Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε kormos

Έχω πάρει πρόσφατα ένα i-tech 801 music.

Αφού έχω κάνει για πρώτη φορά paired το handsfree με το iphone, παρατήρησα ότι αν ανοίξω το i-tech και έπειτα το iphone δεν συνδέονται. Το ίδιο και με την ανάποδη σειρά. Τυχαία βρήκα όμως το παρακάτω που πιάνει πάντα. Ανοίγω πρώτα το i-tech και μόλις ανοίξει (ανάψει το λαμπάκι του) ανοίγω αμέσως το bluetooth του iphone (1-2 δευτερόλεπτα νωρίτερα ή αργότερα δεν πειράζει, όχι πιο πολύ όμως). Αμέσως θα δείς το εικονίδιο του bluetooth του iphone να αναβοσβήνει και μετά να γίνεται έντονο και σταθερό, που σημαίνει ότι συνδέθηκε.

Για δοκίμασέ το.

 

(εκτός αν εννοείς ότι δεν μπορείς να συνδεθείς ούτε την πρώτη φορά για να δημιουγήσεις το pair, οπότε τζάμπα στα έγραψα!!)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kormos

Έχω πάρει πρόσφατα ένα i-tech 801 music.

Αφού έχω κάνει για πρώτη φορά paired το handsfree με το iphone, παρατήρησα ότι αν ανοίξω το i-tech και έπειτα το iphone δεν συνδέονται. Το ίδιο και με την ανάποδη σειρά. Τυχαία βρήκα όμως το παρακάτω που πιάνει πάντα. Ανοίγω πρώτα το i-tech και μόλις ανοίξει (ανάψει το λαμπάκι του) ανοίγω αμέσως το bluetooth του iphone (1-2 δευτερόλεπτα νωρίτερα ή αργότερα δεν πειράζει, όχι πιο πολύ όμως). Αμέσως θα δείς το εικονίδιο του bluetooth του iphone να αναβοσβήνει και μετά να γίνεται έντονο και σταθερό, που σημαίνει ότι συνδέθηκε.

Για δοκίμασέ το.

 

(εκτός αν εννοείς ότι δεν μπορείς να συνδεθείς ούτε την πρώτη φορά για να δημιουγήσεις το pair, οπότε τζάμπα στα έγραψα!!)

 

 

Καλημέρα :)

 

Είμαι ήδη κάτοχος τριών iTech (απόλυτα ευχαριστημένος από τις επιδόσεις / λειτουργίες τους :p ) , οπότε τον τρόπο συγχρονισμού τον κατέχω :rolleyes: (ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :) )

 

Το πρόβλημα μου είναι όμως για το i.Tech Bluetooth Clip Vibrate που δεν μπορεί να εντοπιστεί :worry:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

sorry αν έχει απαντηθεί ήδη...

 

Όταν πρωτοέβαλα το winterboard, τικάρισα και την επιλογή για "solid top bar". Μετά από λίγο καιρό και χωρίς να έχω προσθέσει άλλη εφαρμογή, (απλά τικάροντας κι άλλες επιλογές στο winterboard) εξαφανίζεται η top bar μετά από επιστροφή στο springboard από settings ή οτιδήποτε άλλο.

 

Απενεργοποιώντας την επιλογή για "solid top bar", όλα καλά.

 

Υπάρχει τρόπος η solid top bar να δουλεύει σωστά? Μήπως uninstall/install το winterboard?

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν κάνω μία ερώτηση που έχει απαντηθεί αλλά έχει μπλεχτεί. Αν πάω να αγοράσω τώρα το iphone 3gs 8α μπορέσω να το κάνω unlock / jailbreak; Έχω μπερδευτεί με αυτά που λένε για καινούργιο firmware κ.τ.λ.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν κάνω μία ερώτηση που έχει απαντηθεί αλλά έχει μπλεχτεί. Αν πάω να αγοράσω τώρα το iphone 3gs 8α μπορέσω να το κάνω unlock / jailbreak; Έχω μπερδευτεί με αυτά που λένε για καινούργιο firmware κ.τ.λ.

Θα μπορείς να το κάνεις jailbrake με το blackra1n είτε έχει την OS 3.1 είτε την 3.1.2.

Αν το αγοράσεις από Cosmote, Vodafone, Γερμανό ή Πλαίσιο δεν χρειάζεται να το κάνεις unlock. Απλά βάζεις μέσα την sim σου και το ενεργοποιείς. Unlock χρειάζεται μόνο όταν αγοράζεις συσκευή από το εξωτερικό η οποία είναι κλειδωμένη σε κάποιο πάροχο κινητής τηλεφωνίας.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σέ όλους δύο απορίες εάν μπορεί κάποιος νά βοηθήσει.1)Πώς κατά τήν κλήση μπορεί νά φαίνεται η φωτό μεγάλη:2)Εάν υπάρχη πρόβλημα συχρονισμού τού iTunes μέ windows vista & windows 7 επειδή σκέφτομαι νά αλλάξω laptop.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

χρειάζομαι τη βοήθειά σας για άλλη μια φορά!

Όταν κάνω μια εξερχόμενη κλήση ή όταν μου έρχεται μια εισερχόμενη κλήση, μου εμφανίζεται το μήνυμα "προώθηση κλήσης ενεργή" και πολλές φορές για να συνεχίσω την ενέργειά μου πρέπει να πατήσω απόρριψη.

Γιατί συμβαίνει αυτό βρε παιδιά? Μπορώ να κάνω κάτι για να μην εμφανίζεται?

Αννη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

χρειάζομαι τη βοήθειά σας για άλλη μια φορά!

Όταν κάνω μια εξερχόμενη κλήση ή όταν μου έρχεται μια εισερχόμενη κλήση, μου εμφανίζεται το μήνυμα "προώθηση κλήσης ενεργή" και πολλές φορές για να συνεχίσω την ενέργειά μου πρέπει να πατήσω απόρριψη.

Γιατί συμβαίνει αυτό βρε παιδιά? Μπορώ να κάνω κάτι για να μην εμφανίζεται?

 

Μήπως στη γραμμή σου έχεις κάνει εκτροπή ή έχεις δύο νούμερα;:rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

 

Γιατί όταν πάω να κάνω την διαδικασία sync με το δικό μου Account στον υπολογιστή που έχω το άλλο iPhone μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα; :confused:

 

Κάνω κάτι λάθος ή πρέπει υποχρεωτικά να κάνω διαγραφή;

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στη γραμμή σου έχεις κάνει εκτροπή ή έχεις δύο νούμερα;:rolleyes:

 

Όχι. Και γενικά έχω δει αυτό να συμβαίνει και σε άλλα i-phone οπότε λογικά κάτι του κινητού πρέπει να είναι!

Αννη
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω μια εξερχόμενη κλήση ή όταν μου έρχεται μια εισερχόμενη κλήση, μου εμφανίζεται το μήνυμα "προώθηση κλήσης ενεργή" και πολλές φορές για να συνεχίσω την ενέργειά μου πρέπει να πατήσω απόρριψη.

 

Σε ποια εταιρεια κινητης εισαι?

Link to comment
Share on other sites

παιδια δυο ερωτησουλες για 3gs με vodafone cu.

 

1.το κυκλακι διπλα απο το vf GR τι σημαινει?

(καπου διαβασα οτι ειναι του gps αλλα δεν πολυκαταλαβα)

 

2.δεν μπορω να συνδεθω στο Internet,μονο με wifi.

μου βγαζει "could not activate cellular data network,you are not subscribded to a cellular data service".

(παλι εψαξα,αλλα κατι ρυθμισεις αλλα τιποτα δεν εγινε)

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια δυο ερωτησουλες για 3gs με vodafone cu.

 

1.το κυκλακι διπλα απο το vf GR τι σημαινει?

(καπου διαβασα οτι ειναι του gps αλλα δεν πολυκαταλαβα)

 

2.δεν μπορω να συνδεθω στο Internet,μονο με wifi.

μου βγαζει "could not activate cellular data network,you are not subscribded to a cellular data service".

(παλι εψαξα,αλλα κατι ρυθμισεις αλλα τιποτα δεν εγινε)

 

ευχαριστω

 

Καλησπερα :)

1. gprs

2. Δοκιμασε με internet.vodafone.gr

ρυθμισεις-γενικα-κινητο δικτυο δεδομενων-

αφου πρωτα εχεις ζητησει ενεργοποιηση apn internet

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια κ καλο μηνα! Εχω ενα προβλημα με το τηλ παταω στην επιλογη mail εγω εχω hotmail αλλα επειδη δεν εχει αυτη την επιλογη παταω την επιλογη αλλο βαζω τα στοιχεια μου αλλα τιποτα δεν μπαινει στο email μου ενω ο αδερφος μου που εχει mail yahoo μπαινει μια χαρα μπορει να με βοηθησεις καποιος pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee>????
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια κ καλο μηνα! Εχω ενα προβλημα με το τηλ παταω στην επιλογη mail εγω εχω hotmail αλλα επειδη δεν εχει αυτη την επιλογη παταω την επιλογη αλλο βαζω τα στοιχεια μου αλλα τιποτα δεν μπαινει στο email μου ενω ο αδερφος μου που εχει mail yahoo μπαινει μια χαρα μπορει να με βοηθησεις καποιος pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee>????

 

Καλημέρα :)

 

Ρίξε μια ματιά στον οδηγό: Hotmail account στο iPhone! :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

 

Ρίξε μια ματιά στον οδηγό: Hotmail account στο iPhone! :rolleyes:

 

το εκανα αλλα τπτ ρε γμτ λεει οτι ειναι λαθος ο κωδικος η το email .. :(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, sos.

Φτιάχνω το κινητό του αφεντικού μου. Έχει το 3G, του έκανα restore σε 3.1.2 και j/b, και είναι με σύνδεση cosmote.

Στα μηνύματα δεν είναι ενεργοποιημένα τα mms. Ούτε υπάρχουν τα αντίστοιχα μενού μέσα στις ρυθμίσεις. Έχω διαβάσει πιο πριν ότι υπήρχε ένα κόλπο για να εμφανίσει τα μενού για τα mms, αλλά μέσα στον πανικό μου (αφού έρχεται συνέχεια απο πάνω μου και με ρωτάει), έχω ψάξει παντού και δεν μπορώ να βρώ τίποτα.

Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, sos.

Φτιάχνω το κινητό του αφεντικού μου. Έχει το 3G, του έκανα restore σε 3.1.2 και j/b, και είναι με σύνδεση cosmote.

Στα μηνύματα δεν είναι ενεργοποιημένα τα mms. Ούτε υπάρχουν τα αντίστοιχα μενού μέσα στις ρυθμίσεις. Έχω διαβάσει πιο πριν ότι υπήρχε ένα κόλπο για να εμφανίσει τα μενού για τα mms, αλλά μέσα στον πανικό μου (αφού έρχεται συνέχεια απο πάνω μου και με ρωτάει), έχω ψάξει παντού και δεν μπορώ να βρώ τίποτα.

Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να με βοηθήσει;

 

Για δες μήπως αυτό σε βοηθάει MMS, GPRS, GPRS via proxy, 3G και Tethering - Firmware 3.x

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, sos.

Φτιάχνω το κινητό του αφεντικού μου. Έχει το 3G, του έκανα restore σε 3.1.2 και j/b, και είναι με σύνδεση cosmote.

Στα μηνύματα δεν είναι ενεργοποιημένα τα mms. Ούτε υπάρχουν τα αντίστοιχα μενού μέσα στις ρυθμίσεις. Έχω διαβάσει πιο πριν ότι υπήρχε ένα κόλπο για να εμφανίσει τα μενού για τα mms, αλλά μέσα στον πανικό μου (αφού έρχεται συνέχεια απο πάνω μου και με ρωτάει), έχω ψάξει παντού και δεν μπορώ να βρώ τίποτα.

Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να με βοηθήσει;

 

Στη δική μου περίπτωση - μεταφορά αριθμού από vodafone σε cosmote, σε iphone 3Gs που έφερε ήδη 3.1 firmware δεν έχω καταφέρει ακόμη και χειροκίνητα να κάνω τα mms να δουλέψουν, παρά το ότι τα apn / κλπ ρυθμίσεις φαίνονται σωστές όταν δεις το plist των carrier settings.

 

Έχω καταλήξει ότι αν η συσκευή πρωτοενεργοποιείται με 3.1 και πάνω χρειάζεται να κάνει η cosmote update τα carrier settings της για firmware 3.1, όπως έχουν κάνει αρκετοί άλλοι πάροχοι (δες εδώ: http://www.trejan.com/projects/ipod/phobos.html).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση - μεταφορά αριθμού από vodafone σε cosmote, σε iphone 3Gs που έφερε ήδη 3.1 firmware δεν έχω καταφέρει ακόμη και χειροκίνητα να κάνω τα mms να δουλέψουν, παρά το ότι τα apn / κλπ ρυθμίσεις φαίνονται σωστές όταν δεις το plist των carrier settings.

 

Έχω καταλήξει ότι αν η συσκευή πρωτοενεργοποιείται με 3.1 και πάνω χρειάζεται να κάνει η cosmote update τα carrier settings της για firmware 3.1, όπως έχουν κάνει αρκετοί άλλοι πάροχοι (δες εδώ: http://www.trejan.com/projects/ipod/phobos.html).

 

Ενδιαφέρον ενημέρωση αυτή μιας και σκέφτομαι με επιδότηση μου Vodafone να κάνω δώρο στον αδερφό μου iPhone σε πάροχο Cosmote που έχει. :rolleyes:

Άρα θα πρέπει να του το αναφέρω από τώρα αν είναι να ξέρει :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ και τους 2 σας για τις απαντήσεις.

Το θέμα το έλυσα ως εξής.

Έβγαλα απο το δικό μου iphone την sim vodafone και την έβαλα στο iphone του αφεντικού μου. Αμέσως εμφάνισε το μενού των mms μέσα στις ρυθμίσεις και εικονίδιο της φωτογραφικής μέσα στα sms. Έλεγξα τις ρυθμίσεις των mms ότι είναι οκ (τις είχε απο default σωστές) και του ξαναέβαλα την sim της cosmote. Εξαφάνισε αμέσως το μενού μέσα απο τις ρυθμίσεις, αλλά συνέχισε να μου έχει το εικονίδιο μέσα στο sms.

Δοκίμασα κι ένα restart για να βεβαιωθώ ότι δεν θα το ξαναχάσει το εικονίδιο και ευτυχώς δεν το έχασε.

Έστειλα ένα mms με μια φωτό σε μένα και μου ήρθε κανονικά.

Οπότε, θεωρώ ότι είμαι οκ.

 

kkalog, δοκίμασε κι εσύ το ίδιο, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, και πες μου αν το κατάφερες.

Να σημειώσω ότι η συσκευή ενεργοποιήθηκε με 3.1.2 και κάρτα cosmote (σύνδεση) με απενεργοποιημένο το flight mode (δηλαδή μόλις ξεκίνησε μου ζήτησε pin).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω παρατηρήσει ότι όταν ανοίγω μια ιστοσελίδα ή ένα video youtube μέσω Wifi η ποιότητα του video και η αναπαράσταση των φωτογραφιών στην ιστοσελίδα είναι πολύ καλύτερη απ'ότι αν ανοίξω τα ίδια μέσω 3G. Μπορώ να κάνω κάτι ώστε και μέσω 3G να έχω την ίδα ποιότητα όπως με το Wifi? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω hotmail αλλα δεν μπορω να μπω στο email εκανα αυτο που μου ειπε ενας φιλος δηλαδη να αλλαξω την γλωσσα σε αγγλικα αλλα τιποτα μπορει να με βοηθησει καποιος???
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...