Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απορίες γράφει, εδώ θα ρωτήσω!:rolleyes:

 

Δεν έχω πάρει ακόμα το iPhone, αλλά το σκέφτομαι σοβαρά. Υπάρχουν 2-3 πράγματα που με προβληματίζουν και θα ήθελα τα φώτα σας...

 

1. Είναι αδύνατον να γράψω μηνυμα με το εικονικό πληκτρολόγιο που εμφανίζει, είτε σε κάθετη είτε σε οριζόντια διάταξη. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα/εφαρμογή το οποίο περνώντας το μπορεί να εμφανίζει αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο; (τύπου Symbian δηλαδή).

 

2. Έβγαλα κάτι φωτογραφίες με iPhone φίλου και έβγαιναν ψιλοθολές. Τι τρέχει; Δεν έχει auto-focus;

 

3. Αν το αγοράσω, τι πρέπει να προσέχω σε σχέση με έκδοση λογισμικού και γενικά τις διάφορες εκδόσεις του;

Solus Creas...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους,

ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει εφαρμογή η τρόπος να κατεβάζω βίντεο απο youtube στο iphone χωρις μεσολάβηση υπολογιστή. Δεν το έχω κάνει jb

 

Απ' όσο γνωρίζω από το YouTube κατεβαίνουν τα βίντεο σε μορφή .flv που αυτό σημαίνει εκ των υστέρων ότι και να υπάρχει εφαρμογή / τρόπος που δεν το νομίζω για μη JB συσκευή δεν θα μπορείς να το κάνεις αναπαραγωγή διότι αναπαράγει μόνο αρχεία .mp4 :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Cosmote 2in1 σε Iphone 3g.

 

Nα ρωτησω παιδια..

 

γινεται καπως να απαλλαγω απο αυτο το σπαστικο και χρονοβορο ανοιξε κλεισε του iphone καθε φορα που θελω να περασω απο τη μια γραμμη στην αλλη? κανα τρικ η κανενα προγραμμα??

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου είδους ερωτήσεις άπειρες φορές και άπειρα θέματα έχουν ανοιχτεί...Με μια αναζήτηση στο forum θα καλύψεις την απάντηση σου.

 

 

Φιλικά

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

παιδες θελω να παραγγειλω το κινητο απο σουηδια, ξερει κανεισ αν θα φοραει την 3.1.3???ολα πλεον αυτο τ λογ φορανε?θ αμπορεσω να το ξεκλειδωσω με 3.1.3. η οχι??
Link to comment
Share on other sites

εχει ενας φιλος μου ενα 3G με 8gb το οποιο ειναι jailbrake με την 3.1.2

 

εχει περασει το navigon και καποια αλλα προγραμματα και λογω της εμπειριας μου με το κινητο με φωναξε να τον βοηθησω.

 

το αφησα σε ανοιχτο ουρανο και δεν κλειδωνει με τιποτα. παλιοτερα κλειδωνε κανονικα εστω και με καθυστερηση. καποια λυση δοκιμασμενη?

 

εκανα μερικα που βρηκα σε forum αλλα τιποτα

ειπα να το παει στην vodafone για εγγυηση μιας και περασαν 15 μηνες απο την αγορα

κατι εχω ακουσει για 2 χρονια εγγυηση αλλα στην σελιδα της apple που βαζεις το imei λεει οτι ειναι εκτος εγγυησης

 

καποια βοηθεια? αντε και ο φιλος δεν εχει ιδεα και με ζαλισε :p

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αγορασα ενα iphone 3gs 16gb μπορω να βαλω καρτα σιμ vodafone και μετα απο μερικες μερες να την αλλαξω και να βαλω cosmote??? μπορει κανεις να μου απαντησει??
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αγορασα ενα iphone 3gs 16gb μπορω να βαλω καρτα σιμ vodafone και μετα απο μερικες μερες να την αλλαξω και να βαλω cosmote??? μπορει κανεις να μου απαντησει??

 

Αν το iPhone είναι αγορασμένο από την Ελλάδα, φυσικά και γίνεται.. Δεν είναι κλειδωμένα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ναι απο ενα καταστημα γερμανος το αγορασα σημερα.

Δηλαδη δεν θα εχω προβλημα?

 

Όχι... Πήγαινε και στο settings > general > about . Eκεί που λέει Model σου έχει κάποιους αριθμούς και γράμματα.. Τα 2 τελευταία γράμματα είναι GR?? Αυτό νομίζω σημαίνει ότι είναι ελληνικό.. Αν και έτσι θα ναι αφού το αγόρασες από κατάστημα στην Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

εχει ενας φιλος μου ενα 3G με 8gb το οποιο ειναι jailbrake με την 3.1.2

 

εχει περασει το navigon και καποια αλλα προγραμματα και λογω της εμπειριας μου με το κινητο με φωναξε να τον βοηθησω.

 

το αφησα σε ανοιχτο ουρανο και δεν κλειδωνει με τιποτα. παλιοτερα κλειδωνε κανονικα εστω και με καθυστερηση. καποια λυση δοκιμασμενη?

 

εκανα μερικα που βρηκα σε forum αλλα τιποτα

ειπα να το παει στην vodafone για εγγυηση μιας και περασαν 15 μηνες απο την αγορα

κατι εχω ακουσει για 2 χρονια εγγυηση αλλα στην σελιδα της apple που βαζεις το imei λεει οτι ειναι εκτος εγγυησης

 

καποια βοηθεια? αντε και ο φιλος δεν εχει ιδεα και με ζαλισε :p

 

Στοιχειώδες βέβαια, αλλά οφείλω να το αναφέρω μήπως και η λύση είναι απλή. Η επιλογή Location Services από τα Settings είναι στο on έτσι;

 

Επίσης το 3G δεν έχει μαγνητόμετρο ("πυξίδα") όπως το 3Gs και δεν είμαι σίγουρος πως αυτό επηρεάζει τις εφαρμογές πλοήγησης (όχι το Google Maps) αφού το GPS δίνει τη θέση άλλα όχι τον προσανατολισμό.

Edited by kkalog

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το iphone, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια διαφορά στα τηλέφωνα που φέρνει η vodafone με αυτά της cosmote. Επίσης αν το ξυπνητήρι δουλεύει με κλειστό τηλέφωνο, αν η οθόνη φαίνεται στον ήλιο και τέλος τι γίνεται με την ποιότητα σήματος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το iphone, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια διαφορά στα τηλέφωνα που φέρνει η vodafone με αυτά της cosmote. Επίσης αν το ξυπνητήρι δουλεύει με κλειστό τηλέφωνο, αν η οθόνη φαίνεται στον ήλιο και τέλος τι γίνεται με την ποιότητα σήματος.

Ευχαριστώ

Το ίδιο είναι από όπου και να το πάρεις.. Το μόνο που αλλάζει είναι το θέμα εγγύησης.. Εξαρτάται εσύ ποια θεωρείς δηλαδή εσύ το πιο αξιόπιστο service κτλ..

Το ξυπνητήρι δεν δουλεύει με κλειστό το τηλεφωνο.. Αλλά μπορείς να το έχεισ σε flight mode αν θες να μην έχει σήμα

Η οθόνη είναι τέλεια.. εννοείται πως φαίνεται μια χαρα στον ήλιο

Δεν έχει αποδειχτεί ότι είναι προβληματικό το iPhone με το σήμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο προγραμμα να μπορεσω να στειλω μαζικα μυνηματα μεσω iphone η αν μπορω να το χρησιμοποιησω σαν μοντεμ και πως μπορω να το κανω, ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , υπάρχει τρόπος να μπορούμε από μια επαφή του facebook να κάνουμε save μια φωτογραφία από το προφίλ;

 

 

*αν και αφορά τρίτη εφαρμογή είπα να θέσω εδώ την ερώτηση μου

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , υπάρχει τρόπος να μπορούμε από μια επαφή του facebook να κάνουμε save μια φωτογραφία από το προφίλ;

 

 

*αν και αφορά τρίτη εφαρμογή είπα να θέσω εδώ την ερώτηση μου

Απλά βγάζεις screenshot. :p Home button+on/off button ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν γραψω ενα μηνυμα μακροσκελες.........

το ιphone δεν αναφερει ποσοι χαρακτηρες απομενουν......

Αν λοιπον ξεπερασω το οριο των χαρακτηρων που ειναι για ενα σμσ(απο οσο ξερω ειναι 160),τι γινεται? Παει το μηνυμα στον παραληπτη του(οπως στα αλλα τηλεφωνα ,και χρεωνονται παραπανω σμσ) ή παει το μισο ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

Οταν γραψω ενα μηνυμα μακροσκελες.........

το ιphone δεν αναφερει ποσοι χαρακτηρες απομενουν......

Αν λοιπον ξεπερασω το οριο των χαρακτηρων που ειναι για ενα σμσ(απο οσο ξερω ειναι 160),τι γινεται? Παει το μηνυμα στον παραληπτη του(οπως στα αλλα τηλεφωνα ,και χρεωνονται παραπανω σμσ) ή παει το μισο ας πουμε?

Όλο πηγαίνει απλώς εσύ χρεώνεσαι με 2 sms.

Το πρόβλημα αυτό έχει συζητηθεί πριν μερικές σελίδες το οποίο λύνεται με εφαρμογή από cydia.

Συνεπώς, πρέπει να είσαι jailbroken.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε. Δεν το σπαω εγω το τηλεφωνο μου. μου φτανει οτι παει ολο το σμσ και ασ μη λεει αν ειναι 1 'η ή 13
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε. Δεν το σπαω εγω το τηλεφωνο μου. μου φτανει οτι παει ολο το σμσ και ασ μη λεει αν ειναι 1 'η ή 13

φιλέ μου δεκτό να μην θες να σπάσεις το τηλέφωνό σου αλλά σε περίπτωση που δεν το έχεις μάθει, με το iphone μπορείς να στείλεις 60 ελληνικούς χαρακτήρες και όχι 160 για κάθε sms. πάνω από 60 χαρακτήρες το χρεώνεσαι διπλό το μήνυμα. φυσικά το πρόβλημα το λύνεις με τα greeklish καθώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις 160 λατινικούς χαρακτήρες για ένα sms. από κει και πέρα άμα θες να ξέρεις πόσους χαρακτήρες έχεις χρησιμοποιήσει, το σπάσιμο είναι μονόδρομος.

το ταξίδι ως τώρα : nokia 3510 -> sony ericsson t310 -> siemens sx1 -> nokia n95 -> iPhone 3GS -> iPhone 4S (16g black) :love:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.αρα πανω απο 60 2 σμσ.οκ. δεν υπαρχει μονοδρομοσ φιλε. Εχω το καινουργιο που δεν σπαει
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια ρυθμιση για να ενεργοποιησω την αναφορα αποστολης μηνυματων!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.αρα πανω απο 60 2 σμσ.οκ. δεν υπαρχει μονοδρομοσ φιλε. Εχω το καινουργιο που δεν σπαει

Πώς δε σπάει. Απλά σε ενδεχόμενη απενεργοποίηση χρειάζεσαι έναν υπολογιστή δίπλα με μια διαδικασία 2 δευτερολέπτων (τρέχεις απλά ένα αρχείο) για να επανενεργοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

μολις παρελαβα το νεο μου IPHONE και εκανα και το jailbreak και ειμαι ετοιμος για πολλες αναζητησεις!!!

 

Γρηγορη απορια: θελω τα μηνυματα μου να ειναι αθορυβα αλλα να λειτουργει η δονηση (ετσι επαιζα με ΝΟΚΙΑ τοσο καιρο).

Τωρα, οταν βαζω αθορυβο στα μηνυματα, δεν λειτουργει η δονηση!!! Υπαρχει καποιος τροπος να αλλαξει αυτο???

 

Αμα κανω update στο 3.1.3 τελειωσε η εποχη του jailbreak??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια ρυθμιση για να ενεργοποιησω την αναφορα αποστολης μηνυματων!

 

Αν εχεις vodafone το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαζεις *# και κενο στην αρχη καθε μηνυματος..

Για τις αλλες εταιρειες δε θυμαμαι..

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...