Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι ακόμα. Προστέθηκε με το Lollipop επιλογή να υπάρχει % ποσοστό της μπαταρίας στην μπάρα ειδοποιήσεων;; Εντάξει στοκ android είπαμε αλλά να μην φαίνεται το ποσοστό της μπαταρίας χωρίς τρίτο app ή root απαράδεκτο. :mad:

 

το % της μπαταριας απο μονο του στη μπαρα δε φαινεται αλλα εαν κατεβασεις την οθονη φαινεται. με δυο κατεβασματα, το πρωτο κατεβαζει μονο ημερομηνια ωρα και το δευτερο κατεβασμα τις ρυθμισεις φωτεινοτητα, φακο, wifi μπαταρια κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το % της μπαταριας απο μονο του στη μπαρα δε φαινεται αλλα εαν κατεβασεις την οθονη φαινεται. με δυο κατεβασματα, το πρωτο κατεβαζει μονο ημερομηνια ωρα και το δευτερο κατεβασμα τις ρυθμισεις φωτεινοτητα, φακο, wifi μπαταρια κτλ

 

Ναι το ξέρω αυτό, έτσι είναι στην kit kat. Για αυτό ρωτάω. Από ότι φαίνεται δεν το πρόσθεσαν. Απορώ γιατί είναι τόσο δύσκολο να βάλουν κάτι τόσο απλό και χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει στοκ android είπαμε αλλά να μην φαίνεται το ποσοστό της μπαταρίας χωρίς τρίτο app ή root απαράδεκτο. :mad:

 

Συμφωνω και γω!! Ειναι απαραδεκτο να μην υπαρχει το ποσοστο της μπαταριας διπλα απο το εικονιδιο της! Τοσο δυσκολο ειναι;;!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

με δυο κατεβασματα, το πρωτο κατεβαζει μονο ημερομηνια ωρα και το δευτερο κατεβασμα τις ρυθμισεις φωτεινοτητα, φακο, wifi μπαταρια κτλ

Για να μην κάνεις 2 κατεβάσματα, το ίδιο γίνεται αν δοκιμάσεις τραβώντας με 2 δάχτυλα συγχρόνως.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα. Προστέθηκε με το Lollipop επιλογή να υπάρχει % ποσοστό της μπαταρίας στην μπάρα ειδοποιήσεων;; Εντάξει στοκ android είπαμε αλλά να μην φαίνεται το ποσοστό της μπαταρίας χωρίς τρίτο app ή root απαράδεκτο. :mad:

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.kroegerama.android4batpercent&referrer=utm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3Dbattery+percentage+lollipop&pcampaignid=APPU_1_iNTtVKPyHcrbauW_gbgF

 

Οριστε για τη μπαταρια νομιζω λειτουργει λολλιποπ και kit kat! Εγω τωρα με κιτ κατ αυτο εχω και ειναι μια χαρα :cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Με λολιποπ ειναι ακόμα καλύτερο γιατί ειναι μαύρο και φαίνεται ακόμα και όταν η μπαταρία ειναι γεμάτη!
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.kroegerama.android4batpercent&referrer=utm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3Dbattery+percentage+lollipop&pcampaignid=APPU_1_iNTtVKPyHcrbauW_gbgF

 

Οριστε για τη μπαταρια νομιζω λειτουργει λολλιποπ και kit kat! Εγω τωρα με κιτ κατ αυτο εχω και ειναι μια χαρα :cool::cool:

 

Την ξερω την εφαρμογη αλλα αυτο ειναι ημιμετρο, οχι η λυση. Thanks anyway!

Link to comment
Share on other sites

...αλλα αυτο ειναι ημιμετρο, οχι η λυση...

 

Σωστος! Ακριβως ετσι ειναι...!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος στο xda έκανε capture το ota zip για το γερμανικό moto g.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59063481&postcount=279

 

Το πέρασα χτες ακολουθώντας τις απλές οδηγίες:

1. Κατέβασμα του zip

2. Copy στο τηλέφωνο

3. Search for updates με τον γνωστό τρόπο.

 

Όλα γίναν κανονικά, απλά αφού φόρτωσε σε 5.0.2 του έκανα και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να φρεσκαριστεί.

 

Ξεκινώντας τη διαδικασία με 100% μπαταρία, 3 ώρες μετά όσο το ξανα έστηνα είχε πέσει μόνο στο 65%.

Απόκριση super και free memory γύρω στα 450ΜΒ αφού του φόρτωσα τα πάντα.

Περισσότερες εντυπώσεις προσεχώς.. ( το κινητό είναι της γυναίκας μου )

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος στο xda έκανε capture το ota zip για το γερμανικό moto g.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59063481&postcount=279

 

Το πέρασα χτες ακολουθώντας τις απλές οδηγίες:

1. Κατέβασμα του zip

2. Copy στο τηλέφωνο

3. Search for updates με τον γνωστό τρόπο.

 

Όλα γίναν κανονικά, απλά αφού φόρτωσε σε 5.0.2 του έκανα και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να φρεσκαριστεί.

 

Ξεκινώντας τη διαδικασία με 100% μπαταρία, 3 ώρες μετά όσο το ξανα έστηνα είχε πέσει μόνο στο 65%.

Απόκριση super και free memory γύρω στα 450ΜΒ αφού του φόρτωσα τα πάντα.

Περισσότερες εντυπώσεις προσεχώς.. ( το κινητό είναι της γυναίκας μου )

Ωραιος φιλε! Οποιος βιαζεται μπορει να περασει λολιποπ με αυτην την διαδικασια αλλιως περιμενει ΟΤΑ!

 

Περιμενουμε καποιο σχολιασμο για την αποδοση της λολιποπ!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ψιλοάσχετο με τις τελευταίες συζητήσεις περί update. Όσοι πήραμε το 16αρι από amazon.co.uk πόσο καιρό έχουμε τελικά εγγύηση; 1 χρόνο ή 2 χρόνια; Το εδώ service μας καλύπτει;

 

Κάποιος στο xda έκανε capture το ota zip για το γερμανικό moto g.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59063481&postcount=279

 

Το πέρασα χτες ακολουθώντας τις απλές οδηγίες:

1. Κατέβασμα του zip

2. Copy στο τηλέφωνο

3. Search for updates με τον γνωστό τρόπο.

 

Όλα γίναν κανονικά, απλά αφού φόρτωσε σε 5.0.2 του έκανα και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να φρεσκαριστεί.

 

Ξεκινώντας τη διαδικασία με 100% μπαταρία, 3 ώρες μετά όσο το ξανα έστηνα είχε πέσει μόνο στο 65%.

Απόκριση super και free memory γύρω στα 450ΜΒ αφού του φόρτωσα τα πάντα.

Περισσότερες εντυπώσεις προσεχώς.. ( το κινητό είναι της γυναίκας μου )

 

Το έβαλες πάνω σε γερμανικό version ή αλλο; Γιατί ένας γράφει στο XDA ότι δεν μπαίνει πάνω από αγγλικό version.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ψιλοάσχετο με τις τελευταίες συζητήσεις περί update. Όσοι πήραμε το 16αρι από amazon.co.uk πόσο καιρό έχουμε τελικά εγγύηση; 1 χρόνο ή 2 χρόνια; Το εδώ service μας καλύπτει;

 

 

 

Το έβαλες πάνω σε γερμανικό version ή αλλο; Γιατί ένας γράφει στο XDA ότι δεν μπαίνει πάνω από αγγλικό version.

Αυτή η ερώτηση με απασχολεί κι εμένα. Ξέρει κανείς την απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει μόνο σε γερμανικό.

Στο σχετικό thread στο xda από το λινκ που έβαλα, στο 1o post μπαίνουν όλες οι διαφορετικές εκδόσεις. Δεν έχει βγει ακόμα για UK

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ρίχνεις χύμα στην μνήμη ,γιατί και σε μένα δεν παίζει και ας είναι γερμανικό ?

 

Το έριξα στο root της μνήμης του τηλεφώνου. Παίζει μόνο αν είσαι stock.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μια βοήθεια αν ξέρετε.

Παραθέτω 2 διαφορετικά screenshoοts όπου και στα 2 φαίνεται η μπαταρία να κάνει ένα απότομο "σκαλοπάτι" λίγο μετά την αφαίρεση της συσκευής από τον φορτιστή χωρίς να την χρησιμοποιήσω.

Αυτό συμβαίνει πάντα, μετά από κάθε φόρτιση γίνεται πάντα το ίδιο.

Μετά από αυτό το "σκαλοπάτι" σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της χρήσης-αποφόρτισης του τηλ. αυτό δεν συμβαίνει.

Συνήθως χάνει από 5% - 10%, και αυτό συμβαίνει στο πρώτο 20λεπτο που θα βγάλω το τηλ. από την πρίζα.

Τι παίζει να είναι και πως να το αντιμετωπίσω?

 

[ATTACH]57451[/ATTACH] [ATTACH]57452[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μια βοήθεια αν ξέρετε.

Παραθέτω 2 διαφορετικά screenshoοts όπου και στα 2 φαίνεται η μπαταρία να κάνει ένα απότομο "σκαλοπάτι" λίγο μετά την αφαίρεση της συσκευής από τον φορτιστή χωρίς να την χρησιμοποιήσω.

Αυτό συμβαίνει πάντα, μετά από κάθε φόρτιση γίνεται πάντα το ίδιο.

Μετά από αυτό το "σκαλοπάτι" σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της χρήσης-αποφόρτισης του τηλ. αυτό δεν συμβαίνει.

Συνήθως χάνει από 5% - 10%, και αυτό συμβαίνει στο πρώτο 20λεπτο που θα βγάλω το τηλ. από την πρίζα.

Τι παίζει να είναι και πως να το αντιμετωπίσω?

 

[ATTACH]57451[/ATTACH] [ATTACH]57452[/ATTACH]

Αρχικα φιλε δες αμα εχεις καμια 'χαζη' εφαρμογη που κανει τη ζημια και μετα εδω https://motorola-global-portal.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/93162/related/1

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα φιλε δες αμα εχεις καμια 'χαζη' εφαρμογη που κανει τη ζημια και μετα εδω https://motorola-global-portal.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/93162/related/1

 

Δεν νομίζω να είναι θέμα "χαζής" εφαρμογής. Για την δεύτερη εικόνα που έχω βάλει η ανάλυση της είναι αυτή.

[ATTACH]57453[/ATTACH]

 

Το twitter μόνο φαίνεται από εφαρμογή να έχει κάψει κάτι λίγο, πού όμως δεν δικαιολογεί το -7% , το υπόλοιπα είναι λειτουργίες του κινητού και του Android.

Παίζει να είναι κάτι που δεν φαίνεται σε αυτή την ανάλυση?

Μήπως έχει θέμα η μπαταρία?

Του έχω κάνει Clear Cache και δεν λύθηκε το θέμα.

Περιμένω τώρα το Lolipop για να το στήσω πάλι από την αρχή μπάς και στρώσει αλλά στο μεταξύ...

Αυτό το σκαλοπάτι το κάνει ακόμα και αν το έχω σε flight mode.

Γιατί συμβαίνει μόνο και πάντα στην αρχή της αποφόρτισης?

Edited by skrountz
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι θέμα "χαζής" εφαρμογής. Για την δεύτερη εικόνα που έχω βάλει η ανάλυση της είναι αυτή.

[ATTACH]57453[/ATTACH]

 

Το twitter μόνο φαίνεται από εφαρμογή να έχει κάψει κάτι λίγο, πού όμως δεν δικαιολογεί το -7% , το υπόλοιπα είναι λειτουργίες του κινητού και του Android.

Παίζει να είναι κάτι που δεν φαίνεται σε αυτή την ανάλυση?

Μήπως έχει θέμα η μπαταρία?

Του έχω κάνει Clear Cache και δεν λύθηκε το θέμα.

Περιμένω τώρα το Lolipop για να το στήσω πάλι από την αρχή μπάς και στρώσει αλλά στο μεταξύ...

Αυτό το σκαλοπάτι το κάνει ακόμα και αν το έχω σε flight mode.

Γιατί συμβαίνει μόνο και πάντα στην αρχή της αποφόρτισης?

Δεν ξερω γιατι συμβαινει στην αρχγ της αποφορτωσης! Παντως στη θεση σου θα ξαναεκανα ενα wipe data και wipe cache partition(ξανα) αλλα τωρα περιμενε την λολλιποπ για να το κανεις σαν στησιμο απο την αρχη ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα όταν το βγάλω από τον φορτιστή χάνσει στα 20-30 πρώτα λεπτά ένα ποσοστό το οποίο από 1% έχει αυξηθεί γύρω στο 4-5% :cry:
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει σιγά το θέμα, ποσο έχει μια μπαταρία; 15, 20;
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Όλα ειναι στο μυαλό. Εαν μπορείς να βάλεις μια τοστιέρα στην πρίζα και να ψησεις τοστ, μπορεις να αλλάξεις μπαταρια στο moto.Ενα σετακι αντιστατικα γάντια, ενα μικρο κατσαβιδακι και τελείωσες.Μην υποτιμας τον εαυτό σου.
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα όταν το βγάλω από τον φορτιστή χάνσει στα 20-30 πρώτα λεπτά ένα ποσοστό το οποίο από 1% έχει αυξηθεί γύρω στο 4-5% :cry:

Salazar wipe cache εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...