Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα!εχω το εν λογω τηλεφωνο και του εκανα αναβαθμιση μεσω nokia pc suite στο τελευταιο firmware.

κατα την διαρκεια της εγκαταστασης του firmware απο τον υπολογιστη επεσε ο γενικος στο σπιτι και εσβησαν ολα...το κινητο ηταν με μια ασπρη κενη οθονη...το εσβησα και τωρα οταν το ξανα ανοιγω το μονο που κανει ειναι να δονειται συνεχομενα.

το πεταω οπως ειναι η το σωνω καπως????

need help fast!!!!!!!!!!!!

 

10 ευρω σε νοκια care.ακοπα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετα απο 10 φλασαρισματα κυριολεκτικα, επανηλθε! Το δευτερο διαφορετικο 5800 που ανασταινω και το πιο δυσκολο :P :P
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα...

ερωτηση:θελω να αλλαξω τα καπακια και το πλαστικο που πλαστικο τι οθονης στο 5800

να παω σε nokia care? ή να τα ψαξω στο ebay?

σημειωση οτι τα χερια μου πιανουν..........

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα...

ερωτηση:θελω να αλλαξω τα καπακια και το πλαστικο που πλαστικο τι οθονης στο 5800

να παω σε nokia care? ή να τα ψαξω στο ebay?

σημειωση οτι τα χερια μου πιανουν..........

Αν το έχεις, τότε καλύτερα από ΕΒΑΥ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω αλλαξει το digitizer 2 φορες .

επειδη ητανε τιγκα στις γρατζουνιες στην αρχη πηρα το πιο φτηνο που βρηκα στο εβαυ ( καπου 5 ευρο αν θυμαμε καλα ) την δουλεια του την εκανε μια χαρα αλλα επειδη ειμαι ψηρας πηρα παλι απο εβαυ το γνησιο ( 20 ευρο ) και το ξανα αλλαξα .

οποτε οπως καταλαβες σου προτεινω να βαλεις το γνησιο π.χ.

 

http://cgi.ebay.com/Original-Touch-screen-digitizer-Glass-NOKIA-5800-/310289608574?pt=PDA_Accessories&hash=item483eb3af7e

 

η αλλαγη του ειναι πολυ ευκολη .

1)βγαζεις το πισω καπακι

2) βγαζεις μπαταρια σιμ μνημη

3) βγαζεις τις 4 βιδες στις γωνιες

4) πιεζοντας ελαφρα το πλαστικο προς την εξωτερικη μερια το αφαιρεις ( το πλαστικο που ειναι μεταξυ το πισω καπακι και το μπροστα ενωω )

5) παλι πιεζοντας προς την εξωτερικη μερια αφαιρεις το γυρο γυρο πλαστικο της οθονης

 

και τωρα μπορεις να παρεις το digitizer στα χερια σου ΑΛΛΑ για να βγει η φισα εχει λιγο ακομα ιστορια .

 

πρεπει να μετακινησεις απλα την οθονη ( πιανει με ταινια 2 πλης οψεος ) και να βγαλεις 2 βιδες που εχει απο πισω της αν θυμαμε καλα .

 

μετα βγαζεις 1-2 φισες και εισαι ετοιμος να αφαιρεσεις εντελος το digitizer .

 

Ομως το digitizer ειναι κολλημενο με ενα μεταλλικο πλαισιο .

το πλαισιο αυτο πρεπει να το βγαλεις για να το βαλεις στο νεο digitizer .

παιρνεις σεσουαρ το ζεστενεις και βγαινει . ειναι με ταινια 2πλης και αυτο .

 

γενικα δεν ειναι δυσκολη διαδηκασια αρκει να εισαι συγκεντρωμενος .

 

αν ψαξεις υπαρχουνε πολλα βιντεο και εικονες που θα σε βοηθησουνε

 

το digitizer πως βγαινει εφτασα μεχρι εκει αλλα φοβηθηκα να το τραβιξω μην κοπει....

 

πρεπει να συκωσεις την οθονη και αν θυμαμε καλα πρεπει να βγει και η φυσα της οθονης για να βγει του digitizer

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλω το firm. του C6 μπορώ κάνοντας μια απλή αναβάθμιση μέσω του Pc/ovi suite να γυρίσω στο firm του 5800;

 

Πολύ πιθανό να έχει απαντηθεί παλαιότερα αλλά δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλω το firm. του C6 μπορώ κάνοντας μια απλή αναβάθμιση μέσω του Pc/ovi suite να γυρίσω στο firm του 5800;

 

Πολύ πιθανό να έχει απαντηθεί παλαιότερα αλλά δεν βρήκα κάτι.

Αν δοκιμάσεις κάτι τέτοιο, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα γίνεις κάτοχος ενός τούβλου 5800. Κοινώς, το τηλέφωνο brickάρει.

Φυσικά επανέρχεται με την επανεγκατάσταση κάποιου άλλου firm, αλλά γιατί να χάνεις το χρόνο σου;

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμάσεις κάτι τέτοιο, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα γίνεις κάτοχος ενός τούβλου 5800. Κοινώς, το τηλέφωνο brickάρει.

Φυσικά επανέρχεται με την επανεγκατάσταση κάποιου άλλου firm, αλλά γιατί να χάνεις το χρόνο σου;

 

Παλαιότερα που είχα φλασάρει το 5800 μου με custom C6, για να το ξαναγυρίσω σε original 5800, είχα πάει στο NSU και είχα κάνει reinstall. Υπήρχε και σχετικό θεματάκι στο dailymobile για αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πατάει στην ίδια έκδοση το modded firmware γιατί να μην γίνεται?

Δηλαδή από Modded 52 να πας στο original 52??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα που είχα φλασάρει το 5800 μου με custom C6, για να το ξαναγυρίσω σε original 5800, είχα πάει στο NSU και είχα κάνει reinstall. Υπήρχε και σχετικό θεματάκι στο dailymobile για αυτή τη διαδικασία.

 

Εφόσον πατάει στην ίδια έκδοση το modded firmware γιατί να μην γίνεται?

Δηλαδή από Modded 52 να πας στο original 52??

Ναι, έχετε δίκιο παιδιά, ζητώ συγγνώμη.

Μπερδεύτηκα με το downgrade, γι' αυτό πρότεινα να μην προχωρήσει.

Στο κάτω κάτω, ακόμα και αναβάθμιση να κάνει και να πάει κάτι στραβά,

ξαναπερνάει το original μέσω Phoenix ή Jaf και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω αλλαξει το digitizer 2 φορες .

επειδη ητανε τιγκα στις γρατζουνιες στην αρχη πηρα το πιο φτηνο που βρηκα στο εβαυ ( καπου 5 ευρο αν θυμαμε καλα ) την δουλεια του την εκανε μια χαρα αλλα επειδη ειμαι ψηρας πηρα παλι απο εβαυ το γνησιο ( 20 ευρο ) και το ξανα αλλαξα .

οποτε οπως καταλαβες σου προτεινω να βαλεις το γνησιο π.χ.

 

http://cgi.ebay.com/Original-Touch-screen-digitizer-Glass-NOKIA-5800-/310289608574?pt=PDA_Accessories&hash=item483eb3af7e

 

η αλλαγη του ειναι πολυ ευκολη .

1)βγαζεις το πισω καπακι

2) βγαζεις μπαταρια σιμ μνημη

3) βγαζεις τις 4 βιδες στις γωνιες

4) πιεζοντας ελαφρα το πλαστικο προς την εξωτερικη μερια το αφαιρεις ( το πλαστικο που ειναι μεταξυ το πισω καπακι και το μπροστα ενωω )

5) παλι πιεζοντας προς την εξωτερικη μερια αφαιρεις το γυρο γυρο πλαστικο της οθονης

 

και τωρα μπορεις να παρεις το digitizer στα χερια σου ΑΛΛΑ για να βγει η φισα εχει λιγο ακομα ιστορια .

 

πρεπει να μετακινησεις απλα την οθονη ( πιανει με ταινια 2 πλης οψεος ) και να βγαλεις 2 βιδες που εχει απο πισω της αν θυμαμε καλα .

 

μετα βγαζεις 1-2 φισες και εισαι ετοιμος να αφαιρεσεις εντελος το digitizer .

 

Ομως το digitizer ειναι κολλημενο με ενα μεταλλικο πλαισιο .

το πλαισιο αυτο πρεπει να το βγαλεις για να το βαλεις στο νεο digitizer .

παιρνεις σεσουαρ το ζεστενεις και βγαινει . ειναι με ταινια 2πλης και αυτο .

 

γενικα δεν ειναι δυσκολη διαδηκασια αρκει να εισαι συγκεντρωμενος .

 

αν ψαξεις υπαρχουνε πολλα βιντεο και εικονες που θα σε βοηθησουνε

 

 

 

πρεπει να συκωσεις την οθονη και αν θυμαμε καλα πρεπει να βγει και η φυσα της οθονης για να βγει του digitizer

 

 

Αυτο που γραφετε ειναι για την ''οθονη'' την εξωτερικη ετσι??Αυτη που ερχετε σε επαφη με το δαχτυλο μας..Επειδη και εγω θελω να την αλλαξω γιατι γεμισε γρατσουνιες,ειναι τοσο ευκολο οσο το περιγραφεις..??Γιατι και εμενα πιανουν τα χερια μου...Ασε που δεν παιζει και Nokia care στο νησι...

thnx in advance..:D

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τιποτα αρκει να εχεις υπομονη !

οχι σαν και εμενα που μεχρι να πατησω να ανοιξει το κινητο και να το δω οτι ειναι οκ ετρεμε το χερι μου :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Είχα εγκαταλείψει ελαφρώς την ενασχόληση με το 5800 μου για αρκετό καιρό. Χθες λοιπόν αποφάσισα να το κάνω αναβάθμιση στην v52. To έκανα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Έχω όμως μια απορία.

Έχω την εντύπωση πως στις "Μεθόδους εντοπισμού θέσης" προστέθηκε μια ακόμη επιλογή, η "Wi-Fi/Δίκτυο". Μπορεί να μη θυμάμαι καλά αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν υπήρχε στην προηγούμενη έκδοση.

Αν λοιπόν δεν έχω πάθει αμνησία, τι ακριβώς κάνει η συγκεκριμένη επιλογή. Η μάλλον καλύτερα τι σημαίνει το "δίκτυο"; Ότι πρώτα προσπαθεί να βρει ασύρματο δίκτυο και αν δε βρει χρησιμοποιεί το δίκτυο κινητής; Και αν ναι αυτή η χρήση αντιστοιχεί σε πλήρη εντοπισμό ή απλώς λίγα KB για χρήση A-GPS;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή που λες σημαίνει ότι χρησιμοποιεί τη μέθοδο τριγωνισμού των κεραιών κινητής τηλεφωνίας ή των κοντινών ασυρμάτων δικτύων (αν υπάρχουν) για τον κατά προσέγγιση εντοπισμό της συσκευής. Αυτό βέβαια θα έχει και τις ανάλογες χρεώσεις όταν συνδέεσαι στον πάροχο σου αφού θα κατεβάζει δεδομένα. Δεν ξέρω βέβαια πόσα kb θα κατεβάσει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή που λες σημαίνει ότι χρησιμοποιεί τη μέθοδο τριγωνισμού των κεραιών κινητής τηλεφωνίας ή των κοντινών ασυρμάτων δικτύων (αν υπάρχουν) για τον κατά προσέγγιση εντοπισμό της συσκευής. Αυτό βέβαια θα έχει και τις ανάλογες χρεώσεις όταν συνδέεσαι στον πάροχο σου αφού θα κατεβάζει δεδομένα. Δεν ξέρω βέβαια πόσα kb θα κατεβάσει.

Δηλαδή τρώει το a-gps κάποια data και μαζί τρώει και αυτό?

Εγώ είχα μείνει στο network based.Αυτό είναι?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω αν κατεβάζει δεδομένα και το A-GPS και το wi-fi/δίκτυο, αλλά αν θες μπορώ να το δοκιμάσω όταν θα είμαι σπίτι για να έχω και το 5800 μαζί μου. Το Network based είναι το βάση δικτύου το οποίο αν κατάλαβα καλά έγινε Wi-Fi/Δίκτυο. Εκτός και αν έχω καταλάβει λάθος και ο @jdros2000 εννοεί ότι εκτός από την επιλογή "βάση δικτύου" υπάρχει και το "Wi-Fi/Δίκτυο".

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεί να βρει πρωτίστως wi-fi για να μη σε χρεωσει και αν δεν βρει, αυτόματα βρίσκει δίκτυο κινητής τηλεφωνίας ως a-gps. Αν δε θες να χρεώνεσαι απενεργοποίησέ το. Εικάζω πως προστέθηκε ως λειτουργία για να βοηθήσει συσκευές που δεν έχουν a-gps να αποκτήσουν. Edited by mikelangelo
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο σας για την άμεση απάντηση.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω αν κατεβάζει δεδομένα και το A-GPS και το wi-fi/δίκτυο, αλλά αν θες μπορώ να το δοκιμάσω όταν θα είμαι σπίτι για να έχω και το 5800 μαζί μου. Το Network based είναι το βάση δικτύου το οποίο αν κατάλαβα καλά έγινε Wi-Fi/Δίκτυο. Εκτός και αν έχω καταλάβει λάθος και ο @jdros2000 εννοεί ότι εκτός από την επιλογή "βάση δικτύου" υπάρχει και το "Wi-Fi/Δίκτυο".

 

Ναι stendor. Έχει προστεθεί ως επιπλέον επιλογή. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι το αν η επιλογή "Wi-Fi/Δίκτυο" είναι το ίδιο με το "βάσει Δικτύου", με τη μόνη διαφορά ότι αναζητά πρώτα για διαθέσιμα Wi-Fi. Διότι αν είναι έτσι, σημαίνει ότι χρησιμοποιεί πλήρως το δίκτυο για πλοήγηση.

 

(Αν δεν κάνω λάθος η επιλογή "βάσει δικτύου" αναφέρεται σε πλοήγηση μόνο με χρήση του δικτύου κινητής και όχι απλά σε κατέβασμα ορισμένων KB για τον εντοπισμό της θέσης, καθώς αυτό αντιστοιχεί στην επιλογή "υποβοηθούμενο GPS". :wacko: Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ...)

 

Πάντως αν το ".../Δίκτυο" σημαίνει a-GPS και όχι "βάσει δικτύου" είναι πραγματικά πάρα πολύ εξυπηρετικό.

 

 

Προσπαθεί να βρει πρωτίστως wi-fi για να μη σε χρεωσει και αν δεν βρει, αυτόματα βρίσκει δίκτυο κινητής τηλεφωνίας ως a-gps. Αν δε θες να χρεώνεσαι απενεργοποίησέ το. Εικάζω πως προστέθηκε ως λειτουργία για να βοηθήσει συσκευές που δεν έχουν a-gps να αποκτήσουν.

 

Mikelangelo δεν είμαι σίγουρος ότι είναι χρήση a-GPS όπως γράφω και παραπάνω. Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος της απάντησής σου, νομίζω ότι το συγκεκριμένο firmware αφορά μόνο το 5800 οπότε δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θα μπορούσε να προσφέρει σε άλλες συσκευές.

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

Mikelangelo δεν είμαι σίγουρος ότι είναι χρήση a-GPS...

 

Είναι, γιατί όταν το δοκίμασα με κλειστό ρούτερ, συνθέθηκε αμέσως στο Vodafone web για να πάρει μερικά kb.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα μπορουσε καποιος να μου πει πως γινεται να βλεπω τα email μου στο 5800 οπως στον υπολογιστη μου εμφανιζοντας δηλαδη εικονες κλπ.να προσθεσω οτι σε vodafone joy μου τα βγαζει οπως στον υπολογιστη.υπαρχει καποιο προγραμμα που πρεπει να κατεβάσω?ευχαριστω
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε το mobile documents απο το ovi store λογικα πρέπει να σου κάνει
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τιποτα αρκει να εχεις υπομονη !

οχι σαν και εμενα που μεχρι να πατησω να ανοιξει το κινητο και να το δω οτι ειναι οκ ετρεμε το χερι μου :lol::lol::lol:

 

Βρε υπομονη εχω απλα μη φαμε καμια μοντα γιατι θα θελει γενικο service μετα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...θελω να κανω μια επαναφορα στο 5800 μου αλλα εχω ξεχασει τον κωδικο κλειδωματος..υπαρχει καποιος τροπος να τον επαναπροσδιορισω χωρις να θυμηθω τον παλιο?...ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τον 2ο ή 3ο τρόπο από το 1 post του θέματος Εύρεση κωδικού ασφαλείας σε συσκευές Nokia.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...