Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν συνδεεις το κινητο σε ρωταει να επιλεξεις ovi suite,μαζικη αποθηκευση ....... Δοκιμασε την πρωτη επιλογη και αν σε ρωτησει οτι τα αρχεια μπορει να μην αναγνωριζονται απο τη συσκευη, να γινει μετατροπη? επελεξε ναι.

 

το εκανα αλλα δεν μου εβγαλε κανενα τετοιο μηνυμα.... και συνεχιζει το ιδιο προβλημα.... :/

εκανα ομως μια προσπα8εια και αποθηκευσα τα τραγουδια στη μνημη του τηλεφωνου και οχι στη καρτα μνημης και εμφανιστηκαν στη μουσικη βιβλιο8ηκη...

πηγα λοιπον μεσω διαχειρησης αρχειων και μετεφερα τα τραγουδια στη καρτα μνημης....Ματαιος ομως ο κοπος διοτι τα τραγουδια μεν εμφανιζονται στη βιβλιο8ηκη αλλα χωρις το εικονιδιο που δειχνει οτι εχουν απο8ηκευτει στη καρτα... αποτι εχω καταλαβει κατι τρεχει μετα3υ καρτας μνημης και μουσικης βιβλιοθηκης.... εχει πα8ει καποιος κατι παρομοιο? μπορει καποιος να βοη8ησει?

Edited by efelina
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για αυτό είχα προτείνει να δοκιμάσεις να περάσεις ένα τραγούδι στην εσωτερική μνήμη.Το πρόβλημα λογικά είναι στην κάρτα μνήμης.Ειδικά αν έχεις κάρτα μνήμης της nokia.Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι format της κάρτας μνήμης και μαζί με αυτή καλό είναι να κάνεις format και στην συσκευή κρατώντας ως αντίγραφο μόνο αρχεία(φωτογραφίες,επαφές κτλπ) και όχι ρυθμίσεις.

Να σημειώσω πως εφόσον διαπιστώσεις,μετά το format,ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα καλό θα ήταν να προμηθευτείς κάποια άλλη κάρτα μνήμης.Η πείρα,ειδικά σε αυτή την συσκευή,έχει δείξει ότι η καλύτερη επιλογή από εταιρία είναι η SanDisk και οπωσδήποτε από class 4 και πάνω.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
θα το προσπαθησω και αυτο και θα σας πω....

 

να σας κανω αλλη μια ερωτηση....πριν κατι μηνες εκανα μια ενημερωση λογισμικου... Ειδα λοιπον οτι μετα απο αυτο, μου εχει αφαιρεσει την επεξεργασια εικονων....

 

Χρόνια πολλα σε όλους παιδιά!

Εχω το ίδιο προβλημα ακριβώς. Έκανα αναβαθμιση λογισμικου σε v.60 αλλα το προβλημα παραμένει! μπορεί να με βοηθήσει καποιος???:(

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τελικα οκ εκανα ενα hard format και εφτιαξε η επεξεργασια εικονων!

επισης διαπιστωσα οτι:

- διατηρηθηκε το λογισμικο v.60

- εχασα την αναβαθμιση των χαρτων (επανεφερε την αρχικη εκδοση). χρειαστηκε να κατεβασω την νεα εκδοση μεσω wi-fi και τελος,

- εκανα το hard format χωρις memory card. μολις εβαλα μετα την memory card εγκατεστησε αυτοματα ολες τις εφαρμογες ακομη και το GarminXT:)

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια ειναι η καλυτερη και πιο προσφατη custom rom για το 5800;

εχει αρχισει κ πεταει μηνυματα για πληρη μνημη οποτε λεω να το φορμαρω

Link to comment
Share on other sites

- εκανα το hard format χωρις memory card. μολις εβαλα μετα την memory card εγκατεστησε αυτοματα ολες τις εφαρμογες ακομη και το GarminXT:)

 

Δεν τις εγκατέστησε απλά όταν έβαλες την κάρτα το κινητό αναγνώρισε και τις εφαρμογές που είχες εγκατεστημένες σε αυτή :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια το 5800 μου ειχε αρχισει να "τρωγεται" και παρολο που του ειχα ταξει πουλαδα, δεν εβαλε μυαλο.... Στα καλα καθουμενα, ανοιγε η καμερα απο μονη της, παταγα να την κλεισω και ξαναανοιγε.... Φανταστειτε το αυτο επι 10-15 φορες συνεχομενα οταν πηγαινα να το χρησιμοποιησω....:angry:

Μια μερα λοιπον στην δουλεια, ενω ειχαμε τα γνωστα με την καμερα, δεν αντεξα και το σουταρα :mad:σε μια ντουλαπα (σαν αλλος Μεσι). Αφου το μαζεψα και το συναρμολογησα (πισω καπακι και μπαταρια) το αναψα και δουλευε κανονικα(νομιζεις...).

Το κακο δεν αργησε να φανερωθει μιας και η μπαταρια ηθελε φορτιση... Και το κινητο δεν φορτιζε!!!! :cry:

Επειδη ειμαι γατα :cat:και ως γνωστον η περιεργεια σκοτωσε την γατα το εκανα βιδες για να βρω το προβλημα... Στην πρωτη αποπειρα δεν βρηκα κατι γι'αυτο το εδεσα παλι και πηγα για να ξεκουρασω τα εγκεφαλικα μου κυτταρα. :hypno:

Το πρωι παλι βιδες (λες και θα ξυπναγα ο Βob ο μαστορας) αλλα επρεπε να ειχα πλυθει πρωτα γιατι θα εβρισκα το Pro-βλημα στον καθρεπτη μπροστα μου..... Γιατι τωρα δεν εχω ουτε την touchscreen αφου εκοψα την καλωδιοταινια του....:cry::cry:

Κι εκει, μου ηρθε επιφοιτηση και σκεφτηκα οτι υπαρχει και η λυση....... Nokia Care.....:blink:

Η απαντηση ηταν οτι κατι εχει σπασει στην πλακετα και δεν φτιαχνεται.... Και εδω ερχεστε εσεις, υπαρχει καποιος αλλος τροπος να δω οτι οντως δεν φτιαχνεται? Μια δευτερη γνωματευση? Εγω δεν βγηκα κατι σπασμενο στην πλακετα παντως.

Edited by MALLIARAS
Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Χμμ καλύτερα να πας σε μεταχειρισμένο. Έτσι τουλάχιστον έκανα εγώ γιατί είχε σπάσει (!) το pin του φορτιστή.

 

Γιατί αν φτιάξουν το ίδιο όταν ανοίγει θα σου ρίχνει παναγίες (j/k)

Nokia 1020
Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι 701:!:

Καλο χρυσο το 5800 το ειχα μια 5ετια σχεδον, αλλα πλεον ενα 701 θα σε τρελανει απο την αποκριση κ τη λειτουργικοτητα του!

:X

Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι 701:!:

Καλο χρυσο το 5800 το ειχα μια 5ετια σχεδον, αλλα πλεον ενα 701 θα σε τρελανει απο την αποκριση κ τη λειτουργικοτητα του!

:X

 

Αρχές του 2009 κυκλοφόρησε το 5800. Πότε έκλεισες 5 χρόνια; :p

Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι 701:!:

Καλο χρυσο το 5800 το ειχα μια 5ετια σχεδον, αλλα πλεον ενα 701 θα σε τρελανει απο την αποκριση κ τη λειτουργικοτητα του!

:X

 

μια 3ετια και κατι μηνες ειναι στην αγορα το 5800.

ξεπερασμενο μεν, τρομερα διπλά ηχεια δε.

 

τετοια ηχεια δεν βρισκεις στην αγορα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
gεια σας σε ολους... ειμαι καινουργιος και εχω ενα προβλημα με το νοκια 5800. το εχω περιπου 3 χρονια (εξαιρετικο τηλεφωνακι!!! ) αλλα μου χαλασε προσφατα το port φορτισματος (αυτο το λεπτο). μηπως ξερετε αν υπαρχει καποιος αλλοσ τροπος για να το φορτισω?? εψαξα και διαβασα οτι δεν ειναι συμβατο το συγκεκριμενο μοντελο για φορτιση μεσω mini ή micro usb. εσεις ξερετε τπτ?? αλλιως θα πρεπει να το παω σε καποιο καταστημα για επισκευη?? σας ευχαριστω !! :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Θα πρέπει να το πας για επισκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

μια 3ετια και κατι μηνες ειναι στην αγορα το 5800.

ξεπερασμενο μεν, τρομερα διπλά ηχεια δε.

 

τετοια ηχεια δεν βρισκεις στην αγορα πλεον.

Το 5800 εγινε διαθεσιμο στην αγορα το 4ο τριμηνο το '08 οπότε ειναι ηδη 4ετιας τελοσπαντων συμφωνω για το θεμα των ηχειων!

Δεν εχω δει καποιο αλλο που να το συναγωνιζεται!

Link to comment
Share on other sites

Το 5800 εγινε διαθεσιμο στην αγορα το 4ο τριμηνο το '08 οπότε ειναι ηδη 4ετιας τελοσπαντων συμφωνω για το θεμα των ηχειων!

Δεν εχω δει καποιο αλλο που να το συναγωνιζεται!

 

Eχεις βαλθει να μας τρελανεις.. δεν εξηγειται αλλιως..:lol:

2012 εχουμε , οχι 12013

 

Φιλε μου, απλα μαθηματικα...το λες και μονος σου... 4ο τριμηνο του '08. Δηλαδη Τελος του 2008.

Που ειναι το "ηδη 4ετιας"

 

 

Νοεμβρη του 2008 ανακοινωθηκε. Ενα μηνα μετα περιπου βγηκε.

Οποτε οταν καναμε την κουβεντα, ηταν κατι λιγοτερο απο 3μιση ετων τηλεφωνο.

 

Ουτε 5ετιας οπως ειπες, ουτε 4ετιας ομως.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις βαλθει να μας τρελανεις.. δεν εξηγειται αλλιως..:lol:

2012 εχουμε , οχι 12013

 

Φιλε μου, απλα μαθηματικα...το λες και μονος σου... 4ο τριμηνο του '08. Δηλαδη Τελος του 2008.

Που ειναι το "ηδη 4ετιας"

 

 

Νοεμβρη του 2008 ανακοινωθηκε. Ενα μηνα μετα περιπου βγηκε.

Οποτε οταν καναμε την κουβεντα, ηταν κατι λιγοτερο απο 3μιση ετων τηλεφωνο.

 

Ουτε 5ετιας οπως ειπες, ουτε 4ετιας ομως.

 

Χαχαχα Πλάκα έχει η κουβέντα που ανοίξαμε!

Ενταξει λοιπον σχεδόν τετραετίας κινητό το 5800 ,αλλά τι 4ετια τι 5ετια εκει θα τα χαλάσουμε! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos πριν λιγο το κινητο μου κολλησε και εκλεισε μονο του μολις πηγα το ανοιξω λειτοθργει συνεχως η δονηση και η οθονη δεν αναβει οπως και το πληκτρολογιο.....εχει κανεις καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή δοκίμασε να το ανοίξεις χωρίς την κάρτα μνήμης. Εάν δεν τα καταφέρεις θα πρέπει να το ανοίξεις κάνοντας Hard format:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3948569#post3948569

 

Να ξέρεις ότι με το Hard format χάνονται όλα τα δεδομένα από τη μνήμη της συσκευής.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή δοκίμασε να το ανοίξεις χωρίς την κάρτα μνήμης. Εάν δεν τα καταφέρεις θα πρέπει να το ανοίξεις κάνοντας Hard format:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3948569#post3948569

 

Να ξέρεις ότι με το Hard format χάνονται όλα τα δεδομένα από τη μνήμη της συσκευής.

 

φιλε gianpithio το ανοιξα και χωρις την καρτα μηνμης αλλα και χωρις την sim με το ιδιο αποτελεσμα να κανει οτι εγραψα στο πρωτο μου post hard resset παλι δεν γινεται με τα κουμπια του κινητου γιατι παλι ανοιγει και λειτουργει μονο η δονηση...κατι αλλο που μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω φάει το ίντερνετ σήμερα και άκρη δε βρίσκω!

 

Χτες έκανα φορμάτ στο 5800, πέρασα έπειτα το back up μου, όλα ωραία και καλά.

Το κακό είναι οτι πριν κάνω φορμάτ, είχα ρυθμίσει το κινητό μου, κάθε φορά που με καλούσε κάποιος να μου διαβάζει φωναχτά το όνομα αυτού που με καλεί. Μετά το φορμάτ όμως αυτή η ρύθμιση χάθηκε και εγώ δε μπορώ να θυμηθώ από πού την είχα κάνει.

Μήπως θυμάται κάποιος από εσάς; :cry:

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχει πάρει υγρασία ? :(

οοοοοοχ μην μου λες τετοια ημουν εξω με το κινητο ενω εβρεχε αλλα ημουν σε αμαξι μεσα το μεσσημερι κι αθτο εγινε το βραδυ αν ηταν υγρασια επρεπε να μου κανει κατι μετα απο λιγο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω φάει το ίντερνετ σήμερα και άκρη δε βρίσκω!

 

Χτες έκανα φορμάτ στο 5800, πέρασα έπειτα το back up μου, όλα ωραία και καλά.

Το κακό είναι οτι πριν κάνω φορμάτ, είχα ρυθμίσει το κινητό μου, κάθε φορά που με καλούσε κάποιος να μου διαβάζει φωναχτά το όνομα αυτού που με καλεί. Μετά το φορμάτ όμως αυτή η ρύθμιση χάθηκε και εγώ δε μπορώ να θυμηθώ από πού την είχα κάνει.

Μήπως θυμάται κάποιος από εσάς; :cry:

 

Επιλέγεις ένα προφίλ και πας διαμόρφωση.Κάπου εκεί στο μενού που εμφανίζεται είναι και αυτό που ψάχνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω ένα 5800 φίλου και μου βγάζει μέσω nokia suite πως η τελευταία ROM είναι η 31 κάτι !!

 

παίζει ρόλο που ναι 5800 vodafone? επειδή είναι branded?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα 5800 φίλου και μου βγάζει μέσω nokia suite πως η τελευταία ROM είναι η 31 κάτι !!

 

παίζει ρόλο που ναι 5800 vodafone? επειδή είναι branded?

Καλημέρα.

Φυσικά και παίζει ρόλο το ότι είναι branded. Για να περάσεις την τελευταία διαθέσιμη θα αλλάξεις product code και θα κάνεις αναβάθμιση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Απο χθες και για κάποιο διάστημα ακόμα θα είμαι και πάλι παρέα με το 5800ρακι μου διότι εχασα το 701.... :( Τέλοςπάντων,μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα για το πως να περάσω τα ovimaps στη SD και όχι στη μνήμη τηλεφώνου ώστε να ανασάνει το θηρίο??? Διότι με 40Mbs απλά δεν πας πουθενά.. :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...