Jump to content

LG GT505 / GT500


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε Necrodemon και υπόλοιποι...

Δοκίμασα να κατεβάσω τη φωτογραφία που ανέβασα στο forum και να τη βάλω στο κινητό. Έτσι πάτησα τη φωτογραφία, μου την έβγαλε στο μοτζίλα σε ξεχωριστό παράθυρο, και πάτησα save as jpg που ήδη ήτανε.

Μαντέψτε: Τη φωτογραφία το κινητό μου τη διαβάζει κανονικά και όχι μόνο αυτό αλλά μπορώ να την επεξεργαστώ κι όλας!

Γιατί; Τι παίζει; Η φωτογραφία δεν είναι ακριβώς η ίδια!

Αυτή που τράβηξα με τη μηχανή μου ήταν 2500χ κάτι ενώ αυτή που κατέβασα απ το φόρουμ που είχα ανεβασει ήταν μόλις 900χ1200. Μήπως παίζει αυτό ρολο; Μήπως ήταν πάρα πολύ μεγάλη η προηγούμενη;

Επίσης γιατί εγώ μπόρεσα να την επεξεργαστώ και ο Necrodemon δεν μπόρεσε;

Μιλάμε για την ίδια φωτογραφία και τα ίδια μοντέλα κινητών.

Αυτά φίλοι μου

Ελπίζω να βρούμε κάποια άκρη:blink:

 

Η ανάλυση θα φταίει. Έκανες ένα λάθος, και εγώ μπορώ να την επεξεργαστώ, αφού στο πα :D. Την έκανα αποθήκευση στο pc όπως ακριβώς και εσύ από το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε Necrodemon και υπόλοιποι...

Δοκίμασα να κατεβάσω τη φωτογραφία που ανέβασα στο forum και να τη βάλω στο κινητό. Έτσι πάτησα τη φωτογραφία, μου την έβγαλε στο μοτζίλα σε ξεχωριστό παράθυρο, και πάτησα save as jpg που ήδη ήτανε.

Μαντέψτε: Τη φωτογραφία το κινητό μου τη διαβάζει κανονικά και όχι μόνο αυτό αλλά μπορώ να την επεξεργαστώ κι όλας!

Γιατί; Τι παίζει; Η φωτογραφία δεν είναι ακριβώς η ίδια!

Αυτή που τράβηξα με τη μηχανή μου ήταν 2500χ κάτι ενώ αυτή που κατέβασα απ το φόρουμ που είχα ανεβασει ήταν μόλις 900χ1200. Μήπως παίζει αυτό ρολο; Μήπως ήταν πάρα πολύ μεγάλη η προηγούμενη;

Επίσης γιατί εγώ μπόρεσα να την επεξεργαστώ και ο Necrodemon δεν μπόρεσε;

Μιλάμε για την ίδια φωτογραφία και τα ίδια μοντέλα κινητών.

Αυτά φίλοι μου

Ελπίζω να βρούμε κάποια άκρη:blink:

 

Συνέχισα τα πειράματα με τις φωτογραφίες και έγινε το εξής.

Έβαλα μία φωτογραφία απ τον υπολογιστή μου στο κινητό μέσω usb.

Tην ίδια την ανέβασα στο mail μου και αφού την κατέβασα την έβαλά μέσω usb στο κινητό.

Και τρίτη φορά απ το mail μου πάτησα view και save as και την έβαλα στον υπολογιστή (όπως κ απ το forum δηλαδή που πέτυχε)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

 

καμιά τους δεν δουλεύει στο κινητό.

Λογικά το ότι ανέβασα την φωτογραφία στο forum προηγουμένως και μπόρεσε να τη διαβάσει το κινητό, σημαίνει ότι κατά κάποιο τρόπο ίσως το φόρουμ να τη συμπίεσε (οπως σας είπα το μέγεθος της δεν ηταν το ίδιο) κ γιαυτό να έπαιξε. Αλλά κ γω απ το photoshop τις είχα συμπιέσει αλλά και πάλι. ΤΠΤ

Καμιά ιδεα;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση θα φταίει. Έκανες ένα λάθος, και εγώ μπορώ να την επεξεργαστώ, αφού στο πα :D. Την έκανα αποθήκευση στο pc όπως ακριβώς και εσύ από το φορουμ.

 

Σορυ! Κατάλαβα ότι δεν μπορούσες να την επεξεργαστείς...

Και πως να αλλάξω την αναλυση; Προσπάθησα photoshop αλλά τπτ....

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω ρε συ πραγματικά. απλά γενικά δε τα κανα αυτά και δε με πειραζει, ωστόσο το αναφέρω γιατί θα θελα μία "επίσημη" απάντηση, να ξέρουμε αν είναι περιορισμός του hardware, του firmware ή αν είναι πρόβλημα σε κάποια λίγα κινητά.

 

Παιδιά σήμερα είναι η δεύτερη μέρα, αλλά χωρίς να την έχω κλείσει. Δε θα λέγα οτι έχω ταλαιπωρήσει πολύ το κινητό. Μου δειχνε πως έχει 2 μπάρες, γενικά του έχω κάνει λογική χρήση, τίποτα τρελό, και εχω απενεργοποιήμενα wifi/bluet/3g. Το είχα ξεχάσει ανοιχτό για λίγη ώρα στην επεξεργασία μιας φωτό αλλα φαινόταν idle(σβηστό). Ξαφνικά μου έβγαλε χαμηλή μπαταρία και το έβαλα για φόρτιση(αναβόσβηνε η ένδειξη). Καλά έκανα? Αν ξέριε κανείς ας πει γρηγορα, αν είναι να το βγάλω, αυτό σε μιαμιση ώρα θα χει φορτίσει!

Link to comment
Share on other sites

Ενα αρνητικο που προσεξα στο κινητο ειναι οταν θες να μεταφερεις ΟΛΕΣ τις επαφεσ απ την καρτα σιμ στην μνημη του κινητου, δεν μπορεις... Μπορεις να μεταφερεις μια μια μονο... Αναγκαστηκα και το εκανα μεσω του PC Suite ΙΙΙ στον υπολογιστη...

 

Και κατι αλλο... Δεν συνδεεται με ολα τα hotspots μεσω WIFI (σε συγκριση με iphone που δοκιμασα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι ακούω μια χαρά είναι! ;)

 

Βασικα τωρα που το ξανασκεφτομαι αυτο δεν ειναι απλα μια λυση .

Ειναι και γ@μω τις λυσεις πωπω με γλυτωσες απο πολυ κοπο ρε φιλαρακι .

Thanks man :p

 

Ενα αρνητικο που προσεξα στο κινητο ειναι οταν θες να μεταφερεις ΟΛΕΣ τις επαφεσ απ την καρτα σιμ στην μνημη του κινητου, δεν μπορεις... Μπορεις να μεταφερεις μια μια μονο... Αναγκαστηκα και το εκανα μεσω του PC Suite ΙΙΙ στον υπολογιστη...

 

Εγω τις εστειλα με bluetooth απο το παλιο κατευθειαν και δουλεψε μια χαρα . ;)

 

Σειρα εχει σιγα σιγα να λυσω και το θεμα με το WeTravel και ειμαστε κομπλε. :)

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω ρε συ πραγματικά. απλά γενικά δε τα κανα αυτά και δε με πειραζει, ωστόσο το αναφέρω γιατί θα θελα μία "επίσημη" απάντηση, να ξέρουμε αν είναι περιορισμός του hardware, του firmware ή αν είναι πρόβλημα σε κάποια λίγα κινητά.

 

Παιδιά σήμερα είναι η δεύτερη μέρα, αλλά χωρίς να την έχω κλείσει. Δε θα λέγα οτι έχω ταλαιπωρήσει πολύ το κινητό. Μου δειχνε πως έχει 2 μπάρες, γενικά του έχω κάνει λογική χρήση, τίποτα τρελό, και εχω απενεργοποιήμενα wifi/bluet/3g. Το είχα ξεχάσει ανοιχτό για λίγη ώρα στην επεξεργασία μιας φωτό αλλα φαινόταν idle(σβηστό). Ξαφνικά μου έβγαλε χαμηλή μπαταρία και το έβαλα για φόρτιση(αναβόσβηνε η ένδειξη). Καλά έκανα? Αν ξέριε κανείς ας πει γρηγορα, αν είναι να το βγάλω, αυτό σε μιαμιση ώρα θα χει φορτίσει!

3 πλήρεις φορτίσεις-αποφορτίσεις και η μπαταρία θα στρώσει.Όταν φορτίζει να το βγάζεις από την μπρίζα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

χαιρετε

ψηνομαι να το παρω και γω το κινητακι

ερωτηση:

μπορω να φορτωσω τους χαρτες στο κινητο μου με wifi στο σπιτι πχ με πολλες περιοχες με ζουμ κοντινο μακρινο κλπ

και στη διαδρομη(χωρις wifi) να τους χρησιμοποιω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όπως είπαμε, έπειτα από πολλά πειράματα με πολλά προγράμματα, έχω καταλήξει στο εξής για το video.

 

Θα προσπαθήσω να περιγράψω τη δική μου εμπειρία στη μετατροπή αρχείων video για το κινητό μου, χωρίς πολλούς τεχνικούς όρους, για τους αρχάριους.

 

Για τους βιαστικούς, να πω ότι προσωπικά χρησιμοποιώ το AnyVideoConverter Pro, με τις εξής ρυθμίσεις:

 

profile: Mobile Phone MPEG-4 Movie (*.mp4)

Video Codec: mpeg4

Frame Size: 320x192

Video Bitrate: 450

Video Framerate: 20

Audio Codec: aac

Audio Bitrate: 48

Sample Rate: 22050

Audio Channels: 2

Subtitle: Το όνομα του .srt αρχείου υποτίτλων (default έχει none, αλλά με click στο βελάκι το εμφανίζει, αρκεί να έχει ίδιο όνομα με το βίντεο.)

 

(Επίσης: Επιλέγουμε Edit/options/Audio και επιλέγουμε Volume Normalize, και στα ACC Parameters MPEG type: MPEG4, Object type: LC (low complexity). Αν έχουμε πολυπύρηνο επεξεργαστή επιλέγουμε και την καρτέλα general και βάζουμε στο κουτάκι Number of threads to use for encoding τον αριθμό των πυρήνων του επεξεργαστή μας).

 

Σημαντικό: Στην καρτέλα Edit/Options/Subtitles επιλέγουμε κωδικοποίηση Modern Greek (ISO-8859-7) γιατί αλλιώς οι υπότιτλοι δεν εμφανίζονται, και επίσης επιλέγουμε Autoscale: Proportional to movie width. Ακόμα, μπορείτε να αυξήσετε το bitrate του ήχου αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε ακουστικά, αλλά στο ηχειάκι του κινητού δεν έχει νόημα. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την ποιότητα της εικόνας, ιδίως σε σχέση με τα λεφτά του κινητού, αν και ξέρω ότι οι πιο τελειομανείς θα διαφωνήσουν.

 

Λίγα περισσότερα σχόλια για όσους δε βαριούνται να διαβάζουν.

 

Αν και η ανάλυση του κινητού είναι 400x240, η μεγαλύτερη ανάλυση video που υποστηρίζει ο ενσωματωμένος video player είναι 320x240. Ο video player σε λειτουργία πλήρους οθόνης κάνει αυτόματα resize το video κρατώντας το λόγο μεταξύ των δύο διαστάσεων σταθερό, μέχρι είτε η οριζόντια διάσταση να φτάσει το 400 είτε η κάθετη να φτάσει το 240. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν θέλουμε να εκμεταλλευτούμε όλο το εμβαδόν της μικρής μας οθόνης, χωρίς μαύρες μπάρες, πρέπει να κωδικοποιήσουμε το video με ανάλυση το πολύ 320x192 (και όχι 320x180 που έγραφε κάποιος φίλος πριν από πάρα πολλά posts). Το 320x192 μεγεθύνεται αυτόματα κατά 25% και γίνεται 400x240.

 

Το οπτικό αποτέλεσμα εξαρτάται και από το λόγο οριζόντιας προς κάθετης ανάλυσης του αρχικού μας βίντεο, εφόσον έχουμε επιλέξει "τέντωμα" του βίντεο για να μην έχουμε μαύρες μπάρες:

Τα βίντεο με λόγο 16/9 (HDTV) θα έχουν σχετικά αμελητέα παραμόρφωση (περίπου 6,6% αύξηση στον κάθετο άξονα, ή όπως λέμε "αδυνάτισες ή μου φαίνεται;")

Τα βίντεο με λόγο 4/3 (οι παλιές καλές μας τηλεοράσεις ντουλάπες - εγώ ακόμα τέτοια έχω) θα έχουν μέτρια παραμόρφωση, 25% στον οριζόντιο άξονα, που κάνει τους πάντες να φαίνονται χοντροί, αλλά κατά τη γνώμη μου βλέπεται άνετα (και το προτιμώ απ' το να χάνω το ένα πέμπτο της οθόνης).

Φυσικά οι ταινίες με λόγο 2,35/1 (ξέρετε, αυτές που βρίζετε όσοι πήρατε widescreen οθόνη και πάλι έχετε τεράστιες μαύρες μπάρες πάνω και κάτω απ' την ταινία) έχουν τεράστια κάθετη παραμόρφωση, 41% στον κάθετο (ο Jack Black με τη σιλουέτα του Bruce Lee), και εκεί μάλλον χρειάζεται cropping δεξιά και αριστερά (αλλά δεν θα επεκταθώ εδώ).

 

Πάμε στο θέμα bitrate που είναι λίγο πιο τεχνικό. Το κινητό είναι σχετικά αργό στην αποκωδικοποίηση video, με αποτέλεσμα στα υψηλά bitrate να καθυστερεί η εικόνα. Kατά τη γνώμη μου κάτι παίζει με το πως οδηγείται το hardware acceleration του βίντεο, γιατί δεν φαίνεται να κάνει frame dropping, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει συγχρονισμός μεταξύ εικόνας και ήχου, και μάλιστα η ασυμφωνία μεγαλώνει όσο προχωράει το video (στο τέλος ενός video μεγάλης διάρκειας, μπορεί να ακούς διαλόγους που είναι πέντε λεπτά και παραπάνω μετά από αυτά που διαδραματίζονται στην οθόνη). Το 450 για mpeg4 είναι στο όριο, αλλά το κινητό το σηκώνει.

 

Σχετικά με video codecs, μπορεί να αποκωδικοποιήσει xvid και mpeg4 video, μεταξύ άλλων. Έχω ξενυχτήσει κάμποσες φορές δοκιμάζοντας διαφορετικά προγράμματα και διαφορετικούς συνδυασμούς container, video codec, ανάλυσης, bitrate μέχρι να καταλήξω σε αυτό που πρότεινα παραπάνω. Πάντως πρέπει να πω ότι υποψιάζομαι πως το resizing επιβαρύνει κάπως κινητό (και αν έχω δίκιο, κάποιος θέλει πολύ ξύλο), αν και νομίζω ότι το full screen είναι αναγκαίο, ιδίως για ταινίες με μεγάλο aspect ratio. Ακόμα και οι πολύ "μακρόστενες" (2,35:1) βλέπονται, ενώ στην ανάλυση 320x240, εκτός του χαμένου εμβαδού έχουμε και τέντωμα πάνω από 70% στον κάθετο άξονα που είναι τραγικά πολύ (ο Παβαρότι γίνεται Τιραμόλα...)

 

Ενδεχομένως κάποιοι να θεωρούν χαμηλή την τιμή των 20 frames/sec. Κατά τη γνώμη μου η κίνηση είναι αρκετά ομαλή στα 20fps, και οι δοκιμές που έχω κάνει δείχνουν αρκετά καλύτερη ποιότητα στις στατικές σκηνές, το οποίο είναι λογικό, αφού μειώνοντας τα fps αυξάνεται η διαθέσιμη πληροφορία (bits/(pixel*frame)). Νομίζω ότι είναι αρκετά καλός συμβιβασμός.

 

Τα παραπάνω ισχύουν για το GT500 με το αρχικό του firmware, το v10a. Αν υπάρχουν βελτιώσεις σε νεότερες εκδόσεις, η αν κάτι απ' όσα έγραψα είναι λάθος, ή αν κάποιος έχει βρει κάποιο τρόπο να βγάζει βίντεο καλύτερης ποιότητας που παίζουν χωρίς πρόβλημα, ας ενημερώσει.

 

Φίλε basher είσαι τρομερός. :respect: Όλα τα βιντεάκια που έχω μέχρι στιγμής μετατρέψει παίζουν σε τελείως full screen. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα που έβαζες το κινητό στη μύτη για να τα δεις, αυτά τα βλέπεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΑ. Μόνο δύο απ τα βιντεάκια που μετέτρεψα δεν παίζουν full στον κάθετο άξονα γιατί ήταν πολύ wide screen φάση από μόνα τους.

Να δώσω ένα tip στους Γαλλομαθείς φίλους αυτού του thread. Επειδή έκανα διάφορες δοκιμές για να βάλω γαλλικούς υπότιτλους σε ταινία, όποιος ενδιαφέρεται το μόνο που κάνει είναι να αλλάξει το modern greek που σύστησε ο φίλος basher σε Western European languages with Euro και παίζουν μια χαρά με τους τόνους και με όλα.

Για αγγλικούς υπότιτλους τώρα δοκίμασα με το modern greek και παίζουν μια χαρά.

Να στε όλοι καλά

Εύχομαι καλή χρονιά και καλά να περάσετε με τους αγαπημένους σας...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Εχω το gt505 περιπου κανενα 2μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τις δυνατοτητες που εχει παρολο που ειναι σχετικα "κλειστο" το λογισμικο του..

Με το gps τι μπορουμε να κανουμε?Μπορουμε να το *****aroume?Και αν ναι πως?Συμφερει?Ειναι λιγο απατη να πληρωνεις για να εχεις gps και να βλεπεις μετα οτι ειναι trial και πρεπει να πληρωσεις...Αν εναι να δωσω 65 ευρω παω και παιρνω ξεχωριστο gps... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Εχω το gt505 περιπου κανενα 2μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τις δυνατοτητες που εχει παρολο που ειναι σχετικα "κλειστο" το λογισμικο του..

Με το gps τι μπορουμε να κανουμε?Μπορουμε να το *****aroume?Και αν ναι πως?Συμφερει?Ειναι λιγο απατη να πληρωνεις για να εχεις gps και να βλεπεις μετα οτι ειναι trial και πρεπει να πληρωσεις...Αν εναι να δωσω 65 ευρω παω και παιρνω ξεχωριστο gps... :D

Μπορείς να βάλεις το Wetravel αλλά δεν είναι τελείως σίγουρο πως θα βρεις σήμα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ναι το κατεβασα αυτο αλλα δεν βρισκει σημα καθολου μεσα στο σπιτι μου..Το εχεις δουλεψει εσυ?
Link to comment
Share on other sites

Χμμ ναι το κατεβασα αυτο αλλα δεν βρισκει σημα καθολου μεσα στο σπιτι μου..Το εχεις δουλεψει εσυ?

 

διαβασε λιγο τις προηγουμενες σελιδες

ειδικα 25-29 περιπου

 

και να (ξανα)ρωτησω και γω τωρα

αν φορτωσω χαρτες απο το wifi του σπιτιου μου και δεν κλεισω το κινητο

θα υπαρχουν στη μνημη για να τους χρησιμοποιησω μετα απο 2 ωρες χωρις wifi?

Link to comment
Share on other sites

...χρόνια πολλά σε όλους....απο προχθές έχω πρόβλημα και δεν μπορούν οι java εφαρμογές να εκμεταλευτούν το wifi και να συνδεθώ στο internet(πχ Opera)...

 

οι ρυθμίσεις που έχω ειναι οι εξής:

έχω δημιουργήσει δικο μου προφιλ internet κ το εχω ονομασει "Aσυρματο",με απενεργοποιημενο proxy και σημειο προσβασης το Wi-Fi.Και στο Java εχω επισης δημιουργησει δικο μου προφιλ,με προφιλ Internet το "Ασυρματο"...

 

αν καποιος εχει καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει ας βοηθησει...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

...χρόνια πολλά σε όλους....απο προχθές έχω πρόβλημα και δεν μπορούν οι java εφαρμογές να εκμεταλευτούν το wifi και να συνδεθώ στο internet(πχ Opera)...

 

οι ρυθμίσεις που έχω ειναι οι εξής:

έχω δημιουργήσει δικο μου προφιλ internet κ το εχω ονομασει "Aσυρματο",με απενεργοποιημενο proxy και σημειο προσβασης το Wi-Fi.Και στο Java εχω επισης δημιουργησει δικο μου προφιλ,με προφιλ Internet το "Ασυρματο"...

 

αν καποιος εχει καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει ας βοηθησει...:wacko:

 

ΑΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΆΤΩ ΚΑΝΕ ΌΤΙ ΓΡΆΦΩ...!!!

 

Πήγα να εγκαταστήσω το Εορτολόγιο 3.1 Full Screen και μου βγάζει αυτό http://s1.directupload.net/images/091218/24ri2md9.jpg το ίδιο μου έβγαζε και όταν πάω να εγκαταστήσω και το Wetravel του Jimdem και δεν αποθηκεύει της εφαρμογές.!!! νομίζω πως κάτι έσβησα..!!!

 

 

Όλα διορθώνονται με την ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ

πας ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ > ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ > ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ.

SOS..!!!

ΑΝ ΈΧΕΙΣ CARTA SD ΜΝΗΜΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΆΛΕΙΣ ΠΡΏΤΑ ΜΗΝ ΤΥΧΌΝ ΧΆΣΕΙΣ ΑΡΧΕΊΑ.

ΚΆΛΟΥ ΚΑΚΟΎ ΚΑΝΕ ΈΝΑ ΜΠΑ ΚΑΠ ΤΟΥ ΤΗΛ. ΚΑΤΑΛΌΓΟΥ.

ΣΕ ΈΜΕΝΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΆΧΤΗΚΕ ΤΊΠΟΤΑ ΑΛΑ ΚΆΛΟΥ ΚΑΚΟΎ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ναι το κατεβασα αυτο αλλα δεν βρισκει σημα καθολου μεσα στο σπιτι μου..Το εχεις δουλεψει εσυ?

Το έχω αλλά δεν "κλειδώνει" σε δορυφόρο.

-------

@ mariodj με ΚΕΦΑΛΑΊΑ είναι σαν να φωνάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω... υπάρχουν παιχνίδια αφής (γιατί στα απλά είναι πααααρα πολυ δύσκολο να παίξεις με τα βελάκια που έχει στην οθόνη) ; Ξέρετε που μπορώ να βρώ και γενικά μικροεφαρμογές και τέτοια....;
Link to comment
Share on other sites

Χμμ ναι το κατεβασα αυτο αλλα δεν βρισκει σημα καθολου μεσα στο σπιτι μου..Το εχεις δουλεψει εσυ?

 

Ειναι γνωστό οτι δύσκολα το κινητό κλειδώνει δορυφόρο μεσα στο σπίτι, και έξω οταν το βάζω στο αμάξι σε 2-3 λεπτά κλειδώνει. :)

Link to comment
Share on other sites

διαβασε λιγο τις προηγουμενες σελιδες

ειδικα 25-29 περιπου

 

και να (ξανα)ρωτησω και γω τωρα

αν φορτωσω χαρτες απο το wifi του σπιτιου μου και δεν κλεισω το κινητο

θα υπαρχουν στη μνημη για να τους χρησιμοποιησω μετα απο 2 ωρες χωρις wifi?

 

Νομίζω οτι θέλει συνέχεια επαφή με το net για να δουλέψει το wpilot, λίγο που το έψαξα μου μύρισε πολλές χρεώσεις και ασχολούμε μονο με το wetravel πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Μενω Καλλιθεα και ενω βρηκα την περιοχη μ στο wetravel δεν μπορω να βρω τις οδους!Μαλιστα παταω βγαζει γραμματα και δεν βγαζει επιλογες...

 

Επισης εχει στην οθονη πανω δεξια μια μπιλια η οποια οταν το εβαλα το προγραμα ηταν πρασινη ενω μετα τις ρυθμισεις εγινε γκρι..Εχω κανει καποιο λαθος μαλλον?Απο το μπαλκονι μ παντως που μενω στον 3ο δεν μπορουσε να βρει δορυφορο τωρα πως θα βρει αν παω στο αμαξι δηλ καμια 30αρια μετρα πιο κατω δεν ξερω!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά ξανά!

 

 

 

Σήμερα προσπαθούσα σε συνθήκες μηδαμηνού φωτισμού να βγάλω κάποιες φώτος. Πολλές φορές στη φωτογραφία με το φλας, έβγαινε η μιση φωτό. Η υπόλοιπη μισή φαινόταν σαν να είναι μαύρη από το ..κλείστρο! Δηλαδή από τα 2 πρόσωπα της φωτό το ένα φαινόταν και το άλλο ήταν κρυμμένο πίσω από μαύρο πλαίσιο. Δεν μου χε γίνει πότε και υποθέτω ότι ήταν κάτι ίσως αρρυθμίας του κλείστρου με το autofocus με το κουμπί λήψης που ίσως να μη πάταγα καλά κτλ. Απλά είπα να το αναφέρω μήπως έχει κανείς καμιά παρόμοια εμπειρία.

 

 

Άσχετα από αυτά πάντως έχω εκπλαγεί ευχάριστα με το φλας το οποίο μπορεί να μην είναι xenon αλλά είναι... ΔΥΝΑΤΟ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά ξανά!

 

 

 

Σήμερα προσπαθούσα σε συνθήκες μηδαμηνού φωτισμού να βγάλω κάποιες φώτος. Πολλές φορές στη φωτογραφία με το φλας, έβγαινε η μιση φωτό. Η υπόλοιπη μισή φαινόταν σαν να είναι μαύρη από το ..κλείστρο! Δηλαδή από τα 2 πρόσωπα της φωτό το ένα φαινόταν και το άλλο ήταν κρυμμένο πίσω από μαύρο πλαίσιο. Δεν μου χε γίνει πότε και υποθέτω ότι ήταν κάτι ίσως αρρυθμίας του κλείστρου με το autofocus με το κουμπί λήψης που ίσως να μη πάταγα καλά κτλ. Απλά είπα να το αναφέρω μήπως έχει κανείς καμιά παρόμοια εμπειρία.

 

 

Άσχετα από αυτά πάντως έχω εκπλαγεί ευχάριστα με το φλας το οποίο μπορεί να μην είναι xenon αλλά είναι... ΔΥΝΑΤΟ!

 

Το πιο κουφό θα ήταν να είχες κανένα δάκτυλο μπροστά στο φακό... :p

 

 

 

Κατά τα άλλα, ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟ mgmaps!!

 

Είναι ένα πρόγραμμα παρόμοιο με το GoogleMaps, μόνο που σου δίνει τη δυνατότητα να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις στην κάρτα μνήμης χάρτες της Google και να το δουλεύεις offline εντελώς. Επίσης έχει δυνατότητα να σου δείχνει GPS στίγμα και πυξίδα. Τα τελευταία δεν έχω καταφέρει να επιβεβαιώσω πως δουλεύουν αφού δεν κατάφερα να πιάσω δορυφόρους σήμερα (λόγω της συνεφιάς; θα δούμε...).

 

Για την ώρα έχω εγκαταστήσει την υδρόγειο σε αδρό χάρτη, την ευρώπη σε λεπτομέρεια μέχρι τους κυρίως δρόμους (εθνικές και Α-roads) και την Ελλάδα μέχρι και αγροτικούς δρόμους (B-roads και λιγότερους) και έπεται συνέχεια. Ήδη πιάνουν πάνω από 1GB αυτά...

 

Η διαδικασία έχει τη βαβούρα της.

Το πρόγραμμα βρίσκεται στη σελίδα του, αλλά καλύτερα να ακολουθήσετε αυτές τις οδηγίες για την εγκατάστασή του γιατί αλλιώς θα σας βγάζει συνέχεια μηνύματα για επιβεβαίωση ή δεν θα εγκατασταθεί καθόλου.

Εγώ χρησιμοποιώ το "LG version v1.42.01, for most LG touchscreens and some Samsung touchscreen phones."

 

Για τη χρήση του και την εγκατάσταση χαρτών έχει ένα καλό tutorial.

 

Καλό προγραμματάκι και αξίζει την φασαρία.΄:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε να μου πειτε πως να βαλω το V10e firmware???εχω το V10a και δεν μπορω να συνδεθω σε κανενα wifi...στο pc εχω vista....
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε να μου πειτε πως να βαλω το V10e firmware???εχω το V10a και δεν μπορω να συνδεθω σε κανενα wifi...στο pc εχω vista....

Πόσες φορές θα το πούμε;!; ;) έχω βαρεθεί να το λέω.

Δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση ακόμα από τον Η/Υ, μόνο σε μαγαζί. Πίεσε τον υπάλληλο να στην κάνει.;)

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές θα το πούμε;!; ;) έχω βαρεθεί να το λέω.

Δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση ακόμα από τον Η/Υ, μόνο σε μαγαζί. Πίεσε τον υπάλληλο να στην κάνει.;)

Ισίδωρε το παιδί που ρώτησε είναι νέο μέλος.Δεν υποχρεούται να ξέρει όσα εσύ και άλλα μέλη του φόρουμ.Την επόμενη φορά να είσαι πιο ευγενικός σε νέα μέλη,ασχέτως αν δεν έχεις κακές προθέσεις, γιατί ένα νέο μέλος δε σε ξέρει :).Σ 'ευχαριστώ.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...