Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν εχω τρελό θεματακι με το τηλέφωνο την τελευταία εβδομάδα. Άργησα να ποσταρω γιατί προσπαθούσα να εξηγήσω τα ανεξήγητα. Τα δεδομένα: μόλις το τηλέφωνο βρεθεί σε κρύες εξωτερικές συνθήκες, έστω κ για 5-10 λεπτά, η οθόνη παύει να δείχνει κανονικά κ δείχνει μόνο οριζόντιες γραμμές σε χρώματα που έχουν άμεση σχέση με το θέμα που χρησιμοποιώ την κάθε φορά. Η αφή δουλεύει,και οι κλήσεις δουλεύουν. Γενικά το τηλέφωνο στο background του δείχνει πως δουλεύει αλλά η οθόνη αδυνατεί να δείξει τίποτα εκτός από γραμμές.προσπάθησα να πάρω screenshots με εγγενες πρόγραμμα απ το τηλέφωνο αλλά αυτές βγαίνουν κανονικά. Κάτι στην διασύνδεση της οθόνης με την υπόλοιπη συσκευή να επηρεάζεται απ τη θερμοκρασία άραγε; όσο κ να προσπάθησα σε εσωτερικές συνθήκες δεν μου βγαλε το πρόβλημα. Μάλλον το κινητό που είναι έξυπνο μου λέει να κάτσω σπίτι; :)
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να κατασταφει το κινητο ?

 

ρωταω γιατι δεν εχω γνωσεις και εβαλα αλλο filmware

Ότι έχει να κάνει με φλασάρισμα, διατρέχει και κινδύνους.

Δεν λέω ότι είναι ακατόρθωτο και είναι μια σχετικά εύκολη διαδικασία,

αλλά μια λάθος κίνηση και....brick.

 

Λοιπόν εχω τρελό θεματακι με το τηλέφωνο την τελευταία εβδομάδα. Άργησα να ποσταρω γιατί προσπαθούσα να εξηγήσω τα ανεξήγητα. Τα δεδομένα: μόλις το τηλέφωνο βρεθεί σε κρύες εξωτερικές συνθήκες, έστω κ για 5-10 λεπτά, η οθόνη παύει να δείχνει κανονικά κ δείχνει μόνο οριζόντιες γραμμές σε χρώματα που έχουν άμεση σχέση με το θέμα που χρησιμοποιώ την κάθε φορά. Η αφή δουλεύει,και οι κλήσεις δουλεύουν. Γενικά το τηλέφωνο στο background του δείχνει πως δουλεύει αλλά η οθόνη αδυνατεί να δείξει τίποτα εκτός από γραμμές.προσπάθησα να πάρω screenshots με εγγενες πρόγραμμα απ το τηλέφωνο αλλά αυτές βγαίνουν κανονικά. Κάτι στην διασύνδεση της οθόνης με την υπόλοιπη συσκευή να επηρεάζεται απ τη θερμοκρασία άραγε; όσο κ να προσπάθησα σε εσωτερικές συνθήκες δεν μου βγαλε το πρόβλημα. Μάλλον το κινητό που είναι έξυπνο μου λέει να κάτσω σπίτι; :)

Μάλλον η οθόνη ψάχνει για παρέα.

Ρίξε μια ματιά, αλλά μην προχωρήσεις αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια η αλλαγη σε custom filmware δεν εχει κανενα κίνδυνο και μπορεις αν θες να ξαναβαλεις το γνησιο filmware !

 

Θέλει προσοχή, γιατί υπάρχει περίπτωση το τηλέφωνο να νεκρώσει.

Αυτό μπορεί να γίνει από firmware που θα βάλεις που να μην είναι για το κινητό σου ή είναι για το κινητό σου αλλά βασίζεται σε έκδοση του firmware που είναι παλαιότερη από αυτή που έχεις ήδη στο τηλέφωνο.

Υπάρχει ακόμα περίπτωση να διακοπεί το φλασάρισμα για χ λόγους (διακοπή ρεύματος, πρόβλημα με το καλώδιο, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

εγω στην αρχη εβαλα λαθος filmware και το κινητο παρεδωσε πνευμα .

αλλα του περασα μετα το κανονικο custom filmware και ολα κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η οθόνη ψάχνει για παρέα.

Ρίξε μια ματιά, αλλά μην προχωρήσεις αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις.

 

Thanks για το link, απ ότι είδα και σε σχετικά video με το θέμα αυτό, υπάρχουν αρκετοί που έχουν το πρόβλημα και μάλιστα το λύνουν προσπαθώντας να ξανα "ζεστάνουν" το κινητό. Άρα δεν είναι θέμα lcd?

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι βαραίνει τόσο όσο το παρουσιάζεις.

Χρησιμοποιώ το SPB ταυτόχρονα με GPS και άλλες εφαρμογές χωρίς πρόβλημα.

Δεν αμφιβάλλω ότι το κινητό γίνεται ταχύτερο με κάποιο custom firmware, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα και τις γνώσεις να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο, αφού πάντα υπάρχει η πιθανότητα να καταστρέψουμε το κινητό.

Και εγώ το έχω χρησιμοποιήσει στο 5800 και είχε θέμα με την μνήμη.

Αν εσύ μιλάς για άλλο κινητό που έχει πιο πολύ μνήμη, τότε είναι άκυρη η σύγκριση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω χρησιμοποιήσει στο 5800 και είχε θέμα με την μνήμη.

Αν εσύ μιλάς για άλλο κινητό που έχει πιο πολύ μνήμη, τότε είναι άκυρη η σύγκριση.

Αναφέρομαι σε 5800 και μάλιστα χωρίς πειραγμένο firmware.

Στο παρακάτω screenshot μπορούσα να προσθέσω κι άλλες εφαρμογές, αλλά λόγω του ότι δεν θα φαινόταν, πάρε ένα δείγμα από αυτές και σημείωσε ότι όλες λειτουργούν ταυτόχρονα και χωρίς καθυστέρηση.

Επίσης, όπως θα προσέξεις, συν όλα τα υπόλοιπα, τρέχει και το SPB από πίσω.

Βασικά, για να είμαι ειλικρινής, πήγα να ανοίξω και τον Opera και δεν άνοιξε, αλλά οκ, σκέφτηκα κινητό είναι, δεν έχω σκοπό να ripάρω και ταινίες σ' αυτό!

[/url]http://img573.imageshack.us/img573/2149/screensnap000006.th.png

Link to comment
Share on other sites

othon πως εβαλες την οθονη του κινητου στο pc ?

Τι έκανα λέει;

Μήπως αναφέρεσαι στο μέγεθος του screenshot;

Γίνεται με το Screensnap.

Φαίνεται και στην εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχω τρελό θεματακι με το τηλέφωνο την τελευταία εβδομάδα. Άργησα να ποσταρω γιατί προσπαθούσα να εξηγήσω τα ανεξήγητα. Τα δεδομένα: μόλις το τηλέφωνο βρεθεί σε κρύες εξωτερικές συνθήκες, έστω κ για 5-10 λεπτά, η οθόνη παύει να δείχνει κανονικά κ δείχνει μόνο οριζόντιες γραμμές σε χρώματα που έχουν άμεση σχέση με το θέμα που χρησιμοποιώ την κάθε φορά. Η αφή δουλεύει,και οι κλήσεις δουλεύουν. Γενικά το τηλέφωνο στο background του δείχνει πως δουλεύει αλλά η οθόνη αδυνατεί να δείξει τίποτα εκτός από γραμμές.προσπάθησα να πάρω screenshots με εγγενες πρόγραμμα απ το τηλέφωνο αλλά αυτές βγαίνουν κανονικά. Κάτι στην διασύνδεση της οθόνης με την υπόλοιπη συσκευή να επηρεάζεται απ τη θερμοκρασία άραγε; όσο κ να προσπάθησα σε εσωτερικές συνθήκες δεν μου βγαλε το πρόβλημα. Μάλλον το κινητό που είναι έξυπνο μου λέει να κάτσω σπίτι; :)

 

Ειχα και εγω τετοιο θεμα με την οθονη.Το πηγα σε καταστημα ΝΟΚΙΑ και μου την αντικαταστησαν τσαμπα εφοσον το κινητο μου ηταν στην εγγυηση.Αν εχεις εγγυηση τρεχα σε καταστημα ΝΟΚΙΑ για αντικατασταση.

Link to comment
Share on other sites

σε ρωταω πως αποθηκευσες μια εικονα της οθονης του κινητου ...

πως να στο πω πιστευω να καταλαβες τι λεω

:lol: Είχα διαβάσει ψιλοβιαστικά το ποστ σου, γι' αυτό δεν κατάλαβα.

Περνάς το Screensnap στο κινητό σου και τραβάς τα screenshots που σ' ενδιαφέρουν.

Μέσα απ' τις ρυθμίσεις επιλέγεις που θέλεις να αποθηκεύονται οι εικόνες, καθώς και ποιο θα είναι το πλήκτρο συντόμευσης.

Από κει και πέρα, με bluetooth ή με το καλώδιο σύνδεσης τα στέλνεις στο pc.

Εγώ προσωπικά τα ανεβάζω στο ImageShack απευθείας από το κινητό μέσω καλωδίου.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος φιλε ! παρτε μερικες απο το custom FW .

 

στην δευτερη photo απλα τους αλλαζω θεση για αυτο ειναι ετσι οι μπαρες .

 

http://img710.imageshack.us/img710/8256/scr000002i.th.jpg http://img220.imageshack.us/img220/5962/scr000005m.th.jpg http://img17.imageshack.us/img17/5013/scr000001gs.th.jpg http://img508.imageshack.us/img508/188/scr000003r.th.jpg http://img80.imageshack.us/img80/9901/scr000004xi.th.jpg

Edited by impreza_sti
Σμίκρυνση εικόνων
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα σύντομο οδηγό για το φλασάρισμα σε παρακαλώ.
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

google it ;) εγω που ειμαι ασχετος σε ενα απογευμα το τελειωσα .

 

για αρχη γραψς στο google nokia 5800 c6 flash

 

και youtube εχει πολλα video

 

απλα πρωτα απο ολα αποθηκευσε στο pc τις επαφες σου ;)

 

μου αρέσει και εμένα αυτή η υλοποίηση... από μπαταρία πώς πάει?

 

καμια διαφορα στην μπαταρια :what:

Edited by litespeed
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα σύντομο οδηγό για το φλασάρισμα σε παρακαλώ.

Να υποθέσω αυτό δεν το πρόσεξες...

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, με κάνατε να ξενυχτήσω με τις μοντιές σας!:lol:

Βασικά το ξανασκέφτηκα το θέμα και είπα "αφού το έχω για πέταμα το καημένο, ας πειραματιστώ", μόνο που εγώ πήγα κατευθείαν ένα βήμα παρακάτω και πέρασα firmware C6 με N8 interface!

Καλή φάση, μόνο που μου τη σπάει ότι θα πρέπει να του βρω και Ελληνικά τώρα:mad:

Πάρτε πάντως ένα δείγμα της μέχρι τώρα κατάστασης:

http://img411.imageshack.us/img411/6157/scr000003.th.pnghttp://img811.imageshack.us/img811/319/scr000002k.th.pnghttp://img442.imageshack.us/img442/7711/scr000001.th.png

Τελικά παρατήρησα κι εγώ μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα αν και επιμένω στην άποψή μου ότι έχουμε να κάνουμε με κινητό και όχι με i7 υπολογιστή, οπότε ας μην έχουμε τρελές απαιτήσεις από μια τέτοια συσκευή.

Θα επανέλθω, όταν με το καλό βρω και τα Ελληνικά (αν υπάρχουν).

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, με κάνατε να ξενυχτήσω με τις μοντιές σας!:lol:

Βασικά το ξανασκέφτηκα το θέμα και είπα "αφού το έχω για πέταμα το καημένο, ας πειραματιστώ", μόνο που εγώ πήγα κατευθείαν ένα βήμα παρακάτω και πέρασα firmware C6 με N8 interface!

Καλή φάση, μόνο που μου τη σπάει ότι θα πρέπει να του βρω και Ελληνικά τώρα:mad:

Πάρτε πάντως ένα δείγμα της μέχρι τώρα κατάστασης:

http://img411.imageshack.us/img411/6157/scr000003.th.pnghttp://img811.imageshack.us/img811/319/scr000002k.th.pnghttp://img442.imageshack.us/img442/7711/scr000001.th.png

Τελικά παρατήρησα κι εγώ μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα αν και επιμένω στην άποψή μου ότι έχουμε να κάνουμε με κινητό και όχι με i7 υπολογιστή, οπότε ας μην έχουμε τρελές απαιτήσεις από μια τέτοια συσκευή.

Θα επανέλθω, όταν με το καλό βρω και τα Ελληνικά (αν υπάρχουν).

Αν το φλάσαρες χωρίς ελληνική γλώσσα, δεν γίνεται να την περάσεις μετά ως έξτρα.

Μόνο αν φτιάξεις ή βρεις άλλο firmware που την έχει μέσα και το περάσεις πάλι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν το φλάσαρες χωρίς ελληνική γλώσσα, δεν γίνεται να την περάσεις μετά ως έξτρα.

Μόνο αν φτιάξεις ή βρεις άλλο firmware που την έχει μέσα και το περάσεις πάλι.

Ναι, το ξέρω.

Απλά από τη νύστα έγραφα ότι να 'ναι...:lol:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά... μετά από 13 μήνες συνεχούς χρήσης το μαμίσιο hands free του κινητού μου τα έπαιξε... τις τελευταίες μέρες δεν ακούγεται φωνή από το ένα ακουστικό (το αριστερό). Το θέμα είναι ότι τα ακουστικά αυτά καθεαυτά δεν έχουν πρόβλημα αφού τα δοκίμασα και ακούγονται κανονικά, οπότε το πρόβλημα μάλλον είναι στο αλλο μισό (το ρυθμιστή φωνής, μουσικής κλπ)

 

Γνωρίζω ότι έχουν αναφερθεί προβλήματα σχετικά με το μαμισιο hands free, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας αν τυχόν το συγκεκριμένο πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε θέμα software και λύνεται με κάποιο τρόπο (το κινητό έχει το τελευταίο firmware και δεν είναι χακαρισμένο) ή απλά πρέπει να πάω για αγορά καινούριου, οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη...

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά... μετά από 13 μήνες συνεχούς χρήσης το μαμίσιο hands free του κινητού μου τα έπαιξε... τις τελευταίες μέρες δεν ακούγεται φωνή από το ένα ακουστικό (το αριστερό). Το θέμα είναι ότι τα ακουστικά αυτά καθεαυτά δεν έχουν πρόβλημα αφού τα δοκίμασα και ακούγονται κανονικά, οπότε το πρόβλημα μάλλον είναι στο αλλο μισό (το ρυθμιστή φωνής, μουσικής κλπ)

 

Γνωρίζω ότι έχουν αναφερθεί προβλήματα σχετικά με το μαμισιο hands free, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας αν τυχόν το συγκεκριμένο πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε θέμα software και λύνεται με κάποιο τρόπο (το κινητό έχει το τελευταίο firmware και δεν είναι χακαρισμένο) ή απλά πρέπει να πάω για αγορά καινούριου, οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη...

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Εφόσον δοκίμασες τα ακουστικά σε άλλο τηλέφωνο και δούλεψαν κανονικά, προς το παρών απέκλεισε το ενδεχόμενο να ευθύνεται το software και τσέκαρε αν η υποδοχή έχει μαζέψει σκόνη.

Είναι ένας πολύ πιθανός και υπαρκτός παράγοντας που μπορεί να σου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα.

Μία λύση που σου προτείνω είναι να πάρεις μια μπατονέτα (αυτή που καθαρίζουμε τα αυτιά μας) και να την χώσεις μέσα στην υποδοχή, στρέφοντάς την ελαφρά αριστερά και δεξιά.

Αν αυτό δεν φέρει αποτέλεσμα, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε περαιτέρω την κατάσταση.

 

ωραιος φιλε ! παρτε μερικες απο το custom FW .

 

στην δευτερη photo απλα τους αλλαζω θεση για αυτο ειναι ετσι οι μπαρες .

Litespeed, στα μηνύματα έχεις υποστήριξη Ελληνικών;

Σε ρωτάω γιατί τα custom που χρησιμοποίησα εγώ δεν είχαν και μου βγήκαν τα μάτια μέχρι να καταφέρω να ενσωματώσω τη γλώσσα στα μηνύματα από άλλα original.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

οχι Ελληνικα δεν εχω . Υπαρχει τροπος ομως να τα βαλεις πολυ ευκολα .

το εκανα και τα εβαλα και ειχα και αγγλικα και Ελληνικα αλλα καποια προγραμματα δεν ανοιγανε π.χ. Ovi maps και δεν ξερω γιατι . οποτε γραφω σε greeklish αλλα μολις βγει το επομενο CFW θα ξαναδοκιμασω για Ελληνικα .

Link to comment
Share on other sites

mirrorofsorrow, sorry για την παράλειψη και σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να συννενώσεις τα posts μου.

 

οχι Ελληνικα δεν εχω . Υπαρχει τροπος ομως να τα βαλεις πολυ ευκολα .

το εκανα και τα εβαλα και ειχα και αγγλικα και Ελληνικα αλλα καποια προγραμματα δεν ανοιγανε π.χ. Ovi maps και δεν ξερω γιατι . οποτε γραφω σε greeklish αλλα μολις βγει το επομενο CFW θα ξαναδοκιμασω για Ελληνικα .

Αν και σου έχω απαντήσει και στο άλλο θέμα,

αν ενδιαφέρεσαι για πλήρη υποστήριξη, pm me.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...