Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Lollipop έχει αλλάξει λίγο η διαδικασία, τουλάχιστον στην περίπτωση του Moto G 2nd gen. Φαντάζομαι το ίδιο συμβαίνει και στα δικά μας 1st gen.

 

Σύμφωνα με αυτό:

 

External Reset (Lollipop)

 

1. With the phone powered off, press and hold the Volume Down button and the Power button at the same time until the device turns on. You will see the word "Start" with an arrow around it.

 

2. Press the Volume Down button twice to highlight "Recovery mode"

 

3. Press the Power button to restart into Recovery mode. You'll see an image of an Android robot with a red exclamation mark and the words "No command."

 

4. While holding down the Power button, press the Volume Up button.

 

5. Use the volume buttons to scroll to "wipe data/factory reset" and press the Power button to select it.

 

6. Scroll down to "Yes - erase all user data" and press the Power button to select it.

 

Από Recovery κάνεις επίσης Wipe cache και αν υπάρχει, Wipe Dalvik cache.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Lollipop έχει αλλάξει λίγο η διαδικασία, τουλάχιστον στην περίπτωση του Moto G 2nd gen. Φαντάζομαι το ίδιο συμβαίνει και στα δικά μας 1st gen.

 

Σύμφωνα με αυτό:

 

External Reset (Lollipop)

 

1. With the phone powered off, press and hold the Volume Down button and the Power button at the same time until the device turns on. You will see the word "Start" with an arrow around it.

 

2. Press the Volume Down button twice to highlight "Recovery mode"

 

3. Press the Power button to restart into Recovery mode. You'll see an image of an Android robot with a red exclamation mark and the words "No command."

 

4. While holding down the Power button, press the Volume Up button.

 

5. Use the volume buttons to scroll to "wipe data/factory reset" and press the Power button to select it.

 

6. Scroll down to "Yes - erase all user data" and press the Power button to select it.

 

Από Recovery κάνεις επίσης Wipe cache και αν υπάρχει, Wipe Dalvik cache.

 

σ ευχαριστω!! μολις το καταφερα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια γιατι τα εχω παρει. αγορασαπροχθες το τηλεφωνο στη γυναικα μου.καινουργιο. και στα καλα καθουμενα πατιεται οτι ναναι. δηλαδη ενω ειμαι στην αρχικη οθονη ξαφνικα ανοιγει ο chrome χωρις να πατησω τιποτα.

ολο κατι τετοια.

τι λετε γιαυτο;

Αν στα καλά καθούμενα γίνεται αυτό τότε πας για αλλαγή αμέσως.Γνωστό πρόβλημα των Nexus 7 2013 αλλά ποτέ δεν έχω ακούσει κάτι για το moto.

 

Googleare erratic touchscreen...Αυτό είναι?

Link to comment
Share on other sites

To 'χω ξεσκίσει στην εκκαθάριση δεδομένων πλαισίου υπηρεσιών.Βαρέθηκα. Edited by Lacrymosa
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας κι απο μενα...κι εγω κατοχος του moto g 1st gen .ελαβα προχθες τη παραπανω ειδοποιηση για την αναβαθμιση,μονο που ειχα ενα μικρο προβληματακι.το μυνημα ηταν στα γαλλικα οποτε κατι για προετοιμασια καταλαβα να λεει και αντι για "περισσοτερες πληροφοριες" .πατησα "οκ".τωρα που μπηκα και ειδα αυτο που ελαβαν αλλα παιδια στα αγγλικα ,καταλαβα οτι εκανα πατατα,μιας και λεει οτι αν δεν πατησουμε "περισσοτερες πληροφοριες",δεν θα λαβουμε την ειδοποιηση για το update.καποια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Αν πατούσες More info απλά θα σε πήγαινε στο Play Store για να δεις αν έχεις την τελευταία έκδοση του Motorola Update Services και αν όχι, να έκανες το update της εφαρμογής ώστε όταν έρθει η ώρα για το Lollipop να σου έρθει κανονικά η ειδοποίηση. ; )
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας κι απο μενα...κι εγω κατοχος του moto g 1st gen .ελαβα προχθες τη παραπανω ειδοποιηση για την αναβαθμιση,μονο που ειχα ενα μικρο προβληματακι.το μυνημα ηταν στα γαλλικα οποτε κατι για προετοιμασια καταλαβα να λεει και αντι για "περισσοτερες πληροφοριες" .πατησα "οκ".τωρα που μπηκα και ειδα αυτο που ελαβαν αλλα παιδια στα αγγλικα ,καταλαβα οτι εκανα πατατα,μιας και λεει οτι αν δεν πατησουμε "περισσοτερες πληροφοριες",δεν θα λαβουμε την ειδοποιηση για το update.καποια ιδεα?

Απλά μπένεις στο playstore και κάνεις ενημέρωση την εφαρμογή "Ενημέρωση Motorola" και είσαι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει δυνατότητα να κάνω στο κινητό κάτι σαν καθαρισμό αχρήστων αρχείων που δημιουργούνται??

 

Αυτό το πρόγραμμα Clean_Master κάνει αυτό που ζητάς.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

-To Moto G 8 gb είχε με το kitkat 5,5 gb ελεύθερα. Πόσα έχει με το Lollipop μετά την επαναφορά και τον καθαρισμό, ξέρει κανείς;

-Πρέπει να κάνω πριν την αναβάθμιση Factory Data Reset; Αν γίνει αυτό λογικά θα πρέπει να εξαφανιστεί και το μύνημα για αναβάθμιση όμως

-Πρέπει να κάνω πρώτα Wipe Cache Partition, Wipe Dalvik cache και μετά Factory Data Reset; Με ποιά σειρά ακριβώς γίνονται;

Link to comment
Share on other sites

Απλά μπένεις στο playstore και κάνεις ενημέρωση την εφαρμογή "Ενημέρωση Motorola" και είσαι κομπλέ!

Ευχαριστώ. Δε φαινεται να θελει update.,αρα υποθετω πως ειμαι κομπλε απο αυτην την αποψη.

Φανταζομαι βεβαια,πως αν χρειαστει κι αλλη ενημερωση θα βγει απο το playstore ειδοποιηση ετσι κι αλλιως.

Αρα ,η συγκεκριμενη ειδοποιηση ειναι απλα ενημερωτικη,σωστα? (Ατιμα γαλλικα,παραλιγο να ξενερωσω σημερα):lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόγραμμα Clean_Master κάνει αυτό που ζητάς.

 

ναι το γνωρίζω το πρόγραμμα Γιώργο, απλά επειδή δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα έλεγα μήπως γίνετε και μέσω android κάπως...

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δε φαινεται να θελει update.,αρα υποθετω πως ειμαι κομπλε απο αυτην την αποψη.

Φανταζομαι βεβαια,πως αν χρειαστει κι αλλη ενημερωση θα βγει απο το playstore ειδοποιηση ετσι κι αλλιως.

Αρα ,η συγκεκριμενη ειδοποιηση ειναι απλα ενημερωτικη,σωστα? (Ατιμα γαλλικα,παραλιγο να ξενερωσω σημερα):lol:

 

Ναι απλά ενημερωτική ήταν..Μην αγχώνεσαι όλοι θα πάρουμε το lollipop αργά ή γρήγορα.. :P

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.. μου ηρθε και εμαν η ειδοποιηση στα γερμανικα αλλα ακομα τιποτα...

να ρωτησω ομως..

 

για ποιο λογο να κανουμε factory reset και αντε το reset γιατι wipe partition ?

 

κανοντας factory reset δεν ειναι το κινητο σαν "καινουριο" το wipe partition τι αλλαζει ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ηρθαν σε καποιους OTA updates; Ή μπερδευομαι; (δεν εννοω το μηνυμα αν ειναι εγκατεστημενο το app motorola update services)
Link to comment
Share on other sites

Ναι εδω κ ενα τετραημερο εχω το lollipop

 

Κανε μας ενα review αν θες πχ μπαταρια, αποκριση, διαχειριση ram (αν κλεινει εφαρμογες προωρα) κτλ χωρις τον ενθουσιασμο λογω update αν γινεται! Και ας γραψουμε ολοι μας την γνωμη μας για το update οταν ερθει ωστε να κρινουμε αν ειναι καλο η οχι τελικα.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Κανε μας ενα review αν θες πχ μπαταρια, αποκριση, διαχειριση ram (αν κλεινει εφαρμογες προωρα) κτλ χωρις τον ενθουσιασμο λογω update αν γινεται! Και ας γραψουμε ολοι μας την γνωμη μας για το update οταν ερθει ωστε να κρινουμε αν ειναι καλο η οχο τελικα.

Πολυ σωστος ο kosmadel συμφωνω απολυτα! Οποιος παιρνει λολιποπ ας κανει μια μικρη αξιολογηση ωστε να γινεται συζητηση και να βοηθαμε ο ενας τον αλλον σε τυχον αποριες και προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ειχα σκοπο κ γω να σας κανω ενα review απλα περιμενα να περασουν δυο κυκλοι φορτισης για να δω πως αποκρινεται. Μετα το update εκανα επαναφορα εργοστασιακων κ wipe cache partition και τα συμπερασματα ειναι τα εξης.. Η μπαταρια ειναι λιγακι πιο μειωμενης αποδοσης απ οτι στο κιτκατ αλλα οχι κατι σπουδαιο, αντεχει επισης καλα. Η αποκριση στις εφαρμογεε κατα τη γνωμη μου ειναι και πιο γρηγορη απ οτι πριν και μπορω να κανω ευκολα toggle απ τη μια στην αλλη. Εχουν μπει αρκετες προσθηκες οπως φακος και πιο ευκολη προσβαση στις ρυθμισεις για WiFi kai data ωστε να τα ενεργοποιεις χωρις καν να ξεκλειδωνεις οθονη. Επισης πλεον οι ειδοποιησεις εμφανιζονται ολοκληρες στην οθονη που αναβει αυτοματα οταν λαβεις μια. Εχεις τη δυνατοτητα να εμφανιζεις μονο μερος τους εαν δεν θες ολοκληρη πχ μηνυμα στο messenger. Οσον αφορα τις κλησεις νομιζω ο ηχος διορθωθηκε λιγο κ ακουγεται πιο καθαρα. Το μονο που με μπερδευει κ δε μου πολυαρεσει ειναι οτι πλεον αθορυβο χωρις δονηση δεν υπαρχει γιατι πλεον διαλεγεις ποιες ειδοποιησεις φιλτραρονται.. Αν θελεις πληρως αθορυβο καμια ειδοποιηση δεν θα αναψει την οθονη ουτε το led. Μονο με δονηση πλεον αυτο. Αυτα τα ελαχιστα ως τωρα γιατι δεν το χω ψαξει παραπανω. Ρωτηστε οτι θελετε για να το ψαξω κ να σας πω
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Μαρία κι ότι άλλο έχεις να καταγράψεις/παρατηρήσεις εδώ είμαστε!

 

Εγώ το σκεφτόμουν ως εξής: Περιμένω το επίσημο update σε Lollipop, κάνω root, αφαιρώ ότι δε χρειάζομαι/χρησιμοποιώ από το κινητό ώστε να το "ελαφρύνω" όσο μπορώ και αγοράζω από το Play Store τον Nova Launcher Prime (τα 3.00€ που ζητάει νομίζω είναι καλά).

 

Αλλά διαβάζω στο άλλο θέμα πως το 5.1 Lollipop update (προφανώς για Nexus συσκευές αρχικά) είναι στα πολύ κοντά και σκέφτομαι μήπως θα πρέπει να περιμένουμε ΚΑΙ γι' αυτό! : D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορουμε να παρακαμψουμε το μυνημα για το update εαν θελουμε να μεινουμε σε κιτκατ? Δεν ειμαι ρουτ και μου το εμφανιζει συνεχεια
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ειχα σκοπο κ γω να σας κανω ενα review απλα περιμενα να περασουν δυο κυκλοι φορτισης για να δω πως αποκρινεται. Μετα το update εκανα επαναφορα εργοστασιακων κ wipe cache partition και τα συμπερασματα ειναι τα εξης.. Η μπαταρια ειναι λιγακι πιο μειωμενης αποδοσης απ οτι στο κιτκατ αλλα οχι κατι σπουδαιο, αντεχει επισης καλα. Η αποκριση στις εφαρμογεε κατα τη γνωμη μου ειναι και πιο γρηγορη απ οτι πριν και μπορω να κανω ευκολα toggle απ τη μια στην αλλη. Εχουν μπει αρκετες προσθηκες οπως φακος και πιο ευκολη προσβαση στις ρυθμισεις για WiFi kai data ωστε να τα ενεργοποιεις χωρις καν να ξεκλειδωνεις οθονη. Επισης πλεον οι ειδοποιησεις εμφανιζονται ολοκληρες στην οθονη που αναβει αυτοματα οταν λαβεις μια. Εχεις τη δυνατοτητα να εμφανιζεις μονο μερος τους εαν δεν θες ολοκληρη πχ μηνυμα στο messenger. Οσον αφορα τις κλησεις νομιζω ο ηχος διορθωθηκε λιγο κ ακουγεται πιο καθαρα. Το μονο που με μπερδευει κ δε μου πολυαρεσει ειναι οτι πλεον αθορυβο χωρις δονηση δεν υπαρχει γιατι πλεον διαλεγεις ποιες ειδοποιησεις φιλτραρονται.. Αν θελεις πληρως αθορυβο καμια ειδοποιηση δεν θα αναψει την οθονη ουτε το led. Μονο με δονηση πλεον αυτο. Αυτα τα ελαχιστα ως τωρα γιατι δεν το χω ψαξει παραπανω. Ρωτηστε οτι θελετε για να το ψαξω κ να σας πω

 

Κάτι ακόμα. Προστέθηκε με το Lollipop επιλογή να υπάρχει % ποσοστό της μπαταρίας στην μπάρα ειδοποιήσεων;; Εντάξει στοκ android είπαμε αλλά να μην φαίνεται το ποσοστό της μπαταρίας χωρίς τρίτο app ή root απαράδεκτο. :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...