Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια. Ειχα δοκιμασει το πρωτο iphone που ειχε βγει το 2g και απογοητευτηκα που ηθελε να το κανω jailbreak και να εγκαταστησω καποια προγραμματα για να μπορεσω να κατεβαζω απο το μαρκετ. Επισης δεν ειχε την δυνατοτητα του σκληρου δισκου με την εννοια του drag and drop. Για να μεταφερω ενα αρχειο στο iphone επρεπε να το κανω μεσω itunes, Γενικα οτι ηθελα να κανω επρεπε να γινει μεσω itunes, αλλη απογοητευση και εδω(συν αρκετες αλλες που δεν χρειαζεται να αναφερω)

Ερχομαι στην ερωτηση μου... Θελω να αγορασω το ipad mini και ηθελα να ρωτησω αν ακομη υπαρχουν οι 2 απογοητευσεις που αναφερα(το jailbreak και το ανυπαρκτο drag and drop και το υποχρεωτικο itunes). Υπαρχουν ακομη?

Επισης χανω την εγγυηση με το jailbreak?

Edited by cygamer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια. Ειχα δοκιμασει το πρωτο iphone που ειχε βγει το 2g και απογοητευτηκα που ηθελε να το κανω jailbreak και να εγκαταστησω καποια προγραμματα για να μπορεσω να κατεβαζω απο το μαρκετ. Επισης δεν ειχε την δυνατοτητα του σκληρου δισκου με την εννοια του drag and drop. Για να μεταφερω ενα αρχειο στο iphone επρεπε να το κανω μεσω itunes, Γενικα οτι ηθελα να κανω επρεπε να γινει μεσω itunes, αλλη απογοητευση και εδω(συν αρκετες αλλες που δεν χρειαζεται να αναφερω)

Ερχομαι στην ερωτηση μου... Θελω να αγορασω το ipad mini και ηθελα να ρωτησω αν ακομη υπαρχουν οι 2 απογοητευσεις που αναφερα(το jailbreak και το ανυπαρκτο drag and drop και το υποχρεωτικο itunes). Υπαρχουν ακομη?

Επισης χανω την εγγυηση με το jailbreak?

 

Άστο φίλε πάρε android.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας σε κάτι πολύ σημαντικό! Πριν λίγες μέρες έκανα ανταλλαγή την συσκευή μου με ένα iPhone 4S...το παιδί μου είπε ότι είναι απο Γαλλία η συσκευή κ ότι δεν έχει κουτί κ απόδειξη αγοράς καθώς του τα κράτησαν στο τελωνείο. ..το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι αυτό, το πρόβλημα μου είναι ότι στις πληροφορίες γράφει orange France αντί για cosmote κ η εταιρεία μου είπε πως χρειάζεται επαναφορά ρυθμίσεων αλλά αν έχει σπάσει την συσκευη το παιδί το κινητό μπορεί να μην ξανά ανοίξει!! Τι να κάνω;; Κάνω επαναφορά ; Να Δοκιμάσω να το σπασω η το αφήνω κ απλα δεν συνδεομαι με τα δεδομένα αλλά μόνο μέσο wifi????
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας σε κάτι πολύ σημαντικό! Πριν λίγες μέρες έκανα ανταλλαγή την συσκευή μου με ένα iPhone 4S...το παιδί μου είπε ότι είναι απο Γαλλία η συσκευή κ ότι δεν έχει κουτί κ απόδειξη αγοράς καθώς του τα κράτησαν στο τελωνείο. ..το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι αυτό, το πρόβλημα μου είναι ότι στις πληροφορίες γράφει orange France αντί για cosmote κ η εταιρεία μου είπε πως χρειάζεται επαναφορά ρυθμίσεων αλλά αν έχει σπάσει την συσκευη το παιδί το κινητό μπορεί να μην ξανά ανοίξει!! Τι να κάνω;; Κάνω επαναφορά ; Να Δοκιμάσω να το σπασω η το αφήνω κ απλα δεν συνδεομαι με τα δεδομένα αλλά μόνο μέσο wifi????

 

εχεις βάλει την κάρτα της cosmote και δεν πιάνει σήμα; αν ναι, τότε ειναι κλειδωμένο στην orange.

σε ποια έκδοση ios βρίσκεσαι; ειναι jailbroken βλέπεις το cydia μέσα;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μόλις εκανα την ενημέρωση κ ειμαι ios 6.1.3 ....το cydia που μπορώ να το βρω γιατι δεν γνωριζω πολλά...τωρα ηρθα στην aple !! κοιτα τηλεφωνα σημα κλίσεις κ τα σχετικα ειναι ολα κομπλε...το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βαλω τα δεδομενα(mb) για internet καθως στις πληροφοριες γραφει orange france αντι για wap cosmote !!! να κανω επαναφορα..?? κ αν ειναι σπασμενη η συσκευη κ δεν ξανα ανοίξει...?? δεν ξερω τι να κανω...
Link to comment
Share on other sites

φιλε μόλις εκανα την ενημέρωση κ ειμαι ios 6.1.3 ....το cydia που μπορώ να το βρω γιατι δεν γνωριζω πολλά...τωρα ηρθα στην aple !! κοιτα τηλεφωνα σημα κλίσεις κ τα σχετικα ειναι ολα κομπλε...το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βαλω τα δεδομενα(mb) για internet καθως στις πληροφοριες γραφει orange france αντι για wap cosmote !!! να κανω επαναφορα..?? κ αν ειναι σπασμενη η συσκευη κ δεν ξανα ανοίξει...?? δεν ξερω τι να κανω...

 

εφόσον εχεις 4S και είσαι στην 6.1.3, δεν υπάρχει καμια απολύτως πιθανότητα να κολλήσει, γιατί πολυ απλα δεν υπάρχει jailbreak στην έκδοση που βρίσκεσαι. κανε ενα καθαρό restore απο το itunes και set as new στο τέλος και λογικά θα φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω κι'εγω,έχω το iphone 4 και όταν μπαίνω στο internet πχ fb δεν μου ανοίγει κάποια link αρκετά δηλαδή,συνήθως απο διαγωνισμούς που έχω εντοπίσει.Μου γράφει συνέχεια η σελίδα που ζητήσατε δεν βρέθηκε.Ξέρετε τι μπορεί να είναι?Υπάρχει μήπως κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω γιατι είμαι και λίγο άσχετη.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!καταρχην δεν ξερω αν απευθηνομαι σε σωστο μερος,μου εφερε δωρο ενας ναυτικος ενα iphone 5 μαιμου μαλλον και ειμαι εντελως ασχετος απο iphone ποσο μαλλον απο fake iphone5!θελω να ρωτησω τι πρεπει να κανω για να το φτιαξω να γινει καπως σωστο και αν αυτο ειναι εφικτο βεβαιως!ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!καταρχην δεν ξερω αν απευθηνομαι σε σωστο μερος,μου εφερε δωρο ενας ναυτικος ενα iphone 5 μαιμου μαλλον και ειμαι εντελως ασχετος απο iphone ποσο μαλλον απο fake iphone5!θελω να ρωτησω τι πρεπει να κανω για να το φτιαξω να γινει καπως σωστο και αν αυτο ειναι εφικτο βεβαιως!ευχαριστω

 

Εαν ειναι μαιμου τοτε δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε. Δεν εχουν καμια σχεση ως προς την λειτουργια τους τα ψευτικα iPhone με τα πραγματικα. Για να δεις ενα ειναι πραγματικο κοιτα στις ρυθμισεις γενικα πληροφοριες και πες μας το μοντελο

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρα σε ολους. Ελπιζω να το βαζω στη σωστη ενοτητα το thread.

 

Επειδη θελω να αγορασω ενα Iphone 3GS μεταχειρισμενο και γενικα ειμαι τελειως ασχετος, ουτε καν touch δεν ειχα ποτε, ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να αγορασω "σπασμενο-jailbreak" η οχι και γιατι?

Ξερω οτι με το jailbreak κερδιζω με το να κατεβαζω και να περναω δωρεαν apps αλλα δεν ξερω τι χανω, τα updates της apple μηπως, κατι ακομα..?

 

Sorry για τις ισως χαζες ερωτησεις αλλα δεν εχω επαφη με το θεμα.

 

Σας ευχαριστω και ελπιζω να με βοηθησετε..

 

Υ.Γ. Κοιταω αγγελιες γενικα αλλα αν καποιος πουλαει το δικο του, σε οσο καλυτερη κατασταση/τιμη με τα παρεπλεκομενα, ας μου στειλει pm.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..προσφατα προσπαθησα αποτυχημενα βεβαια να εγκαταστησω το jb στο κινητο μου( iphone 4 gsm 6.1.3 ) χωρις πειρα σε αυτο...με τα πολλα τα εκανα θαλασσα..μαλλον δεν το εγκατεστησα σωστα..τελος παντων το cydia δεν ανοιγει αν και υπαρχει σαν εφαρμογη στο κινητο μου και επισης το BytaFont που μου κατεβασε η φιλη μου απο την οποια εμαθα για το jb..αφου ομως απετυχα να το εγκαταστησω δεν θελω να υπαρχει οτιδηποτε απο αυτο στο κινητο μου(π.χ cydia κ.τ.λ) αν ειναι ευκολο να με βοηθησει καποιος δινοντας μου μερικες οδηγιες για το πως να τα σβησω..χωρις να χασω τις φωτογραφιες μου επαφες κ.τ.λ θα το εκτημουσα ιδιαιτερα...

 

* Ελπιζω να μην εχει προκληθει βλαβη στο τηλεφωνο μου..:(

Ευχαριστω εκ των προτερων...!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως μπορουμε να αποθηκευσουμε σε ενα αρχειο vcf νομιζω ΟΛΕΣ τις επαφες ενος iphone 4 ωστε να τις περασουμε σε ενα samsung galaxy s4?

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Μαλλον δεν καταλαβες καλα.

Δεν θελω να μου πειτε ενα προγραμμα το οποιο να κανω import τα αρχεια vcf στο κινητο αλλα πως ακριβως θα εξαγω ολες τις επαφες ενος iphone σε ενα αρχειο vcf ωστε να το μεταφερουμε σε οποιοδηποτε android κινητο και να το κανουμε εξαγωγη τις επαφες στο τηλεφωνο.

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει προγραμματάκι που στέλνει τις επαφες στο Gmail.

Μόλις δω ποιό είναι θα επανέλθω...

 

contacts kit λέγεται το πρόγραμμα.

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια χαρα σε ολους. Ελπιζω να το βαζω στη σωστη ενοτητα το thread.

 

Επειδη θελω να αγορασω ενα Iphone 3GS μεταχειρισμενο και γενικα ειμαι τελειως ασχετος, ουτε καν touch δεν ειχα ποτε, ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να αγορασω "σπασμενο-jailbreak" η οχι και γιατι?

Ξερω οτι με το jailbreak κερδιζω με το να κατεβαζω και να περναω δωρεαν apps αλλα δεν ξερω τι χανω, τα updates της apple μηπως, κατι ακομα..?

 

Sorry για τις ισως χαζες ερωτησεις αλλα δεν εχω επαφη με το θεμα.

 

Σας ευχαριστω και ελπιζω να με βοηθησετε..

 

Υ.Γ. Κοιταω αγγελιες γενικα αλλα αν καποιος πουλαει το δικο του, σε οσο καλυτερη κατασταση/τιμη με τα παρεπλεκομενα, ας μου στειλει pm.

 

Updates δεν χάνεις μιας και πλέον είναι συγκεκριμένες και περιορισμένες οι εκδόσεις που παίρνει η συγκεκριμένη συσκευή χωρίς μελλοντικές αναβαθμίσεις.

 

Το μόνο που μπορείς να χάσεις είναι σταθερότητα αν περάσεις εφαρμογές και πειράξεις πράγματα που δεν ξέρεις. Όλα όμως επανέρχονται.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..προσφατα προσπαθησα αποτυχημενα βεβαια να εγκαταστησω το jb στο κινητο μου( iphone 4 gsm 6.1.3 ) χωρις πειρα σε αυτο...με τα πολλα τα εκανα θαλασσα..μαλλον δεν το εγκατεστησα σωστα..τελος παντων το cydia δεν ανοιγει αν και υπαρχει σαν εφαρμογη στο κινητο μου και επισης το BytaFont που μου κατεβασε η φιλη μου απο την οποια εμαθα για το jb..αφου ομως απετυχα να το εγκαταστησω δεν θελω να υπαρχει οτιδηποτε απο αυτο στο κινητο μου(π.χ cydia κ.τ.λ) αν ειναι ευκολο να με βοηθησει καποιος δινοντας μου μερικες οδηγιες για το πως να τα σβησω..χωρις να χασω τις φωτογραφιες μου επαφες κ.τ.λ θα το εκτημουσα ιδιαιτερα...

 

* Ελπιζω να μην εχει προκληθει βλαβη στο τηλεφωνο μου..:(

Ευχαριστω εκ των προτερων...!!

 

jailbreak γινεται μεχρι την 6.1.2 εκδοση.

δεν χαας τιποτα απλα εφοσον δεν γινει j/b η συσκευη δεν εγκαθισταται και το cydia.

μπορεις παντα με ενα setup as new να εχεις μια συσκευη σαν μολις βγαλμενη απο το κουτι της. Στη συνεχεια περνας μεσω συγχρονισμου τα προσωπικα σου στοιχεια (που εννοειται εχεις φυλαξει πριν με backup).

Δεν μπορεις να σβησεις κατι που δεν εχει εγκατασταθει, για πληρη καθαρισμο απο σκουπιδια κανεις το παραπανω.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παντελος ασχετος με τα iphone,μου εδωσε φιλος ενα κλειδωμενο(4ψηφιος κωδικος συσκευης) 3GS που βρηκε στο δρομο!

Mεσα σε μια ωριτσα μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ το ξεκλειδωσα(δεν ειχα ξαναπιασει στα χερια μου iphone)αφου δανειστικα φορτιστη-usb απο αλλο φιλο :lol::lol::lol: και κατεβασα αναλογα προγραμματα.

Εγινε total επαναφορα,itunes κτλ......

Δουλευει αψογα,Με την ....παραδοση θα απολαυσω και το καφεδακι-κερασμα......:lol::lol::lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδιά!

 

Αγόρασα πρόσφατα το iphone αλλά έχω ένα θέμα με το facebook... δεν φαίνομαι online.. Πρέπει να κάνω κάτι???

 

ενεργοποίησες τη συνομιλία μέσα απο το τσατ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα του myphone.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας, σχετικά με αυτό:

είχα ενα iphone 3gs το οποίο έκανα αντίγραφο ασφαλείας στο icloud και το χάρισα στη γυναίκα μου,αφού το σέταρα ως νέο iphone.

Τώρα εγώ έχω το 4αρι και το πρόβλημά μου είναι, πως θα επαναφέρω ότι είχα μέσα στο 3gs, στο νέο μου τηλέφωνο: εφαρμογές-mail-φωτογραφίες-μουσική-ήχοι κλπ;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα στην παρέα του myphone.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας, σχετικά με αυτό:

είχα ενα iphone 3gs το οποίο έκανα αντίγραφο ασφαλείας στο icloud και το χάρισα στη γυναίκα μου,αφού το σέταρα ως νέο iphone.

Τώρα εγώ έχω το 4αρι και το πρόβλημά μου είναι, πως θα επαναφέρω ότι είχα μέσα στο 3gs, στο νέο μου τηλέφωνο: εφαρμογές-mail-φωτογραφίες-μουσική-ήχοι κλπ;

 

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ.

ευχαριστώ.είδα τις οδηγίες, αλλά οταν κάνω επαναφορά,δε μου λεει απο icloud, αλλά μου λέει σβήσιμο iphone.

Και στο icloud οταν μπαίνω στο διαχείριση χώρου αποθήκευσης, μου το έχει το backup:blink:

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πρώτα κάνεις Erase iPhone και μετά όταν θα ξεκινήσει η διαδικασία για να κάνεις set up τη συσκευή σου θα βρεις εκτός των άλλων και την επιλογή Restore from iCloud Backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κάνεις Erase iPhone και μετά όταν θα ξεκινήσει η διαδικασία για να κάνεις set up τη συσκευή σου θα βρεις εκτός των άλλων και την επιλογή Restore from iCloud Backup.

 

οκ,θα το δω.........ευχαριστώ και πάλι.

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάποιος που να ξέρει να με βοηθήσει να κάνω jailbreak?επειδή έχω διάβαση πολύ και έχω δει και πολλά video αλλα δεν τα κατάφερα

οποιος μπορεί ας μου στήλη μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδιά κάποιος που να ξέρει να με βοηθήσει να κάνω jailbreak?επειδή έχω διάβαση πολύ και έχω δει και πολλά video αλλα δεν τα κατάφερα

οποιος μπορεί ας μου στήλη μήνυμα

 

Γράφεις σε λάθος θέμα... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343970

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...