Jump to content

Ταυτοποίηση των καρτοκινητών της Cosmote


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τους υπαρχοντες χρηστες θα ξεκαθαρισει επιτελους το τοπιο?

 

Όλοι όσοι έχουν ήδη καρτοκινητό χωρίς δηλωμένα στοιχεία θα πρέπει να δηλώσουν τα στοιχεία τους μέχρι την 1 Ιουλίου 2010.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:confused:

 

Μπορούμε άραγε να δηλώσουμε τα στοιχεία σε κατάστημα ΄Γερμανός¨??

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω πως μπορώ να έχω όσα καρτοκινητά θέλω στο όνομα μου????????

Μάλλον.. Εγώ, μέχρι στιγμής, έχω δηλώσει 2 καρτοκινητά με την ταυτότητά μου.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκινά η ταυτοποίηση συνδέσεων καρτοκινητής COSMOTE

Η COSMOTE ενημερώνει ότι από 08/11/2009 τίθεται σε εφαρμογή η διαδικασία ταυτοποίησης των συνδρομητών καρτοκινητής τηλεφωνίας, όπως προβλέπεται από το νόμο (Ν.3783/2009).

 

Όλοι οι νέοι συνδρομητές καρτοκινητής COSMOΚΑΡΤΑ, WHAT’S UP, FROG και CIAO θα πρέπει να δηλώνουν τα στοιχεία ταυτότητας τους προκειμένου να ενεργοποιηθεί η σύνδεσή τους.

 

Οι υφιστάμενοι συνδρομητές καρτοκινητής COSMOTE, που έχουν ενεργοποιήσει τη σύνδεσή τους μέχρι και 07/11/2009, θα πρέπει να δηλώσουν τα στοιχεία τους μέχρι και τις 30 Ιουλίου 2010, προκειμένου να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν το καρτοκινητό τους.

 

Η δήλωση των στοιχείων πραγματοποιείται εύκολα, γρήγορα, αξιόπιστα και εντελώς δωρεάν στα καταστήματα COSMOTE, στο εκτεταμένο εμπορικό δίκτυο ΓΕΡΜΑΝΟΣ, στα OTEshops και σε όλα τα σημεία του δικτύου αντιπροσώπων της εταιρείας σε όλη την Ελλάδα.

 

Για να πραγματοποιήσει την ταυτοποίηση του καρτοκινητού του, ο συνδρομητής πρέπει να έχει μαζί την ταυτότητα ή το διαβατήριό του, καθώς και την SIM κάρτα ή τον 20-ψήφιο αριθμό που αναγράφεται πάνω σε αυτήν. Η διαδικασία ταυτοποίησης ολοκληρώνεται με την υπογραφή υπεύθυνης δήλωσης για την ακρίβεια των στοιχείων και είναι κοινή για υφιστάμενους και νέους συνδρομητές καρτοκινητής.

 

Εάν χρήστης της σύνδεσης καρτοκινητής είναι διαφορετικό πρόσωπο, ο συνδρομητής θα πρέπει να δηλώσει και τα στοιχεία ταυτότητας του χρήστη. Σε περίπτωση που κάποιος συνδρομητής έχει περισσότερες από μία συνδέσεις καρτοκινητής, μπορεί να τις δηλώσει όλες χωρίς κανέναν περιορισμό.

 

Τέλος, η COSMOTE επισημαίνει τα ακόλουθα:

 

• Η διαδικασία της ταυτοποίησης αφορά μόνο στην καρτοκινητή και οι υφιστάμενοι συνδρομητές των προγραμμάτων συμβολαίου της εταιρείας δεν χρειάζεται να πραγματοποιήσουν νέα δήλωση των στοιχείων τους.

 

• Για άτομα ηλικίας κάτω των 18 ετών, η διαδικασία της ταυτοποίησης πρέπει να γίνει από ενήλικα.

 

• Η εγγραφή των συνδρομητών στους τηλεφωνικούς καταλόγους είναι προαιρετική. Αν οι συνδρομητές δεν επιθυμούν τα στοιχεία τους να καταχωρηθούν σε τηλεφωνικούς καταλόγους θα πρέπει να το δηλώσουν εγγράφως κατά τη διαδικασία ταυτοποίησης.

 

• Σε περίπτωση που αλλάξει στοιχεία ο συνδρομητής ή ο χρήστης, ο συνδρομητής θα πρέπει να ενημερώνει άμεσα την εταιρεία. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση απώλειας ή κλοπής της SIM κάρτας, η οποία πρέπει να δηλώνεται προκειμένου να πραγματοποιηθεί άμεσα φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη παιρνω στο 1313 και υπαρχει τηλεφωνητης και δεν βγαζω καποια ακρη να ρωτησω εδω μεσα!Εχω καρτα 2in1 με 1 συμβολαιο και 1 whats up.Πρεπει να κανω ταυτοποιηση για το whats up;Η θεωρειται ταυτοποιημενο αφου ειναι στην ιδια sim με ταυτοποιημενο συμβολαιο;
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θεωρειται

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

• Για άτομα ηλικίας κάτω των 18 ετών, η διαδικασία της ταυτοποίησης πρέπει να γίνει από ενήλικα.

 

Μάλλον.. Εγώ, μέχρι στιγμής, έχω δηλώσει 2 καρτοκινητά με την ταυτότητά μου.. :)

 

Αν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λέει η ανακοίνωση, τότε πώς ο ανήλικος κατα δήλωση του συνφορουμίτης δήλωσε τα 2 καρτοκινητά του;

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λέει η ανακοίνωση, τότε πώς ο ανήλικος κατα δήλωση του συνφορουμίτης δήλωσε τα 2 καρτοκινητά του;

:confused:

Εγώ έκανα δύο καρτοκινητά Wind επώνυμα με τη δική μου ταυτότητα τον Ιούλιο. Μήπως αυτό που λέει ο φίλος "Βayern4" ισχύει στο νέο νόμο;

Link to comment
Share on other sites

Από τη Δευτέρα 11 Νοεμβρίου τίθεται σε εφαρμογή η διαδικασία ταυτοποίησης των συνδρομητών καρτοκινητής τηλεφωνίας της Cosmote.

 

Όπως προβλέπει ο νόμος 3783 του 2009 για την καταπολέμηση της τρομοκρατίας και τη εγκληματικότητας, όλοι οι νέοι συνδρομητές καρτοκινητής τηλεφωνίας πρέπει να δηλώνουν τα στοιχεία ταυτότητάς τους, ενώ οι παλαιοί συνδρομητές πρέπει να το κάνουν αναδρομικά.

 

Οι υφιστάμενοι συνδρομητές καρτοκινητής Cosmote (Cosmoκάρτα, What's up, Frog Ciao) που έχουν ενεργοποιήσει τη σύνδεσή τους μέχρι και 07/11/2009, θα πρέπει να δηλώσουν τα στοιχεία τους μέχρι και τις 30 Ιουλίου 2010, προκειμένου να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν το κινητό τους.

 

Η δήλωση των στοιχείων πραγματοποιείται γρήγορα και δωρεάν στα καταστήματα Cosmote, στο εκτεταμένο εμπορικό δίκτυο Γερμανός, στα OTEshops και σε όλα τα σημεία του δικτύου αντιπροσώπων σε όλη την Ελλάδα, αναφερει η εταιρεία σε ανακοίνωσή της.

 

Οι συνδρομητές πρέπει να προσκομίσουν ταυτότητα ή διαβατήριο, καθώς και την κάρτα SIM ή τον 20ψήφιο αριθμό που αναγράφεται πάνω σε αυτήν. Η διαδικασία ταυτοποίησης ολοκληρώνεται με την υπογραφή υπεύθυνης δήλωσης.

 

Εάν ο χρήστης του καρτοκινητού είναι διαφορετικό πρόσωπο, ο συνδρομητής θα πρέπει να δηλώσει και τα στοιχεία ταυτότητας του χρήστη. Σε περίπτωση που κάποιος συνδρομητής έχει περισσότερες από μία συνδέσεις καρτοκινητής, μπορεί να τις δηλώσει όλες χωρίς περιορισμό.

 

- Για άτομα ηλικίας κάτω των 18 ετών, η διαδικασία της ταυτοποίησης πρέπει να γίνει από ενήλικα.

 

- Η εγγραφή των συνδρομητών στους τηλεφωνικούς καταλόγους είναι προαιρετική. Αν οι συνδρομητές δεν επιθυμούν τα στοιχεία τους να καταχωρηθούν σε τηλεφωνικούς καταλόγους, θα πρέπει να το δηλώσουν εγγράφως κατά τη διαδικασία ταυτοποίησης.

 

- Σε περίπτωση που αλλάξει στοιχεία ο συνδρομητής ή ο χρήστης, ο συνδρομητής θα πρέπει να ενημερώνει άμεσα την εταιρία. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση απώλειας ή κλοπής της κάρτας SIM, η οποία πρέπει να δηλώνεται, προκειμένου να πραγματοποιηθεί άμεσα φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων.

 

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

 

Θα ξεκαθαρισει επισης μια και καλη ποσοι ειναι τελικα οι πραγματικα ενεργοι καρτοκινητοι.

Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτερα εχει 9 Νοεμβριου οχι 11 :)

 

Η ανακοινωση της cosmote λεει :

 

Η COSMOTE ενημερώνει ότι από 08/11/2009 τίθεται σε εφαρμογή η διαδικασία ταυτοποίησης των συνδρομητών καρτοκινητής τηλεφωνίας, όπως προβλέπεται από το νόμο (Ν.3783/2009).

 

και μετα συνεχιζει οπως ειναι στο πρωτο post

Link to comment
Share on other sites

Ενα συμπερασμα βγαινει σε ολη αυτην την υποθεση: οτι θα μαθουμε περιπου το πραγματικο αριθμο συνδρομητων καθε εταιριας μετα την καταχωρηση των στοιχειων γιατι σημερα ολοι εχουν απο καμια 20αρια καρτοκινητα.
Link to comment
Share on other sites

Και ακόμα ένα συμπέρασμα. Σταματάνε οι φάρσες!!!

Τέλεια!!

Link to comment
Share on other sites

Και ακόμα ένα συμπέρασμα. Σταματάνε οι φάρσες!!!

Τέλεια!!

 

Γιατί; Μήπως θα καταργηθεί και η απόκρυψη; `Η μήπως νομίζεις πως θα είναι (νομικά) ποιο εύκολο το να σου δώσει η εταιρία τα στοιχεία του φαρσέρ;

ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

Και ακόμα ένα συμπέρασμα. Σταματάνε οι φάρσες!!!

Τέλεια!!

Δε σταματάει τίποτα. Για να σου δώσει ο εισαγγελέας άρση απορρίτου πρέπει να έχεις δεχτεί απηλή κακουργηματικού χαρακτήρα. Για μια φάρσα δε πρόκειται να σου δώσει άρση όσο και να χτηπιέσαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όμως το ίδιο να ξέρει κάποιος ότι είναι "ανώνυμο" το κινητό του, με το να έχει δηλώσει τα στοιχεία του.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω, ας βοηθησει καποιος.

Εγω εκανα δηλωση 3 καρτοκινητων μεσω fax, με ολα τα στοιχεια που ηθελαν. Μαλιστα, επειτα απο λιγες μερες τηλεφωνησα στο helpdesk, και μου επιβεβαιωσαν και για τα 3, οτι οντως εχουν καταχωρηθει.

 

Ο αδερφος μου πηγε σε ενα καταστημα γερμανος, και εκανε εκει τη δηλωση.

 

Προσεξτε τωρα: ο αδερφος μου επειτα απο λιγες μερες, ελαβε μηνυμα απο την cosmote, οτι δηλωθηκε το κινητο του!

Εγω ομως, για 3 κινητα, παροτι περασαν βδομαδες απο τη δηλωση, δεν ελαβα ποτε κανενα μηνημα!!!

 

Και μιλαμε οτι και τα δικα μου, και του αδερφου μου, ανεξαρτητως τροπου δηλωσης, ειναι καταχωρημενα.

 

Πως γινεται σε αυτον να στελνουν επιβεβαιωτικο sms, και σε μενα να μην στελνουν τιποτε????

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση που έκανες βδομάδες πρίν δεν έχει καμμία σχέση με την δήλωση που προβλέπει ο νέος νόμος .

Συγκεκριμένα με τον νέο νόμο υποβάλεις και δήλωση στην Ε.Ε.Τ.Τ.

Άρα πέρνα από ένα κατάστημα να κάνεις την νέα δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος κάνει δήλωση στοιχείων

μετά τα στοιχεία του θα τα λένε δημόσια

(πχ στο 11888 κοκ)?

Link to comment
Share on other sites

Το επιλέγεις κατά την αίτηση ταυτοποίησης αυτό :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Το επιλέγεις κατά την αίτηση ταυτοποίησης αυτό :)

 

Εγω πηγα σημερα να ενεργοποιησω μια cosmoκαρτα αλλα δεν με ρωτησαν κατι σχετικο αν θελω δηλαδη να ειμαι στους τηλεφωνικους καταλογους η οχι. Την ταυτοποιηση την εκανα σε καταστημα Γερμανος. Να παω ξανα την Δευτερα να τους πω πως δεν θελω?

Link to comment
Share on other sites

Μίλα καλύτερα με την εξ. πελατών για να κάνεις νέο αίτημα μη αναγραφής στους καταλόγους (της εταιρείας και στον ενιαίο).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος κάνει δήλωση στοιχείων

μετά τα στοιχεία του θα τα λένε δημόσια

(πχ στο 11888 κοκ)?

 

θα πρεπει να ζητησεις εγγραφως να μην προστεθει το νουμερο σου στους καταλογους. αν δεν το κανεις θα μπορει οποιος θελει να βρει τα στοιχεια σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...