαιρέσεις απο την παλιά και να το τοποθετήσεις στη καινούρια .

 

Δε χρειάστηκε ποτέ ν αναζητήσω κατι τέτοιο γι αυτο δεν έχω απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε guys? Πέθανε το topic? :wacko: Ούτε ένα post...

 

Δε γράψαμε μήπως και το ξεχάσεις , δεν είναι τόσο εύκολο όσο δείχνει , το καπάκι της μπαταρίας είναι το εύκολο τμήμα , το εμπρός κομμάτι είναι λιγο πακέτο , η τιμή που βρήκες πιθανόν να μήν περιλαμβάνει το τζάμι που είναι κολλημένο στην πρόσοψη θα χρειαστείς εργαλεία για να το αφαιρέσεις απο την παλιά και να το τοποθετήσεις στη καινούρια .

 

Δε χρειάστηκε ποτέ ν αναζητήσω κατι τέτοιο γι αυτο δεν έχω απάντηση :)

 

+1

Είναι πολύ μανίκι η διαδικασία. Σκέψου μόνο πως το μπροστινό τζάμι της οθόνης συνδέεται με ένα κάρο σένσορες οι οποίοι μεταφέρουν τις κινήσεις σου στον επεξεργαστή του κινητού για να γίνεται η κάθε σου ενέργεια. Θέλει ειδικό σετ εργαλείων και πολύ προσοχή.

Γνώμη μου είναι να βρεις κάποιον από ΤΕΙ Ηλεκτρονικής (αυτοί έχουν σίγουρα σετ εργαλείων - γιατί όλες τους οι σπουδές γύρω από τέτοιες modες κινούνται). Αν ειδικά είναι και φιλαράκι σου και τον εμπιστεύεσαι ότι δε θα σου κάνει ζημιά (γιατί κακά τα ψέμματα υπάρχουν και ελαφρόμυαλοι) και θα ενδιαφερθεί πραγματικά , τότε ακόμα καλύτερα.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Απο χθες αντιμετωπιζω προβλημα.Ενω το κινητο μπορει να φορτισει ο υπολογιστης δεν το αναγνωριζει.Με λιγα λογια δεν ενεργοποιειται το usb debugging.Εχει αντιμετωπισει κανενας το ιδιο προβλημα?Χρειαζεται να παει service η φταιει το καλωδιο?
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας θα ηθελα να χαιρετησω ολα τα μελη του φορουμ μιας και ειμαι καινουργιος εδω. Ο λόγος που με έκανε να εγγραφω και να ασχοληθώ είναι οι αμέτρητες αποριες και προβλήματα που εχω με το τηλέφωνο. Επειδή εδώ και πολλα χρονια εχω σταματήσει να ασχολουμαι με την τεχνολογια τηλεφώνων και υπολογιστών εις βάθος πιστέυω πως βρισκόμαστε ακόμα στο 2000.Τέος πάντων. Επειδή πολλοι σίγουρα γνωρίζετε περισσότερα απο εμένα μιας και ασχολείστε με το θέμα θα ηθελα να ρωτήσω τα παρακάτω. Παρακαλώ οι απαντήσειςν α ειναι οσο το δυνατόν κατατοπιστικότερες μπας και βγάλω άκρη. Πριν μία εβδομάδα αγόρασα το X10 απο ebay ενώ πρίν είχα το Χ10 mini. Πράγματι φαίνεται πολυ όμορφο αλλά αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα.

 

- Η κάμερα άν και 8.1 μου φαίνεται οτι σέρνεται και η ποιότητά της είναι άθλια σε σχέση με τα 5ΜΡ που είχε το μίνι

-Το φλάς δεν είναι αυτόματο παρα είναι ένα φωτάκι το οποίο ανάβω και σβήνω χειροκίνητα πράγμα που κανει την νυχτερινή λήψη αδύνατη.

-Υπάρχουν πολλές προεγκατεστημένες εφαρμογές που στην ουσία μου είναι άχρηστες και θελω να απεγκαταστήσω αλλα αυτο ειναι αδύνατον.Εχω κατεβάσει άλλες απο το android market που ειναι μακράν καλύτερες.

-Ο ήχος του ακουστικου ειναι πολυ χαμηλός.

-Το ξυπνητήρι μόλις που ακούγεται.

 

Φοβάμαι την πιθανότητα να ειναι το τηλέφωνο κλώνος του αληθινού. Αν και εψαχνα στο ιντερνετ ολο το βραδυ χτες το τηλέφωνο φαίνεται πραγματικά 100% original και αν είναι κλώνος τοτε ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλος κλώνος. Εβαλα το IMEI απο το χαρτι κατω απο την μπαταρια αλλα και πατώντας το *#06* στο τηλέφωνο σε μια ιστοσελιδα που εβαζες το ΙΜΕΙ και σου ελεγε αν το τηλεφωνος σου ειναι οντως στους καταλογους της SE. εκει έδειξε πως το βρηκε κανονικότατα.Επίσης φαίνεται πολυ καλοφτιαγμένο για να ειναι κλωνος και το PC companion το αναγνωριζει αμεσως σαν X10.Σημειώσατε οτι το τηλέφωνο το πηρα μεταχειρισμενο και οχι καινουργιο αλλα παρ ολα αυτα σε αριστη κατασταση.

 

Τέλος θα ηθελα να ρωτήσω λεχοντας διαβασει για κατι που λέγεται root στο ιντερνετ. Τι ειναι αυτο και πως μπορει να επηρεάσει το τηλεφωνό μου?Τι ακριβώς κανει και θα ειναι οι αναβαθμισεις της SE διαθεσιμες μετα?

 

Παρακαλω απαντηστε σαν να απαντατε σε εναν ασχετο γιατι πραγματικα δεν εχω ιδεα τι γινεται...

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο myphone.gr! :)

 

- Η κάμερα άν και 8.1 μου φαίνεται οτι σέρνεται και η ποιότητά της είναι άθλια σε σχέση με τα 5ΜΡ που είχε το μίνι

Η camera του stock λειτουργικού (γνωστό και ως stock ROM) είναι γενικώς αργή. Έχει ένα πλήθος επιλογών (για εφέ , τοπία , ανίχνευση προσώπου-χαμόγελου ακόμα και auto-focus) που δεν υποστηρίζει η απλή Android εφαρμογή κάμερας. Αυτό έχει ως άμεσο αποτέλεσμα να αργεί πολύ τόσο στην αποθήκευση φωτογραφιών όσο και στο άνοιγμα της εφαρμογής.

Επίσης σύγκρινε λίγο το πάχος των 2 κινητών που αναφέρεις (x10 & x10 mini) το mini έχει 2πλάσιο σχεδόν πάχος. Αυτό πρακτικά τι σημαίνει...? Ότι στο μικρό χωράει πιο "βαθύς" φακός (πιο μακρύς δεν ξέρω πως να το θέσω πιο απλοϊκά). Όσο πιο μακρύς είναι ο φακός τόσο πιο ποιοτικές φωτογραφίες παίρνει. Του x10 καθότι λεπτό κινητό χωράει πιο λεπτό φακό ο οποίος δεν είναι ιδιαίτερα ποιοτικός και παρατηρείται έντονα το φαινόμενο της ελαιογραφίας και του θορύβου ιδιαίτερα σε λήψεις άνω των 6MP.

Επίσης απενεργοποίησε τον σταθεροποιητή εικόνας (image stabilizer) και θα δεις αισθητή βελτίωση.

 

Bonus: Ένας χρήστης από το φόρουμ των xda-developers έχει δημιουργήσει μια εναλλακτική έκδοση της εφαρμογής κάμερας της Sony Ericsson. Ισχυρίζεται βελτίωση ποιότητας και στην φωτογραφία και στο βίντεο. Αν θέλεις και νομίζεις ότι έχεις τις απαραίτητες γνώσεις δοκίμασε την. Προϋποτίθεται root. Εγώ είχα δει διαφορά όταν χρησιμοποιούσα το stock λειτουργικό , τώρα είμαι αλλού..!

 

-Το φλάς δεν είναι αυτόματο παρα είναι ένα φωτάκι το οποίο ανάβω και σβήνω χειροκίνητα πράγμα που κανει την νυχτερινή λήψη αδύνατη.

Ισχύει. Αν θέλεις αυτόματο flash μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή Vignette από το Android Market. Είναι εναλλακτική εφαρμογή λήψης φωτογραφιών και υποστηρίζει αυτόματο φλας κατά την λήψη φωτογραφίας εάν οι συνθήκες φωτισμού είναι χαμηλές.

 

-Υπάρχουν πολλές προεγκατεστημένες εφαρμογές που στην ουσία μου είναι άχρηστες και θελω να απεγκαταστήσω αλλα αυτο ειναι αδύνατον.Εχω κατεβάσει άλλες απο το android market που ειναι μακράν καλύτερες.

Σε stock τηλέφωνο είναι αδύνατη η διαγραφή προεγκατεστημένων εφαρμογών του συστήματος. Εάν θέλεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή για να τις διαγράψεις, όπως το Titanium Backup αλλά προϋποτίθεται να έχεις κάνει την συσκευή σου root.

 

-Ο ήχος του ακουστικου ειναι πολυ χαμηλός.

-Το ξυπνητήρι μόλις που ακούγεται.

Είναι γνωστό πρόβλημα ότι και το ακουστικό (κατά την διάρκεια της κλήσης) αλλά και το ηχείο είναι χαμηλά σε ένταση. Θα πρέπει να διαλέξεις κάποιο αρκετά δυνατό ringtone. Υπάρχουν εφαρμογές και τρόποι για να αυξήσεις την ένταση τους αλλά είναι "επόμενου επιπέδου" και προϋποθέτουν εγκατάσταση διαφορετικού λειτουργικού (άλλης ROM κοινώς) και διάφορα άλλα modifications.

 

Τέλος θα ηθελα να ρωτήσω λεχοντας διαβασει για κατι που λέγεται root στο ιντερνετ. Τι ειναι αυτο και πως μπορει να επηρεάσει το τηλεφωνό μου?Τι ακριβώς κανει και θα ειναι οι αναβαθμισεις της SE διαθεσιμες μετα?

Θα μπορούσα να σου απαντήσω αλλά επειδή η ερώτηση σου αυτή και η απάντηση μου θα ξεκινήσουν έναν χείμαρρο άλλων αποριών θα σε παραπέμψω στο επίσημο F.A.Q που έχουμε φτιάξει οι χρήστες εδώ. Θα "πρέπει" να το διαβάσεις όλο και θα σου λυθούν πολλές απορίες σχετικά με το τηλέφωνο και μεταξύ αυτών η βασικότερη όσον αφορά τα Android δηλαδή το περιβόητο root!

 

Ότι άλλο χρειαστείς , εδώ είμαστε!

Φιλικά,

mr_element

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο myphone.gr! :)

 

 

Η camera του stock λειτουργικού (γνωστό και ως stock ROM) είναι γενικώς αργή. Έχει ένα πλήθος επιλογών (για εφέ , τοπία , ανίχνευση προσώπου-χαμόγελου ακόμα και auto-focus) που δεν υποστηρίζει η απλή Android εφαρμογή κάμερας. Αυτό έχει ως άμεσο αποτέλεσμα να αργεί πολύ τόσο στην αποθήκευση φωτογραφιών όσο και στο άνοιγμα της εφαρμογής.

Επίσης σύγκρινε λίγο το πάχος των 2 κινητών που αναφέρεις (x10 & x10 mini) το mini έχει 2πλάσιο σχεδόν πάχος. Αυτό πρακτικά τι σημαίνει...? Ότι στο μικρό χωράει πιο "βαθύς" φακός (πιο μακρύς δεν ξέρω πως να το θέσω πιο απλοϊκά). Όσο πιο μακρύς είναι ο φακός τόσο πιο ποιοτικές φωτογραφίες παίρνει. Του x10 καθότι λεπτό κινητό χωράει πιο λεπτό φακό ο οποίος δεν είναι ιδιαίτερα ποιοτικός και παρατηρείται έντονα το φαινόμενο της ελαιογραφίας και του θορύβου ιδιαίτερα σε λήψεις άνω των 6MP.

Επίσης απενεργοποίησε τον σταθεροποιητή εικόνας (image stabilizer) και θα δεις αισθητή βελτίωση.

 

Bonus: Ένας χρήστης από το φόρουμ των xda-developers έχει δημιουργήσει μια εναλλακτική έκδοση της εφαρμογής κάμερας της Sony Ericsson. Ισχυρίζεται βελτίωση ποιότητας και στην φωτογραφία και στο βίντεο. Αν θέλεις και νομίζεις ότι έχεις τις απαραίτητες γνώσεις δοκίμασε την. Προϋποτίθεται root. Εγώ είχα δει διαφορά όταν χρησιμοποιούσα το stock λειτουργικό , τώρα είμαι αλλού..!

 

 

Ισχύει. Αν θέλεις αυτόματο flash μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή Vignette από το Android Market. Είναι εναλλακτική εφαρμογή λήψης φωτογραφιών και υποστηρίζει αυτόματο φλας κατά την λήψη φωτογραφίας εάν οι συνθήκες φωτισμού είναι χαμηλές.

 

 

Σε stock τηλέφωνο είναι αδύνατη η διαγραφή προεγκατεστημένων εφαρμογών του συστήματος. Εάν θέλεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή για να τις διαγράψεις, όπως το Titanium Backup αλλά προϋποτίθεται να έχεις κάνει την συσκευή σου root.

 

 

Είναι γνωστό πρόβλημα ότι και το ακουστικό (κατά την διάρκεια της κλήσης) αλλά και το ηχείο είναι χαμηλά σε ένταση. Θα πρέπει να διαλέξεις κάποιο αρκετά δυνατό ringtone. Υπάρχουν εφαρμογές και τρόποι για να αυξήσεις την ένταση τους αλλά είναι "επόμενου επιπέδου" και προϋποθέτουν εγκατάσταση διαφορετικού λειτουργικού (άλλης ROM κοινώς) και διάφορα άλλα modifications.

 

 

Θα μπορούσα να σου απαντήσω αλλά επειδή η ερώτηση σου αυτή και η απάντηση μου θα ξεκινήσουν έναν χείμαρρο άλλων αποριών θα σε παραπέμψω στο επίσημο F.A.Q που έχουμε φτιάξει οι χρήστες εδώ. Θα "πρέπει" να το διαβάσεις όλο και θα σου λυθούν πολλές απορίες σχετικά με το τηλέφωνο και μεταξύ αυτών η βασικότερη όσον αφορά τα Android δηλαδή το περιβόητο root!

 

Ότι άλλο χρειαστείς , εδώ είμαστε!

Φιλικά,

mr_element

 

φιλε μου αφου διαβασα οσο μπορουσα καταφερα να κανω root τη συσκευη αν και να σου πω την αληθεια ουτε καταλαβα πως το εκανα. εβαλα επισης το titanium backup και busybox ωστε να ξεφορτωθω τα σκουπιδια της SE απο το κινητο. Αν σου πω οτι καταλαβα τι εκανα θα πω ψεμματα...εχω χασει λιγο την μπαλα. Θα ζητουσα πολλα αν ζητουσα να μου πεις πως μπορω να αλλαξω το θεμα του τηλεφωνου, αν μπορουσες να μου προτεινεις καποιες ωραιες εφαρμογες τωρα που ειναι rooted η οποιαδηποτε αλλη συμβουλη που εσυ κρινεις σωστο τωρα που καταφερα να το κανω? Το busybox και το titanium backup τα ξεφορτωθηκα μιας και μου φανηκαν πολυ προχωρημενα για εναν αρχαριο σαν εμενα.... επισης ειδα κανα δυο εφαρμογες που θα με ενδιεφεραν. που μπορω να τις κατεβασω δωρεαν? μια ειναι αυτη με την καμερα που μου ειπες και η δευτερη ειναι το gameboid. θεματα και τετοια πως θα βαλω και που θα τα βρω?

Edited by Tekkaman
Link to comment
Share on other sites

Παληκαρι σε νιωθω. Ετσι ημουν και γω τον Αύγουστο. Βασικά αυτο που εκανα εδω ηταν να διαβασω περιπου 100 σελιδες σε αυτο το θρεντ. Τοτε ηταν στην 150 ~ σελιδα και εγω ξεκίνησα απο την 80~. Τα παιδα εδω ειναι τζάμι! Εφαμοργες ειτε σε διαφορα παρανομα σαιτ αλλιως στο Μαρκετ. Wallpaper και τετοια ειναι το fliekie wallpapers για θεματα θα ελεγα launcher pro και συνεχιζεις!
SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

Επιγραμματικά αυτά που σου είπε ο φίλος astrovasilis.

Αν και γνώμη μου είναι να πιάσεις ένα-ένα τα πράγματα και να τα φτάσεις σε βάθος ώστε να αποκτήσεις μια αίσθηση του τι κάνεις και γιατί το κάνεις αυτό που κάνεις.

Αυτή τη στιγμή τείνεις να πετάγεσαι από το ένα στο άλλο χωρίς να τα έχεις ψάξει καλά καλά και αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να μπερδευτείς ακόμα χειρότερα σε κάποια φάση. Σε κατανοώ είσαι ενθουσιασμένος και θέλεις να κάνεις τα πάντα και σύντομα. Αλλά η ευχαρίστηση του να ανακαλύπτεις μόνος σου τις διάφορες επεμβάσεις που μπορείς να κάνεις πάνω στην συσκευή σου και να την βλέπεις σταδιακά να εξυπηρετεί τις ανάγκες σου ώρα με την ώρα είναι ασύγκριτη.

Επειδή μου ζητάς να σου προτείνω εφαρμογές θα σου απαντήσω το εξής. Είναι καθαρά το τι χρειάζεται ο καθένας , απλά ψάχνεις και βρίσκεις!

 

Τι εννοώ...? Θα σου δώσω ένα παράδειγμα (βγάζοντας λίγο τα προσωπικά μου στην φόρα! :p )

Όταν καμιά φορά έπεφτα να κοιμηθώ τα μεσημέρια , έβαζα το κινητό στο αθόρυβο είτε εκ των προτέρων για να μην με πρήζουν είτε μες στον ύπνο μου -ασυναίσθητα- όταν με παίρναν κατ επανάληψη τηλέφωνο φίλοι , γνωστοί και συγγενείς. Έλα όμως που με έψαχνε καμιά φορά και η κοπελιά (χωρίς να ξέρει ότι κοιμάμαι) κι εγώ άφαντος - κοιμάμαι και βαριά ο αθεόφοβος! Και δώστου οι καυγάδες σύννεφο! Συνειδητοποίησα λοιπόν ότι χρειαζόμουν μια εφαρμογή , η οποία πάση θυσία να κάνει το κινητό μου να βαράει κανονικά όταν με παίρνει αυτή! Λίγο ψάξιμο στο Android Market και τσουπ! ορίστε ... SemiSilent. Μια εφαρμογή στην οποία θέτεις αριθμούς που όταν σε καλούν το κινητό σου γυρίζει από το αθόρυβο στο δυνατό!!! Και το πρόβλημα λύθηκε! Το να προτείνω όμως αυτή την εφαρμογή σε κάποιον άλλον δεν έχει νόημα , γιατί δεν έχουμε όλοι μας τα ίδια προβλήματα! Οπότε ισχύει αυτό που είπα πιο πάνω , είναι τι χρειάζεται ο καθένας!

 

Γνώμη μου λοιπόν είναι, μετά από αυτό το τραγελαφικό παράδειγμα:

Όρισε τις προτεραιότητες σου , πες μας ένα ένα απλά το τι θέλεις να κάνεις με την συσκευή σου και παράλληλα διάβασε όπως σου είπε και ο φίλος από πάνω σίγουρα τις τελευταίες 50 σελίδες αυτού του thread και όλο το F.A.Q. που σου έδωσα στο προηγούμενο post μου.

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

βρηκα αρκετες πολυ χρησιμες εφαρμογες οπως το 3G watchdog αλλα και το winamp, το ebay και το soundhound. Πιστευω πως σε κανα διμηνο θα εχω καταλαβει πανω κατω τι μου γινεται.... Θα ηθελα να κανω κανα 2 ερωτησουλες ακομα μιας και απο το μεσημερι που παλευω δεν εχω βγαλει ακρη ακομα.

-Πως μπορω να κανω edit τις επαφες μεσω του PC;Ειναι δυνατον κατι τετοιο; μιας και το λογισμικο της SE δε προσφερει κατι τετοιο.Μπορω να το κανω απο το τηλεφωνο αλλα ειναι πολυ σπαστικο να γραφω με την touchscreen.

-Δεν εχω καταφερει ακομα να βρω κατι για να αλλαξω το θεμα του κινητου μου. Πως μπορω να το κανω αυτο γιατι θα σκασω;

-Μπορει καποιος να μου πει τι κανουν τα busybox και Τιτanium backup και τι ακροβως ειναι το superuser γιατι οσο και αν προσπαθω να καταλαβω μου φαινεται αδυνατον;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

-Πως μπορω να κανω edit τις επαφες μεσω του PC;Ειναι δυνατον κατι τετοιο; μιας και το λογισμικο της SE δε προσφερει κατι τετοιο.Μπορω να το κανω απο το τηλεφωνο αλλα ειναι πολυ σπαστικο να γραφω με την touchscreen.

Θα πας Ρυθμίσεις -> Λογαριασμοί & Συγχρονισμός -> Προσθήκη Λογαριασμού

Θα προσθέσεις κάποιον λογαριασμό στο τηλέφωνο που να επιτρέπει το Sync των επαφών σου με κάποιο site. Τα πιο γνωστά π.χ. είναι λογαριασμός Google που κάνει sync τις επαφές με το αντίστοιχο Gmail που θα εισάγεις (και τον οποίο λογαριασμό -λογικά- αφού μπαίνεις στο market κλπ. θα πρέπει να τον έχεις ήδη έτοιμο) και το Sony Ericsson Sync που κάνει sync τις επαφές με το site της Sony (εγώ προτιμώ αυτό λόγω του ότι υποστηρίζει πιο ποιοτικές φωτογραφίες επαφής).

Θα κάνεις sync και μετά login εκεί που συγχρόνισες τις επαφές σου και θα τις επεξεργαστείς. Μετά συγχρονισμό πάλι με το κινητό και όλες οι αλλαγές θα μπουν στην συσκευή σου.

 

-Δεν εχω καταφερει ακομα να βρω κατι για να αλλαξω το θεμα του κινητου μου. Πως μπορω να το κανω αυτο γιατι θα σκασω;

Η ολική αλλαγή θέματος του κινητού , δηλαδή αλλαγή των μενού-υπομενού , κουμπιών κλπ. και ΟΧΙ ΜΟΝΟ της εξωτερικής αρχικής οθόνης είναι λίγο "μανικάκι" για ένα άτομο με τις δικές σου γνώσεις προς το παρόν. Και μένα δεν μ' αρέσει αυτό το σπαστικό μπλε αλλά κάνε λίγο υπομονή.

Αν βιάζεσαι κατέβασε κάποιο theme για το x10 από το site των xda-developers αλλά πρόσεχε να είναι για τη δική σου έκδοση λειτουργικού και ακόμα μεγαλύτερη προσοχή στις οδηγίες εγκατάστασης.

 

-Μπορει καποιος να μου πει τι κανουν τα busybox και Τιτanium backup και τι ακροβως ειναι το superuser γιατι οσο και αν προσπαθω να καταλαβω μου φαινεται αδυνατον;

-Λοιπόν όταν αποκτάς δικαιώματα root τότε οι επαφές που χρειάζονται root δηλαδή αυξημένη πρόσβαση στην συσκευή σου τα ζητάνε για να λειτουργήσουν. Πως όμως ξέρεις πότε μια επαφή ζητάει δικαιώματα root και για ποιον λόγο το κάνει? (δεν είναι όλες οι εφαρμογές καλόβουλες και καλοφτιαγμένες). Γι' αυτό υπάρχει το Superuser το οποίο πετάει ένα παράθυρο κάθε φορά που κάποια εφαρμογή ζητάει δικαιώματα root έτσι ώστε να ξέρεις τι σου γίνεται και αναλόγως να της το επιτρέπεις ή όχι.

 

-Το Titanium Backup είναι ένα must πολυεργαλείο. Μπορεί να κρατήσει και να επαναφέρει τεράστια backup όλων των εφαρμογών του κινητού σου , τόσο αυτών που ήταν προεγκατεστημένες όσο και αυτών που έβαλες εσύ εκ των υστέρων , καθώς επίσης και τα δεδομένα τους (π.χ. στην εφαρμογή SMS όλα σου τα SMS και τις ρυθμίσεις όπως το ringtone , το μέγεθος της γραμματοσειράς μηνύματος κλπ.).

Αυτό φυσικά δεν είναι η μοναδική του λειτουργία. Μπορεί και διαγράφει/απεγκαθιστά προεγκατεστημένες εφαρμογές του συστήματος και έχει πολλές εξειδικευμένες λειτουργίες για πιο προχωρημένους χρήστες.

Φυσικά για τέτοιου υψηλού επιπέδου προσβάσεις απαιτούνται δικαιώματα root.

 

-To Busybox δεν ξέρω ούτε εγώ για να είμαι ειλικρινής να στο εξηγήσω στην εντέλεια τι είναι. Εγώ το βλέπω ως μια γέφυρα , ένα σετ εργαλείων που συμβιβάζει το hardware της συσκευής με το software που απαιτεί δικαιώματα root. Το Titanium Backup π.χ. δεν λειτουργεί σχεδόν καθόλου χωρίς αυτό , όπως και πολλές άλλες εφαρμογές.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

To TB έχει δική του (ειδική) version busybox. Αν δεν τρέχει (το TB) πάς στο "προβλήματα" και σου ζητά να το εγκαταστήσεις, το κάνεις και όλα καλά.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Θα πας Ρυθμίσεις -> Λογαριασμοί & Συγχρονισμός -> Προσθήκη Λογαριασμού

Θα προσθέσεις κάποιον λογαριασμό στο τηλέφωνο που να επιτρέπει το Sync των επαφών σου με κάποιο site. Τα πιο γνωστά π.χ. είναι λογαριασμός Google που κάνει sync τις επαφές με το αντίστοιχο Gmail που θα εισάγεις (και τον οποίο λογαριασμό -λογικά- αφού μπαίνεις στο market κλπ. θα πρέπει να τον έχεις ήδη έτοιμο) και το Sony Ericsson Sync που κάνει sync τις επαφές με το site της Sony (εγώ προτιμώ αυτό λόγω του ότι υποστηρίζει πιο ποιοτικές φωτογραφίες επαφής).

Θα κάνεις sync και μετά login εκεί που συγχρόνισες τις επαφές σου και θα τις επεξεργαστείς. Μετά συγχρονισμό πάλι με το κινητό και όλες οι αλλαγές θα μπουν στην συσκευή σου.

εχω φαει ολη μου τη μερα με αυτo το πραμα και ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΗΔΙΑ. αλλη μια αποτυχια και ειμαι ετοιμος να σπασω το τηλεφωνο. τα νευρα μου ειναι κροσσια. εκανα ενα λογαριασμο με αυτη την αηδια της SE για να συγχρονιζω επαφες αλλα δε με αφηνει να κανω τιποτα. καθε φορα που μπαινω στο site μου φγαζει ενα βλαμμενο παραθυρακι λεγοντας the server requires username and password authentication. αν βαλω αυτα με τα οποια εκανα sign in δε τα παιρνει και ξαναβγαζει το παραθυρακι. το τηλεφωνο λεει αλλα γι αλλα could not sync και check settings. επισης οταν παω στο μενου sync το τηλεφωνο αντι για username και password λεει κατι ακαταλαβιστικα. αν δε το κανω μεχτρι το βραδυ αυτο θα το σπασω το κωλοτηλεφωνο εχει αρχισει και μου τη δινει στα νευρα.

Edited by Tekkaman
Link to comment
Share on other sites

εχω φαει ολη μου τη μερα με αυτo το πραμα και ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΗΔΙΑ. αλλη μια αποτυχια και ειμαι ετοιμος να σπασω το τηλεφωνο. τα νευρα μου ειναι κροσσια. εκανα ενα λογαριασμο με αυτη την αηδια της SE για να συγχρονιζω επαφες αλλα δε με αφηνει να κανω τιποτα. καθε φορα που μπαινω στο site μου φγαζει ενα βλαμμενο παραθυρακι λεγοντας the server requires username and password authentication. αν βαλω αυτα με τα οποια εκανα sign in δε τα παιρνει και ξαναβγαζει το παραθυρακι. το τηλεφωνο λεει αλλα γι αλλα could not sync και check settings. επισης οταν παω στο μενου sync το τηλεφωνο αντι για username και password λεει κατι ακαταλαβιστικα. αν δε το κανω μεχτρι το βραδυ αυτο θα το σπασω το κωλοτηλεφωνο εχει αρχισει και μου τη δινει στα νευρα.

 

Ηρέμησε , όλα τα Android θέλουν ψάξιμο , δουλειά και υπομονή έως ότου τα στήσεις και λειτουργούν κατά πως τα θες. :shifty:

Εγώ στο site της SE κάνω login εδώ για Sync: http://www.sonyericsson.com/wportal/uss/promotion?cc=gr&lc=el

Ως στοιχεία σύνδεσης έχω χρησιμοποιήσει το ίδιο Gmail και password με το Google account μου , όχι ότι έχει καμία σημασία απλά για να μην μπερδεύομαι.

Με τα ίδια έχω κάνει login και στην αντίστοιχη Sync εφαρμογή του x10i. Το παραθυράκι που λες πρέπει να κατάλαβα τι είναι , κι εμένα μου το βγάζει τελευταία , απλά πάτα άκυρο κι εγώ αυτό πατάω και όλα λειτουργούν κανονικά. Καλύτερα να είσαι με Wi-Fi σύνδεση.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου.

Έχω εδώ και ένα χρόνο το xperia x10

Το πήρα με android 1.6 και μόλις προχθές του πέρασα την 2.1.

Μέχρι σήμερα δεν είχα σώσει τις επαφές μου πουθενά αλλού παρά μόνο κάνοντάς τες backup

στην κάρτα μνήμης.

Μιάς και μου είπαν, απο την υποστήριξη της Sony Ericsson, ότι πλέον μπορούμε τις επαφές

που έχουμε στο κινητό μας να τις περάσουμε στο Outlook, μέσω Google η μέσω του site της

Sony Ericsson, αποφάσισα να το κάνω.

Πήρα τηλέφωνο στην γραμμή υποστήριξης του xperia x10 και μου είπαν ότι έπρεπε πρώτα να κάνω

έναν λογαριασμό στην Google, πράγμα που έκανα. Με κατεύθυναν βήμα βήμα στο τι έπρεπε να κάνω για να

συγχρονήσω το τηλέφωνο με αυτόν τον λογαριασμό της Google. Αλλά ενώ ολοκληρωνόταν η διαδικασία στην

αναφορά έλεγε ότι δεν περάστηκε καμία επαφή στο Google

Και εδώ είναι η στιγμή που κόντεψε να μου πέσει το τηλέφωνο από το χέρι. Άκουσα τον υπάλληλο

να μου λέει ότι ο συγχρονισμός δεν μπορεί να γίνει γιατί όταν, τόσο καιρό, περνούσα τις επαφές

μία μία στο ευρετήριο του κινητού μου έπρεπε να τις ορίζω σαν "Επαφές Google". (να σας πω ότι είναι 550 επαφές

με 2, 3 η και 4 τηλέφωνα η κάθε μία)

Στην απάντησή μου ότι τέτοια επιλογή δεν υπήρχε όταν αποθήκευα τις επαφές μου μου είπε ότι είναι λογικό διότι δεν

είχα ορίσει τότε κάποιον λογαριασμο Google. Όταν του είπα "πως είναι δυνατόν να είχα ορίσει κάποιον λογαριασμό Google

αφού τότε δεν είχα" μου είπε ότι δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να τις περάσω ούτε στο Google αλλά ούτε και στο

site της Ericsson ώστε μετά να τις περάσω στο Outlook.

Στην δε παρατήρησή μου ότι θα έπρεπε να το γράφουν στο εγχειρίδιο χρήσης ότι για να μπορούμε να συγχρονίσουμε

το κινητό μας θα πρέπει ΠΡΩΤΑ να κάνουμε κάποιον λογαριασμό στο Google η στην Sony μου απάντησαν ότι το

γράφουν στην σελίδα 55 του οδηγού χρήσης του κινητού.

Του διάβασα το παρακάτω, που είναι γραμμένο στην σελίδα 55 του οδηγού χρήσης και λίγο-πολύ προσπάθησε

να με πείσει ότι δεν ξέρω Ελληνικά. (Σημ. Γράφουνε ότι για να ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΙ το τηλέφωνο με τον λογαριασμό

Google πρέπει να περάσω τα στοιχεία του λογαριασμού στο κινητό. Φυσικά και ξέρω ότι έτσι πρέπει να γίνει.

Αν δεν βάλεις τα στοιχεία ενός λογαριασμού με ποιόν λογαριασμό θα συγχρονιστεί ? Δεν λέει όμως πουθενά ότι

αυτός ο λογαριασμός, για να μπορέσει να συγχρονισθεί, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να έχει δημιουργηθεί ΠΡΙΝ να αρχίσεις

να αποθηκεύεις επαφές στο κινητό.

 

Παραθέτω την σχετική παράγραφο:

Υπηρεσία συγχρονισμού Google Sync™

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία συγχρονισμού Google Sync™ για να συγχρονίσετε το

τηλέφωνό σας με την υπηρεσία Gmail™, Google Calendar™ και τις επαφές Google™.

Για το συγχρονισμό με τον λογαριασμό σας Google™, πρέπει να έχετε ορίσει τις παραμέτρους

του λογαριασμού στο τηλέφωνό σας.

 

ΕΔΩ το link στο site της Sony Ericsson (σελ. 55)

 

Το πιό περίεργο δε όλων είναι ότι, κατά τα λεγόμενά τους, ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ δεν έχει βρεθεί στην ίδια θέση με μένα.

 

Θεωρώ απαράδεκτο να μην υπάρχουν σαφείς και αναλυτικές οδηγίες χρήσης ενός προϊόντος απο την επίσημη αντιπροσωπία

(η να πω "μαμά εταιρεία" μιάς και δεν ξέρω αν η, κατά την γνώμη μου, παράλειψη είναι από την μαμά εταιρεία η στην μετάφραση απο την εδώ αντιπροσωπία) και να πρέπει, αγανακτισμένα, να γράφουμε τόσο μακροσκελή post μήπως και βρεθεί κάποια λύση.

Είμαι σε απόγνωση.

Αν υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω...προτείνετέ το pls. Δεν γίνεται να περάσω χειροκίνητα 1500+ τηλέφωνα.

Να 'στε καλά και συγνώμη για το σεντόνι.

 

Υ.Γ Υπάρχει περίπτωση να έχει ξανααναφερθεί κάτι παρόμοιο στις τόσες σελίδες αυτού του θέματος αλλά συγχωρέστε με.

Έχω διαβάσει, προς το παρόν, μέχρι την σελίδα Νο200

Υ.Γ 2 Για να αποφύγω την περίπτωση να "μην τα ήξερε καλά" ο υπάλληλος που μιλούσα, ξαναπήρα και τα ίδια ακριβώς

μου είπε μια κυρία που ανέλαβε να με εξυπηρετήσει

 

EDIT : Τέλος καλό, όλα καλά.

Ευτυχώς που ψάχνοντας βρήκα ΑΥΤΟ το free προγραμματάκι και έκανα μιά χαρά την δουλειά μου σε λιγότερο απο μισό λεπτό. (τόσο έκανε για να μου περάσει 1500+ τηλέφωνα στο outlook ! ! !)

Edited by gkokki
Link to comment
Share on other sites

Και δεν χρειαζόσουν ούτε καν αυτό σκέψου!

Απλά έκανες εξαγωγή των επαφών σου στην κάρτα μνήμης (ένα φρέσκο αντίγραφο για να είμαστε σίγουροι). Θα στο αποθήκευε στον προορισμό sdcard/system/PIM με όνομα PIMxxxxxxxxx.vcf (όπου xxxxxx ένας αύξων αριθμός ανάλογα με τον αριθμό των εξαγωγών που έχεις κάνει).

 

Αμέσως μετά διαγράφεις όλες σου τις επαφές από την τοπική μνήμη του τηλεφώνου και στα καπάκια κάνεις πάλι εισαγωγή επαφών από την κάρτα sd. Αυτή τη φορά (και εφόσον πλέον έχεις δημιουργήσει λογαριασμό Google θα σου πεταχτεί το σχετικό παραθυράκι το οποίο θα σε "ρωτάει" τι τύπου θα είναι οι επαφές που εισάγεις. Αν θα είναι τοπικές στο Τηλέφωνο μόνο (το προσπερνάμε διότι έτσι ήταν έως τώρα) ή επαφές Google (συγκεκριμένα θα λέει Google Contact ή Google Sync κάτι τέτοιο).

Πατάς αυτό με το Google μέσα τέλος πάντων και οι επαφές σου πλέον είναι ορατές στον αντίστοιχο λογαριασμό Google και μπορούν να αλλαχθούν , να επεξεργαστούν και να συγχρονιστούν κανονικά.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

βρηκα πολυ ελαφρως μεταχειρισμενο x10 σε πολυ καλη τιμη!!!

αξιζει λετε να το παρω ή να περιμενοω για τη νεα σειρα xperia αλλα σε αρκετα πιο πολλα χρηματα?

εμαθα οτι μεσα στο καλοκαιρι το x10 θα αναβαθμιστει επισημα σε android 2.3.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε αντικειμενικά αυτή τη στιγμή το x10 είναι value for money. Δηλαδή, παίρνεις ένα κινητό με αρκετά καλά hardware specs , 1 Ghz CPU , οθόνη 4'' , 8MP Camera , εμφανίσιμο design ... υποσχόμενα software specs , Android 2.1 προσεχώς αναβαθμίσιμο σε 2.3 και όλα αυτά με τα μισά λεφτά από τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν καθώς επίσης και από τους απογόνους του.

 

Φυσικά ως 1ο Android της SE τα έχει τα ελαττώματα του οπότε αν θες να πάρεις κάτι εμφανώς πιο βελτιωμένο τότε καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά σου για το Arc. Πάντως αν είσαι ένας μέσος χρήστης χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και είναι η πρώτη σου επαφή με Android θα το συστήσω ανεπιφύλακτα και στην τελική εάν δεν σου αρέσει , δε θα κλαις 600€ αλλά 250-300€.

-50% είναι νομίζω μεγάλη υπόθεση! :O

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια ερώτηση: Πως μπορώ να κάνω format την microsd και επαναφορά της χωρίς να τα κάνω όλα @#$%^ ??

 

Πέρασε τα αρχεία όλα στο pc, κάνε format και μετά τα αρχεία πίσω στην κάρτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε τα αρχεία όλα στο pc, κάνε format και μετά τα αρχεία πίσω στην κάρτα.

 

 

Αν και δεν είμαι σίγουρος ποιά αρχεία είναι τα default (για να μην κρατήσω τα υπόλοιπα)..είναι όμως μια αρχή αυτή..ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι σίγουρος ποιά αρχεία είναι τα default (για να μην κρατήσω τα υπόλοιπα)..είναι όμως μια αρχή αυτή..ευχαριστώ πολυ

 

Θα πρέπει να προσέξεις τι διαγράφεις , πάρε ενα backup στον υπολογιστή σου να εισαι σίγουρος , αρκετά προγράμματα πανε και γράφουν σε αυτή και δεν αναφέρομε σε παιχνίδια αλλά σε ποιο σημαντικά όπως προγράμματα πλοήγησης ,επαφές ,φωτογραφίες ,βίντεο, μουσική κ.λ.π για παράδειγμα αν διαγράψεις το φάκελο DCIM έχεις χάσει όλες τις φωτογραφίες σου , ο φάκελος αυτός δεν είναι στην κάρτα απο την αρχή ,δημιουργείτε μόλις τραβήξεις την πρώτη σου φωτογραφία γι αυτο παρε backup και μετά κανε διαγραφή αυτα που νομίζεις οτι δεν σου χρειάζονται και όταν αντιληφθείς οτι έγινε πατάτα τότε το ξανά ρίχνεις πίσω, θα σε συμβούλευα να "καθαρίζεις" την κάρτα σου μόνο αν ξέρεις τι διαγράφεις ,αλλιώς θα μπερδεύεις το τηλέφωνο αφού θα ψάχνει για αρχεία που δεν υπάρχουν.

 

Όταν αγόρασα το τηλέφωνο το πρώτο πράμα που έκανα ήταν να δημιουργήσω ένα αντίγραφο της SD το οποίο και παραθέτω στην φώτο.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=20544&stc=1&d=1306510303

 

 

Τα αρχεία που είναι λιγότερο έντονα είναι κρυφά , για να δεις τα κρυφά αρχεία τις κάρτας σου πρέπει να δώσεις εντολή στον explorer των windows.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...