Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μπορω να γραφτω στο app store απο το i phone? και αν ναι θα πρεπει να δωσω πιστωτικη καρτα εκει οπωσδηποτε? εστω και αν θελω να κατεβασω καταρχην καποια free apps? ή πρεπει να γραφτω απο το pc? ti prepei na kano?

 

Μόνο από τον υπολογιστή μπορείς να φτιάξεις account αλλά δεν χρειάζεται πιστωτική.

 

Δες iPhone FAQ - συχνά διατυπωμένες ερωτήσεις στο τρίτο post, ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα ;)

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2 προβληματάκια:

- το έχω με μπαταρία 100% στις 7μιση το πρωι και τώρα (7μιση απόγευμα) είναι στο 52% και η χρήση που του έχω κάνει είναι υπερβολικά "light", δλδ 3-4 τηλεφωνάκια κανά 5λεπτο το καθένα, 2 sms και τσεκάρισμα των mail μου για κανά 10λεπτο μέσω wifi, το οποίο μόνο τότε ενεργοποίησα.Ειναι φυσιολογική αυτή η κατανάλωση γιατί όπως το πάει θα το φορτίσω πάλι πριν κλείσει 24ωρο??

- εκεί που κάθεται η συσκευή ξαφνικά χάνει το σήμα και μετά από κανα λεπτό επανέρχεται μόνο του. Αυτό πάλι τι σας λέει?

μιλάμε για ένα 3gs 16gb (3.1.3) αγορασμένο από cosmote μέσα στο γενάρη!

3GS BLACK 16GB MAMA EDITION.-
Link to comment
Share on other sites

2 προβληματάκια:

- το έχω με μπαταρία 100% στις 7μιση το πρωι και τώρα (7μιση απόγευμα) είναι στο 52% και η χρήση που του έχω κάνει είναι υπερβολικά "light", δλδ 3-4 τηλεφωνάκια κανά 5λεπτο το καθένα, 2 sms και τσεκάρισμα των mail μου για κανά 10λεπτο μέσω wifi, το οποίο μόνο τότε ενεργοποίησα.Ειναι φυσιολογική αυτή η κατανάλωση γιατί όπως το πάει θα το φορτίσω πάλι πριν κλείσει 24ωρο??

- εκεί που κάθεται η συσκευή ξαφνικά χάνει το σήμα και μετά από κανα λεπτό επανέρχεται μόνο του. Αυτό πάλι τι σας λέει?

μιλάμε για ένα 3gs 16gb (3.1.3) αγορασμένο από cosmote μέσα στο γενάρη!

το παραξενο σε μενα φαινεται στο οτι στην 3.1.3 που εχεις, εισαι ο πρωτος που αναφερεις τετοιο προβλημα με την μπαταρια.

κι αυτο διοτι γραφει στην αναβαθμιση 3.1.2 στην 3.1.3 οτι διορθωνει το θεμα της μπαταριας ή βελτιστοποιει το ποσοστο ακριβειας της ενδειξης της μπαταριας.

οσον αφορα το σημα, προφανως εχεις ενεργοποιημενο το 3G γι αυτο βλεπεις οτι χανεις σημα οπυ στην ουσια το λιγο αυτο που φαινεται, ειναι σημα 3G.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

το παραξενο σε μενα φαινεται στο οτι στην 3.1.3 που εχεις, εισαι ο πρωτος που αναφερεις τετοιο προβλημα με την μπαταρια.

κι αυτο διοτι γραφει στην αναβαθμιση 3.1.2 στην 3.1.3 οτι διορθωνει το θεμα της μπαταριας ή βελτιστοποιει το ποσοστο ακριβειας της ενδειξης της μπαταριας.

οσον αφορα το σημα, προφανως εχεις ενεργοποιημενο το 3G γι αυτο βλεπεις οτι χανεις σημα οπυ στην ουσια το λιγο αυτο που φαινεται, ειναι σημα 3G.

και όμως, το 3g το έχω απενεργοποιήσει! Όσο για το θέμα μπαταρίας και εγώ αυτό διάβαζα αλλά μέχρι στιγμής δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που υπόσχεται...!

 

παιδιά έχω σοβαρό θέμα!!!! χάνει το σήμα στα καλά καθούμενα. Με παίρνουν τηλ. και φαίνεται κλειστό!!!! Ρε γμτ και θέλω να αποφύγω το σερβις, ποιός ξέρει πόσο θα την κρατήσουν (απ`οτι έχω ακούσει και έχω δει κανα 15-20ημερο χαλαρά...!) Αρε 600 ευρουλάκια για να μην έχω σήμα!Έχω μήλο όμως....χαχαχαχ

Edited by nervous
συνεχομενα ,μηνυματα ,χρησιμοποιησε την τροποποιηση!
3GS BLACK 16GB MAMA EDITION.-
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω σοβαρό θέμα!!!! χάνει το σήμα στα καλά καθούμενα. Με παίρνουν τηλ. και φαίνεται κλειστό!!!! Ρε γμτ και θέλω να αποφύγω το σερβις, ποιός ξέρει πόσο θα την κρατήσουν (απ`οτι έχω ακούσει και έχω δει κανα 15-20ημερο χαλαρά...!) Αρε 600 ευρουλάκια για να μην έχω σήμα!Έχω μήλο όμως....χαχαχαχ

 

Αυτό κατά πάσα πιθανότητα δεν οφείλεται στην έλλειψη σήματος αλλά στο ότι σε εκείνο το σημείο δεν έχεις σήμα 3G και σε 2G mode εαν γίνεται πρόσβαση στο internet εκείνη την ώρα (εκούσια ή ακούσια) το τηλέφωνο μπορεί να δείχνει κλειστό γιατί φωνή και δεδομένα μοιράζονται το ίδιο κανάλι.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ είχα κάποιο πρόβλημα με τη μπαταρία.. Πιο πολύ βέβαια επιφανειακό μόλις πέρασα την 3.1.3 και με ένα restore είναι μια χαρά.. Μπορεί να μην είχε γίνει σωστά η εγκατάσταση του νέου software και κάπου να κόλλησε..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λειτουργεί σε κανέναν σωστά αυτό το Voice Control στο iPhone 3GS η μόνο σε εμένα κάνει ότι θέλει? π.χ. του λέω Dial: 21098... και άλλες φορές θα μου πεί match not found, άλλες φορές θα καλέσει έναν άσχετο, άλλες φορές θα παίξει ένα τραγούδι. Γενικά ότι θέλει κάνει. Όλες τις εντολές τις λέω στα αγγλικά και τα ονόματα επίσης γραμμένα στα αγγλικά. Δουλεύει αυτό το πράγμα σωστά ή είναι χαμένος χρόνος και θέλει ακόμα τεράστια διόρθωση? Το μόνο πράγμα που μπορώ να πώ ότι βλέπω στο iPhone και δε λειτουργεί σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .. Μπορεί σας παρακαλώ να μου πεί κάποιος γιατί δεν συγχρονίζει το itunes τον τηλεφωνικό κατάλογο μου απο το windows live mail?

 

Μόνο μέσω outlook παιρνατε τις επαφές σας?

 

Ευχαριστώ!!

 

 

Edit : Λύθηκε μετά απο την αναβάθμιση σε 3.1.3 + itunes

Edited by mantzas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λειτουργεί σε κανέναν σωστά αυτό το Voice Control στο iPhone 3GS η μόνο σε εμένα κάνει ότι θέλει? π.χ. του λέω Dial: 21098... και άλλες φορές θα μου πεί match not found, άλλες φορές θα καλέσει έναν άσχετο, άλλες φορές θα παίξει ένα τραγούδι. Γενικά ότι θέλει κάνει. Όλες τις εντολές τις λέω στα αγγλικά και τα ονόματα επίσης γραμμένα στα αγγλικά. Δουλεύει αυτό το πράγμα σωστά ή είναι χαμένος χρόνος και θέλει ακόμα τεράστια διόρθωση? Το μόνο πράγμα που μπορώ να πώ ότι βλέπω στο iPhone και δε λειτουργεί σωστά.

 

 

Έχει ένα θεματάκι...:wacko:

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λειτουργεί σε κανέναν σωστά αυτό το Voice Control στο iPhone 3GS η μόνο σε εμένα κάνει ότι θέλει? π.χ. του λέω Dial: 21098... και άλλες φορές θα μου πεί match not found, άλλες φορές θα καλέσει έναν άσχετο, άλλες φορές θα παίξει ένα τραγούδι. Γενικά ότι θέλει κάνει. Όλες τις εντολές τις λέω στα αγγλικά και τα ονόματα επίσης γραμμένα στα αγγλικά. Δουλεύει αυτό το πράγμα σωστά ή είναι χαμένος χρόνος και θέλει ακόμα τεράστια διόρθωση? Το μόνο πράγμα που μπορώ να πώ ότι βλέπω στο iPhone και δε λειτουργεί σωστά.

 

Δυστυχως θελει "προφορα"......... δοκιμασε να αλλαξεις απο τα UK English στα US English μηπως σε καταλαβαινει καλυτερα.....παντως αν και γραμμενα στα ελληνικα την "mana moi" και τον "arhs" τους πιανει αμεσως:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως θελει "προφορα"......... δοκιμασε να αλλαξεις απο τα UK English στα US English μηπως σε καταλαβαινει καλυτερα.....παντως αν και γραμμενα στα ελληνικα την "mana moi" και τον "arhs" τους πιανει αμεσως:D:D:D

 

Το έβαλα και UK και US αλλά τα ίδια δυστηχώς....Anyway κάτι ακόμα. Έχει δοκιμάσει κανείς το Nike+ στο iPhone 3GS? Έχει μια σχετικά καλή ακρίβεια ώστε να αγοράσω τον αισθητήρα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα σπόιλερ του myphone πχ. πώς τα διαβάζουμε από iphone??? μέσω safari εννοώ.

Υπάρχει απάντηση;

 

 

Αν διαβάζετε το παρόν μέσω iphone καλείσθε να μας πείτε πώς το κάνετε! :p

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιούμε προσωρινά την συνδεση του iphone μέσω 3g? ..

 

Ευχαριστώ..

 

Nαι, από τις ρυθμίσεις Generan, Networks, πάς το 3G στο off...

Γιατο GPRS/EDGE δεν γίνεται όμως μέσα από τις ρυθμίσεις της συσκευής (εκτός κι αν έχεις jb).. Για να απενεργοποιήσεις κι αυτό, μπορείς να πειράξεις τ proxy από τις ρυθμίσεις, ή να το ζητήσεις από τον πάροχό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! .. αυτό θέλω να απενεργοποιήσω, μου είπαν οτι το 3G είναι απλά πιό γρήγορο και καταναλώνει μπαταρία ... αλλα σαν χρέωση είναι ίδια.

 

Δεν έχω jb..

Απο τον πάροχο ''Cosmote'' εάν το ζητήσω? τι εννοεις? θα μου κόψουν τελείως της υπηρεσία?

 

και απο τον proxy διάβασα οτι μπορείς να αλλάξεις ένα γράμμα .. για την ακρίβεια

<< - Από το General -> Network - Cellular Data Network αλλάξτε το APN προσωρινά (π.χ αλλάξτε την κατάληξη από .gr σε .gk).>>

 

Αλλά δεν βρίσκω την επιλογή στο 3gs..

Link to comment
Share on other sites

απο ποια εβδομαδα παραγωγης και μετα δενν μπορει να γινει μονιμο jb?

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Όλες γίνονται πλήν του τελευταίου update 3.1.3 νομίζω..

 

Αλλα θα έχει πρόβληματα στο restart.

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=5560

Απο τις 7 .10 απο ότι αναφέρει το site poy βάζουν καινούργιο boot.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! .. αυτό θέλω να απενεργοποιήσω, μου είπαν οτι το 3G είναι απλά πιό γρήγορο και καταναλώνει μπαταρία ... αλλα σαν χρέωση είναι ίδια.

 

Δεν έχω jb..

Απο τον πάροχο ''Cosmote'' εάν το ζητήσω? τι εννοεις? θα μου κόψουν τελείως της υπηρεσία?

 

και απο τον proxy διάβασα οτι μπορείς να αλλάξεις ένα γράμμα .. για την ακρίβεια

<< - Από το General -> Network - Cellular Data Network αλλάξτε το APN προσωρινά (π.χ αλλάξτε την κατάληξη από .gr σε .gk).>>

 

Αλλά δεν βρίσκω την επιλογή στο 3gs..

 

Πήγαινε General , μετά Network και μετά πρώτο πρώτο δεν σου έχει enable 3G??

Εμένα εκεί το έχει.. Εκτός κι αν παίζει και θέμα με τις εταιρίες.. Eγώ που έχω Vodafone εκει μου βγάζει τέτοια επιλογή... Είχα ακούσει κάτι παρόμοιο με την Cosmote ένα πρόβλημα σε αυτό...

 

Ναι μπορείς να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote, kαι να ζητήσεις να σου απενεργοποιήσουν το 3G...

 

Aν κάνεις αλλαγή στο proxy, δεν απενεργοποιείται το 3G τελείως, απλώς δεν μπορεί να συνδεθεί το κινητό σου στο internet...

Link to comment
Share on other sites

απο ποια εβδομαδα παραγωγης και μετα δενν μπορει να γινει μονιμο jb?

 

42 ή 44 νομίζω

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! .. αυτό θέλω να απενεργοποιήσω, μου είπαν οτι το 3G είναι απλά πιό γρήγορο και καταναλώνει μπαταρία ... αλλα σαν χρέωση είναι ίδια.

 

Δεν έχω jb..

Απο τον πάροχο ''Cosmote'' εάν το ζητήσω? τι εννοεις? θα μου κόψουν τελείως της υπηρεσία?

 

και απο τον proxy διάβασα οτι μπορείς να αλλάξεις ένα γράμμα .. για την ακρίβεια

<< - Από το General -> Network - Cellular Data Network αλλάξτε το APN προσωρινά (π.χ αλλάξτε την κατάληξη από .gr σε .gk).>>

 

Αλλά δεν βρίσκω την επιλογή στο 3gs..

 

H cosmote δεν δινει πρόσβαση όπως η vodafone στις ρυθμίσεις πρόσβασης στο internet μέσω το δικτύου της, άρα δεν μπορείς να αλλάξεις άμεσα το APN όπως σου προτείνει ο συνάδελφος Alex.

 

Αφού δεν είσαι jailbroken (και καλά κάνεις κατά την άποψη μου, αλλά αυτό είναι άλλο θεμα) και δεν έχει νόημα να ζητήσεις από την cosmote να σου διακόψει την παροχή γιατί αυτό δεν είναι κάτι που γίνεται on / off όταν θέλεις να κάνεις χρήση και όταν δε θέλεις, υπάρχει λύση η οποία βρίσκεται εδώ. Θέλει λίγο διάβασμα αλλά θα σου επιτρέψει χωρίς να είναι jailbroken το τηλέφωνο να ενεργοποιείς και να απενεργοποιείς τη χρήση του δικτύου δεδομένων κατά βούληση.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάζετε το παρόν μέσω iphone καλείσθε να μας πείτε πώς το κάνετε! :p

 

Ναι γίνεται εφοσον το διαλέξεις το κάνεις αντιγραφή και το επικολλήσεις κάπου! Είναι ο μόνος τρόπος που βρήκα:)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται εφοσον το διαλέξεις το κάνεις αντιγραφή και το επικολλήσεις κάπου! Είναι ο μόνος τρόπος που βρήκα:)

Ναι σωστά. Επίσης αν το κάνεις παράθεση για να απαντήσεις, βλέπεις τι γράφει. :p

Link to comment
Share on other sites

καποιες αποριες.....

 

- στο about- version εμφανιζει 3.1.3(7Ε18) αυτο στη παρενθεση τι σημαινει ?...

- οταν γραφω ενα review για εφ/γη στο itunes (...τα κανω ολα σωστα) και το ποσταρω...αυτο δεν εμφανιζεται ποτε στα reviews της εφαρμογης ουτε στo ιστορικο των reviews στον a/c μου...τι συμβαινει ??

- στις εφαρμογες που υπαρχει δυνατοτητα διαμορφωσης ενος μενου (πχ ΤΑ ΝΕΑ) τα εικονιδια ενω μετακινουνται δεν μπαινουν στη θεση που τα πηγαινω και γυριζουν πισω στην αρχικη τους θεση..!!...

 

εθχαριστω...:)

Link to comment
Share on other sites

H cosmote δεν δινει πρόσβαση όπως η vodafone στις ρυθμίσεις πρόσβασης στο internet μέσω το δικτύου της, άρα δεν μπορείς να αλλάξεις άμεσα το APN όπως σου προτείνει ο συνάδελφος Alex.

 

Αφού δεν είσαι jailbroken (και καλά κάνεις κατά την άποψη μου, αλλά αυτό είναι άλλο θεμα) και δεν έχει νόημα να ζητήσεις από την cosmote να σου διακόψει την παροχή γιατί αυτό δεν είναι κάτι που γίνεται on / off όταν θέλεις να κάνεις χρήση και όταν δε θέλεις, υπάρχει λύση η οποία βρίσκεται εδώ. Θέλει λίγο διάβασμα αλλά θα σου επιτρέψει χωρίς να είναι jailbroken το τηλέφωνο να ενεργοποιείς και να απενεργοποιείς τη χρήση του δικτύου δεδομένων κατά βούληση.

 

 

Στις εποχές του 2g το jail έκανε δουλεια σε πολλά και σε αυτό...το ζήτημα είναι τι κάνουμε τώρα χωρίς jail γιατί το βλέπω σε 2 μέρες να έχει γράψει στο usage 7,5MB χωρίς ουσιαστική χρήση και αρχίζω να φοβάμαι πως τα 500 τον μήνα δεν θα φτάνουν για beejive , facebook και κανα surf ....νορμαλ καταστασεις όμως.....

Τι λέτε να ανησυχώ ....βλέπετε απο το BB STORM μου άρεσε που μπορούσα να το κάνω on/off όποτε γούσταρα.....

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...