Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρκετά από τα θέματα που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω διορθώνονται ειδικά στο θέμα χρήσης και software.

Αλλά πρέπει να ασχοληθείς αρκετά ώστε να μπορέσεις να τα εγκαταστήσεις μόνος σου.

Προφανώς ο ίδιος αναφερόταν σε όσα έχει η συσκευή όπως έρχεται χωρίς πείραγμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το 5800 από την πρώτη στιγμή που το πήρα. Κατά την εκκίνηση και μετά το ¨καλωσόρισμα¨από το δίκτυο της Vodafone στο τηλέφωνο μαυρίζει η οθόνη και παραμένει έτσι. Πατώντας κάποιο πλήκτρο επανέρχεται αλλά υπολειτουργεί (δεν δουλεύει το κουμπί της κάμερας, το αυτόματο κλείδωμα). Με κάρτα cosmote και wind λειτουργεί κανονικά. Το τηλέφωνο έχει αντικατασταθεί δύο φορές, έγινε firmware upgrade και έχω καινούργια κάρτα sim. Την ίδια συμπεριφορά είχε και άλλο 5800 φίλου αγορασμένο προ εξαμήνου.

Αν υπάρχει κανείς κάτοχος 5800 με πάροχο vodafone ας αναφέρει συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω vodafone και ειναι μια χαρα.Μηπως δεν πατας το ενταξει οταν βγαζει στην αρχη εκεινο το μνμ χαιρετισμου της vodafone ?
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Έτσι λειτουγεί κανονικά. Απλά στις προηγούμενες συσκευές που είχα δεν πατούσα κάτι στο μήνυμα της vodafone και δεν πήγε το μυαλό μου εκεί. Με γλίτωσες από άσκοπο χάσιμο χρόνου με alphacopy και Vodafone (είχα μιλήσει τηλεφωνικά με την εξυπηρέτηση πελατών της Vodafone και η λύση τους ήταν να το πάω για service!!!)

 

Σ΄ ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Για σας και καλώς σας βρήκα μιας και είμαι νέος στο forum. Με το κινητό όλα καλά αλλα χθες αποφορτίστηκε πλήρως , το βάζω για φόρτιση ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνει όταν μπαίνει ο φορτιστής αλλα δεν κάνει τίποτα , μένει ανοιχτο στην λευκη οθόνη ποθ γράφει nokia και όποτε πατάω να ανοίξει κλείνει επειδή είναι αφόρτιστο.και το πρόβλημα είναι ότι μάλλον δεν φορτίζει .. καμία βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το 5800 από την πρώτη στιγμή που το πήρα. Κατά την εκκίνηση και μετά το ¨καλωσόρισμα¨από το δίκτυο της Vodafone στο τηλέφωνο μαυρίζει η οθόνη και παραμένει έτσι. Πατώντας κάποιο πλήκτρο επανέρχεται αλλά υπολειτουργεί (δεν δουλεύει το κουμπί της κάμερας, το αυτόματο κλείδωμα). Με κάρτα cosmote και wind λειτουργεί κανονικά. Το τηλέφωνο έχει αντικατασταθεί δύο φορές, έγινε firmware upgrade και έχω καινούργια κάρτα sim. Την ίδια συμπεριφορά είχε και άλλο 5800 φίλου αγορασμένο προ εξαμήνου.

Αν υπάρχει κανείς κάτοχος 5800 με πάροχο vodafone ας αναφέρει συμπεριφορά.

το προβλημα ειναι μονο με καρτες voda βαλε να φορτώνει καποια εικονα μετα το ανοιγμα

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω μια απορια στο βιβλιαρακι λεει :<< προσαρτηστε τη γραφιδα στη συσκευη σαν ενα ιμαντα καρπου. >> Πως γινεται αυτο ???

το εχει κανει κανεις αυτο ? (μαλλον με εκεινο το κορδονακι με την πενα στην ακρη γινεται αλλα πως )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, προχτές πήρα το κινητό μετά από δυο μήνες που ήταν στο service, σήμερα το πρωί ανακαλύπτω ότι μου ξανακάνει η οθόνη τις περίεργες γραμμές σαν να είναι χαλασμένη τηλεόραση.... Επειδή όμως αυτό έγινε όταν έκανα clean εγκατάσταση τα προγράμματά μου ενώ προχτές που δεν είχα τίποτα δεν μου το έκανε, υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα εφαρμογής; Να σημειώσω ότι όλες τις εφαρμογές και το θέμα που χρησιμοποιώ τα βάζω στην κάρτα(έχω αυτή που δίνει η Nokia).

 

Πείτε μου καμιά γνώμη πριν το ξαναπάω και μείνω πάλι για κανένα 2μηνο χωρίς το κινητό...

 

Υ Γ. Το εορτολόγιο του porfyras είναι εξαιρετικό, παίζει όμως να φταίει ότι έβαλα την python στην κάρτα μνήμης;

 

εχω και εγω το ιδιο προβλημα.μηπωσ βρηκεσ καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Για σας και καλώς σας βρήκα μιας και είμαι νέος στο forum. Με το κινητό όλα καλά αλλα χθες αποφορτίστηκε πλήρως , το βάζω για φόρτιση ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνει όταν μπαίνει ο φορτιστής αλλα δεν κάνει τίποτα , μένει ανοιχτο στην λευκη οθόνη ποθ γράφει nokia και όποτε πατάω να ανοίξει κλείνει επειδή είναι αφόρτιστο.και το πρόβλημα είναι ότι μάλλον δεν φορτίζει .. καμία βοήθεια

 

Όταν βγάζει τη λευκή οθόνη με το Nokia, στο πάνω δεξιά μέρος της οθόνης εμφανίζει τη μπαταρία να φορτίζει?

Αν ναι άστο λίγα λεπτά και μετά προσπάθησε να το ανοίξεις..

Όταν έχει γίνει πλήρης αποφόρτιση μπορεί να αργεί λίγο να ξεκινήσει..

 

εχω και εγω μια απορια στο βιβλιαρακι λεει :<< προσαρτηστε τη γραφιδα στη συσκευη σαν ενα ιμαντα καρπου. >> Πως γινεται αυτο ???

το εχει κανει κανεις αυτο ? (μαλλον με εκεινο το κορδονακι με την πενα στην ακρη γινεται αλλα πως )

 

Εννοεί το λουράκι με τη πένα.

Στο κάτω αριστερό μέρος έχει μια μικρή τρύπα..

Ανοίγεις το πίσω καπάκι και περνας του λουράκι στη τρύπα και το πιάνεις από τη μέσα μεριά σε πιαστράκι που έχει..

Νομίζω πως το γράφει και το manual.. Ψάξε..

 

εχω και εγω το ιδιο προβλημα.μηπωσ βρηκεσ καποια λυση?

 

Συνήθως αυτό με την οθόνη είναι θέμα Hardware..:(

Link to comment
Share on other sites

τι εκανα και μου γραφει μη διαθεσιμη καρτα μνημης?υι να κανω?

 

Ίσως κάποια εφαρμογή που εγκατέστησες στην κάρτα μνήμης σου, δημιούργησε πρόβλημα! Πάρε ό,τι αρχεία χρειάζεσαι με ένα card reader και κάνε μορφοποίηση της κάρτας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

D1rTy_H4rRy_GR: pdf reader document reader υπάρχει hackare την συσκευή σου και κοίτα στα γνωστά μαγαζάκια!όπως επίσης μπορείς να βάλεις 6 shortcuts ή να βάλεις την orange home screen και να το κάνεις όπως το omnia να έχει τα shortcuts κάθετα αριστερά!όσο για το GDesk μια χαρά δουλεύει σε εμένα αλλά το έβγαλα γιατί δεν με βόλεψε!όσο για τον browser ο καλύτερος για μένα είναι ο skyfire είναι σαν να σερφάρω στο pc είναι ακόμα alpha έκδοση και τώρα τελευταία δεν συνδέετε στους servers υπομονή μέχρι τον Ιανουάριο που θα βγει τελική έκδοση!

 

Όπως καλά αναφέρθηκε παρακάτω, αναφερόμουν στη συσκευή out of the box. Για ότι μου έλειπε και ότι δε μου έλειπε ;) φρόντισα να το προμηθευτώ, αλλά ο πατέρας μου ή το αφεντικό μου (πχ) θα έιχαν ένα τηλέφωνο πλήρως ικανό αλλά με τα μισά απ'όσα ήταν στα αρχικά specs. Όσο για το FMT, έχω να πω ότι στο Ellada έχουμε γίνει "βασιλικότεροι των βασιλικών" To Χόλυγουντ απλά ζηλεύει την ελληνική νομοθεσία.

Τον browser που λες, θα του ρίξω μια ματιά ;)

To GDesk σε portrait mode, χαζεύει. Πως το βρήκες οκ? Αλλάζει σε κενό desktop και εμφανίζει και τα κουμπάκια Έξοδος και Επιλογές στα δεξιά. Τρώει απίστευτα πολύ μνήμη και είναι πολύ αργό στο να launchάρει τις εφαρμογές (αλλά αυτά είναι off topic, δεν έχουν σχέση με το 5800 το ίδιο).

 

Επειδή έχει ήδη κυκλοφορήσει ένα χρόνο τώρα, ήλπιζα να έχει κάνει κάτι η μαμά Nokia (πέραν των BetaLabs) για να προωθήσει την 5η έκδοση της πλατφόρμας. Περιμένω και ελπίζω σε κάνα "Τούμπανο" firmware update μπας και ισορροπήσει λίγο τα πράγματα ;) Άλλωστε σε όποιο μαγαζάκι/blog/forum υπάρχει αναφορά στο 5800 κάνουν λόγο για wishlist σε επόμενα updates :O

 

Όσο για το hackάρισμα του τηλεφώνου, δεν βρίσκω λόγω να ρισκάρω προς το παρόν. Εάν είχα λεφτά για 2ο σίγουρα θα το έκανα το βήμα, αλλά το χρησιμοποιώ και μου αρέσει τόσο που θέλω να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ ;)

 

Για σας και καλώς σας βρήκα μιας και είμαι νέος στο forum. Με το κινητό όλα καλά αλλά χθες αποφορτίστηκε πλήρως , το βάζω για φόρτιση ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνει όταν μπαίνει ο φορτιστής αλλά δεν κάνει τίποτα , μένει ανοιχτό στην λεύκη οθόνη που γράφει nokia και όποτε πατάω να ανοίξει κλείνει επειδή είναι αφόρτιστο.και το πρόβλημα είναι ότι μάλλον δεν φορτίζει .. καμία βοήθεια

 

Το έπαθα κι εγώ (είχα ξεχάσει το WiFi το βράδυ ανοιχτό). Δεν ξεκινούσε η φόρτιση, οπότε (συνηθισμένος από το 6680) έβγαλα την μπαταρία και αφού την ξαναέβαλα στη θέση της ξεκίνησε να φορτίζει μετά από κάνα λεπτό. Το περίεργο είναι ότι έκανε να φορτίσει πάνω από 4 ώρες!!! (εκτός εάν με "κορόιδευε" η ένδειξη της μπαταρίας :P)

:spam: :rtfm: :X
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το hackάρισμα του τηλεφώνου, δεν βρίσκω λόγω να ρισκάρω προς το παρόν. Εάν είχα λεφτά για 2ο σίγουρα θα το έκανα το βήμα, αλλά το χρησιμοποιώ και μου αρέσει τόσο που θέλω να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ ;)

 

δεν χρειάζεται να ρισκάρεις τίποτα το hackarisma είναι πολύ εύκολο και σου δίνει πολλές δυνατότητες όπως να βάλεις νέες home screen να αλλάξεις το πληκτρολόγιο να βάλεις unsign εφαρμογές!το κινητό δεν πρόκειται να πάθει τίποτα ούτε χάνετε η εγγύηση γιατί με ένα reset το επαναφέρει πάλι!και μετά το hackarisma θα συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς ακόμα περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κάνω 1 κλήση βγαίνει μια ειδοποίηση περί ΕΝΕΡΓΩΝ ΠΡΟΩΘΗΣΕΩΝ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το απενεργοποιήσω να βγαίνει αυτό?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κάνω 1 κλήση βγαίνει μια ειδοποίηση περί ΕΝΕΡΓΩΝ ΠΡΟΩΘΗΣΕΩΝ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το απενεργοποιήσω να βγαίνει αυτό?

 

Υπάρχει. Αν πας στις Ρυθμίσεις και στις Προωθήσεις Κλήσεων και πατήσεις ακύρωση όλων. ΑΛΛΑ!, αυτό που σου βγάζει σε κάθε κλήση είναι επειδή προφανώς είναι ενεργοποιημένη η προώθηση κλήσεων σου όταν το κινητό σου είναι κλειστό (ή όταν δεν έχει σήμα) στο κέντρο της κινητής συνδρομητικής σου εταιρίας για να σου στέλνει ειδοποίηση κλήσεων σε μήνυμα. Αν απενεργοποιήσεις τις προωθήσεις θα χάσεις και αυτό το δικαίωμα να σου στέλνει τις κλήσεις όταν το κινητό είναι κλειστό ή όταν δεν έχει σήμα!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Αν πας στις Ρυθμίσεις και στις Προωθήσεις Κλήσεων και πατήσεις ακύρωση όλων. ΑΛΛΑ!, αυτό που σου βγάζει σε κάθε κλήση είναι επειδή προφανώς είναι ενεργοποιημένη η προώθηση κλήσεων σου όταν το κινητό σου είναι κλειστό (ή όταν δεν έχει σήμα) στο κέντρο της κινητής συνδρομητικής σου εταιρίας για να σου στέλνει ειδοποίηση κλήσεων σε μήνυμα. Αν απενεργοποιήσεις τις προωθήσεις θα χάσεις και αυτό το δικαίωμα να σου στέλνει τις κλήσεις όταν το κινητό είναι κλειστό ή όταν δεν έχει σήμα!

Άρα να δουλεύει η προώθηση, αλλά να μην βγαίνει το ενοχλητικό μήνυμα στην οθόνη, δεν υπάρχει..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άρα να δουλεύει η προώθηση, αλλά να μην βγαίνει το ενοχλητικό μήνυμα στην οθόνη, δεν υπάρχει..

 

Το μηνυμα δεν φευγει αν ειναι ενεργοποιημενη η προωθηση

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Άρα να δουλεύει η προώθηση, αλλά να μην βγαίνει το ενοχλητικό μήνυμα στην οθόνη, δεν υπάρχει..

 

Δε θα το χαρακτήριζα και τόσο ενοχλητικό πάντως... :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά!!!!

Ενα φιλαράκι μου αγορασε πρόσφατα ένα 5800 ΧΜ.Αλλά επειδή δεν είχε ποτέ symbian κινητά είπα να το βοηθήσω μιας και έχω ασχοληθεί με symbian αλλά όχι 5th edition.Αυτό που θαθελα να με βοηθήσετε είναι αν υπάρχει κάποιος καινούριος τρόπος για εγκατάσταση εφαρμογών ή ακολουθώ τον κλασικό με έκδοση πιστοποιητικών κτλπ κτλπ????Ευχαριστώ!!! :D

Αν γνωρίζεις από symbian 3rd edition, τότε ό,τι ισχύει για εκεί περί υπογραφής εφαρμογών κλπ, το ίδιο ισχύει και για το 5800.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση και χάθηκαν τα ελληνικά...

Προσπαθώ να αλλάξω το product code βάσει των οδηγιών που υπάρχουν στο forum.

Αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν αναγνωρίζει το κινητό μου το Nemesis Service Suite...

Έχω κάνει παλαιότερα επιτυχώς την ίδια δικασία με ένα N73. Tώρα δεν ξέρω τί κάνω λάθος.

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Ανταλαξα το LG GT505 που ειχα με το NOKIA 5800xpress music. Αυριο θα εχω στα χερια μου το NOKIA. Δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα με το LG ειχα ξενερωσει λιγακι.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και χρονια πολλα.

Ζηταω συγνωμη εκ των προτερων γιατι καποου ποιο πισω θα εχει γραφτει,αλλα μηπως ξερετε πως μπορει να μπει περισσοτερες συντομευσεις στην αρχικη οθονη?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και χρονια πολλα.

Ζηταω συγνωμη εκ των προτερων γιατι καποου ποιο πισω θα εχει γραφτει,αλλα μηπως ξερετε πως μπορει να μπει περισσοτερες συντομευσεις στην αρχικη οθονη?

 

Ευχαριστω

 

 

δε γινεται γενικα...

//υπαρχει ενα theme απο την orange αλλα δεν ακουω και τα καλυτερα...αν δε βαριεσαι ψαξε και δοκιμασε το...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...