Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια κατι διαβασα οτι στις τελευταιες εκδοσεις των κινητων που κυκλοφορουν το jailbreak δεν μπορει να γινει και πρεπει να περιμενουμε καποια αναβαθμιση.αυτο συμβαινει οντως?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια κατι διαβασα οτι στις τελευταιες εκδοσεις των κινητων που κυκλοφορουν το jailbreak δεν μπορει να γινει και πρεπει να περιμενουμε καποια αναβαθμιση.αυτο συμβαινει οντως?

 

Ειπαμε Τασο, ψαχνουμε και διαβαζουμε "Πώς μπορείτε να ελέγξετε την έκδοση bootrom της συσκευής σας" :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως σας βρηκα στο forum σας.

 

Ειμαι ιδιοκτητης ενος Iphone 2G jailbroken με pwnage και αυριο παραλαμβανω ενα 3G απο Cosmote. Θα εχει την 3.0 επανω. Θα ηθελα να μαθω εαν μπορω να περασω cydia , instalous, instaler κτλ χωρις να κανω jailbrake την συσκευη? Μιας και ειναι αγορασμενο απο cosmote και αυτο θα ειναι και το δικτυο μου θα ηθελα να κρατησω την εργοστασιακη firmware, με την προβλεπομενη ενεργοποιηση απο Itunes.

 

Εαν υπαρχει καπου αυτο το θεμα σας ζητω προκαταβολικα συγνωμη, παραπεμψτε με εκει που πρεπει και διαγραψτε το θεμα.

 

ευχαριστω.

 

:wacko: αυτά που ζητάς είναι οι δύο άκρες σε ένα κουβάρι :wacko:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

:wacko: αυτά που ζητάς είναι οι δύο άκρες σε ένα κουβάρι :wacko:

 

Δηλαδη φιλε μου με λιγα λογια γινεται με δυσκολο τροπο η δεν γίνεται καθόλου? Ξερω να κανω jailbrake κτλ, απλα ρωταω εαν μπορω να το αποφυγω μιας και οι custom firmware δεν μου εμπνεουν εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη φιλε μου με λιγα λογια γινεται με δυσκολο τροπο η δεν γίνεται καθόλου? Ξερω να κανω jailbrake κτλ, απλα ρωταω εαν μπορω να το αποφυγω μιας και οι custom firmware δεν μου εμπνεουν εμπιστοσύνη.

 

Αυτά που ζητάς γίνονται δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο με JB συσκευή :p , απλά κάνε ένα έλεγχο στην συσκευή σου για το ποια έκδοση BL έχει αν αποφασίσεις να το κάνεις :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει την ίδια ονομασία του άλμπουμ σε όλα τα tracks-> iTunes / Eπιλογή όλων / Get info / πας στην τελευταία καρτέλα (options) και πατάς το compilation yes, και στο κάνει ένα.:)

 

thx πολυ χρησιμη πληροφορια . το εκανα εν μερη πετυχε , αλλα παλι μου βγαζει το ιδιο πραγμα για μερικα tracks. πως γινεται να εχει πετυχει με ολα τα τρααγουδια του αλμπουμ? στη λιστα με τα album αυτη τη φορα τα εχω απο 2 φορες dld.

best of rock

genre:rock

 

best of rock

rolling stones

 

μετα την συμβουλη σου οι αλλοι artists χαθηκαν απο τη λιστα με τα αλμπουμ αλλα μου εμφανιζει τους rolling stones ξεχωριστα. κατι σαν bug dld. moy to kanei και σε ενα αλλο παρομοιο album με συλλογεσ

Αγγελίες μόνο στο Buy & Sell forum
Link to comment
Share on other sites

thx πολυ χρησιμη πληροφορια . το εκανα εν μερη πετυχε , αλλα παλι μου βγαζει το ιδιο πραγμα για μερικα tracks. πως γινεται να εχει πετυχει με ολα τα τρααγουδια του αλμπουμ? στη λιστα με τα album αυτη τη φορα τα εχω απο 2 φορες dld.

best of rock

genre:rock

 

best of rock

rolling stones

 

μετα την συμβουλη σου οι αλλοι artists χαθηκαν απο τη λιστα με τα αλμπουμ αλλα μου εμφανιζει τους rolling stones ξεχωριστα. κατι σαν bug dld. moy to kanei και σε ενα αλλο παρομοιο album με συλλογεσ

 

 

Κοίτα αν μέσα στην πληροφορία των τραγουδιών έχει στην θέση Album Artist και όχι στο σκέτο Artist πρόσεξε, διαφορετικό όνομα και πάλι δεν μπορεί να στο κάνει ένα, αν έχει εκεί κάτι γραμμένο πρέπει να το σβήσεις και αν θες γράψω στην θέση Αrtist.

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Θα ηθελα να μαθω το εξης΅Σε ενα Iphone 3G με απενεργοποιημενο το 3G και το Wi-FI πως γινεται να μπαινει στο Internet. Μηπως μεσω GPRS? Η δεν απενεργοποιει το 3G τελειως?

 

Ενα αλλο θεμα ειναι το GPS πως λειτουργει απο την στιγμη που δεν βρισκω πουθενα την επιλογη GPS on - off? Με το που ανοιγω τα Google maps που ειναι προεγκατεστημενα δεν βρισκει στιγμα παρα μονο οταν ανοιγω internet. Αλλα ετσι με εβρισκε και το 2G Iphone που ειχα. Οι χαρτες λειτουργουν μονο μεσω WI-FI? (Google maps). Εχω διαβασει τα σχετικα αρθρα με το IGO κτλ αλλα εγω θελω να μαθω αν μπορω να αξιοποιησω τους παρεχομενους χαρτες ως πεζος καθως στο αυτοκινητο εχω ενα καλο MLS.

 

ΥΓ εψαξα σχετικα με τις ερωτησεις μου στο forum αλλα τοσο γενικες απαντησεις δεν βρηκα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Θα ηθελα να μαθω το εξης΅Σε ενα Iphone 3G με απενεργοποιημενο το 3G και το Wi-FI πως γινεται να μπαινει στο Internet. Μηπως μεσω GPRS? Η δεν απενεργοποιει το 3G τελειως?

 

Ενα αλλο θεμα ειναι το GPS πως λειτουργει απο την στιγμη που δεν βρισκω πουθενα την επιλογη GPS on - off? Με το που ανοιγω τα Google maps που ειναι προεγκατεστημενα δεν βρισκει στιγμα παρα μονο οταν ανοιγω internet. Αλλα ετσι με εβρισκε και το 2G Iphone που ειχα. Οι χαρτες λειτουργουν μονο μεσω WI-FI? (Google maps). Εχω διαβασει τα σχετικα αρθρα με το IGO κτλ αλλα εγω θελω να μαθω αν μπορω να αξιοποιησω τους παρεχομενους χαρτες ως πεζος καθως στο αυτοκινητο εχω ενα καλο MLS.

 

ΥΓ εψαξα σχετικα με τις ερωτησεις μου στο forum αλλα τοσο γενικες απαντησεις δεν βρηκα?

 

Ευχαριστω

 

Όταν έχεις κλειστό το 3G / WiFi μπαίνει μέσω GPRS.

 

To GPS κλείνει από τα Settings / General / Location Services. Επειδή ο τύπος του GPS είναι A-GPS (Assisted GPS) χρησιμοποιεί συνδυαστικά τα στοιχεία από τους δορυφόρους και το στίγμα των κεραιών κινητής τηλεφωνίας με τις οποίες είσαι εκείνη τη στιγμή συνδεδεμένος. Αυτό σημαίνει ότι όταν ανοίγεις internet η τοποθέτηση γίνεται πιο γρήγορα. Όταν το internet είναι κλειστό υποτίθεται ότι εξακολουθεί να μπορεί να σου δώσει το στίγμα σου αλλά θέλει περισσότερο χρόνο γιατί δεν αξιοποιεί τα δεδομενα της θέσης των κεραιών. Λέω υποτίθεται γιατί δεν το έχω δοκιμάσει απλώς έχει αναφερθεί εδώ παλαιότερα από άλλους συναδέλφους. Η διαφορά από το 2G είναι ότι εκείνο το τηλέφωνο σε τοποθετούσε μόνο με βάση το στίγμα των κεραιών αφού δεν είχε GPS και γι αυτό το λόγο η τοποθέτηση αν θυμάσαι είχε πολύ λιγότερη ακρίβεια (ο κύκλος ήταν μεγαλύτερος και η θέση δεν ήταν πάντα εντελώς ακριβής). Οι χάρτες του Google Maps κατεβαίνουν από το internet όταν χρειάζονται αν και υπάρχει μια μικρή δυνατότητα αποθήκευσης και τοπικά στο τηλέφωνο, αυτό σημαίνει πρακτικά ότι χρειάζεσαι internet για να κάνεις διαδρομές με καθοδήγηση από το google maps εκτός αν κινείσαι σε πολύ μικρή γεωγραφική περιοχή (3-4 τετράγωνα). Αν το τηλέφωνο είναι jailbroken υπάρχουν εφαρμογές που επιτρέπουν να "κατεβάσεις" μεγαλύτερη έκταση χαρτών οπότε να μπορείς να κινηθείς σε αυτή την περιοχή στη συνέχεια χωρίς την ανάγκη σύνδεσης με το ιντερνετ.

Edited by kkalog

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Θα ηθελα να μαθω το εξης΅Σε ενα Iphone 3G με απενεργοποιημενο το 3G και το Wi-FI πως γινεται να μπαινει στο Internet. Μηπως μεσω GPRS? Η δεν απενεργοποιει το 3G τελειως?

 

Ενα αλλο θεμα ειναι το GPS πως λειτουργει απο την στιγμη που δεν βρισκω πουθενα την επιλογη GPS on - off? Με το που ανοιγω τα Google maps που ειναι προεγκατεστημενα δεν βρισκει στιγμα παρα μονο οταν ανοιγω internet. Αλλα ετσι με εβρισκε και το 2G Iphone που ειχα. Οι χαρτες λειτουργουν μονο μεσω WI-FI? (Google maps). Εχω διαβασει τα σχετικα αρθρα με το IGO κτλ αλλα εγω θελω να μαθω αν μπορω να αξιοποιησω τους παρεχομενους χαρτες ως πεζος καθως στο αυτοκινητο εχω ενα καλο MLS.

 

ΥΓ εψαξα σχετικα με τις ερωτησεις μου στο forum αλλα τοσο γενικες απαντησεις δεν βρηκα?

 

Ευχαριστω

 

Όταν έχεις κλειστό το 3G και το wi-fi, το κινητό μπαίνει στο internet με GPRS.

Το 3G και το wi-fi απενεργοποιείται πολύ εύκολα από τις ρυθμίσεις.

Το GPRS δεν μπορείς να το απενργοποιείσεις, εκτός κι αν μιλήσεις με τον πάροχό σου, ή αν κάνεις jb.

To Google maps δουελύει και με 3G, GPRS.

Το GPS είναι αυτό που λέγεται στις ρυθμίσεις Location Services (ή Υπηρεσίας τοποθεσίας στα ελληνικά αν δεν κάνω λάθος) και το ενεργοποιείς/απενεργοποιείς απο εκεί.

Αλλά δεν συμφέρει.. χρεώνεσαι πολύ , γιατί κάθε φορά ''κατεβάζει'' τους χάρτες από το internet., Ενώ τα άλλα όπως navigon, igo είναι οffline και δεν απαιτούν καθόλου internet. Τα περισσότερα από αυτά νομίζω είναι και για πεζούς.. Αλλά καλύτερα να τα κοιτάξεις στο topic με τα προγράμματα αυτά.

 

 

Όταν έχεις κλειστό το 3G / WiFi μπαίνει μέσω GPRS.

 

To GPS δεν απενεργοποιείται ποτέ.

 

Και το location services τι είναι? Εγώ το απενργοποιώ από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

 

Και το location services τι είναι? Εγώ το απενργοποιώ από εκεί.

 

Έχεις δίκιο ! η ταχύτητα της γραφής αυτά κάνει :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το GPRS δεν μπορείς να το απενργοποιείσεις, εκτός κι αν μιλήσεις με τον πάροχό σου, ή αν κάνεις jb.

 

Πως απενεργοποιείται το gprs όταν έχεις jb ??

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Πως απενεργοποιείται το gprs όταν έχεις jb ??

 

είναι επιλογή στα sbsettings.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

είναι επιλογή στα sbsettings.

 

Ποιά είναι η επιλογή γιατί εγώ δεν βλέπω πουθενά gprs ????

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας. Ηταν σαφεις. Κατι τελευταιο. Οταν ενεργοποιω το Wi-Fi το GPRS το παρακαμπτει αυτοματα? Το λεω μην κανει κανα συνδιασμο και μας ερθει κανα καπελο απο cosmote.

 

Υπαρχει εφαρμογη που να απενεργοποιει την χρηση του gprs μεσα απο την συσκευη οχι απο το δικτυο? To sbsetingg δεν καταλαβα τι ειναι? Να βαλω bossprefs?

 

Ευχαριστω

Edited by mariosgraphist
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας. Ηταν σαφεις. Κατι τελευταιο. Οταν ενεργοποιω το Wi-Fi το GPRS το παρακαμπτει αυτοματα? Το λεω μην κανει κανα συνδιασμο και μας ερθει κανα καπελο απο cosmote.

 

Υπαρχει εφαρμογη που να απενεργοποιει την χρηση του gprs μεσα απο την συσκευη οχι απο το δικτυο? To sbsetingg δεν καταλαβα τι ειναι? Να βαλω bossprefs?

 

Ευχαριστω

 

Όταν έχεις ενεργοποιημένο το Wi-fi , συνδέεται με αυτό.. Υπερισχύει δηλαδή από όλα τα υπόλοιπα.. άσχετα αν έχεις ανοιχτό και το 3G.. Βέβαια κάποιες φορές που θα είναι αδύναμο το σήμα του wi-fi , ίσως συνδεθεί με 3G ή GPRS..

Απενεργοποίηση του GPRS μόνο από τον πάροχό σου ή από το sbsettings αν είναι jb.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η επιλογή γιατί εγώ δεν βλέπω πουθενά gprs ????

 

EDGE (είναι μια μορφή GPRS).

 

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας. Ηταν σαφεις. Κατι τελευταιο. Οταν ενεργοποιω το Wi-Fi το GPRS το παρακαμπτει αυτοματα? Το λεω μην κανει κανα συνδιασμο και μας ερθει κανα καπελο απο cosmote.

 

Υπαρχει εφαρμογη που να απενεργοποιει την χρηση του gprs μεσα απο την συσκευη οχι απο το δικτυο? To sbsetingg δεν καταλαβα τι ειναι? Να βαλω bossprefs?

 

Ευχαριστω

 

Υπάρχουν άλλοι δύο τρόποι εκτός του πρακτικού τρόπου που σου ανέφερε ο Alex που δεν απαιτούν jb αλλά είναι λίγο περίπλοκοι.

 

Ο πρώτος είναι να αλλάζεις τα apn settings ώστε το τηλέφωνο να μην βρίσκει την "έξοδο" προς το gprs.

 

O δεύτερος είναι να χρησιμοποιείς δύο profiles, πληροφορίες εδώ.

Edited by nervous

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλοι δύο τρόποι εκτός του πρακτικού τρόπου που σου ανέφερε ο Alex που δεν απαιτούν jb αλλά είναι λίγο περίπλοκοι.

 

Ο πρώτος είναι να αλλάζεις τα apn settings ώστε το τηλέφωνο να μην βρίσκει την "έξοδο" προς το gprs.

 

O δεύτερος είναι να χρησιμοποιείς δύο profiles, πληροφορίες εδώ.

 

Αυτό με το apn δεν προτιμάται όμως στη wind που συνεχίζει να σε χρεώνει και μόνο με την άσκοπη προσπάθεια που κάνει το κινητό να συνδεθεί .. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει πώς περνάω μουσική μέσα στο iphone?? Είναι jb το κινητό (αν έχει σημασία). Προσπάθησα αλλά δεν μπόρεσα.

 

Α !! Και το κυκλάκι συνεχίζει να μου εμφανίζεται δίπλα από το σήμα της voda.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει πώς περνάω μουσική μέσα στο iphone?? Είναι jb το κινητό (αν έχει σημασία). Προσπάθησα αλλά δεν μπόρεσα.

 

Α !! Και το κυκλάκι συνεχίζει να μου εμφανίζεται δίπλα από το σήμα της voda.

 

Έχεις διαβάσει καθόλου το manual του τηλεφώνου; :confused:

 

Το κυκλάκι είναι η ένδειξη ότι το δίκτυο δεδομένων της Vodafone στο σημείο που βρίσκεσαι είναι GPRS.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει πώς περνάω μουσική μέσα στο iphone?? Είναι jb το κινητό (αν έχει σημασία). Προσπάθησα αλλά δεν μπόρεσα.

 

Α !! Και το κυκλάκι συνεχίζει να μου εμφανίζεται δίπλα από το σήμα της voda.

 

Πώς περνάς μουσική στο iPhone?? :blink::blink: Aπό το iTunes απλά και μετά κάνεις sync.. Αν κατάλαβα σωστά... :O

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γίνει συντόμεση ενός υπο-μενού στην κεντρική οθονη;

 

Η μόνη συντόμευση που μπορεί να προστεθεί είναι σε σχέση με συγκεκριμένες ιστοσελίδες που ανοίγουν στο safari.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γίνει συντόμεση ενός υπο-μενού στην κεντρική οθονη;

 

Τι εννοείς ενός υπομενού ; Από ιστοσελίδα;:confused:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...