Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν το σήμα σου δείχνει 1-2 γραμμές ενώ έχεις ταυτόχρονα ανοιχτό το 3G αυτό μπορεί να σημαίνει ότι το σήμα είναι 3G ενώ το κανονικό σήμα(GSM) να είναι fuLL.

Από τη στιγμή που έχεις και data package και δεν σε απασχολεί μόνο το σήμα, εγώ θα σου έλεγα να το έχεις ενεργοποιημένο με μόνο μειονέκτημα την πιο συχνή φόρτιση.

 

Ωραία,δηλαδή πιάνει δεν πιάνει (θεωρητικά ,αφού είπαμε ότι και να μην έχει πολύ σήμα κατά βάθος έχει:p) να το έχω ανοιχτό το 3G!Ελπίζω πάντως να έχω καλύτερη ποιότητα στην ομιλία.

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν πηγαίνω στους χάρτες δεν εντοπίζει ακριβώς την οδό που είμαι,αλλά κάπου κοντά από εκεί όπου βρίσκομαι.Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα και απο εμενα.ειμαι καινουργιο μελο εδω και το βρισκω πολλυ χρησιμο το φορουμ.ειμαι και κατοχος 3 ημερων ενος i phone3gs.θα ηθελα να μαθω σχετικα με την μπαταρια του κινιτου.μεσα σε 2 μερες το εχω φορτισει 2 φορες.βεβαια για να το μαθω το χρησιμποποιουσα πολλυ ωρα..υπαρχει κατι που δεν ξερω?
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν θέλεις παρόλα αυτά να κλείσεις τελείως το κύκλωμα δεδομένων, αν είσαι σε vodafone είναι απλό μέσα από τις επιλογές των ρυθμίσεων διαγράφεις τη διεύθυνση APN, αν έχεις cosmote που δε σου δίνει τέτοια επιλογή διαβάζεις αυτό εδώ.

 

Επειδη εχω Cosmote και απο το παραπανω Link δεν καταφερα και πολλα πραγματα, εχει κανει(ετοιμασει) κανενας αυτο το αρχειο ωστε να μην σε χρεωνει η cosmote και να μπορεσουμε κι εμεις να το βαλουμε στο κινητο μας?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για "ψαγμενους" :

1. σε ποιο φακελο μες το κινητο παει και αποθηκευει τα βιντεο που περιεχονται στο ipod?

θελω οσα βιντεο λαμβανω μεσω της εφαρμογης bluetooth, να πηγαινουν στον ιδιο φακελο με του ipod!!!

2. εβαλα την τελευταια εκδοση του itunes στο λαπτοπ μου και δεν μου τρεχει το blackRa1n.

Συμβαινει κατι???

 

Ερωτηση για "ψαγμενους" :

2. εβαλα την τελευταια εκδοση του itunes στο λαπτοπ μου και δεν μου τρεχει το blackRa1n.

Συμβαινει κατι???

 

εμαθα τελικα τι φταιει.

Οποιος εχει το iTunes 9.1 πρεπει πρωτα να κατεβασει το blackbreeze και να διορθωσει το blackra1n.exe.

Αυτο γινεται γιατι υπαρχει ασυμβατοτητα με το iTunes 9.1

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει την βάση αυτοκινήτου της Navigon για το iphone, από την οποία μπορώ να βιντεοσκοπώ υπέροχες διαδρομές με το αμάξι. ΟΜΩΣ, υπάρχει ένα πρόβλημα: Επειδή το ματάκι είναι αναγκαστικά κάτω δεξιά, όταν περνάω τα αρχεία στον υπολογιστή, τα βιντεάκια είναι ανάποδα. :S :S:S:S Πώς γίνεται να διορθωθεί αυτό; Πάνω αριστερά δε παίζει να μπαίνει το ματάκι/φακός γιατί παρεμβάλλεται μετά η βάση και δε δείχνει καλά.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει την βάση αυτοκινήτου της Navigon για το iphone, από την οποία μπορώ να βιντεοσκοπώ υπέροχες διαδρομές με το αμάξι. ΟΜΩΣ, υπάρχει ένα πρόβλημα: Επειδή το ματάκι είναι αναγκαστικά κάτω δεξιά, όταν περνάω τα αρχεία στον υπολογιστή, τα βιντεάκια είναι ανάποδα. :S :S:S:S Πώς γίνεται να διορθωθεί αυτό; Πάνω αριστερά δε παίζει να μπαίνει το ματάκι/φακός γιατί παρεμβάλλεται μετά η βάση και δε δείχνει καλά.

 

Mε το quicktime ειναι η πιο ευκολη λυση....αν το "κανεις" pro σου ανοιγουν οι επιλογες επεξεργασιας βιντεο.

Φορτωνεις το βιντεο σου, πας Window-Show Movie Properties

στην καρτελα που ανοιγει, επιλεγεις το video track και στο visual settings εχει FLIP/ROTATE ........save και εισαι ετοιμος

Παντως φοβερη η ιδεα σου στειλε κανα λινκ να δουμε την βαση

Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση ως νέος χρήστης iphone.

έχοντας ενεργοποιημένο το "Υπηρεσίες Τοποθεσίας" από το Ρυθμίσεις/Γενικά για τη λήψη θέσης και χρησιμοποιώντας εφαρμογές όπως το Athens Book όπου είναι απαραίτητη η λήψη της θέσης για τον καθορισμός της θέσης, υπάρχει κάποια χρέωση;

Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση ως νέος χρήστης iphone.

έχοντας ενεργοποιημένο το "Υπηρεσίες Τοποθεσίας" από το Ρυθμίσεις/Γενικά για τη λήψη θέσης και χρησιμοποιώντας εφαρμογές όπως το Athens Book όπου είναι απαραίτητη η λήψη της θέσης για τον καθορισμός της θέσης, υπάρχει κάποια χρέωση;

 

Όχι δεν υπάρχει καμία χρέωση

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mε το quicktime ειναι η πιο ευκολη λυση....αν το "κανεις" pro σου ανοιγουν οι επιλογες επεξεργασιας βιντεο.

Φορτωνεις το βιντεο σου, πας Window-Show Movie Properties

στην καρτελα που ανοιγει, επιλεγεις το video track και στο visual settings εχει FLIP/ROTATE ........save και εισαι ετοιμος

Παντως φοβερη η ιδεα σου στειλε κανα λινκ να δουμε την βαση

Tο είχαμε αναφέρει και παλιότερα σε αυτό το τόπικ νομίζω. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)

 

http://images.e-shop.gr/images/TEL/BIG/TEL.006429.jpg

 

εντιτ: Όπως βλέπω τώρα, μόνο ο Windows Media Player και ο VLC παίζουν ανάποδα τις διαδρομές. Media Classic, Itunes Player το παίζουν κανονικά.

Edited by minovg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εχω μια απορια...

 

Ειχε αναφερθει καπου(δεν θυμαμε ακριβως που :() οτι δεν μπορουμε να μεταφερουμε φωτογραφιες που τραβαμε απο το i-phone (3gs) στον η/υ,αληθευει?

 

Συνδεσα το κινητο με το η/υ αλλα δεν καταφερα να κανω κατι,μονο το αντιθετο καταφερα...

 

Αν ησχυει αυτο ειναι τι να πω,δωρο αδωρο η καμερα του...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εχω μια απορια...

 

Ειχε αναφερθει καπου(δεν θυμαμε ακριβως που :() οτι δεν μπορουμε να μεταφερουμε φωτογραφιες που τραβαμε απο το i-phone (3gs) στον η/υ,αληθευει?

 

Συνδεσα το κινητο με το η/υ αλλα δεν καταφερα να κανω κατι,μονο το αντιθετο καταφερα...

 

Αν ησχυει αυτο ειναι τι να πω,δωρο αδωρο η καμερα του...:wacko:

 

Εννοείται ότι μπορείς... Σύνδεσε το κινητό με το pc και πήγαινε στο My Computer και άνοιξε το iPhone που σου εμφανίζει εκεί σαν δίσκο.. Εκεί μέσα θα τις βρεις σίγουρα...

(αν έχει windows εννοώ, για mac δεν ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εχω μια απορια...

 

Ειχε αναφερθει καπου(δεν θυμαμε ακριβως που :() οτι δεν μπορουμε να μεταφερουμε φωτογραφιες που τραβαμε απο το i-phone (3gs) στον η/υ,αληθευει?

 

Συνδεσα το κινητο με το η/υ αλλα δεν καταφερα να κανω κατι,μονο το αντιθετο καταφερα...

 

Αν ησχυει αυτο ειναι τι να πω,δωρο αδωρο η καμερα του...:wacko:

 

Φυσικά και μπορείς να τις μεταφέρεις :) , απλά μάλλον έχεις παραπληροφορηθεί ;)

 

Συνδέοντας το κινητό σου με το pc θα δεις μέσα στο Ο Υπολογιστής μου ένα νέο εικονίδιο με ένδειξη μια κάμερα. Κάνοντας 2πλό κλικ ανοίγεις το φάκελο με τις φωτογραφίες που έχεις τραβήξει από το iPhone.

Αν έχεις Mac συνδέεις το iPhone και ανοίγεις το iPhoto για να τις δείις :cool:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μολις χτες παρελαβα ενα 3GS και εχοντας διαβασει τους οδηγους και οντας νεος χρηστης Iphone εχω μερικες αποριες:

 

1) Το κινητο ειχε απο την αρχη την εκδοση 3.1.3. Καπου διαβασα οτι υπαρχει προβλημα να του κανω jailbreak (ή ειναι πιο δυσκολο). Ισχυει;

2) Ποιο ειναι το "καλυτερο" jailbreak κατα την γνωμη σας για να διαλεξω;

3) Υπαρχουν καποια προγραμματα που ειναι "must have" που πρεπει να εγκαταστησω; Αν ναι, ποια;

4) Ποιο ειναι το πιο "ολοκληρωμενο" προγραμμα GPS (για την Ελλαδα) που μπορω να περασω στο Iphone μου;

 

Αυτα τα λιγα για αρχη...:)

Ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος και πολυ γενικολογος στις ερωτησεις μου...:worry:

Αν σκεφτω και κατι αλλο θα ξαναποσταρω...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις σας...

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να τις μεταφέρεις :) , απλά μάλλον έχεις παραπληροφορηθεί ;)

 

Συνδέοντας το κινητό σου με το pc θα δεις μέσα στο Ο Υπολογιστής μου ένα νέο εικονίδιο με ένδειξη μια κάμερα. Κάνοντας 2πλό κλικ ανοίγεις το φάκελο με τις φωτογραφίες που έχεις τραβήξει από το iPhone.

Αν έχεις Mac συνδέεις το iPhone και ανοίγεις το iPhoto για να τις δείις :cool:

 

Χμμμ,να σε καλα φιλε μου και το ειχα αγχος!:)

 

Θα το τσεκαρω αυριο και θα ενημερωσω,ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μολις χτες παρελαβα ενα 3GS και εχοντας διαβασει τους οδηγους και οντας νεος χρηστης Iphone εχω μερικες αποριες:

 

1) Το κινητο ειχε απο την αρχη την εκδοση 3.1.3. Καπου διαβασα οτι υπαρχει προβλημα να του κανω jailbreak (ή ειναι πιο δυσκολο). Ισχυει;

2) Ποιο ειναι το "καλυτερο" jailbreak κατα την γνωμη σας για να διαλεξω;

3) Υπαρχουν καποια προγραμματα που ειναι "must have" που πρεπει να εγκαταστησω; Αν ναι, ποια;

4) Ποιο ειναι το πιο "ολοκληρωμενο" προγραμμα GPS (για την Ελλαδα) που μπορω να περασω στο Iphone μου;

 

Αυτα τα λιγα για αρχη...:)

Ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος και πολυ γενικολογος στις ερωτησεις μου...:worry:

Αν σκεφτω και κατι αλλο θα ξαναποσταρω...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις σας...

 

1.απο τη στιγμη που εχει εργοστασιακη 3.1.3 το j/b το ξεχνας προς το παρον. Μην ανησυχεις ομως σιγουρα με την εμφανιση του os 4 θα μπορεσεις να ελευθερωσεις το μηλο σου.

2.το καλυτερο j/b θεωρειται το brackra1n λογω του οτι ειναι το πιο απλο στη χρηση και τρωει λιγοτερη μνημη απο το μηλο.

3.must have ειναι αρκετα apps απο cydia(το ποιο το ξεχνας προς το παρον μεχρι να ελευθερωθεις) που κανουν το μηλο απιστευτο και με αυτα αγγιζει την τελειοτητα, οπως ifile,ibluenova,3g unrestrictor,sbs settings,winterboard,backrounder(που επιτρεπει το multitasking),anyring(για να μπορεις να κανεις ringtone οποιο τραγουδι εχεις περασει μεσα στο ipod) και δεκαδες πολλες αλλων εφαρμογων. Απο applestore μπορεις να βρεις απιστευτες εφαρμογες οπως παιχνιδια που θα χαζεψεις στην κυριολεξια.τωρα τα must have απο δω ειναι υποκειμενικο...οτι σ αρεσει εσενα.

4.εγω χρησιμοποιω το igo8 και ndrive και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.θα σου προτεινα ndrive, αλλα και παλι ειναι πολυ υποκειμενικο το θεμα.πχ εσενα μπορει να σε βολευει το navigon η to copilot το οποιο δοκιμασα σε hd2 και ηταν πολυ καλο.

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

1.απο τη στιγμη που εχει εργοστασιακη 3.1.3 το j/b το ξεχνας προς το παρον. Μην ανησυχεις ομως σιγουρα με την εμφανιση του os 4 θα μπορεσεις να ελευθερωσεις το μηλο σου.

2.το καλυτερο j/b θεωρειται το brackra1n λογω του οτι ειναι το πιο απλο στη χρηση και τρωει λιγοτερη μνημη απο το μηλο.

3.must have ειναι αρκετα apps απο cydia(το ποιο το ξεχνας προς το παρον μεχρι να ελευθερωθεις) που κανουν το μηλο απιστευτο και με αυτα αγγιζει την τελειοτητα, οπως ifile,ibluenova,3g unrestrictor,sbs settings,winterboard,backrounder(που επιτρεπει το multitasking),anyring(για να μπορεις να κανεις ringtone οποιο τραγουδι εχεις περασει μεσα στο ipod) και δεκαδες πολλες αλλων εφαρμογων. Απο applestore μπορεις να βρεις απιστευτες εφαρμογες οπως παιχνιδια που θα χαζεψεις στην κυριολεξια.τωρα τα must have απο δω ειναι υποκειμενικο...οτι σ αρεσει εσενα.

4.εγω χρησιμοποιω το igo8 και ndrive και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.θα σου προτεινα ndrive, αλλα και παλι ειναι πολυ υποκειμενικο το θεμα.πχ εσενα μπορει να σε βολευει το navigon η to copilot το οποιο δοκιμασα σε hd2 και ηταν πολυ καλο.

 

Καλημερα και σ'ευχαριστω για την λεπτομερη σου απαντηση... :)

 

Δηλαδη αυτο που διαβασα (οτι εχει βγει jb για 3.1.3) δεν ισχυει; :( Γιατι με ενα προχειρο search στο Google ειδα οτι υπαρχει brackra1n για 3.1.3...

Φανταζομαι οτι ολα τα apps που παραθετεις μπορουν να μπουν μονο αν περασω jb οποτε προς το παρον περιοριζομαι στα free του Apple Store...Τουλαχιστον υπαρχει κανενα GPS software που να ειναι free (εστω μονο για Αθηνα) και να μη θελει συνδεση 3G/wifi οπως το Google Maps; :worry:

Τελος, ηθελα να σε ρωτησω γιατι πρεπει να βγει OS4.0 για να ελευθερωσω το 3GS μου; Δεν θα ειναι το ιδιο (ή και περισσοτερο) κλειδωμενο οπως στο 3.1.3;

 

Υ.Γ. Εφοσον εχει εργοστασιακα 3.1.3, να φανταστω οτι δεν μπορω να το κανω downgrade σε 3.1.2;

Edited by dathanassiou
[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σ'ευχαριστω για την λεπτομερη σου απαντηση... :)

 

Δηλαδη αυτο που διαβασα (οτι εχει βγει jb για 3.1.3) δεν ισχυει; :( Γιατι με ενα προχειρο search στο Google ειδα οτι υπαρχει brackra1n για 3.1.3...

Φανταζομαι οτι ολα τα apps που παραθετεις μπορουν να μπουν μονο αν περασω jb οποτε προς το παρον περιοριζομαι στα free του Apple Store...Τουλαχιστον υπαρχει κανενα GPS software που να ειναι free (εστω μονο για Αθηνα) και να μη θελει συνδεση 3G/wifi οπως το Google Maps; :worry:

Τελος, ηθελα να σε ρωτησω γιατι πρεπει να βγει OS4.0 για να ελευθερωσω το 3GS μου; Δεν θα ειναι το ιδιο (ή και περισσοτερο) κλειδωμενο οπως στο 3.1.3;

 

Υ.Γ. Εφοσον εχει εργοστασιακα 3.1.3, να φανταστω οτι δεν μπορω να το κανω downgrade σε 3.1.2;

 

 

 

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι όσο αφορά το JB, το 4OS γράφετε ότι το έχουν ξεκλειδώσει, αλλά περιμένουν να βγει επίσημα και γιαυτό δεν δίνουν της 3.1.3 ακόμα για μην κλείσει τα κενά ασφαλείας η Αpple..

 

Αυτά που αναφέρει ο φίλος ναι είναι για JB συσκευές..

 

Δεν υπάρχει Free πρόγραμμα για Gps..

 

Κοινός, εν αναμονή..:)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

minovg με βάση τη φωτογραφία που μας δείχνεις, το ματάκι είναι στη σωστή θέση...

Η φωτογραφία είναι από το ίντερνετ ρε συ, δεν είναι όπως το έχω στο αμάξι. :p Η καλή λήψη είναι όταν το ματάκι/φακός είναι κάτω δεξιά.

 

Έτσι όπως είναι η φωτο, δεν μπορεί να τραβήξει καλά βιντεάκια γιατί παρεμβάλλεται η θήκη και ο φακός πιάνει την βεντούζα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα που εστελνες Ελληνικο SMS και χρεωνωσουν διπλα εχει λυθει ή ισχυει ακομα; Για να ξερω τι να περιμενω στο λογαριασμο μου (εχω WIND,αν παιζει καποιο ρολο)..:lol:

Επισης, κατα τη γνωμη σας αξιζει να κανω 2ο account στο US AppStore (εκτος απο το Ελληνικο); Εχει τοσες παραπανω εφαρμογες που αξιζουν ή ειναι χασιμο χρονου; :worry:

Τελος, ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο free προγραμμα -για μη jailbroken συσκευη- με το οποιο να μπορω να αλλαξω ringtone & sms alert...

 

Ευχαριστω...:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα που εστελνες Ελληνικο SMS και χρεωνωσουν διπλα εχει λυθει ή ισχυει ακομα; Για να ξερω τι να περιμενω στο λογαριασμο μου (εχω WIND,αν παιζει καποιο ρολο)..:lol:

Επισης, κατα τη γνωμη σας αξιζει να κανω 2ο account στο US AppStore (εκτος απο το Ελληνικο); Εχει τοσες παραπανω εφαρμογες που αξιζουν ή ειναι χασιμο χρονου; :worry:

Τελος, ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο free προγραμμα -για μη jailbroken συσκευη- με το οποιο να μπορω να αλλαξω ringtone & sms alert...

 

Ευχαριστω...:)

 

Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει με τα παραπανω; :ninja:

 

Επισης, διαβασα οτι πλεον η 3.1.3 ειναι jailbreakable με το spirit jailbreak. Ισχυει; Να το δοκιμασω ή να περιμενω το brackra1n; :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει με τα παραπανω; :ninja:

 

Επισης, διαβασα οτι πλεον η 3.1.3 ειναι jailbreakable με το spirit jailbreak. Ισχυει; Να το δοκιμασω ή να περιμενω το brackra1n; :worry:

Διάβασε από εδώ και κάτω και θα βρεις απαντήσεις σε όλα όσα θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει με τα παραπανω; :ninja:

 

Επισης, διαβασα οτι πλεον η 3.1.3 ειναι jailbreakable με το spirit jailbreak. Ισχυει; Να το δοκιμασω ή να περιμενω το brackra1n; :worry:

 

Δεν νομίζω να έχει λυθεί αυτό με τους χαρακτήρες.. Απλά καλύτερα να γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες που δεν υπάρχει πρόβλημα αν θες να στείλεις sms mε πολλούς χαρακτήρες.

Αυτο για το jb από ότι διάβασα κι εγώ ισχύει, αλλά εγώ θα σου λεγα να περιμένεις 1-2 μέρες ακόμα να δεις αν υπάρξει πρόβλημα σε κανέναν.. Είναι φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...