Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εκανα γενικο ρισταρτ του κινητου και δεν εβαλα τη καρτα μνημης αλλα αυτο παλι τα ιδια με μπαταρια γεματη μολις το κλεισω με αφηνει με 3 κουτακια μονο!! παιζει να ειναι καποιο μπαγκ της συσκευης γιατι δεν υπαρχει λυση..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν έκανες format στην συσκευή και στην κάρτα μνήμης και συνεχίζεται το πρόβλημα τότε καθόλου απίθανο να υπάρχει κάποιο hardware πρόβλημα. Θα πρότεινα επίσης να δοκιμάσεις, αν μπορείς, μια άλλη κάρτα sim. Όσο πιο καινούργια γίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Προχθές κάτι πείραξα μάλλον και όταν πηγαίνω να συνδεθώ στο internet συνδέεται από μόνο του, χωρίς να με αφήνει να επιλέξω από ποιο δίκτυο θέλω να συνδεθώ. Μήπως ξέρετε πως μπορώ να το επαναφέρω όπως ήταν;
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπείραξε αυτό που πείραξες χθες... :Ρ

Εχεί επιλογή να συνδέεται μόνο του απ τις ρυθμίσεις συνδεσιμότητας αν θυμάμαι καλά.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μεσα στους προορισμους στο movile internet, οπως και σε καθε προορισμο, εχει στο τελος επιλογη αν θες να συνδεεται αυτοματα ή να σε ρωταει πρωτα...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γεια σας παιδια! Εχω ενα 5800 το οποιο ξαφνικα δεν ανοιγει με τιποτα..δοκιμασα μεχρι και το hard reset με τα 4 κουμπια πατημενα(πρασινο-κοκκινο-καμερα+ΟΝ)..το μονο που κανει ειναι μια στιγμιαια δονηση αλλα η οθονη παραμενει μαυρη..καμια ιδεα?... υποψιν, αποτι θυμαμαι εχει το V52.0.007. Edited by Sotos_GTA
Link to comment
Share on other sites

Το hard reset δεν «πιάνει» πάντα με την πρώτη. Αν δεν επανέρθει σε λειτουργία, τότε ρίξε μια ματιά σε αυτόν τον οδηγό Επαναφορά νεκρής Symbian συσκευής ή απευθύνσου σε κάποιο επίσημο service.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Ηλπιζα οτι με το βιντεο στο λινκ που εδωσες, να δωσει λυση, αλλα μεχρι τωρα δεν το εχω καταφερει.
Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες σωστά τότε λογικά δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα. Δεν σημαίνει όμως ότι ο συγκεκριμένος οδηγός είναι η λύση για ότι και να συμβεί στην συσκευή. Ίσως, κάτι που φυσικά δεν το εύχομαι, να πρόκειται για βλάβη που δεν μπορεί να διορθωθεί μέσω υπολογιστή οπότε να είναι απαραίτητη η επέμβαση τεχνικού.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες ξαφνικά όταν άνοιξα το κινητό μου αυτό κολλούσε στην αρχή εκεί που εμφανίζεται το λογότυπο της Nokia και άμα δεν έβγαζα κάποια στιγμή την μπαταρία θα ήταν κολλημένο εκεί επ' άπειρον. Φαντάστηκα ότι το πρόβλημα θα ήταν η κάρτα μνήμης και όντως όταν την αφαίρεσα αυτό λειτούργησε κανονικά. Θα ήθελα να μου πείτε πως και αν μπορώ να ανακτήσω τα αρχεία που είχα στην κάρτα μνήμης ή στην τελική άμα δεν γίνεται να της κάνω φορματ.
Link to comment
Share on other sites

Τοποθετείς τη κάρτα σε κάποιο card reader συνδεδεμένο σε ηλεκτρονικό υπολογιστή. Αντιγράφεις τα δεδομένα σου στον ηλεκτρονικό υπολογιστή και έπειτα κάνεις μορφοποίηση (format). Αυτό το κάνεις κάνοντας δεξί κλικ στο αντίστοιχο εικονίδιο της κάρτας που εμφανίζεται στο "Ο Υπολογιστής μου".

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η διαμόρφωση είναι το format.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να ρυθμίσω το contrast της οθόνης? Μέσω ρυθμίσεων κινητού είναι στο max η φωτεινότητα της οθόνης αλλα δεν δειχνει φωτεινά. Κάπου βρήκα το Nokia_Phoenix_Service_Software_2012.50.000.49146_original.zip αλλα σεν εγκαθίσταται με τίποτα στο pc....:(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά ενεργοποιησα το κινητό σαν δεύτερο αλλά ενώ πριν το καλοκαίρι δεν το έκανε τώρα κάθε κάποια δευτερόλεπτα αναβοσβήνει η οθόνη! Τι να φταίει ;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα σε όλους

αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση σε ένα νοκια 5800 και το κινητό τρελάθηκε

πιο συγκεκριμένα το σύνδεσα μέσω nokia suite,βρήκε την 50.0.005 αναβάθμιση όπου και την έκανα και ξαφνικά άρχισαν τα περίεργα.

 

η μισή οθόνη δε φένεται δηλαδή σε ένα εύρος όσο είναι το πληκτρολόγιο η οθόνη είναι άσπρη

 

η οθόνη είναι σαν να έχει μετακινηθεί δηλαδή μου ζητάει να ρυθμίσω ημ/νια και το backspace που κανονικά είναι δεξιά απο το πλαίσιο το έχει στο αριστερό μέρος

 

και τέλος περνάει μία διαγώνια φαρδιά γραμμή κάθετα στην οθόνη (φανταστείτε μία τηλεόραση που δεν έχει καλό σήμα και οριζόντιες γραμμές περνάνε πάνω από την εικόνα

 

δοκίμασα hard reset αλλά τίποτα δοκίμασα re-install τίποτα και πάλι

καμία ιδέα κανείς????????

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σαν το κλασικό θέμα που είχαν τα 5800 με την οθόνη... Αν και νομίζω οτι υπάρχουν κι άλλες αναβαθμίσεις μετά την 50. Κοίτα μήπως το αναβαθμίσεις και λυθεί, αλλιώς θέλει άλλαγμα...
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

χθες το βράδυ που το έψαχνα διάβασα ότι το πρόβλημα λύθηκε με downgrade στην 20. 'η στη 40.

μάλλον για εκεί οδεύω. ελπίζω να είναι εύκολη διαδικασία.

 

όσον αφορα την αναβάβμιση δε μου βγάζει κάποια άλλη και απότι είδα υπάρχει και η 52.χ.χχχ και η 60.χ.χχχ

μπορώ να τις περάσω χειροκίνητα?

 

ααα ξέχασα να αναφέρω ότι το τηλ όταν δεν έχει μέσα την κάρτα sim ανοίγει ενώ όταν τη βάζω δεν ανοίγει και η οθόνη μένει μαύρη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι παίζεται με το Symbian τώρα. Αν κατεβάσεις το nokia software updater και το συνδέσεις? Δεν ξέρα. Υποστηρίζεται το 5800 στο nsu? Δοκίμασέ το αν θες...
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα και απόεκεί

μου λέει ότι δεν υπάρχει καρτα σιμ. και όταν τη βάζω το τηλ δεν ανοίγει και δεν το βλέπει το pc

ίσως πρέπει να δοκιμάσω τη διαδικασία για τη νεκρή συσκευή με το φινικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έπεσε χθές στα χέρια μου το εξής κινητό, και

έχω κάποιες απορίες..

 

Έχω πάρει backup με myphone explorer όλες μου τις επαφές και τα μηνύματα από το προηγούμενο κινητό μου,

που ήταν sony ericsson, αλλά το myphone explorer δεν αναγνωρίζει το 5800 για να τα περάσω μέσα..

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

 

το κινητό έχει αγοραστεί με επιδότηση από Vodafone και έχει μέσα vodafone live και άλλα τέτοια που δεν μου χρειάζονται, γιατι έχω βάλει μέσα κάρτα what's up. Υπάρχει τρόπος να σβηστούν? ή να περαστεί κάποια έκδοση λειτουργικού που να μην τα έχει?

 

Όταν συνδέομαι με wlan, συνδέεται κανονικά, αλλά όταν πάω να ανοίξω κάποια σελίδα, προσπαθεί να με συνδέσει μέσω VF live, και μου πετάει μηνύματα για σφάλμα σύνδεσης..!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις μέσω navifirm το καθαρό λογισμικό για Ελλάδα και να το περάσεις μέσω του jaf. Αν ψάξεις λίγο στο ίντερνετ θα βρεις και tutorials.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι εντελώς άσχετος με symbian και νοκια γενικά, τι ακριβώς είναι τα navifirm και jaf..?
Link to comment
Share on other sites

Το navifirm είναι για να κατεβάσεις τα επίσημα FW της νοκια για symbian. Και το jaf είναι για να φλασάρεις τη συσκευή. Για φλασάρισμα υπάρχει και το phoenix, αλλά εγώ δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ! και αυτά τα κατεβάζω από το κινητό, ή απο τον υπολογιστη και μετά τα περνάω σε αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...