Jump to content

LG GT505 / GT500


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη με το gps..δηλ δεν καταφερα να βρω ενα free gps που να δουλευει ας ρωτησω και κατι αλλο...

 

Προσεξε κανεις οτι ακομη και στα 5mega pixels οι φωτογραφιες δεν εχουν τοσο καλη αναλυση? Δηλ ο μεσος ορος της καθε φωτο ειναι 500KB :o

ακομη και το παλιο μου κινητο που ειχε 3.2 mega pixels καμερα βγαζει καλυτερες.

(ναι εχω ρυθμισει την ποιοτητα και την αναλυση στην καμερα στο μεγιστο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό αλλά έχω μπερδευτεί. Ρώτησα στο Γερμανό για το gt505 και μου είπαν ότι δεν το φέρνουν γιατί αυτοί φέρνουν το gt500 για λογαριασμό της cosmote. Μου είπαν μάλιστα ότι το gt505 το φέρνει μόνο η vodafone και το menu είναι κλειδωμένο. Ρώτησα στη lg αλλά δεν ήξεραν να μου απαντήσουν τι ισχύει ενώ στο πλαίσιο μου είπαν ότι το gt505 που πουλάνε είναι σκέτη συσκευή και όχι branded. Εσείς που αγοράσατε το gt505 από το πλαίσιο κυρίως, μπορείτε να μου πείτε τι ισχύει; Επίσης αναγράφεται πάνω στο κουτί η έκδοση του firmware;
Link to comment
Share on other sites

Σου λέγανε μάλλον βλακείες στον γερμανό για προφανή λόγο. Εγώ το πήρα από vodafone και δεν έχει ίχνος της εταιρίας πάνω, ούτε και αυτό του πλαισιου υποθέτω(αν και είχα δει συσκευασία και ήταν "καθαρό")
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό αλλά έχω μπερδευτεί. Ρώτησα στο Γερμανό για το gt505 και μου είπαν ότι δεν το φέρνουν γιατί αυτοί φέρνουν το gt500 για λογαριασμό της cosmote. Μου είπαν μάλιστα ότι το gt505 το φέρνει μόνο η vodafone και το menu είναι κλειδωμένο. Ρώτησα στη lg αλλά δεν ήξεραν να μου απαντήσουν τι ισχύει ενώ στο πλαίσιο μου είπαν ότι το gt505 που πουλάνε είναι σκέτη συσκευή και όχι branded. Εσείς που αγοράσατε το gt505 από το πλαίσιο κυρίως, μπορείτε να μου πείτε τι ισχύει; Επίσης αναγράφεται πάνω στο κουτί η έκδοση του firmware;

To GT505 το πουλάνε τα: Multirama, Πλαίσιο, Vodafone και Κοτσόβολος (και άλλο ένα μικρό). Κανένα από αυτά δεν το πουλάνε branded. Δεν ξέρω για την Wind. Από τον NecroDemonNZXT λέω πως το έχει και η Vodafone unbranded.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω...

 

Δεν μπορείς να το κάνεις. Από κινητό (Wap / 3G) σε Η/Υ γίνεται όμως.

 

ας ξεχασουμε το Ιντερνετ, μπορω να συνδεσω το κινιτο με το λαπτοπ με wifi για ανταλαγη αρχειων; ευχαριστω και παλι... :)

Link to comment
Share on other sites

ας ξεχασουμε το Ιντερνετ, μπορω να συνδεσω το κινιτο με το λαπτοπ με wifi για ανταλαγη αρχειων; ευχαριστω και παλι... :)

Όχι. Μόνο με USB και Bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Σου λέγανε μάλλον βλακείες στον γερμανό για προφανή λόγο. Εγώ το πήρα από vodafone και δεν έχει ίχνος της εταιρίας πάνω, ούτε και αυτό του πλαισιου υποθέτω(αν και είχα δει συσκευασία και ήταν "καθαρό")

βλακειες λεγανε.επιτηδες το κανουν :down:

 

στην αγορα το κινητο ειναι διαθεσιμο κανονικα! αμα πας να το παρεις με αναβαθμιση ξαφικα δεν υπαρχει διαθεσιμο :whistle: ο λογος προφανεστατος..θελουν να πουλησουν ακριβοτερα κινητα..και παλιοτερα.απο τον Ιανουαριο και μετα..θα υπαρχει κανονικα στον καταλογο της καθε εταιριας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό συνδέεται μόνο με USB και Bluetooth στον Η/Υ.

Μπορεί να συνδεθεί με το WiFi του σπιτιού σου για να μπεις στο ίντερνετ δωρεάν.

Το WiFi USB σου επιτρέπει να συνδεθείς με το router του σπιτιού σου.

Δεν μπορείς να συνδέσεις τον Η/Υ σου με WiFi με το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

σημερα αποκτησα το κινητο και ηθελα να ρωτησω κατι σε εσας που το εχετε αρκετο καιρο

Οταν μπανεις στο ιντερνετ μεσο ςιφι και ανοιγεις σελιδες μπορεις να κανεις κατι για να σου ανοιγει το facebook κανονικα σαν σελιδα κ οχι σαν σελιδα του κινητου?

γιατι αλλεςς δυνατοτητες εχεις απο το Pc και αλλες απο το lg

μηπως αν βαλω τον οπερα κανει δουλεια?

θελω να μπω σε καποιες εφαρμογες του facebook και δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να το κανω

Ευχαριστω

sehlen
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχει καταφερει να το συνδεσει κανεις με wind plus αυτο με τα 3.99 ευρω εχω f2g και ειχα την προσφορα με τα 100μβ κ συνδεομουν κανονικοτατα κ γρηγορα,τωρα αυτη εληξε κ ειπα να κανω το πακετο wind plus που ειχα στο παλιο μου ericsson c702 αλλα με εκπληξη ειδα οτι μου εφαγε 4μιση ευρω κατεβαζοντας 225κβ συνολικα!!!!!μπηκα στις ρυθμισεις κ μου λεει οτι συνδεεται με wind plus με το ιδιο συνδεοταν κ πριν......εχει καμια ιδεα κανεις γιαυτιο το εχει χρησιμοποιήσει ετσι????το μονο που μπορω να δω ειναι οτι δεν μπορω να επεξεργαστω ουτε να διαγραψω τα υπαρχοντα προφιλ παρα μονο να φτιαξω καινουρια.....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

σημερα αποκτησα το κινητο και ηθελα να ρωτησω κατι σε εσας που το εχετε αρκετο καιρο

Οταν μπανεις στο ιντερνετ μεσο ςιφι και ανοιγεις σελιδες μπορεις να κανεις κατι για να σου ανοιγει το facebook κανονικα σαν σελιδα κ οχι σαν σελιδα του κινητου?

γιατι αλλεςς δυνατοτητες εχεις απο το Pc και αλλες απο το lg

μηπως αν βαλω τον οπερα κανει δουλεια?

θελω να μπω σε καποιες εφαρμογες του facebook και δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να το κανω

Ευχαριστω

καταλαβαινω τι εννοεις,αλλα ειναι δυσκολο να πετυχεις αυτες τις λειτουργιες σε broswer κινητου!

δοκιμασες την java εφαρμογη του facebook μηπως ειναι καλυτερη?? και βρεις αυτο που ζητας..:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που χε πει ένας φίλος πριν πολλές σελίδες ισχύεια δεύτερη φόρτιση σήμερα(τρίτη μέρα) και το κινητό από full μπαταρία όλη μέρα έπεσε μέσα σε 1-2 ώρες σε μηδενικά επίπεδα. Δε ξέρω αν φταίει ότι είναι ακόμα φρέσκια η μπαταρία αλλά έτσι μου κάνει!

εγω το εχω 2 μηνες και δεν αλαξε κατι σ αυτο,εχω τρεις γραμες μπαταρια και την τριτη μερα απο τρεις σε λιγες ωρες τελος η μπαταρια.

του φευγάτου η μανα χαίρετε 2 φορές
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω 2 μηνες και δεν αλαξε κατι σ αυτο,εχω τρεις γραμες μπαταρια και την τριτη μερα απο τρεις σε λιγες ωρες τελος η μπαταρια.

γενικοτερα το κινητο πως ειναι σε αποδοση?? εχει καλυτερη διαρκεια οσο περναει ο καιρος..η μπα??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω 2 μηνες και δεν αλαξε κατι σ αυτο,εχω τρεις γραμες μπαταρια και την τριτη μερα απο τρεις σε λιγες ωρες τελος η μπαταρια.

 

 

Από το update σε V10e και μετά ένα πενθημεράκι βγάζει η μπαταρία του!

Λίγο που ''έστρωσε'' η μπαταρία κάτι η αναβάθμιση μου βγάζει τρεις μέρες με τρεις γραμμές

ένδειξη (φουλ δλδ) μια μέρα με δυο γραμμές και την 5η μέρα μια γραμμή και προς το

βράδυ αρχίζει τα μπιπ-μπιπ (σπαστικό αυτό κάθε 2 λεπτά)!

 

γενικοτερα το κινητο πως ειναι σε αποδοση?? εχει καλυτερη διαρκεια οσο περναει ο καιρος..η μπα??

 

Στο θέμα της μπαταρίας ναι!

Στην απόδοση μετά την αναβάθμιση είναι πιο γρήγορο σε όλα του αλλού είναι η διαφορά αισθητή και αλλού όχι!

Link to comment
Share on other sites

Από το update σε V10e και μετά ένα πενθημεράκι βγάζει η μπαταρία του!

Λίγο που ''έστρωσε'' η μπαταρία κάτι η αναβάθμιση μου βγάζει τρεις μέρες με τρεις γραμμές

ένδειξη (φουλ δλδ) μια μέρα με δυο γραμμές και την 5η μέρα μια γραμμή και προς το

βράδυ αρχίζει τα μπιπ-μπιπ (σπαστικό αυτό κάθε 2 λεπτά)!

 

 

 

Στο θέμα της μπαταρίας ναι!

Στην απόδοση μετά την αναβάθμιση είναι πιο γρήγορο σε όλα του αλλού είναι η διαφορά αισθητή και αλλού όχι!

 

Ξέρετε αν οι νέες συσκευές έρχονται όλες με την αναβάθμιση ή πρέπει να τρέχουμε;; Θα με ενδιέφερε για αγορά από vodafone.

Link to comment
Share on other sites

γενικοτερα το κινητο πως ειναι σε αποδοση?? εχει καλυτερη διαρκεια οσο περναει ο καιρος..η μπα??

αποδοση εχει καλη,αλλα το σπαστικο ειναι οτι απο της 3 γραμες σε λιγες ωρες σου λεει χαμηλη σταθμη μπαταριας δεν παει σταδιακα.

του φευγάτου η μανα χαίρετε 2 φορές
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια. Σκεφτομαι να αγορασω το Gt505 με συνδεση στην Wind η' στην Cosmote. Στην Cosmote το κινητο εχει το cosmote my view και στην Wind το wind plus. Προκειται για καποιου ειδους υπηρεσιες στο ιντερνετ η' εχω καταλαβει λαθος. Ειναι κλειδωμενες οι συσκευες σε σχεση με αυτη πχ που πουλανε στο plaisio? Θα εχει τιποτα περιορισμους η' καμια σχεση.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια. Σκεφτομαι να αγορασω το Gt505 με συνδεση στην Wind η' στην Cosmote. Στην Cosmote το κινητο εχει το cosmote my view και στην Wind το wind plus. Προκειται για καποιου ειδους υπηρεσιες στο ιντερνετ η' εχω καταλαβει λαθος. Ειναι κλειδωμενες οι συσκευες σε σχεση με αυτη πχ που πουλανε στο plaisio? Θα εχει τιποτα περιορισμους η' καμια σχεση.

Ευχαριστω πολυ

απο wind παντως αμα το παρεις η συσκευη ειναι απλη! το εχω παραγγειλει εδω και 1 μηνα και ακομα ερχετε.

καμια δεν ειναι κλειδωμενη..εκτος απο το σπαστικη συντομευση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νεότερα για το MGmaps:

 

Κατέληξα να χρησιμοποιώ χάρτες με hash 1 και tiles per file 128 χωρίς συμπίεση. Δεν βλέπω ιδιαίτερη πτώση στην απόδοση ενώ οι χάρτες πιάνουν αισθητά λιγότερο χώρο. Έχω υδρόγειο έως ζουμ 6, Ευρώπη εως 10, Ελλάδα έως 14, Αθήνα έως 17 και πιάνουν γύρω στα 600ΜΒ.

 

Σήμερα που είχε και καλό καιρό (αραιή συννεφιά) δοκίμασα και το GPS του προγράμματος και συνδέθηκε γρήγορα, μέσα σε 2 λεπτά, ενώ και το mobile tracking (δηλ. να ακολουθεί σε live χρόνο το στίγμα μου στο χάρτη) που έκανε σε διαδρομή με ταχύτητα έως και 120 χλμ/ώρα ήταν άριστο.

 

Γενικά είναι καλό προγραμματάκι και αρκετό για να βρίσκει κάποιος το δρόμο του. Αλλά δεν είναι εύκολο να χρησιμοποιηθεί live ενώ οδηγείς, κυρίως γιατί είναι μικρά τα γράμματα. Μπορείς όμως να το συμβουλέυεσαι πριν ή σε φανάρια κλπ, ή ακόμα καλύτερα να το χειρίζεται ο συνοδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα για το MGmaps:

 

Κατέληξα να χρησιμοποιώ χάρτες με hash 1 και tiles per file 128 χωρίς συμπίεση. Δεν βλέπω ιδιαίτερη πτώση στην απόδοση ενώ οι χάρτες πιάνουν αισθητά λιγότερο χώρο. Έχω υδρόγειο έως ζουμ 6, Ευρώπη εως 10, Ελλάδα έως 14, Αθήνα έως 17 και πιάνουν γύρω στα 600ΜΒ.

 

Σήμερα που είχε και καλό καιρό (αραιή συννεφιά) δοκίμασα και το GPS του προγράμματος και συνδέθηκε γρήγορα, μέσα σε 2 λεπτά, ενώ και το mobile tracking (δηλ. να ακολουθεί σε live χρόνο το στίγμα μου στο χάρτη) που έκανε σε διαδρομή με ταχύτητα έως και 120 χλμ/ώρα ήταν άριστο.

 

Γενικά είναι καλό προγραμματάκι και αρκετό για να βρίσκει κάποιος το δρόμο του. Αλλά δεν είναι εύκολο να χρησιμοποιηθεί live ενώ οδηγείς, κυρίως γιατί είναι μικρά τα γράμματα. Μπορείς όμως να το συμβουλέυεσαι πριν ή σε φανάρια κλπ, ή ακόμα καλύτερα να το χειρίζεται ο συνοδηγός.

 

Φίλε Maranx μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι σημαίνει χάρτες με hash 1 και tiles per file 128 χωρίς συμπίεση; Θα με ενδιέφερε να μην πιάνει χώρο.

Επίσης στο δορυφόρο πως συνδέθηκες; Προσπάθησα να συνδεθώ (στην Άρτα γιατί τυχαίνει να βρίσκομαι εδώ αυτή τη στιγμή) αλλά τπτ. Μόνο Αθήνα συνδέεται; Άλλαξες τπτ στα settings για το gps? Το internal gps δεν είναι η επιλογή για να λειτουργεί σε offline;

Δοκίμασες να γράψεις κάνεις search; Δηλαδή αν γράψεις στην αναζήτηση μία πόλη ή μία οδό θα στην βρει στους offline χάρτες σου; Χρειάζεται να έχεις ενεργό gps γιαυτό ή γίνεται και με το offline mode από τους stored maps χωρίς να χρειαζεται να πιάνει δορυφόρο;

Η πυξίδα δουλεύει; Τη δοκίμασες;:confused:

Τη λίστα με τους χάρτες: υδρόγειο, Ευρώπη, Ελλάδα , Αθήνα , με ποια διάταξη έβαλες τους φακέλους στη μνήμη του κινητού; Όλους μαζί; Ή σε κατηγορίες; Και πως διαλέγεις ποιο χάρτη να ανοίξεις απ το κινητό όταν τρέχει το πρόγραμμα;

Σορυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων. Πιστεύω θα ενδιαφέρουν όλο, το απογοητευμένο απ την μη λειτουργία του wetravel, forum.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Maranx μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι σημαίνει χάρτες με hash 1 και tiles per file 128 χωρίς συμπίεση; Θα με ενδιέφερε να μην πιάνει χώρο.

 

Εϊναι παράμετροι στο πρόγραμμα gmapmaker, το οποίο και χρησιμοποιείς για να φτιάξεις τους χάρτες (υπάρχουν κι άλλα, αλλά μάλλον αυτό είναι το πιο απλό). Είναι το πρόγραμμα που σου κατεβάζει τους χάρτες. 3-4 πραγματάκια σε αφήνει να ρυθμίσεις όλα κι όλα. Τα 2 είναι αυτά που λέω και τα αναφέρει με αυτόν τον τρόπο.

 

Επίσης στο δορυφόρο πως συνδέθηκες; Προσπάθησα να συνδεθώ (στην Άρτα γιατί τυχαίνει να βρίσκομαι εδώ αυτή τη στιγμή) αλλά τπτ. Μόνο Αθήνα συνδέεται; Άλλαξες τπτ στα settings για το gps? Το internal gps δεν είναι η επιλογή για να λειτουργεί σε offline;

 

Μονο του συνδέεται. Απλώς θέλει να είσαι σε εξωτερικό χώρο και να το αφήσεις λίγη ώρα. Η επιλογή internal GPS είναι σωστή. Ενδεικτικά στην πυξίδα πάνω δεξιά στην οθόνη πρασινίζουν οι δείκτες όταν είσαι συνδεδεμένος και εμφανίζεται στον χάρτη μια μπλε σταγόνα (αλά googlemaps) που είναι το live στίγμα σου.

 

Δοκίμασες να γράψεις κάνεις search; Δηλαδή αν γράψεις στην αναζήτηση μία πόλη ή μία οδό θα στην βρει στους offline χάρτες σου; Χρειάζεται να έχεις ενεργό gps γιαυτό ή γίνεται και με το offline mode από τους stored maps χωρίς να χρειαζεται να πιάνει δορυφόρο;

 

Κάνει search μόνο αν συνδεθείς στο internet, μέσω της googlemaps.

 

Η πυξίδα δουλεύει; Τη δοκίμασες;:confused:

Θυμήθηκα να τη δοκιμάσω όταν πια είχα μπει μέσα στο σπίτι, οπότε και μου έδειχνε το ακριβές στίγμα (γεωγρ. συντεταγμένες δηλαδή), αλλά όχι δείκτες. Ίσως σε εξωτερικό χώρο που βλέπει άμεσα δορυφόρο να τους έχει και αυτούς.

 

 

Τη λίστα με τους χάρτες: υδρόγειο, Ευρώπη, Ελλάδα , Αθήνα , με ποια διάταξη έβαλες τους φακέλους στη μνήμη του κινητού; Όλους μαζί; Ή σε κατηγορίες; Και πως διαλέγεις ποιο χάρτη να ανοίξεις απ το κινητό όταν τρέχει το πρόγραμμα;

Σορυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων. Πιστεύω θα ενδιαφέρουν όλο, το απογοητευμένο απ την μη λειτουργία του wetravel, forum.

 

Τα εξηγεί στα link που έβαλα στο πρώτο post που έκανα στο MGmaps. Γενικά πάντως χύμα τους πετάς όλους στο directory και τα βρίσκει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να αναβαθμισω το λογισμικο στην v.10 τι πρεπει να κανω?Να το παω σε καταστημα με προιοντα LG?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να αναβαθμισω το λογισμικο στην v.10 τι πρεπει να κανω?Να το παω σε καταστημα με προιοντα LG?

να το στειλεις με κουριερ στην αντιπροσωπεια.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να το στειλεις με κουριερ στην αντιπροσωπεια.;)

 

Και ποσες μερες διαρκει αυτο?Μενω Καλλιθεα και εδω κοντα μ στο Δελτα Φαληρου εχει η LG τα γραφεια της..Αν το παω αυτοπροσωπος γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...