Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, πρόσφατα έκανα το Untethered jailbreak σε 3gs με 6.1 της evasi0n και η απορία μου(πρωτη φορά σε jailbreak) είναι η εξής:

θα μπορώ να κάνω συγχρονισμό με το itunes και icloud τις εφαρμογές,ημερολόγια,επαφές κλπ, τώρα που το έκανα jailbreak; και τι πρέπει να προσέξω διότι είμαι αρχάριος σε τέτοια θέματα.

Και κάτι άλλο το appsynch τι είναι βρε παιδιά και που το βρίσκω;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά.Παρατηρώ ότι όταν έχω τα ακουστικά ο ήχος ειδοποιήσεων και μηνύματος ακούγεται μόνο από τα ακουστικά.Πως γίνεται ο ήχος του μηνύματος να ακούγεται και από το ηχείο όταν έχω τα ακουστικά?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, πρόσφατα έκανα το Untethered jailbreak σε 3gs με 6.1 της evasi0n και η απορία μου(πρωτη φορά σε jailbreak) είναι η εξής:

θα μπορώ να κάνω συγχρονισμό με το itunes και icloud τις εφαρμογές,ημερολόγια,επαφές κλπ, τώρα που το έκανα jailbreak; και τι πρέπει να προσέξω διότι είμαι αρχάριος σε τέτοια θέματα.

Και κάτι άλλο το appsynch τι είναι βρε παιδιά και που το βρίσκω;

Ότι έκανες πριν θα το κάνεις και τώρα, δεν αλλάζει κάτι. Το appsync βοηθούσε στο να συγχρονίζει τις σπασμένες εφαρμογές με τους servers της apple έτσι ώστε να αποθηκευόντουσαν στην βιβλιοθήκη μας στο itunes. Αν δεν έβαζες το appsync τότε δεν θα μπορούσες να τις συγχρονίσεις και θα στις έσβηνε από το κινητό.

 

Καλημέρα παιδιά.Παρατηρώ ότι όταν έχω τα ακουστικά ο ήχος ειδοποιήσεων και μηνύματος ακούγεται μόνο από τα ακουστικά.Πως γίνεται ο ήχος του μηνύματος να ακούγεται και από το ηχείο όταν έχω τα ακουστικά?

Δυστυχώς δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό. Όταν έχεις συνδεδεμένα τα ακουστικά μόνο ο ήχος κλήσης ακούγεται και από το ηχείο. Ο ήχος μηνύματος ακούγεται μόνο από τα ακουστικά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ότι έκανες πριν θα το κάνεις και τώρα, δεν αλλάζει κάτι. Το appsync βοηθούσε στο να συγχρονίζει τις σπασμένες εφαρμογές με τους servers της apple έτσι ώστε να αποθηκευόντουσαν στην βιβλιοθήκη μας στο itunes. Αν δεν έβαζες το appsync τότε δεν θα μπορούσες να τις συγχρονίσεις και θα στις έσβηνε από το κινητό.

Ευχαριστώ πολύ.

Και κάτι τελευταίο,το appsync το ενεργοποιώ απο πουθενά;

Δηλαδή θα μπορώ τώρα που είμαι jb συνδέοντας το κινητό στο itunes, να συγχρονίζω και να παιρνω backup σε οτι είναι μεσα στη συσκευή και ας είναι jb;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Και κάτι τελευταίο,το appsync το ενεργοποιώ απο πουθενά;

Δηλαδή θα μπορώ τώρα που είμαι jb συνδέοντας το κινητό στο itunes, να συγχρονίζω και να παιρνω backup σε οτι είναι μεσα στη συσκευή και ας είναι jb;

Δεν το ενεργοποιείς, είναι εφαρμογή η οποία γίνεται εγκατάσταση μέσα από το cydia. Όταν υπήρχε το hackulo το κατέβαζες από το αντίστοιχο repo του hackulo και μετά μπορούσες να συγχρονίσεις ότι σπασμένη εφαρμογή περνούσες στο κινητό σου. Τώρα όπως έχει κλείσει το hackulo οπότε δεν ξέρω πως μπορείς να περάσεις το appsync και από ποιο repo.

 

Ναι θα συνεχίσεις να συγχρονίζεις κανονικά την συσκευή σου και θα παίρνει backup όπως έπαιρνε παλιά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες,

 

Βρίσκομαι στο δίλημμα να πάρω iPhone 5 ή Galaxy S3 (ή να περιμένω το S4) και θέλω να σας ρωτήσω κάτι...

 

1/ Δε σας πειράζει που το iOS δεν έχει widgets; Θα προτιμούσατε να είχε ή σας είναι αδιάφορα;

2/ Δε σας πειράζει που δεν υπάρχει ενιαίος χώρος ειδοποιήσεων και πρέπει να αλλάζεις οθόνη για να βλέπεις τα push notifications σε όλα τα apps;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες,

 

Βρίσκομαι στο δίλημμα να πάρω iPhone 5 ή Galaxy S3 (ή να περιμένω το S4) και θέλω να σας ρωτήσω κάτι...

 

1/ Δε σας πειράζει που το iOS δεν έχει widgets; Θα προτιμούσατε να είχε ή σας είναι αδιάφορα;

2/ Δε σας πειράζει που δεν υπάρχει ενιαίος χώρος ειδοποιήσεων και πρέπει να αλλάζεις οθόνη για να βλέπεις τα push notifications σε όλα τα apps;

Δεν έχω χειριστεί ποτέ android σε καθημερινή χρήση για να σου απαντήσω οπότε το μόνο που θα πω είναι ότι το iPhone έχει notification center και μπορείς μια χαρά να δεις όλα τα notifications από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν push notifications.

 

Σημασία έχει ποιες είναι οι ανάγκες μας και ποια συσκευή τις καλύπτει. Εμένα με καλύπτει μια χαρά το ios και το iphone. Έχω φτιάξει ένα οικοσύστημα με το iPhone μου και το Macbook Pro μου το οποίο, για την ώρα, δεν το αλλάζω ούτε για widgets ούτε για κάτι άλλο. Κάνω μια χαρά τις καθημερινές μου δουλειές και είμαι εντάξει.

 

Όταν ψάχνουμε για κινητό δεν κοιτάμε ποιο είναι καλύτερο, ποιο έχει τα καλύτερα specs και ποιο πουλάει πιο πολύ ή είναι πιο in. Κοιτάμε πρώτα τις ανάγκες μας και μετά βλέπουμε ποιο os και ποιο κινητό μας στις καλύπτει.

 

Επειδή θα βγούμε εντελώς εκτός θέματος, οι κατάλληλες ενότητες για επιλογή κινητού ή σύγκριση συσκευών είναι οι Επιλογή συσκευής και Τεχνολογικοί διαξιφισμοί.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να διαγράψω ένα άλμπουμ φωτογραφιών??????

Με συγχρονισμό θα χάσω φωτογραφίες από άλλα άλμπουμ.

Με DiskAid δεν "βλέπω" τον φάκελο.....

4s jb 5.0.1

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να διαγράψω ένα άλμπουμ φωτογραφιών??????

Με συγχρονισμό θα χάσω φωτογραφίες από άλλα άλμπουμ.

Με DiskAid δεν "βλέπω" τον φάκελο.....

4s jb 5.0.1

Συνέδεσε το iphone στο itunes και κάνε το παρακάτω όπως δείχνει το screen shot http://d.pr/i/9eeX. Έτσι τα έχω εγώ περασμένα στο δικό μου iphone και όταν θέλω να αφαιρέσω κάποιο album απλά ξετικάρω το άλμπουμ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στο iPhone μπορώ να κατεβάσω με torrent επεισόδιο μιας σειράς, να κατεβάσω υπότιτλους .srt, να τους κάνω rename για να έχουν το ίδιο όνομα και να δω το επεισόδιο με υπότιτλους;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πηρα σημερα το iphone 4s και θελω να μεταφερω επαφες απο το sony ericsson πως γινετε!!ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πηρα σημερα το iphone 4s και θελω να μεταφερω επαφες απο το sony ericsson πως γινετε!!ευχαριστω

 

έχεις αντιγράψει τις επαφές στην κάρτα σιμ σου;

αν ναι, τότε πήγαινε Ρυθμίσεις/mail,επαφές,ημερολόγια/εισαγωγή επαφών απο sim

Link to comment
Share on other sites

με ενα ανταπτορακι η αλλη κάρτα που λες μπαινει κανονικά στο ericsson σου και αντιγράφεις τις επαφές.2-3 ευρώ κοστίζει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχει ο ξάδερφος μου ένα 3GS πάρα πολύ καιρό και δεν ασχολείται καθόλου μαζί του, το έχει ΜΟΝΟ για κλήσεις (σίγουρα έχει ακόμη το λογισμικό που φορούσε η συσκευή από την 1η ημέρα).

Tην τελευταία φορά που τον είδα, δοκίμασα να συνδεθώ στο Wi-Fi μίας καφετέριας και δεν λειτουργούσε, οπότε μου είπε ότι μάλλον θα έχει χαλάσει, αφού τελευταία είχαν πέσει κάτι ποτά πάνω του!!!

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: έχω στο N4 μία εφαρμογή με την οποία τσεκάρω τί επεισόδια σειρών έχω δει και πρόσφατα είδα ότι η αντίστοιχη εφαρμογή υπάρχει και για iPhone.

Mπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να συνδέσω το iPhone στο pc μου και να του δώσω internet έτσι ώστε να μπορέσω να κατεβάσω την εφαρμογή;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

μεσω itunes δε γίνεται να το στείλεις;

 

Δυστυχώς δεν ξέρω. Δεν έχω ασχοληθεί ΠΟΤΕ με iPhone.

Επίσης είδα ότι η εφαρμογή είναι επί πληρωμή, οπότε δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να γίνει η εγκατάσταση της από το pc.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας. εχω το 4ς και σημερα ξαφνικα χωρις να κανω κατι εγω στο κινητο χαθηκαν ολες μου οι επαφες. μπορω να τις ξαναβρω????
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αντιμετωπιζω και εγω ενα προβλημα με το ipad 3 4g και wifi το πηρα μεταχειρισμενο σε καταπληκτικη κατασταση ειδα μεσα πως ειχε το cydia και φανταστικα πως θα ειναι jailbreak, εκδοση 5.1.1 δεν ξερω και απο που να το δω αυτο αν γνωριζετε πειτε μου ? παντως νομιζω πως ειναι απο τα πολλα που κανουν οι jailbreak συσκευες,παραδειγμα απο το cydia κατεβαζω μια χαρα,αυτο δεν ειναι ενα στοιχειο ? εγω ομως δεν ζυταω κατι το πολυ παραξενο εγω ζυταω κατι πολυ απλο,εχτες ενας φιλος μου μου βρηκε μια εφαρμογη για το ipad μου στο ιντερνετ μου την εστειλε αλλα με κανεναν τροπο δεν μπορεσα να την βαλω μου την αναγνωριζε κανονικα στο itunes ως εφαρμογη του επηδει ειχε και καταληξη .ipa αλλα δεν μπορεσα ποτε να την βαλω δεν ξερω τι μπορει να φταιει την εστειλα πρωτα σε μια εφαρμογη του ipad (file manager) αλλα μετα απο αυτη την εφαρμογη δεν γινοταν να ανοιχτει, επι 6 ωρες προσπαθουσα,τι μπορει να φταιει ? μηπως η jailbreak δεν δεχετε? μηπως θα πρεπει να κανω κατι αλλο? σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας γιατι εχω απελπιστει τουλαχιστον πειτε μυο δεν γινετε για να μην σκαω αλλο,σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αντιμετωπιζω και εγω ενα προβλημα με το ipad 3 4g και wifi το πηρα μεταχειρισμενο σε καταπληκτικη κατασταση ειδα μεσα πως ειχε το cydia και φανταστικα πως θα ειναι jailbreak, εκδοση 5.1.1 δεν ξερω και απο που να το δω αυτο αν γνωριζετε πειτε μου ? παντως νομιζω πως ειναι απο τα πολλα που κανουν οι jailbreak συσκευες,παραδειγμα απο το cydia κατεβαζω μια χαρα,αυτο δεν ειναι ενα στοιχειο ? εγω ομως δεν ζυταω κατι το πολυ παραξενο εγω ζυταω κατι πολυ απλο,εχτες ενας φιλος μου μου βρηκε μια εφαρμογη για το ipad μου στο ιντερνετ μου την εστειλε αλλα με κανεναν τροπο δεν μπορεσα να την βαλω μου την αναγνωριζε κανονικα στο itunes ως εφαρμογη του επηδει ειχε και καταληξη .ipa αλλα δεν μπορεσα ποτε να την βαλω δεν ξερω τι μπορει να φταιει την εστειλα πρωτα σε μια εφαρμογη του ipad (file manager) αλλα μετα απο αυτη την εφαρμογη δεν γινοταν να ανοιχτει, επι 6 ωρες προσπαθουσα,τι μπορει να φταιει ? μηπως η jailbreak δεν δεχετε? μηπως θα πρεπει να κανω κατι αλλο? σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας γιατι εχω απελπιστει τουλαχιστον πειτε μυο δεν γινετε για να μην σκαω αλλο,σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Δεν ειναι δυνατον να περασεις εφαρμογες σε συσκευες apple οι οποιες εχουν κατεβει απο καποιον αλλο χρηστη εκτος απο αυτον που περιεχονται τα στοιχεια του στο iPad! Με λιγα λογια αν ο φιλος σου δεν περασει τον λογαριασμο του στο AppStore στο iPad σου τοτε δεν μπορεις να χρησιμοποησεις εφαρμογες που εκεινος κατεβασε! Αλλα επιπλεον δεν θα μπορεις να τις αναβαθμιζεις αυτες τις εφαρμογες αν δεν εχεις τα στοιχεια του λογαριασμου του φιλου σου!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

οχι οχι λαθος καταλαβες η μαλλον η δικη μου διατυπωση δεν ειναι σωστη,την εφαρμογη μου την εστειλε ο φιλος μου στον υπολογιστη μου και λιγει σε .ipa απο αρχειο torent την κατεβασε απλα εγω δεν μπορω να την μεταφερω απο τον υπολογιστη στο ipad εκει χριεαζομαι βοηθεια παρακαλω.
Link to comment
Share on other sites

οχι οχι λαθος καταλαβες η μαλλον η δικη μου διατυπωση δεν ειναι σωστη,την εφαρμογη μου την εστειλε ο φιλος μου στον υπολογιστη μου και λιγει σε .ipa απο αρχειο torent την κατεβασε απλα εγω δεν μπορω να την μεταφερω απο τον υπολογιστη στο ipad εκει χριεαζομαι βοηθεια παρακαλω.

 

Τοτε μιλας για μια εφαρμογη c****ed! Για να την περασεις πρεπει να εχεις εγκατεστημενο το appsync απο το cydia!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...