Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδια!εκανα update το 50v..ενταξει ειδα καλυτερη χρηση στην μπαρα επαφων...πιο ευκολο το kinetic scroll..πιο γρηγορο το κινητο,κατι αλλαγες στο μενου μουσικης.αυτα.αλλα εχω προβλημα..οταν παιζω ενα τραγουδι ακουω ενα θορυβο...τι να κανω?ξανα reinstall το firmware η φορματ???

ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Καλό είναι αφού εγκατέστησες το νέο λογισμικό v.50 να κάνεις και ένα hard format την συσκευή.Αν έχεις σημαντικά αρχεία κάνε αντίγραφα ασφαλείας(back up)

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την έκανα και γω fota. Χρειάστηκε τελικά hard format τηλέφωνο + κάρτα μνήμης γιατί μπέρδεψαν κάτι εφαρμογές και εγινε μπάχαλο...

 

Το ραδιόφωνο συνεχίζει να μην εχει rds και να κολλάει συνέχεια σε βαθμό που ήμουν έτοιμος να το σπάσω χτες το βράδυ! Το χειρότερο δε είναι οτι μολις κολλήσει, μου παγώνει το τηλέφωνο για 20-25 δευτερόλεπτα και δεν μπορώ να ανοίξω ούτε taskmanager για να το κάνω kill. Μετά ξαφνικά δουλεύει και κάνει οτι εντολή εχω δώσει μαζεμένα!!

 

Ο browser είναι καλύτερος αλλά μου τη δίνει λίγο που γίνεται συνέχεια full screen από μονος του και οτι εξαφανίζεται η μπαρα μολις φορτώσει τη σελίδα. Οταν επανεμφανίζεται φαίνεται για λίγο η αρχική οθόνη και μετά ξανα ο browser. Υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης του auto full screen;;

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση μέσω NSU.

Από μια γρήγορη ματιά δεν είδα ούτε Quick Office ούτε Rihanna. Η δόνηση είναι οπως αναφέρουν παραπάνω λίγο παράξενη και μου τη σπάει.

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει να βοηθησει καποιος?σημερα το πρςι που χυπνησα κοιταξα το 5800 και ειχε ανοιχτο το wireless..το εκλεισα και μεα απο λιγο παλι τα ιδια...2-3 φορεσ ποθ το εκανα παλι τα ιδια...πως μπορς να το κλεισς και να ανοιγει μονο οταν το ζηταω εγω?? υγ.1 το κλεινω απο το αποσυνδεση αλλα μετα απο λιγο παλι ανοιγει... υγ.2 εχω ασυρματο δικτιο στο σπιτι και μπαινει κατευθειαν στο ιντερνετ

:wacko::wacko::wacko:

Η λύση έχει δοθεί στο #3068. Το έκανα κι εγώ και από τότε σταμάτησε αυτή η επιμονή να συνδέεται μόνο του.

 

 

Μήπως μπορεί κανείς να μου εξηγήσει γιατί η app facebook, δημιουργεί από μόνη της ( ή τέλος πάντων κάτι κάνω εγώ στραβά ) δεύτερο εικονίδιο, όταν την τρέξω; Το οποίο σημειωτέον δεν λειτουργεί και όταν πάω να το απεγκαταστήσω μου λέει ότι δεν αντιστοιχεί πουθενά η συντόμευση ( file corrupted ). Όχι βέβαια ότι είναι μεγάλο πρόβλημα, αλλά μου την σπάει να βλέπω δύο συντομεύσεις. Πως μπορώ να διαγράψω την μία, που δεν δουλεύει;

 

 

 

:!:--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---:!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by Itchrist86
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι το ακόλουθο "πρόβλημα".

 

Όταν κλειδώσω το κινητό ή σβήσει ο φωτισμός της οθόνης (δεν έχω αυτόματο κλείδωμα) και το ξεκλειδώσω ή αγγίξω την οθόνη ώστε να φωτίσει πάλι, τότε αντί για το όνομα του profile μου βγάζει κάποιους αριθμούς πρώτα και μετά από 1-2" εμφανίζει το κανονικό όνομα του profile.

Ως profile εννοώ αυτό που βγάζει κάτω από το λογότυπο του φορέα, "Γενικό", "Αθόρυβο" και τα λοιπά.

 

Όταν το παρατήρησα είχα firmware 40. Με την ευκαιρία που βγήκε το 50 έκανα αναβάθμιση και hard reset, αλλά το "πρόβλημα" παραμένει.

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχεις ενεργοποιημένες τις πληροφορίες κυψέλης? Σε wind δίκτυο παντως εκει εμφανιζει τις πληροφοριες...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έλεγα πριν κάνετε την αναβάθμιση,να κλείσετε όλες τις εφαρμογές ή καλύτερα να κάνετε ένα restart στο κινητό...

Οσες φορες έκανα αυτη την ενέργεια,δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα...

Το ίδιο και τώρα!Ολα λειτουργούν άψογα!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

μετά το καινούργιο firmware δεν υπάρχει πλέον εγκατεστημένο το python(που είναι απαραίτητο για πολλές εφαρμογές) και το software update δε μου δείχνει updates για καμία.Φυσικά ούτε quickoffice βλέπω, ούτε rihanna, μούφα το update μάλλον...
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω χτες παιδια το βραδυ το νεο λογισμικό v.50 μεσο του wlan μου αφου ειχα βγαλει πρωτα την mmc απο το κινητο!!!Γενικα ειναι πολυ καλο πιο γρηγορο (ισως) και ποιο πληρης kinetic scrolling και στο μενου δηλαδη αλλα και στο ιντερνετ η σελιδες ανοιγουν και κυλουν ποιο γρηγορα και η αυτοματη full screen οθονη στης σελιδες εμενα δεν με ενοχλησε καθολου!!!Αισθητηκη διαφορα υπαρχει και στο μενου του mp3 πολυ καλο!!!Θα το δουλεψω κιαλλο γιατι εχτες στης 1 το βραδυ που το εβαλα δεν προλαβα να το αναλυσω και αν δω κατι σοβαρω αρνητικο θα το γραψω!!!Παντως η πρωτη μου εντυπωση ειναι πολυ καλη!!!!!!!:):):)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχεις ενεργοποιημένες τις πληροφορίες κυψέλης? Σε wind δίκτυο παντως εκει εμφανιζει τις πληροφοριες...

 

Ευχαριστώ. Αυτό μάλλον ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε quickoffice, ούτε rihanna, μάλον μας δουλεύουν από την Nokia. Μακράν το χειρότερο update μέχρι σήμερα ! ! ! :down:
Link to comment
Share on other sites

Ούτε quickoffice, ούτε rihanna, μάλον μας δουλεύουν από την Nokia. Μακράν το χειρότερο update μέχρι σήμερα ! ! ! :down:

 

:blink:

ΤΕΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

το χειροτερο update της nokia eveerrrr...προσπαθουν να φτιαξουν ενα πραγμα και χαλανε 100.rds τιποτα παλι, quickoffice ουτε ζωγραφιστο,το ovi store βγαζει σφαλμα με τον διακομιστη, ενα ματσο χαλιαααα :down:
Link to comment
Share on other sites

το χειροτερο update της nokia eveerrrr...προσπαθουν να φτιαξουν ενα πραγμα και χαλανε 100.rds τιποτα παλι, quickoffice ουτε ζωγραφιστο,το ovi store βγαζει σφαλμα με τον διακομιστη, ενα ματσο χαλιαααα :down:

 

Οι σταθμοί που ακούω δεν έχουν rds ( :lol: ) quickoffice το "αγόρασα" απο το γνωστό μαγαζί, και το ovi λειτουργεί μια χαρά χωρίς το πρόβλημα που αναφέρεις.

 

Οποιος χρειάζονταν το quickoffice το είχε εγκατεστιμένο και πριν την v.50, ποιό το πρόβλημα με τώρα που δεν είναι ενσωματομένο?

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν προβλημα με το οβι στορ οπως ειχα και εγω,βρηκα μια λυση.απεγκατεστησα οτι ovi store υπηρχε,εκανα επανεκκινηση το κινητο και οταν αναψε παλι μου το εγκατεστησε απο μονο του και τωρα δουλευει κανονικα,δε βγαζει το προβλημα με τον διακομιστη

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

το χειροτερο update της nokia eveerrrr...προσπαθουν να φτιαξουν ενα πραγμα και χαλανε 100.rds τιποτα παλι, quickoffice ουτε ζωγραφιστο,το ovi store βγαζει σφαλμα με τον διακομιστη, ενα ματσο χαλιαααα :down:

 

μπας και το quickoffice είναι region-restricted? λέω τώρα.. το ίδιο και με το λινκ της Rihanna..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω σοβαρο προβλημα αν μπορει να βοηθησει καποιος?? στo nokia 5800xm ενω φορτιζω την μπαταρια κανονικα μου κραταει μονο μια μερα και αν!!! η μπαταρια του ειναι καινουρια και η πρωτι φορτιση εγινε κανονικα! εφαρμογες δεν εχει περασμενες... δεν ξερω τι να κανω? εχει καποιος καποια λυση? καποια ρυθμιση μεσω phoenix εστω???
Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν προβλημα με το οβι στορ οπως ειχα και εγω,βρηκα μια λυση.απεγκατεστησα οτι ovi store υπηρχε,εκανα επανεκκινηση το κινητο και οταν αναψε παλι μου το εγκατεστησε απο μονο του και τωρα δουλευει κανονικα,δε βγαζει το προβλημα με τον διακομιστη

 

Το εκανα και μετα την επανεκκινηση τρεχω το ovi store και μου λεει οτι υπαρχει νεα εκδοση διαθεσιμη και την κατεβαζει, την εγκαθιστα και μοθ βγαζει παλι το ιδιο προβλημα με τον διακομιστη :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να ανοίξω να ανοίξω το bluetooth στο Nokia 5800 μου βγάζει το εξής μύνημα: Cannot perform bluetooth operation .

Καμιά ιδέα;

Life is just a razorblade salvation...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα τη βοηθεια σας!

Εκανα αναβαθμιση του firmware στη νεα εκδοση και καθως μου ελεγε οτι εγινε επιτυχως, η οθονη ειχε ασπρο φως και ελεγε τον αριθμο της νεας εκδοσης και απο τοτε δεν ξανααναψε το κινητο.

Οποτε πατω το κουμπι να ανοιξει δονειται για λιγο οπως εκανε και πριν αλλωστε αλλα η οθονη δεν αναβει ποτε...

Τι λετε να εγινε?

Τι να κανω?

Να το παω στη vodafone που το πηρα?

Η κατευθειαν σε nokia shop?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα τη βοηθεια σας!

Εκανα αναβαθμιση του firmware στη νεα εκδοση και καθως μου ελεγε οτι εγινε επιτυχως, η οθονη ειχε ασπρο φως και ελεγε τον αριθμο της νεας εκδοσης και απο τοτε δεν ξανααναψε το κινητο.

Οποτε πατω το κουμπι να ανοιξει δονειται για λιγο οπως εκανε και πριν αλλωστε αλλα η οθονη δεν αναβει ποτε...

Τι λετε να εγινε?

Τι να κανω?

Να το παω στη vodafone που το πηρα?

Η κατευθειαν σε nokia shop?

 

Καλύτερα σε nokia shop. Αλλιώς αν θες μπορείς να δοκιμάσεις και με το phoenix να το επαναφέρεις μονος σου. Το επαθα και γω αυτό σε προηγούμενο update και μου δούλεψε μια χαρά έτσι!

Δες εδώ...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

αν πραγματικά δεν το χρησιμοποιείς και σου κρατάει μια μέρα να το πας για service. Μάλλον προβλημα στην μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε quickoffice, ούτε rihanna, μάλον μας δουλεύουν από την Nokia. Μακράν το χειρότερο update μέχρι σήμερα ! ! ! :down:

 

Συμφωνώ. Ούτε RDS, το ράδιο εξακολουθεί να κολλάει και δεν έχει τα μισά από αυτά που υπόσχονται.

 

ΕΛΕΟΣ νοκια!!!! :angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...