Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίεργο...

Δεν μου έχει γίνει πότε κάτι τέτοιο.

Είναι στο iCloud οι σημειώσεις σου;

 

όχι μονο γραμμένες στο "σημειώσεις".. Δε ξέρω πως αλλα κρατάει πάντα τις ίδιες σημειώσεις εδώ και κάνα ξαμηνο.. βγάζει μονο αυτές k τίποτα από της καινούριες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει καποιος τροπος κατηγοριοποιησης των επαφων εκτος απο τα "αγαπημενα" που δεν τον βλεπω;

Εχω ολες τις επαφες και μου βγαζει να επιλεξω ποιες για τις αγαπημενες.δεν μπορω να τις χωρισω και σε αλλες ομαδες πχ εργασια;

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος κατηγοριοποιησης των επαφων εκτος απο τα "αγαπημενα" που δεν τον βλεπω;

Εχω ολες τις επαφες και μου βγαζει να επιλεξω ποιες για τις αγαπημενες.δεν μπορω να τις χωρισω και σε αλλες ομαδες πχ εργασια;

 

Εγώ έχω τις επαφές μου στο iCloud και από εκεί μπορώ να φτιάξω νέο group και να περάσω μέσα όποιες επαφές θέλω.

Από το iPhone που κοίταξα, δεν βρήκα τρόπο πως μπορείς να το κάνεις. Ίσως να μην τον βρίσκω και εγώ...

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τις επαφές μου στο iCloud και από εκεί μπορώ να φτιάξω νέο group και να περάσω μέσα όποιες επαφές θέλω.

Από το iPhone που κοίταξα, δεν βρήκα τρόπο πως μπορείς να το κάνεις. Ίσως να μην τον βρίσκω και εγώ...

 

To ipad mini εχω.και γω στο icloud τις εχω σωσει αλλα μιλαω για να τις ομαδοποιησω μεσα στην συσκευη.απο την εφαρμογη "επαφες".εσυ προφανως αναφερεσαι για group στο icloud απτο pc.σωστα?

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Άμα φτιάξεις τα groups που θες κ όπως τα θες στο icloud.com, θα περάσουν και στις επαφές στο iPad mini αφού συγχρονίζεις με iCloud.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Άμα φτιάξεις τα groups που θες κ όπως τα θες στο icloud.com, θα περάσουν και στις επαφές στο iPad mini αφού συγχρονίζεις με iCloud.

 

Ευχαριστω.θα το δοκιμασω και θα επανελθω....

 

Edit: http://www.pcadvisor.co.uk/how-to/apple/3422858/create-group-of-contacts-on-your-iphone/

 

Google is my friend,indeed...

Αυριο,τωρα εχει νυστα ο καιρος.

 

Edit 2: ναι ετσι γινεται...μεγαλη κουταμαρα κατα τη γνωμη μου.εκτος και αν μου διαφευγει κατι.μπαινεις pc,φτιαχνεις τις ομαδες και ολα καλα.

Και μετα;;;αν προσθεσεις επαφες απο τη συσκευη (οποια ios ειναι) πρεπει να ξαναμπεις pc να τις ξαναμεταφερεις.και που θα θυμαμαι ποιες προσθεσα?και σιγα μη μπαινω καθε μερα να κανω sync.

Δε θαταν πιο ευκολο να γινονται μεσω της συσκευης ολα αυτα

Edited by venoos

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Όντως θα έπρεπε να μπορείς να το κάνεις και από τη συσκευή σου!

Μιας κ δεν έχω φτιάξει groups δεν ξέρω αν μετά μπορείς να μεταφέρεις/προσθέσεις μια επαφή

σε group μέσα από τη συσκευή.

Πάντως sync με iCloud (επαφές) γίνεται συνεχώς και άμεσα. Δε χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως θα έπρεπε να μπορείς να το κάνεις και από τη συσκευή σου!

Μιας κ δεν έχω φτιάξει groups δεν ξέρω αν μετά μπορείς να μεταφέρεις/προσθέσεις μια επαφή

σε group μέσα από τη συσκευή.

Πάντως sync με iCloud (επαφές) γίνεται συνεχώς και άμεσα. Δε χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι.

 

Sync εννουσα να μεταφερω τις καινουργιες επαφες στα ηδη υπαρχοντα γκρουπ.

 

Εφτιαξα γκρουπ απο πισι,μετεφερα τις επαφες στα γκρουπ πουθελα απτο πισι αλλα απτη συσκευη δε γινεται.μονο τα βλεπεις τα γκρουπ και δε μπορεις να μεταφερεις επαφη σε γκρουπ.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυανατοτητα κατα τον συγχρονισμο των επαφων gmail - icloud να εχουμε και συγχρονισμο και των εικονων τους?

Nokia 7110 -> Sony Ericsson T610 -> Siemens SX1 -> Sony Ericsson T610 -> Sony Ericsson P910i -> Sony Ericsson P1i -> HTC Desire HD -> iPhone 5 -> iPhone 7

 

Samsung Galaxy Tab Gt-P1000 (CyanogenMod 9.1) -> Ipad Air 2 (128GB/4G)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω μια ερώτηση, δεν ξέρω τι στα κομμάτια έχω "πατήσει" στο itunes (v11.1.3.8) και όταν συνδέω το iphone (4 8gb ios 6.1.3) αφού κάνει αυτόματα back up στον υπολογιστή, το τελευταιο βήμα ειναι να μου μεταφέρει όλες τις εφαρμογές που είχα διαγράψει παλαιοτερα απο το τηλεφωνο... :(

 

έχει κανείς καμία ιδέα γιατί το κάνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω μια ερώτηση, δεν ξέρω τι στα κομμάτια έχω "πατήσει" στο itunes (v11.1.3.8) και όταν συνδέω το iphone (4 8gb ios 6.1.3) αφού κάνει αυτόματα back up στον υπολογιστή, το τελευταιο βήμα ειναι να μου μεταφέρει όλες τις εφαρμογές που είχα διαγράψει παλαιοτερα απο το τηλεφωνο... :(

 

έχει κανείς καμία ιδέα γιατί το κάνει αυτό?

 

Μήπως στο κατάλογο των εφαρμογών έχεις τσεκάρει το ''Αυτόματη εγκατάσταση εφαρμογών''?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο κατάλογο των εφαρμογών έχεις τσεκάρει το ''Αυτόματη εγκατάσταση εφαρμογών''?

 

ήταν τσεκαρισμένο όντως, αλλα ακομά και μετα που το ξε-τσεκαρα ... παλι τα ίδια κάνει!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απορία:

 

Είχα συγχρονίσει τη μουσική στο iPhone μου από άλλο υπολογιστή κανονικά, πλέον όμως έχω το iTunes και στον δικό μου. Θέλω λοιπόν να συγχρονίσω μουσική κι από αυτόν, χωρίς να χάσω την υπάρχουσα βιβλιοθήκη. Τι πρέπει να κάνω;

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

 

Είχα συγχρονίσει τη μουσική στο iPhone μου από άλλο υπολογιστή κανονικά, πλέον όμως έχω το iTunes και στον δικό μου. Θέλω λοιπόν να συγχρονίσω μουσική κι από αυτόν, χωρίς να χάσω την υπάρχουσα βιβλιοθήκη. Τι πρέπει να κάνω;

 

Παιδεύτηκα κι εγώ μ αυτό. Ακόμη και στον δικό μου υπολογιστή μου έσβηνε διάφορα... Κάνε πρώτα εν back up και μετά δοκίμασε να συγχρονίσεις. Νομίζω πως δεν θα έχεις θέμα. Άλλωστε να σου βγάλει μήνυμα προειδοποίησης αν εναι να διαγράψει κάτι (αν δεν κάνω λάθος και σε κρεμάσω....) Όρισε και ποιους φακελους του pc θέλεις να συγχρονίζεις.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδεύτηκα κι εγώ μ αυτό. Ακόμη και στον δικό μου υπολογιστή μου έσβηνε διάφορα... Κάνε πρώτα εν back up και μετά δοκίμασε να συγχρονίσεις. Νομίζω πως δεν θα έχεις θέμα. Άλλωστε να σου βγάλει μήνυμα προειδοποίησης αν εναι να διαγράψει κάτι (αν δεν κάνω λάθος και σε κρεμάσω....) Όρισε και ποιους φακελους του pc θέλεις να συγχρονίζεις.

 

Τελικά δεν γίνεται, πάει να διαγράψει τα πάντα από το iPhone. Συγχρόνισα από τον άλλο τελικά, μετέφερα τη μουσική μου εκεί...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν γίνεται, πάει να διαγράψει τα πάντα από το iPhone. Συγχρόνισα από τον άλλο τελικά, μετέφερα τη μουσική μου εκεί...

 

Υπάρχει ακόμα ένα προγραμματακι νομίζω που κάνει αυτη τη δουλειά. Όταν ανοίξω το pc θα σου πω.

Υ.Γ. Αυτη η εξάρτηση απο το iTunes δεν παίζεται...... Πολύ με χαλάει. (προσωπική άποψη)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το παρακάτω πρόγραμμα μπορείς να κάνεις export τα τραγούδια σου από το κινητό και να τα περάσεις στον υπολογιστή. Στην συνέχεια μπορείς να επιλέξεις χειροκίνητο συγχρονισμό τραγουδιών και βίντεο από το itunes (βρίσκεται στην καρτέλα σύνοψη στο τέλος) με το οποίο μπορείς να χρησιμοποιείς το itunes σε όποιο υπολογιστή θες. Θα σου διαγράψει μεν τα δεδομένα αρχικά από το κινητό αλλά θα τα έχεις ήδη πάρει με το πιο κάτω πρόγραμμα. Στην συνέχεια μπορείς να συγχρονίζεις την μουσική και τα βιντεο με όποιον υπολογιστή θες.

 

http://www.macroplant.com/iexplorer/

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

big ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία! :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο γνωστοποιήσεων έχω ενεργοποιήσει τα email να εμφανίζονται στην κλειδομένη οθόνη. Γιατί δεν εμφανίζονται?

Τα μυνήματα, whats'up, κλήσεις, κτλ, εμφανίζονται κανονικά.

Μήπως μου διαφεύγει κάτι?

iphone4s

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Ελπιζω να κανω ποστ στην σωστη κατηγορια,αν οχι ζητω συγγνωμη.

Θελω να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να μεταφερω τα μηνυματα μου απο το android κινητο μου (neo v ) στο iphone 4s. Βρηκα κατι προγραμματα στο ιντερνετ οπως το Wandershare mob Transf αλλα ειναι trial και για να λειτουργησουν κανονικα θελει να τα αγορασεις..εχει κανεις κατι να μου πει.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θέλω να συνδέσω το google calendar στο ipad γιατί αυτό χρησιμοποιώ ως κεντρικό ημερολόγιο. Αν και έχω συνδέσει τον google λογαριασμό μου και βλέπω mail και επαφές δεν μπορώ με τίποτα να δώ τα γεγονότα του ημερολογίου αν και έχω ενεργοποιήσει την αντίστοιχη επιλογή στo Mail,Contacts,Calendars - > Gmail . Τι άλλο πρέπει να κάνω ;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνδέσω το google calendar στο ipad γιατί αυτό χρησιμοποιώ ως κεντρικό ημερολόγιο. Αν και έχω συνδέσει τον google λογαριασμό μου και βλέπω mail και επαφές δεν μπορώ με τίποτα να δώ τα γεγονότα του ημερολογίου αν και έχω ενεργοποιήσει την αντίστοιχη επιλογή στo Mail,Contacts,Calendars - > Gmail . Τι άλλο πρέπει να κάνω ;

 

Στο Calendar app του iPad έχεις επιλέξει να εμφανίζονται ΟΛΑ τα Ημερολόγια; By default δείχνει το iCloud αρχικά.

“Photography is all about secrets. The secrets we all have and will never tell.”
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θέλω να συνδέσω το google calendar στο ipad γιατί αυτό χρησιμοποιώ ως κεντρικό ημερολόγιο. Αν και έχω συνδέσει τον google λογαριασμό μου και βλέπω mail και επαφές δεν μπορώ με τίποτα να δώ τα γεγονότα του ημερολογίου αν και έχω ενεργοποιήσει την αντίστοιχη επιλογή στo Mail,Contacts,Calendars - > Gmail . Τι άλλο πρέπει να κάνω ;

 

Αν εννοείς να φαίνονται τα γεγονότα σου οταν κατεβάζεις την πάνω μπάρα δυστυχώς δεν γίνεται. Ειναι γνωστό πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο Calendar app του iPad έχεις επιλέξει να εμφανίζονται ΟΛΑ τα Ημερολόγια; By default δείχνει το iCloud αρχικά.

 

Στο Calendar app όταν πατάω στο button Calendars στο κάτω μέρος της οθόνης μοθ εμφανίζει ότι υπάρχει μόνο το iCloud ημερολόγιο , αν και έχωενεργοποιήσει το Google Calendar απο τις ρυθμίσεις της συσκευής δεν εμφανίζεται ...

 

Αν εννοείς να φαίνονται τα γεγονότα σου οταν κατεβάζεις την πάνω μπάρα δυστυχώς δεν γίνεται. Ειναι γνωστό πρόβλημα.

 

Όχι δεν εννοώ αυτό εννοώ να μπορώ να τα βλέπω όταν ανοίγω την εφαρμογή.

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι ρε παιδια.

Γιατι στο android το whats app το κατεβασα δωρεαν και απο τοτε (ενω λενε οτι θα πρεπει να ανανεωνεται η συνδρομη καθε χρονο με πληρωμη) δεν μου ζηταει ποτε χρηματα? Μου γραφει συγκεκριμενα : ''χωρις ληξη''

Ενω αντιθετα στο ios με εχει ''ξεπαραδιασει''! Καθε χρονο μου λεει να ριξω 1 ευρω αλλιως εφαρμογη γιοκ. Δεν με νοιαζει να δινω αυτο το 1 ευρω καθε χρονο γιατι το αξιζει η εφαρμογη. Απλα μηπως εχω κανει κατι λαθος? Τοσο διαφορετικη πολιτικη ακολουθουν οι δημιουργοι στα δυο λειτουργικα?

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...