Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση ακομα, πως καθαριζετε την οθονη του 5800 σας? Υπαρχει καποιο ειδικο καθαριστικο επισημα απο την ΝΟΚΙΑ? Εγω χρησιμοποιω αρχικα το πανακι του κουτιου (αφηνει βεβαια το λιπος απο τα δακτυλα) και μετα με ενα πινελακι αφαιρω τις σκονες απο τα δυσκολα σημεια... κατοπιν παιρνω μωρομαντηλο καλα στυμμενο και καθαριζει την οθονη αψογα...:D

Εγώ για εωτερικά (στον χώρο της μπαταρίας) και στις γωνίες εξωτερικά έχω ένα μαλακό πινέλο ξυρίσματος (αχρησιμοιποίητο φυσικά) που κάνει τέλεια δουλειά. Εξωτερικά ψεκάζω σε χαρτομάντηλο (από κουτί που είναι μονά) σπρέι για καθαρισμό γυαλιών οράσεως και το τηλεφωνάκι καθαρίζει τέλεια.

Το κακό είναι ότι λερώνεται εύκολα. Στον τομέα αυτο το iPhone είναι άπαιχτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ για εωτερικά (στον χώρο της μπαταρίας) και στις γωνίες εξωτερικά έχω ένα μαλακό πινέλο ξυρίσματος (αχρησιμοιποίητο φυσικά) που κάνει τέλεια δουλειά. Εξωτερικά ψεκάζω σε χαρτομάντηλο (από κουτί που είναι μονά) σπρέι για καθαρισμό γυαλιών οράσεως και το τηλεφωνάκι καθαρίζει τέλεια.

Το κακό είναι ότι λερώνεται εύκολα. Στον τομέα αυτο το iPhone είναι άπαιχτο.

 

Eνταξει παιζει ρολο και το ποσο λιπος αφηνουν τα δακτυλα του καθενος... π.χ. ο αδερφος μου παιζει να μην αφηνει και αποτυπωματα πουθενα!:lol:Παντως καλη η ιδεα σου με καθαριστικο και καθαρο πανακι... το καλο βεβαια με την οθονη ειναι οτι δεν γρατσουνιεται με το παραμικρο...+1 για την οθονη αφης λοιπον...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια σορρυ για την ακυρη ερωτηση μου, αλλα εχω μια απορια....στην πιο προσφατη εκδοση της συσκευης(31.00.κατι...) περνανε οι signed εφαρμογες με τα παλιοτερα κλειδια απο το opda??ευχαριστω εκ των προτερων......:D
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές που έχεις υπογράψει με το πιστοποιητικό που έχεις πάρει από το opda, θα μπορούν να εγκατασταθούν 100% ό,τι και αν αλλάξει με την αναβάθμιση. Η σωστή ερώτηση είναι αν δουλεύει το hack και, η απάντηση είναι ναι, δουλεύει κανονικότατα.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε μαρκάρισμα τα αρχεία πχ εικόνες γιατί έχει μόνο επιλογή όλων και και για να επιλέξεις πχ 10 εικόνες πρέπει να πατάς επιλογές και μετά επιλογή και είναι κουραστικό για πολλές εικόνες να το κάνεις αυτό!δεν γίνετε όπως στα sony να πατάς μαρκάρισμα πολλών και να πατάς πάνω στις εικόνες που θες και να τις μαρκάρει?
Link to comment
Share on other sites

Χθες ειχα βγει και τραβηξα 3 βιντεο...μετα απο λιγο οταν πηγα να τα δω στα 2 ελεγε αδυναμια αναπαραγωγης κλιπ και το αλλο επαιζε κανονικα...επισης σημερα το πρωι μολις διαβαζω ενα μηνυμα που μου ειχε ερθει ,παρατηρω οτι απο τα 800κατι μηνυματα υπηρχαν μονο 2...α επισης την opera την ειχα μεταφερει στο φακελο του Διαδικτυου και μεταφερθηκε στις Εφαρμογες...ξερει κανεις τι γινεται??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε μαρκάρισμα τα αρχεία πχ εικόνες γιατί έχει μόνο επιλογή όλων και και για να επιλέξεις πχ 10 εικόνες πρέπει να πατάς επιλογές και μετά επιλογή και είναι κουραστικό για πολλές εικόνες να το κάνεις αυτό!δεν γίνετε όπως στα sony να πατάς μαρκάρισμα πολλών και να πατάς πάνω στις εικόνες που θες και να τις μαρκάρει?

 

Όχι από όσο ξέρω. Ένα από τα κυριότερα προβλήματα στα 5th edition για μένα, όπως και η διαδικασία για να αλάξεις γλώσα γραφής. Και τα 2 απόρροια της έλειψης του κουμπιού με το μολυβάκι που έχουν τα 60άρια με προηγούμενες γενιές symbian.

 

 

Χθες ειχα βγει και τραβηξα 3 βιντεο...μετα απο λιγο οταν πηγα να τα δω στα 2 ελεγε αδυναμια αναπαραγωγης κλιπ και το αλλο επαιζε κανονικα...επισης σημερα το πρωι μολις διαβαζω ενα μηνυμα που μου ειχε ερθει ,παρατηρω οτι απο τα 800κατι μηνυματα υπηρχαν μονο 2...α επισης την opera την ειχα μεταφερει στο φακελο του Διαδικτυου και μεταφερθηκε στις Εφαρμογες...ξερει κανεις τι γινεται??

 

Μηπως άλαξες την επιλεγμένη μνήμη αποθήκευσης των μηνυμάτων? Π.χ από "μνήμη τηλεφώνου" να την έκανες" κάρτα μνήμης". Έχει τύχει και σε μένα να μην ανοίγει videos που τράβηξα, ή να μην τα αποθηκεύει καν. Μιλάμε για τρελό σπάσιμο!

 

-- Από Ομάδα Διαχείρισης --

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε μαρκάρισμα τα αρχεία πχ εικόνες γιατί έχει μόνο επιλογή όλων και και για να επιλέξεις πχ 10 εικόνες πρέπει να πατάς επιλογές και μετά επιλογή και είναι κουραστικό για πολλές εικόνες να το κάνεις αυτό!δεν γίνετε όπως στα sony να πατάς μαρκάρισμα πολλών και να πατάς πάνω στις εικόνες που θες και να τις μαρκάρει?

 

Κανε εγκατασταση της εφαρμογης "ThePencil".Υποκαθιστα το κουμπι "μολυβι" παλιοτερων μοντελων.Ψαξε λιγο σε παλιοτερες σελιδες και θα βρεις και οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως άλαξες την επιλεγμένη μνήμη αποθήκευσης των μηνυμάτων? Π.χ από "μνήμη τηλεφώνου" να την έκανες" κάρτα μνήμης". Έχει τύχει και σε μένα να μην ανοίγει videos που τράβηξα, ή να μην τα αποθηκεύει καν. Μιλάμε για τρελό σπάσιμο!

 

Oχι..απο την αρχη ειχα επιλεψει καρτα μνημης....δεν ξερω αν αλλαξε μονο του..δεν υπαρχει τροπος να παιξουν δηλαδη?στον υπολογιστη?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Oχι..απο την αρχη ειχα επιλεψει καρτα μνημης....δεν ξερω αν αλλαξε μονο του..δεν υπαρχει τροπος να παιξουν δηλαδη?στον υπολογιστη?

Μάλλον πας για αλλαγή κάρτας μνήμης. Είναι γνωστό φαινόμενο να παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα οι κάρτες μνήμης της nokia. Bάλε την κάρτα σου στον υπολογιστή και σώσε ότι αρχεία μπορείς και μετά κάνε ένα φορμάτ στην κάρτα μέσα από το κινητό. Αυτό που σου προτείνω πάντως είναι να αγοράσεις μια καινούργια κάρτα, γιατί θα αντιμετωπήσεις και άλλες φορές τέτοια θέματα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει ... θες και να τις μαρκάρει?

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

 

Χθες ειχα βγει και τραβηξα 3 βιντεο...μετα απο λιγο οταν πηγα να τα δω στα 2 ελεγε αδυναμια αναπαραγωγης κλιπ και το αλλο επαιζε κανονικα...επισης σημερα το πρωι μολις διαβαζω ενα μηνυμα που μου ειχε ερθει ,παρατηρω οτι απο τα 800κατι μηνυματα υπηρχαν μονο 2...α επισης την opera την ειχα μεταφερει στο φακελο του Διαδικτυου και μεταφερθηκε στις Εφαρμογες...ξερει κανεις τι γινεται??

 

Η καρτα σου βγηκε offside φιλος! Παμε για αλλη... δυστυχως! μου το ειχε κανει στο Ν70... βεβαια μετα απο ενα φορματ μου εστρωσε αλλα μην το διακινδυνεψεις!

 

Κανε εγκατασταση της εφαρμογης "ThePencil".Υποκαθιστα το κουμπι "μολυβι" παλιοτερων μοντελων.Ψαξε λιγο σε παλιοτερες σελιδες και θα βρεις και οδηγιες.

 

Για στειλε περισσοτερα για την εφαρμογη αυτη... λειτουργει στο backround συνεχεια? Απο καταναλώση μπαταριας?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο χρήστης @nekisia1 υπάρχει η εφαρμογή The Pencil που σου επιτρέπει να ορίσεις ένα πλήκτρο και να λειτουργεί όπως το πλήκτρο "μολύβι" που είχαν οι παλιές συσκευές Ν95 κτλ. ώστε να επιλέγεις πολλά αρχεία στην έκθεση.

 

Για πιο πολλά δείτε

The pencil on Nokia 5800 - How to mark several files:

http://www.myphone.gr/forum/showthre...55#post2692255

 

Απλά να ξέρετε ότι όταν ορίζεται ένα πλήκτρο ως "μολύβι" αυτό μετά δεν θα λειτουργεί όπως λειτουργούσε, δηλ αν το ορίσετε στο πράσινο πλήκτρο δεν θα μπορείτε να μπείτε στις εξερχόμενες ούτε να απαντήσετε κτλ.

 

Θα πρέπει να τερματίζεται την λειτουργία του μέσα από κάποιο task manager. Από μπαταρία δεν πρέπει να καταναλώνει πολύ, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν βολεύει να λειτουργεί συνέχεια γιατί ακυρώνει το πλήκτρο που έχετε ορίσει για "μολύβι".

 

@stagml Δεν χρειάζεται να γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις :)

 

Ότι άλλο θέλετε από εφαρμογές χρησιμοποιούμε το αντίστοιχο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5 :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

την είχα βάλει και εγώ την εφαρμογή The Pencil αλλά όπως λέει και ο stendor δεν βολεύει να λειτουργεί συνέχεια γιατί ακυρώνει το πλήκτρο που έχετε ορίσει για μολύβι εγώ νόμιζα ότι θα μπορώ να κάνω το πλήκτρο μου έχει στην έκθεση για επεξεργασία μολύβι μοιάζει κιόλας για μολύβι αλλά δεν γίνετε κρίμα :( sorry αν βγήκα off topic :)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εδω και περιπου μια εβδομαδα εχω παρει ενα 5800. Πολυ καλο τηλεφωνο αλλα μου εχει εμφανισει 2 φορες το εξης προβλημα: μετα απο αποσυνδεση με τον υπολογιστη (με ασφαλη καταργηση συσκευης) δεν μου λειτουργει στην επιφανεια εργασιας τα κουμπια για το πληκτρολογιο και τις επαφες καθως και οι συντομευσεις. εχω δοκιμασει να το επανεκκινησω χωρις την μεμορι επανηλημενα αλλα τπτ εχω κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα και παλι τπτ. Την πρωτη φορα το εφτιαξα με hard format αλλα δεν μου ειναι και το πιο ευκολο να εγκαθιστω συνεχεια τις εφαρμογες. Ξερει κανεις τι αλλο μπορω να κανω εχει τυχει σε κανεναν αλλο το ιδιο προβλημα? Ευχαριστω.

 

 

EDIT:

ΟΚ το βρηκα αν και παλι format θελει. Ευχαριστω stendor για την αμεση απαντηση σου...

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εδω και περιπου μια εβδομαδα εχω παρει ενα 5800. Πολυ καλο τηλεφωνο αλλα μου εχει εμφανισει 2 φορες το εξης προβλημα: μετα απο αποσυνδεση με τον υπολογιστη (με ασφαλη καταργηση συσκευης) δεν μου λειτουργει στην επιφανεια εργασιας τα κουμπια για το πληκτρολογιο και τις επαφες καθως και οι συντομευσεις. εχω δοκιμασει να το επανεκκινησω χωρις την μεμορι επανηλημενα αλλα τπτ εχω κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα και παλι τπτ. Την πρωτη φορα το εφτιαξα με hard format αλλα δεν μου ειναι και το πιο ευκολο να εγκαθιστω συνεχεια τις εφαρμογες. Ξερει κανεις τι αλλο μπορω να κανω εχει τυχει σε κανεναν αλλο το ιδιο προβλημα? Ευχαριστω.

Διάβασε τα πρώτα ποστ από το θέμα Αντιμετωπίσατε προβλήμα στο 5800;

Αναφέρεται το πρόβλημα που έχεις και τι μπορείς να κάνεις για να το λύσεις. :)

 

Καλώς ήρθες!

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εδω και περιπου μια εβδομαδα εχω παρει ενα 5800. Πολυ καλο τηλεφωνο αλλα μου εχει εμφανισει 2 φορες το εξης προβλημα: μετα απο αποσυνδεση με τον υπολογιστη (με ασφαλη καταργηση συσκευης) δεν μου λειτουργει στην επιφανεια εργασιας τα κουμπια για το πληκτρολογιο και τις επαφες καθως και οι συντομευσεις. εχω δοκιμασει να το επανεκκινησω χωρις την μεμορι επανηλημενα αλλα τπτ εχω κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα και παλι τπτ. Την πρωτη φορα το εφτιαξα με hard format αλλα δεν μου ειναι και το πιο ευκολο να εγκαθιστω συνεχεια τις εφαρμογες. Ξερει κανεις τι αλλο μπορω να κανω εχει τυχει σε κανεναν αλλο το ιδιο προβλημα? Ευχαριστω.

 

 

EDIT:

ΟΚ το βρηκα αν και παλι format θελει. Ευχαριστω stendor για την αμεση απαντηση σου...

 

Φίλε costas89m δε χρειαζεται να κάνεις πάλι format. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να hackάρεις τη συσκευή σου.

Κοίτα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2913341#post2913341.

κι εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2970119#post2970119

Τις 2 πρώτες φορές που μου εμφάνισε το συγκεκριμένο πρόβλημα έκανα hard format. Την 3η hackαρα το τηλ. και το θέμα λύθηκε σε λιγότερο από 1 λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω το εξής πρόβλημα... Πήγα να στείλω ένα μήνυμα και για κάποιο λόγο δεν στάλθηκε και αποθηκαύτηκε στα εξερχόμενα... Όταν πάω να πατήσω αποστολή για το συγκεκριμένο μήνυμα, σβήνει σιγά-σιγά η οθόνη και είτε κάνει επανεκκίνηση το τιλέφωνο είτε κλείνει! ξαναδοκιμάζω να στείλω από την αρχή το ίδιο μήνυμα στο ίδιο άτομο πάλι τα ίδια...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε costas89m δε χρειαζεται να κάνεις πάλι format. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να hackάρεις τη συσκευή σου.

Κοίτα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2913341#post2913341.

κι εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2970119#post2970119

Τις 2 πρώτες φορές που μου εμφάνισε το συγκεκριμένο πρόβλημα έκανα hard format. Την 3η hackαρα το τηλ. και το θέμα λύθηκε σε λιγότερο από 1 λεπτό.

 

Η συσκευη ειναι χακαρισμενη απο την πρωτη μερα... οποτε δεν ειναι σιγουρα αυτο το προβλημα...

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη ειναι χακαρισμενη απο την πρωτη μερα... οποτε δεν ειναι σιγουρα αυτο το προβλημα...

 

Μα δεν εννοώ ότι απλά hackάροντας το τηλ θα λυθεί τπ πρόβλημα.

Ρίξε μια ματιά στα links που παρέθεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω το εξής πρόβλημα... Πήγα να στείλω ένα μήνυμα και για κάποιο λόγο δεν στάλθηκε και αποθηκαύτηκε στα εξερχόμενα... Όταν πάω να πατήσω αποστολή για το συγκεκριμένο μήνυμα, σβήνει σιγά-σιγά η οθόνη και είτε κάνει επανεκκίνηση το τιλέφωνο είτε κλείνει! ξαναδοκιμάζω να στείλω από την αρχή το ίδιο μήνυμα στο ίδιο άτομο πάλι τα ίδια...

 

Σβήσε το μήνυμα και ξαναγραψτο απο την αρχη... και στειλτο αν και τωρα πλεον περασε η ωρα οποτε δεν θα εχει ισχυ!:D

 

--------------------------------

Για το νεο firmware αυτα μπορεσα να βρω..:

Μore responsive and with better RAM handling than the previous version

 

Added ‘Home screen notifications for E-mails’

 

Speed of the default web browser, while loading web pages is much faster too.:shifty:

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Εχω την εξης απορια...θελω να πουλησω ενα 5800 το οποιο εχω εδω και 9 μηνες περιπου..σε αριστη κατασταση με ζελατινα προστασιας στην οθονη...και με την κλασσικη σχισμη αλλα κατα τα αλλα αγρατσουνιστο και με ολα του τα παρελκομενα...Ποσο πιστευεται οτι ειναι μια λογικη τιμη για να το πουλησω?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες...! :):):):)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα άντιμετωπιζω ενα προβλημα προσπαθω να συνδεθω με το OVI over the air απο το κινητο και μου βγαζει το εξης μην: application initialisation failed.(ειδοποιηση δεσμης) γιατι? και δεν συνδεεται....ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...