Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδες εχω ενα προβλημα. παω να κανω αναβαθμιση το 5800 μου και αφου συνδεομαι κανονικα στο internet και κανω ελεγχο για νεες εκδοσεις και μου βγαζει ενα μηνυμα που λεει: "ο διακομιστης δεν αναποκρινεται". παω λοιπον απο κατω απο το "αναζητηση ενημερωσεων" που λεει "προφιλ διακομιστη" και δεν εχει κανεναν διακομιστη. καμια ιδεα;;

 

Δοκίμασε να κάνεις την διαδικασία μέσω Nokia Suite.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το εκανα απλα επειδη προκειται να το χαρισω το κινητο ελεγα μηπως εφτιαχνα κιολας αυτο το προβλημα, μν το χαρισω ετσι.... :Ρ
Link to comment
Share on other sites

η νοκια οπως φαινεται ξεχασε να βγαλει αναβαθμισεις στα λιγο παλιοτερα μοντελα της...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

η νοκια οπως φαινεται ξεχασε να βγαλει αναβαθμισεις στα λιγο παλιοτερα μοντελα της...

Δεν το ξέχασε το συγκεκριμένο μοντέλο. Το υποστήριξε όσο κανένα άλλο κινητό της με αναβαθμίσεις και μετά από 4 χρόνια κυκλοφορίας στην αγορά λογικό είναι να σταματήσει η υποστήριξη του. Με όλη αυτή την κατάσταση που επικρατεί στην Nokia, η έκδοση του συγκεκριμένου Symbian OS που έχει σταματήσει πλέον να αναπτύσσεται και με όλο το βάρος να πέφτει στα WP8 είναι λογικό να μην βγει ξανά αναβάθμιση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ποιος θα μου θυμισει το προγραμμα που μπορω να περασω λογισμικο σε νοκια κινητο ενω αυτο δεν ανοιγει?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ποιος θα μου θυμισει το προγραμμα που μπορω να περασω λογισμικο σε νοκια κινητο ενω αυτο δεν ανοιγει?

Διάβασε το Επαναφορά νεκρής Symbian συσκευής, phoenix.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Με έβγαλε ότι βγήκε νέα έκδοση swype και οτι δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά αυτή και να κάνω update

Δεν δουλεύει τώρα το swype, πήγα στα nokia labs κατέβασα το 2.1 αλλά ήταν το ίδιο με αυτό που είχα -.-

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ; :(

 

EDIT: Notice: November 27, 2012

We have heard reports that the Swype Beta application (version 2.1) is not functioning at the moment in Symbian-based devices. While we are investigating the issue, we recommend you to download the Swype version 1.0 from the Store. We apologize for the inconvenience.

 

http://betalabs.nokia.com/trials/swype-for-symbian-2-0

 

Η Οποία δεν έχει ελληνικά :D

 

Whatever

Edited by anastas95
That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Τυχαία ξαναθυμήθηκα αυτό το thread κι είπα να πω μια καλημέρα μιας και το 5800 με συντροφεύει ακόμα.... σχεδόν 4 χρόνια πια. Αγορασμένο τον Γενάρη του 2009, το κινητό με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο ως τώρα. Κανένα μα κανένα πρόβλημα. Απίστευτος ήχος από τα στερεοφωνικά του ηχεία και μια μπαταρία που απλά καλύτερή της δεν πρέπει να υπάρχει! Ακόμα και τώρα μετά από 4 χρόνια, η μπαταρία κρατάει 5 μέρες με κανονική χρήση! (όταν λέμε κανονική, μιλάμε για τηλεφωνήματα, SMS, άκουσμα μουσικής πότε πότε, παρακολούθηση κάποιων video κτλ)

Θα πάω να αγοράσω μια γνήσια μπαταρία να την έχω (μη δε βρίσκω αργότερα) γιατί δεν βλέπω να το αλλάζω. Όσους ρωτάω για μπαταρία στα κινητά τους, όλοι μου λένε max 3 μέρες, αλλά συνήθως κάθε δεύτερη μέρα θέλουν φόρτιση για να μην ξεμείνουν την 3η μέρα. Κι εμένα αυτό το θέμα με την μπαταρία, με καίει πολύ και γουστάρω να κρατάει μέρες!

5800 λοιπόν μέχρι να πεθάνει από φυσικά αίτια (γηρατειά!) :)

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Wap???? Μηπως εννοεις gprs? Χωρις ιντερνετ το κινητο κραταει 2 μερες κ μετα φορτιση για να μην ξεμεινεις στη μεση.. αν ειναι να χρησιμοποιησεις internet εκει ειναι ασχημα τα πραγματα. Πχ με 3g εμενα 2 ωρες σκοπια δν εβγαζε... Αλλα συνεχιζει να εχει μια αξιοπρεπεστατη μπαταρια...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Wap???? Μηπως εννοεις gprs? Χωρις ιντερνετ το κινητο κραταει 2 μερες κ μετα φορτιση για να μην ξεμεινεις στη μεση.. αν ειναι να χρησιμοποιησεις internet εκει ειναι ασχημα τα πραγματα. Πχ με 3g εμενα 2 ωρες σκοπια δν εβγαζε... Αλλα συνεχιζει να εχει μια αξιοπρεπεστατη μπαταρια...

 

και μενα το μονακριβο μου και ηρωικο 5800 δυσκολα εβγαζε 2ωρη σκοπια αλλα φαντασου οτι και το Ν9 πανω κατω ενα 3 ωρο αντεχει σε 3g ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας μάγκες μία ερώτηση..Έχω το εν λόγω κινητό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Μου το έδωσε ο κολλητός μου πριν 2 μήνες...Η Μπαταρία του όπως ήταν λογικό ήταν ψιλό off κρατούσε μία μέρα(κάνω χρήση περίπου 1 ώρας ομιλίας καθημερινώς και μηνυμάτων στο τηλέφωνο).Αποφάσισα να πάρω μία καινούρια..

Πήγα σε ένα nokia shop και πήρα μία καινούρια BL-5J 1430 mah 5,3 wh.Φόρτισα το κινητό όλο το βράδυ και μίλησα μιάμιση ώρα στο τηλέφωνο συν κάποια μηνύματα και τώρα 19:25 (ούτε 12 ώρες δεν κράτησε!) η μπαταρία είναι στο ένα νταμάκι!!!!!

Μου πούλησαν μάπα μπαταρία;;;

 

(έχω απενεργοποιήσει το 3G)

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι καινούρια η μπαταρία θέλει 4-5 πλήρεις κύκλους φόρτισης για να φτάσει στο 100%!! Είναι λογικότατο να κρατήσει πολύ λίγο στην πρώτη φόρτιση;)

 

Αποφόρτισε την και φόρτισε τη εντελώς χωρίς διακοπή 3-4 φορές και μετά θα πρέπει να ειναι οκ

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γειά σας μάγγες λύηκε τελικά το πρόβλημα με τη μπαταρία..μου έδωσαν μία άλλη και ήταν μια χαρά..ένα άλλο πρόβλημα δημιουργήθηκε...Το κουμπί το κεντρικό του μενού ανάβει συνεχώς....Όχι πολύ έντονα αλλά ακόμα και με κλειδωμένο το τηλέφωνο ανάβει(χωρίς να υπάρχει νέο συμβάν) συνεχώς όχι βέβαια πάρα πολύ έντονα...Φοβάμαι ότι θα μου τρώει μπαταρία..Τίμπορώ να κάνω για αυτό???
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ενεργοποιησες την αναπνοή; Μεσα απο τις ρυθμισεις δες το καπου το εχει, που αναβοσβήνει συνεχως το λαμπακι του μενού...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε περιπου πόση ώρα θα κρατάει με μια Καινουρια μπαταρία το tethering μέσω του joikuspot με ανοιχτό 3τζ;
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν νομιζω να σου βγαλει πανω απο 2-3 ωρες... Ισως σε βοηθησει περισσοτερο το tethering μεσω usb αν ειναι να το κανεις σε pc. τουλαχιστον απο οτι θυμαμαι με συνεχη χρηση 3g internet δεν εβγαζε και πολλες ωρες το κινητο, συνεπως και το wifi ανοιχτο να χρησιμοποιειται ταυτοχρονα μαλλον θα καταναλωνει τη μπαταρια με μεγαλους ρυθμους..

Αν υπαρχει η δυνατοτητα μετα το φορτιστη πανω στο 5800 και χρησιμοποιησε το ιντερνετ μεχρι να τελειωσει το πακετο σου με τα ΜΒ... :P

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Σε ipad σκεφτομουν και οχι σε υπολογιστη ... Και τωρα 1-2 ωρες κραταει κ ελεγα αν η διαφορα ηταν μεγαλη να επαιρνα μια αλλα προς το παρων ας αγησω αυτη και βλεπουμε..Αυτο με το φορτιστη προφανως και θα γινεται οταν υπαρχει πριζα ;) Σευχαριστω πολυ παντως
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Βλέπω ότι παρόλη την ηλικία του 5800, συνεχίζει να έχει κίνηση το thread. Λοιπόν...

 

Έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν roms με δυνατότητα εγκατάστασης του Symbian Belle στο 5800άρι μας. Δοκίμασα μάλιστα και έπαιξε και παίζει μια χαρά και υπέροχα! Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει ελληνικά μέσα.

 

Μπορούμε να βρούμε πουθενά οδηγίες, για να "πειράξουμε" τις rom (υπάρχουν τέτοια προγράμματα) ώστε να προσθέσουμε τα ελληνικά μόνοι μας;

 

Έχω βρει πού αποθηκεύονται τα fonts. Έχω βάλει ελληνικές γραμματοσειρές.

 

Έχω βρει πού αποθηκεύονται οι πληροφορίες για τα υποστηριζόμενα locales. Έχω προσθέσει τα ελληνικά (και έχω βγάλει τα τούρκικα:rolleyes:)

 

Βρήκα το σημείο όπου αποθηκεύεται το keyboard layout (νομίζω δηλαδή ότι το έχω βρει) αλλά είναι binary αρχεία. Και δεν έχω καταφέρει να βρω πού αποθηκεύονται φυσικά και τα λεκτικά.

 

Κάποιο link που να δίνει τέτοιες πληροφορίες;

 

Ή έστω κάποιο link από το οποίο να μπορώ να κατεβάσω την κλασική ελληνική rom, μήπως και καταφέρω να "τσιμπήσω" κάτι από εκεί...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κομματάκι δύσκολο αυτό που αναφέρεις. :)

Μήπως πρόκειται απλά για κάποιο τροποποιημένο firmware ή θέμα που έχει κάποιες εμφανισιακές ομοιότητες και τίποτα παραπέρα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάποιο link από κάποια τέτοια Rom να δούμε τι παίζει.. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι από βδομάδα ίσως κάνω ένα φρεσκάρισμα το 5800XM. Η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν είχα καταφέρει να κάνω σωστά import τα ελληνικά σε κάποιο cfw, οπότε βασίζομαι γενικά στο swype για ελληνική γραμματοσειρά, κυρίως που δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα το μενού να είναι στα αγγλικά..

Αν καταφέρεις να περάσεις τα ελληνικά κάνε ένα κόπο να δώσεις μερικές οδηγίες. Εμένα συνήθως δεν bootαρε η συσκευή μετά την επανεκκίνηση για τη μετατροπή στην ελληνική γλώσσα, οπότε μετά ήθελε hard reboot για να επανέλθουν τα αγγλικά σαν default γλώσσα και μα ανοίξει το κινητό.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Χτες ανακάλυψα τυχαία οτι στο κινητό δεν λειτουργεί καλά το ένα από τα δύο ηχεία ( όταν έβαλα κυκλικό εφέ στον ήχο κλήσης παρατήρησα οτι ενώ ο ήχος μετακινούταν από το ένα ηχείο στο άλλο, η ένταση δεν ήταν ίδια ) έχουμε κάποια ιδέα για να το λύσουμε. Στο εβαυ που κοίταξα είδα μόνο ηχειάκια για το ακουστικό να υπάρχουν ως ανταλλακτικά...πείτε καμιά ιδέα μπας και το σώσουμε χωρίς να το ανοίξουμε. Ευχαριστώ :) :) :)
Link to comment
Share on other sites

@SNikolaidis βρήκα την Ρομ που χρησιμοποίησες (και σχόλιο σου απο κάτω:p) μπορείς να μας πεις πως μπορούμε να περάσουμε τα ελληνικά έστω αυτά που έχεις καταφέρει εσύ;;;:happy::happy:
That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...