Jump to content

LG GT505 / GT500


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, όπως είπαμε, έπειτα από πολλά πειράματα με πολλά προγράμματα, έχω καταλήξει στο εξής για το video.

 

Θα προσπαθήσω να περιγράψω τη δική μου εμπειρία στη μετατροπή αρχείων video για το κινητό μου, χωρίς πολλούς τεχνικούς όρους, για τους αρχάριους.

 

Για τους βιαστικούς, να πω ότι προσωπικά χρησιμοποιώ το AnyVideoConverter Pro, με τις εξής ρυθμίσεις:

 

profile: Mobile Phone MPEG-4 Movie (*.mp4)

Video Codec: mpeg4

Frame Size: 320x192

Video Bitrate: 450

Video Framerate: 20

Audio Codec: aac

Audio Bitrate: 48

Sample Rate: 22050

Audio Channels: 2

Subtitle: Το όνομα του .srt αρχείου υποτίτλων (default έχει none, αλλά με click στο βελάκι το εμφανίζει, αρκεί να έχει ίδιο όνομα με το βίντεο.)

 

(Επίσης: Επιλέγουμε Edit/options/Audio και επιλέγουμε Volume Normalize, και στα ACC Parameters MPEG type: MPEG4, Object type: LC (low complexity). Αν έχουμε πολυπύρηνο επεξεργαστή επιλέγουμε και την καρτέλα general και βάζουμε στο κουτάκι Number of threads to use for encoding τον αριθμό των πυρήνων του επεξεργαστή μας).

 

Σημαντικό: Στην καρτέλα Edit/Options/Subtitles επιλέγουμε κωδικοποίηση Modern Greek (ISO-8859-7) γιατί αλλιώς οι υπότιτλοι δεν εμφανίζονται, και επίσης επιλέγουμε Autoscale: Proportional to movie width. Ακόμα, μπορείτε να αυξήσετε το bitrate του ήχου αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε ακουστικά, αλλά στο ηχειάκι του κινητού δεν έχει νόημα. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την ποιότητα της εικόνας, ιδίως σε σχέση με τα λεφτά του κινητού, αν και ξέρω ότι οι πιο τελειομανείς θα διαφωνήσουν.

 

Λίγα περισσότερα σχόλια για όσους δε βαριούνται να διαβάζουν.

 

Αν και η ανάλυση του κινητού είναι 400x240, η μεγαλύτερη ανάλυση video που υποστηρίζει ο ενσωματωμένος video player είναι 320x240. Ο video player σε λειτουργία πλήρους οθόνης κάνει αυτόματα resize το video κρατώντας το λόγο μεταξύ των δύο διαστάσεων σταθερό, μέχρι είτε η οριζόντια διάσταση να φτάσει το 400 είτε η κάθετη να φτάσει το 240. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν θέλουμε να εκμεταλλευτούμε όλο το εμβαδόν της μικρής μας οθόνης, χωρίς μαύρες μπάρες, πρέπει να κωδικοποιήσουμε το video με ανάλυση το πολύ 320x192 (και όχι 320x180 που έγραφε κάποιος φίλος πριν από πάρα πολλά posts). Το 320x192 μεγεθύνεται αυτόματα κατά 25% και γίνεται 400x240.

 

Το οπτικό αποτέλεσμα εξαρτάται και από το λόγο οριζόντιας προς κάθετης ανάλυσης του αρχικού μας βίντεο, εφόσον έχουμε επιλέξει "τέντωμα" του βίντεο για να μην έχουμε μαύρες μπάρες:

Τα βίντεο με λόγο 16/9 (HDTV) θα έχουν σχετικά αμελητέα παραμόρφωση (περίπου 6,6% αύξηση στον κάθετο άξονα, ή όπως λέμε "αδυνάτισες ή μου φαίνεται;")

Τα βίντεο με λόγο 4/3 (οι παλιές καλές μας τηλεοράσεις ντουλάπες - εγώ ακόμα τέτοια έχω) θα έχουν μέτρια παραμόρφωση, 25% στον οριζόντιο άξονα, που κάνει τους πάντες να φαίνονται χοντροί, αλλά κατά τη γνώμη μου βλέπεται άνετα (και το προτιμώ απ' το να χάνω το ένα πέμπτο της οθόνης).

Φυσικά οι ταινίες με λόγο 2,35/1 (ξέρετε, αυτές που βρίζετε όσοι πήρατε widescreen οθόνη και πάλι έχετε τεράστιες μαύρες μπάρες πάνω και κάτω απ' την ταινία) έχουν τεράστια κάθετη παραμόρφωση, 41% στον κάθετο (ο Jack Black με τη σιλουέτα του Bruce Lee), και εκεί μάλλον χρειάζεται cropping δεξιά και αριστερά (αλλά δεν θα επεκταθώ εδώ).

 

Πάμε στο θέμα bitrate που είναι λίγο πιο τεχνικό. Το κινητό είναι σχετικά αργό στην αποκωδικοποίηση video, με αποτέλεσμα στα υψηλά bitrate να καθυστερεί η εικόνα. Kατά τη γνώμη μου κάτι παίζει με το πως οδηγείται το hardware acceleration του βίντεο, γιατί δεν φαίνεται να κάνει frame dropping, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει συγχρονισμός μεταξύ εικόνας και ήχου, και μάλιστα η ασυμφωνία μεγαλώνει όσο προχωράει το video (στο τέλος ενός video μεγάλης διάρκειας, μπορεί να ακούς διαλόγους που είναι πέντε λεπτά και παραπάνω μετά από αυτά που διαδραματίζονται στην οθόνη). Το 450 για mpeg4 είναι στο όριο, αλλά το κινητό το σηκώνει.

 

Σχετικά με video codecs, μπορεί να αποκωδικοποιήσει xvid και mpeg4 video, μεταξύ άλλων. Έχω ξενυχτήσει κάμποσες φορές δοκιμάζοντας διαφορετικά προγράμματα και διαφορετικούς συνδυασμούς container, video codec, ανάλυσης, bitrate μέχρι να καταλήξω σε αυτό που πρότεινα παραπάνω. Πάντως πρέπει να πω ότι υποψιάζομαι πως το resizing επιβαρύνει κάπως κινητό (και αν έχω δίκιο, κάποιος θέλει πολύ ξύλο), αν και νομίζω ότι το full screen είναι αναγκαίο, ιδίως για ταινίες με μεγάλο aspect ratio. Ακόμα και οι πολύ "μακρόστενες" (2,35:1) βλέπονται, ενώ στην ανάλυση 320x240, εκτός του χαμένου εμβαδού έχουμε και τέντωμα πάνω από 70% στον κάθετο άξονα που είναι τραγικά πολύ (ο Παβαρότι γίνεται Τιραμόλα...)

 

Ενδεχομένως κάποιοι να θεωρούν χαμηλή την τιμή των 20 frames/sec. Κατά τη γνώμη μου η κίνηση είναι αρκετά ομαλή στα 20fps, και οι δοκιμές που έχω κάνει δείχνουν αρκετά καλύτερη ποιότητα στις στατικές σκηνές, το οποίο είναι λογικό, αφού μειώνοντας τα fps αυξάνεται η διαθέσιμη πληροφορία (bits/(pixel*frame)). Νομίζω ότι είναι αρκετά καλός συμβιβασμός.

 

Τα παραπάνω ισχύουν για το GT500 με το αρχικό του firmware, το v10a. Αν υπάρχουν βελτιώσεις σε νεότερες εκδόσεις, η αν κάτι απ' όσα έγραψα είναι λάθος, ή αν κάποιος έχει βρει κάποιο τρόπο να βγάζει βίντεο καλύτερης ποιότητας που παίζουν χωρίς πρόβλημα, ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τις ρυθμισεις gt 500 για wind f2go κανεις??????????:)

 

Ρυθμίσεις GPRS

Χειροκίνητες Ρυθμίσεις

Επιλέξτε το κεντρικό μενού

Επιλέξτε WAP

Πατήστε Προφίλ και πληκτρολογείστε WIND GPRS

Επιλέξτε Ρυθμίσεις

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία:

Αρχική σελίδα:

http://wapportal.wind.com.gr

Πληροφορίες πύλης:

Ταυτότητα χρήστη: wap

Κωδικός: wap

Φορέας : GPRS

Ρυθμίσεις GPRS :

Διεύθυνση ΙΡ : 192.168.200.10

APN: gwap.b-online.gr

Ταυτότητα χρήστη: wap

Κωδικός: wap

 

Τέλος για να έχετε πρόσβαση πηγαίνετε στο WAP >Αρχική σελίδα

 

Σε περίπτωση που χρειάζεστε περαιτέρω βοήθεια μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών καλώντας στο 1231 από κινητό με σύνδεση WIND ή στο 6935601231 από καρτοκινητά WIND ή οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Το δικτυο που εχεις βρει..ειναι ελευθερο?? κανεις συνδεση και μολις ανοιξεις explorer τοτε αντιμετωπιζεις προβλημα?? :blink:

 

καλησπερα,οταν κανω αναζητηση,μου βγαζει τα δυκτια αλλα στα καπακια μου γραφει οτι ειναι αδυνατη η συνδεση σε ελευθερο δυκτιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,, αλλα θα ηθελα ρυθμισεις για gt500 wind f2go σε συνολικο επιπεδο κ οχι τοσο απλοικα κ γενικα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες τελικα τα παρηγγειλα αυτα

 

Δεν επελεξα τη λυση μετατροπεα Micro Usb σε Usb για να μπορω να τα εχω και σαν handsfree και οχι μονο ακουστικα.

 

Εδω να πω επειδη το διαβασα , δεν ειναι Mini Usb του κινητου η θυρα αλλα Micro Usb . Δεν ειναι οι ιδιες για να ξερει οποιος θελει τι να ζητησει . ;)

 

Επίσης παρήγγειλα και αυτά γιατι εδώ τα γίδια μου ζήταγαν 7€ για μια ζελατινα.

 

Οταν παραλάβω θα ενημερώσω τι λενε μηπως θελει και κανενας αλλος .

 

Τωρα οσον αφορα το θεμα του WeTravel ακομα δεν το εχω καταφερει να δουλεψει .Ανοιγει μεν αλλα χαρτη δεν βλεπω. Ολη την ωρα μου γραφει 64Km .

Αλλα επισης δεν μου λεει και NoMapData αρα υποθετω διαβαζει τον χαρτη .

 

Ρε παιδια επισης για να φτιαξω μια λιστα αναπαραγωγγης πρεπει ντε και καλα να επιλεξω αναμεσα σε 100αδες κομματια που εχω βαλει ? Στο sony που ειχα του ελεγα να φτιαξει λιστα περνωντας τα τργουδια του ταδε φακελου . Εδω δεν το βλεπω να γινεται ρε γμτ . Μου τα δειχνει χυμα και πρεπει να καθομαι να επιλεγω . Δεν παιζει αλλη λυση ?

Link to comment
Share on other sites

Στο site αυτο υπαρχουν αγγελιες με κινητα? Το παλιο μου Κ750 μετα απο ενα χρονο παρατημενο, και ενω ειχε παρει νερα, δουλεψε οταν το βρηκα τυχαια μπροστα μου και το ανοιξα. Ψαχνω και τους drivers γιατι δεν μου το διαβαζει το pc. Που μπορω να τους βρω?
Link to comment
Share on other sites

Στο site αυτο υπαρχουν αγγελιες με κινητα? Το παλιο μου Κ750 μετα απο ενα χρονο παρατημενο, και ενω ειχε παρει νερα, δουλεψε οταν το βρηκα τυχαια μπροστα μου και το ανοιξα. Ψαχνω και τους drivers γιατι δεν μου το διαβαζει το pc. Που μπορω να τους βρω?

Υπάρχει ξεχωριστό thread για αγγελίες, αλλά δεν μπορείς να το δεις γιατί πρέπει να έχεις 150 μηνύματα στο φόρουμ.Drivers για το gt500/505 εγκαθίστανται με το lg pc suite που υπάρχει στο cd της συσκευασίας.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ξεχωριστό thread για αγγελίες, αλλά δεν μπορείς να το δεις γιατί πρέπει να έχεις 150 μηνύματα στο φόρουμ.Drivers για το gt500/505 εγκαθίστανται με το lg pc suite που υπάρχει στο cd της συσκευασίας.

drivers για το k750 ενοω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επισης για να φτιαξω μια λιστα αναπαραγωγγης πρεπει ντε και καλα να επιλεξω αναμεσα σε 100αδες κομματια που εχω βαλει ? Στο sony που ειχα του ελεγα να φτιαξει λιστα περνωντας τα τργουδια του ταδε φακελου . Εδω δεν το βλεπω να γινεται ρε γμτ . Μου τα δειχνει χυμα και πρεπει να καθομαι να επιλεγω . Δεν παιζει αλλη λυση ?

 

Για να φτιάξεις τη λίστα στην αρχή δεν έχω κι εγώ βρει άλλη επιλογή.

Για εμένα δεν είναι και τόσο τρομερό, αφού δεν έχω και τόσα πολλά τραγούδια στο κινητό.

 

Το καλό είναι πως αφού τη φτιάξεις τη λίστα και την κάνεις αναπαραγωγή, την κρατάει ως default στον player και άμα τον ξεκινήσεις από την οθόνη σύνοψης κατάστασης παίζει αυτήν. Αν δεν το πετυχαίνετε, παίξτε λίγο με τα 2 πάνω αριστερά κουμπιά που έχει ο player στην οθόνη του. Το πρώτο ορίζει πως θα παίξει τα κομμάτια (όλα όσα έχετε, αυτά της λίστας 1 φορά, ή συνεχόμενα) και το δεύτερο αν θα κάνει suffle ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Για να φτιάξεις τη λίστα στην αρχή δεν έχω κι εγώ βρει άλλη επιλογή.

Για εμένα δεν είναι και τόσο τρομερό, αφού δεν έχω και τόσα πολλά τραγούδια στο κινητό.

 

 

Πακετο . Για μενα ειναι σημαντικο αφου θα το χρησιμοποιω να ακουω μουσικη στα ταξιδια με τη μηχανη κι ετσι εχω πολλα τραγουδια .

Link to comment
Share on other sites

Πακετο . Για μενα ειναι σημαντικο αφου θα το χρησιμοποιω να ακουω μουσικη στα ταξιδια με τη μηχανη κι ετσι εχω πολλα τραγουδια .

Για μουσικη κινητο με πολλα προσθετα..ειναι τα sony ericsson walkman.

το lg προσπαθει να χωρεσει ολες τις λειτουργιες σε ενα βασικο πακετο δυστηχως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, όλα όσα γράφονται σε αυτό το topic έχουν εφαρμογή και στο gt505 και στο gt500? Διότι σαν design προτιμώ το gt500 και σκέφτομαι να το πάρω από Cosmote. Επίσης γνωρίζετε αν θα είναι Branded από Cosmote? Αν ναι, δημιουργεί αυτό πρόβλημα σε κάποια λειτουργία, πχ εγκατάσταση We-Travel? (εκτός βέβαια από τις ενοχλητικές συντομεύσεις MyView κλπ)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν επελεξα τη λυση μετατροπεα Micro Usb σε Usb για να μπορω να τα εχω και σαν handsfree και οχι μονο ακουστικα.

 

Εδω να πω επειδη το διαβασα , δεν ειναι Mini Usb του κινητου η θυρα αλλα Micro Usb . Δεν ειναι οι ιδιες για να ξερει οποιος θελει τι να ζητησει . ;)

 

Φίλε Foris3d για τους χάρτες δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί κ σε μένα δεν λειτουργεί κανονικά το πρόγραμμα. Ούτε για τις λίστες αναπαραγωγής. Αν πας στο music στα έχει όλα μαζί. Αλλά μπορείς απ τον υπολογιστή να φτιάξεις φακέλους στην εξωτερική μνήμη με τραγούδια όπως τα θες κ να πηγαίνεις από κει να τα παίζεις.

Αυτό που λες για το Micro και mini παίζει σίγουρα διαφορά; Οι άλλοι φίλοι τι λένε; Το ξέρετε ότι είναι έτσι; Μήπως είναι τελικά το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει να δει πως παιζει το κινητο full screen video με subtitles ελληνικους να μου πει την διαδικασια πως το ανεβαζω στο forum!!lol!!

 

Τι εννοείς φίλε angelosk23; να το ανεβάσεις στο forum. Δεν ξέρω αν μπορείς να ανεβάσεις βίντεο αλλά σίγουρα μπορείς να μας πεις την ακριβή διαδικασία ώστε να το καταφέρουμε και μεις;)

Για πες....:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανα με τις φωτογραφίες που είχες ανεβάσει, ήταν να πατήσω κλικ πάν τους, να μου ανοίξουν full screen στον firefox και μετα απλά τις έκανα δεξί κλικ αποθήκευση αυτό εννοούσα.

 

 

Δοκίμασες άλλη θύρα? Δοκίμασες άλλη κάρτα μνήμης, ή να την αποθηκεύσης απευθείας στο κινητό και όχι στη κάρτα? Αν δε δουλέψει τίποτα από αυτά, τότε ένα firmware upgrade σε v10e(αν υπάρχει τρόπος τώρα) αλλιώς στο κατάστημα :( . Αλλά αν το πήρες και εσύ τώρα τότε υποθέτω θα χει το νέο firmware. Στις πληροφορίες στις ρυθμίσεις βρήκα την έκδοση μου.

 

Οκ θα το δοκιμάσω.

Τα δοκίμασα όλα αυτά που λες. Μάλλον θα πάω στο καταστημα. Το firmware είναι το ίδιο με το δικό σου, το τελευτάιο

Ευχαριστώ και πάλι φίλε necrodemon:);)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όπως είπαμε, έπειτα από πολλά πειράματα με πολλά προγράμματα, έχω καταλήξει στο εξής για το video.

 

Θα προσπαθήσω να περιγράψω τη δική μου εμπειρία στη μετατροπή αρχείων video για το κινητό μου, χωρίς πολλούς τεχνικούς όρους, για τους αρχάριους.

 

Για τους βιαστικούς, να πω ότι προσωπικά χρησιμοποιώ το AnyVideoConverter Pro, με τις εξής ρυθμίσεις:

 

profile: Mobile Phone MPEG-4 Movie (*.mp4)

Video Codec: mpeg4

Frame Size: 320x192

Video Bitrate: 450

Video Framerate: 20

Audio Codec: aac

Audio Bitrate: 48

Sample Rate: 22050

Audio Channels: 2

Subtitle: Το όνομα του .srt αρχείου υποτίτλων (default έχει none, αλλά με click στο βελάκι το εμφανίζει, αρκεί να έχει ίδιο όνομα με το βίντεο.)

 

(Επίσης: Επιλέγουμε Edit/options/Audio και επιλέγουμε Volume Normalize, και στα ACC Parameters MPEG type: MPEG4, Object type: LC (low complexity). Αν έχουμε πολυπύρηνο επεξεργαστή επιλέγουμε και την καρτέλα general και βάζουμε στο κουτάκι Number of threads to use for encoding τον αριθμό των πυρήνων του επεξεργαστή μας).

 

Σημαντικό: Στην καρτέλα Edit/Options/Subtitles επιλέγουμε κωδικοποίηση Modern Greek (ISO-8859-7) γιατί αλλιώς οι υπότιτλοι δεν εμφανίζονται, και επίσης επιλέγουμε Autoscale: Proportional to movie width. Ακόμα, μπορείτε να αυξήσετε το bitrate του ήχου αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε ακουστικά, αλλά στο ηχειάκι του κινητού δεν έχει νόημα. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την ποιότητα της εικόνας, ιδίως σε σχέση με τα λεφτά του κινητού, αν και ξέρω ότι οι πιο τελειομανείς θα διαφωνήσουν.

 

Λίγα περισσότερα σχόλια για όσους δε βαριούνται να διαβάζουν.

 

Αν και η ανάλυση του κινητού είναι 400x240, η μεγαλύτερη ανάλυση video που υποστηρίζει ο ενσωματωμένος video player είναι 320x240. Ο video player σε λειτουργία πλήρους οθόνης κάνει αυτόματα resize το video κρατώντας το λόγο μεταξύ των δύο διαστάσεων σταθερό, μέχρι είτε η οριζόντια διάσταση να φτάσει το 400 είτε η κάθετη να φτάσει το 240. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν θέλουμε να εκμεταλλευτούμε όλο το εμβαδόν της μικρής μας οθόνης, χωρίς μαύρες μπάρες, πρέπει να κωδικοποιήσουμε το video με ανάλυση το πολύ 320x192 (και όχι 320x180 που έγραφε κάποιος φίλος πριν από πάρα πολλά posts). Το 320x192 μεγεθύνεται αυτόματα κατά 25% και γίνεται 400x240.

 

Το οπτικό αποτέλεσμα εξαρτάται και από το λόγο οριζόντιας προς κάθετης ανάλυσης του αρχικού μας βίντεο, εφόσον έχουμε επιλέξει "τέντωμα" του βίντεο για να μην έχουμε μαύρες μπάρες:

Τα βίντεο με λόγο 16/9 (HDTV) θα έχουν σχετικά αμελητέα παραμόρφωση (περίπου 6,6% αύξηση στον κάθετο άξονα, ή όπως λέμε "αδυνάτισες ή μου φαίνεται;")

Τα βίντεο με λόγο 4/3 (οι παλιές καλές μας τηλεοράσεις ντουλάπες - εγώ ακόμα τέτοια έχω) θα έχουν μέτρια παραμόρφωση, 25% στον οριζόντιο άξονα, που κάνει τους πάντες να φαίνονται χοντροί, αλλά κατά τη γνώμη μου βλέπεται άνετα (και το προτιμώ απ' το να χάνω το ένα πέμπτο της οθόνης).

Φυσικά οι ταινίες με λόγο 2,35/1 (ξέρετε, αυτές που βρίζετε όσοι πήρατε widescreen οθόνη και πάλι έχετε τεράστιες μαύρες μπάρες πάνω και κάτω απ' την ταινία) έχουν τεράστια κάθετη παραμόρφωση, 41% στον κάθετο (ο Jack Black με τη σιλουέτα του Bruce Lee), και εκεί μάλλον χρειάζεται cropping δεξιά και αριστερά (αλλά δεν θα επεκταθώ εδώ).

 

Πάμε στο θέμα bitrate που είναι λίγο πιο τεχνικό. Το κινητό είναι σχετικά αργό στην αποκωδικοποίηση video, με αποτέλεσμα στα υψηλά bitrate να καθυστερεί η εικόνα. Kατά τη γνώμη μου κάτι παίζει με το πως οδηγείται το hardware acceleration του βίντεο, γιατί δεν φαίνεται να κάνει frame dropping, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει συγχρονισμός μεταξύ εικόνας και ήχου, και μάλιστα η ασυμφωνία μεγαλώνει όσο προχωράει το video (στο τέλος ενός video μεγάλης διάρκειας, μπορεί να ακούς διαλόγους που είναι πέντε λεπτά και παραπάνω μετά από αυτά που διαδραματίζονται στην οθόνη). Το 450 για mpeg4 είναι στο όριο, αλλά το κινητό το σηκώνει.

 

Σχετικά με video codecs, μπορεί να αποκωδικοποιήσει xvid και mpeg4 video, μεταξύ άλλων. Έχω ξενυχτήσει κάμποσες φορές δοκιμάζοντας διαφορετικά προγράμματα και διαφορετικούς συνδυασμούς container, video codec, ανάλυσης, bitrate μέχρι να καταλήξω σε αυτό που πρότεινα παραπάνω. Πάντως πρέπει να πω ότι υποψιάζομαι πως το resizing επιβαρύνει κάπως κινητό (και αν έχω δίκιο, κάποιος θέλει πολύ ξύλο), αν και νομίζω ότι το full screen είναι αναγκαίο, ιδίως για ταινίες με μεγάλο aspect ratio. Ακόμα και οι πολύ "μακρόστενες" (2,35:1) βλέπονται, ενώ στην ανάλυση 320x240, εκτός του χαμένου εμβαδού έχουμε και τέντωμα πάνω από 70% στον κάθετο άξονα που είναι τραγικά πολύ (ο Παβαρότι γίνεται Τιραμόλα...)

 

Ενδεχομένως κάποιοι να θεωρούν χαμηλή την τιμή των 20 frames/sec. Κατά τη γνώμη μου η κίνηση είναι αρκετά ομαλή στα 20fps, και οι δοκιμές που έχω κάνει δείχνουν αρκετά καλύτερη ποιότητα στις στατικές σκηνές, το οποίο είναι λογικό, αφού μειώνοντας τα fps αυξάνεται η διαθέσιμη πληροφορία (bits/(pixel*frame)). Νομίζω ότι είναι αρκετά καλός συμβιβασμός.

 

Τα παραπάνω ισχύουν για το GT500 με το αρχικό του firmware, το v10a. Αν υπάρχουν βελτιώσεις σε νεότερες εκδόσεις, η αν κάτι απ' όσα έγραψα είναι λάθος, ή αν κάποιος έχει βρει κάποιο τρόπο να βγάζει βίντεο καλύτερης ποιότητας που παίζουν χωρίς πρόβλημα, ας ενημερώσει.

 

Φίλε basher σ ευχαριστώ πολύ για τον κόπο να κάτσεις να γράψεις όλη αυτή τη διαδικασία. Είσαι φοβερός:happy:

Θα το δοκιμάσω και θα γράψω την εμπειρία μου.

Να σαι και πάλι καλά

Γιάννης:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή νομίζω, τώρα τα κατάλαβα:

 

-Το google maps είναι δωρεάν εφαρμογή που αν τη χρησιμοποιείς με wifi δε χρεώνεσαι καθόλου, και το wisepilot της LG είναι αυτό π σου δίνει το trial και μετά θέλει λεφτά,

 

σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή νομίζω, τώρα τα κατάλαβα:

 

-Το google maps είναι δωρεάν εφαρμογή που αν τη χρησιμοποιείς με wifi δε χρεώνεσαι καθόλου, και το wisepilot της LG είναι αυτό π σου δίνει το trial και μετά θέλει λεφτά,

 

σωστά?

Σωστά. Το google maps όμως δεν είναι GPS. Μόνο χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,

 

μιας που σε βρήκα πρόχειρο: όταν μπαίνω στο net είτε με wifi είτε μέσω 3g κτλ, πάντα έχει μια υδρόγειο το κινητό πάνω αριστερά νομίζω. Λογικό ετσι? δε πιστεύω να έχω wifi ανοικτό και να μπαίνει με άλλο τρόπο και να χρεώνει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,

 

μιας που σε βρήκα πρόχειρο: όταν μπαίνω στο net είτε με wifi είτε μέσω 3g κτλ, πάντα έχει μια υδρόγειο το κινητό πάνω αριστερά νομίζω. Λογικό ετσι? δε πιστεύω να έχω wifi ανοικτό και να μπαίνει με άλλο τρόπο και να χρεώνει...

 

Aπ ότι έχω καταλάβει το wifi ανά τακτά διαστήματα κλείνει μόνο του.

Ακόμη και στο σπίτι στο ρουτερ μου όταν είμαι συνδεδεμένος και σταματήσω για λίγο να το χρησιμοποιώ, κλείνει και αναγκάζομαι να πηγαίνω και να το ανοίγω.

Σύρε τον αντίχειρά σου από πάνω και για λίγο προς τα κάτω στο κινητό κ θα σου βγει η σελίδα με το wifi. Πάτα απενεργοποίηση για να σαι σίγουρος. Και όποτε το θες ξανάνοιγέ το με τον ίδιο τρόπο ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε basher σ ευχαριστώ πολύ για τον κόπο να κάτσεις να γράψεις όλη αυτή τη διαδικασία. Είσαι φοβερός:happy:

Θα το δοκιμάσω και θα γράψω την εμπειρία μου.

Να σαι και πάλι καλά

Γιάννης:)

 

Φίλε basher το δοκίμασα κι είναι πολύ καλύτερο απ το προηγούμενο που είχα κάνει.

Ο ήχος πολύ δυνατός, και η οθόνη στο πλάτος στο μέγιστο.

Πολύ σωστός φίλε μου. Ευχαριστώ που μου έδωσες τη γνώση σου στο πιάτο:)

Έχω δε ένα πρόβλημα. Ενώ έβαλα κανονικά τους υπότιτλους όπως έγραψες και τους δέχτηκε, και ενώ το αρχείο που έφτιαξα το είδα πρώτα αν παίζει στο vlc στον υπολογιστή και είχε κανονικά ενσωματωμένους υπότιτλους, στο κινητό παίζει χωρίς υπότιτλους. Γιατί; Οι υπότιτλοι είναι ελληνικοί. Και έκανα την ρύθμιση που είπες για το greek modern. Αν είναι αγγλικοί το ίδιο βάζω;

Ποιος είναι ο λόγος που δεν παίζουν στο κινητό;

Ευχαριστω και πάλι...:happy:

Link to comment
Share on other sites

.

 

Ρε παιδια επισης για να φτιαξω μια λιστα αναπαραγωγγης πρεπει ντε και καλα να επιλεξω αναμεσα σε 100αδες κομματια που εχω βαλει ? Στο sony που ειχα του ελεγα να φτιαξει λιστα περνωντας τα τργουδια του ταδε φακελου . Εδω δεν το βλεπω να γινεται ρε γμτ . Μου τα δειχνει χυμα και πρεπει να καθομαι να επιλεγω . Δεν παιζει αλλη λυση ?

 

Το GT 505 δεν χρειάζεται playlist για να παίξει τα τραγούδια στη σειρά!

Θα μαρκάρεις το κουτάκι που έχω βάλει σε άσπρο φόντο στη φωτογραφία

και όσα τραγούδια έχει μέσα ο φάκελος από τον οποίο θα επιλέξεις να παίξει ένα

κομμάτι θα τα παίξει στη σειρά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Foris3d για τους χάρτες δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί κ σε μένα δεν λειτουργεί κανονικά το πρόγραμμα. Ούτε για τις λίστες αναπαραγωγής. Αν πας στο music στα έχει όλα μαζί. Αλλά μπορείς απ τον υπολογιστή να φτιάξεις φακέλους στην εξωτερική μνήμη με τραγούδια όπως τα θες κ να πηγαίνεις από κει να τα παίζεις.

Αυτό που λες για το Micro και mini παίζει σίγουρα διαφορά; Οι άλλοι φίλοι τι λένε; Το ξέρετε ότι είναι έτσι; Μήπως είναι τελικά το ίδιο;

 

mini usb - micro usb

http://www.intomobile.com/photos/uncategorized/2007/05/27/motorola_razr2_v8img_3995.jpg

 

http://golffy.com/2009/04/08/mini-vs-micro/

 

 

Το GT 505 δεν χρειάζεται playlist για να παίξει τα τραγούδια στη σειρά!

Θα μαρκάρεις το κουτάκι που έχω βάλει σε άσπρο φόντο στη φωτογραφία

και όσα τραγούδια έχει μέσα ο φάκελος από τον οποίο θα επιλέξεις να παίξει ένα

κομμάτι θα τα παίξει στη σειρά!

 

οντως αυτο ειναι μια καλη λυση . ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Necrodemon και υπόλοιποι...

Δοκίμασα να κατεβάσω τη φωτογραφία που ανέβασα στο forum και να τη βάλω στο κινητό. Έτσι πάτησα τη φωτογραφία, μου την έβγαλε στο μοτζίλα σε ξεχωριστό παράθυρο, και πάτησα save as jpg που ήδη ήτανε.

Μαντέψτε: Τη φωτογραφία το κινητό μου τη διαβάζει κανονικά και όχι μόνο αυτό αλλά μπορώ να την επεξεργαστώ κι όλας!

Γιατί; Τι παίζει; Η φωτογραφία δεν είναι ακριβώς η ίδια!

Αυτή που τράβηξα με τη μηχανή μου ήταν 2500χ κάτι ενώ αυτή που κατέβασα απ το φόρουμ που είχα ανεβασει ήταν μόλις 900χ1200. Μήπως παίζει αυτό ρολο; Μήπως ήταν πάρα πολύ μεγάλη η προηγούμενη;

Επίσης γιατί εγώ μπόρεσα να την επεξεργαστώ και ο Necrodemon δεν μπόρεσε;

Μιλάμε για την ίδια φωτογραφία και τα ίδια μοντέλα κινητών.

Αυτά φίλοι μου

Ελπίζω να βρούμε κάποια άκρη:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...