Jump to content

Spam SMS: Περιστατικά, παράπονα & τρόποι αντιμετώπισης


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chrini (10 Αύγ. 2004 , 10:23)

Molis brw kati se nomiko epipedo tha enimerwsw sxetika.

 

Είναι απίστευτοι! Σήμερα μου ήρθε και τρίτο μήνυμα που με παρακαλάει να γραφτώ στο Pointmania...

 

Θα στείλω ένα email στην EETT...

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προφανώς σε έχουν στις λίστες τους ακόμα σαν συνδρομιτή vf cu...
Link to comment
Share on other sites

nomizw einai ypiresia newsphone kai an pareis sto CC tis vodafone tha se parapempsoun ekei gia na epikoinwniseis kai na diagrafeis apo tis listes tous.

 

Kalou kakou kane mia prospatheia sto 13830 alla sigoura tha se parapepsoun ekei, enw tha eprepe na mporousan na bgaloun ayta ta sms apo to logariasmou sou.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bomber21 (23 Αύγ. 2004 , 22:30)

 

Εμενα καθε μερα μου στελνει το 4537!!Πως μπορω να το σταματησω αυτο???

 

αυτά τα μηνύματα δεν είναι από vodafone και δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι η vf για αυτά τα sms... Νομίζω πρέπει να απευθυνθείς στην εταιρεία που στα στέλνει (newsphone Κλπ)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα μου έχουν έρθει μυνήματα από την Tim με αριθμό 90 11 που γράφουν κάνε τις καλύτερες γνωριμιές κ τις γνωστές πίπες.

 

Στην Τιμ μου έχει συμβεί 6 φορές σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα,ενώ στην Vodafone 1.

 

:mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα χρόνο Vodafone cu και τα μόνα που πήρα ήταν για το smsit και εκείνο με τον κωδικό μου από το Vodafone pointmania. Τελικά σε όποιον θέλουν τα στέλνουν;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω με ποίο κριτήριο επιλέγουν σε ποιούς θα στείλουν αλλά έμενα μου έρχονται συχνότερα απ ότι λες εσύ...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Ένας γνωστός μου τον είχανε πρήξει τόσο πολύ στα sms, και τον παίρνανε και τηλέφωνα για προσφορές (και είχε κάρτα φαντάσου να είχε και συμβόλαιο), που άλλαξε κάρτα και έβαλε ΤΙΜ. Εμένα με αγνοούν... Όχι πως με πειράζει :up:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γνωρίζει κανείς τι προβλέπει η Ελληνική νομοθεσία για τα spam SMS (σαν κι αυτά που μας στέλνει η Cosmote)?
Link to comment
Share on other sites

αφορά κινητά, μεταφορά στους Τεχνολογικούς προβληματισμούς ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest valeria
Πριν ένα χρόνο περίπου,έκανα την μεγαλύτερη βλακεία να στείλω μήνυμα σε μια απ'αυτές τις υπηρεσίες που σου προσφέρουν ringtones,λογότυπα και παιχνίδια σε....προνομιακή τιμή,κι από τότε δεν μ'αφήνουν σε ησυχία!Όλο "στείλε τώρα για να μάθεις ποιο είναι το ταίρι σου" και κάτι τέτοιες ηλιθιότητες μου στέλνουν!Τι μπορώ να κάνω για να γλυτώσω απ'αυτό το πράγμα;Εγώ όταν πλήρωσα για να μου στείλουν το *μπιπ* το παιχνιδάκι δεν ζήτησα ποτέ να με ενοχλούν κάθε τρεις και λίγο!Υπάρχει θεραπεία γιατρέ μου;
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει θεραπεια!Μαθε σε ποια εταιρια ανοικει το 4ψηφιο που εστειλες το SMS (απο την εταιρια κινητης που εισαι μπορεις να το μαθεις καλωντας το cc, ειτε απο το σαιτ της εταιριας κινητης). Παρτους τηλεφωνο και πεστους να σε διαγραψουν απο τις λιστες τους.
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (11 Ιαν. 2005 , 13:59)

 

Υπαρχει θεραπεια!Μαθε σε ποια εταιρια ανοικει το 4ψηφιο που εστειλες το SMS (απο την εταιρια κινητης που εισαι μπορεις να το μαθεις καλωντας το cc, ειτε απο το σαιτ της εταιριας κινητης). Παρτους τηλεφωνο και πεστους να σε διαγραψουν απο τις λιστες τους.

 

Αλήθεια;Είναι τόσο απλό;Κι εγώ έλεγα ότι για να σταματήσω να δέχομαι τέτοια μηνύματα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αλλάξω νούμερο!Σευχαριστώ πάρα πολύ! :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος valeria (11 Ιαν. 2005 , 14:09)

 

Αλήθεια;Είναι τόσο απλό;Κι εγώ έλεγα ότι για να σταματήσω να δέχομαι τέτοια μηνύματα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αλλάξω νούμερο!Σευχαριστώ πάρα πολύ! :)

 

 

Ναι, τοσο απλο!Και αν δεν ειναι και τοσο προθυμοι (ω τι συμπτωση!) ενημερωσε τους οτι υπαρχει και η αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (11 Ιαν. 2005 , 14:11)

 

Ναι, τοσο απλο!Και αν δεν ειναι και τοσο προθυμοι (ω τι συμπτωση!) ενημερωσε τους οτι υπαρχει και η αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων :whistle:

 

Φυσικά!Όχι που θα τους αφήσω έτσι!Και πάλι σ'ευχαριστώ! :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες θέλω βοήθεια.

 

Μου ήρθε χτες ένα sms από τον αριθμό 4577

 

"Θα αφιερώσεις λίγο από το χρόνο σου για να μιλήσεις μαζί μου?

 

ΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΕΙΛΕ Μ ΑΝΙΤΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ."

 

Το κινητό μου δεν το δίνω δεξια και αριστερά.

 

Έχει σταλεί σε κανέναν σας παρόμοιο μήνυμα;

 

Ξέρετε τίποτα;

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Είτε τυχαία είτε από κάποιες λίστες, βρήκαν το τηλέφωνό σου και σου έστειλαν αυτό το spam SMS. Εννοείται μην απαντήσεις. Αν συνεχίσουν να σε ενοχλούν βρες ποιά εταιρία έχει το 4ψήφιο αυτό και πάρτους τηλέφωνο. Πες τους κάτι για αρχές προστασίας προσωπικών δεδομένων και τα λοιπά και λογικά δε θα σε ξαναενοχλήσουν.
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε...και σε μένα τα ίδια..

Τη μία διαγωνισμός για ένα laptop,την άλλη νέα ringtones και πάει λέγοντας...

PETRele0r :p

* Ο χώρος ενοικιάζεται *

Link to comment
Share on other sites

Pos mporei mia etairia na vrei ton arithmo soy kai na arxisei na soy stelnei SPAM;

Pros to paron,an kai exo syndesh,den exo lavei pote kanena SPAM SMS.Elpizo na synexiso etsi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...