Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν στο itunes επιλεγεις να κρατηθει το αντιγραφο στον υπολογιστη δεν συγχρονιζει και με το outlook ;

η μηπως πρεπει να αποεπιλεγουν οι επαφες και απο την συσκευη ;

Όταν επιλέγεις να κάνεις backup στον υπολογιστή απλά κρατάει αντίγραφο για μελλοντικό restore from backup δεν κάνει συγχρονισμό. Αν θες να συγχρονίζεις τις επαφές σου με το outlook θα πρέπει να κλείσεις τον διακόπτη στο icloud για τις επαφές και μετά να επιλέξεις την αντίστοιχη επιλογή μέσα από το itunes.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν επιλέγεις να κάνεις backup στον υπολογιστή απλά κρατάει αντίγραφο για μελλοντικό restore from backup δεν κάνει συγχρονισμό. Αν θες να συγχρονίζεις τις επαφές σου με το outlook θα πρέπει να κλείσεις τον διακόπτη στο icloud για τις επαφές και μετά να επιλέξεις την αντίστοιχη επιλογή μέσα από το itunes.

 

δεν θα ειχα αντιρρηση για τη χρηση του icloud αλλα ο προβληματισμος μου ξεκινησε απο την στιγμη που διαπιστωσα πως δεν ενημερονονται τα δεδομενα συμφωνα με αυτα που υπαρχουν στο τηλεφωνο.

Υπαρχει ενημερωση μεχρι ενα χρονικο σημειο που ειναι αδυνατο να προσδιορισω αλλα αν αυριο πχ προσθεσω 10 καινουργιες επαφες και στην συνεχεια κανω συγχρονισμο, αυτες δεν θα ενημερωθουν στο icloud.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι νέες επαφές δεν περνάνε στο iCloud, αλλά σε άλλο λογαριασμό (email)?

Από την δική μου εμπειρία: καλύτερα να χρησιμοποιήσεις είτε το ένα είτε τον άλλο συγχρονισμό. Είτε μόνο iCloud, είτε iTunes+Outlook. Φυσικά και μπορείς να περάσεις τα στοιχεία από το iCloud στο Outlook μέσω του iCloud Control Panel.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ειχα αντιρρηση για τη χρηση του icloud αλλα ο προβληματισμος μου ξεκινησε απο την στιγμη που διαπιστωσα πως δεν ενημερονονται τα δεδομενα συμφωνα με αυτα που υπαρχουν στο τηλεφωνο.

Υπαρχει ενημερωση μεχρι ενα χρονικο σημειο που ειναι αδυνατο να προσδιορισω αλλα αν αυριο πχ προσθεσω 10 καινουργιες επαφες και στην συνεχεια κανω συγχρονισμο, αυτες δεν θα ενημερωθουν στο icloud.

Όταν έχεις ενεργοποιημένο το icloud, και μόνο αυτό, περνώντας μια επαφή αμέσως θα δεις ότι πάνω αριστερά ή δεξιά εμφανίζεται ο κύκλος δείχνοντας ότι ενημερώνονται οι επαφές. Δεν χρειάζεται να κάνεις συγχρονισμό.

 

Δες πως είναι στο δικό μου κινητό το πρώτο screenshot είναι από το itunes και τα 2 επόμενα από το κινητό μου

(1) http://d.pr/i/DqNS

(2) http://d.pr/i/gdcE

(3) http://d.pr/i/UJAU

 

Στο 2ο screenshot φαίνεται και ο κύκλος της ανανέωσης επειδή έγινε αλλαγή στις επαφές, η αλλαγή γίνεται αυτόματα. Επίσης πάνω αριστερά θα δεις ότι υπάρχει και ένα πλήκτρο για να κάνεις χειροκίνητη ανανέωση στις επαφές που βρίσκονται στο icloud.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις ενεργοποιημένο το icloud, και μόνο αυτό, περνώντας μια επαφή αμέσως θα δεις ότι πάνω αριστερά ή δεξιά εμφανίζεται ο κύκλος δείχνοντας ότι ενημερώνονται οι επαφές. Δεν χρειάζεται να κάνεις συγχρονισμό.

 

Δες πως είναι στο δικό μου κινητό το πρώτο screenshot είναι από το itunes και τα 2 επόμενα από το κινητό μου

(1) http://d.pr/i/DqNS

(2) http://d.pr/i/gdcE

(3) http://d.pr/i/UJAU

 

Στο 2ο screenshot φαίνεται και ο κύκλος της ανανέωσης επειδή έγινε αλλαγή στις επαφές, η αλλαγή γίνεται αυτόματα. Επίσης πάνω αριστερά θα δεις ότι υπάρχει και ένα πλήκτρο για να κάνεις χειροκίνητη ανανέωση στις επαφές που βρίσκονται στο icloud.

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Καποιο προβλημα πρεπει να υπηρχε και με τον explorer συν το γεγονος οτι ειχα το icloud panel απενεργοποιημενο.

Εγκατεστησα τον 10 και ενεργοποιηα το panel και τα πραγματα διορθωθηκαν.

Παραμενει ομως το γεγονος οτι οι σημειωσεις στο τηλεφωνο ειναι 5 ενω στο συννεφο εμφανιζονται μονο 3. Βεβαιως ειναι ενεργοποιημενη η σχετικη επιλογη στο τηλεφωνο ρυθμισεις -->icloud --> σημειωσεις !!!

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Καποιο προβλημα πρεπει να υπηρχε και με τον explorer συν το γεγονος οτι ειχα το icloud panel απενεργοποιημενο.

Εγκατεστησα τον 10 και ενεργοποιηα το panel και τα πραγματα διορθωθηκαν.

Παραμενει ομως το γεγονος οτι οι σημειωσεις στο τηλεφωνο ειναι 5 ενω στο συννεφο εμφανιζονται μονο 3. Βεβαιως ειναι ενεργοποιημενη η σχετικη επιλογη στο τηλεφωνο ρυθμισεις -->icloud --> σημειωσεις !!!

Για κλείσε τον και όταν σου βγάλει αν θες να διαγραφούν οι σημειώσεις εσύ θα πεις να κρατηθούν στο iphone και μετά ενεργοποιήσε τον ξανά και δες αν θα τις συγχρονίσει από την αρχή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σε τι οφειλετε η ενδειξη που λαμβανω σε ακανονιστα χρονικα διαστηματα "Κλειδωμενη sim" ?? διχως να εχω κλειδωσει τη συκευη???? αναφερεομαι σε 3gs
Link to comment
Share on other sites

Σε τι οφειλετε η ενδειξη που λαμβανω σε ακανονιστα χρονικα διαστηματα "Κλειδωμενη sim" ?? διχως να εχω κλειδωσει τη συκευη???? αναφερεομαι σε 3gs

 

κανε ενα hard reset μπας και στρωσει

Link to comment
Share on other sites

Υποθετικα το λες!!! Πως γινετε αυτο το hard????

 

πατα ταυτοχρονα το home buton μαζι με το power μεχρι να σου δειξει το μηλο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιό είναι κατά τη γνώμη σας το καλύτερο-value for money gps για το iphone μας?Το Νavigon είναι πανάκριβο.Τα άλλα τα δοκίμασε κανένας?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. εχω το 4s το αγορασα το σεπτεμβριο. και στα μεσα του δεκεμβρη εκει που ημουνα στο ιντενερτ εκλεισε το wifi. απενεργοποηθηκε. το εκανα restart.. και μετα απο λιγες ημερες ξεμπλοκαρε.. αυτο μου το εχει κανει 3 φορες. πηγα στη wind και περιμενω. αν ξερει καποιος κατι ας με βοηθησει. ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας !!!

Γνωρίζει κάποιος πώς γίνεται να ανεβάζω φωτογραφίες στο facebook και να λέει στο τέλος ...

"from IOS" ή απο "IOS" ;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιό είναι κατά τη γνώμη σας το καλύτερο-value for money gps για το iphone μας?Το Νavigon είναι πανάκριβο.Τα άλλα τα δοκίμασε κανένας?

 

Στις γιορτες χρησιμοποιησα εκτεταμενα το sygic και εμεινα πολυ ευχαριστημενος αλλα και το navigon νομιζω ειναι εφαμιλλο.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

θα ηθελα λιγη βοηθεια στα εξης.

Στις φωτογραφιες εχω 3 αλμπουμ. "Αλμπουμ καμερας" με 72 φωτο και "βιβλιοθηκη" και "Iphone" απο 224 φωτο το καθενα.

Απο τα 2 τελευταια ομως (βιβλιοθηκη και iphone ) δεν μπορω να διαγραψω καμμια φωτογραφια. Πως μπορει να γινει επιλεκτικη διαγραφη απο τα συγκεκριμενα αλμπουμ ;

και

μετα απο αλεπαλληλες συγχωνευσεις bookmarks μεταξυ explorer και safari εχουν διπλο τριπλο χιλιο εγγραφει, με αποτελεσμα ο καταλογος τους να ειναι τεραστιος. Σκοπευω να σβησω απο τον explorer με το χερι μια μια τις διπλες εγγραφες. Πως ομως θα σβησω απο το safari του iphone τελειως τον καταλογο, ετσι ωστε στον επομενο συγχρονισμο να περαστουν οι "καθαρες" εγγραφες απο τον explorer. Πιθανως να εμπλεκεται και το icloud αλλα απο το icloud.com δεν βλεπω κατι στο οποιο μπορω να επεμβω η να αλλαξω.

Υπαρχει καποια λυση ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

θα ηθελα λιγη βοηθεια στα εξης.

Στις φωτογραφιες εχω 3 αλμπουμ. "Αλμπουμ καμερας" με 72 φωτο και "βιβλιοθηκη" και "Iphone" απο 224 φωτο το καθενα.

Απο τα 2 τελευταια ομως (βιβλιοθηκη και iphone ) δεν μπορω να διαγραψω καμμια φωτογραφια. Πως μπορει να γινει επιλεκτικη διαγραφη απο τα συγκεκριμενα αλμπουμ ;

και

μετα απο αλεπαλληλες συγχωνευσεις bookmarks μεταξυ explorer και safari εχουν διπλο τριπλο χιλιο εγγραφει, με αποτελεσμα ο καταλογος τους να ειναι τεραστιος. Σκοπευω να σβησω απο τον explorer με το χερι μια μια τις διπλες εγγραφες. Πως ομως θα σβησω απο το safari του iphone τελειως τον καταλογο, ετσι ωστε στον επομενο συγχρονισμο να περαστουν οι "καθαρες" εγγραφες απο τον explorer. Πιθανως να εμπλεκεται και το icloud αλλα απο το icloud.com δεν βλεπω κατι στο οποιο μπορω να επεμβω η να αλλαξω.

Υπαρχει καποια λυση ;

Ότι φωτογραφίες συγχρονίζεις μέσω itunes δεν μπορούν να διαγραφούν μέσα από το iphone. Για να σβήσεις φωτογραφίες που δεν θες θα πρέπει να πας στο φάκελο στον οποίο έχεις τις φωτογραφίες, να αφαιρέσεις τις φώτο και μετά να συγχρονίσεις ξανά με itunes.

 

Ένας τρόπος είναι να δημιουργήσεις δικά σου albums στο photostream, μέσα από το iphone με τις φωτογραφίες που θες. Όταν τελειώσεις απλά θα αφαιρέσεις τα albums που έχεις περάσει μέσα από το itunes.

 

Επίσης μπορείς να φτιάξεις δικά σου albums, εκεί που βρίσκεται η βιβλιοθήκη με όλες σου τις φωτογραφίες. Το μειονέκτημα σε αυτό είναι ότι οι φωτογραφίες θα είναι διπλές, θα υπάρχουν και στην βιβλιοθήκη και στο νέο album που θα έχεις φτιάξει.

 

Για τα bookmarks μπορείς απλά να τα διαγράψεις από το safari, να απενεργοποιήσεις τα bookmarks από το icloud και μετά μέσω itunes να τα περάσεις ξανά από το explorer.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ότι φωτογραφίες συγχρονίζεις μέσω itunes δεν μπορούν να διαγραφούν μέσα από το iphone. Για να σβήσεις φωτογραφίες που δεν θες θα πρέπει να πας στο φάκελο στον οποίο έχεις τις φωτογραφίες, να αφαιρέσεις τις φώτο και μετά να συγχρονίσεις ξανά με itunes.

 

Ένας τρόπος είναι να δημιουργήσεις δικά σου albums στο photostream, μέσα από το iphone με τις φωτογραφίες που θες. Όταν τελειώσεις απλά θα αφαιρέσεις τα albums που έχεις περάσει μέσα από το itunes.

 

Επίσης μπορείς να φτιάξεις δικά σου albums, εκεί που βρίσκεται η βιβλιοθήκη με όλες σου τις φωτογραφίες. Το μειονέκτημα σε αυτό είναι ότι οι φωτογραφίες θα είναι διπλές, θα υπάρχουν και στην βιβλιοθήκη και στο νέο album που θα έχεις φτιάξει.

 

Για τα bookmarks μπορείς απλά να τα διαγράψεις από το safari, να απενεργοποιήσεις τα bookmarks από το icloud και μετά μέσω itunes να τα περάσεις ξανά από το explorer.

 

Δεν εχω τιποτα επιλεγμενο στην καρτελλα "φωτο" του itunes (αν αυτο εννοεις). Στην συσκευη μου στις ρυθμισεις των φωτογραφιων ειναι ενεργοποιημενη " η ροη φωτο μου" και οχι το "κοινες ροες φωτο". Στον υπολογιστη υπαρχουν στις "εικονες" 3 σχετικοι φακελλοι. Iphone , Ipod photo cache και Photo stream. Πηγα στο τελευταιο εσβησα η προσθεσα οτι ηθελα, συγχρονισα αλλα τιποτα δεν αλλαξε στην συσκευη.

Επισης δεν ξερω που και πως βρισκονται στο safari του κινητου για να τα διαγραψω. Μηπως χρειαζομαι το ifile ; αλλα και παλι δεν ξερω τι να σβησω.........

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τιποτα επιλεγμενο στην καρτελλα "φωτο" του itunes (αν αυτο εννοεις). Στην συσκευη μου στις ρυθμισεις των φωτογραφιων ειναι ενεργοποιημενη " η ροη φωτο μου" και οχι το "κοινες ροες φωτο". Στον υπολογιστη υπαρχουν στις "εικονες" 3 σχετικοι φακελλοι. Iphone , Ipod photo cache και Photo stream. Πηγα στο τελευταιο εσβησα η προσθεσα οτι ηθελα, συγχρονισα αλλα τιποτα δεν αλλαξε στην συσκευη.

Επισης δεν ξερω που και πως βρισκονται στο safari του κινητου για να τα διαγραψω. Μηπως χρειαζομαι το ifile ; αλλα και παλι δεν ξερω τι να σβησω.........

Για να έχεις το άλμπουμ iphone μέσα στις φωτογραφίες σου πάει να πει ότι το έχεις συγχρονίσει αυτό τον φάκελο μέσω itunes. Αν δεν το είχες κάνει τότε δεν θα υπήρχε στις φωτογραφίες. Θα είχες μόνο το camera roll με τις 72 και η βιβλιοθήκη θα ήταν άδεια.

 

Η ροή φωτογραφιών σου επιτρέπει να μεταφέρονται μέσω wifi ότι φωτογραφίες τραβάς από το κινητό σου και να εμφανίζονται στο αντίστοιχο άλμπουμ ροή φωτογραφιών.

 

Αλλαγές θα δεις όταν θα προσθέσεις ή αφαιρέσεις φωτογραφίες στον φάκελο iphone που έχεις στον υπολογιστή σου. Αυτό τον φάκελο συγχρονίζει το itunes με το κινητό σου.

 

Για να διαγράψεις τα bookmarks θα πας στο safari θα επιλέξεις το σύμβολο "βιβλίο" και εκεί θα δεις δυο επιλογές bookmarks bar και bookmarks menu. Σε ένα από τα δύο μενού θα έχει όλα τα bookmarks σου. Εμένα που τα συγχρονίζω με το icloud στο safari του mac μου βρίσκονται στο bookmarks bar.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το iCloud τελικά αποθηκεύει εις αεί φωτογραφικά άλμπουμ, ή μόνον τις πρώτες 30 μέρες και αν δεν ξεπερνούν τις χίλιες;!

Ρωτάω γιατί η κοπέλα μου θα αποκτήσει iPhone, ενώ έχει iPad, και δεν έχει δικό της υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Το iCloud τελικά αποθηκεύει εις αεί φωτογραφικά άλμπουμ, ή μόνον τις πρώτες 30 μέρες και αν δεν ξεπερνούν τις χίλιες;!

Ρωτάω γιατί η κοπέλα μου θα αποκτήσει iPhone, ενώ έχει iPad, και δεν έχει δικό της υπολογιστή.

To photo stream αποθηκεύει τις φωτογραφίες για 30 μέρες. Από εκεί και πέρα όμως μπορείς να ενεργοποιήσεις το shared photo stream και να αποθηκεύεις εκεί τις φωτογραφίες ανεξάρτητα με το photo stream. Αυτό κρατάει τις φωτογραφίες για όσο εσύ θες μέχρι να τις διαγράψεις μία μία ή ολόκληρο το album. Έχει περιθώριο 1000 φωτογραφιών το κάθε shared photo stream. Για πιο πολλά διάβασε το http://support.apple.com/kb/HT4486.

 

Απλά να σημειώσω ότι φωτογραφίες που τραβάς από την κάμερα του iphone 5 και γενικά όσες περάσεις σ' ένα shared photo stream θα έχουν χαμηλώτερη ανάλυση έτσι ώστε να διευκολύνεται το upload και download.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ότι φωτογραφίες συγχρονίζεις μέσω itunes δεν μπορούν να διαγραφούν μέσα από το iphone. Για να σβήσεις φωτογραφίες που δεν θες θα πρέπει να πας στο φάκελο στον οποίο έχεις τις φωτογραφίες, να αφαιρέσεις τις φώτο και μετά να συγχρονίσεις ξανά με itunes.

 

Ένας τρόπος είναι να δημιουργήσεις δικά σου albums στο photostream, μέσα από το iphone με τις φωτογραφίες που θες. Όταν τελειώσεις απλά θα αφαιρέσεις τα albums που έχεις περάσει μέσα από το itunes.

 

Επίσης μπορείς να φτιάξεις δικά σου albums, εκεί που βρίσκεται η βιβλιοθήκη με όλες σου τις φωτογραφίες. Το μειονέκτημα σε αυτό είναι ότι οι φωτογραφίες θα είναι διπλές, θα υπάρχουν και στην βιβλιοθήκη και στο νέο album που θα έχεις φτιάξει.

 

Για τα bookmarks μπορείς απλά να τα διαγράψεις από το safari, να απενεργοποιήσεις τα bookmarks από το icloud και μετά μέσω itunes να τα περάσεις ξανά από το explorer.

 

Δεν είχε αλλάξει αυτο στην 5.1.1? Νομίζω πως δινόταν η δυνατότητα διαγραφής φωτο που δεν έχουν τραβηχτεί απο το κινητό. Έχω την 5.0.1 και δεν το έχω δοκιμάσει.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε αλλάξει αυτο στην 5.1.1? Νομίζω πως δινόταν η δυνατότητα διαγραφής φωτο που δεν έχουν τραβηχτεί απο το κινητό. Έχω την 5.0.1 και δεν το έχω δοκιμάσει.

Αυτό που λες ισχύει για το photo stream. Όταν παρουσιάστηκε το photo stream δεν σε άφηνε να σβήσεις μεμονωμένα φωτογραφίες αλλά όλο το photo stream. Μετά την 5.1.1 σε αφήνει να σβήνεις όποιες θες εσύ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

"Ξαφνικα" δεν ανοιγει ο καιρος.

Παταω το εικονιδιο παει να ανοιξει και με πεταει στην οθονη που ημουν.

Δοκιμασα και απο τις γνωστοποιησεις οπου εκει εμφανιζεται μεν αλλα με την ιδια συμπεριφορα οταν πατησεις επανω του.

Εκλεισα και ξανα ανοιξα την συσκευη, hard reset, κτλ χωρις καμμια διαφορα.

καμμια ιδεα ;;;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

"Ξαφνικα" δεν ανοιγει ο καιρος.

Παταω το εικονιδιο παει να ανοιξει και με πεταει στην οθονη που ημουν.

Δοκιμασα και απο τις γνωστοποιησεις οπου εκει εμφανιζεται μεν αλλα με την ιδια συμπεριφορα οταν πατησεις επανω του.

Εκλεισα και ξανα ανοιξα την συσκευη, hard reset, κτλ χωρις καμμια διαφορα.

καμμια ιδεα ;;;

 

Μήπως είσαι με jailbreak γιατι αν ναι σβήσε το app sync και θα θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι με jailbreak γιατι αν ναι σβήσε το app sync και θα θα στρώσει.

 

Ναι ειμαι

Οκ θα το δοκιμασω.

 

Edit. Δεν αλλαξε τιποτα. Περασα ξανα και την 1.2 απο πανω και παλι δεν λειτουργει ο καιρος.

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...