Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό μια χαρά δουλεύει και μάλιστα έχει και σχετικές ενδείξεις που δείχνουν πότε συνδέεται ή όχι για να το καλαβαίνεις.

Άρα τα υπογείως δεν ισχύουν, με την έννοια ότι αν ευθύνεται για αυτό κάποια εφαρμογή που πέρασες εσύ, δεν είναι ευθύνη του κινητού αλλά δικιά σου.

 

Τώρα για να βλέπεις τι παίζει με εφαρμογές, βάλε κάποιον TASKMAN για να δεις ποια process τρέχουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά ίσως έχει αναφερθεί ξανά η "περίεργη" επιμονή στην σύνδεση μέσω wifi του τηλεφώνου.

Η προσπάθεια μάλιστα για αποσύνδεση αποτυγχάνει μιας και αμέσως μετά ξανασυνδέεται στο δίκτυο!!

 

Το θέτω ως προβληματισμό γιατί με απασχολεί συνεχώς όταν επιστρέφω στο σπίτι ή όταν μπαίνω εντός εμβέλειας "γνωστού" δικτύο, αφού το τηλέφωνο συνδέεται από μόνο του και παραμένει πεισματικά συνδεδεμένο με αυτό με ότι συνεπάγεται αυτό για την κατανάλωση της μπαταρίας!

 

Να σημειώσω πως έχω την τελευταία αναβάθμιση και απενεργοποιημένη φυσικά την [Προβολή διαθεσίμ. WLAN] και οποιαδήποτε αυτόματη αναζήτηση ή σύνδεση WLAN από τις εφαρμογές που έχω στο κινητό!

 

Υποψιάζομαι πως κάποια εφαρμογή που καλείται στο backround κάνει τη δουλειά αλλά αδυνατώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνεται αυτό στα καλά καθούμενα και χωρίς να είναι ρυθμισμένο να το κάνει αυτό!!!

 

Πριν αρχίσω να .... ξηλώνω εφαρμογές θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας με εφαρμογές για XM5800 που συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο !!!

 

 

Edit:

Βρήκα ένα τρόπο να απαλλαγώ από την μη επιθυμητή σύνδεση με τα γνωστά WLAN

[Μενου]->[Ρυθμίσεις]->[Συνδεσιμότητα]->[Προορισμοί]->[Διαδίκτυο]->Επιλέγουμε το WLAN που επιθυμούμε να μη συνδέεται αυτόματα->Επιλογές->Επεξεργασία->Χρήση σημείου προσβ. -> Επιλέγουμε "Με επιβεβαίωση"

Το θέμα με την μη εξουσιοδοτημένη αυτόματη και επίμονη σύνδεση παραμένει!

Είναι πάντως απαράδεκτο να έχουμε τέτοια συμπεριφορά από ένα smartphone! Θα έπρεπε να λειτουργεί περισσότερο "διάφανα" σε σχέση με τέτοιες εφαρμογές και να αποκλείει από μόνο του, και όχι με δική μας ρύθμιση τέτοιες συνδέσεις.

Έρχεται στο προσκήνιο για άλλη μια φορά το θέμα των "περίεργων" εφαρμογών σε Symbian συσκευές και η δυνατότητα υποκλοπής μέσω τέτοιων εφαρμογών προσωπικών στοιχείων!!!

 

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα, το δημιουργουσε η εφαρμογη της νοκια το email, αφου μπηκα στην εν λογο εφαρμογη ειχε μια επιλογη που διαλεγες ποιες μερες θα συχρονιζεται με τον λογαριασμο του εμαιλ σου, αφου τις εβγαλα ολες(τις μερες) διαπιστωσα οτι δεν συνδεοταν πλεον μονο του, και ετσι εκανα οποτε ηθελα συχρονισμο μονος μου, πατωντας αποστολη και ληψη. ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνει και το Battery Extender καθώς και τα μισά παιχνίδια που υπάρχουν στο Ovi store

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.7.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Πήρε η αδερφή μου το Nokia 5800. Το gps όμως δεν λέει να κλειδώσει με τίποτε. Παρόλο που βρίσκει δορυφόρους. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

To A-gps απενεργοποιημένο. Το άφησα κανα μισάωρο σε πολύ ανοικτό χώρο χωρίς κτήρια.

 

Έκδοση:

v30.0.011 / 29-06-2009

 

30.0.011.C03.01

Edited by firewalker
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν του κάνεις update?

 

Αγορασμένο χθες είναι. Αν δεν βρω άκρη (το έχει η αδερφή μου τώρα και δεν το "πειράζει") ότι χρειαστεί θα το κάνουν στο κατάστημα που αγοράστηκε. Η τελευταία έκδοση λογισμικού ποια είναι; Κατά την αναβάθμιση τα δεδομένα παίρνουν εξαφανιζόλ (επαφές, φώτος κ.τ.λ.);

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία έκδοση λογισμικού είναι η 40.0.005 .

Κατά την αναβάθμιση δεν χάνεται τίποτα, για καλό και για κακό όμως ένα back up καλό είναι να γίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. Το πρόβλημα που έχω με το κινητό μου ίσως να έχει απαντηθεί αλλά δεν κατάφερα να το βρω ανάμεσα σε τόσα posts. Λοιπόν πιο συγκεκριμένα το πρόβλημα μου είναι ότι έχει χάσει τη ρύθμιση της οθόνης και όταν πάω να κάνω νέα ρύθμιση μπορώ να πατήσω μόνο την 1η κουκκίδα (πάνω αριστερά) και μετά η επόμενη δεν λέει να πατηθεί με τίποτα. Καμμιά φορά να πατηθεί θα είναι πάντα εκτός κύκλου. Είναι σαν να μην μπορεί να ανιχνεύσει τη δεξιά πλευρά της οθόνης. Έκανα 2 φορές hard reset αλλά τίποτα.

Ευχαριστώ πολύ όλους

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μια χαρά δουλεύει και μάλιστα έχει και σχετικές ενδείξεις που δείχνουν πότε συνδέεται ή όχι για να το καλαβαίνεις.

Άρα τα υπογείως δεν ισχύουν, με την έννοια ότι αν ευθύνεται για αυτό κάποια εφαρμογή που πέρασες εσύ, δεν είναι ευθύνη του κινητού αλλά δικιά σου.

 

Τώρα για να βλέπεις τι παίζει με εφαρμογές, βάλε κάποιον TASKMAN για να δεις ποια process τρέχουν.

 

Θα συμφωνούσα μαζί σου αν η ΝΟΚΙΑ είχε ασφαλιστική δικλείδα για την αποφυγή μη εξουσιοδοτημένης πρόσβασης στο WLAN! Με μια τέτοια εφαρμογή, που θα ήταν προτιμότερο να είναι περασμένη στο firmware (εννοώντας τον πυρήνα του λειτουργικού) θα είχαμε την εξασφάλιση πως το τηλέφωνο θα ελέγχει ΚΑΘΕ φορά την προσπάθεια για πρόσβαση στο δίκτυο, πράγμα που δεν το κάνει σε όλες τις περιπτώσεις, και θα μας έδινε τη δυνατότητα να επιτρέπουμε ή όχι τέτοιες λειτουργίες με σχετικό μύνημα. Η λειτουργία αυτή θα πρέπει να είναι ανεξάρτητη της εκάστοτε εφαρμογής που τρέχουμε στο προσκήνιο ή στο παρασκήνιο.

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή και λειτουργεί όπως ένα firewall που μπλοκάρει όλες τις εξερχόμενες WLAN συνδέσεις!

 

Σίγουρα έχεις δίκιο όταν λες είναι πως πρέπει να προσέχουμε τι βάζουμε στο τηλέφωνό μας αλλά ακόμη και τότε δεν μπορούμε ποτέ να είμαστε 100% σίγουροι πως το πρόγραμμα δεν έχει "κρυμμένες" ρυθμίσεις ή ρουτίνες που τους παρέχουν μη εξουσιοδοτημένο έλεγχο όχι μόνο στο WLAN αλλά και στο δίκτυο τηλεφωνίας!

Αυτό που λέω είναι πως μόνο η κάθε εταιρία, εν προκειμένω η ΝΟΚΙΑ, μπορεί να το αποτρέψει (αν θέλει βέβαια)!

 

Σαν παράδειγμα εφαρμογής που δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει εύκολα πως και πότε συνδέεται αυτόματα στα προτιμητέα WLAN δίκτυα είναι η, κατά τα άλλα εξαιρετική, SymSMB! Για να αποφύγεις τις αυτόματες συνδέσεις πρέπει να σκάψει κανείς βαθειά στο μενού τις εφαρμογής.

 

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πω πως υπάρχουν σίγουρα εφαρμογές με αδιαφανείς ρυμίσεις δικτύου. Αυτό που θέλω να πω είναι πως κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος πως δεν υπάρχουν τέτοιες!

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξέρεις τι μου λες τώρα...

Ότι φταίει η Microsoft αν πάω εγώ στο Pc και εγκαταστήσω κανένα περίεργο key g-e-n-e-r-a-t-o-r το οποίο όμως είναι και backdoor trojan και μέσω του οποίου αποκτάει 3ο πρόσωπο access στο pc μου..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία έκδοση λογισμικού είναι η 40.0.005 .

Κατά την αναβάθμιση δεν χάνεται τίποτα, για καλό και για κακό όμως ένα back up καλό είναι να γίνεται.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Για το update κατεβάζω το κατάλληλο αρχείο από την παρακάτω σελίδα;

 

http://tinyurl.com/y46ovot

Link to comment
Share on other sites

Για να μην συνδεεσαι σε γνωστο WLAN απλα σβησε το απο τα γνωστα... Εμενα ετσι μου λυθηκε το προβλημα κ οταν συνδεθηκα ξανα στο WLAN που παλαιοτερα το κινητο συνδεοταν μονο του, το αποθηκευσε κανονικα ως γνωστο αλλα σταματησε να συνδεεται αυτοματα οταν το εντοπιζε...

Παντως ηταν λιγο γελοιο να συνδεεται το κινητο στο WLAN που ειναι στο 2ο οροφο της πολυκατοικιας ενω εγω ειμαι στο δρομο...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

@firewalker την αναβάθμιση την κάνεις είτε από τον υπολογιστή μέσω του nokia software updater είτε over the air μέσω wifi που είναι και πιο γρήγορη η διαδικασία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Για το update κατεβάζω το κατάλληλο αρχείο από την παρακάτω σελίδα;

 

http://tinyurl.com/y46ovot

 

@firewalker την αναβάθμιση την κάνεις είτε από τον υπολογιστή μέσω του nokia software updater είτε over the air μέσω wifi που είναι και πιο γρήγορη η διαδικασία.

 

Για να βοηθήσω την κατάσταση δες και αυτό:

Τι είναι η αναβάθμιση λογισμικού και πως την κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την έκδοση 40.0.005. Διάβασα όμως για κάποια bugs που υπάρχουν με το φως της συσκευής κατά την φόρτιση και το κλείδωμα (παραμένει αναμμένο). Αν θελήσω να επιστρέψω στο παλιό γίνετε; Πριν την εγκατάσταση με ρώτησε αν θέλω να κάνω back up.
Link to comment
Share on other sites

Να περάσεις ξανά προηγούμενη έκδοση λογισμικού δεν γίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την έκδοση 40.0.005. Διάβασα όμως για κάποια bugs που υπάρχουν με το φως της συσκευής κατά την φόρτιση και το κλείδωμα (παραμένει αναμμένο). Αν θελήσω να επιστρέψω στο παλιό γίνετε; Πριν την εγκατάσταση με ρώτησε αν θέλω να κάνω back up.

Δεν ισχύουν για όλους αυτά τα προβλήματα, οπότε μην αγχώνεσαι τσάμπα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια πήρε ο ξάδερφος μου το 5800 και είναι κλειδωμένο στο t-mobile μένει Αγγλία αυτός και έχει αγγλική sim αλλά όταν έρχεται Ελλάδα θέλει να βάζει την cosmote sim όπως επίσης θέλει να έχει και ελληνική γλώσσα και να γράφει ελληνικά ανεξάρτητα από τη κάρτα sim έχει μέσα και έχει το τελευταίο firmware.αν ακολουθήσει αυτόν τον οδηγό θα κάνει αυτά που θέλει?http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651203#post2651203 μετά όμως αν κάνει hard reset θα πρέπει να τα ξαναπεράσει?και κάτι τελευταίο μετά αν το φτιάξει έτσι θα μπορέσει να το flashari για να το hackari?sorry αν το πόσταρα σε λάθος κατηγορία και για όλες αυτές τις ερωτήσεις!
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι "κλειδωμένο" το τηλέφωνο σε κάποια εταιρία τότε θα πρέπει να απευθυνθεί σε αυτή για να το "ξεκλειδώσει" ή σε κάποιο κατάστημα που έχει τέτοιες υπηρεσίες.Τα Αγγλικά σαν γλώσσα θα τα έχει έτσι και αλλιώς.

Για ότι έχει σχέση με hacking καλύτερα να ρωτήσεις στο ανάλογο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] S60 5th - Hacks & Patches

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει με το ξεκλείδωμα και τα αγγλικά εννοείτε θα τα έχει αλλά να του βάλει και ελληνική γλώσσα δεν γίνετε?έστω να γράφει ελληνικά sms ή στον browser?
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται.Μπορεί να το κάνει είτε απευθυνόμενος σε κάποιο nokia store,είτε να ακολουθήσει τον οδηγό που υπάρχει στο faq.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

ok impreza_sti σε ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση απλά θα αλλάξουμε το product code και θα βάλουμε ελληνικό απλά εγώ νόμιζα αλλάζοντας το εκτός από το να έχεις ελληνική γλώσσα θα μπορείς να βάζεις και ελληνική κάρτα sim δεν ήξερα ότι απλά βάζεις ελληνική γλώσσα και έχεις την αγγλική sim γιατί μόλις αλλάξεις product code κάνεις αναβάθμιση σε ελληνικό firmware και νόμιζα ότι θα ξεκλειδώσει αυτόματα!και πάλι ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...

εχω ενα προβληματακι.... σε καποια παιχνιδια απο το μαγαζακι αλλα και απο ονι... οπου ειναι πλαγια η οθονη και το παιχνιδι ποιανει ολοκληρη την εικονα.... τοτε τι γινεται? βγαινουν τα κουμπια που ειναι για την διαχειριση του παιχνιδου... στην ουσια ομως δεν χρειαζονται γιατι το παιχνιδι εχει δικα του... νομιζω πως καταφερα να καταλαβεται τι παιζει εδω...τι κανω?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...

εχω ενα προβληματακι.... σε καποια παιχνιδια απο το μαγαζακι αλλα και απο ονι... οπου ειναι πλαγια η οθονη και το παιχνιδι ποιανει ολοκληρη την εικονα.... τοτε τι γινεται? βγαινουν τα κουμπια που ειναι για την διαχειριση του παιχνιδου... στην ουσια ομως δεν χρειαζονται γιατι το παιχνιδι εχει δικα του... νομιζω πως καταφερα να καταλαβεται τι παιζει εδω...τι κανω?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

Πολύς κόσμος έχει αυτό το πρόβλημα.

Δυστυχώς σε αρκετά παιχνίδια δεν είναι δυνατόν να αφαιρεθεί το εικονικό αυτό keyboard.Αλλά και αν μπορούσε, επειδή το game έχει φτιαχτεί για συγκεκριμένες διαστάσεις, ενδέχεται να έβλεπες πάλι κενό γύρω γύρω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις ενεργοποιημενη την περιστροφη οθονης, η αρχικη οθονη δεν περιστρεφεται? Edited by Itchrist86
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...